Treść strony

Szkolenia rotacyjne 61 batalionu lekkiej piechoty z Książenic

Terytorialsi szkolili się w terenie 

 

Trzy kompanie lekkiej piechoty z Książenic szkoliły się w swoim stałym rejonie odpowiedzialności. Żołnierze podczas ćwiczeń m.in. wykorzystywali zestawy konwersyjne do amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot oraz udzielali pierwszej pomocy osobie, którą wcześniej musieli ewakuować ze strefy zadymienia i małej widoczności.

 

Realistycznie i bezpiecznie 

System treningowy UTM (Ultimate Training Munitions) według użytkowników i specjalistów zapewnia największy realizm podczas treningu. To pierwsze tego typu szkolenie żołnierzy 61 blp z Książenic. W ramach ćwiczeń żołnierze doskonalili prowadzenie skutecznego ognia do celów w sposób statyczny oraz dynamiczny z przemieszeniem.  
 

- Ćwiczenia odbyły się w ramach comiesięcznego szkolenia rotacyjnego. Dzięki wykorzystaniu zestawu konwersyjnego na amunicję UTM do karabinka GROT, żołnierze mają możliwość nauki bezpiecznego posługiwania się bronią przy zachowaniu pełnego realizmu pola walki oraz bezpieczeństwa. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli planowanie i sposoby podejścia do celu oraz przemieszczanie się z wykorzystanie osłon indywidualnie oraz w parach. Żołnierze realizowali zadania wykorzystując środki pozoracji wali – dymach i granatach hukowych - mówił dowódca szkolącej się kompanii. 

 

Pod presją 

Medycyna pola walki jest jednym z ważniejszych elementów, na który kładzie się nacisk podczas szkoleń żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W miniony weekend Terytorialsi z Książenic trenowali wykonywanie zadań, z którymi muszą się liczyć w trakcie realnej walki. Jednym z nich była ewakuacja rannego z zadymionego budynku.  

- Zadaniem żołnierzy było odnaleźć rannych w budynku, udzielić niezbędnej pomocy w strefie względnie bezpiecznej, a następnie ewakuować rannego i wykonywać dalsze niezbędne czynności. Nad przebiegiem ćwiczenia czuwali wyspecjalizowani ratownicy - również żołnierze 61 blp w Książenicach – opisuje przebieg zajęć dowodzący. 

 

Pod gołym niebem 

W ramach szkolenia rotacyjnego żołnierze odbyli bytowanie nocne w terenie lesistym oraz wykonywali zadania z zakresu: zakładania bazy stałej, rozpalania skrytych ognisk, prowadzenia zadań patrolowych w tym w warunkach nocnych, prowadzenia obserwacji, przeprowadzenia zasadzki planowej. Podczas zajęć realizowano zagadnienia taktyczne z użyciem środków pozoracji pola walki.

 

Szkolenie żołnierzy OT 

Cały proces szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej został zorganizowany w taki sposób, aby możliwe było pogodzenie służby wojskowej z życiem zawodowym i osobistym. Żołnierz szkoli się w jednostce wojskowej przez 11 miesięcy w systemie: jeden weekend w każdym miesiącu (szkolenie rotacyjne). W jednym z 12 miesięcy każdego roku służby odbywa 14 – dniowe szkolenie podsumowujące. Łącznie to 36 dni szkolenia w roku. 

  • -
  • -
  • -
  • -

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych. Wnioski tylko do 31 sierpnia!

Jesteś osobą niepełnosprawną i chcesz być aktywny? Musisz kupić wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym, chcesz uzyskać prawo jazdy lub czeka cię zakup protezy kończyny? Koniecznie złóż wniosek do programu „Aktywny samorząd”, który pozwoli ci na sfinansowanie tych i podobnych potrzeb.

Program zakłada dofinansowanie działań likwidujących bariery transportowe, bariery w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym, w poruszaniu, a także dofinansowanie opieki nad osobą zależną. Dzięki niemu osoba niepełnosprawna może uzyskać

dofinansowanie do:

  • zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  • utrzymania sprawności technicznej skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
  • zakupu sprzętu elektronicznego,
  • oprzyrządowania do posiadanego samochodu,
  • uzyskania prawa jazdy,
  • zapewnienia opieki dla osoby zależnej np. dziecka przebywającego w żłobku lub przedszkolu,
  • zakupu protezy kończyny i utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy.

Wniosek można go złożyć przez Internet. Służy temu System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW), który pozwala na załatwienie sprawy online na wszystkich etapach – od wypełnienia wniosku po rozliczenie dofinansowania. Jeśli ktoś będzie miał problem ze złożeniem wniosku może skorzystać z infolinii lub pomocy mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej. Złożone wnioski zweryfikuje PCPR.

Trzeba się spieszyć. Wnioski można składać tylko do 31 sierpnia 2022r.

Od początku trwania pilotażowego programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Aktywny samorząd” dofinansowanie otrzymało przeszło 230 tys. osób z niepełnosprawnościami.

Druga edycja konkursu „Jacquard design” rozstrzygnięta

Znamy już laureata konkursu graficznego pn. „Jacquard design”, który został zorganizowany przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. W konkursie wzięli udział mieszkańcy z całej Polski, którzy podjęli wyzwanie stworzenia nowego motywu tkaniny żakardowej, inspirowanego żyrardowską tradycją lniarską. Kolejnym etapem prowadzonego przez placówkę projektu będzie utkanie tkaniny z wyłonionym w drodze konkursu wzorem. Proces ten zostanie poprowadzony w Muzeum na żyrardowskich krosnach żakardowych pamiętających czasy funkcjonowania Zakładów Lniarskich, tj. najpotężniejszej w XIX-wiecznej Europie fabryce lnu.

Laureatem drugiej edycji konkursu „Jacquard design” została Pani Inka Fischer z Łodzi. Zwycięski wzór, jak sama autorka wskazuje, „nawiązuje do pól uprawnych lnu (…) i traw falujących na wietrze, z pomiędzy których wyłania się kwiat lnu”. Zwyciężczyni konkursu otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 1 tys. zł oraz utkaną tkaninę żakardową z zaprojektowanym przez siebie wzorem. Jury konkursu przyznało dodatkowo dwa wyróżnienia, które powędrują do Pani Katarzyny Niewczas z gminy Puszcza Mariańska oraz Pani Julianny Petral z Poznania.

Celem konkursu było zaangażowanie lokalnej społeczności do podtrzymywania dziedzictwa poprzemysłowego, a także upamiętnienie wśród mieszkańców Polski ponad 190-letniej tradycji lniarskiej po nieczynnych już Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. „Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłoszenia nadesłali mieszkańcy m.in. Małopolski, Wielkopolski czy województwa łódzkiego.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

  • pokaz_tkania_na_krosnach_żakardowych_Muzeum_Lniarstwa_w_Żyrardowie
  • tkanie_na_krośnie_żakardowym_Muzeum_Lniarstwa_w_Żyrardowie
  • wzór_żakardowy_laureat_konkursu_jacquard_design
  • proces_tkania_na_krosnach_żakardowych_Muzeum_Lniarstwa_w_Żyrardowie
  • krosno_żakardowe_Muzeum_Lniarstwa_w_Żyrardowie

Inspiracją do zaprojektowania wzoru było lokalne dziedzictwo kulturowe, a także wzornictwo żakardowe żyrardowskich zakładów. Podczas oceny prac konkursowych, pięcioosobowe jury brało pod uwagę różne kryteria, w tym m.in. walory artystyczne czy historyczne zaprojektowanego wzoru, a także możliwości techniczne przygotowania wzornicy krosna żakardowego.

Kolejnym etapem działań realizowanych przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie będzie przygotowanie wzornicy, tj. karty perforowanej z zaprogramowanym wzorem, a następnie wytkanie wzoru na tkaninie lnianej. Proces ten zostanie poprowadzony w ramach pokazów tkania, organizowanych bezpłatnie dla wszystkich odwiedzających placówkę. Jest to bardzo ważny moment dla pracowników Muzeum, którzy od dwóch lat starają się ożywić produkcję lnianych tkanin żakardowych.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu pn. „Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

XLII Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego

Zapraszamy do oglądania relacji z obrad XLII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego. Relację można oglądać pod adresem 

https://www.esesja.tv/transmisja/28970/xlii-sesja-rady-powiatu-zyrardowskiego-w-dniu-piatek-26-sierpnia-2022.htm

Rekordowy nabór do szkół

Ósmoklasiści coraz częściej wybierają szkoły Powiatu Żyrardowskiego. W tym roku chęć kontunuowania nauki w nich zadeklarowało blisko ośmiuset uczniów.

Jeśli wziąć pod uwagę dwa ostatnie lata i dane tegorocznego naboru na dzień 23 sierpnia, to w tym roku w klasach pierwszych będzie się uczyć nawet o ponad 200 uczniów więcej niż roku szkolnym 2020/21 czy 2021/22. W tym roku zrekrutowano 799 uczniów, przed rokiem 570, dwa lata wcześniej 587. Przed rokiem łącznie w szkołach powiatu młodzież uczyła się w 20 oddziałach, rok wcześniej – w 21 oddziałach, w tym roku- w 30.

-To efekt tego, że nasze placówki coraz lepiej adresują swoją ofertę edukacyjną, tworząc nowe kierunki i coraz skuteczniej promują się m.in. w czasie organizowanych przez nas Powiatowych Targów Edukacyjnych- mówi Starosta Żyrardowski Krzysztof Dziwisz.

Na wzrost wpływa też fakt, że w tym roku kończyło naukę część dzieci, które trafiły do systemu edukacji rok wcześniej (kwestia sześciolatków).

Z danych szkół wynika, że najwięcej uczniów przybędzie w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie, gdzie zostanie utworzonych aż o 3 oddziały więcej niż przed rokiem, w Zespole Szkół nr 2 w Żyrardowie i Zespole Szkół nr 3 w Wiskitkach, gdzie zostaną utworzone po dwie dodatkowe klasy pierwsze.

Po jednym dodatkowym oddziale utworzą szkoły: Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej, LO w Mszczonowie i Zespół Szkół w Mszczonowie. W Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie w Żyrardowie nadal będzie jedna klasa.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Narodowe czytanie w Żyrardowie

Tajemniczość, niespokojna przyroda, niebezpieczna miłość czy groza. Tegoroczna edycja Narodowego czytania w Żyrardowie przeniesie Was w taki klimat. 

Spektakl teatralny, film animowany i wystawa będą towarzyszyły tegorocznemu Narodowemu czytaniu w Żyrardowie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wydarzenie jest planowane na 2 września br. przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, która w tym roku będzie organizatorem wydarzenia.

 -Narodowe czytanie “Ballad i romansów” będzie zwieńczeniem naszych wielomiesięcznych działań inspirowanych tym utworem. W ramach cyklu pt. “Zatopione miasto” przeprowadziliśmy konkurs na baśń literacką, feryjne warsztaty literacko-plastyczne dla młodzieży szkolnej, wakacyjne warsztaty asamblażu dla dzieci czy zajęcia edukacyjne “Zatopione Miasto- poczuj balladę”. W ten cykl wpisuje się też wystawa “Za/Świat ballad Adama Mickiewicza” prezentowana w placówce przy ulicy Mostowej - mówi Jerzy Naziębło dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie.

 Co ciekawe spektakl zaplanowany przy okazji Narodowego czytania jest inspirowany jedną z nagrodzonych prac, które wpłynęły na konkurs na baśń literacką.

Wydarzenie odbędzie się 2 września o godz. 11.00 w Centrum Kultury w Żyrardowie.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Kolejne miliony na szpital w przeciągu ostatnich dwóch lat

Kilkadziesiąt lat mieszkańcy Żyrardowa i powiatu czekali na modernizację szpitala. Dotychczas nie było to możliwe ze względu na brak środków. Zarząd Powiat Żyrardowskiego wraz ze Starostą Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofem Dziwiszem pozyskał na przełomie ostatnich dwóch lat ponad 15 mln zł.

W piątek 19.08.2022 r. Starosta podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia pt.: „Termomodernizacja 5 budynków należących do Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o." w kwocie 10,2 mln zł

W sumie wsparcie rządowe to ponad 25 mln zł

Inwestycją objęte zostaną następujące budynki:

-Zakładu Opiekuńczo Leczniczego oraz Oddziału Medycyny Paliatywnej,

-Oddziału Neurologii, Reumatologii oraz Rehabilitacji Ogólnoustrojowej,

-Przychodni Specjalistycznej,

-Poradni Zdrowia Psychicznego,

-Archiwum.

W uroczystym podpisaniu umowy udział  wzięli m.in.: Pan Artur Michalski - Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, Pan Krzysztof Dziwisz – Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Pan Stanisław Nalej  oraz Pan Krzysztof Rdest – Członkowie Zarządu Powiatu Żyrardowskiego, a także Pan Marcin Pluta – Prezes Zarządu CZMZ sp. z o.o.

Inwestycja poprawi stan techniczny i estetyczny szpitalnej infrastruktury oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów energii, co będzie miało wpływ na środowisko i oszczędności. Rewitalizacja obejmie między innymi wymianę okien, pokrycia dachowego, ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wymianę oświetlenia oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Dla inwestycji pozyskane zostały już wszelkie wymagane pozwolenia na budowę, a prace budowlane rozpoczną się jeszcze w bieżącym roku.

To wspaniała radość dla pacjentów i personelu, którzy już za kilka miesięcy będą mogli na własne oczy zobaczyć efekty tych inwestycji. 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Porozumienie w sprawie polsko-francuskiej wymiany młodzieży

Uczniowie z terenu Powiatu Żyrardowskiego wyjadą do Francji, a ich koledzy przyjmą grupę francuskiej młodzieży u siebie? Czemu nie? Właśnie temu poświęcona była pod koniec lipca br. druga wizyta przedstawicieli Polonii Francuskiej w Starostwie Powiatowym.

Starosta Krzysztof Dziwisz rozmawiał o możliwościach wymiany młodzieży między Francją i Polską. Stowarzyszenie “Sur un Air de Pologne” zaproponowało francuską szkołę, która zadeklarowała chęć udziału w takim przedsięwzięciu. Teraz Powiat musi wskazać polską placówkę.

-Wstępnie chciałbym, aby w tej wymianie uczestniczyli uczniowie ZS nr 3 w Wiskitkach. Myślę, że byłoby uzasadnione, choćby ze względu na patronkę szkoły Marię Skłodowską- Curie, która wiele lat mieszkała we Francji- mówi Starosta.

Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Kiedy to się stanie, porozumienie zostanie sformalizowane.

To kolejna wizyta tego stowarzyszenia w Powiecie Żyrardowskim. Miesiąc wcześniej, w czasie podobnego spotkania, przed budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury posadzono dąb na znak przyjaźni i współpracy, odsłonięto też pamiątkową tablicę.

  • 1
  • 2

Weekend w Powiecie Żyrardowskim

Niedawno nagrodzone Wierzbą Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zaprasza do zwiedzania. Oglądać można wystawy:

-Dittrichowie- rodzina wielkich fabrykantów;

-galerię prac Józefa Rapackiego;

-Izbę żyrardowskiej rodziny robotniczej z początku XX w.;

-unikalną Panoramą Żyrardowa z roku 1899;

-Gabinet Pisarza Pawła Hulki – Laskowskiego;

-Kręgielnię przy Resursie.

Preferującym aktywny wypoczynek polecamy również m.in. spacer po XIX zabytkowej osadzie fabrycznej, wizytę nad Zalewem Żyrardowskim, odwiedzenie Pałacu w Radziejowicach czy franciszkańskiego kościoła i klasztoru Klarysek w Miedniewicach.

Wart uwagi jest również mariański drewniany kościółek pw. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej.

O tych i innych atrakcjach przeczytacie również na naszej stronie internetowej

https://www.powiat-zyrardowski.pl/635,szlaki-turystyczne-powiatu-zyrardowskiego

Muzeum Mazowsza Zachodniego w weekendy jest czynne w godzinach 11:00-17:00

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

"Mój Żyrardów" w nowej odsłonie

Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych literaturą i historią Żyrardowa

Bodaj najważniejsza książka o Żyrardowie napisana przez Pawła Hulkę -Laskowskiego, pisarza uznawanego niemal za symbol miasta, zostanie ponownie wydana. Wszystko dzięki dofinansowaniu, które pozyskało Muzeum Mazowsza Zachodniego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-Najwyższa pora, żeby wydać tak ważną i potrzebną książkę dla Żyrardowa i Powiatu Żyrardowskiego jak “Mój Żyrardów” Pawła Hulki-Laskowskiego. Od dawna nie mamy jej w Muzeum do sprzedaży, a powinniśmy mieć. Mogłaby być znakomitą pamiątką dla wszystkich, którzy cenią historię - mówi Bogusław Nietrzebka dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Trwają już prace nad nowym wydaniem książki, która zostanie opatrzona zdjęciami dawnego Żyrardowa, zyska nową okładkę prawdopodobnie nawiązującą do audiobooka “Mój Żyrardów”, zostanie też wydana na lepszym papierze. Nowa wersja książki trafi do rąk czytelników pod koniec listopada tego roku. Kwota dofinansowania to około 17 tys. zł. Umowa w tej sprawie została podpisana pod koniec lipca br.

Paweł Hulka-Laskowski to m.in. autor przekładu “Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jarosława Haszka, pisarz, publicysta oraz religioznawca, który urodził się, wychował i wiele lat mieszkał w Żyrardowie. “Mój Żyrardów” to autobiograficzny zapis historii miasta pod koniec XIX i początku XX wieku.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 1
  • 2
  • 3

Rozpoczyna się sezon dożynek

Kochacie imprezy plenerowe, zabawy pod gołym niebem, rustykalne klimaty i smaki? Zarezerwujcie sobie kolejne niedziele.

Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Wójt Gminy Puszcza Mariańska serdecznie zapraszają na Powiatowo-Gminne Dożynki do Puszczy Mariańskiej, które odbędą się 11 września br. W czasie dorocznego święta plonów nie zabraknie wieńców dożynkowych, różnego rodzaju specjałów, konkursów i zabawy do późnego wieczora.

Tymczasem zachęcamy do odwiedzania Gmin Powiatu Żyrardowskiego, w których już od najbliższego weekendu rozpoczynają się Dożynki Gminne.

W weekend 21 sierpnia br. Święto Chleba odbędzie się w urokliwej Gminie Radziejowice, uwielbianej przez letników, słynącej z zielonych zakątków ale przede wszystkim z Pałacu Radziejowice.

Uroczystość rozpocznie się w samo południe tradycyjną Mszą świętą w Kościele p.w. Św. Kazimierza Królewicza w Radziejowicach, zaraz po niej dożynkowy, bajecznie kolorowy korowód przejdzie z kościoła na teren Gminnego Centrum Kultury Powozownia. Po części oficjalnej, w której nastąpi dzielenie chleba, rozpoczną się występy zespołów, a imprezę zakończy dyskoteka pod chmurką.

Świętu Chleba towarzyszyć będą: warsztaty na sztaludze i płocie, warsztaty wicia wianków, dmuchańce, wystawa motocykli, konie, powozy, wystawcy, rękodzieło, stoiska z gastronomią.

Kończy się remont SOSW!

Jasne korytarze, przestronne sale, nowe sanitariaty, prysznice, ciepła, przyjazna kolorystyka, nowa elewacja. Takiej szkoły można będzie tylko pozazdrościć. Kończy się remont i rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie. Inwestycja jest warta ponad 12 mln zł. 

Na ten remont uczniowie i nauczyciele czekali kilkadziesiąt lat, bo od czasu wybudowania placówki z internatem w 1966 roku kompleksowych inwestycji nie było. 

-To był najwyższy czas na remont, bo zmieniła się specyfika szkoły i prawo. W ostatnich latach podwoiła się liczba uczniów, przybyło dzieci niepełnosprawnych ruchowo oraz ze sprzężeniami, a także zmieniło się rozporządzenie dotyczące pobytu dzieci w internacie. Nie byliśmy na to przygotowani – tłumaczy Monika Modrzejewska dyrektor SOSW. 

Pokoje w internacie powinny być trzyosobowe z łazienkami, a szkoła dysponowała ośmioosobowymi bez odpowiedniego zaplecza. Zmieniła się liczebność klas i potrzeby uczniów. Koniecznych było więcej małych salek na terapię indywidualną.

Wkrótce te problemy szkoły staną się przeszłością. Budynek jest piękny i przyjazny uczniom. Został podzielony kolorystycznie, aby dzieci łatwiej mogły się po nim poruszać: część internatu jest pomarańczowa, część szkolna- zielona, część administracyjna- niebieska. 

– Tę piękną szkołę i wielką zmianę zawdzięczamy radnym Rady Powiatu, którzy jednogłośnie zdecydowali o gruntownym remoncie szkoły – mówi Bożena Piotrowska wicedyrektor SOSW. 

W ramach remontu szkoła zyskała więcej pomieszczeń, nowy łącznik, zaplecze gastronomiczne oraz estetyczną elewację. Ponadto przy placówce zbudowano nowy plac zabaw dla przedszkolaków, mini siłownię, kończy się też budowa bieżni i boiska sportowego. 

Obecnie trwają odbiory cząstkowe i różnego rodzaju poprawki. Wszystkie prace powinny zakończyć się w listopadzie. Szkoła będzie czekała tylko na nowe wyposażenie.

  • FB_IMG_1661931323781
  • FB_IMG_1661931282526
  • FB_IMG_1661931277660
  • FB_IMG_1661931295990
  • FB_IMG_1661931299823
  • FB_IMG_1661931304511
  • FB_IMG_1661931308352
  • FB_IMG_1661931314242
  • FB_IMG_1661931318512

Mieszkańcy oddali hołd Uczestnikom Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2022 r. o godzinie 17.00 syreny alarmowe w całym kraju obwieściły, że właśnie o tej godzinie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W godzinie „W”, przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Żyrardowie, spotkali się mieszkańcy powiatu żyrardowskiego, by uczcić pamięć uczestników tego powstańczego zrywu.

Na uroczystość przed pomnik Żołnierzy Armii Krajowej przybyli kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych, dyrektorzy i kadra pedagogiczna szkół oraz mieszkańcy. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Pod pomnikiem kwiaty i znicze złożyli uczestnicy uroczystości. W imieniu Zarządu Powiatu Żyrardowskiego wiązankę złożyli Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz oraz członkowie Zarządu Stanisław Nalej i Krzysztof Rdest. Drugą wiązankę złożyli: Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Robert Rybicki i Radni Anna Bednarek, Jacek Czubak i Dariusz Mitrowski.

Modlitwę za uczestników Powstania poprowadził ks. Adam Bednarczyk, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia.

Uroczystość uświetnił występ chóru Towarzystwa Śpiewaczego Echo, który wykonał wiązankę piosenek powstańczych. 

Kolejnym akcentem obchodów rocznicy wybuchu Powstania była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona była w Kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie Liczny udział mieszkańców w uroczystości to wyraz pamięci i uhonorowania poświęcenia oraz walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Nowa aplikacja Kolei Mazowieckich do zakupu biletów

„Od 23 sierpnia można już korzystać z nowoczesnej i intuicyjnej aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich. To jedyna aplikacja umożliwiająca zakup biletów okresowych. Posiada również funkcję automatycznego odnowienia biletu, odroczonej płatności oraz proponuje najkorzystniejszą ofertę cenową. Dzięki aplikacji mamy nieograniczony dostęp do kasy biletowej i punktu informacji, a to wszystko komfortowo i bez kolejki. 

Korzystając z aplikacji, można kupić bilet nie tylko dla siebie, ale także innych osób. Nie trzeba również martwić się o brak zasięgu przy kontroli biletu – aplikacja daje dostęp do biletów offline. Ponadto, w przypadku zgubienia telefonu, bilet okresowy można łatwo odzyskać, korzystając z aplikacji na innym urządzeniu. 

Dodatkową nowością i dużą zaletą jest także możliwość skorzystania z płatności Twisto. Jest to płatność odroczona do 30 dni, którą następnie podróżny może uregulować w całości albo rozłożyć na raty. Aplikacja umożliwia "zapamiętanie" kupowanego biletu okresowego. Jeśli podróżny jako metodę płatności wybierze płatność cykliczną, wówczas bilet okresowy odnowi się automatycznie. To duże ułatwienie szczególnie dla tych osób, które regularnie korzystają z wybranej oferty – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu KM.

Aplikacja mobilna KM jest kompatybilna z IKM. Zastosowany został mechanizm wspólnego logowania do aplikacji mobilnej i strony internetowej www.bilety.mazowieckie.com.pl. Dzięki, któremu podróżni korzystający z zakupu biletów przez stronę i posiadający zarejestrowane konto w systemie uzyskują dostęp do aplikacji, używając tych samych danych autoryzacyjnych (login i hasło) bez konieczności rejestracji konta.

Aplikacja mobilna jest dostępna w sklepach App Store, Google Play oraz App Gallery pod nazwą „Koleje Mazowieckie – KM”. Aby z niej skorzystać należy ją pobrać i zainstalować na urządzeniu mobilnym.”

 

Żeby było Wam coraz milej

Ławeczka, mapa Powiatu Żyrardowskiego, donice z kwiatami i zieleń. Teraz tak wygląda wejście do Starostwa.

-Chcemy, żeby odwiedzający Starostwo i sami pracownicy lepiej się czuli, zarówno przychodząc do nas jak i załatwiając tu różne sprawy- tłumaczy decyzję Starosta Żyrardowski Krzysztof Dziwisz.

Przed wejściem do budynku Starostwa pojawiła się mała architektura: tablica z mapą Powiatu Żyrardowskiego, stylowa ławeczka, stojak na rowery, kosz oraz zieleń. Ponadto na chodniku wzdłuż budynku ustawiono donice z kwiatami.

To nie pierwsze zmiany dokonywane na rzecz poprawy estetyki. Wcześniej pojawiły się nasadzenia drzewekprzy szybie windy oraz estetyczna zieleń przy drzwiach wejściowych.

  • IMG_6336
  • IMG_6341
  • IMG_6350
  • IMG_6342

Kalendarium

Kalendarz

«marzec 2024»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki