Treść strony

Premiera Teatru „Pinokio”

30 stycznia odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury premiera Teatru „Pinokio”.

Grupa młodsza zaprezentowała spektakl pt. „Strachy i dziwy” złożony z wierszy autorów polskich, m.in.: Tadeusza Kubiaka, Teresy Ferenc, Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej, Doroty Gellner i Juliana Tuwima. Podczas drugiej części prezentacji w roli Pchły Szachrajki wystąpiła Zosia Niewiadomska, której towarzyszył Filip Szustakowski.

Scenariusz został opracowany na podstawie „Pchły Szachrajki” Juliana Tuwima. Spektakle przygotowała Hanna
Fibich, muzykę opracowała Grażyna Beliniak.

Nagranie udostępnione przez Pana Przemysława Niewiadomskiego można obejrzeć na kanale Młodzieżow ego Domu Kultury


https://www.youtube.com/watch?v=ZdDzR 5140

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Bilet Turysty na ferie zimowe 2023 na Mazowszu

Bilet Turysty to sezonowa oferta specjalna obowiązująca w trakcie ferii zimowych, czyli od 11 do 26 lutego 2023 r. Jest to bilet uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KM przez trzy dowolne wybrane dni w ciągu 10 dni kalendarzowych, kolejno po sobie następujących. Bilet Turysty posiada 10-dniowy termin ważności, licząc od daty wydania lub daty wskazanej przez podróżnego. Do biletu wydawany jest karnet, który należy uwierzytelnić w kasie biletowej lub bezpośrednio u kierownika pociągu. Cena biletu wynosi 75,00 zł. Od tej ceny nie stosuje się ulg. Bilet Turysty można nabyć w kasach biletowych i biletomatach.

 

XLIX Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego

W dniu 09.02.2023 r. w Sali Konferencyjnej Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie odbyła się XLIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego z następującym porządkiem obrad:

  1. Otwarcie Sesji.
  2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
  3. Przedstawienie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z XLVII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego.
  5. Przyjęcie protokołu z XLVIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego.
  7. Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2023 rok.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz wysokości kosztów powstałych w przypadku odstąpienia od usunięcia pojazdu na terenie Powiatu Żyrardowskiego.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie delegowania radnych w skład Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Żyrardowie na VIII kadencję na lata 2023-2026.
  10. Sprawozdanie Starosty Powiatu Żyrardowskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2022 r.
  11. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach Powiatu Żyrardowskiego.
  12. Informacja dotycząca Krajowego Planu Strategicznego w obszarze Rolnictwo.
  13. Informacja o pracy Zarządu.
  14. Sprawy różne.
  15. Zakończenie obrad.

Relację z sesji oglądać można w systemie https://esesja.tv/ 

Informacja

Informujemy, że do dnia 16 lutego 2023r. Powiatowy Rzecznik Konsumentów nie będzie prowadził obsługi interesantów. Za utrudnienia przepraszamy. 

Nabór na wolne stanowisko urzędnicze

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze: Skarbnik Powiatu.

Szczegóły na: www.bip.powiat-zyrardowski.pl/a,31919,starostwo-powiatowe-w-zyrardowie-96-300-zyrardow-ul-limanowskiego-45-oglasza-konkurs-na-kandydata-na.html

Informacja

Właścicieli nieruchomości oraz osoby z interesem prawnym zapraszamy do wglądu do operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków na obszarze Gmin Wiskitki i Radziejowice. 

Nagrodzono ilustracje do kalendarza

Po raz 31. Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Kalendarz GOK 2023". Pierwszy konkursowy kalendarz został wydany w 1999 roku. Od tego czasu Gminny Ośrodek Kultury kontynuuje tą tradycję, co roku ogłaszając nowy konkurs. Tegoroczny temat brzmiał: "Podróż do świata wyobraźni: fantastyczne miejsca, niezwykłe przygody". Komisja powołana przez organizatora przy ocenie prac brała pod uwagę zgodność z tematem, estetykę, oryginalność, samodzielność i staranność wykonania pracy.

 Kolejny raz prace wychowanków z Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie zostały docenione przez jury.

Nagrodę główną za pracę ilustrującą  – otrzymała Aurelia Wypych. Komisją wyróżniła Maję Białasik i Olgę Zajdel. Laureatki otrzymały dyplomy, przybory plastyczne i kalendarze na 2023 rok. Dziewczynki pracują pod kierunkiem Bożeny Liszewskiej.

Od poniedziałku 23 stycznia w Kuźni Kultury "Dawna Kaplica" w Stawigudzie jest otwarta wystawa prac nagrodzonych w tegorocznej edycji. Zwycięskie i wyróżnione prace zostały wybrane spośród kilkuset nadesłanych z 60 placówek z całej Polski.

Internetowa galeria prac znajduje się pod linkiem:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=gokstawiguda&set=a.622275846567080

…a także na stronie internetowej GOK Stawiguda:
https://www.gok.stawiguda.pl/galeria/event/KalendarzGOK2023

  • data: 2023-02-20
  • Dyplomy nagrodzonych
  • Praca Aurelii Wypych
  • Praca Olgi Zajdel
  • Praca mai Białasik
  • Zwyciężczyni Nagrody miesiąca października
  • Wyróżniona Olga Zajdel
  • Wyróżniona Maja Białasik
  • 7kalgok

Zapusty

Zapusty (zwane także mięsopustem) to kilka ostatnich dni karnawału, trwające od „tłustego czwartku” do północy wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.

Zapusty obchodzona głośno i hucznie: jedzono i pito ponad miarę, tańczono, swatano. W ostatnie dni zapustne, zwane diabelskimi lub ostatkami raczono się tłustymi słodkościami – racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja „tłustego czwartku”, który rozpoczynał „tłusty tydzień”, wieńczący karnawał. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko „tłusty czwartek”, w którym królują na naszych stołach pączki i faworki, czyli chrust.

Chociaż nie wiemy dokładnie, kiedy karnawał zadomowił się w polskim kalendarzu, to skierowane przeciwko mięsopustnemu świętowaniu wystąpienia pojawiały się u nas w tym samym czasie co na zachodzie Europy. Począwszy od XV wieku mięsopust był już przedmiotem krytyki kaznodziejów. Post i karnawał zyskują wtedy postać obiegowych symboli przedstawiających dwa modele życia, które między sobą rywalizują. Zmagania te stanowiły artystyczne inspiracje malarzy, poetów czy kompozytorów. Jedną z bardziej znanych prac uosabiających ten pojedynek jest obraz Pietera Bruegla z 1559 r Walka Karnawału z Postem. Zapustne sceny przybierały także postać sądów nad Karnawałem, które kończyły się spaleniem kukły wyobrażającej czas rozpustnej zabawy. Obraz tego niderlandzkiego twórcy stał się kanwą dla piosenki Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego  „Wojna postu z karnawałem”

Zwykle w ostatnie trzy dni karnawału po polskich wsiach krążyli młodzieńcy przebrani za różne stwory. Pukali do okien, wstępowali do domów, śpiewali i tańczyli. Gospodarze zawsze chętnie ich przyjmowali i częstowali smakołykami. Inaczej było na dworach, tam bowiem urządzano wystawne bale maskowe.

W każdym regionie naszego kraju król Zapust wyglądał trochę inaczej. Na Lubelszczyźnie był strojnym bahusem, na Podlasiu żądał tzw. włóczebnego – skąpcom groził nieurodzajem w nowym roku. Na Kujawach i w Wielkopolsce w ostatkowy wtorek karnawału miała miejsce zabawa zwana Podkoziołkiem. Brały w niej udział dziewczęta, które nie wyszły jeszcze za mąż. Składały podkoziołkowi zaoszczędzone pieniądze, a w zamian za to mogły zatańczyć z wybranym przez siebie kawalerem.

Współczesny karnawał wygląda już nieco inaczej — organizowane są bale, mniej lub bardziej wystawne. Na polskich wsiach, a także w miastach ludzie nadal uwielbiają zabawy. Ostatki urządzają dziś panie z kół gospodyń wiejskich. W niektórych regionach ludzie kultywują jednak dawne zwyczaje  organizując korowody zapustne z przebierańcami. Wspólne świętowanie karnawału to również doskonały sposób na budowanie lokalnych więzi.

  • Obraz Pietera Bruegla - Walka Karnawału z Postem

Informacja dla NGO

Zarząd Powiatu Żyrardowskiego zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu Powiatu Żyrardowskiego do zasiadania w komisjach opiniujących oferty złożone w otwartych konkursach ofert dla organizacji pozarządowych. Ogłoszone konkursy obejmują zadania:

  1. Propagowanie i rozwój kultury fizycznej i sportu, w tym gimnastyki akrobatycznej  i tańca na terenie Powiatu Żyrardowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży z terenów wiejskich;
  2. Wieloprofilowe usprawnianie dzieci niepełnosprawnych (w tym wsparcie rodzin);
  3. Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży zagrożonych niedostosowaniem społecznym, dzieci z rodzin ubogich i niewydolnych wychowawczo;
  4. Pomoc w integracji społecznej poprzez prowadzenie popołudniowego klubu dla dorosłych osób niepełnosprawnych.

Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje wyłącznie organizacjom pozarządowym z terenu Powiatu Żyrardowskiego. Każda z organizacji może zgłosić maksymalnie po jednej osobie do każdej z komisji. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej z podaniem:

  1. nazwy konkursu, którego zgłoszenie dotyczy;
  2. nazwy organizacji zgłaszającej;
  3. imienia i nazwiska osoby delegowanej do pracy w komisji;
  4. podpisu osoby upoważnionej do dokonania zgłoszenia w imieniu organizacji pozarządowej.

W komisjach nie mogą zasiadać przedstawiciele organizacji ubiegających się o dofinansowanie w ramach któregokolwiek z konkursów.

Członkostwo w komisji jest nieodpłatne.

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 08 marca 2023 roku do godziny 10.00 w Sekretariacie Starostwa (II piętro). Decyduje data wpływu zgłoszenia do urzędu.

W przypadku, gdy do pracy w którejkolwiek z komisji zgłoszonych zostanie więcej niż dwóch kandydatów organizacji pozarządowych, w skład tej komisji powołuje się przedstawicieli dwóch organizacji, które najwcześniej zgłosiły swoich kandydatów.

Kalendarium

Kalendarz

«lipiec 2024»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki