Treść strony

Mieszkaniec DPS w Żyrardowie laureatem konkursu plastycznego

Rozstrzygnięto konkurs organizowany przez Urząd Wojewody Mazowieckiego „Cztery pory roku  – pejzaże Mazowsza”, a wśród laureatów znalazł się Pan Andrzej z Domu Pomocy Społecznej w Żyrardowie.

Na konkurs skierowany do mieszkańców zarejestrowanych Domów Pomocy Społecznej, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, zgłoszono 149 prac. Zgłaszający się wykonywali pracę dowolną techniką plastyczną w formacie A4. Największe uznanie jury pod przewodnictwem Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła zdobyła praca przedstawiająca bociany w gnieździe autorstwa Pana Jarosława, mieszkańca „Domu nad Stawami” - Dom Pomocy Społecznej w Siedlcach. II miejsce przyznano pracy Pana Andrzeja z Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych somatycznie w Żyrardowie, a III miejsce zajęła praca Pana Zbigniewa z Domu Pomocy Społecznej „Syrena” w Warszawie. Ponadto komisja zdecydowała się przyznać wyróżnienie dziesięciu pracom. Wybrane przez komisję konkursową prace utworzą oficjalny kalendarz Wojewody Mazowieckiego na rok 2022.

Treść i fotografie w oparciu o materiał ze strony https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/konkurs-plastyczny-cztery-pory-roku--pejzaze-mazowsza--wybrano-laureatow 

 • Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł ogląda prace...
 • Prace plastyczne nadesłane na konkurs
 • Prace plastyczne nadesłane na konkurs
 • Prace wybrane przez komisję konkursową

Biuro Rzecznika Konsumentów nieczynne

Informujemy, że biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Żyrardowie nie będzie czynne w dniach do 14 października 2021 roku. W sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać: pod numerami Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 oraz 22 290 89 16, prowadzonej przez Fundację Konsumentów, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00. 

 • Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Przedstaw na fotografii historię Strajku Szpularek z 1883

Wciel się w postać szpularki, zrób zdjęcie oraz wygraj nagrodę! Stowarzyszenie Fabryka Feniksa przedłużyło termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie fotograficznym, który polega na przygotowaniu stylizacji dawnego robotnika i uwiecznieniu siebie na zdjęciu w niecodziennej dotychczas odsłonie nawiązującej do wydarzenia Strajku Szpularek z 1883 roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 października 2021 roku.

Strajk Szpularek, do którego doszło w dnia 23-28 kwietnia 1883 roku, uważany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym, a coroczne jego obchody na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. Tegoroczna odsłona projekt przybrała inną niż dotychczas formę, a głównym działaniem jest organizacja konkursu fotograficznego.

Zasady konkursu:

Zarezerwuj scenę przedstawiającą losy szpularek (scenariusz dostępny w regulaminie na stronie internetowej https://www.muzeumlniarstwa.pl/strajk-szpularek-1883/) poprzez kontakt telefoniczny 731 318 800 lub mailowy: biuro@muzeumlniarstwa.pl

Stwórz odpowiednią charakteryzację

Zrób zdjęcie aparatem lub smartfonem

Prześlij zdjęcie wraz z kartą zgłoszenia na adres: biuro@muzeumlniarstwa.pl

W konkursie przewidziano nagrody o łącznej wartości prawie 3 tys. zł, a najciekawsze zdjęcia zostaną wyłonione przez jury. Ponadto nadesłane w konkursie zdjęcia zostaną opublikowane w mediach społecznościowych, a autorzy fotografii z największą liczbą reakcji pod zdjęciem otrzymają dodatkową nagrodę publiczności.

Zadanie pn. „Strajk Szpularek 1883”, organizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

 • Konkurs fotograficzny
 • Przedstaw na fotografii historię Strajku Szpularek z 1883

Członek Zarządu na pasowaniu pierwszoklasistów

Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej uczestniczył w ślubowaniu uczniów klas pierwszych  ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Reja w Żyrardowie. Pierwszaki zaprezentowały ciekawy program artystyczny i złożyły uroczyste ślubowanie. Na uczniów pasowała dzieci Dyrektor Szkoły Beata Marzęda-Przybysz. Słowa "pasuję cię na ucznia" usłyszały w obecności nauczycieli, rodziców i gości zaproszonych dzieci z trzech klas pierwszych. 

Fotografie dzięki uprzejmości redakcji - Życie Powiatu Żyrardowskiego i Życia Żyrardowa. 

 

 • Pasowanie pierwszoklasistów
 • Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej
 • Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej na pasowaniu...
 • Na pasowaniu pierwszoklasistów

Japońskie laury dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury

51. edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego PENTEL (The 51st International Children’s Art Exhibition 2021) w Japonii została podsumowana. W tym roku nadesłano 11 051 prac z całego świata, w tym 1 791 z Polski. To wynik imponujący, zważywszy na utrudnienia związane z wirusem COVID–19.

Wartości, które kształtują młodego człowieka bez względu na okoliczności – tolerancja, przyjaźń, miłość, dobro – przedstawione za pomocą farb i kredek przez młodych artystów zachwyciły komisję konkursową.

Wśród laureatów znaleźli się wychowankowie  Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie, nagrodzeni 2 medalami złotymi, 1 srebrnym i 3 nagrodami firmy PENTEL. Podziękowanie otrzymali również pedagodzy, wspierający postawy twórcze swoich podopiecznych. To dzięki nim placówka z Żyrardowa znana jest w świecie. Serdecznie gratulujemy laureatom najwyższego wyróżnienia w tym prestiżowym konkursie:

Gold medal – Emilia Cieślak (n. Bożena Liszewska)

Gold medal – Maja Białasik (n. Bożena Liszewska)

Bronze medal – Magdalena Obraniak (n. Bożena Liszewska)

Pentel Award – Katarzyna Skoczylas (n. Agnieszka Kaźmierczak)

Pentel Award – Amelia Błaszkiewicz (n. Agnieszka Kaźmierczak)

Pentel Award – Wiktoria Belta (n. Zbigniew Kołaczek).

 • Emilia Cieślak
 • Magdalena Obraniak
 • Amelia Błaszkiewicz
 • Wiktoria Belta
 • Maja Białasik
 • Praca Emilii Cieślak
 • Praca Mai Białasik
 • Praca Katarzyny Skoczylas

Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu

Droga powiatowa w Gminie Puszcza Mariańska na odcinku Wola Polska -Karnice-Mszczonów w miejscowości Korabiewice o długości 1429 metrów jest już oddana do użytku.

Inwestycja opiewająca na kwotę 4,3 miliona złotych   została zrealizowana dzięki wsparciu rządowemu w kwocie 2 877 445,62 zł. oraz pozyskanym środkom z Gminy Puszcza Mariańska w kwocie 1 414 024,38 PLN. Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz w obecności Przewodniczącego Rady Powiatu Klaudiusza Stusińskiego oraz Członków Zarządu Stanisława Naleja oraz Andrzeja Koźbiała podpisał protokół odbioru końcowego.

 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu
 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu
 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu
 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu
 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu

100 lat „Czerwoniaka”

W sobotę 9 października odbyła się Gala z okazji 100-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. W tej wyjątkowej uroczystości brali udział Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński oraz Członek Zarządu Krzysztof Rdest.

 Przedstawiciele Powiatu złożyli na ręce Pani Dyrektor Beaty Stawickiej podziękowania, gratulacje oraz okolicznościowe upominki.

Starosta podczas wystąpienia przedstawił swoją propozycję na  uczczenie 100-lecia Czerwoniaka, którą jest wkopanie kapsuły czasu z życzeniami i podpisami nauczycieli, uczniów oraz przyjaciół szkoły.

 • 100 lat „Czerwoniaka”
 • 100 lat „Czerwoniaka”
 • 100 lat „Czerwoniaka”

Pokaz mody w industrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Niedziela 17 października upłynie pod znakiem żakardu oraz oryginalnego wzornictwa żyrardowskich Zakładów Lniarskich, bowiem w postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbędzie się pokaz mody kolekcji uszytej z tkaniny żakardowej utkanej na muzealnych krosnach. Oryginalne wzory tkanin, które niegdyś wyróżniały żyrardowską fabrykę na arenie międzynarodowej, stały się tym razem inspiracją do stworzenia kolekcji odzieży, która zostanie zaprezentowana w niecodziennej odsłonie – za wybieg dla modelek posłuży taśma produkcyjna jednej z najdłuższych w Polsce przemysłowych drukarek sitodrukowych, która stanowi eksponat muzealny.

Tegoroczny pokaz mody, który rozpocznie się w niedzielę 17 października 2021 roku o godzinie 18:00, będzie podsumowaniem realizowanego projektu pn. „Żakardowe kreacje”, który obejmował organizację dwóch cykli bezpłatnych warsztatów: „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” i „Projektanci lnianych dodatków”. W rolę modelek wcielą się same uczestniczki zajęć, które przez kilkanaście tygodni pracowały nad stworzeniem kolekcji.

Projekt „Żakardowe kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. 

 • Pokaz mody w industrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w...
 • Pokaz mody w industrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w...

Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej

W dniu 15 października, w Liceum Ogólnokształcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. W tym wyjątkowym wydarzeniu składającym ślubowanie towarzyszyli przedstawiciele samorządów i służb mundurowych, nauczyciele i rodzice. Samorząd Powiatu Żyrardowskiego reprezentowali: Starosta Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Klaudiusz Stusiński, Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Michał Ochnicki oraz radny Dariusz Mitrowski.

Starosta Krzysztof Dziwisz życzył ślubującym wytrwałości w dążeniu do wiedzy i niegasnącego zapału do nauki, by szkoła była dla nich nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale również miejscem miło spędzonego czasu. Starosta podkreślił też istotę słów przysięgi, które składane na sztandar czynią je honorowym zobowiązaniem.

 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

W Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Na zaproszenie Starosty Krzysztofa Dziwisza do Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie przybyli pedagodzy reprezentujący wszystkie placówki oświatowe, dla których Powiat Żyrardowski jest organem prowadzącym. Powiat Żyrardowski reprezentowali Starosta Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Klaudiusz Stusiński, Członek Zarządu Stanisław Nalej, Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Michał Ochnicki oraz radna Anna Bednarek. Starosta Krzysztof Dziwisz podziękował nauczycielom i dyrektorkom powiatowych placówek oświatowych za trud i zaangażowanie w dydaktyczne i wychowawcze dzieło, Tradycją już jest, że w Dzień Edukacji zostają nagradzani pedagodzy, których osiągnięcia w pracy wychowawczo-dydaktycznej zasługują na szczególne wyróżnienie.

Podziękowania i nagrody od Zarządu Powiatu otrzymali:

Dyrektorzy:

Urszula Matusiak - LO w Puszczy Mariańskiej PM

Joanna Nowak-Zielonka – LO w Mszczonowie

Beata Geilke - LO SMS

Barbara Gruchal - ZS Nr 1

Jolanta Walczak - ZS Nr 2

Joanna Maciejska - ZS Nr 3

Dorota Powązka.- ZS w Mszczonowie

Monika Modrzejewska - SOSW 

Bożena Liszewska – Młodzieżowy Dom Kultury

Renata Ozon – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,

oraz nauczyciele

Anna Kozłowska – ZS Nr 2

Adam Pietruszewski – SOSW

Zbigniew Kołaczek – ZS Nr 1

Małgorzata Drązikowska – LO w Puszczy Mariańskiej

Sławomir Nalej – Młodzieżowy Dom Kultury

Jan Matuszewski – ZS Nr 3

Beata Borowiec – Janczak – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Aldona Skrobisz – ZS w Mszczonowie

Tomasz Banasiewicz – LO w Mszczonowie

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

W Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Na zaproszenie Starosty Krzysztofa Dziwisza do Zespołu Szkół Nr 2 przybyli pedagodzy reprezentujący wszystkie placówki oświatowe, dla których Powiat Żyrardowski jest organem prowadzącym. Powiat Żyrardowski reprezentowali Starosta Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Klaudiusz Stusiński, Członek Zarządu Stanisław Nalej, Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Michał Ochnicki oraz radna Anna Bednarek. Starosta Krzysztof Dziwisz podziękował nauczycielom i dyrektorkom powiatowych placówek oświatowych za trud i zaangażowanie w dydaktyczne i wychowawcze dzieło, Tradycją już jest, że w Dzień Edukacji zostają nagradzani pedagodzy, których osiągnięcia w pracy wychowawczo-dydaktycznej zasługują na szczególne wyróżnienie.

Podziękowania i nagrody od Zarządu Powiatu otrzymali:

Dyrektorzy:

Urszula Matusiak - LO w Puszczy Mariańskiej PM

Joanna Nowak-Zielonka – LO w Mszczonowie

Beata Geilke - LO SMS

Barbara Gruchal - ZS Nr 1

Jolanta Walczak - ZS Nr 2

Joanna Maciejska - ZS Nr 3

Dorota Powązka.- ZS w Mszczonowie

Monika Modrzejewska - SOSW 

Bożena Liszewska – Młodzieżowy Dom Kultury

Renata Ozon – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,

oraz nauczyciele

Anna Kozłowska – ZS Nr 2

Adam Pietruszewski – SOSW

Zbigniew Kołaczek – ZS Nr 1

Małgorzata Drązikowska – LO w Puszczy Mariańskiej

Sławomir Nalej – Młodzieżowy Dom Kultury

Jan Matuszewski – ZS Nr 3

Beata Borowiec – Janczak – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Aldona Skrobisz – ZS w Mszczonowie

Tomasz Banasiewicz – LO w Mszczonowie

 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

Uwaga, szczepienie przeciw wściekliźnie

W gminach powiatu rawskiego trwa szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepienia wykonywane są metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki z wysokości ok. 200 m. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty w kształcie ściętego stożka, koloru zielono-brunatnego o wymiarach 3,9 x 3,5 x 1,5 cm, o zapachu rybnym.

Pomimo, że przynęta ze szczepionką nie jest niebezpieczna dla człowieka, w okresie wykonywania szczepień zaleca się:

- nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa;

- po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy bezzwłocznie umyć woda z mydłem te części ciała, które miały kontakt z substancją, a sam fakt kontaktu ze szczepionka należy zgłosić lekarzowi medycyny;

- nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone objęte szczepieniem (pola, łąki, lasy) przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu szczepienia. (zrzut szczepionek z samolotów).

Informacja jest adresowana głównie do mieszkańców gminy Mszczonów (w obszarze graniczącym z powiatem rawskim – więc sam południowy skraj gminy, w okolicach Osuchowa) oraz osób korzystających z tamtejszych lasów i łąk.

 • Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

ARIMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników

18 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2021 rok. Już w pierwszym dniu ARiMR planowała wypłacić blisko 500 mln zł, które trafią na konta bankowe ok. 74 tys. rolników.

Zaliczki będą wypłacane na najwyższym dopuszczonym w UE poziomie i w przypadku dopłat bezpośrednich wyniosą 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych – 85 proc. należnych dopłat.

Agencja wszelkie środki przekazuje wyłącznie na konta, które zostały wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne. Zachęcamy rolników oczekujących na wypłatę zaliczek, aby sprawdzili, czy ARiMR posiada właściwe dane w tym zakresie. Jeżeli numer konta będzie nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji. Wszelkie zmiany dotyczące numeru rachunku należy zgłaszać do biur powiatowych ARiMR.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast od 1 grudnia br. rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW.

W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na ich realizację wynosi 15,63 mld złotych. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. wynosi nieco ponad 3 mld zł.

 • Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich
 • Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

Biuro Rzecznika Konsumentów nieczynne

Informujemy, że biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Żyrardowie nie będzie czynne w dniach do 3 listopada 2021 roku. W sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać: pod numerami Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 oraz 22 290 89 16, prowadzonej przez Fundację Konsumentów, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00. 

Kalendarium

Kalendarz

«październik 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki