Treść strony

Intercity w drodze do Mszczonowa

Zespół Szkół w Mszczonowie przygotował dla absolwentów gimnazjów nie lada atrakcję. Od nowego roku szkolnego 2018/2019 w szkole rusza kierunek technik elektroenergetyk transportu szynowego. W zeszłym tygodniu 23 marca dyrekcja PKP Intercity gościła na Targach Edukacyjnych „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”. Natomiast podpisanie Listu Intencyjnego między PKP Intercity a Zespołem Szkół w Mszczonowie nastąpi 5 kwietnia 2018 r. o  godz. 11.00 w murach szkoły.

Sygnatariuszami listu będą Ewa Gruszka Dyrektor Zakładu Centralnego PKP Intercity oraz Dorota Powązka Dyrektor Zespołu Szkół w Mszczonowie. Uroczystość odbędzie się podczas dni otwartych szkoły, dlatego mile widziani są uczniowie.

Plan spotkania:

- podsumowanie Targów Edukacyjnych „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”,

- prezentacja zawodu technik elektroenergetyk transportu szynowego,

- prezentacja PKP Intercity,

- podpisanie Listu Intencyjnego,

- poczęstunek.

Warto także przypomnieć, że 5 i 6 kwietnia w godzinach 9.00 – 14.00 w Zespole Szkół będą odbywały się dni otwarte. Serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców oraz media

  • Intercity w drodze do Mszczonowa

Arrivederci in Polnia!

W latach 2017-2019 Zespół Szkół Nr 2  w Żyrardowie realizuje trzeci projekt finansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Erasmus+. Projekt „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS Nr 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość” obejmuje 28 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista – zawód ten po raz pierwszy został włączony do projektu.

Do końca marca uczniowie realizują trzytygodniowy program praktyk zawodowych w gospodarstwie agroturystycznym Fattoria Biologica Patrice w Spoleto w regionie Umbria, prowadzone przez Patrica Niclas. Zajęcia praktyczne z kuchni włoskiej dla gastronomików prowadzi Aleksandra Niclas. Wszystkie warsztaty odbywają się w rzeczywistych warunkach pracy w formie wykładów, ćwiczeń praktycznych i warsztatów. Uczniowie zdobywają nowe umiejętności zawodowe, kompetencje społeczne oraz wiedzę z zakresu historii, kultury i sztuki Włoch. Uczestniczą w zajęciach z języka włoskiego, wyjazdach studyjnych i turystycznych, poznając historię i kulturę Italii. Młodzież nie tylko pracuje i uczy się, ale także uczestniczy w życiu włoskiej rodziny – państwa Aleksandry, Patrica i Davida Niclas – partnerów szkoły, poznając sposób bycia, zwyczaje, funkcjonowanie w społeczeństwie i w środowisku pracy mieszkańców Włoch. Uczniowie na każdym kroku spotykają się z życzliwością, otwartością i poczuciem humoru Włochów.

Przed wyjazdem na praktyki do Włoch, uczniowie mieli zapewnione wsparcie organizacyjne - zajęcia z języka angielskiego, zajęcia pedagogiczne i kulturowe. Uczestniczyli w wycieczce na Zamek Królewski i do restauracji włoskiej, otrzymali stroje robocze, materiały promocyjne, rozmówki włosko – polskie, ubezpieczenie i  „kieszonkowe”. Po zakończeniu praktyki uczniowie otrzymają certyfikaty uczestnictwa w stażu oraz certyfikaty Europass Mobilność uznające zdobyte umiejętności i kompetencje w Unii Europejskiej. Bogaty program praktyk pozwoli na zrealizowanie celu projektu, jakim jest zwiększenie szans absolwentów szkoły na znalezienie dobrej pracy w kraju i Europie.

Za chwilę kolejna grupa wraca ze stażu. Na pewno przywiozą mnóstwo smakołyków i przepisów. Arrivederci in Polonia!

  • Arrivederci in Polnia!

Dobre Szkoły Blisko Ciebie.......

„Dobre Szkoły Blisko Ciebie” – to już druga prezentacja oferty edukacyjnej wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół pokazali, że warto uczyć się w powiecie żyrardowskim, a bogata oferta zaspokoi oczekiwania absolwentów gimnazjów.

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się 23 marca w gościnnych progach żyrardowskiej Resursy pod patronatami Starosty Wojciecha Szustakiewicza i Prezydenta Wojciecha Jasińskiego. Targi otworzyli starostowie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski, Wiceprezydent Dariusz Kaczanowski oraz dyrektor miejskiej oświaty Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz.

Inwencja twórcza młodzieży i nauczycieli zachwyciła gości. Gimnazjaliści są wyjątkowo wymagającą grupą odbiorców, tym bardziej trzeba docenić starania szkół. Atrakcji nie zbrakło, zarówno na stoiskach jak i podczas prezentacji i pokazów scenicznych. Każdy na pewno znalazł coś dla siebie, przede wszystkim konkretną i rzetelną informację o ofertach edukacyjnych. Nic tak jednak nie przekonuje jak działanie, a przecież podczas targów na scenie i przy kuchni działo się bardzo dużo. Były pokazy flambirowania, ratownictwa medycznego, fryzjerski, kosmetyczny i zdobienia stołów świątecznych. Pokaz musztry oraz wielkie show kelnerów i stewardess. O podniebienia dbali gastronomicy, którzy zdobyli serca widzów włoskimi specjałami i świątecznymi wypiekami. Polała się grecka mrożona kawa, świeżutkie soki strumieniami wypełniały szklanki, stoły zaś czarowały świątecznymi ozdobami.

W tym roku na Targach odbyło się kilka premier edukacyjnych. I tak Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie „Elektryk” otwiera klasę technik fotografii i multimediów, w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie powstaje technikum eksploatacji portów i terminali oraz  licealna klasa instruktorów fitness i klasa zarządzania kryzysowego. Zespół Szkół w Mszczonowie podpisał umowę z PKP Intercity na prowadzenie kierunku technicznego elektroenergetyk transportu szynowego. Nie przestaje zaskakiwać Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Tu szkoła wprowadza innowacje w klasie technik hotelarstwa – kelner i barista.

Targi Edukacyjne pokazały, że żyrardowskie szkoły mają czym się pochwalić, a ich baza dydaktyczna i wyposażenie są coraz lepsze. Za rok na pewno odbędzie się kolejna edycja wydarzenia. Organizatorem przedsięwzięcia był Powiat Żyrardowski oraz Miasto Żyrardów. 

  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....
  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie....

Zaproszenie na Konkurs Recytatorski

Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz

i Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie Bożena Liszewska 
zapraszają na 

 Powiatowy Konkurs Recytatorski ph. „A to Polska właśnie” , 

który odbędzie się w dniu 26 marca 2018 r. (poniedziałek) o godz. 10.00.  

  • Zaproszenie na Konkurs Recytatorski

Dobre szkoły oferują coraz więcej

Już za kilka dni gimnazjaliści przekonają się, że dobra przyszłość jest w zasięgu ich ręki. Podczas Targów Edukacyjnych „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”, które odbędą się 23 marca w Resursie zaprezentują się wszystkie placówki z terenu powiatu żyrardowskiego. Nie zabraknie degustacji i pokazów. Najważniejsze jednak jest to, że będzie można porozmawiać, pytać o wszystko, otrzymać wiarygodną informację. Podczas tegorocznej edycji imprezy zaprezentowane będą także nowości w ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2018/2019. I tak Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie „Elektryk” otwiera klasę technik fotografii i multimediów, w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie powstaje technikum eksploatacji portów i terminali oraz w licealna klasa instruktorów fitness i klasa zarządzania kryzysowego. Zespół Szkół w Mszczonowie podpisał umowę z PKP Intercity na prowadzenie kierunki technicznego elektroenergetyk transportu szynowego. Nie przestaje zaskakiwać Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Tu szkoła wprowadza innowacje w klasie technik hotelarstwa –kelner i barista. Podczas Targów gościnnie będą prezentowały się firmy współpracujące ze szkołami. Przyjazd zapowiedzieli Energop, PKP Intercity oraz Afrodyta SPA.

Szkoły stają się bogatsze nie tylko wiedzą i doświadczeniem. Uczniowie korzystają z coraz lepszego wyposażenia dydaktycznego, a z każdym rokiem przybywa nowych obiektów, choćby hala sportowa. W zeszłym roku na doposażenie szkół w sprzęt elektroniczny, meble i książki powiat wydał blisko 800.000 zł. O tym wszystkim teraz będzie można dowiedzieć się o jednym dniu i w jednym miejscu. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół pokażą, że warto uczyć się w Żyrardowie i powiecie żyrardowskim, a bogata oferta zaspokoi wszelkie ambicje od zawodowych po naukowe. Pomocą podczas wystawy będą także służyli doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żyrardowie.

Program Targów

„Dobre Szkoły Blisko Ciebie”

Żyrardów, Resursa, 23 marca 2018 r. 9.00-13.30

Scena Główna

9.00 – otwarcie imprezy/powitanie gości

9.10 – 10.15 – Prezentacje multimedialne szkół + Muzeum Mazowsza Zachodniego

10.45 – Pokaz ratownictwa medycznego – LO Mszczonów

11.45 - Pokaz musztry klas mundurowych oraz Pokaz instruktażu zasad bezpieczeństwa w samolocie prezentowany przez uczennice klasy stewardess, stewardów i obsługi naziemnej – LO Puszcza Mariańska

11.45 – Pokaz kelnerski synchroniczny – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

13.15 – Pokaz fryzjerski – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

Prezentacje przy bufecie

10.15 – Pokaz kulinarny – Zespół Szkół w Mszczonowie

11.15 – Frappe po grecku – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

12.15 – Flambirowanie, czyli ognisty pokaz Zespołu Szkół Nr 2

Przy stoiskach:

1)      Witaminy z Włókiennika – degustacja soków (ZS Nr 2)

2)      Pokaz ozdób świątecznych wykonanych z kwiatów i materiałów naturalnych (ZS Nr 3)

3)      Sztuka makijażu (ZS Nr 3)

4)      Roboty prezentują – pokaz robotyki (ZS Nr 3)

5)      Ozdoby Wielkanocne – pokaz florystyczny (ZS Mszczonów)

6)      Selfie z Niedźwiedziem + popcorn – stoisko Zespołu Szkół w Mszczonowie

7)      Zielona energia „Elektryka” – stoisko ZS Nr 1

8)      Lekcje w Muzeum – scena główna + stoisko(Muzeum Mazowsza Zachodniego)

9)      Zdobne babeczki z SOSW – stoisko Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie

  • Dobre szkoły oferują coraz więcej
  • Dobre szkoły oferują coraz więcej
  • Dobre szkoły oferują coraz więcej

Jakub Wacławek otrzymał nagrodę w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorski im. Józefa Czechowicza w Lublinie

 Jakub Wacławek z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie zdobył nagrodę w  XVIII Ogólnopolskim  Konkursie  Recytatorskim  im. Józefa Czechowicza  w Lublinie, który odbył się w dniach 14-15 marca 2018 roku. Do konkursu przygotowała go pani Ewa Szklarska. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Kuratora Lubelskiego pani Teresy Misiuk, która na ręce Ewy Szklarskiej złożyła pisemne podziękowanie za przygotowanie oraz rozwijanie w uczniach ich wrażliwości na kulturę żywego słowa.

 Organizatorami konkursu byli :

-Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie,

-Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza,

-Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddział w Lublinie

Celem konkursu było przybliżenie młodzieży twórczości Józefa Czechowicza i poetów Polski Niepodległej, inspirowanie poszukiwań repertuarowych i głębszej refleksji nad tekstem literackim oraz kształtowanie kultury żywego słowa i doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorów. W środę 14 marca 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie młodzi recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej wzięli udział w eliminacjach XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Mogli również uczestniczyć w warsztatach pod okiem p. Dariusza Figury, Prezesa Fundacji Teatrikon. W czwartek 15 marca odbyły się warsztaty prowadzone przez aktorkę teatralną,  profesor Akademii Teatralnej w Warszawie panią Irenę Jun, która swym kunsztem słowa, ciepłem i profesjonalizmem zdobyła serca młodych recytatorów. Podczas warsztatów nie szczędziła miłych słów pod adresem Jakuba, podkreślając poprawność wymowy, prawdziwość i bardzo dobre przygotowanie do konkursu. Wyróżniła Jakuba i na jego przykładzie dawała wskazówki pozostałym uczestnikom konkursu.

Komisja pracowała w składzie: Irena Jun (przewodnicząca) - mistrzyni słowa, aktorka teatralna, reżyserka, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, Barbara Michałowska-Rozhin - aktorka, logopeda, mistrz kultury żywego słowa, Mateusz Nowak - aktor-monodramista, recytator, instruktor kultury żywego słowa i Łukasz Jemioła - piosenkarz, gitarzysta i instruktor.

Jakub Wacławek powiedział  po konkursie:

"Wyjazd do Lublina na długo zapadnie w mojej pamięci, przede wszystkim za sprawą wspaniałych ludzi, których miałem okazję tam poznać - poczynając od uzdolnionych uczestników konkursu, na niezwykłej osobie pani Ireny Jun skończywszy. Możliwość oglądania ich na scenie, słuchania interpretacji wierszy, a później zwykłej rozmowy, była czymś niesamowitym.

Najważniejszą nauką, jaką wyniosłem z tych spotkań, jest fakt, że to nie fikcja, ubarwiona, przekoloryzowana, a właśnie prawda i naturalność mogą być najbardziej intrygujące. Szczególnie w świecie sztuki scenicznej. Jestem niezmiernie wdzięczny pani Ewie Szklarskiej za przygotowanie do konkursu, a moim nowym znajomym przesyłam serdeczne pozdrowienia oraz równie gorące podziękowania - właśnie za tę naukę."

  • Jakub Wacławek otrzymał nagrodę
  • Jakub Wacławek otrzymał nagrodę
  • Jakub Wacławek otrzymał nagrodę
  • Jakub Wacławek otrzymał nagrodę
  • Jakub Wacławek otrzymał nagrodę

Nowa jakość praktyk zawodowych

W sali konferencyjnej Hotelu Afrodyta Business & Spa w Tartaku Brzózki, w dniu 19 marca odbyła się uroczystość podpisania Listu Intencyjnego o współpracy Zespołu Szkól nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach z Hotelem Afrodyta Business & Spa. Wydarzenie nietuzinkowe, zatem i goście dostojni. Udział wzięli Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz, Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Grzegorz Dobrowolski, Przewodniczący Rady Powiatu Daniel Suchecki, właściciele Hotelu Magdalena Flis-Pierzchała i Waldemar Marek Pierzchała, Dyrektor Hotelu Maciej Straus, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Powiatu Żyrardowskiego Adam Lemiesz, Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach Joanna Wiśniewska, radni Rady Powiatu Żyrardowskiego, dyrektorzy szkół powiatu żyrardowskiego, nauczyciele oraz uczniowie technikum hotelarskiego Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach.

Nawiązana i uwierzytelniona listem współpraca zakłada wprowadzenie do nauczania nowych i bardziej efektywnych metod kształcenia młodzieży w technikum hotelarskim. Mam marzenie – powiedziała Magdalena Flis-Pierzchała – żeby uczniowie nauczyli się dbać o gościa i potrafili tworzyć niepowtarzalną atmosferę, tak ważną w branży hotelarskiej. Takie podejście do praktyk to wejście na wyższy poziom edukacji. Nie chodzi przecież tylko o to, żeby uczniowie uczyli się słania łóżek. Ważniejsza jest bowiem kultura prowadzonego biznesu. „Wiem, że śmiało możemy współpracować z najlepszymi firmami. Powiat w ostatnich latach dużo zainwestował w remonty, wyposażenie, doskonalenie nauczycieli i kursy dla uczniów. Staliśmy się profesjonalnym partnerem”– powiedział Starosta Wojciech Szustakiewicz. Inne zalety zauważa Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski –„Taka współpraca to doskonała promocja naszych szkół i szkolnictwa zawodowego. Dajemy też szanse młodym ludziom na kształcenie się w zawodach, które będą potrzebne w powstających Parku Wodnym SunTago, czy w Centralnym Porcie Komunikacyjnym.” Praktyki w Afrodycie uczniowie III klasy technikum hotelarskiego rozpoczną już w maju. Wkrótce współpraca placówek rozwinie się o kolejne elementy kształcenia zawodowego realizowanego w formie wykładów i zajęć praktycznych w szkole i hotelu. Staże zakończone będą sprawdzeniem wiedzy i wydaniem uczniom certyfikatów. Jednak nie certyfikaty są tu najważniejsze.” Od kilku lat modernizujemy praktyki zawodowe w naszych szkołach”– mówi Adam Lemiesz, dyrektor powiatowej oświaty. ”Nasi uczniowie stażują we Włoszech, Grecji, Austrii, Irlandii i Czechach. Niedługo, przy współpracy PKP Intercity, wprowadzamy kształcenie dualne, cały czas wprowadzamy nową jakość do praktyk z przedsiębiorcami. Najważniejsze, żeby podczas praktyk uczniowie uczyli się relacji – z klientem, z pracodawcą, z szefem. Tych umiejętności nie zdobędą w szkole, a o tym też często zapominają firmy. Dlatego cieszy tak nowoczesne podejście do kształcenia młodych ludzi. Jest to przecież inwestycja w przyszłość dla hotelu”– podsumowuje Dyrektor Lemiesz.

Warto także przypomnieć, że Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach na nowy rok szkolny przygotował dwie nowości edukacyjne w technikum hotelarskim. Teraz uczniowie będą mogli zdobyć potwierdzoną świadectwem specjalizację kelnerską i baristyczną. Umiejętności będą o tyle cenne, że potwierdzone przez najlepszych fachowców z branży hotelarskiej.

  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych
  • Nowa jakość praktyk zawodowych

Nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019 : Mszczonowska lokomotywa sukcesu

Wydział Oświaty żyrardowskiego Starostwa wspólnie ze szkołami przygotowuje nowości do oferty edukacyjnej na rok szkolny 2018/2019. Dziś słów kilka o niespodziance dla absolwentów gimnazjów, którzy zdecydują się kontynuować naukę w Zespole Szkół w Mszczonowie.

Szkoła nawiązała współpracę z PKP Intercity. Dyrekcja zakładu centralnego spółki odwiedziła szkołę 17 listopada ubiegłego roku. Placówka zrobiła wrażenie na wizytujących, gdy Dyrektor Dorota Powązka i Wicedyrektor Agnieszka Kaczyńska zaprezentowały potencjał szkoły, szacunkową wielkość rekrutacji oraz oczekiwania w sprawie praktyk. Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz zapewnił o wparciu Powiatu przy otwieraniu nowego kierunku, zwłaszcza przy doposażeniu pracowni zawodowej. Następne spotkanie odbyło 24 listopada w Warszawie w Zakładzie Centralnym PKP Intercity na Olszynce Grochowskiej. W rewizycie uczestniczył także Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Spotkanie z Dyrektor Ewą Gruszką sprecyzowało zakres współpracy, a jej efektem jest nowy kierunek – technik elektroenergetyk transportu szynowego. To absolutna nowość w ofercie edukacyjnej. W ciągu najbliższych lat rynek pracy będzie potrzebował coraz więcej pracowników z branży transportowej. Ponieważ przemysł transportu szynowego stale się rozwija, potrzebni i poszukiwani będą wysoko wykwalifikowani pracownicy posiadający wykształcenie techniczne w zawodzie elektroenergetyk transportu szynowego – zachęca dyrektor szkoły Dorota Powązka. Trudno nie przyznać racji. Zakład Centralny (Polska Centralna i Wschodnia) zatrudnia ok. 2300 pracowników i wciąż potrzebuje nowych. Pokolenie doświadczonych kolejarzy odchodzi na emeryturę, a firma nie ma kim uzupełnić kadry. Owa luka pokoleniowa to między innymi efekt zaniedbania szkolnictwa zawodowego, ale też obniżenie w minionych latach rangi zawodu kolejarza. Teraz zawód ten znowu staje się prestiżowy, a Intercity kojarzy się z pociągiem sukcesu. Jesteśmy przekonani, że do tego pociągu w przyszłym roku szkolnym wsiądą absolwenci żyrardowskich gimnazjów.

Nauka w technikum trwa 4 lata i kończy się zdaniem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodach: montaż i eksploatacja sieci zasilających oraz trakcji elektrycznej, montaż i eksploatacja środków transportu szynowego.  „Możesz uzyskać licencję maszynisty pojazdów kolejowych, możesz pracować jako dyspozytor drużyn trakcyjnych, dyspozytor brygad utrzymania sieci i podstacji trakcyjnych, monter lub kierownik pociągu sieciowego. Naukę możesz kontynuować na studiach na wydziale transportu i wydziale elektrycznym.” – woła do absolwentów gimnazjów plakat promujący szkołę. Warto zatem zastanowić się nad ofertą Zespołu Szkół w Mszczonowie.

  • Mszczonowska lokomotywa sukcesu

Przypomnienie o obowiązkach wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 16 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSTPS) z dostępem ograniczonym.

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, konieczny jest także nadzór nad upowszechnieniem informacji o obowiązkach i sankcjach wynikających z przepisów ww. ustawy.

Poniżej zamieszczamy kopię pisma Ministerstwa Sprawiedliwości przypominającego o obowiązkach podmiotów organizujących wypoczynek, edukację lub inne formy działalności.

  • Informacja Ministerstwa Sprawiedliwości

XXXVII Sesja Rady Powiatu

Na dzień 12 marca 2018 roku Przewodniczący Daniel Suchecki zwołał XXXVII Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego. W porządku obrad znalazło się kilka projektów uchwał zgłoszonych przez Zarząd Powiatu, jednak wcześniejsza część sesji miała charakter informacyjny. Pierwszym sprawozdawcą był Powiatowy Komendant Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieb, który przedstawił sprawozdanie z działalności Komendy za rok 2017. Odniósł się w swym sprawozdaniu do wskaźników i wyników pracy, do problemów związanych ze znaczną rotacją funkcjonariuszy jak też z brakami kadrowymi. Komendant przedstawił tez proponowane działania i zamierzenia, które mają usprawnić pracę Policji, (pełne sprawozdanie publikujemy poniżej w pliku PDF).

Kolejne sprawozdanie przedstawiła Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Joanna Kołodziejczak. Pani Przewodnicząca poinformowała o realizacji zadań PZOoN, a także o potrzebach finansowych jednostki.

W części uchwałodawczej sesji pierwsze uchwały dotyczyły zmian w finansach Powiatu. Projekty tych uchwał przedstawiła zebranym Skarbnik Edyta Fedorowicz. Były to uchwały - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego oraz zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na 2018 rok. Radni przyjmując powyższe uchwały zwiększyli łącznie dochody budżetu Powiatu o kwotę 3.761.161,49 zł. Wpływ na zmianę miało między innymi zwiększenie dochodów majątkowych o kwotę 3.452.989,41 zł, z tytułu pomocy finansowej gmin: Mszczonów, Puszcza Mariańska oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego na realizację drogowych zadań inwestycyjnych. Projekty uchwał pozytywnie zaopiniowała Komisja Budżetu i Mienia Komunalnego Rady Powiatu, a opinię przedstawiła Przewodnicząca Komisji Krystyna Penczonek. Rada jednogłośnie przyjęła zaproponowane zmiany w budżecie Powiatu.

Po przyjęciu tej uchwały plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2018 rok wynosi odpowiednio: 74.973.744,24 zł. i 79.912.817,80 zł. Różnica między dochodami a wydatkami stanowi deficyt budżetu w wysokości   4.939.073,56 zł, który zostanie pokryty przychodami z tytułu kredytów w wysokości 3.195.440,88 zł, oraz wolnych środków w kwocie 1.743.632,68 zł.

W następnej uchwale, w sprawie określenia zadań i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  na zadania  z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz szczegółowych zasad ich realizacji w 2018 roku określono zadania na które przeznacza się środki PFRON w 2018 roku.  Dokonano w niej podziału środków PFRON z uwzględnieniem bieżących potrzeb. Projekt uchwały przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Karwat. Pozytywną opinię projektu uchwały przedstawił Przewodniczący Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej Klaudiusz Stusiński  

Kolejny projekt uchwały przedstawił Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie Adam Lemiesz. Uchwała wprowadzała nowy regulamin określający wysokość i warunki przyznawania dodatków dla nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych. Prace nad dokumentem trwały od ponad czterech miesięcy, a ich efektem są zmiany, które powodują zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. Decyzję o zmianie regulaminu Zarząd Powiatu podjął już w październiku 2017 r., a następnie Wydział Oświaty Starostwa rozpoczął procedurę opracowania nowych zapisów oraz dostosowania ich do wprowadzanych zmian w Karcie Nauczyciela.  Ostatni regulamin uchwalony był w 2009 r. Od tego czasu nie zmieniała się wysokość dodatków. Dlatego też radni z aprobatą podeszli do zmian poszczególnych dodatków. Powiat odszedł od uznaniowego charakteru przydzielania dodatków motywacyjnych na rzecz systemu punktowo-wagowego. Opracowane zostały szczegółowe kryteria, które precyzyjnie określają osiągnięcia i sukcesy nauczycieli i dyrektorów. Pozytywną opinię w sprawie uchwały przedstawiła Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Genowefa Milczarek. Radni jednogłośnie przyjęli rekomendowany projekt.

Ostatnią w części uchwałodawczej była procedowana uchwała w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie z dróg pojazdów i ich przechowywanie na parkingu na terenie Powiatu Żyrardowskiego. Projekt przedstawił Dyrektor Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych Paweł Myszkowski. Uchwała ustaliła stawki opłat za usunięcie pojazdów z dróg i ich parkowanie oraz wysokość kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdów. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym Rada Powiatu, biorąc pod uwagę konieczność sprawnej realizacji zadań, ustala corocznie, w drodze uchwały, wysokość opłat, która nie może być wyższa niż określona w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów. Pozytywną opinię Komisji przedstawiła Przewodnicząca Krystyna Penczonek, a radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.

Na zakończenie obrad, w dyskusji głos zabrała Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej Urszula Matusiak, która zaprezentowała zamierzenia szkoły związane z obchodami Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz upamiętnieniem patrona Liceum. Ponadto, do Przewodniczącego Rady interpelację złożył radny Grzegorz Kłosowski, który zwrócił się o udzielenie informacji dotyczących bezpieczeństwa i funkcjonowania obronny cywilnej na terenie powiatu.

Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Daniel Suchecki zakończył obrady XXXVII Sesji.

  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVII Sesja Rady Powiatu

Nowy regulamin i większe pensje dla powiatowych nauczycieli

Rada Powiatu Żyrardowskiego na sesji w dniu 12 marca uchwaliła nowy regulamin określający wysokość i warunki przyznawania dodatków dla nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych. Prace nad dokumentem trwały od ponad czterech miesięcy, a ich efektem są zmiany, które powodują zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli.

Decyzję o zmianie regulaminu Zarząd Powiatu podjął już w październiku 2017 r. Wydział Oświaty Starostwa rozpoczął procedurę opracowania nowych zapisów oraz dostosowania ich do wprowadzanych zmian w Karcie Nauczyciela.  Jednak nie tylko o zmianę przepisów chodzi. Ostatni regulamin uchwalony był w 2009 r. Od tego czasu nie zmieniała się wysokość dodatków. Rewitalizacja naszych szkół to nie tylko remonty budynków i doposażanie pracowni. Zależy nam na wzmocnieniu zarządzania placówkami oraz docenieniu dobrych nauczycieli. Tymi przesłankami kierowaliśmy przy pracy nad nowym regulaminem – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że zostały zwiększone odpisy na dodatki motywacyjne dla nauczycieli do 3,5% sumy wszystkich wynagrodzeń zasadniczych, a dla wicedyrektorów i dyrektorów do 35%.  Dodatkowo został zwiększony pułap dodatku motywacyjnego dyrektora, który teraz będzie wynosił nawet 45% zasadniczego wynagrodzenia. Powiat odszedł od uznaniowego charakteru przydzielania dodatków motywacyjnych na rzecz systemu punktowo-wagowego. Opracowane zostały szczegółowe kryteria, które precyzyjnie określają osiągnięcia i sukcesy nauczycieli i dyrektorów. Każde kryterium to jeden punkt, a suma punktów daje wagę procentową, w konsekwencji wyznaczającą wysokość dodatku motywacyjnego.

Zmieniają się także dodatki wychowawcze. Wzrost związany jest z jakościową zmianą wyliczania tychże. Teraz wysokość dodatku wychowawczego będzie zależna od liczby uczniów w klasie (5 zł od ucznia) oraz ewentualnie stopnia niepełnosprawności uczniów (od 15 zł do 35 zł za ucznia). W klasach sportowych (LO Szkoły Mistrzostwa Sportowego) stawka za ucznia wynosi 10 zł. Do 50 zł zwiększony jest także dodatek za opiekę nad nauczycielem stażystą. Nowy regulamin przynosi duże zmiany dla nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także dla pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wzrosły bowiem dodatki za warunki pracy od 10% do 16,5%.  To efekt negocjacji związków zawodowych, które akceptowały projekt regulaminu.

Praca nad nowym regulaminem określającym wysokość i warunki przyznawania dodatków dla nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych jest ważnym elementem w procesie rewitalizacji szkół powiatowych. Dokument był szeroko konsultowany – od Zarządu Powiatu, przez dyrektorów szkół, nie pomijając związków zawodowych, na Komisji Oświaty Rady Powiatu skończywszy. Biorąc pod uwagę nowe stawki dodatków oraz kwietniową podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli (5,35%), w sumie w 2018 r. Powiat Żyrardowski zwiększy wynagrodzenia nauczycieli o blisko 800.000 zł. 

  • Nowy regulamin i większe pensje dla powiatowych nauczycieli

Dobre Szkoły Blisko Ciebie – II edycja

Powiat Żyrardowski wspólnie z Miastem Żyrardów kontynuuje organizację wydarzenia, które ma na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej dla absolwentów gimnazjów. Już wkrótce odbędzie druga edycja imprezy - „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych pokażą, że warto u nas uczyć się, a bogata oferta zaspokoi wszelkie ambicje od zawodowych po naukowe. Pomocą podczas wystawy będą także służyli doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żyrardowie. Natomiast przez cały dzień odbędzie się mnóstwo prezentacji i pokazów.

Zwracamy się z prośbą o zainteresowanie imprezą wychowawców, którzy zachęcą oraz umożliwią uczniom odwiedzenie  Targów 23 marca 2018 r.  w żyrardowskiej Resursie. Z radością będziemy gościli  wycieczki ze szkół pod opieką nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że każdy gimnazjalista znajdzie coś interesującego dla siebie, nie tylko w atrakcyjnym programie imprezy, ale przede wszystkim w profesjonalnej ofercie szkół z naszego powiatu. Także i w tym roku nasze szkoły przygotowały sporo nowości w ofercie, a dzień Targów będzie oficjalną premierą tychże.

Serdecznie zapraszamy.

 

Program Targów

„Dobre Szkoły Blisko Ciebie”

Żyrardów, Resursa, 23 marca 2018 r. 9.00-13.30

Scena Główna

9.00 – otwarcie imprezy/powitanie gości

9.10 – 10.15 – Prezentacje multimedialne szkół + Muzeum Mazowsza Zachodniego

10.45 – Pokaz ratownictwa medycznego – LO Mszczonów

11.45 - Pokaz musztry klas mundurowych oraz Pokaz instruktażu zasad bezpieczeństwa w samolocie prezentowany przez uczennice klasy stewardess, stewardów i obsługi naziemnej – LO Puszcza Mariańska

11.45 – Pokaz kelnerski synchroniczny – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

13.15 – Pokaz fryzjerski – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

Prezentacje przy bufecie

10.15 – Pokaz kulinarny – Zespół Szkół w Mszczonowie

11.15 – Frappe po grecku – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

12.15 – Flambirowanie, czyli ognisty pokaz Zespołu Szkół Nr 2

Szczegółowe prezentacje:

1)      Witaminy z Włókiennika – degustacja soków – prezentacja przy barze/stoisku (ZS Nr 2)

2)      Flambirowanie owoców z degustacją – prezentacja przy barze (ZS Nr 2)

3)      Pokaz kelnerski synchroniczny – scena główna (ZS Nr 2)

4)      Pokaz fryzjerski – scena główna (ZS Nr 2)

5)      Pokaz ozdób świątecznych wykonanych z kwiatów i materiałów naturalnych – przy stoisku szkoły (ZS Nr 3)

6)      Sztuka makijażu – przy stoisku szkoły (ZS Nr 3)

7)      Roboty prezentują – pokaz robotyki – przy stoisku szkoły (ZS Nr 3)

8)      Jak zrobić prawdziwą grecką kawę? – prezentacja przy barze (ZS Nr 3)

9)      Ozdoby Wielkanocne – pokaz florystyczny – przy stoisku szkoły (ZS Mszczonów)

10)   Pokaz ratownictwa medycznego – scena główna (LO Mszczonów)

11)   Pokaz instruktażu zasad bezpieczeństwa w samolocie prezentowany przez uczennice klasy stewardess, stewardów i obsługi naziemnej – scena główna (LO Puszcza Mariańska)

12)   Pokaz musztry klas mundurowych – LO Puszcza Mariańska

13)   Selfie z Niedźwiedziem + popcorn – stoisko Zespołu Szkół w Mszczonowie

14)   Zielona energia „Elektryka” – stoisko ZS Nr 1

15)   Lekcje w Muzeum – scena główna + stoisko(Muzeum Mazowsza Zachodniego)

16)   Zdobne babeczki z SOSW – stoisko Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie

 

Gościnnie prezentacje: PKP Intercity, Energop Sp. z o.o., Afrodyta SPA

Premiery nowości edukacyjnych w ofercie 2018/2019

Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie „Elektryk” - technik fotografii i multimediów

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie - technik eksploatacji portów i terminali, klasa instruktorów fitness, klasa zarządzania kryzysowego

Zespół Szkół w Mszczonowie - elektroenergetyk transportu szynowego

Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach - technik hotelarstwa ze specjalnościami kelner, barista

  • Dobre Szkoły Blisko Ciebie – II edycja

Bezpiecznie zimą w Młodzieżowym Domu Kultury

Tegoroczne półkolonie zimowe odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury pod hasłem "Bezpieczne zimowisko". Nasza placówka wzięła udział w wojewódzkim konkursie na najciekawszą inicjatywę profilaktyczno-edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz zagospodarowania czasu wolnego podczas ferii zimowych. Tym samym placówka została zakwalifikowana do mazowieckiego programu profilaktycznego, którego celem jest upowszechnianie wartościowych wzorców zachowań wśród dzieci i młodzieży.

5 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczysta gala z udziałem Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Andrzeja Sosnowskiego i przedstawicieli Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej. Spośród ok. 60-ciu placówek z województwa mazowieckiego, zakwalifikowanych zostało do ostatniego etapu konkursu 27 instytucji, a wśród nich Młodzieżowy Dom Kultury z inicjatywą półkolonii zimowych. Podziękowania z rąk Wojewody odebrała Dyrektor Mł.D.K Bożena Liszewska i Sławomir Nalej (kierownik ds. organizacji imprez i wnioskodawca projektu).

Półkolonie zimowe odbywają się co roku w naszej placówce, jednakże tegoroczne uwzględniło ciekawe formy poruszające zagadnienia profilaktyki i bezpieczeństwa: konkursy plastyczne, zajęcia artystyczne i sportowe, spotkania z funkcjonariuszami, cykl zajęć multimedialnych "Bezpieczna zajawka", wycieczki i warsztaty. Z 26-osobową grupą dzieci pracowali wychowawcy: Agnieszka Kaźmierczak (kierownik wypoczynku), Aleksandra Rudzińska, Sławomir Nalej, Elżbieta Laskowska i Katarzyna Szymczak-Tryc.

  • Bezpiecznie zimą w Młodzieżowym Domu Kultury

Spotkanie z historią w Muzeum

Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz oraz Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogusław Nietrzebka zapraszają na kolejny akcent obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Żyrardowskim. W najbliższą środę 7 marca 2018 r. o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbędzie spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim. Gość wygłosi wykład i zachęci do dyskusji na temat „Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Wyklętych”.

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów rocznicowych „Dla Niepodległej w Powiecie Żyrardowskim”.

  • Spotkanie z historią w Muzeum

Szkoły uczciły Bohaterów

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w powiecie żyrardowskim odbyły się pod hasłem „Bohaterowie Polski, Bohaterowie Żyrardowa”. Dzięki zaangażowaniu samorządu powiatowego, Muzeum Mazowsza Zachodniego i wielu organizacji społecznych mieszkańcy powiatu mogą godnie oddać cześć bohaterom Ojczyzny. Cieszy fakt, że w tym roku do organizacji wydarzeń włączyły się szkoły. Młodzież przecież tak chętnie poznaje historię Polski, a w roku Niepodległej w sposób szczególny otacza pamięcią ludzi, którzy nie szczędzili życia dla wolności i niepodległości.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej w dniu 1 marca Starosta Wojciech Szustakiewicz otworzył wystawę poświęconą pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, natomiast Dyrektor Bogusław Nietrzebka wygłosił wykład. Nauczyciele z uczniami przygotowali wspaniałą oprawę z apelem poległych. Uroczystość obecnością zaszczycili Starosta Wojciech Szustakiewicz i Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, Wiceprezydent Żyrardowa Dariusz Kaczanowski, Przewodniczący Rady Miasta Marcin Rosiński, szef biura Posła Macieja Małeckiego Łukasz Gołębiowski, dyrektor powiatowej oświaty Adam Lemiesz. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego  Urszula Matusiak zaprasza do obejrzenia wystawy wszystkich mieszkańców powiatu.  

Kolejnym akcentem obchodów Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych było spotkanie upamiętniające postać mjr. Edwarda Dębińskiego, żyrardowianina, żołnierza AK, nauczyciela „Elektryka” Odbyło się ono w piątek 2 marca w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie. Zgromadzeni goście usłyszeli o losach majora, poznali ciekawe historie z jego życia i z działalności w podziemiu niepodległościowym, a także sami włączyli się we wspominanie tej niezwykłej postaci, jaką niewątpliwie był Edward Dębiński. To było niezwykle wzruszające spotkanie. Oddaliśmy część żołnierzowi Armii Krajowej, ale też pokłon dla rodziny – podsumowała Roksana Kulis-Lemiesz, historyk żyrardowskiego Muzeum, pomysłodawczyni tej inicjatywy , która od lat współpracowała z majorem Dębińskim. Gospodarzami memoriału byli Barbara Gruchal Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie oraz Bogusław Nietrzebka Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego.

  • Szkoły uczciły Bohaterów
  • Szkoły uczciły Bohaterów
  • Szkoły uczciły Bohaterów
  • Szkoły uczciły Bohaterów
  • Szkoły uczciły Bohaterów

Tański lubi czytać

Dobra wiadomość nadeszła z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Do grona szkół powiatu żyrardowskiego, które otrzymały w zeszłym roku dofinansowanie w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dołączyło Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Zgodnie z założeniami Programu doposażenie bibliotek szkolnych w atrakcyjne dla uczniów książki ma ułatwić kształcenie w zakresie edukacji czytelniczej oraz rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży. Szczególne znaczenie ma tu kreowanie twórczych postaw uczniów. Kreatywności nie brakuje uczniom i nauczycielom „Tańskiego”. Z nowymi książkami na pewno łatwiej będzie zdobywać kosmos, wszak puszczańskie liceum to szkoła wysokich lotów. Patron przecież zobowiązuje  - prekursor polskiego lotnictwa.

Liceum otrzyma 4000 zł. Zgodnie z określonym przez MEN regulaminem z tych pieniędzy  nie wolno kupować podręczników i w całości muszą być przeznaczone na zakup beletrystyki.

 
  • Tański lubi czytać

Dla Niepodległej

W 2018 r. upłynie 100 lat od czasu, gdy Rzeczpospolita Polska odzyskała po 123 latach niewoli upragniona niepodległość. Biorąc pod uwagę wyjątkowość i znaczenie tych wydarzeń, Powiat Żyrardowski podjął działania mające na celu koordynacje działań samorządów i organizacji społecznych, które włączają się lub planują jakiekolwiek zaangażowanie w obchody stulecia odzyskania niepodległości na terenie powiatu żyrardowskiego. Przykładem może być dla nas formuła przyjęta przez Radę Ministrów, która ustanowiła wieloletni program pod nazwą „Niepodległa”. Nadrzędnym celem programu „Niepodległa”, który definiują trzy wartości wyróżniające polską tożsamość: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność, jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. Jak oświadczył Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, minister Jarosław Sellin „Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii i dziś powinno być dla nas okazją do radości i celebrowania wspólnoty. Chcemy zaproponować Polakom uczestniczenie w ciekawych przedsięwzięciach kulturalnych, umożliwić stworzenie własnych form uświetniania rocznicy i promocję polskiej państwowości na całym świecie”.

Mając na uwadze potrzebę naszego uczestnictwa w tych wydarzeniach Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz powołał Komitet Koordynacyjny, który odpowiedzialny będzie na szczeblu powiatu za realizację zadań związanych z organizacją obchodów jubileuszu. Przygotowaliśmy witrynę internetową, która zawiera aktualności, kalendarium jubileuszu oraz bieżące relacje z uroczystości i innych inicjatyw podejmowanych przez samorządy i organizacje społeczne.

W związku z powziętym działaniem zwracamy się do Państwa z prośbą o współpracę w zakresie zgłaszania planowanych wydarzeń związanych z jubileuszem do biura Komitetu, który zamieści we wspólnym kalendarzu Państwa przedsięwzięcia oraz relacje z ważniejszych uroczystości.

Powołany Zarządzeniem Komitet Koordynacyjny do Spraw Organizacji Obchodów Jubileuszu 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską i 20-lecia powstania Powiatu Żyrardowskiego  w składzie

1.  Wojciech Szustakiewicz – Starosta  - Przewodniczący Komitetu,

2.  Grzegorz Dobrowolski – Wicestarosta – Wiceprzewodniczący,

3.  Adam Lemiesz – Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki,

4.  Bogusław Nietrzebka – Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego,

5.  Bożena Liszewska – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury,

6.  Jerzy Kwaczyński – Przewodniczący Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Powiatu Żyrardowskiego,

7.  Krystyna Lenarczyk – Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa

8.  Stanisław Niewiadomski – Starosta II kadencji

9.  Mieczysław Gabrylewicz – Starosta I kadencji

10.     Andrzej Ciołkowski – Pełnomocnik Starosty,

oprócz opracowania projektu programu obchodów jubileuszu 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, jego wdrażania, koordynowania współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację obchodów oraz monitorowania jego przebiegu włączy się także w organizację jubileuszu 20-lecia Powiatu Żyrardowskiego, któremu byt dała reforma samorządowa z 1998 roku.

Liczymy, że rok 2018 będzie na obszarze powiatu żyrardowskiego okresem realizacji przedsięwzięć promujących ideę wolności i niepodległości, krzewiących bohaterskie czyny naszych przodków i kultywujących narodową kulturę i tradycje. Proszę o przekazywanie informacji na temat planowanych działań oraz relacji ze zrealizowanych projektów. Osobą odpowiedzialną za kontakt jest Pełnomocnik ds. Społeczeństwa Informacyjnego Andrzej Ciołkowski.

Kalendarium

Kalendarz

«czerwiec 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki