Treść strony

 

Szlak czarny (rowerowy)

Radziejowice - Las "Dąbrowa Radziejowska" - Międzyborów

Początkowo szlak prowadzi drogą asfaltową przez las. Na zakręcie widzimy niewielką kapliczkę zawieszoną na drzewie. Skręcamy w lewo i jedziemy cały czas lasem, kierując się oznaczeniami w kierunku rezerwatu „Dąbrowa Radziejowska”. Rezerwat powstał w 1984 roku by chronić cenne gatunki drzew dąbrowy świetlistej z bogatym runem leśnym. O każdej porze roku można tu znaleźć ciszę, spokój i podziwiać piękne krajobrazy. Teren rezerwatu to prawdziwy raj dla miłośników przyrody.

Wystrój lasu zmienia się z każdym przejechanym kilometrem. Las zachwyca swoim pięknem.

Wyjeżdżając z lasu i widzimy tory kolejowe. Możemy skręcić w prawo i przejechać jeszcze 4 km, aby zwiedzić miejscowość Międzyborów. Zobaczymy tam unikatowe w tej części Polski wydmy piaszczyste. Jeśli jesteśmy już trochę zmęczeni można pomyśleć o powrocie tą samą trasą lub możemy skręcić w lewo i jechać drogą wzdłuż torów kolejowych do szlaku zielonego. Jazda rowerem po stromych wydmach jest wspaniałym przeżyciem. Tylko ostrożnie! Polecamy zaprawionym rowerzystom.

Długość szlaku: 10 km

 

 • Szlak czarny
 • Szlak czarny
 • Szlak czarny
 • Szlak czarny

Szlak niebieski - śladami Chełmońskiego (pieszy i rowerowy)

Radziejowice – Adamów – Kuklówka Zarzeczna – Adamowizna – Grodzisk Mazowiecki

Szlak bierze początek w Radziejowicach – miejscowości będącej siedzibą gminy.

Warto tu zobaczyć:

 • zespół parkowo-pałacowy z barokowym pałacem z początków XVII wieku, będący najpierw własnością Radziejowskich, później Prażmowskich i Krasińskich. dziś jest siedzibą Domu Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki, neogotyckim zameczkiem, który jest najstarsza częścią dawnej rezydencji Radziejowskich. Dworkiem Modrzewiowym, drewnianym domem z około 1800r., który był siedzibą administratora majątku, kuźnia, która jest pozostałością po dawnym zapleczu folwarcznym i parkiem krajobrazowym zajmującym powierzchnię 21 ha, z czego 4,5 ha stanowią wody. Możemy tu znaleźć piękne okazy wiązów, lip, świerków i białodrzewów. Przez park przepływa rzeka Pisia, tworząc malownicze akweny wodne.
 • Czworaki – murowane budynki z pierwszej połowy XIX wieku. Należą do najstarszych budynków folwarcznych.
 • Gminny Ośrodek Kultury. W XIX budynek pełnił funkcje stajni. Ówczesny właściciel Kazimierz Krasiński hodował tu konie wyścigowe i robocze.
 • Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Kazimierza z dzwonnicą. Wzniesiony w latach 1820 – 1822 w stylu klasycystycznym według projektu Jakuba Kubickiego.
 • Zabytkowa plebania. Ma wygląd dworku. Ten ponad dwustuletni budynek stoi na kamieniach bez fundamentów. Na plebani przechowywane są stare księgi parafialne.

Kolejne miejscowości to: 

 • Grzymek - urocza miejscowość letniskowa położona na granicy gminy Radziejowice. Znajduje się tu zbiornik wodny utworzony na rzece Pisi – Tucznej, nad jego pobliżu ośrodek wypoczynkowy i ciekawe trasy widokowe.
 • Kuklówka Zarzeczna – we wsi znajduje się zespół dworkowo-parkowy z około 1880 r. Dwór ten wykupił w 1889 r. Józef Chełmoński. Z tego okresu pochodzi kilka obrazów malarza, na których zostało uwieńczone piękno ziemi radziejowickiej.

Dalej szlak biegnie przez tereny powiatu grodziskiego, przez miejscowość Adamowizna i dalej do Grodziska Mazowieckiego.

Długość szlaku: 20 km (w tym 10 km w granicach powiatu żyrardowskiego).

 • Szlak niebieski
 • Szlak niebieski
 • Szlak niebieski
 • Szlak niebieski

Szlak zielony regionalny (rowerowy)

Rochna – Tworzyjanki – Rogów – Mroga – Jasień – Kołacin – Nadolna – Bobrowa – Bażantarnia – Święte Laski – Maków – Skierniewice – Budy Grabskie – Popielarnia – Sucha Żyrardowska – Chroboty – Korytów – Hamernia – Radziejowice – Grzegorzewice – Skuły – Rezerwat Skulski Las – Ojrzanów – Żelechów - Młochów

Szlak wiedzie z miejscowości Rochna k/Brzezin do Młochowa w powiecie pruszkowskim. Na terenie powiatu żyrardowskiego początek bierze nieopodal Centrum Edukacji Ekologicznej w Budach Grabskich.

Dalej szlak biegnie przez tereny leśne gmin Puszcza Mariańska i Wiskitki, przez miejscowości Popielarnia, Smolarnia i Antoniew. W Suchej Żyrardowskiej przekraczamy tory kolejowe na szlaku Kolei Wiedeńskiej. Dalej przez Waleriany, Józefów, Chroboty do miejscowości Korytów w gminie Radziejowice.

W tym miejscu trasa biegnie wzdłuż rzeki Pisi, która tworzy tu liczne meandry i rozlewiska. Za Korytowem przecinamy kolejne tory kolejowe, są to tory Centralnej Magistrali Kolejowej.

W miejscowości Tartak Brzózki przejeżdżamy obok malowniczo położonego zalewu wodnego „Hamernia”. Otoczony działkami letniskowymi, jest ulubionym miejscem wypoczynku rodzin z dziećmi. Opuszczając Hamernię zbliżamy się do Radziejowic.

Mijamy gorzelnię i dawne budynki folwarczne popularnie zwane czworakami, które wprowadzają nas w kompleks zabudowy pałacowej. Warto się zatrzymać by zobaczyć najwspanialsze zabytki Radziejowic - kompleks pałacowy, romantyczny zameczek, dworek modrzewiowy, domek szwajcarski, otoczone malowniczym parkiem krajobrazowym i położony na wzgórzu kościół parafialny pod wezwaniem Św. Kazimierza, który zachwyca o każdej porze roku.

Następnie  szlak przecina drogę krajową nr 8. Po południowej stronie drogi spotkamy położony nad rzeką Pisią Gągoliną, nieukończony w budowie, żelbetowy wiadukt kolejowy oraz fragmenty nasypu kolejowego Elektrycznej Kolei Dojazdowej na planowanej, przedwojennej trasie z Warszawy do Mszczonowa. Między Mszczonowem a Radziejowicami znajduje się szereg sadzawek w wykopie wypiętrzenia terenowego, oraz na ich przedłużeniu wyraźnie zarysowany nasyp kolejowy. Wszystko to, dowodzi, że prace dla tej inwestycji były na pewno prowadzone przed 1939 r.
Przemierzając dalej szlak biegnący w sąsiedztwie Pisi Gągoliny opuszczamy gminę Radziejowice. Zaczyna się tu teren Rezerwatu Przyrody – Stawy Gnojna Rodziny Bieleckich, który jest ulubionym siedliskiem ptaków wodnych. Rezerwat położony jest w gminie Mszczonów. To ostatni odcinek szlaku zielonego na terenie powiatu żyrardowskiego.

Po przejechaniu odcinka 3,5 km, przekraczamy granicę powiatów żyrardowskiego i grodziskiego. W miejscowości Grzegorzewice, gmina Żabia Wola koniecznie trzeba obejrzeć malowniczo położone stawy Grzegorzewickie oraz zabytkowy Dom Adwokatury. Kompleks 19 stawów jest rajem dla wędkarzy.

Długość szlaku na terenie powiatu żyrardowskiego: 49 km

 

 • Szlak zielony
 • Szlak zielony
 • Szlak zielony
 • Szlak zielony
 • Szlak zielony
 • Szlak zielony
 • Szlak zielony
 • Szlak zielony

Szlak żółty - (pieszy i rowerowy)

Jaktorów PKP – Kuklówka Zarzeczna – Grzymek - Skuły – Grzegorzewice

Szlak bierze początek w Jaktorowie – miejscowości będącej siedzibą gminy. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Jaktor — dawnego spolszczenia Hektora. Obszar dzisiejszej Gminy Jaktorów pierwotnie silnie zalesiony, stanowił teren puszczy jaktorowskiej Lasy Puszczy Jaktorowskiej były ulubionym miejscem polowań książąt mazowieckich, a następnie królów polskich, były ostatnią ostoją tura. Nad Pisią znajduje się pomnik ostatniej turzycy, która padła w 1627 - jest to głaz narzutowy o obwodzie 850 cm z napisem Tur - Bos primigenius Bojanus, przodek bydła domowego, przeżył na terenie rezerwatu Puszczy Jaktorowskiej do roku 1627.

Na północ od stacji kolejowej Jaktorów, wśród łąk, przy polnym dukcie do Izdebna znajdują się kurhany z III-IV w. Cmentarzysko składa się z dwóch kolistych nasypów, pod którymi odkryto kręgi kamienne.

Następne miejscowości na szlaku żółtym to:

Kuklówka Zarzeczna – we wsi znajduje się zespół dworkowo-parkowy z około 1880 r. Dwór ten wykupił w 1889 r. Józef Chełmoński. Z tego okresu pochodzi kilka obrazów malarza, na których zostało uwieńczone piękno ziemi radziejowickiej.

Grzymek - urocza miejscowość letniskowa położona na granicy gminy Radziejowice. Znajduje się tu zbiornik wodny utworzony na rzece Pisi – Tucznej, nad jego pobliżu ośrodek wypoczynkowy i ciekawe trasy widokowe.

Skuły –miejscowość położoną nad Pisia Tuczną w gminie Żabia Wola. We wsi znajduje się Kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, jest on prawdopodobnie trzecim kościołem w Skułach. Parafia została erygowana w XIV wieku. Obecny kościół został wybudowany w 1678 roku staraniem kolatora Seweryna Skulskiego i Księży Misjonarzy od św. Krzyża w Warszawie, do których należała parafia od roku 1651 do 1865. Kościół jest wewnątrz wyklejony płótnem, na którym wymalowane są sceny przestawiające wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu. Na suficie widnieje obraz Wniebowzięcia N.M.P. pędzla Józefa Spornego i Józefa Rutkowskeigo. Ołtarz główny, ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica, konfesjonały, chór wykonane są z modrzewia w stylu naśladującym barok.

Grzegorzewice – miejscowość położona nad Pisią Gągoliną, w gminie Żabia Wola. W połowie XIX wieku został tu wybudowany murowany dwór, a w jego sąsiedztwie założony park. Później dwór został rozbudowany do pałacu. Od 1945, po parcelacji majątku, pałac i park stopniowo ulegały zniszczeniu aż do 1973, kiedy przekazano je Naczelnej Radzie Adwokackiej, która urządziła w pałacu Dom Pracy Twórczej Adwokatury. W miejscowości kompleks 19 stawów, który jest rajem dla wędkarzy. Szlak kończy się przy stacji kolejowej na trasie Skierniewice - Łuków


Długość szlaku: ok. 20 km (w tym 3 km w granicach powiatu żyrardowskiego)

 • Szlak żółty
 • Szlak żółty
 • Szlak żółty
 • Szlak żółty

Kalendarium

Kalendarz

«czerwiec 2024»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki