Od 45 lat PTTK w Żyrardowie popularyzuje wśród dzieci i młodzieży szkolnej konkurs krasomówczy. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnacji kultury języka ojczystego i przeciwstawienie się jego wulgaryzacji oraz zachwaszczaniu przez obce naleciałości. Celem konkursu jest również zachęcenie młodzieży do prezentacji piękna i dorobku naszego kraju, rozbudzenie zainteresowań krajoznawczych i włączenie się do realizacji programu "Dziedzictwo kulturowe w regionie" opracowanego przez resort edukacji. Na szczeblu centralnym konkursowi patronują: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Programowa ds. Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK, redakcja audycji "Sygnały dnia" Polskiego Radia i Telewizja Polska S.A.
Przed kolejnymi eliminacjami konkursu warto zadać podstawowe pytanie: Jakie warunki powinno spełniać dobre krasomówcze wystąpienie? "Jest to splot ważkości tematu z osobowością mówcy. To mówca dobiera temat i sposób jego wygłaszania zgodny ze swoją osobowością, swoimi możliwościami i swoim charakterem. W innym przypadku mówca jest tylko papugą!
Język jest symbolem i wyrazem tożsamości narodowej,
jest spoiwem Narodu, jego siła i mądrością.
Poprzez język Naród wyraża swoje myśli i pragnienia,
ból i cierpienia, zapisuje swoją historie i kulturę.
Język pozwala przetrwać największe burze dziejowe i odnaleźć się
Polakom, nawet w najdalszych zakątkach świata.
Język spaja i jednoczy, wyraża mądrość i wielkość Narodu."
Takie słowa napisał w materiałach promocyjnych Krajowego, a obecnie Międzynarodowego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkolnej zmarły w 2005 roku Dyrektor Zamku w Golubiu - Dobrzyniu mgr Zygmunt Kwiatkowski. To właśnie na Zamku w Golubiu - Dobrzyniu, każdego roku w listopadzie młodzi krasomówcy nadają konkretne treści wypowiadanym słowom. Prezentują swoje miasta, regiony, opisują dziś już legendarne postacie, wydarzenia historyczne lub własne przeżycia z wędrówek krajoznawczych. Słuchając ich opowieści widzimy przed oczyma: świt w Bieszczadach, wilki kurpiowskie wyjące koło Myszyńca, głos armat pod Ostrołęką czy głos Anny Wazówny - właścicielki Zamku w Golubiu - Dobrzyniu. Warto przypomnieć, że oprócz Golubia - Dobrzynia, który zawładnął sercami młodzieży szkół średnich podobne centralne konkursy dla młodzieży szkół podstawowych odbywają się w Legnicy.
Już od września br. w kilku szkołach i placówkach kultury Mazowsza Zachodniego odbywać się będą przesłuchania młodzieży szkolnej biorącej udział w konkursie na etapie szkolnym i miejsko - gminnym. Konkurs dla młodzieży odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych i szkół średnich. Ponadto w niektórych środowiskach w konkursie uczestniczą przewodnicy turystyczni (oddzielny konkurs) i młodzież studencka. Całością eliminacji rejonowych na terenie Mazowsza Zachodniego kieruje Koło Przewodników PTTK "Belferek" w Żyrardowie.
Do 30 września br. przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do eliminacji rejonowych, które odbędą się w Żyrardowie lub w Warszawie (dokładny termin i miejsce zostaną podane po konsultacjach z opiekunami uczniów). Zgłoszenia laureatów eliminacji szkolnych i środowiskowych należy kierować na adres:
PTTK Żyrardów, ul. Waryńskiego 46, skr. poczt. 59, e-mail:poczta@zyrardow.pttk.pl
podając w zgłoszeniu: imię i nazwisko laureata, datę urodzenia, adres zamieszkania, tytuł I i II wystąpienia krasomówczego, adres placówki oświatowo - wychowawczej (szkoły, domu kultury, koła, klubu ) oraz imię i nazwisko opiekuna ucznia - laureata eliminacji szkolnych lub środowiskowych.
Laureaci eliminacji rejonowych będą mieli prawo startu w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w Warszawie w październiku 2020 r.
Przed krasomówcami z Żyrardowa kolejne wyzwanie. Życzymy im, aby dotarli do finałów konkursu, które odbędą się w Legnicy (36 Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych) i w Golubiu – Dobrzyniu (45 Międzynarodowy Konkurs Krasomówczy Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych) w listopadzie br.
Długoletnią tradycją konkursów krasomówczych w Golubiu – Dobrzyniu są występy krasomówcze przewodników z całej Polski i przewodników - polonusów zamieszkujących poza Polską. Laureatami konkursu krasomówczego w Golubiu – Dobrzyniu byli onegdaj m.in. przewodnicy PTTK z Żyrardowa: Urszula Karpińska, Wiesława Marciniak i Cezary Jackowski.
W konkursie młodzieżowym w Legnicy i w Golubiu - Dobrzyniu też zajmowaliśmy miejsca na podium, m.in. Ksenia Gąsiorowska i Gustaw Puchała. Ostatnio w 41 Konkursie Krasomówczym w Golubiu – Dobrzyniu w 2016 także był silny akcent żyrardowski. Marek Piotr Chmielewski z żyrardowskiego LO im. Stefana Żeromskiego (opiekun: Bożena Gąsiorowska) zdobył III miejsce w finale konkursu i dodatkowo Nagrodę Publiczności, czyli najwyższą ocenę od swoich konkurentów.
Oglądając filmik na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=qoPVFjei1XI można wczuć się w jego atmosferę. W trakcie projekcji filmiku pokazuje się także żyrardowianin Marek Piotr Chmielewski (minuty: 13.20, 14.25 i 18.18).