28 września kierowcy w Żyrardowie mogli natknąć się na happening. W pierwszym udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6. Na drugi trafić mogli kierowcy przejeżdżający ul. 1 Maja w Żyrardowie mogli spotkać uczestników akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Tym razem w akcji wzięło udział prawie 200 dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 9 wraz z opiekunami oraz 60 uczniów ze SP nr 6. Do działań, podobnie jak w zeszłym roku przyłączył się Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Wojciech Jasiński.
Z samego rana zaraz po zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, 60 uczniów z podstawówki nr 6 wraz z nauczycielami i policjantami wyszło na ul. Mireckiego, by tam przypominać kierowcom o zasadach bezpieczeństwa. Następnie o 10:30 wszystkie przedszkolaki ubrane w odblaski i „uzbrojone” w transparenty oraz świetne humory przeszły do jednej z głównych ulic miasta- 1 Maja.Wszystkie dzieci pozdrawiając kierowców i krzycząc hasło „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!” zwracały na siebie uwagę nie tylko kierowców, ale i przechodniów. Wszystko po to, by kierowcy baczyli na zasady bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych”. Do akcji przy ul. 1 Maja przyłączył się także Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Wojciech Jasiński, który razem z dziećmi i policjantami wręczał kierowcom ulotki przypominając o bezpieczeństwie przy przejściach dla pieszych. Dla pełnego obrazu działań, także piesi otrzymali prezent. Pan Prezydent we wrześniu wsparł Komendę Powiatową Policji w Żyrardowie zakupując prawie 2000 odblasków, których cześć już dziś trafiła w ręce przechodniów, z prośbą aby używali ich nie tylko poza miastem ale i w mieście, gdzie w związku z coraz szybciej zapadającym zmrokiem rośnie niebezpieczeństwo potrąceń pieszych.
Kolejna akcja już jutro o 8:35 w Szkole Podstawowej w Puszczy Mariańskiej ! Zapraszamy.
treść - Rzecznik KP Policji w Żyrardowie asp. Agnieszka Ciereszko, fotografie KP Policji Żyrardów
Zapraszamy wszystkich mieszkańców, zwłaszcza gimnazjalistów z rodzicami na VIII Piknik Energetyczny, który w tym roku odbędzie się 30 września w Hali Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie przy ul. Bohaterów Warszawy 4. Wydarzenie organizowane przez Starostę Żyrardowskiego ma na celu promowanie ekologicznych rozwiązań w energetyce, czystą produkcję oraz wszelkie ekologiczną działalność społeczna, gospodarczą i edukacyjną. Tu trzeba wspomnieć, że żyrardowskie szkoły mają się czym pochwalić.
Piknik to przede wszystkim wystawy producentów systemów energetycznych, zwłaszcza energii odnawialnej. Od lat imprezę odwiedzają także producenci regionalnych i ekologicznych specjałów kulinarnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, a czas wszystkim umilą występy artystyczne, w tym popis wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Co natomiast przygotowały powiatowe szkoły? To będzie ekologia w praktyce, czyli to, co faktycznie uczniowie i nauczyciele robią dla edukacji ekologicznej. I tak „Elektry” gospodarz Pikniku zaprezentuje swój program rozwojowy „Dobra Energia dla Jedynki” i w praktyce pokaże, jak produkuje się energię elektryczną ze słońca. Włókiennik zrobi ekologiczny pokaz kulinarny, a Zespół Szkół w Wiskitkach podpowie, jak można stosować ekologię w hotelarstwie. Zespół Szkół w Mszczonowie to oczywiście ogrodnicy, a ich sąsiedzi zza miedzy, czyli mszczonowskie liceum to humaniści z zacięciem OZE. Będzie pokaz eko pomocy dydaktycznych. Specjalny Ośrodek Szkolno wychowawczy w Żyrardowie zapewne zachwyci świetnymi pracami plastycznymi.
Atrakcji zatem nie zabraknie. Przy okazji będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół. Ta zaś z każdym rokiem coraz ciekawsza. Nie tylko dla profesjonalistów przewidziane jest także seminarium tematyczne. W programie wykłady i warsztaty poświęcone ekologii. Zapraszamy 30 września do Hali „Elektryka” już od godziny 10.00.
Warsztatami we Włókienniku i w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej rozpoczęła się 15 września kolejna edycja projektu „Akademia Młody Aktywny Obywatel” realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa i Powiat Żyrardowski z programu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Projektem objętych jest 140 uczniów ze wszystkich siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego. Autorski program zorientowany jest na wzmocnienie aktywności społecznej młodych ludzi oraz wyposażenie ich w cenne umiejętności, które przydadzą się nie tylko w szkole. I tak zaplanowane są zajęcia z form aktywizacji społecznej i obywatelskiej oraz dostępu do informacji publicznej, warsztaty rozwoju osobistego „Budowanie własnej wartości”, warsztaty z asertywności, trening umiejętności społecznych. Zwieńczeniem tej pracy będą kreatywne warsztaty wyjazdowe, podczas których uczestnicy zbudują i zaprezentują własny projekt społeczny. Organizatorzy przedsięwzięcia zadbali także o nauczycieli. Dla nich to właśnie zaprojektowano warsztaty „Wypalenie zawodowe – trudna praca z młodzieżą”. Natomiast dla najlepszych uczniów, niejako w nagrodę, będą przeprowadzone spotkanie motywacyjne „Ja – jako lider w działaniu”.
Projekt będzie trwał do końca roku. W grudniu podczas spotkania podsumowującego projekt najlepsi uczniowie będą uhonorowani dyplomami i cennymi nagrodami.
Znamy już wyniki Matur 2017 zarówno z sesji majowej jaki i sierpniowej (tzw. poprawkowej). Liczby mówią same za siebie. Zdecydowana większość uczniów, którym podwinęła się noga podczas wiosennych egzaminów, wzięła się solidnie do pracy i zwieńczyła egzamin maturalny sukcesem pod koniec wakacji. Szczególnie cieszy stuprocentowa zdawalność LO SMS, oraz Liceach w Puszczy Mariańskiej i Mszczonowie. Wszystkim abiturientom gratulujemy.
W nawiasach liczba uczniów, którzy podeszli do egzaminu dojrzałości. Dalej procent uczniów, którzy zdali.
LO im. S. Żeromskiego – (167) – 92,8% / sierpień 97,01%
LO SMS - (6 ) - 100%
Zespół Szkół w Mszczonowie (technikum) - (32) - 84,7% / sierpień 87,5%
LO w Puszczy Mariańskiej - (56) - 98,2% / sierpień 100%
LO w Mszczonowie - (27) - 87% / sierpień 100%
ZS nr 3 w Wiskitkach (technikum) - (46) - 53% / sierpień 60,9 %
ZS nr 2 w Żyrardowie (technikum) - (16) - 25% / sierpień 37,5%
ZS nr 1 w Żyrardowie (technikum) - (24) - 66,7% / sierpień 75%
W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się, w dniu 21 września, uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych i nagród, dla wyróżniających się najlepszymi wynikami tegorocznych maturzystów. Uroczystość prowadził Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, który w swojej pieczy ma zadania związane z powiatową oświatą.
Na spotkanie z wyróżnionymi i ich rodzicami przybyli, reprezentując władze Powiatu Żyrardowskiego, Starosta Wojciech Szustakiewicz, Członkowie Zarządu Powiatu Leszek Kamiński i Ryszard Adamiak, Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki, Członkowie Komisji Oświaty i Kultury - Genowefa Milczarek, Krzysztof Dziwisz i Grzegorz Kłosowski, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni również rodzice nagrodzonych absolwentów.
Starosta Wojciech Szustakiewicz, który powitał zebranych, po powitaniu zwrócił się do gościa szczególnego, do byłego Starosty Żyrardowskiego Stanisława Niewiadomskiego, podkreślając, że przed 15 laty, właśnie Starosta Stanisław Niewiadomski zainicjował organizację takiego rankingu. Następnie Starosta Szustakiewicz zwrócił się do absolwentów z gratulacjami dla absolwentów podziękowaniami dla rodzicom wyróżnionych absolwentów, podkreślając, że to dzięki ich wsparciu i pracy możemy dziś cieszyć się z takich absolwentów.
Ta niezwykła uroczystość od kilkunastu lat daje mnóstwo satysfakcji uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz władzom samorządu Powiatu Żyrardowskiego. Markowymi piórami, które mają być symbolem sukcesu, listami gratulacyjnymi, także skierowanych do rodziców, honorowani są uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. W tym roku aż 18 absolwentów odebrało 21 września w Młodzieżowym Domu Kultury zaszczytne tytuły Absolwenta 2017.
Oto najlepsi z najlepszych:
W tym roku padły aż dwa rekordy. Pierwszy w liczbie uczniów, którzy uzyskali właśnie wyniki. Drugi rekord należy Aleksandry Polnej, która pierwsza w historii osiągnęła średnią powyżej 5,5. Warto zapoznać się też z innymi statystykami.
Liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Żyrardowskiego ze średnią ocen 5,0 i powyżej w poszczególnych latach:
2011/2012 – 12 absolwentów (najwyższa średnia 5,50– LO im. S. Żeromskiego)
2012/2013 – 5 absolwentów (najwyższa średnia 5,19 – ZS Nr 3 Wiskitki)
2013/2014 – 14 absolwentów (najwyższa średnia 5,38 – ZS Mszczonów)
2014/2015 – 11 absolwentów (najwyższa średnia 5,30 – LO Mszczonów)
2015/2016 – 7 absolwentów (najwyższa średnia 5,19 – ZS w Mszczonowie)
W roku szkolnym 2016/2017 na 417-stu absolwentów osiemnastu absolwentów uzyskało średnią 5,0 i powyżej, co stanowi 4,3% wszystkich absolwentów, a w rozbiciu na poszczególne szkoły wygląda następująco:
LO im. Żeromskiego 167 absolwentów – 5 osób śr. pow. 5,00 co stanowi 3%
LO Puszcza Mariańska – 58 absolwentów – 4 osoby śr. pow. 5,00 co stanowi 6,9%
ZS Mszczonów –44 absolwentów –6 osoba średnia pow. 5,00 co stanowi 13,64%
ZS Nr 3 Wiskitki –48 absolwentów- 1 osoba średnia pow. 5,00 co stanowi 2,1%
ZS Nr 2 w Żyrardowie – 27 absolwentów – 1 osoba śr. pow. 5,00 co stanowi 3,7%
ZS Nr 1 w Żyrardowie – 39 absolwentów – 1 osoba śr. pow. 5,00 co stanowi 2,56%
W dniu 28 sierpnia, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXXI Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. Planowany porządek obrad sesji obejmował dyskusję nad projektami dziesięciu uchwał. Pierwszymi były uchwały związane z finansami Powiatu, a ich projekty przedstawiła Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz. Uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037 i uchwała zmieniająca Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok są powiązane ze sobą, a ich zmiany spowodowane były wprowadzaniem do budżetu nowych lub zmianą już będących w budżecie zadań. Wprowadzenie zmian należało dokonać w związku ze zwiększeniem dochodów o kwotę 575.719,71 zł, w tym m.in. z tytułu pomocy finansowej Gminy Puszcza Mariańska na dofinansowanie drogowych zadań inwestycyjnych” - kwota 172.826,00 zł, z tytułu pozyskanych środków z PFRON na realizację zadania pn. „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych” - kwota 124.030,42 zł, z tytułu dotacji z budżetu Państwa w ramach Programu asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2017 - kwota 146.956,00 zł, z tytułu uruchomienia projektu Erasmus 2017 pn. „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość” obejmującego organizację praktyk zawodowych we Włoszech uczniów Zespołu Szkół Nr 2 - 65.449,29 zł oraz na podstawie Decyzji Wojewody Mazowieckiego zwiększającej dotację celową na funkcjonowanie Komendy z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków i rekompensat za przedłużony czas pracy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie o kwotę 25.306,00 zł.
Uchwały wprowadzające zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037 i w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok, po przedstawieniu przez Przewodniczącą Komisji Budżetowej Krystynę Penczonek pozytywnych opinii, radni przyjęli jednogłośnie.
Po wprowadzonych zmianach plan wydatków budżetu Powiatu w 2017 r. ogółem wynosi 73.296.908,84 zł., natomiast plan dochodów 69.274.917,84 zł.
Projekty kolejnych dwóch uchwał przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mariola Stecko. Pierwsza zmieniła uchwałę określającą zadania i podziału środków PFRON na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz szczegółowych zasad ich realizacji w 2017 roku. Natomiast druga dotyczyła przyjęcia Powiatowego Programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w Powiecie Żyrardowskim w latach 2017-2021. Pozytywne opinie Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej, które przedstawił Przewodniczący Komisji Klaudiusz Stusiński, poprzedziły głosowania nad proponowanymi projektami uchwał. Radni przyjęli powyższe uchwały jednogłośnie.
Nie było jednomyślności w kwestii załatwienia skarg na działania Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Hamerni. Nad skargami pochylili się wcześniej członkowie Komisji Rewizyjnej, którzy swoje stanowisko przedłożyli członkom Rady Powiatu. Dwie skargi złożone na Dyrektora członkowie Komisji uznali za zasadne i takie stanowisko przedstawiła radnym jej Przewodnicząca Danuta Skibińska. W sprawie wywiązała się intensywna dyskusja, w której swego stanowiska bronili członkowie Komisji Rewizyjnej, natomiast część radnych kwestionowała to stanowisko, żądając przekonywującego ich uzasadnienia akcentowała uprawnienia kierownika jednostki do prowadzenia racjonalnej polityki personalnej. Dyskusje zakończyły głosowania, w których za uznaniem skarg za zasadne wypowiedziało się 6 osób, 5 było przeciwnych, natomiast pozostali wstrzymali się od głosu.
Kolejną uchwałę przedstawił Mirosław Klejny zajmujący się sprawami Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych, który zwrócił się o zgodę na aneksowanie umowy partnerskiej z samorządami powiatu żyrardowskiego w sprawie wspólnej realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa Systemu Ostrzegania i Alarmowania na terenie Powiatu Żyrardowskiego”. Wprowadzenie zmian spowodowane było koniecznością wskazania innej lokalizacji instalacji trzech punktów alarmowych w Wiskitkach, w Żyrardowie i w Puszczy Mariańskiej.
Ostatnie już projekty uchwał, przygotowanych w imieniu Zarządu przez Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych przedstawił Rafał Aleksandrowicz. Pierwsza z uchwał dotyczyła zmniejszenia opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy ze względu na zmianę adresu spowodowaną nadaniem nazw ulicom w sołectwach Nowe Budy, Kuranów, Kamionka w gminie Radziejowice. Z wnioskiem o obniżenie tych opłat wystąpił Wójt Gminy Radziejowice. Wymieniający te dokumenty poniosą tylko koszt ich druku, t.j. 31,09 zł za dowód rejestracyjny i 56,09 zł za prawo jazdy.
Projekty kolejnych uchwał przewidywały zawarcie porozumienia Powiatu Żyrardowskiego w sprawie wspólnej realizacji zadań: z Gminą Wiskitki na wspólną realizację zadania pn. „Przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej nr 4135W Bieniewice-Bronisławów – Wiskitki z drogą powiatową nr 4701W Oryszew – Henryszew-Międzyborów w miejscowości Nowy Drzewicz” i z Gminą Puszcza Mariańska w sprawie wspólnej realizacji zadania pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 4719W Puszcza Mariańska – Mszczonów na odcinku Wola Polska-Górki”.
Pozytywne opinie do przedłożonych projektów uchwał przedstawił Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Transportu Piotr Markowski, a radni przyjęli je jednogłośnie.
Ostatnim akcentem XXXI sesji było wręczenie przez Starostów i Przewodniczącego Rady aktów powierzenia stanowisk dyrektorów szkół i placówek oświatowych Powiatu Żyrardowskiego. Akty otrzymali – Barbara Gruchal na stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Joanna Wiśniewska na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Wiskitkach, Mariola Mońko na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie, Dorota Powązka na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Mszczonowie, Bożena Liszewska na stanowisko Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowieoraz Renata Ozon na stanowisko Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Daniel Suchecki zamknął obrady XXXI sesji.
Pn | Wt | Śr | Czw | Pt | Sob | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |