Treść strony

Informacja

Informujemy, że dnia 4 i 5 lipca 2023r. Powiatowy Rzecznik Konsumentów nie będzie prowadził obsługi interesantów. Za utrudnienia przepraszamy. 

Wizyta delegacji z Francji

Przyjazne relacje polsko-francuskie są głęboko zakorzenione w tradycji i historii naszego kraju. Wczoraj w powiecie żyrardowskim gościliśmy delegację prosto z Francji!. Na jej czele stała Anna Woźniak, która od ponad 30 lat jest prezesem Stowarzyszenia Sur un Air Pologne - organizacji polonijnej kultywującej tradycje i wartości polskie na Ziemi Francuskiej.
 
W obecności uczniów z Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Żyrardowskiego i mieszkańców powiatu, Krzysztof Dziwisz Starosta Powiatu Żyrardowskiego wraz z delegacją francuską złożyli kwiaty pod pomnikiem Filipa de Girarda. Na miejscu wspólnie wspominaliśmy zasługi rewolucyjnego założyciela miasta.
 
Kolejnym punktem spotkania była debata o szansach i możliwościach współpracy polsko-francuskiej w zakresie szkolnictwa i kultury. Wspominaliśmy również minione edycje programów frankofilskich w powiecie żyrardowskim. Odwiedziliśmy także Dąb Przyjaźni Polsko-Francuskiej, zasadzony w minionym roku na terenie Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie.
 
Anna Wozniak już po raz kolejny odwiedziła nasz powiat. W tym roku przy okazji swojej obecności na VI Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 
Dziękujemy za inspirujące rozmowy, otwartość i chęci wsparcia budzących się w głowach przyszłych inicjatyw.
 
Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdą Państwo na naszym Facebooku.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • IMG_1010-Poprawione-Szum
 • IMG_1253-Poprawione-Szum
 • IMG_1232

Znamy wyniki matur

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznych matur. W całej Polsce do egzaminu dojrzałości przystąpiło 253495 abiturientów, zdało ten egzamin 84,4 proc. uczniów liceów i techników. Z dobrodziejstwa sesji poprawkowej skorzystać może 11,3 proc. zdających, natomiast 4,3 proc. tegorocznych maturzystów nucąc słowa piosenki „znów za rok matura” będzie mogła przystąpić do kolejnego egzaminu w maju przyszłego roku.

Na Mazowszu egzamin zdało 86% przystępujących. Zastanowienie budzą dość istotne różnice w wynikach jakie osiągnęli absolwenci szkół na podbudowie gimnazjum i ośmioletniej szkoły podstawowej. Tu weryfikacja wypadła zdecydowanie korzystniej dla tych drugich.

A jak wygląda sytuacja w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żyrardowski? Do matury przystąpiło 266 uczniów, zdało 188. Wynik ten z pewnością ulegnie zmianie, bowiem do sesji poprawkowej w sierpniu może przystąpić 66 osób. Trzymajmy za nich kciuki.

 • Maturzyści odbierają świadectwa
 • Maturzyści odbierają świadectwa
 • Maturzyści odbierają świadectwa
 • Maturzyści odbierają świadectwa

Półkolonie w MłoDeKu

W Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie zakończyły się dwutygodniowe półkolonie letnie. Uczestniczyła w nich  24-osobowa grupa dzieci. W programie pierwszego tygodnia półkolonii organizatorzy przygotowali dzieciom warsztaty muzyczne, turnieje gier planszowych, wyjścia na basen i zajęcia sportowe W drugim tygodniu na wychowanków MłoDeKu czekały - Konkurs "Mam Talent" i turnieje gier planszowych. Dzieci pojechały także na wycieczkę do Smart Kids Planet i Tipi Kamp.

Brawa dla organizatorów, edukacja i zabawa w należytych proporcjach.

 • Dzieci w smart kids planet
 • Warsztaty muzyczne
 • Wizyta w Vital Fresh
 • Warsztaty plastyczne
 • Zajęcia w laboratorium
 • Konkurs strzelania z łuku
 • Pieczenie kiełbasek
 • Nauka tańca

11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Na Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej wybrano 11 lipca, kiedy to przypada rocznica tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Święto zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku. W uchwale tej Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN i UPA, wyraził też wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków i uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej.

O tragedii Polaków na kresach Rzeczypospolitej opowiada przejmująca piosenka Lecha Makowieckiego „Wołyń 1943”. (tu link)

 • Płacząca kobieta
 • Kobieta z dzieckiem na ręku

FIFA - turniej dla miłośników wirtualnej piłki

Dla wszystkich miłośników wirtualnej piłki nożnej mamy świetną wiadomość - ruszają zapisy na turniej e-sportowy FIFA 23, który rozpoczyna cykl wydarzeń w ramach akcji Lato z Powiatem Żyrardowskim.

Do 18 lipca trwają zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona, także spieszcie się! Rozgrywki odbędą się w dniach 20-21 lipca w budynku Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie. Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, a partnerem Zespół Szkół nr 1 w Żyrardowie.

Więcej szczegółów znaleźć można wzałączonym regulaminie.

Aby wziąć udział turnieju należy wypełnić formularz zamieszczony poniżej i przesłać go na adres promocja@powiat-zyrardowski.pl 

 • Plakat Turnieju

980 000 zł trafi do Powiatu Żyrardowskiego na remont Kościoła Parafialnego p.w. św. Trójcy w Lutkówce

980 000 zł trafi do Powiatu Żyrardowskiego na remont Kościoła Parafialnego p.w. św. Trójcy w Lutkówce, który stanowi perełkę architektury sakralnej Mazowsza! Środki zostaną przeznaczone na remont i konserwację dachu oraz dzwonnicy kościoła.

Promesę na ręce Starosty Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza, Przewodniczącego Rady Powiatu Klaudiusza Stusińskiego i Ks. kan. mgr Zbigniewa Chmielewskiego przekazał Wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

O dofinansowanie ubiegali się Starosta i Zarząd Powiatu Żyrardowskiego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Zapraszamy na Powiatowe Otwarte Zajęcia Sportowe!

Startujemy już w poniedziałek w hali "Elektryk"! Dla wszystkich młodych sportowców w wieku od 11 do 18 lat przygotowaliśmy wakacyjną  ofertę zajęć sportowych! Będziecie mogli zagrać w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy pingponga.

Jak wziąć udział? Wystarczy pobrać dwa załączniki, które znajdują się w poniższym dokumencie, czyli zgodę rodziców oraz klauzulę informacyjną i przynieść podpisane ze sobą na halę! Pamiętajcie, że musicie je mieć przy każdym wejściu!

Harmomogram zajęć znajdziecie na plakacie. 

Dajcie znać swoim znajomym i widzimy się na hali "Elektryk"! Do zobaczenia!

Poznajmy mistrzów powiatu w wirtualną piłkę nożną!

Z przytupem zakończyliśmy pierwszy powiatowy turniej e-sportowy FIFA 23!
 
Walka między zawodnikami była zacięta – nie brakowało dogrywek i strzałów w ostatnich minutach. Wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom, ale zwycięzca mógł być tylko jeden!
 
Po dwóch dniach e-sportowych zmagań poznaliśmy najlepszych graczy:
1 miejsce - Patryk Mirowski 
2 miejsce - Filip Szlaga 
3 miejsce - Mateusz Korczakowski 
4 miejsce – Piotr Staniaszek 
 
Po rozgrywkach odbyło się uroczyste podsumowanie, podczas którego Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz wraz z Dyrektor ZS1 Barbarą Gruchal i koordynatorem turnieju Michałem Gołdakiem wręczyli najlepszym nagrody (m.in. bony na zakup sprzętu elektronicznego) ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Żyrardowie.
 
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział i świetną atmosferę. Do zobaczenia na kolejnych turniejach!
 • 1
 • 2
 • IMG_2130-Poprawione-Szum
 • IMG_2137-Poprawione-Szum
 • IMG_2140-Poprawione-Szum
 • IMG_2145-Poprawione-Szum

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa zaprasza!

Lato to idealny czas dla miłośników amatorskiego połowu ryb i wypłynięcia w rejs!
 
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Żyrardowie serdecznie zaprasza do wyrobienia karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego. Każda osoba, która skończyła 14 lat i zdała egzamin w Polskim Związku Wędkarskim może otrzymać swoją własną kartę!
 
Jeśli ktoś marzy o korzystaniu ze skutera wodnego lub jachtu jeszcze w te wakacje, pracownicy starostwa pomogą w zarejestrowaniu jednostki w systemie REJA24. Pamiętajmy, że obowiązek rejestracji dotyczy jednostek o długości powyżej 7,5 m lub mocy powyżej 15 kW.
 
Wakacje to także dobry moment na uporządkowanie spraw związanych z budową domu lub sprzedażą działki! Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa chętnie pomoże w uzyskaniu zezwolenia na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej oraz zaświadczenia o lasach.

130 tys. zł dla Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie!

Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz  podpisał umowę z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem, na mocy której powiatowe liceum otrzyma dofinansowanie na zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania m.in. komputerów stacjonarnych, drukarek, laptopów czy oprogramowania interaktywnego 3D.
 
Dofinansowanie zostało przyznane w ramach programu „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego”, który ma na celu podniesienie jakości nauczania w szkołach prowadzących kształcenie ogólne.
 
To kolejny, ważny krok, który otworzy nowe możliwości uczniom powiatowych placówek.
 • 1aa
 • 2 (1)

Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Reklamacje produktów, kłopoty przy zakupach online czy rozstrzyganie sporów z przedsiębiorcami – to tylko część spraw, którymi zajmuje się Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Żyrardowie. Jego zadaniem jest reprezentowanie i obrona interesów konsumentów.
 
Jeśli potrzebujecie pomocy prawnej lub wsparcia w sprawach konsumenckich, Rzecznik Konsumentów jest do Waszej dyspozycji!
 
Kiedy? Wtorki oraz środy od 8:00 do 16:00.
 
Gdzie? Pawilon N, pokój 18, Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego, ul. Limanowskiego 30 w Żyrardowie.
 
Aby umówić się na spotkanie, prosimy o wcześniejszy kontakt pod numer 46 854-32-16 lub adres e-mail: rzecznik.konsumentow@powiat-zyrardowski.pl
 
Wnioski o interwencje Rzecznika można składać osobiście w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej lub pocztą na adres starostwa.
 
W prostych sprawach można uzyskać informacje prawne drogą telefoniczną.

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Jeśli szukamy pomocy lub wsparcia prawnego, a nie jesteśmy w stanie skorzystać z usług kancelarii pamiętajmy, że przysługuje Nam nieodpłatna pomoc prawna. Taką usługę świadczy aż 5 punktów na terenie każdej gminy w Powiecie Żyrardowskim.

Pomoc jaką można otrzymać to m.in. :

- porada prawna 

- sporządzenie projektu pisma

- nieodpłatna mediacja

- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych

- porady dla osób zadłużonych i z zakresu spraw mieszkaniowych. 

Rejestracja odbywa się elektronicznie przez stronę: zapisy-np.ms.gov.pl lub bezpośrednio pod numerem telefonu 46 856 61 69. Szczegółowe informacje oraz wykaz punktów pomocy prawnej można znaleźć na stronie http://bip.powiat-zyrardowski.pl/m,927,nieodplatna-pomoc