22 sierpnia 2023 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Dzień ten został ustanowiony w 2019 roku w wyniku rezolucji podjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma on na celu uwrażliwienie społeczeństw na kwestie związane z działaniami dyskryminacyjnymi skierowanymi w stosunku do osób wierzących. W Polsce podmiotem, który zdecydował się na organizację Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie jest Laboratorium Wolności Religijnej. Powstało ono z inicjatywy Fundacji Pro Futuro Theologiae działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W ramach obchodów tego Dnia Laboratorium Wolności Religijnej proponuje, aby 22 sierpnia o godzinie 21 podświetlone zostały budynki urzędów i instytucji kultury, a także obiekty użyteczności publicznej. Dla osób, które chciałby upamiętnić ofiary prześladowań Laboratorium Wolności Religijnej proponuje zapalenie świec i zniczy.
Problem prześladowań dotyczy przedstawicieli różnych wyznań, ale większość z nich stanowią chrześcijanie. Według najnowszego raportu organizacji Open Doors na wyjątkowo ciężkie prześladowania narażonych jest już ponad 360 mln chrześcijan, co oznacza, że represjom podlega 1 na 7 chrześcijan na całym świecie.
Jako znamienne dla minionego roku odnotować należy skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdzie wojska agresora na wielką skalę niszczą świątynie i miejsca kultu, a także prześladują duchownych. Również w Polsce sytuacja osób wierzących może budzić niepokój – w opracowanym przez Laboratorium Wolności Religijnej raporcie podsumowującym stan wolności religijnej w Polsce w 2021 roku odnotowanych zostało 130 przypadków szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i religii wśród chrześcijan dokonanych tylko w naszym kraju.