Treść strony

Dobre szkoły bliżej niż myślisz

Cudze chwalicie, swego nie znacie… Wcale nie o to chodzi, żeby innych nie chwalić, ale żeby bardziej swoje bogactwa poznać. Wszystkie szkoły z powiatu żyrardowskiego mają dużo do zaoferowania absolwentom gimnazjów. Szkoły stają się bogatsze nie tylko wiedzą i doświadczeniem. Uczniowie korzystają z coraz lepszego wyposażenia dydaktycznego, a z każdym rokiem przybywa nowych obiektów, choćby hala sportowa. O tym wszystkim teraz będzie można dowiedzieć się o jednym dniu i w jednym miejscu. „Dobre Szkoły Blisko Ciebie” - to prezentacja oferty edukacyjnej wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół pokażą, że warto u nas uczyć się, a bogata oferta zaspokoi wszelkie ambicje od zawodowych po naukowe. Pomocą podczas wystawy będą także służyli doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żyrardowie. Natomiast przez cały dzień mnóstwo prezentacji i pokazów.

Program Targów „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”

Żyrardów, Resursa, 4 kwietnia 2017 r. 9.00-13.30

 

Scena Główna

9.00 – otwarcie imprezy/powitanie gości

9.10 – 10.15 – Prezentacje multimedialne – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, Zespół Szkół w Mszczonowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, LO Żeromskiego w Żyrardowie, LO w Puszczy Mariańskiej  

10.45 – Pokaz carvingu – Zespół Szkół Nr 2

11.45 – Pokazy ratownictwa medycznego (LO w Mszczonowie) oraz udzielania pierwszej pomocy (LO Puszcza Mariańska)

12.45 – Pokaz fryzjerski – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

13.15 - Sztuka makijażu – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

 

Prezentacje przy bufecie

10.15 - Flambirowanie owoców z degustacją – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

11.15 - Jak zrobić prawdziwą grecką kawę? – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

12.15 – Witaminy z Włókiennika – degustacja soków – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

 

Prezentacje przy stoiskach szkół:

Pokaz ozdób świątecznych wykonanych z kwiatów i materiałów naturalnych – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

Sztuka makijażu – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

Roboty prezentują – pokaz robotyki – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

Ozdoby Wielkanocne – pokaz florystyczny – Zespół Szkół w Mszczonowie

Strefa zdrowia - porady dietetyczne i wyliczanie BMI - Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

Zielona energia – Liceum Ogólnokształcące w Mszczonowie

Inteligentne systemy energetyki odnawialnej – Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie

Jak wypełnić PIT – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie 

 • Dobre szkoły bliżej niż myślisz

Oferta dla zdolnych: Inżynierowie pod dobrymi skrzydłami

Liceum w Puszczy Mariańskiej w sposób szczególny chce zadbać o umysły ścisłe. I nie ma w tym ni krzty przesady. Przygotowana oferta edukacyjna nie dość, że jest atrakcyjna, to stawia przed nowymi uczniami nie lada wyzwanie. Na swój sukces trzeba ciężko zapracować. Nowe rozszerzenia matematyczne i przyrodnicze spełnią oczekiwania nawet najtęższych umysłów. Jakości pilnować będą nowi partnerzy liceum - Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

W listopadzie ubiegłego roku Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego podpisało umowę patronacką z narodowym przewoźnikiem PLL LOT. Powiatowa szkoła jako placówka rozwojowa i nowocześnie zarządzana została zarekomendowana przez Ministerstwo Skarbu.  Rozpoczęcie współpracy z LOTem  to dla powiatu żyrardowskiego i  szkoły ogromny prestiż.  Z jednej strony marka narodowego przewoźnika nobilituje, przyciąga jak magnez i cały czas kryje za sobą aurę prestiżu. Z drugiej zaś stawia przed dyrekcją szkoły, nauczycielami i uczniami poważne wyzwanie. Spółka lotnicza oczekuje bowiem wysokiej jakości nauczania, zwłaszcza przedmiotów ścisłych i języków obcych oraz wydobycia z uczniów prawdziwej pasji. To będzie niesamowita motywacja do rozwijania karier naukowej i zawodowej   oraz spełniania pasji i zainteresowań. Uchylenie furtki do pracy w prestiżowej branży to najlepszy prezent dla uczniów. Warto przy tej okazji wspomnieć, że wśród absolwentów puszczańskiego liceum są już piloci i stewardessy, a to najlepszy dowód na to, że warto podążać za marzeniami. Już od września 2017 roku rusza klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej. Elementy lotnictwa znajdą się także klasie politechnicznej.

Głównym patronem klasy politechnicznej jest Wojskowa Akademia Techniczna. Umowa w tej sprawia została podpisana w styczniu tego roku, a dotyczy przede wszystkim współpracy dydaktycznej, rozumianej jako pomoc i konsultacje w prowadzeniu zajęć, współudziału w organizacji konkursów naukowych, imprez o charakterze sportowym, turystycznym, a nawet kulturalnym. WAT stawia na uczniów najzdolniejszych. Dla nich przygotowane są wszelkie edukacyjne profity, a w perspektywie zdobycie bardzo dobrze płatnej pracy.

Na pewno współpraca z wyższymi uczelniami oraz dużymi firmami jest wsparciem dla tworzenia przestrzeni do nauki dla najzdolniejszych uczniów. Taki inkubator „mózgów” tworzy się w puszczańskim ogólniaku. Nikt nie obiecuje, że będzie lekko. Będzie na pewno dużo pracy, ale w dobrej atmosferze, wynagrodzonej prestiżem i ogromną szansą na sukces. 

 • Oferta dla zdolnych: Inżynierowie pod dobrymi skrzydłami

Teatr Arlekin w Klubie Myszki Miki

 24 marca do Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie zawitał teatr Arlekin. Tym razem najmłodsi wychowankowie z Klubu Myszki Miki mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w spektaklu pt. "O tym, jak Ania Złośnica została zajączkiem wielkanocnym". Przedstawienie w humorystyczny sposób nawiązywało do tematu Świąt Wielkanocnych. Ciekawe stroje, piosenki i dialogi bardzo spodobały się maluchom i były bardzo ciekawą lekcją dobrego zachowania.
 

 • Teatr Arlekin w Klubie Myszki Miki
 • Teatr Arlekin w Klubie Myszki Miki
 • Teatr Arlekin w Klubie Myszki Miki
 • Teatr Arlekin w Klubie Myszki Miki
 • Teatr Arlekin w Klubie Myszki Miki
 • Teatr Arlekin w Klubie Myszki Miki

Otwórz się na marzenia

Gimnazjalisto, chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach jakie daje Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej? Wykonaj pierwszy ważny krok ku realizacji swoich marzeń.  Poznaj ofertę na rok szkolny 2017/2018. Porozmawiaj z uczniami i nauczycielami. 
Zobacz, jak wyglądają nasz budynek i piękne otoczenie. Zobacz, gdzie za chwile będzie zbudowany najnowocześniejszy kompleks boisk w powiecie. Poznaj ujmującą i niepowtarzalną atmosferę szkoły.

Zapraszamy na dzień otwarty do Puszczy Mariańskiej już 31 marca (w piątek) w godzinach 9 -15. 

 • Otwórz się na marzenia

Wstąp do „Szarych Szeregów”

Z początkiem marca uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie rozpoczęli akcję promocyjną skierowaną do  uczniów klas trzecich gimnazjów. Spotkania z trzecioklasistami rozpoczęły się od szkół w Radziejowicach i Mszczonowie. Plan jest ambitny - odwiedzić kilkanaście  gimnazjów z terenu powiatów żyrardowskiego, grodziskiego, grójeckiego, skierniewickiego i pruszkowskiego.

Tegorocznym trzecioklasistom Liceum proponuje naukę w klasach: menadżersko – politechnicznej z elementami odnawialnych źródeł energii, społeczno – prawnej, językowo – medialnej oraz klasach z innowacją pedagogiczną poszerzonymi o dodatkowe zajęcia z edukacji celnej i ratownictwa medycznego.

W ramach promocji oraz akcji informacyjnej odbędą się również spotkania z rodzicami klas trzecich gimnazjów. W dniach 1 i 26 kwietnia, w godzinach 9 – 13 zapraszani są uczniowie klas trzecich gimnazjów oraz ich rodzice na dni otwarte, podczas których można będzie spotkać się z uczniami i nauczycielami w murach ponad 70 - letniego Liceum.

 • Wstąp do „Szarych Szeregów”

XXVI Sesja Rady Powiatu

Na dzień 20 marca 2017 roku Przewodniczący Daniel Suchecki zwołał XXVI Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego W porządku obrad znalazło się kilka projektów uchwał zgłoszonych przez Zarząd Powiatu, jednak pierwsza część sesji miała charakter informacyjny. Pierwszą referującą była reprezentująca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żyrardowie Zastępca Inspektora Monika Pałyszka. Oprócz informacji zawartych w sprawozdaniu załączonym poniżej w pliku pdf, Pani Inspektor zwróciła uwagę słuchaczy na kwestię związaną z występowaniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy, której ognisko pojawiło się w styczniu w powiecie żyrardowskim. Mimo, że Wojewoda Mazowiecki uchylił rozporządzenie wydane w dniu 19 stycznia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), to wciąż obowiązują rygory określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pani Inspektor apelowała, aby w gospodarstwach utrzymywać drób w zamkniętych pomieszczeniach, bowiem za nieprzestrzeganie tego zakazu mogą być nakładane dotkliwe sankcje.

Kolejnym referującym był Szef Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie mł. bryg. Roman Murgrabia. Komendant Powiatowy PSP w Żyrardowie przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa pożarowego powiatu żyrardowskiego za rok 2016 (tę informację publikujemy także poniżej w załączonym pliku pdf)

W części uchwałodawczej jako pierwsza projekty uchwał przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz. Były to uchwały - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego oraz zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok. Wprowadzane zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Żyrardowskiego wynikały ze zmian wprowadzanych do uchwały budżetowej. Radni przyjmując powyższe uchwały zmniejszyli łącznie dochody budżetu Powiatu o kwotę 265.179,99 zł. Wpływ na zmianę miały między innymi: rezygnacją, z realizacji projektu „Powiat Żyrardowski blisko Ciebie i rodziny” (powodem był brak chętnych do udziału w projekcie) - zmniejszenie o kwotę 302.410,99 zł oraz zwiększenie o kwotę 37.231,00 zł planu dotacji z budżetu państwa z przeznaczeniem na bieżące funkcjonowanie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Równocześnie po stronie wydatkowej nastąpiło zmniejszenie: o kwotę 355.399,00 zł wydatków majątkowych na rok 2017 r. dla zadania „Regionalne partnerstwo samorządów Mazowsza dla aktywizacji społeczeństwa informacyjnego w zakresie e-administracji i geoinformacji” (przesunięcie tej kwoty na lata następne wynika z podpisanego aneksu do umowy partnerskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego), o kwotę 50.000,00 zł przeznaczonej na opracowanie projektu i realizację zmian funkcjonowania pomieszczeń w Zespole Szkół Nr 2,  a równocześnie, w związku z planowaną zmianą siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, zwiększono wydatki  o kwotę 128.000,00zł z przeznaczeniem na dostosowanie budynku dla nowej siedziby oraz na koszty najmu budynku.

Po przyjęciu tej uchwały plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2016 rok wynosi odpowiednio: 65.815.633,45 . i 69.398.660,56 . Projekt uchwał zaopiniowała wcześniej Komisja Budżetu i Mienia Komunalnego, a pozytywne opinie dla tych uchwał przedstawiła Przewodnicząca Komisji – Radna Krystyna Penczonek. Uchwały w głosowaniu jednomyślnie poparli wszyscy członkowie Rady.

Następna uchwała, w sprawie określenia zadań i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  na zadania  z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz szczegółowych zasad ich realizacji w 2017 roku przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mariola Stecko. Według informacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych środki PRFON przypadające według algorytmu w 2017 roku dla Powiatu Żyrardowskiego na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej wynoszą 1 404 375,00 złotych. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upoważniła Radę Powiatu do określenia w drodze uchwały zadań, na które przeznacza środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przekazywane przez PFRON. Pozytywną opinię do projektu uchwały przedstawił Przewodniczący Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej Klaudiusz Stusiński. W głosowaniu radni, przy trzech głosach wstrzymujących przyjęli proponowaną uchwałę.

Projekt ostatniej uchwały przedstawiła Dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Daria Rubikowska. Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości pomiędzy Powiatem Żyrardowskim a Gminą Miasto Żyrardów, dotyczyła zamiany nieruchomości położonej w Żyrardowie, oznaczona jako działka nr 4270, będącej własnością Powiatu Żyrardowskiego, położonej przy ul. Piaskowej, na działkę 3514/3 sąsiadującą z działką, na której usytuowany jest budynek siedziby Starostwa Powiatowego. Obecny stan prawny uniemożliwia zrealizowanie inwestycji budowy windy zewnętrznej usytuowanej przy tej ścianie budynku, a inwestycja taka umożliwiłaby dostęp do obiektu osobom starszym i niepełnosprawnym. Ze względów architektonicznych jedynie taka lokalizacja windy nie powodowałaby konieczności ingerencji w konstrukcję budynku. Działka ta ponadto ma istotne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania Starostwa, gdyż biegnie nią ciąg komunikacyjny do wejścia do siedziby starostwa, a w ziemi znajdują się urządzenia kanalizacji tego budynku. Po przedstawieniu projektu uchwały i pozytywnej dla niej opinii Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego radni przyjęli jednogłośnie projekt uchwały.

Na zakończenie obrad, w odpowiedzi na interpelację Radnego Grzegorza Kłosowskiego w sprawie działań Powiatu w kwestii smogu, Starosta Wojciech Szustakiewicz wskazał pokrótce projekty i przedsięwzięcia realizowane przez Powiat, a mające duże znaczenie dla ochrony środowiska – termomodernizacja budynków, montaż instalacji OZE, czy działania promocyjno-edukacyjne jak nowe kierunki kształcenia z zakresu OZE w szkołach Powiatu czy Piknik Energetyczny, który po latach niebytu został znów wpisany w kalendarz imprez powiatowych. Drugim wystąpieniem będącym odpowiedzią na postawioną interpelację, był referat Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Krzysztofa Zawadzkiego. Pan Dyrektor, w nieco akademicki sposób, nakreślił związki przyczynowo-skutkowe pojawiającego się coraz częściej problemu smogu.  

 

 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu
 • XXVI Sesja Rady Powiatu

Zapraszamy na Powiatowe Targi Edukacyjne „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”

Po dłuższej przerwie Powiat Żyrardowski wraca do tradycji organizowania targów edukacyjnych. Już wkrótce odbędzie się nowa impreza - „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”. Będzie to prezentacja oferty edukacyjnej wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół pokażą, że warto u nas uczyć się, a bogata oferta zaspokoi wszelkie ambicje od zawodowych po naukowe. Pomocą podczas wystawy będą także służyli doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żyrardowie. Natomiast przez cały dzień mnóstwo prezentacji i pokazów. Zapraszamy już 4 kwietnia do żyrardowskiej Resursy.

 

Program Targów „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”

Żyrardów, Resursa, 4 kwietnia 2017 r. 9.00-13.30

 

Scena Główna

9.00 – otwarcie imprezy/powitanie gości

9.10 – 10.15 – Prezentacje multimedialne – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, Zespół Szkół w Mszczonowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, LO Żeromskiego w Żyrardowie, LO w Puszczy Mariańskiej  

10.45 – Pokaz carvingu – Zespół Szkół Nr 2

11.45 – Pokazy ratownictwa medycznego (LO w Mszczonowie) oraz udzielania pierwszej pomocy (LO Puszcza Mariańska)

12.45 – Pokaz fryzjerski – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

13.15 - Sztuka makijażu – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

 

Prezentacje przy bufecie

10.15 - Flambirowanie owoców z degustacją – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

11.15 - Jak zrobić prawdziwą grecką kawę? – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

12.15 – Witaminy z Włókiennika – degustacja soków – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

 

Prezentacje przy stoiskach szkół:

Pokaz ozdób świątecznych wykonanych z kwiatów i materiałów naturalnych – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

Sztuka makijażu – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

Roboty prezentują – pokaz robotyki – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

Ozdoby Wielkanocne – pokaz florystyczny – Zespół Szkół w Mszczonowie

Strefa zdrowia - porady dietetyczne i wyliczanie BMI - Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

Zielona energia – Liceum Ogólnokształcące w Mszczonowie

Inteligentne systemy energetyki odnawialnej – Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie 

 • Zapraszamy na Powiatowe Targi Edukacyjne „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”

II Powiatowe Forum Oświatowe

Powiatowe Forum Dyrektorów Placówek Oświaty, które odbyło się w grudniu ubiegłego roku zostało dobrze przyjęte przez uczestników, jak też wysoko ocenione przez gości i prelegentów. Chcę kontynuować i rozwijać taką właśnie formułę spotkań oświatowych. Jestem przekonany bowiem, że wymiana doświadczeń i zdobywanie wiedzy w gronie osób, które tworzą oświatę w miastach i gminach powiatu żyrardowskiego nie tylko wzmacnia więzi, ale nade wszystko tworzy spójną ofertę edukacyjną, z której mogą korzystać mieszkańcy powiatu od przedszkolaka aż po maturzystę.

Pragnę zaprosić Państwa do uczestnictwa w II Powiatowym Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych, które odbędzie się 30 marca 2017 r. w godzinach 10.00 – 13.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego (Puszcza Mariańska, ul. Jana III Sobieskiego 61).

10.00 - przybycie uczestników,

10.05 - powitanie i otwarcie Forum przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego,

10.15 - Miejsce permakultury w edukacji, idea programu "Eathing" - wystąpienie dr Anny Traut-Seligi,

10.30  – Coaching w edukacji - wystąpienie Macieja Bennewicza - pisarza, plastyka, kognitywisty, socjologa, superwizora, 

12.30 - zakończenie spotkania - degustacje potraw przygotowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bartnikach.

Kolejne Forum zapewne będzie pożytecznie zagospodarowanym czasem, okazją do bliższego poznania Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego oraz uroków Gminy Puszcza Mariańska. Współorganizatorem II Forum jest Michał Staniak Wójt Gminy Puszcza Mariańska. Zachęcam do udziału.

Proszę o potwierdzenie przybycia do dnia 28 marca 2017 r.

kontakt: sekretariat LO, tel. 468318166

 

 • II Powiatowe Forum Oświatowe
 • II Powiatowe Forum Oświatowe

Powiat troszczy się o dzieci autystyczne

Zarząd Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Żyrardowie zwrócił uwagę władzom samorządu powiatowego na problem dzieci autystycznych mieszkających w powiecie żyrardowskim. Władze TPD widzą potrzebę objęcia dodatkową specjalistyczną opieką terapeutyczną dzieci od trzeciego roku życia. W wystąpieniu Towarzystwa zabrakło konkretnych danych określających skalę problemu. Mając jednak na uwadze wysokie znaczenie społeczne podjętej kwestii, Starosta Wojciech Szustakiewicz uznał za konieczne bliższe przyjrzenie się sytuacji dzieci chorych na autyzm. Ważne jest, żeby przed podjęciem jakichkolwiek dodatkowych działań, poza tymi, które już prowadzi Powiat Żyrardowski, poznać faktyczną skalę problemu. Z inicjatywy Starosty 17 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Powiatu Żyrardowskiego z przedstawicielami gminnych ośrodków pomocy społecznej, dyrekcjami Wydziału Oświaty, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie.

Goście zobrazowali skalę problemu w poszczególnych gminach. Przekazane informacje były zgodne z danymi zebranymi podczas analizy problemu i tworzenia diagnozy do wniosku o dofinasowanie unijne powstania przedszkola specjalnego przy SOSW. W powiecie zdiagnozowanych (autyzm) jest ponad 60 dzieci.  Niestety nie wszyscy rodzice korzystają z pomocy oferowanej zarówno przez ośrodki pomocy społecznej, jak i przez SOSW w Żyrardowie. Powiat Żyrardowski prowadzi w swoim Ośrodku wczesne wspomaganie rozwoju dla 45 dzieci, przekazuje dotację dla niepublicznej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej oraz prowadzi przedszkole specjalne dla dzieci z autyzmem dla 9 podopiecznych. Od nowego roku szkolnego powstanie kolejna grupa.

Ważnym problemem, który powinien być rozwiązany, jest zwiększenie wsparcia dla rodziców dzieci autystycznych. Rodzicie są zmęczeni, a pomoc im udzielana, choćby psychologiczna, jest znikoma. Odpowiedzią na tę kwestię ma być wprowadzenie do Powiatowego Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi nowych zdań skierowanych właśnie do tych grup finansowanych z budżetu Powiatu Żyrardowskiego.

Poruszono także problem edukacji dzieci autystycznych na wyższych poziomach edukacji (licea i technika, szkoły zawodowe) oraz świadomości rodziców o potrzebie diagnozowania dzieci. Problematyka jest niezwykle obszerna, jednak to spotkanie dostarczyło Zarządowi Powiatu dużo cennych i wiarygodnych danych i informacji. Na ich podstawie będą opracowane propozycje nowych działań i udoskonalenie oraz poszerzenie zadań, które do tej pory, jak wynika z oceny uczestników spotkania, Powiat Żyrardowski wykonuje dobrze. Na pewno spotkanie w sprawie sytuacji dzieci autystycznych w powiecie żyrardowskim odbędzie się w najbliższym czasie.

 • Powiat troszczy się o dzieci autystyczne
 • Powiat troszczy się o dzieci autystyczne
 • Powiat troszczy się o dzieci autystyczne
 • Powiat troszczy się o dzieci autystyczne

Oferta dla zdolnych: Mistrzynie z Wiskitek

Geniusze mają swoje wymagania i wcale nie jest łatwo stworzyć im przestrzeń do rozwijania swoich zdolności. Wybitni nauczyciele to nie wszystko. Trzeba dobrego programu, jak się mówi w branży „ścieżki edukacyjnej”, atrakcyjnego zaplecza dydaktycznego i mnóstwa energii, którą trzeba dobrze wykorzystać. Szkoły powiatu nie składają broni i o uczniów zdolnych walczą. Dziś o niesamowitej ofercie Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Tym razem stajemy na arenie sportowej.

W ZS3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach została utworzona klasa sportowa dla najwybitniejszych siatkarzy. Do niezwykle ambitnego projektu edukacyjno-sportowego włączona została grupa dziewcząt, która wcześniej uczęszczała do gimnazjum nr 7 w Żyrardowie.  Od września 2016 roku w I klasie  liceum ogólnokształcącego  naukę rozpoczęło 14 dziewcząt, które mogą  kontynuować  swoją pasję  i rozwijać umiejętności siatkarskie pod okiem trenera z dziesięcioletnim stażem Tomasza Nowakowskiego. Klasa sportowa łączy pasjonatów siatkówki, umożliwia im rozwój w grupie.  Poprzez organizowane turnieje,  uczestnictwo w zawodach  oraz niezwykle atrakcyjne letnie obozy dziewczyny dobywają sportowych szczytów. „Program dla mistrzów” zapewnia stałą jednostkę treningową, a warunki jakimi dysponuje szkoła, są po prostu idealne. Hala sportowa w Wiskitkach jest nader nowoczesna i funkcjonalna.

Uczennice  klasy sportowej liceum ogólnokształcącego w Wiskitkach  weszły w skład żeńskiej drużyny Virtus Wiskitki, która w krótkim czasie zaczęła odnosić liczne sukcesy, nie tylko promując szkołę, ale również Powiat Żyrardowski. Obecnie dziewczęta są zgłoszone do rozgrywek Grodziskiej Ligi Piłki Siatkowej, wyjeżdżają na różne turnieje wojewódzkie. Co jest jeszcze ważne dla uczniów? Darmowe korzystanie z najlepiej wyposażonych siłowni w Powiecie ( West Site ), uhonorowanie nagrodami wszystkich zawodniczek za osiągnięcia sportowe, bezpłatne profesjonalne stroje, sprzęt sportowy najwyższej jakości. To właśnie robi różnicę. W szkole zaczęłam spełniać swoje marzenia. – mówi jedna z uczennic. Dzięki ogromnej liczbie godzin ciężkich treningów, wielu spotkań sparingowych jak i meczy towarzyskich,  nasza drużyna pnie się coraz wyżej, co sprawia mi ogromną radość. Gdybym stanęła jeszcze raz przed wyborem szkoły, to bez wahania  wybrałabym szkołę w Wiskitkach – konstatuje siatkarka z Wiskitek. Lepszej rekomendacji chyba nie trzeba. W Wiskitkach rośnie pokolenie „Złotek” trenera Tomasza Nowakowskiego. 

 • Oferta dla zdolnych: Mistrzynie z Wiskitek
 • Oferta dla zdolnych: Mistrzynie z Wiskitek

Ekonomistki z „Włókiennika” zdobywają nagrody

Dominika Woźniakowska i Joanna Lewandowska uczennice Technikum w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie w zawodzie technik ekonomista reprezentowały szkołę w etapie regionalnym konkursu „Poznaj swoje prawa” zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Dominika Woźniakowska w etapie regionalnym zajęła II miejsce, dzięki czemu zakwalifikowała się do etapu centralnego konkursu. Sukces ekonomistek  jest tym większy, że Dominika i Joasia są uczennicami klasy pierwszej i materiał konkursowy, który musiały opanować, wykraczał poza wiedzę szkolną. Obie uczestniczki otrzymały atrakcyjne nagrody.

Uczennice przygotowywała do udziału w konkursie wychowawczyni, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych Monika Gajewska. Gratulujemy, a Dominice życzymy dalszych sukcesów. 

 • Ekonomistki z „Włókiennika” zdobywają nagrody
 • Ekonomistki z „Włókiennika” zdobywają nagrody

Na Targach w nowej odsłonie

Liceum Ogólnokształcące z Puszczy Mariańskiej 6 marca kolejny raz wzięło udział w skierniewickich targach edukacyjnych „Szkoła dla Gimnazjalisty”. W tym roku uczniowie Tańskiego prezentowali się z nowym hasłem „Szkoła pod dobrymi skrzydłami”. W ten sposób pozycjonowana jest oferta ogólniaka, a w tym roku jest ona wyjątkowo atrakcyjna. Obok klas mundurowych, nauk o zdrowiu, szczególne miejsce zajmują klasa politechniczna pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej oraz zupełnie nowa klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej pod patronatem Polskich Linii Lotniczych LOT.

 • Na Targach w nowej odsłonie
 • Na Targach w nowej odsłonie

SpoKREWnieni służbą

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu żyrardowskiego do aktywnego udziału w ogólnopolskiej akcji zbiórki krwi pod hasłem „spoKREWnieni służbą”.

Akcja związana jest z dniem 1 marca, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelali krew w obronie naszej niepodległości. Ich ofiarna walka była bezcenna dla podtrzymania dążeń niepodległościowych Polaków. Z okazji tych obchodów hołd Wyklętym składają pracownicy administracji państwowej, służb, inspekcji i straży oddając honorowo krew potrzebującym - chorym i ofiarom wypadków. Krew jest bezcennym darem w czasie pokoju, równie bezcennym jak ofiarna walka Żołnierzy Wyklętych o niepodległość. W ramach akcji "SpoKREWnieni" także policjanci żyrardowskiej komendy oraz strażacy z naszego powiatu postanowili podzielić się tym bezcennym darem. Do akcji trwającej na terenie powiatu żyrardowskiego może przyłączyć się też każdy z nas. Krew będzie można oddać jutro - 9 marca, w godzinach 9:00-12:00 na Placu Jana Pawła II w Żyrardowie w zadysponowanym na tę okoliczność „krwiobusie”.

Patronat nad ogólnopolską akcją honorowego oddawania krwi „spoKREWnieni służbą” objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Dołącz do Honorowego Oddawania Krwi. Podaj hasło „spoKREWnieni służbą”.

 • SpoKREWnieni służbą

Reforma administracji podatkowej wchodzi w życie

1 marca 2017 roku została utworzona Krajowa Administracja Skarbowa w miejsce działających dotychczas struktur: administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Dziś, na prośbę Zastępcy Naczelnika Urzędu skarbowego w Żyrardowie - Pani Hanny Bębenek publikujemy na naszej stronie  list otwarty Szefa KAS - Pana Mariana Banasia, zawierający informacje na temat reformy, powodów jej przeprowadzenia oraz jej celów. 

W ramach akcji informacyjnej towarzyszącej wprowadzeniu KAS, aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców samorząd powiatowy postanowił wesprzeć tę akcję wykorzystując swoje kanały komunikacji. Więcej informacji na temat Krajowej Administracji Skarbowej i wprowadzanej reformy znajdą Państwo na stronie internetowej www.kas.gov.pl.  

 • Reforma administracji podatkowej wchodzi w życie

Oferta dla zdolnych: Szare Szeregi pełne humanistów

Jak ważni są zdolni uczniowie, mogą powiedzieć dyrektorzy wszystkich szkół. I nie tylko chodzi o to, że z wybitnymi pracuje się lepiej. Wszak satysfakcję czerpią nauczyciele się z każdej dobrze wykonanej pracy dydaktycznej, nawet, a może tym bardziej, z uczniem mniej zdolnym. Jednak to najlepsi stają się wizytówkami szkoły.

Geniusze mają swoje wymagania i wcale nie jest łatwo stworzyć im przestrzeń do rozwijania swoich zdolności. Wybitni nauczyciele to nie wszystko. Trzeba dobrego programu, jak się mówi w branży „ścieżki edukacyjnej”, atrakcyjnego zaplecza dydaktycznego i mnóstwa energii, którą trzeba dobrze wykorzystać. Szkoły powiatu nie składają broni i o uczniów zdolnych walczą. Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Mszczonowie kusi humanistów.

W roku szkolnym 2017/2018 Liceum proponuje klasę językowo-medialną o kierunku humanistycznym, w której uczniowie będą mogli uczyć się w zakresie rozszerzonym języka polskiego, języków obcych (język angielski, język rosyjski, język niemiecki) oraz dziennikarstwa. To nie lada atrakcja. Warsztaty prowadzone będą przez dziennikarzy wszystkich mediów, od prasy, przez radio po telewizję, nie omijając elektronicznych mediów społecznościowych. Klasa taka funkcjonuje w liceum od kilkunastu lat, cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a uczniowie uczęszczający do niej osiągają niesamowite sukcesy na szczeblach ogólnopolskich, okręgowych i powiatowych. Filozofia, historia, język polski, języki obce, wiedza o społeczeństwie to sztandarowe konkursy i olimpiady, w których laury zdobywają uczniowie Szarych Szeregów. Olimpiada Filozoficzna – szczebel okręgowy, Olimpiada Historyczna „Losy żołnierza i losy oręża polskiego” – I miejsce w etapie okręgowym, Konkurs historyczny „Gdzie są kwiaty z tamtych lat?” – I miejsce, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy – I, II i III miejsce, Ogólnopolski Konkurs Literacki – I miejsce – to tylko osiągnięcia z ostatniego roku szkolnego.

Dla uczniów szczególnie uzdolnionych zostały zorganizowane poza planem nauczania dodatkowe dwie godziny w tygodniu indywidualnego programu nauki, wykraczającego poza podstawę programową. Dodatkowo szkoła proponuje zajęcia rozwijające z języka polskiego, języków obcych, wiedzy o społeczeństwie i historii, a także zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego. Wszystko oczywiście bezpłatnie.

Dyrektor Liceum Mariola Mońko jest przekonana, że bogata oferta zajęć w klasie humanistycznej przekłada się na wysokie wyniki zdawalności egzaminu maturalnego z przedmiotów humanistycznych – średni wynik arkusza maturalnego to 95%, przy 100% zdawalności egzaminu maturalnego.

Uczniowie którzy ukończyli klasę humanistyczną i zdali pomyślnie egzamin maturalny studiują na kierunkach filologicznych. Drzwi na dziennikarstwo, politologię, lingwistykę, filmoznawstwo są przed absolwentami mszczonowskiego ogólniaka szeroko otwarte. Uczniowie z kolei twierdzą, że oprócz wysokich wyników nauczania w szkole panuje przyjazna atmosfera, a to przecież bardzo ważne. 

 • Oferta dla zdolnych: Szare Szeregi pełne humanistów
 • Oferta dla zdolnych: Szare Szeregi pełne humanistów
 • Oferta dla zdolnych: Szare Szeregi pełne humanistów
 • Oferta dla zdolnych: Szare Szeregi pełne humanistów

Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie

Powiatowe obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczął 1 marca wernisaż wystawy „Zaplute karły reakcji” w Liceum Ogólnokształcącym im. Szarych Szeregów w Mszczonowie.

Okolicznościowy wykład o „Żołnierzach Wyklętych – bohaterach drugiej konspiracji” wygłosił Bogusław Nietrzebka dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Słuchaczy zaś nie brakowało. Uczniowie mszczonowskich Szarych Szeregów gościli uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie oraz Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego Adama Lemiesza, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Bożenę Liszewską oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Renatę Ozon.

Muzeum Mazowsza Zachodniego przygotowało także wykłady i spotkania z historykami. Do udziału w nich szczególnie zachęcana jest młodzież.  I tak 9 marca prelekcję o antykomunistycznym podziemiu zbrojnym po 1944 r. wygłosi Leszek Żebrowski, 10 marca Kajetan Rajski opowie o losach rodzin Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL.

Wystawę w mszczonowskim Liceum można zwiedzać przez najbliższy tydzień w szkolnym holu. Dyrekcja zaprasza uczniów, zwłaszcza gimnazjalistów do obejrzenia unikatowych zdjęć i reprodukcji Żołnierzy Wyklętych.  

 • Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie
 • Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie
 • Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie
 • Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie
 • Pamięci Niezłomnym w LO w Mszczonowie

Kalendarium

Kalendarz

«grudzień 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki