Uprzejmie informujemy,
że w dniu 29 grudnia 2017 r. (piątek) Starostwo Powiatowe w Żyrardowie
będzie czynne, do godziny 15.00, a kasa Urzędu do godziny 13.00
Za utrudnienia przepraszamy.
W czwartek, 21 grudnia, w restauracji Karo, odbyło się spotkanie wigilijne, którego gospodarzami byli Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki oraz Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów z terenu powiatu żyrardowskiego – zastępcy Prezydenta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski i Lucjan Chrzanowski, Burmistrz Miasta i Gminy Mszczonów Józef Grzegorz Kurek oraz jego zastępca Grzegorz Kozłowski, wójtowie gmin: Radziejowice - Urszula Ciężka, Puszcza Mariańska - Michał Staniak i Wiskitki Franciszek Grzegorz Miastowski, przewodniczący rad miast – Żyrardów Marcin Rosiński i Mszczonów Łukasz Koperski. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Rady Powiatu Żyrardowskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych samorządowi Powiatu Żyrardowskiego, komendanci i inspektorzy służb i inspekcji, dyrektorzy wydziałów i pracownicy Starostwa Powiatowego, a także przedstawiciele organizacji społecznych, politycznych i zawodowych, m.in. przewodniczący struktur powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Choiński, Starszy Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Mszczonowie Zbigniew Bednarek przedstawiciele Wspólnoty Żyrardowa, Nowego Porozumienia Samorządowego, Komendant Hufca Żyrardów Związku Harcerstwa Polskiego Beata Marzęda Przybysz oraz starostowie Powiatu Żyrardowskiego I i II kadencji – Mieczysław Gabrylewicz i Stanisław Niewiadomski.
Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Daniel Suchecki, który powitał zebranych i złożył w imieniu Rady Powiatu Żyrardowskiego świąteczne życzenia. Po wystąpieniu Przewodniczącego głos zabrał Starosta Wojciech Szustakiewicz przekazując życzenia od Zarządu Powiatu. Łamanie opłatkiem i wzajemnie składane życzenia poprzedziły jeszcze modlitwa sprawowana przez proboszcza Parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie Ks. prałata Stanisława Lecha. Miłym akcentem było przekazanie ognia betlejemskiego przyniesionego na spotkanie przez przedstawicieli Komendy Hufca ZHP Żyrardów.
Święta są wyjątkowym okresem w życiu każdego z nas mimo, że wiąże się z tym mnóstwo obowiązków, społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie znalazła czas, aby na chwilę zwolnić i spędzić dzień 19 grudnia 2017 r. w świątecznej atmosferze. Naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście „pasterze i Święta Rodzina” z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Mszczonowie. Grupa 6-latków”Biedroneczki” pod opieką nauczycieli i rodziców wystawiła dla uczniom liceum Jasełka. Nazwa Jasełek pochodzi od staropolskiego jasła, jasełka, czyli żłób, żłobek, w którym został złożony nowonarodzony Chrystus.
Widowiskowa sceneria, pośrodku betlejemska stajenka, żłóbek, Józef z Maryją, pastuszkowie, Trzej Królowie i aniołowie wywołały duży zachwyt. Wątki biblijne przeplatane były pięknie śpiewanymi kolędami przez „małych aktorów”.
Duże zaangażowanie przedszkolaków, reżyserska inwencja nauczycielek i rodziców, piękne stroje i przedstawienie inscenizacji, zostało nagrodzone brawami na stojąco i drobnymi upominkami dla wszystkich przedszkolaków i opiekunów – przygotowanymi oraz zakupionymi przez Samorząd Uczniowski.
Trudno wyobrazić sobie prawdziwe święta bez śpiewania kolęd. Aby podtrzymać ten piękny zwyczaj, uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele uczestniczyli w konkursie na najlepiej wykonaną kolędę. Jury składające się z członków Samorządu Uczniowskiego oceniało: kreatywność, zaangażowanie całej grupy, stroje, wokal i wyłoniło (po długich obradach) zwycięzców. I miejsce (jednogłośnie) zajęli nauczyciele, II miejsce uczniowie klas drugich, III miejsce uczniowie klasy trzeciej a wyróżnieni zostali uczniowie klasy pierwszej. Wszyscy wykonawcy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Samorząd Uczniowski.
Ta piękna tradycja śpiewania kolęd, która łączy pokolenia i pozwala duchowo przeżyć Boże Narodzenie, stała się zwyczajem naszego liceum.
Uczniowie LO im. Szarych Szeregów
Zakończył się projekt „Akademia Młody aktywny obywatel” dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa w partnerstwie z Powiatem Żyrardowskim. W Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie 14 grudnia odbyło się podsumowanie przedsięwzięcia i nagrodzenie najaktywniejszych uczniów.
Przypomnijmy, że autorskim programem edukacji obywatelskiej objętych było ponad 140 uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu żyrardowskiego. Zajęcia oraz warsztaty prowadzili doświadczeni trenerzy, którzy już wcześniej pracowali z żyrardowską młodzieżą przy przedsięwzięciach „Akademia Aktywny Żyrardowianin” i „Młodość potrzebuje dobrej informacji”. Od września tego roku uczniowie poznali z bliska model funkcjonowania informacji publicznej, dowiedzieli się, czym są potrzeby i skąd bierze się aktywność społeczna, przećwiczyli asertywność. Ostatnim etapem były kreatywne warsztaty w Stajni u Sobieskich, podczas których młodzież tworzyła i prezentowała przed jury autorskie projekty skierowane na rozwiązanie problemu w ich najbliższym otoczeniu. Inwencja uczniów była niesamowita. Wszystkie pomysły zachwycały świeżością, innowacyjnością, a co najważniejsze były perfekcyjnie zaprezentowane.
Podczas podsumowania najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. „Pokazaliście, że młodość to aktywność i mnóstwo energii w pracy dla społeczności lokalnych” – powiedział Grzegorz Dobrowolski wicestarosta żyrardowski. „Praca z Wami była fascynująca. Jestem wam wdzięczny, że mogę pobierać od was nauki, pokazujecie bowiem jak świeżo i nieszablonowo spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość” – podsumował Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa, w projekcie trener umiejętności społecznych. W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa Wspólnoty Żyrardowa Krystyna Lenarczyk – „Wszystkie projekty, które przygotowała młodzież były po prostu profesjonalne. Takich fachowców może pozazdrościć każda organizacja”. Upominki wręczył wicestarosta Grzegorz Dobrowolski oraz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa Mieczysław Gabrylewicz.
Specjalnym gościem gali był Łukasz Gołębiowski ze Stowarzyszenia Odnowy Sochaczewa „Zamek”, który wręczył nagrody aktywnym żyrardowianom, posiadaczom Wakacyjnego Paszportu Aktywności. „Między Turniejem a Rajdem zdobywamy Wakacyjny Paszport Aktywności jest projektem obejmującym kilka wydarzeń ujętych w spójną całość promującą aktywność sportową i społeczną. Głównymi atrakcjami przedsięwzięcia są dwie imprezy, które cyklicznie od 18 lat organizowane są przez Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa „Zamek” – Turniej Dzikich Drużyn w Piłce Nożnej o Puchar SOS „Zamek” oraz Rodzinny Rajd Rowerowy po Ziemi Sochaczewskiej im. Tadeusza Krawczyka W tym roku przygotowaliśmy dla wszystkich mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej i Ziemi Żyrardowskiej specjalne paszporty. Wierzymy, że pomogą one zmotywować setki osób do kreowania aktywności” – wyjaśnił Łukasz Gołębiowski. Paszporty zapewne pomogły. Okazało się, że aż sześć osób nagrodzonych sprzętem turystycznym było właśnie z Żyrardowa. Formy i sposoby były nieograniczone - udział w obozie sportowym, udział w wycieczce, zajęcia sportowe w klubach, udział w imprezach, udział w zawodach, wejścia na obiekty sportowe. Bardzo ważnym elementem najwyżej ocenianym była aktywność jako wolontariusz przy współpracy z NGO, czy też przy organizacji różnych wydarzeń. W tym właśnie obszarze wyjątkową aktywnością wykazali się seniorzy i członkowie Akademii Aktywny Żyrardowianin, którzy nie dość że byli pracowici, to jeszcze prawidłowo wypełnili paszporty. Jednym zdaniem, dzisiejsze wydarzenie było prawdziwą galą aktywności społecznej.
Nagrodzeni uczniowie:
Karolina Michalczyk, Patryk Radziak – Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie; Łukasz Choiński, Aleksandra Wiśniewska, Dominika Woźniakowska – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie; Michał Ambroziak, Kacper Pisinski – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach; Julia Gilis, Gabriela Glińska, Magdalena Sadowska, Ada Sokòł, Katarzyna Sroka – LO im. S.Żeromskiego Żyrardów; Natalia Frączkiewicz, Adrian Klimkiewicz, Julia Okrasa, Aleksandra Piekarek, Aleksandra Starosta, Wiktoria Wojnarowska, Klaudia Zygmunt – Zespół Szkół w Mszczonowie; Maciej Dombrowaki, Maciej Koźbiał, Anita Maksymòw, Klaudia Piotrowska, Malwina Pruchniewicz, Piotr Skrzypiński, Julia Szczygielska - LO Puszcza Marianska; Karol Adamiak, Natalia Czepik, Katarzyna Jóźwiak, Elza Szustak - Lewicka, Mateusz Kurek - LO Mszczonów
Nagrodzeni nauczyciele:
Bakalarski Sławomir, Dzik Zbigniew, Kur Agnieszka, Nowak- Zielonka Joanna, Pokora Wioletta, Przyjankowska Agnieszka, Smolarek Edyta, Stusiński Klaudiusz, Szustakowska Marzena, Walczak Jolanta, Żaboklicka Elżbieta, Maszkowska Agnieszka
Nagrodzeni za Wakacyjny Paszport Aktywności
Gruszecki Stanisław, Grażyna Matusia, Agnieszka Witkowska, Bogdan Zielinsk, Aleksandra Szczepaniak, Krystyna Lenarczyk
W ramach unijnego projektu „Akademia Kompetencji” 12 grudnia uczniowie z LO w Puszczy Mariańskiej, zainteresowani naukami ścisłymi wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Wojskowej Akademii Technicznej. Przypomnijmy, że puszczańskie liceum podpisało porozumienie w obecności Starosty Wojciecha Szustakiewicza z wojskową uczelnią w styczniu tego roku.
Uczniowie wcielili się w rolę studentów Wydziału Elektroniki i wsłuchali ciekawego wykładu multimedialnego „Zastosowanie technik biometrycznych w procesie identyfikacji tożsamości”. Biometria to dziedzina zajmująca się metodami rozpoznawania i identyfikacji, uczniowie dowiedzieli się czym różnią się te dwa terminy.
Natomiast na Wydziale Mechanicznym uczniowie zgłębili wiedzę na temat przyczyn i skutków wypadków drogowych na podstawie faktycznych zdarzeń. Zajęcia przeprowadził ekspert do spraw wyjaśniania przyczyn wypadków drogowych, który omówił m.in. ostatnią sekundę zderzeń czołowych.
W powiatowym Wydziale Oświaty trwają przygotowania do roku szkolnego 2018/2019. Do ofert edukacyjnej Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie trafi kolejna nowość. Tym razem wzbogacona będzie Szkoła Branżowa I stopnia. Powiat Żyrardowski nawiązał współpracę ze spółką Energop.
Firma jest europejskim liderem prefabrykacji gazociągów oraz systemów do budowy elektrowni konwencjonalnych i atomowych. Zakład Energomontaż Północ w Sochaczewie wchodzący w skład spółki Energop realizuje potężne zamówienia w Norwegii i Niemczech. Klienci są niezwykle wymagający, dlatego jakość produkcji musi stać na najwyższym poziomie. Jakość stanowią nie tylko technologie, ale przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy. Tych natomiast firma poszukuje i jest gotowa kształcić w sochaczewskim zakładzie. Najbardziej poszukiwani są spawacze, ślusarze, elektromonterzy i mechanicy. Na zdolnych czeka praca na miejscu, dla najlepszych rysuje się perspektywa kontraktów zagranicznych. Żyrardowski „Elektryk” od przyszłego roku szkolnego szykuje minimum 10 miejsc w klasie Szkoły Branżowej I stopnia, którzy będą chcieli odbywać praktyki W Energopie. Firma gwarantuje bezpłatny transport, nadzór najlepszych fachowców oraz całą ścieżkę przygotowania do zawodu. W ostatnim roku sochaczewski od dział spółki pozyskał 1 mln złotych na wyposażenie najnowocześniejszej w Polsce Szkoły Spawaczy. Na uczniów czeka osiem profesjonalnych stanowisk z najnowocześniejszym sprzętem. Nad całością czuwa mistrz, kod którego czujnym okiem czeladnicy zdobędą najlepszą wiedzę i umiejętności.
Oczywiście prócz praktyk zawodowych ważne jest to, co oferuje sama szkoła. Zespół Szkół Nr 1 w tym roku doposażył się pracownie informatyczne oraz mechatroniczną. Zostały też zakupione nowe meble za blisko 180 tys. złotych. Natomiast już od września 2018 r. uczniowie będą cieszyli się zupełnie nowymi, bo generalnie wyremontowanymi salami.
Termin i miejsce zawodów - 15.12.2017 r. (piątek) Pływalnia AQUA Żyrardów ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 25/27
Kategorie wiekowe :
1.Szkoły podstawowe – dziewczęta i chłopcy roczniki 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2003, 2002
2.Ponadgimnazjalne - kobiety i mężczyźni.
Program zawodów :
Godz. 09.00-12.00 – szkoły podstawowe
Godz. 12.00-14.00- ponadgimnazjalne
Konkurencje indywidualne :
Szkoły podstawowe
1. Roczniki 2010 - 2008 – 50 m stylem dowolnym- dziewcząt i chłopców
2. Roczniki 2007 – 2002 – 100 m stylem dowolnym –dziewcząt i chłopców
Ponadgimnazjalne
100 m stylem dowolnym – dziewcząt i chłopców
Sztafety ( szkoły podstawowe) : 4 x 50 m stylem dowolny
Każdą szkołę reprezentuje jedna sztafeta (w sztafetach mogą startować dziewczęta i chłopcy).
Pozostałe informacje w regulaminie, który publikujemy poniżej
Pomysłów na nowe kierunki w szkołach zawodowych oraz rozszerzenia w liceach jest sporo. Każda innowacja jest analizowana, szacowane są koszty, przede wszystkim zaś sondowane jest zainteresowanie potencjalnych uczniów. Nowości nie dość, że mają być atrakcyjne dla młodych ludzi, to muszą dawać realną szansę na dalszy rozwój zawodowy lub edukacyjny. Wydział Oświaty żyrardowskiego starostwa wspólnie ze szkołami przygotowuje nowości do oferty edukacyjnej na rok szkolny 2018/2019. Dziś uchylamy rąbka tajemnicy, jaka niespodzianka czeka dla absolwentów gimnazjów.
Zespół Szkół w Mszczonowie nawiązał współpracę z PKP Intercity. Dyrekcja zakładu centralnego odwiedziła szkołę 17 listopada tego roku. Placówka zrobiła wrażenie na wizytujących, gdy Dyrektor Dorota Powązka i Wicedyrektor Agnieszka Kaczyńska zaprezentowały potencjał szkoły, szacunkową wielkość rekrutacji oraz oczekiwania w sprawie praktyk. Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Sportu Adam Lemiesz zapewnił o wparciu Powiatu przy otwieraniu nowego kierunku, zwłaszcza przy doposażeniu pracowni zawodowej. Następne spotkanie odbyło 24 listopada w Warszawie w Zakładzie Centralnym PKP Intercity na Olszynce Grochowskiej. W rewizycie uczestniczył także Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Spotkanie z Dyrektor Ewą Gruszką sprecyzowało zakres współpracy oraz otworzyło drogę do zawarcia porozumienia między przewoźnikiem kolejowym a mszczonowską szkołą i Powiatem Żyrardowskim. Planowane jest wprowadzenie tzw. kształcenia dualnego dla zawodu technik elektroenergetyk transportu szynowego o specjalizacji montaż i eksploatacja środków transportu szynowego. To absolutna nowość w ofercie edukacyjnej. W skrócie kształcenie dualne polega na tym, że uczniowie cztery dni uczą się w szkole, a jeden dzień nauki odbywa się w PKP. W trakcie rozmów zaproponowano także poszerzenie współpracy o kształcenie w szkole branżowej I stopnia. Okazuje się bowiem, że kolej potrzebuje wielu fachowców w zawodach rzemieślniczych (ślusarz, spawacz, elektryk, elektromonter). Stąd propozycja, aby patronatem firmy objąć także Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie. Nowością będzie także stworzenie międzyszkolnej pracowni zawodowej właśnie w żyrardowskim „Elektryku”. Szkoła ma dobre zaplecze do nauki zwodów związanych z elektroenergetyką, w tym roku została poważnie doposażona. Dodatkowo PKP Intercity jest w stanie przekazać część pomocy dydaktycznych z własnych zasobów.
Warto wspomnieć, że cały Zakład Centralny (Polska Centralna i Wschodnia) zatrudnia ok. 2300 pracowników i wciąż potrzebuje nowych. Pokolenie doświadczonych kolejarzy odchodzi na emeryturę, a firma nie ma kim uzupełnić kadry. Owa luka pokoleniowa to między innymi efekt zaniedbania szkolnictwa zawodowego, ale też obniżenie w minionych latach rangi zawodu kolejarza. Teraz zawód ten znowu staje się prestiżowy, a Intercity kojarzy się z pociągiem sukcesu. Jesteśmy przekonani, że do tego pociągu w przyszłym roku szkolnym wsiądą absolwenci żyrardowskich gimnazjów.
W dniu 8 grudnia odbył się uroczysty Koncert Mikołajkowy pt. "W fabryce Świętego Mikołaja". Widowisko zostało przygotowane przez wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury. Zaprezentowały się cztery zespoły wokalne działające w placówce: "Szałaputy", "Igraszka", "Frajda" - przygotowane przez Urszulę Izdebską i Aleksandrę Rudzińską, a także zespół wokalny "Chochliki" prowadzony przez Agnieszkę Orzechowską.
Występy wokalne połączone były scenkami wykonanymi przez Teatr "Maskarada" prowadzony przez Ewę Szklarską i Teatr "Pinokio" pod przewodnictwem Hanny Fibich i Grażyny Beliniak. Podczas Koncertu wystąpiły również formacje taneczne przygotowane przez Beatę Bieganowską oraz grupa gitarowa pod opieką Sławomira Naleja. Odbyła się uroczysta prezentacja kalendarza na Rok 2018 zawierającego prace dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne w placówce prowadzone przez Bożenę Liszewską, Agnieszkę Kaźmierczak i Zbigniewa Kołaczka.
Na sali widowiskowej żyrardowskiego Centrum Kultury zgromadziła się wspaniała publiczność: rodzice, dziadkowie, dzieci oraz przedstawiciele samorządu Powiatu Żyrardowskiego. W jego imieniu, życzenia świąteczne złożył Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.
Nie lada gratkę dla gimnazjalistów przygotował Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Już 15 grudnia w odbędą się warsztaty świąteczne, podczas których będą prezentowane miedzy innymi prace uczniów klas III gimnazjów z terenu powiatu żyrardowskiego. Tematyk jest oczywista – Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie wiskickiej szkoły przygotuje także własne prezentacje zdobienia stołów, świątecznej aranżacji wnętrz, komponowania stroików. Wiele rzeczy będzie można podpatrzeć, a przecież uczniowie chętnie podzielą się swoją wiedzą i na pewno podpowiedzą, jak wprowadzić mieszkanie w radosnych czas oczekiwania.
Warsztaty odbędą się 15 grudnia w godzinach 9.00-13.00. Zgłoszenia gimnazjalnych zespołów (5 uczniów z opiekunem) przyjmowane są do 12 grudnia pod adresem zs3@op.pl
Starosta Wojciech Szustakiewicz, w związku z obchodzonym 6 grudnia „Dniem odblasków”, przekazał na ręce Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie podinsp. Edyty Marczewskiej odblaski, które już niebawem trafią do mieszkańców powiatu.
W prowadzoną od września akcję żyrardowskiej Policji „Widoczny na drodze” włączył się także samorząd powiatowy. Tym razem w ręce policjantów trafiło prawie 2000 odblasków: zawieszek, opasek i plecaków zakupionych ze środków samorządu powiatowego. Oficjalne przekazanie zakupionych elementów odbyło się w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie. Starosta Wojciech Szustakiewicz wyraził uznanie dla działań żyrardowskiej Policji, która dla poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu duży nacisk kładzie na prewencję i edukację.
Powiat żyrardowski pozyskał ponad 27 tys. złotych na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach ponadgimnazjalnych, w których prowadzone są usługi pielęgniarskie lub pracuje higienistka szkolna. Pieniądze znalazły się w rządowym programie zakupu doposażenia medycznego. Wojewoda podjął decyzję, że w mazowieckim w roku 2017 o te pieniądze mogą starać się samorządy, które prowadzą w szkołach profilaktykę zdrowotną.
Wydział Oświaty żyrardowskiego starostwa na podstawie przeprowadzonej diagnozy w powiatowych szkołach złożył dwa miesiące temu wniosek na doposażenie gabinetów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żyrardowie, Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespołach Szkół Nr 1 i Nr 2 w Żyrardowie oraz Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Kwota może nie jest bajońska, jednak pozwala zrobić naprawdę dobre zakupy. I tak jeszcze w tym roku do szkolnych gabinetów trafią kozetki, stoliki zabiegowe, parawany, ciśnieniomierze, stetoskopy, apteczki pierwszej pomocy, biurka, wagi medyczne, tablice do badania wzroku, wagi medyczne, czy szafy kartoteczne. W sumie ponad 50 sztuk różnego sprzętu.
Do znaczenia profilaktyki zdrowotnej w szkołach nie trzeba nikogo przekonywać. Cieszy natomiast fakt, że Powiat Żyrardowski zwiększył standard świadczenia usług pielęgniarskich oraz poprawił warunki pracy szkolnych higienistek. Uczniowie natomiast mogą być pewni, że wizyta u szkolnej higienistki nadal nie boli. Tu się nic nie zmieniło.
Konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, która odbyła się 29 listopada w Ministerstwie Rozwoju była pierwszym takim spotkaniem. Ministrowie Mikołaj Wild i Maciej Małecki przedstawili koncepcję budowy Portu, a prezentację poprzedzili wynikami analizy rynku lotniczego w Polsce i w Europie, analizy kondycji Polskich Linii Lotniczych LOT, perspektywą rozwoju połączeń kolejowych oraz wskazaniem niszy, jaką jest budowa portu tranzytowego obsługującego 50 mln pasażerów. Takiego lotniska nie ma w Europie Centralnej i Wschodniej.
Inwestycja taka nie jest oczywiście obojętna dla regionu, zwłaszcza dla mieszkańców. Decyzje środowiskowe, ewentualne protesty, kwestie wykupu gruntów, uciążliwości sąsiedztwa – te aspekty są wkalkulowane w przedsięwzięcie. Na konferencji jednak przeważały opinie, że Port jest ogromną szansą rozwojową dla powiatów i to w wielu dziedzinach. Nowa sieć połączeń kolejowych i drogowych, ogromny obszar zabudowany portem oraz inwestycje powstające wokół stworzą nową kulturę aglomeracyjną między Sochaczewem, Żyrardowem a Grodziskiem Mazowieckim. CPK to także planowane 40.000 miejsc pracy, a trzy razy tyle wokół (nowe firmy usługowe, transportowe, hotele, kolej etc.). To oczywiście fantastyczne liczby, które mówią o rozwoju. Są też wyzwaniem dla samorządu Powiatu Żyrardowskiego. Trzeba przygotować przecież profesjonalne kadry. Te zaś będą opuszczały mury przede wszystkim szkół branżowych i techników. Powiat Żyrardowski już teraz przygotowuje się do tego faktu. W tym roku szkolnym wystartowała klasa stewardes i obsługi naziemnej pod patronatem PLL LOT w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. W przyszłym roku ruszają klasy kolejowe w technikum Zespołu Szkół w Mszczonowie i w szkole branżowej Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie pod patronatem PKP Intercity. Żeby za 10 lat zaspokoić zapotrzebowanie Portu już teraz samorząd powiatowy powinien otrzymać wsparcie na kształcenie zawodowe obejmujące promocję szkolnictwa zawodowego oraz doposażenie otwieranych nowych kierunków – postulował podczas konferencji Adam Lemiesz, dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa.
Wsparcie takie niewątpliwie korzystnie wpłynęłoby na rozwój żyrardowskich szkół. Oczywiście władze samorządu powiatowego, tak jak czynią do tej pory, będą monitorowały sytuację. Każda innowacja pedagogiczna i nowy kierunek będzie szczególnie analizowany i wprowadzany do oferty edukacyjnej powiatowych szkół.
W dniu 5 grudnia do Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie zawitał Święty Mikołaj. W Klubie Myszki Miki dzieci już od dawna przygotowywały się na tę specjalną wizytę. Było pisanie listów z prośbą o prezenty. Kiedy Mikołaj już się pojawił, jak zawsze wywołał uśmiechy na twarzy najmłodszych podopiecznych. Prezenty, tańce, wierszyki i zabawy to tylko niektóre z niespodzianek dla najmłodszych wychowanków MłoDeKu. Obecnie na zajęcia klubowe dla maluchów uczestniczą dzieci w dwóch grupach wiekowych. Tradycyjnie odbywają się imprezy okolicznościowe, występy, teatrzyki i wiele innych atrakcji.
Rozwój i nowoczesność powiatowych szkół to nie tylko nowe komputery, sieci informatyczne, czy tablice interaktywne. Nowoczesna szkoła to przede wszystkim kadra nauczycielska, która ciągle rozwija swoje kompetencje zawodowe. W tym roku Powiat Żyrardowski mocno akcentuje technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK).
Szkolenia z wykorzystania narzędzi TIK odbyły się w dwóch powiatowych szkołach w ramach projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przeprowadzone były w sierpniu w Liceum w Puszczy Mariańskiej („Akademia Kompetencji”) oraz w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach („Klik na TIK”). Warsztaty, bo taka była formuła zdobywania wiedzy, miały na celu przede wszystkim zwiększenie kompetencji cyfrowych aktywnych zawodowo nauczycieli uczących w szkołach, poprzez praktyczne poznanie i stosowanie aplikacji do powtarzania i utrwalania wiedzy, do gromadzenia i udostępniania zasobów, do wsparcia krytycznego myślenia, kreatywności i innowacji, do rozwijania zainteresowań uczniów oraz nabycie umiejętności tworzenia multimedialnych materiałów dydaktycznych.
Okazało się, że nauczyciele bardzo dobrze wskoczyli w buty uczniów i chętnie przyswajali materiał, a już niedługo przyjdzie czas na wykorzystanie nowych umiejętności na lekcjach i przetestowanie ich na uczniach. W powiecie żyrardowskim od kilku lat cyfrowa szkoła oraz technologie informatyczne i komunikacyjne w procesie edukacyjnym stają się standardem.
W dniu 30 listopada 2017r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbył się XV Powiatowy Festiwal Piosenki Młodzieżowej „Akcent”. Do udziału zgłosiło się 14 solistów z 9 placówek z terenu powiatu żyrardowskiego:
- Szkoła Podstawowa Nr 3 w Żyrardowie
- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żyrardowie
- Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żyrardowie
- Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach
- Gimnazjum w Puszczy Mariańskiej
- Szkoła Podstawowa w Puszczy Mariańskiej
- Szkoła Podstawowa w Piekarach
- Szkoła Podstawowa w Miedniewicach
Każdy z uczestników prezentował jedną piosenkę w języku polskim. Występy oceniało jury w składzie: Jarosław Szafaryn – muzyk, wokalista, aranżer, Zbigniew Perka – muzyk, kompozytor, instruktor, Sławomir Nalej – instruktor muzyczny Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie i Monika Walczak – Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miasta Żyrardowa. Po wysłuchaniu prezentacji jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
NAGRODY:
- I miejsce: Hanna Olak - Gimnazjum w Puszczy Mariańskiej
- II miejsce: Weronika Gmurek - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Żyrardowie
- II miejsce: Maja Własiuk - Szkoła Podstawowa w Lutkówce
- III miejsce: Oliwia Sosnowska - Szkoła Podstawowej Nr 3 w Żyrardowie
WYRÓŻNIENIA:
- Zuzanna Gołębiowska – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach
- Julia Szmigiel – Gimnazjum w Puszczy Mariańskiej
Jury gratuluje wszystkim wykonawcom wysokiego poziomu prezentacji. Nagrody rzeczowe (tablety multimedialne oraz głośniki aktywne bluetooth) ufundował Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz oraz Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Organizatorami Festiwalu byli - Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, Urząd Miasta Żyrardowa i Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie.
W Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie 20 listopada najlepsi uczniowie ze Szkół ponadgimnazjalnych powiatu żyrardowskiego otrzymali z rąk Kurator Mazowieckiego Aurelii Michałowskiej Stypendia Prezesa Rady Ministrów. Są to uczniowie, którzy mają średnią zdecydowanie powyżej 5,00 i wzorowe zachowanie. Nasi uczniowie mają także wybitne osiągnięcia w licznych konkursach i olimpiadach. Uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Nauczycielom dziękujemy za solidną pracę. Oto nagrodzeni uczniowie.
Julia Wojtczak, LO w Mszczonowie , średnia ocen: 5,41 i zachowanie wzorowe
Otrzymane Stypendium Prezesa Rady Ministrów przeznaczę na dokształcanie się, zakup pomocy dydaktycznych, przygotowanie się do egzaminu maturalnego oraz przyszłych studiów. Jeśli wystarczy środków część przeznaczę na rozwój zainteresowań: muzyka, gra na gitarze, dobra książka, podróże – mówi stypendystka ze Mszczonowa.
Michał Błaszczak, klasa III Technikum w zawodzie technik ekonomista, Zespół Szkół w Mszczonowie, średnia ocen powyżej 5,0
Michał jest również finalistą i laureatem olimpiad wiedzy z zakresu ekonomii. Do największych sukcesów stypendysty należą wyróżnienie w konkursie ,,Spółdzielnie uczniowskie szkołą przedsiębiorczości”, tytuł laureata II-ego miejsca ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o obronności i bezpieczeństwie państwa, tytuł finalisty IX ogólnopolskiego turnieju wiedzy o zawodach, tytuł finalisty ogólnopolskiej olimpiady kreatywności, tytuł uczestnika finału VI ogólnopolskiej olimpiady o polskim i europejskim rynku pracy, tytuł laureata III miejsca w wojewódzkim etapie olimpiady wiedzy o ZUS ,,Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Michał pobierać będzie także stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych w ramach projektu "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych".
Patrycja Chudolińska uczennica klasy IV technikum hotelarskiego Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach to także podwójna stypendystka, ponieważ w tym roku szkolnym otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów i stypendium w III edycji projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” w roku szkolnym 2017/18 w ramach którego zajmuje się projektem mającym na celu połączyć profil psychologiczny polskiego turysty z czynnikami warunkującymi jego preferencje turystyczne. Patrycja nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, ale jej wielką pasją jest czytanie i pisanie. Uczennica lubi współczesną literaturę obyczajową i psychologiczną. Czyta ją w każdej wolnej od nauki chwili. Oprócz tego Patrycja stawia pierwsze kroki w blogosferze oraz próbuje sił jako recenzentka książek.
Karina Olszanowska uczennica III klasy liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach drugi rok z rzędu otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Po maturze zamierza rozpocząć studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo. Karina również nie wyobraża sobie życia bez książek. W sferze jej zainteresowań jest literatura II wojny światowej, szczególnie tematyka Holocaustu oraz współczesna literatura obyczajowa. Stypendystkę pasjonują również podróże. Środki ze stypendium zamierza przeznaczyć na rozwój osobisty.
Wiktoria Rypkowska, druga klasa Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.
Moje hobby to gra na pianinie (skończyłam 1. stopień szkoły muzycznej), taniec nowoczesny (tańczę od 7. roku życia) oraz malarstwo – impresjonizm (uczę się malować na kółku plastycznym w Radziejowicach). Najbardziej lubię malować portrety i przyrodę, wielokrotnie wystawiałam prace. Bardzo dużo czasu poświęcam pasjom, ale nie zapominam o nauce. Średnia ocen uzyskanych przeze mnie po klasie pierwszej to 5,35. Bardzo lubię uczyć się zwłaszcza języków obcych, m.in. języka niemieckiego i angielskiego. Nadal chcę rozwijać się w wielu kierunkach. Otrzymane stypendium chciałabym mądrze zainwestować w siebie, ponieważ na pewno zaprocentuje to w przyszłości – mówi o sobie Wiktoria.
Paulina Petri, uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w kolarstwie w Żyrardowie.
Oprócz treningu kolarskiego bardzo ważna jest dla mnie nauka.
Swoją przyszłość wiążę z kolarstwem, jednocześnie planuję podjąć studia na wydziale weterynarii. Dzięki nauce w SMS mogę bezproblemowo pogodzić obowiązki szkolne z treningami. W tym roku oprócz wysokich wyników w zawodach międzynarodowych ( 7 m w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej ) otrzymałam stypendium Prezesa Rady Ministrów za wysokie wyniki w nauce. Pogodzenie sportu wyczynowego i nauki jest możliwe, a ja jestem tego doskonałym przykładem. Tymi słowami kończy przyszła mistrzyni kolarstwa.
Matylda Czuba, uczennica klasy czwartej Technikum w zawodzie technik informatyk, Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, średnia 4,93
Zawodowo spełnia się w programowaniu aplikacji internetowych natomiast w czasie wolnym rozwija zainteresowania plastyczne- odpoczywa przy rysowaniu portretów ołówkiem oraz fotografowaniu przyrody. Zapytana na co przeznaczy stypendium odpowiada: jestem „ciułaczką” i pieniądze odłożę na zakup samochodu, tym bardziej, że mam już prawo jazdy. Dzięki temu będę mogła częściej pomagać w schronisku w Korabiewicach. Matylda jest osobą wytrwałą w dążeniu do celu, otwartą na potrzeby innych, a szczególną jej cechą jest niezależność myślenia.
Sylwia Wasilewska, uczennica klasy 2 A Liceum Ogólnokształcącego im. K. Dittricha w ZS Nr 2, średnia ocen w klasie pierwszej 4,81. Sylwia jest uczennicą, która nie tylko osiąga wysokie wyniki w nauce, ale także angażuje się w życie szkoły, biorąc udział w uroczystościach i akademiach jako recytatorka.
Dominika Woźniakowska, uczennica klasy 2 SE Technikum im. Karola Dittricha w ZS Nr 2, średnia ocen w klasie pierwszej 5,47. Dominika kształci się w zawodzie technik ekonomista i swoją przyszłość wiąże z pracą w tym zawodzie. Już jako uczennica klasy pierwszej zakwalifikowała się do etapu centralnego Konkursu wiedzy o prawie pracy. Dzięki bardzo wysokiej średniej ocen i osiągnięciom w konkursie została stypendystką projektu "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkól zawodowych". Pasją Dominiki są podróże, część stypendium zamierza przeznaczyć na wymarzony wyjazd.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych 19 przypadkach ASF stwierdzonych u dzików w ciągu 5 dni na terenie naszego kraju. Wirus rozprzestrzenia się coraz szybciej. Wydaje się, że nie do końca mają świadomość, z czym wiąże się dalsze niekontrolowane przemieszczanie dzików chorych na afrykański pomór świń. Kolejne przypadki stanowią zwłoki: pięciu dzików znalezionych w gminie Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński, trzech dzików znalezionych w gminie Leszno, powiat warszawski zachodni i jednego dzika znalezionego na terenie m.st. Warszawy.
W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami, obszary te pokazuje poniższa mapa. Na mapie zaznaczone są następujące obszary:
obszar zagrożenia (kolor niebieski na mapie),
obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie),
obszar ochronny (kolor żółty na mapie).
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa (więcej informacji o ograniczeniach, zakazach i nakazach obowiązujących w poszczególnych strefach dostępnych są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w Głównym Inspektoracie Weterynarii zostały opracowane materiały informacyjne dla hodowców trzody chlewnej, w których zwarto podstawowe zasady dotyczące przemieszczania żywych świń w każdej ze stref wyznaczonych w związku z wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie RP (niebieska, czerwona, żółta). Dodatkowo w ulotce zawarto informacje o warunkach przemieszczania świń w obszarach zagrożonym i zapowietrzonym, tworzonych w związku ze stwierdzeniem ogniska ASF u świń.
Materiały te zostały umieszczone na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (www.wetgiw.gov.pl).
Pn | Wt | Śr | Czw | Pt | Sob | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |