Treść strony

W podziękowaniu za plony

Uroczysta Msza Św. Dziękczynna, delegacje wieńcowe z niemal wszystkich powiatów województwa mazowieckiego, program sceniczny wypełniony konkursami i koncertami oraz ciekawe wystawy. Tak mazowieccy rolnicy podziękowali Bogu za tegoroczne plony. Tak władze samorządowe podziękowały rolnikom za ich ciężką prace.

W niedzielę, 28 sierpnia 2017 roku, na lotnisku Przasnysz w Sierakowie odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej. Na uroczystość przybyli licznie rolnicy z całego Mazowsza.  Udział wzięło 27 powiatowych delegacji z wieńcami, dziesiątki delegacji gminnych i parafialnych, władze rządowe i samorządowe, z Marszałkiem Adamem Struzikiem na czele oraz setki gości.

Wspaniałe wieńce zachwycały swą różnorodnością i misternym wykonaniem. Bochny chleba wypieczone z ziarna z tegorocznych zbiorów przypominały o wielkiej wartości symbolu chleba w kulturze polskiej. Powiat Żyrardowski reprezentował zwycięski wieniec z Dożynek w Miedniewicach, którego twórcami byli mieszkańcy sołectwa Wiskitki - Danuta Błaszczyk – pomysłodawczyni wieńca, Alicja Kępka, Waldemar Zgiet, Celina Wojtyniak, Hanna Lipińska, Jadwiga Kowalczyk, Maria Błaszczyk, Grażyna Wolska i Stanisława Zdunek.

Uroczystości dożynkowe na scenie głównej rozpoczęła dziękczynna msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Diecezji Płockiej Piotra Libery, której przepiękną oprawę muzyczną zapewniły orkiestry dęte z Przasnysza, Starej Krępy, Krzynowłogi Małej i Bogatego. Ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Ludowy „Krasne” z Krasnego oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca.

Starostami Dożynkowymi byli Mariola i Arkadiusz Wieczorkowie z Klewek w gminie Przasnysz. Właśnie Starostowie skierowali do gospodarzy uroczystości – Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,  Starosty Przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego i Wójta Gminy Przasnysz Grażyny Wróblewskiej słowa: „Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, złotko naszej ziemi, już zebrane w żniwnym trudzie rękami naszemi. Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, nie jest jego mało, dziel go mądrze, sprawiedliwie, by dla wszystkich stało”. Po ceremoniale dożynkowym i dzieleniu chlebem przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie wielu  konkursów. Jednym z nich była tradycyjna rywalizacja o miano najładniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięskim okazał się być wieniec Powiatu Radomskiego, II miejsce zajął wieniec Powiatu Nowodworskiego, a III miejsce Powiatu Ostrołęckiego. Tradycyjnie też, podczas Dożynek zostały wręczone finałowe nagrody w konkursach „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”, „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Tysiące gości zwiedzało tematyczne wystawy, doceniało rękodzieło artystyczne i regionalną mazowiecką kuchnię.

W części artystycznej królował folklor w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, wystąpił także włoski piosenkarz, Francesco Napoli oraz zespół Chojnacki Band.

Święto Plonów w Przasnyszu było bardzo udaną imprezą. Dobrze przygotowany i poprowadzony program artystyczny, liczny udział delegacji rolników z gmin i powiatów województwa mazowieckiego oraz władz samorządowych podkreśliły rangę wydarzenia i dały wyraz szacunku dla pracy rolników i umiłowania ziemi.

 

 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony
 • W podziękowaniu za plony

XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego

W niedzielę 20 sierpnia, rolnicy powiatu żyrardowskiego uczestniczyli w dorocznym święcie plonów, w XVII Powiatowo - Gminnych Dożynkach. Gospodarzem była w tym roku Gmina Wiskitki, a uroczystość odbyła się w Miedniewicach.. Dożynki tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w Miedniewickim Sanktuarium celebrowana przez o. Damiana Karczmara Dyrektora Radia Niepokalanów i o. Krzysztofa Oniszczuka Proboszcza Parafii Miedniewice. Po liturgii słowa o. Damian Karczmar  poświęcił wieńce dożynkowe i przyjął niesione w procesji dary ołtarza. Na ołtarzu złożono chleb, miód, owoce i inne płody ziemi. 

Po Mszy św., dożynkowi goście, w strojnym korowodzie przemieścili się pod scenę na placu nieopodal Sanktuarium. Korowód otwierała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiskitek. Za orkiestrą szły poczty sztandarowe, delegacje niosąc przygotowane na tę uroczystość wieńce, a za nimi podążali, otwierając pochód dożynkowych gości, Starostowie Dożynkowi, Jolanta Marczak z Franciszkowa i Waldemar Adamski mieszkaniec Miedniewic.

Część świecką uroczystości rozpoczął hymn państwowy i powitania gości. Następnie Starostowie Dożynkowi, przekazali Wójtowi i Staroście chleb dożynkowy. Po ceremonii przekazania chleba Wójt Gminy Wiskitki Franciszek Grzegorz Miastowski, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Lemański i Starosta Wojciech Szustakiewicz i Przewodniczący Pady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki skierowali do uczestników okolicznościowe wystąpienia, podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i złożyli im życzenia.

Odczytano także listy skierowane do uczestników Dożynek od Posła Macieja Małeckiego i Poseł Anny Cicholskiej, od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz od Prezesa Mazowieckiej Izby Rolniczej Wiktora Szmulewicza. Wśród zabierających głos był także Tadeusz Szymańczak społecznik, organizator dużego przedsięwzięcia – Dni Kukurydzy.

Po oficjalnych wystąpieniach Starostowie Dożynkowi, Wójt Franciszek Miastowski i Starosta Wojciech Szustakiewicz oraz przewodniczący rad – Gminy Wiskitki Andrzej Lemański i Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki dzielili się z uczestnikami Dożynek chlebem i miodem.

Następnie prowadzący Agnieszka Mrówczyńska i Andrzej Ciołkowski zaprosili na część rozrywkową uroczystości, który rozpoczęła pod sceną Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiskitkach. Pierwszy na scenie występ, gwiazdy dożynkowego programu, zgromadził przed sceną setki widzów. Jan Pietrzak, artysta niepokorny, mimo wieku pełen werwy swym występem w Miedniewicach, jak podczas innych występów, ekscytował, rozpalał, ale też bulwersował niektórych słuchaczy. Jedno jest pewne – obok twórczości Jana Pietrzaka nie da się przejść obojętnie. W swoim koncercie „Od PRL do III RP” oprócz monologów w których naśmiewał się z polityków, szydził z głupoty, wykonał kilka najbardziej znanych piosenek, w tym śpiewaną na finał piosenkę „Żeby Polska była Polską”,

Kolejni wykonawcy, może mniej utytułowani, ale skupili nie mniejszą widownie. Na początek wystąpił zespół ludowy z Wiskitek. Większość występujących w nim kobiet to aktywne panie z KGW Wiskitki, któremu przewodniczy - należąca do zespołu pani Jadwiga Kapusta. W obecnej formie grupa działa od maja 2013 roku.

Po zespole z Wiskitek na scenie pojawiły się „Drzewiczanki”. Zespół powstał przy  najmłodszym na terenie gminy Wiskitki Kole Gospodyń Wiejskich w Drzewiczu Starym i Nowym, działającym od grudnia 2016 r

 Nieco inny program na scenie zaprezentowali Sygnaliści Myśliwscy z Koła Łowieckiego „Krogulec”. Sygnały i muzyka myśliwska jest najpiękniejszym zwyczajem i tradycją łowiecką, mającą bogatą i wielowiekową historię. Po wprowadzeniu instrumentów metalowych mających szersze możliwości dźwiękowe, zaczęto komponować coraz większe i bardziej rozbudowane utwory – sygnały, fanfary, hymny, pieśni a nawet fragmenty oper. Próbkę takiej twórczości zaprezentowali myśliwi z KŁ Krogulec z Hipolitowa.

Po tej części występów scenicznych organizatorzy przedstawili wyniki konkursów organizowanych corocznie z okazji dożynek. W konkursie „Pokaż swój ogród” stanęło w szranki 20 ogródków z terenu gminy Wiskitki. Pracująca w lipcu komisja konkursowa postanowiła po obejrzeniu wszystkich ogrodów przyznać I miejsce Agnieszce Jabłońskiej ze Starego Drzewicza, II miejsce Marzenie Radziszewskiej z Janówka, a III miejsce Wandzie Ostrowskiej da Costa z Duninopola. W konkursie wieńców dożynkowych I miejsce zdobył wieniec z sołectwa Wiskitki, II miejsce wieniec z sołectwa Czerwona Niwa Parcel, a trzecie miejsce przypadło sołectwu Popielarnia.

Na scenie nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Pracuj bezpiecznie”. Wyniki konkursu przedstawiła i nagrody wręczała kierownik Placówki terenowej KRUS w Żyrardowie Aleksandra Kwasek.

 Około godziny 18-ej, na dożynkowej scenie pojawiły się znów zespoły muzyczne. Pierwszym był zespół ROMIX, który oprócz instrumentów elektronicznych chętnie wykorzystuje instrumenty tradycyjne – akordeon, saksofon.  Kolejny był duet wokalno-taneczny Sensual. Dwie dziewczyny – Julia i Justyna śpiewają razem od ponad dwu lat, a ich karierę wokalną poprzedziły występy taneczne u boku wielu znanych formacji muzycznych. Widownie, szczególnie tą najmłodszą, rozpalił występ zespołu DISCO BOYS, który tworzą Kamil Kossakowski oraz Patryk Szmajkowski. Zadebiutowali na rynku rok temu utworem „Ona tego chce”, który na popularnym kanale Youtube uzyskał już ponad 2 miliony wyświetleń. Ci młodzi chłopcy kilka dni temu podczas Ogólnopolskiego Festiwal Muzyki Tanecznej - Disco Mazovia zdobyli Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Jako ostatni na scenie pojawił się zespół Bestars czyli Sylwia Witczak & Darek Machowski. Przy muzyce zespołu, pod sceną, do końca trwała doskonała zabawa.

Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Szczególne podziękowania należą się gospodyniom z sołectw Antoniew, Prościeniec, Smolarnia, Działki, Babskie Budy, Guzów, Stary Drzewicz, Franciszków, Guzów Osada, Oryszew, Nowe Kozłowice, Stare Kozłowice, Popielarnia, Kamionka, Nowy Drzewicz, Morgi, Wola Miedniewska, Aleksandrów, Starowiskitki Parcel, Czerwona Niwa Parcel, Nowa Wieś, Czerwona Niwa, Różanów, Duninopol, Podbuszyce, Nowy Oryszew, które przygotowały ogromne ilości wszelkiego jadła, pierogów, wędlin i wypieków, którymi karmiły zebranych na uroczystości.

Fot. Grzegorz Nowakowski i Tadeusz Sułek

 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego
 • XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego

Zaproszenie na Dożynki

W imieniu władz Powiatu Żyrardowskiego i Gminy Wiskitki zapraszamy na XVII Powiatowo-Gminne Dożynki, które odbędą się w dniu 20 sierpnia 2017 r. w Miedniewicach.

Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki
Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz

 
 • Zaproszenie na Dożynki

Kalendarium

Kalendarz

«grudzień 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki