Treść strony

Ponad 1,3 mln na programy rozwojowe powiatowych szkół

Bardzo dobre wiadomości dla Powiatu Żyrardowskiego nadeszły z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Na liście rankingowej projektów skierowanych do dofinansowania z konkursu w ramach Działania „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży” znalazły się aż trzy wnioski Powiatu. Tym samym po podpisaniu umów w ciągu dwóch lat powiatowe placówki otrzymają w sumie ponad 1,3 mln złotych na realizację programów rozwojowych oraz doposażenie w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz pomoce dydaktyczne.

Jesienią ubiegłego roku zostały napisane trzy projekty - dla Liceum w Puszczy Mariańskiej („Akademia kompetencji”), LO w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach („Klik na TIK w Wiskitkach”) oraz dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie („Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim”).

Wszystkie łączy zaimplementowanie w palcówkach nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych (TIK), wyszkolenie kadry pedagogicznej w tym zakresie oraz wyposażenie pracowni w nowie komputery, sieć, platformy e-learningowe oraz pomoce dydaktyczne do przeprowadzania doświadczeń.

Wartość doposażenia we wszystkich placówkach wyniesie ok. 300.000 zł. Pozostały milion zainwestowany będzie w nowe umiejętności i wiedzę uczniów! W SOSW działania planowane do realizacji przede wszystkim wpłyną na wyrównywanie szans uczniów z różnych środowisk, zarówno przez indywidualne podejście do pracy z uczniem, nauczanie eksperymentalne, jak również rozwój kompetencji kluczowych. Tu szczególny akcent szkoła kładzie na zajęcia specjalistyczne, prowadzone w celu stymulowania rozwoju poznawczego i zmniejszania trudności w opanowaniu wiadomości.

Liceum w Puszczy Mariańskiej postawiło na kompetencje, dlatego tworzy Akademię Kompetencji. Działania w programie skierowane są na przedmioty matematyczno-przyrodnicze, informatyczne i języków obcych, na których nabywane będą umiejętności poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Zostanie zrealizowanych 40 edukacyjnych projektów, 10 wyjazdów studyjnych oraz dwa Festiwale Nauki. Natomiast Liceum w Wiskitkach oprócz kompetencji przyrodniczych chce wydobyć z ucznia kompetencje języka ojczystego i ekspresji kulturalnej. Będą zatem dodatkowe zajęcia z teatru, retoryki oraz komunikacji. Nie zabraknie także wyjazdów edukacyjnych do muzeów i galerii.

Ostatni rok był dla powiatu bardzo pomyślny inwestycyjnie, także w oświacie. W tym roku i w następnych latach także zaplanowaliśmy szereg inwestycji, które sprawią, że nasze szkoły będą coraz nowocześniejsze i piękniejsze. Nie zapominamy także o inwestycji w uczniów, dlatego tak bardzo cieszą nas wysokie noty naszych programów i zdobyte dofinansowanie na ich wdrożenie – mówi starosta Wojciech Szustakiewicz. Faktycznie są powody do zadowolenia. Uczniów, którzy pomyślnie przejdą rekrutację do projektów czeka może mnóstwo pracy, ale jej efekty będą gwarantowane. Poza tym poza nauką będą także wyjazdy edukacyjne i imprezy szkolne.

W sumie projektami objętych będzie ponad 230 uczniów. Wartość projektów to 1.364.000 zł, z czego dofinasowanie stanowi aż 1.287.300 zł. Realizacja projektów rozpocznie się 1 września 2017 r. i potrwa dwa lata szkolne. 

Ważna lekcja życia

Dzięki współpracy z Forum Dialogu 31 maja Zespół Szkół w Mszczonowie gościł Georga Elbauma - doktora inżynierii lądowej, na co dzień mieszkającego w San Francisco.

Georg Elbaum urodził się w 1938 roku w Warszawie. Z dwunastoosobowej żydowskiej rodziny wojnę przetrwali tylko on i jego matka. Doktor Elbaum od kilku lat spotyka się z młodzieżą w USA i w Polsce, aby podzielić się z młodymi ludźmi wspomnieniami z dzieciństwa tragicznie naznaczonego przez Zagładę.

Jest autorem książki " Bez wczoraj, bez jutra", w której opisuje czasy wojny. Podczas spotkania uczniowie odczytali fragmenty książki, a gość dodawał istotne komentarze. Spotkanie było pouczającą lekcją dla młodych ludzi, żyjących dziś w zupełnie innych czasach.

  • Uczestnicy spotkania
  • Uczestnicy spotkania

XXVIII Sesja Rady Powiatu

Na dzień 30 maja Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki zwołał XXVIII Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesja nadzwyczajna, bo zwołana w trybie nadzwyczajnym, na wniosek Zarządu Powiatu.

Przedmiotem porządku obrad były w istocie tylko dwa projekty uchwał - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego i w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017. Zmiany nie dotyczyły wielkości dochodów i wydatków budżetu, a tylko przesunięcia kwot między działami i w działach budżetu.

Pilne wprowadzenie zmian związane było z planowaną inwestycją pod nazwą „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych”. Potrzeba zmian w budżecie podyktowana była faktem, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, do którego Powiat zwrócił się o dofinansowanie inwestycji w kwocie 150.000, 00 zł, już na etapie oceny formalnej wniosku wymaga zabezpieczenia środków na realizację inwestycji w pełnej wysokości. Z kosztorysu inwestorskiego wynika, że koszt windy wraz z montażem wyniesie 525.915,84 zł, co biorąc pod uwagę kwotę, którą planujemy pozyskać z PFRON, powoduje konieczność zabezpieczenia w tegorocznym budżecie środków na tę inwestycję w wysokości 375.915,84 zł. Projekty uchwał zmieniających Wieloletnią Prognozę Finansową i Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz.

Przed głosowaniem pozytywne opinie Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego przedstawiła jej Przewodnicząca Krystyna Penczonek. W głosowaniu, za przyjęciem projektu pierwszej uchwały głosowało 19 radnych, natomiast projekt drugiej uchwały, dotyczącej zmian w uchwale budżetowej poparło 18 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym.

Przyjęcie powyższych uchwał zakończyło obrady wyjątkowo krótkiej XXVIII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego.

Kalendarium

Kalendarz

«lipiec 2024»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki