Treść strony

Julia Ksit wyróżniona w Warszawie

Już po raz XVI Dom Kultury „Kolorowa„ we współpracy z Ośrodkiem Kultury „Arsus” w dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, był organizatorem konkursu piosenkarskiego „Tulipanada”. Konkurs  organizowany jest pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Ursus. W tym roku honorowy patronat objęły Anna Bernat  i Barbara Kolago, autorki piosenek dziecięcych.

Uczestnicy starszych kategorii reprezentowali utwory z repertuaru Wojciecha Młynarskiego. Przegląd miał charakter trzy etapowy. W pierwszych eliminacjach w kat. 13-17 lat wzięło udział aż 96 uczestników. Nasza reprezentantka Julia Ksit pomyślnie przeszła kwalifikacje i dotarła do drugiego etapu gdzie rywalizowało już 21 uczestników. Miło nam poinformować, że w gronie ścisłych finalistów znalazło się tylko 9 wokalistów, w tym Julia zdobywając wyróżnienie. Naszej wokalistce serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

  • Julia Ksit wyróżniona w Warszawie

Zapraszamy na zlot pojazdów elektrycznych

W dniach 5 - 6 maja 2018 roku w Żyrardowie, na torze kolarskim przy ul. Stefana Żeromskiego 13 odbędzie się zlot pojazdów elektrycznych EV. Ósmą już edycję zlotu patronatem objął Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.

Zapraszamy do wzięcia udziału w zlocie wszelkie osoby zajmujące się budowaniem i przerabianiem pojazdów spalinowych i innych na pojazdy elektryczne, wszelkich producentów takich pojazdów, producentów akumulatorów, dostawców energii elektrycznej nastawionych na budowanie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Uczestnictwo w zlocie jest darmowe. Organizator zlotu oferuje darmowe miejsca na terenie toru oraz prąd. Zainteresowanych udziałem zapraszamy do wcześniejszego zgłaszania swojego udziału pod numer telefonu: +48 606116824. Więcej informacji na bieżąco na temat imprezy znajdą Państwo pod adresem http://zyrardow24h.eu

  • Zapraszamy na zlot pojazdów elektrycznych

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończyli naukę

W szkołach powiatu żyrardowskiego 27 kwietnia odbyły się uroczystości  wręczenia świadectw absolwentom liceów i techników. Zdecydowana większość z nich czeka już tylko na egzaminy maturalne, a potem upragnione wakacje. W tym roku mogą być nieco dłuższe, wszak kariera naukowa dopiero się rozpoczyna. Studia przecież dopiero w październiku.

Każda szkoła doskonale przygotowała się do wręczenia świadectw. Ostatnie godziny uczniów w  murach szkoły to naprawdę niezwykłe chwile. Czas podziękowań nauczycielom, ale też wyrażenie uznania uczniom, zwłaszcza tym, którzy przez lata nauki wypracowali godne podziwu wyniki. Sukcesów gratulowali dyrektorzy, nauczyciele i rodzice. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego klas trzecich i czwartych Starostę Wojciecha Szustakiewicza reprezentował Dyrektor Wydziału Oświaty Adam Lemiesz oraz Barbara Smolarek i Karolina Olczak.

Najlepsi absolwenci oraz ich średnie:

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie – Sylwia Wałachowska (5,21), Weronika Sykacz (4,61), Karolina Góralska (4,07), Natalia Oziębło (4,83), Gabriela Kalinowska (4,23), Marta Majewska (4,04), Natalia Mojsa (4,0)

Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach – Patrycja Chudolińska (5,3, stypendystka Prezesa Rady Ministrów i Marszałka Województwa Mazowieckiego), Monika Kremska (5,26), Katarzyna Kuran (4,77), Karina Olszanowska (5,0), Jan Sobierajski (4,81)

Zespół Szkół w Mszczonowie - Adamek Aneta (4,5), Majchrzak Aleksandra (4,14), Nabrzyski Kamil (41,5), Kupińska  Patrycja (4,21), Wasiak Patrycja (4,73), Biały Dominik (4,08)

Liceum Ogólnokształcące w Mszczonowie - Norbert Michalski (5,56 oraz finalista XXX Olimpiady Filozoficznej, laureat Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego), Aleksandra Wróblewska (5,38), Agata Frączkiewicz (4,33), Monika Smusz (4,22), Aleksandra Rudzka (4,1), Katarzyna Jóźwiak (4,1), Dorota Dobrzyńska (4,0), Zuzanna Osuchowska (4,0), Magdalena Perzyna (4,0)

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej – Klaudia Zientek (4,82)

  • Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończyli naukę
  • Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończyli naukę
  • Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończyli naukę
  • Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończyli naukę
  • Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończyli naukę
  • Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończyli naukę

Wystawa makiet kolejowych w Muzeum Lniarstwa

W weekend 12-13 maja br. po raz pierwszy w historii Żyrardowa na terenie pofabrycznego Bielnika odbędzie się I Żyrardowskie Spotkanie Modelarzy Kolejowych. Miłośnicy modelarstwa zaprezentują makiety kolejowe na postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Wystawa makiet będzie dostępna tylko przez jeden weekend, w sobotę 12 maja w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedzielę 13 maja w godzinach 10:00-16:00. Wstęp bezpłatny.

Na powierzchni ponad 150m2 pofabrycznych hal Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie uczestnicy I Żyrardowskiego Spotkania Modelarzy Kolejowych zaprezentują makiety modułowe w podziałce H0 i H0e - kolejka wąskotorowa. Obsługa makiety podzielona będzie na dwie grupy: maszynistów i dyżurnych ruchu, a ruch kolejowy odbywać się będzie jak na prawdziwych szlakach kolejowych. Oprócz makiet modułowych podczas wystawy będzie można skorzystać z wielu atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. W programie wydarzenia przewidziano:

  • darmowe przejazdy Koleją Parkową „Pecna”,
  • „Pierwsze kroki w świecie modelarstwa kolejowego” - możliwość sterowania pociągami,
  • prezentacja kolei ogrodowej w skali G,
  • profesjonalne porady modelarzy kolejowych,
  • prezentacja taboru kolejowego z różnych epok modelarskich w skali 1/87.

Organizatorem wydarzenia jest Niezależny Kolejowy Projekt Modelarski, grupa, która pod tą nazwą funkcjonuje od 2015 r. Mimo młodego stażu, jej członkowie już od kilkunastu lat są aktywni w świecie modelarstwa kolejowego i biorą czynny udział w wystawach modelarskich w całej Polsce. Jednym z najważniejszych celów grupy jest wspólna prezentacja makiet kolejowych na wystawach modelarskich oraz wymiana nabytych doświadczeń.

„Mamy na celu promowanie i zachęcanie  naszych widzów do modelarstwa kolejowego. Nasze zainteresowanie Żyrardowem  nie jest przypadkowe. Jestem mieszkańcem Żyrardowa od urodzenia i nie pamiętam aby w naszym mieście odbywały się takie wystawy. Mało tego, w naszym powiecie i województwie mazowieckim też niewiele się dzieje w tym temacie.” – mówi Jarosław Ruszkowski, przedstawiciel Niezależnego Kolejowego Projektu Modelarskiego z Torunia.

Ponadto podczas wydarzenia odwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się ze stoiskami promocyjnymi firmy PIKO, Parowozowni Skierniewice i Stacji Muzeum Sochaczew. Dodatkowo będzie możliwość zakupienia modeli i akcesoriów modelarskich przy stoiskach dwóch sklepów: MLK Model z Torunia i Świat Modeli Kotebi z Włocławka.

  • Wystawa makiet kolejowych w Muzeum Lniarstwa
  • Wystawa makiet kolejowych w Muzeum Lniarstwa

Gmina Radziejowice zaprasza na majówkę patriotyczną

W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski Gmina Radziejowice zaprasza na majówkę patriotyczną, która odbędzie się w Radziejowicach, w dniu 3 maja. Zapraszamy w imieniu organizatorów.

 
  • Gmina Radziejowice zaprasza na majówkę patriotyczną

Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”

        W dniu 21 kwietnia 2018 odbył się  XXIII Ogólnopolski Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”. Organizatorem festiwalu jest Sierpeckie Centrum Kultury i Sztuki. Konkurs jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, ponieważ przez trzy dni odbywają się występy teatralne, taneczne i wokalne.

        W tym roku Młodzieżowy Dom Kultury miał bardzo silną reprezentację. W Festiwalu udział wzięli soliści:  Szymon Ślązak, Ryszard Litewnicki, Julia Ksit (op. Agnieszka Orzechowska), Zosia Świder i  zespół wokalny „Szałaputy” (op. Aleksandra Rudzińska). Wystąpiły także grupy taneczne  - „Luzik” i „Good Girls” działające w ramach Dziecięcej Akademii Tańca (op. Beata Bieganowska).

        Szymon Ślązak wystąpił  w kategorii 6-11 lat. Była to najliczniejsza grupa wykonawców, bo w tej kategorii wystąpiło aż 31 uczestników. Wśród jurorów zasiadała m. in. znana trenerka wokalna takich programów jak: „Twoja twarz brzmi znajomo”, X-Factor, „Mam talent”, wokalistka jazzowa Agnieszka Hekiert. Szymon uczęszcza na zajęcia zaledwie 3 miesiące. Był to jego pierwszy festiwal, ale zakończył dużym sukcesem. Nasz reprezentant znalazł się w gronie wyróżnionych laureatów.

  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”
  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”
  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”
  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”
  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”
  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”
  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”
  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”
  • Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”

Sesja w Wiskitkach zakończyła sprawozdawczość za rok 2017

W poniedziałek (23 kwietnia) w Urzędzie Gminy w Wiskitkach Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie- insp. Arkadiusz Zgieb wziął udział w sesji Rady Gminy. To już ostatnie z serii spotkań, na których szef żyrardowskich policjantów podsumował wyniki uzyskane w 2017 r.

Prezentacja wyników podzielona była na lokalne-dotyczące samej gminy oraz powiatowe. W pierwszej części wyniki podległych sobie policjantów przedstawił Kierownik Posterunku w Wiskitkach- st. asp. Tomasz Adamczyk opisując jak dużo pracy wykonali w ostatnim roku funkcjonariusze. Kolejnym punktem było odniesienie osiągnięć funkcjonariuszy do ogółu uzyskanych wyników przez wszystkie jednostki i komórki organizacyjne Policji w powiecie. Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie-insp. Arkadiusz Zgieb pochwalił na forum Kierownika Posterunku, za dobrze wykonaną przez jego podwładnych pracę. Oprócz przedstawienia stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu, insp. Arkadiusz Zgieb przedstawił wyniki funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przypomniał o aplikacji Moja Komenda, która pozwala szybko „namierzyć” odpowiednią jednostkę policji oraz dzielnicowego. Pan Komendant zwrócił także uwagę, na trudną sytuację kadrową żyrardowskiej Policji zapraszając do podjęcia działań, które wpłyną na jej stabilizację.

  • Sesja w Wiskitkach zakończyła sprawozdawczość za rok 2017
  • Sesja w Wiskitkach zakończyła sprawozdawczość za rok 2017
  • Sesja w Wiskitkach zakończyła sprawozdawczość za rok 2017

Profilaktyka przede wszystkim

Z inicjatywy Prokuratora Rejonowego w Żyrardowie Starosta Powiatu Żyrardowskiego i przy wsparciu Partnerstwa Sieci Inicjatyw Senioralnych w dniu 23 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie zorganizował spotkanie, którego tematem było: „Oszustwa – profilaktyka i postępowanie w momencie pokrzywdzenia”. Wykład skierowany do seniorów wygłosiła Prokurator Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie Pani dr Małgorzata Szeroczyńska.

Seniorzy to najczęstsze ofiary nieuczciwych handlowców czy zwykłych oszustów. Wczesne ostrzeganie i profilaktyka pozwoliłaby uchronić wielu poszkodowanych, dlatego ważne jest informowanie o pojawiających się wciąż nowych zagrożeniach. Przestępstwa oszustwa stanowią obecnie jedno z najczęściej popełnianych naruszeń prawa, a ofiarami padają osoby nie świadome tych zagrożeń, ufne w kontaktach z innymi. Podczas spotkania Pani Prokurator przedstawiła szczegółowe informacje na temat metod oszustów a także sposobów postępowania w sytuacji gdy osoby starsze dotknie ten proceder.

  • Profilaktyka przede wszystkim
  • Profilaktyka przede wszystkim
  • Profilaktyka przede wszystkim
  • Profilaktyka przede wszystkim
  • Profilaktyka przede wszystkim
  • Profilaktyka przede wszystkim
  • Profilaktyka przede wszystkim
  • Profilaktyka przede wszystkim

Rocznicowe Konwersatorium

            Już po raz 34 obchodziliśmy w Żyrardowie Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Został on ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, obchodzonego 18 kwietnia, jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problematyki dziedzictwa kulturowego, zaprezentowanie zabytków mających szczególne znaczenie dla dziedzictwa światowego i wielokulturowości oraz nagrodzenie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Organizatorem obchodów na Mazowszu Zachodnim było Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Powiatu Żyrardowskiego we współpracy ze Starostą Żyrardowskim, Lokalną Organizacją Turystyczną Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Towarzystwem Przyjaciół Miasta Żyrardowa, Fundacją Ochrony Środowiska Naturalnego Żyrardowa i Okolic, Komisją Opieki nad Zabytkami Oddziału PTTK w Żyrardowie oraz Kołem Przewodników i Pilotów Wycieczek PTTK "Belferek" w Żyrardowie.

Ważnym akcentem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków było zorganizowane w dniu 18 kwietnia 2018 r. w Muzeum Mazowsza Zachodniego, XXXIV Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Ziemi Żyrardowskiej.

W bieżącym roku obchodzimy wiele rocznic ważnych dla naszego kraju, a swoiste rocznicowe wskazania popłynęły z polskiego parlamentu. Decyzją Izby patronami 2018 r. są Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk. Najważniejsze jednak święto to oczywiście Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w tym roku w sposób szczególny upamiętnione są: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Sejm wyraził nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

Spotkanie w Muzeum otworzył i powitał uczestników - Starosta Wojciech Szustakiewicz. Po powitaniu, Starosta wręczył specjalne podziękowanie za działalność na rzecz pielęgnowania historii i kultywowania tradycji. W tym roku w uznaniu za działalność na rzecz ochrony dóbr kultury narodowej, za kultywowanie tradycji i za opiekę nad zabytkami w powiecie żyrardowskim podziękowania otrzymał pedagog i historyk - Pan Bogdan Jagiełło.

W kolejnym punkcie spotkania Prezes Oddziału PTTK w Żyrardowie i jednoceśnie przewodniczący Zarządu Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Powiatu Żyrardowskiego Jerzy Kwaczyński przedstawił wyniki XXXIV Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę 2018”. Do konkursu zgłoszono 130 prac, z 25 placówek z terenu powiatu grodziskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, sochaczewskiego, warszawskiego zachodniego i żyrardowskiego, w tym 17 prac z 5 placówek powiatu żyrardowskiego. Najlepsze prace z etapu rejonowego nagrodzono i zgłoszono do eliminacji wojewódzkich konkursu. Z terenu powiatu żyrardowskiego do eliminacji wojewódzkich zgłoszono:

w kategorii szkół gimnazjalnych: pracę „Moje korzenie” autorstwa Ingi Popławskiej z Gimnazjum-Szkoły Podstawowej im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach, (opiekun: Grażyna Haude). Praca zajęła I miejsce w eliminacjach rejonowych i V miejsce w eliminacjach wojewódzkich oraz pracę Mai Szymańskiej „Artystyczne ścieżki mojej rodziny a zabytki Żyrardowa”, z Gimnazjum-Szkoły Podstawowej nr 1 Żyrardowie, (opiekun: Jadwiga Bartoszewska), II miejsce w eliminacjach rejonowych, V miejsce w eliminacjach wojewódzkich;

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych prace trzech uczennic z Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach (opiekun: Jadwiga Bartoszewska): Anity Konarskiej - „350 urodziny Parafii Szymanów”, (II miejsce w eliminacjach rejonowych, IV miejsce w eliminacjach wojewódzkich), Magdy Kozłowskiej - „Where I was born” (III miejsce w eliminacjach rejonowych, IV miejsce w eliminacjach wojewódzkich) i Patrycji Chudolińskiej - „Zapomniane cmentarze powiatu żyrardowskiego” (III miejsce w eliminacjach rejonowych, wyróżnienie w eliminacjach wojewódzkich).

Po wręczeniu nagród, rozpoczęła się część wykładowa. Pierwszy temat w programie konwersatorium poświęcony był „Pozycji dziecka w żyrardowskiej rodzinie robotniczej na przełomie XIX i XX wieku”. Niezajmujący wydawać by się mogło temat, referująca, Katarzyna Siatkowska z Muzeum Mazowsza Zachodniego przedstawiła w barwny i interesujący sposób, wzbudzając duże zainteresowanie słuchaczy. Ze złożonym problemem zmierzyć się musiał drugi prelegent Jan Engelgard, który zawodowo będąc pracownikiem Muzeum Niepodległości kieruje Muzeum X Pawilonu Cytatdeli. Pan Jan przedstawił wykład p.t. „Polskie drogi do wolności”. Duża wiedza i doświadczenie wykładowcy pozwoliły w syntetyczny, a jednak wyczerpujący sposób przedstawić ten temat. Na koniec części wykładowej żyrardowskie kalendarium rocznicowe przedstawił Jerzy Kwaczyński.

W dyskusji kończącej Konwersatorium, oprócz rozmów na tematy rocznicowe, podniesiono kwestię zapomnianych śladów i pozostałości po lokalnych bohaterach.

  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium
  • Rocznicowe Konwersatorium

7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych

Ruszył projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Jego wartość to około 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Z tej puli ponad 7,7 mln trafi do szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Żyrardowski.

Rok temu Agencja Rozwoju Mazowsza rozpoczęła prace nad projektem, który z założenia miał objąć jak najwięcej szkół zawodowych, jednocześnie zabezpieczyć finansowanie wdrażania i realizacji aż do 2023 r. Oferta taka została skierowana również do samorządu powiatu żyrardowskiego. Wydział Oświaty szybko podjął temat i wszystkie aspekty współpracy zostały przeanalizowane z Zarządem Powiatu oraz z dyrektorkami szkół zawodowych. Przedsięwzięcie to jest bowiem nie lada wyzwaniem organizacyjnym. Wszystkie szkoły jednak zgodziły się na przystąpienie do projektu. W pierwszym etapie przeprowadzona była diagnoza szkolnictwa zawodowego oraz określenie potrzeb. Na tej podstawie szkoły wspólnie z powiatem żyrardowskim i Agencją Rozwoju Mazowsza zbudowały szereg działań zorientowanych na wdrożenie innowacyjnych programów w szkolnictwie zawodowym – mówi Adam Lemiesz, dyrektor powiatowej oświaty. Efekt zaskakuje skalą zadań: ponad 1000 uczniów odbędzie płatne staże, blisko 800 z nich dodatkowo weźmie udział w szkoleniach, wszyscy natomiast będą objęci doradztwem zawodowym. To jednak nie wszystko. Odbędą się zajęcia w ramach innowacji pedagogicznych, a nauczyciele otrzymają wsparcie szkoleniowe. Jak zawsze łakomym kąskiem jest doposażenie pracowni zawodowych. Projekt przewiduje na ten cel dla pięciu szkół powiatowych aż 1,2 mln złotych. Atrakcyjnie zapowiadają się również wyjazdy zawodoznawcze oraz wycieczki na targi i imprezy wystawiennicze. Projektu edukacyjnego na taką skalę jeszcze nie prowadziliśmy. Warto jednak podjąć to wyzwanie. Takie wsparcie będzie kolejnym ważnym krokiem w rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz.  Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców – dodaje wicestarosta Grzegorz Dobrowolski.

Podpisanie umowy między Województwem Mazowieckim, Agencją Rozwoju Mazowsza a Powiatem Żyrardowskim odbyło się 17 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. Sygnatariuszami umowy byli Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, starostwie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski oraz Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz. Agencję Rozwoju Mazowsza reprezentował Artur Andrysiak, członek Zarządu i jednocześnie szef projektu. W dynamicznie rozwijającym się województwie mazowieckim firmy i przedsiębiorstwa potrzebują coraz liczniejszych dobrze wykształconych pracowników. W związku z tym musimy wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego. Chcemy wzmocnić właśnie tę gałąź edukacji zarówno przez staże i praktyki zawodowe, jak też kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe – podkreślił podczas spotkania Marszałek Adam Struzik. Pierwsze zajęcia dla uczniów ruszają już od nowego roku szkolnego, a projekt będzie trwał do 31 marca 2023 r. Obejmie zatem kilka roczników. Całkowita kwota wsparcia dla Powiatu Żyrardowskiego wynosi 7.758.510 zł przy wkładzie własnym Powiatu rzeczowym i osobowym szacowanym na kwotę 206.000 zł. Projektem objęte są Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespół Szkół w Mszczonowie oraz Szkoła Branżowa I Stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żyrardowie. 

Poniżej znajduje się link z materiałem filmowym dotyczącym projektu

"Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" 

  • 7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych
  • 7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych
  • 7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych
  • 7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych
  • 7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych
  • 7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych
  • 7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych
  • 7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych

XXXVIII Sesja Rady Powiatu

W dniu 16 kwietnia 2018 roku odbyła się XXXVIII Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Obrady otworzył i prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. W porządku obrad znalazło się kilka projektów uchwał zgłoszonych przez Zarząd Powiatu. Na początku Starosta Wojciech Szustakiewicz omówił uchwały, związane z funkcjonowaniem spółki Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. Pierwsza z nich dotyczyła wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o. o. Z uwagi na fakt, iż Spółka zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości położonej w Żyrardowie o powierzchni 0,0331 ha oznaczonej numerem działki 2587/12, sprzedaż poprzedzić powinna akceptacja organu właścicielskiego, którym jest Powiat Żyrardowski. W związku z powyższym, po przedstawieniu projektu uchwały przez Starostę oraz po pozytywnej opinii Komisji Budżetu i Finansów przedstawionej przez Wiceprzewodniczącego Komisji Mariana Czyżewskiego, radni jednogłośnie zgodzili się na sprzedaż ww. działki. Projekt drugiej uchwały dotyczył wyrażenia zgody na zmianę aktu założycielskiego (umowy) spółki Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. Stosownie do postanowienia aktu założycielskiego, zmiana umowy Spółki wymaga wcześniejszej akceptacji Rady Powiatu. Zmiana umowy Spółki wynikała między innymi z potrzeby dostosowaniu opisu działalności Spółki do brzmienia ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, uaktualnieniu wysokości kapitału zakładowego do wysokości, jaką kapitał zakładowy Spółki ma w chwili obecnej, a także doprecyzowania i dostosowania zapisów do obowiązującego stanu prawnego. Projekt tej uchwały wywołał dyskusję, bowiem jak odnotował radny Grzegorz Obłękowski, projekt uchwały nie był przedmiotem oceny właściwej komisji rady. Nie kwestionowano celowości podejmowania uchwały, ale sposób procedowania, dlatego podczas głosowania nie było jednomyślności. Za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych, wstrzymało się pięciu, a dwoje radnych było przeciw.

Następnie Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Żyrardowie mł. bryg. Roman Murgrabia przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa pożarowego powiatu żyrardowskiego za rok 2017 (tę informację publikujemy poniżej w załączonym pliku pdf).

W drugiej części uchwałodawczej jako pierwsza projekty uchwał przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz. Były to uchwały - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego oraz zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na 2018 rok. Wprowadzane zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Żyrardowskiego wynikały ze zmian wprowadzanych do uchwały budżetowej. Radni przyjmując powyższe uchwały zwiększyli łącznie dochody budżetu Powiatu o kwotę 1.234.240,00 zł. Wpływ na zmianę miały między innymi: pomoc finansowa Gminy Wiskitki na realizację inwestycji na drogach powiatowych w gminie Wiskitki (kwota 1.082.000,00 zł) oraz wypłata z depozytu sądowego odszkodowania za nabycie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad prawa własności nieruchomości położonych w gminie Wiskitki w związku z budową dróg krajowych (kwota 100.000,00 zł).

Wsparcie Gminy Wiskitki dotyczy przebudowy dróg: nr 3834W Szymanów Aleksandrów, nr 4702W Wiskitki-Łubno-Franciszków,  nr 4729W Wiskitki-Działki-Żyrardów, nr 4703W Miedniewice-Franciszków, 3839 W Szymanów-Oryszew-Miedniewice i skrzyżowania drogi nr 4135W Bieniewice-Bronisławów-Wiskitki z drogą powiatową nr 4701W Oryszew-Henryszew-Międzyborów we wsi Nowy Drzewicz”.

Projekty uchwał zaopiniowała wcześniej Komisja Budżetu i Mienia Komunalnego, a pozytywne opinie dla tych uchwał przedstawił Wiceprzewodniczący Komisji Marian Czyżewski. Uchwały, przy jednym głosie wstrzymującym, poparło 15 pozostałych członków Rady. Po przyjęciu tych uchwał plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2018 rok wynosi odpowiednio: 76.207.984,24 zł. i 81.147.057,80 zł.

Projekty kolejnych uchwał przedstawił Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Pierwsza z nich dotyczyła określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli. Uchwała określiła tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć niektórych nauczycieli, w tym psychologów, logopedów, terapeutów, doradców zawodowych, a także zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym. Zmiany zostały podyktowane wynikającym z odrębnych przepisów obniżeniem obowiązków ww. nauczycieli, co mogłoby skutkować zwiększeniem kosztów ich zatrudnienia poprzez wzrost liczby godzin ponadwymiarowych.

Druga uchwała, w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych na terenie Powiatu Żyrardowskiego, wprowadziła do planu sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych na terenie Powiatu Żyrardowskiego Branżową Szkołę I stopnia w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, której organem prowadzącym jest Minister Sprawiedliwości.

Pozytywną opinię do projektu uchwał oświatowych przedstawił Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Krzysztof Waśkowski. W głosowaniu radni jednogłośnie przyjęli proponowane uchwały.

Ostatnią była uchwała w sprawie załatwienia skargi na Dyrektora PCPR. Opinię Komisji Rewizyjnej w tej sprawie przedstawiła Przewodnicząca Danuta Skibińska. Komisja po zapoznaniu się ze skargą wnioskowała o uznanie jej za bezzasadną. W głosowaniu radni jednogłośnie podzielili opinię Komisji.

Na zakończenie obrad Radny Grzegorz Kłosowski podziękował Staroście za przesłaną odpowiedź na wcześniej złożoną interpelację w sprawie stanu obrony cywilnej w mieście Żyrardowie i w powiecie żyrardowskim oraz zwrócił się, aby treść tej odpowiedzi przekazać wszystkim radnym.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Daniel Suchecki zamknął obrady XXXVIII Sesji.

  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu
  • XXXVIII Sesja Rady Powiatu

Sztuka przez duże F, nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019

Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, mieszkańcom bardziej znany jako „Elektryk” zmienia swoje oblicze z dnia na dzień. Szkoła przeżywa prawdziwy renesans i nie chodzi tylko o wielomilionowe inwestycje. Tych przecież trudno nie zauważyć. Rok temu Powiat Żyrardowski wybudował nowoczesną halę sportową, pod koniec ubiegłego roku pracownie zostały wyposażone w ultra nowoczesny sprzęt informatyczny oraz meble, w tym roku zakończy się generalny remont obiektu. To jednak nie wszystko.

Uczeń jest wybredny i swój rozum ma. Liczą się bowiem nie tylko drogie komputery i szykowane ławki. Atrakcyjna szkoła to przede wszystkim atrakcyjna oferta edukacyjna i kierunki, które dają szanse na dobrą przyszłość. Obok tradycyjnych kierunków takich jak elektryk, mechatronik i informatyk powstają nowe. W zeszłym roku szkoła uruchomiła klasę technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W tym roku dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 chce połączyć nowe technologie z zawodem jakże artystycznym. Już niedługo rozpocznie się nabór do klasy technik fotografii i multimediów.

Szkoły takiej daleko szukać. Najbliższe są w Warszawie i Radomsku, a przecież fotografików na najwyższym poziomie można kształcić w Żyrardowie. Nauka w zawodzie technik fotografii i multimediów przygotuje specjalistów, którzy będą w stanie stawić czoła wymagającemu i rozwijającemu się rynkowi szeroko pojętych usług cyfrowych. Nie jest sztuką robić zdjęcia telefonem. Sztuką jest fotografia, czyli wydobycie ze zdjęcia wymiarów, które zobaczyć i pokazać innym może jedynie profesjonalista, artysta. Szkoła zatrudnia wykwalifikowanych nauczycieli informatyki, ale nawiązała też współpracę z Prezesem Polskiego Towarzystwa Wideofilmowców. Zajęcia praktyczne będą odbywały się w doposażonej pracowni szkolnej oraz w powstającej w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie pracowni digitalizacji dokumentów i zbiorów. Zawód fotografika w obecnych czasach mimo dużej powszechności i dostępu do technologii przetwarzania obrazu wymaga olbrzymiej profesjonalizacji. Tu naprawdę trzeba posiadać wiedzę, umiejętności, doświadczenie i coś jeszcze – odrobinę artystycznej duszy.

Nowy kierunek da uczniom dwie kwalifikacje zawodowe: rejestracja, obróbka i publikacja obrazu oraz realizacja projektów multimedialnych. Absolwenci będą przygotowani do profesjonalnego fotografowania, obróbki i publikowania obrazu, przygotowywania planu zdjęciowego, wykonywania projektów graficznych i multimedialnych. Brzmi interesująco? Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie czeka na absolwentów gimnazjów!

  • Sztuka przez duże F, nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019
  • Sztuka przez duże F, nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019
  • Sztuka przez duże F, nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019

Szybują po marzenia lotnią Tańskiego

Tydzień z Czesławem Tańskim w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej zachwycił nauczycieli, uczniów, rodziców, a przede wszystkim gości. Szkoła przygotowała program, w którym nie zabrakło sesji naukowych, warsztatów, konkursów, pokazów filmowych i gier terenowych. Pierwszego dnia podczas inauguracji wyświetlony został film wykonany techniką poklatkową „Kto mu dał skrzydła?”. To dzieło pierwszoklasistów było jak kulturowe trzęsienie ziemi.

Tydzień Patrona w tym roku jest obchodzony szczególnie. W całej Polsce odbywają się imprezy z okazji 100-lecia Niepodległości. Liceum Czesława Tańskiego dodatkowo celebruje 100-lecia lotnictwa polskiego. Przypomnijmy, że  prekursorem polskiej awiacji jest właśnie Czesław Tański.  W szkole każdego dnia coś się działo, a wydarzenia te były nietuzinkowe, ambitne i interesujące. Licealiści zorganizowali przedszkolakom warsztaty, a nieco starszym grę terenową „W ślad za Wybitnymi Puszczy Mariańskiej i Olszanki”. W środę odbyła się sesja naukowa moderowana przez dr Elżbietę Matyszewską i dr Annę Traut-Seligę. Natomiast czwartek był dniem budowania „żywej lotni”, szukania sobowtóra Czesława Tańskiego oraz poszukiwania pasji filmowych wspólnie z Markiem Pawłowskim, reżyserem filmu o Tańskich oraz Małgorzatą Walczak, producentem filmowym, pracującymi dla TVP. Natomiast wszelkie rekordy popularności pobił piątkowy finał Tygodnia Patrona. Biuro Rozwoju Wojewody Mazowieckiego podjęło fantastyczną inicjatywę, realizując pomysł Dyrektor Urszuli Matusiak wydrukowało w technologii 3D repliki lotni projektu Czesława Tańskiego. Lotnia znalazła się w elitarnej kolekcji 100 obiektów 3D na 100-lecie Niepodległej. Goście – min. Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Daniel Suchecki  byli zachwyceni konstrukcją. Tego dnia wręczono także nagrody w konkursach plastycznym „Od Ikara do kosmosu – marzenia o lataniu” oraz wiedzy o Patronie. Nagrody ufundowali kpt. Wojciech Tomaszewski i Starosta Wojciech Szustakiewicz. Na zakończenie dnia z uczniami spotkał się Adam Sikorski – twórca programu TVP Historia „Było… nie minęło”. Piątek był także dniem otwartym. Szkołę odwiedziło mnóstwo gimnazjalistów. To, co zobaczyli, na pewno pomoże im podjąć decyzję o dalszej edukacji.

Uczniowie i nauczyciele puszczańskiego liceum są dumni z patrona, a pasją i marzeniami o lataniu, czyli tak naprawdę o zdobywaniu świata zarażają gimnazjalistów, którzy już od września mogą dołączyć do niezwykle kreatywnego zespołu Tańskiego.

  • Szybują po marzenia lotnią Tańskiego
  • Szybują po marzenia lotnią Tańskiego
  • Szybują po marzenia lotnią Tańskiego
  • Szybują po marzenia lotnią Tańskiego
  • Szybują po marzenia lotnią Tańskiego
  • Szybują po marzenia lotnią Tańskiego

Señorita Zuzia

W Raciborzu 6 kwietnia odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej, w którym po raz pierwszy udział wzięła przedstawicielka Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach. Podczas konkursu szkołę  reprezentowała  uczennica II klasy technikum hotelarskiego Zuzanna Gołębiowska, która dopiero drugi rok uczy się języka hiszpańskiego. W tegorocznym konkursie udział wzięło ponad siedemdziesięcioro uczestników. Jury było mile zaskoczone wysokim poziomem uczestników.

Zuzia pokazała swoje umiejętności wokalne w piosence Natalii Oreiro  pt. „Cambio dolor”.

W tym roku zwyciężczynią konkursu została półfinalistka ostatniej edycji programu The Voice of Poland, co oczywiście potwierdza wysoki poziom uczestników i świadczy o dużym zainteresowaniu wśród uzdolnionych muzycznie uczniów zgłębiających tajniki języka hiszpańskiego.

Zuzi gratulujemy pięknego występu i już czekamy na występ w przyszłym roku.

  • Señorita Zuzia
  • Señorita Zuzia

Spotkanie z Anną Kamińską

Zapraszamy na spotkanie z autorką bestsellerowych biografii Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz, które odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, przy ul. Karola Dittricha 1. Wstęp wolny!

  • Spotkanie z Anną Kamińską

Niedziela bez Teleranka

W Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie 10 kwietnia odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”.  Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z osobą, która na stan wojenny patrzyła oczami dziecka. Oznacza to, że rozmówcy w roku 1981 mogli mieć od 6 do 18 lat. Z prac, które napłynęły do Muzeum, jury konkursu wybrało trzy wywiady i nagrodziło pięciu autorów. Jeden z wywiadów został zrealizowany przez trzy osobowy zespół. Osoby nagrodzone to: Sandra Jach ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie, Agata Fedorowicz ze Szkoły Podstawowej w Mszczonowie oraz Paulina Grzejszczak, Jakub Balcerowski, Mateusz Kubiak uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Żyrardowie. Konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza , w imieniu którego nagrody wręczył Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Pozostali współorganizatorzy konkursu, to Wspólnota Żyrardowa, Zespół Szkół nr 3 w Wiskitkach, „Głos Żyrardowa i Okolic”, Telewizja Żyrardowska oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego. W imieniu organizatorów gratulujemy laureatom konkursu oraz ich opiekunom i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych projektach.

  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka
  • Niedziela bez Teleranka

Boisko w Mszczonowie jeszcze w tym roku

Pełną parą ruszyła budowa sportowego boiska wielofunkcyjnego przy Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół w Mszczonowie. Jeszcze przed Świętami Powiat Żyrardowski przekazał protokolarnie wykonawcy firmie Gardenia Sport plac budowy, a już od 4 kwietnia na terenie szkoły trwają prace.

Warto przypomnieć, że projekt budowy boiska przy powiatowych szkołach w Mszczonowie był już gotowy pod koniec 2015 r. Zarząd Powiatu, Wydział Oświaty Starostwa oraz dyrekcje Liceum i Zespołu Szkół w Mszczonowie solidnie przygotowywały się do inwestycji. To, że budowa takiego obiektu jest konieczna, nikogo nie trzeba było przekonywać. Konsultacje społeczne dotyczyły przede wszystkim określenia potrzeb przyszłych użytkowników kompleksu sportowego (uczniów oraz mieszkańców Mszczonowa), a co za tym idzie, zaprojektowania funkcjonalności poszczególnych części terenu. Ten zaś został podzielony na trzy sekcje. Główne miejsce zajmie duże boisko do piłki nożnej z bieżnią oraz miejscem do pchania kuli i skocznią w dal zabezpieczone wysokimi piłkochwytami i ogrodzeniem. Tuz obok zaprojektowane jest boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych – siatkówka, koszykówka, piłka ręczna. Ostatnią część będzie stanowiła strefa rekreacyjna z siłownią i urządzeniami do ćwiczeń aerobowych. Poszczególne części kompleksu będą połączone nowymi ścieżkami, a całość uzupełnią nowe nasadzenia roślinności i mała architektura ogrodowa. Na uwagę zasługuje także nowoczesne energooszczędne oświetlenie ledowe. W tym roku na pewno wybudujemy główne boisko i street workout, natomiast boisko boczne zgodnie z harmonogramem inwestycji zaplanowane jest do oddania na wiosnę 2019 r. Jest jednak szansa, że cały obiekt oddamy jeszcze w tym roku. To zależy od powodzenia wniosków na dofinansowanie budowy, które złożyliśmy w tym roku – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz.

Boisko wielofunkcyjne w Mszczonowie, które będzie kosztowało ponad 2 mln złotych, stanie się najnowocześniejszym tego typu obiektem w okolicy. Warto także przypomnieć, że w tym roku Powiat Żyrardowski odda do użytku nowy kompleks sportowy przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej.

  • Boisko w Mszczonowie jeszcze w tym roku
  • Boisko w Mszczonowie jeszcze w tym roku

Zaproszenie do udziału w XXXV Międzynarodowych Dniach Ochrony Zabytków w Żyrardowie

Komitet Organizacyjny Obchodów XXXV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie zaprasza na  Powiatowe Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Ziemi Żyrardowskiej, które odbędzie się w dniu 18 kwietnia 2018 r. o godz. 12.00. w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Dittricha 1

Organizatorami są: Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Powiatu Żyrardowskiego, Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Koło Przewodników i Pilotów PTTK „Belferek” w Żyrardowie, Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic w Żyrardowie i Komisja Opieki nad Zabytkami Oddziału PTTK w Żyrardowie.

Program konwersatorium w dniu 18.04.2018 r.

1. Wprowadzenie

2. Powitanie i słowo Starosty,

3. Wręczenie wyróżnień laureatom konkursu „Poznajemy Ojcowiznę, 2018”

4. Pozycja dziecka w żyrardowskiej rodzinie robotniczej na przełomie XIX i XX wieku – Katarzyna Siatkowska - Muzeum Mazowsza Zachodniego.

5. Polskie drogi do niepodległości – Jan Engelgard - Muzeum Niepodległości, Kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

6. Inne ważne rocznice obchodzone w Żyrardowie w roku 2018,

7. Dyskusja, podsumowanie spotkania i część towarzyska.

 

W programie obchodów XXXV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie ponadto:

VIII Otwarcie Sezonu Turystycznego pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

 

 14.04.2018 r. (sobota) godz. 10.00 – 14.00

Godz. 10.00 Powitanie uczestników 8 Otwarcia Sezonu Turystycznego na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żyrardowie (Plac Dworcowy PKP) i wymarsz na trasy XXXIV Rajdu „Szlakiem Zabytków Żyrardowa” (4 trasy rajdowe):

a. „Szlakiem Pisi Gągoliny na zaproszenie rodziny Państwa Bobrów z Korytowa” ze zwiedzeniem „Dendrologicznej Ścieżki Edukacyjnej w Parku im. Karola Augusta Dittricha w Żyrardowie”; organizator: Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic

b. „Szlakiem Pawła Hulki – Laskowskiego, red. Macieja Twardowskiego i red. Jerzego Koziarskiego po Żyrardowie”; organizator: Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie i Komisja Opieki nad Zabytkami PTTK w Żyrardowie

c. Turystyczno – Rekreacyjna Impreza na Orientację na terenie zabytkowej XIX/XX - wiecznej osady fabrycznej; organizator: Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie i Komisja Opieki nad Zabytkami PTTK w Żyrardowie

d.  spacer po Żyrardowie wzdłuż miejskiego szlaku turystycznego wyznakowanego przez PTTK w 2008 roku przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie; organizator: Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa w Żyrardowie

Ok. godz. 14.00 Podsumowanie rajdu w Parku im. Karola Augusta Dittricha; wręczenie certyfikatów i nagród

 

15.04.2018 r. (niedziela) godz. 8.00 – 20.00

- XXXII Sejmik Krajoznawczy „Pałace i dworki, których nie znacie – Dworki II Rzeczypospolitej w Sulejówku” poświęcony zabytkom Sulejówka, miejscowości Marszałka Józefa Piłsudskiego; w trakcie pobytu w Sulejówku odbędzie się XXXIV Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Mazowsza oraz podsumowanie XXXIV Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę 2018” (dla młodzieży szkół Mazowsza Zachodniego); organizator: Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie i Komisja Opieki nad Zabytkami PTTK w Żyrardowie;

 

  • Zaproszenie do udziału w XXXV Międzynarodowych Dniach Ochrony Zabytków

Lotnia marzeń w Puszczy Mariańskiej

Niezwykle interesująco w tym roku zapowiada się Tydzień z Czesławem Tańskim w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali atrakcyjny program, w którym nie zabraknie sesji naukowych, warsztatów, konkursów, pokazów filmowych i gier terenowych. Zaglądając w grafik wydarzenia, wydaje się, że hitem będzie prezentacja odtworzonej i wydrukowanej lotni 3D projektu samego Czesława Tańskiego!

Puszczańskie Liceum nie od dziś zaskakuje organizacją nietuzinkowych wydarzeń, które wpisując się do kalendarza imprez promocyjnych tworzą kulturowy krajobraz całego powiatu żyrardowskiego. W tym roku Tydzień Patrona nabiera szczególnego charakteru, obchodzony jest bowiem pod hasłem 100-lecia Niepodległości oraz 100-lecia lotnictwa polskiego. A przecież prekursorem ostatniego jest właśnie Czesław Tański.  Upamiętnieniem projektu lotni zainteresował Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie dyrektor powiatowej oświaty Adam Lemiesz. Otóż Biuro Rozwoju i Inwestycji prowadzi projekt uhonorowania 100 obiektów na 100-lecie Niepodległej drukiem 3 D. Na wieść o pomyśle dyrektor szkoły Urszuli Matusiak o odtworzeniu oryginalnej lotni Tańskiego i wydrukowaniu tejże urząd Wojewody Mazowieckiego zareagował błyskawicznie. Tu należą się podziękowania Andrzejowi Burgsowi z firmy Sygnis współpracującej przy tym projekcie. 13 kwietnia wydrukowaną maszynę będą mogli podziwiać goście imprezy.

Czesław Tański - postać nieco zapomniana i szerzej mało znana, ale wśród ludzi związanych z lotnictwem osoba spowita legendą, żeby nie powiedzieć postać kultowa. Cieszy fakt, że uczniowie i nauczyciele liceum są dumni z patrona, promują jego dokonania, a jego marzenia i niepokorność w odkrywaniu świata stają się energią dla młodzieży. Warto także nadmienić, że postacią Czesława Tańskiego za sprawą dyrektor Liceum w sposób szczególny zainteresowali się Maciej Małecki przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa oraz Marszałek Sejmu. Jest już zgoda na zorganizowanie przez Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej wystawy w Sejmie RP poświęconej Czesławowi i jego synowi Tadeuszowi Tańskim.

Zanim jednak szkoła zaprosi nas we wrześniu do Sejmu, dziś proponuje nam udział w Tygodniu Patrona.

 

PONIEDZIAŁEK 9 kwietnia

Inauguracja Tygodnia Patrona

Film animowany o Patronie – projekt uczniowski pod opieką A. Rogali

Warsztaty dla przedszkolaków

 

WTOREK 10 kwietnia

Quest „W ślad za Wybitnymi Puszczy Mariańskiej i Olszanki” – gra terenowa dla klas pierwszych liceum i gimnazjalistów

 

ŚRODA 11 kwietnia, godz. 12.20

Wystąpienie Weroniki Bucznej z kl. 2a – „Wzlot, polot i lot w kontekście pracy, życia i śmierci”

Sesja naukowa – „Czesław Tański – artysta, który marzył o lataniu” – dr Elżbieta Matyaszewska

 

CZWARTEK 12 kwietnia, godz. 11.25

„Owady, które inspirowały artystę do budowy maszyn latających” – dr Anna Traut-Seliga

Konkurs na sobowtóra Czesława Tańskiego

Żywa lotnia

Spotkanie z Markiem Pawłowskim, reżyserem filmu o Tańskich, oraz Małgorzatą Walczak, producentem filmowym, pracującymi dla TVP

 

PIĄTEK 13 kwietnia, godz. 11.25

Prezentacja lotnia 3D

Wręczenie nagród w konkursie „Od Ikara do kosmosu – marzenia o lataniu” – kpt. Wojciech Tomaszewski

Wręczenie nagród za szkolny konkurs wiedzy o Patronie

Gość specjalny Adam Sikorski – twórca programu TVP Historia „Było… nie minęło”

Emisja najnowszego odcinka „Archiwum”

  • Lotnia marzeń w Puszczy Mariańskiej

Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie

Zespół Szkół w Mszczonowie od nowego roku szkolnego 2018/2019 uruchamia kierunek technik elektroenergetyk transportu szynowego. Nabór rusza już w maju. Jest to owoc podpisanego 5 kwietnia między mszczonowskim technikum a spółką PKP Intercity Listu Intencyjnego.

Uroczystość odbyła się podczas Dni Otwartych w Zespole Szkół w Mszczonowie. Kiedy w Sali gimnastycznej młodzież dumnie prezentowała na fantastycznych stoiskach kierunki, w których kształci szkoła, przedstawiciele PKP Intercity, Starosta Wojciech Szustakiewicz oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Mszczonowie Dorota Powązka otwierali nowy rozdział mszczonowskiej edukacji. Podpisany bowiem list otwiera współpracę przy kształceniu w nowym kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego. Jak zauważa Starosta jest to szansa rozwoju nie tylko dla uczniów, ale też dla Mszczonowa i całego powiatu. Nie od dziś przecież wiadomo o planach linii kolejowej do Mszczonowa i budowie w pobliskim Baranowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. PKP Intercity ma problem luki pokoleniowej. Tego problemu nie kryją obecne na spotkaniu Ewa Boguszewska-Jaczewska Dyrektor Biura Kadr PKP Intercity oraz Ewa Gruszka Dyrektor Zakładu Centralnego. Zakład Centralny (Polska Centralna i Wschodnia) zatrudnia ok. 2300 pracowników i wciąż potrzebuje nowych. Pokolenie doświadczonych kolejarzy odchodzi na emeryturę, a firma nie ma kim uzupełnić kadry. Owa luka pokoleniowa to między innymi efekt zaniedbania szkolnictwa zawodowego, ale też obniżenie w minionych latach rangi zawodu kolejarza. Teraz zawód ten znowu staje się prestiżowy.

Ważnym punktem uroczystości było podsumowanie II Targów Edukacyjnych „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”, którego dokonał Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie Adam Lemiesz. Na tę okazję przygotowany został specjalny film, w którym zaprezentowani byli goście Targów – firmy współpracujące z powiatowymi szkołami. Na zakończenie goście mogli zachwycić się kunsztem mszczonowskich cukierników, którzy upiekli niesamowity „kolejowy” tort.

  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie
  • Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie

Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu

W dniu 4 kwietnia w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. odbyło się oficjalne otwarcie Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej. Spółka wygrała konkurs Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenie usług medycznych w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej. Na potrzeby planowanej działalności dokonano zakupów niezbędnego sprzętu medycznego i wyposażenia, a  wszystkie pomieszczenia oddziału zostały gruntownie wyremontowane. Do dyspozycji pacjentów oddane zostały m.in. nowoczesne łazienki, w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystko to zostało sfinansowane z budżetu Powiatu Żyrardowskiego w kwocie 1 mln zł.

W oficjalnym otwarciu Oddziału uczestniczyli między innymi: Starosta Wojciech Szustakiewicz, Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, Członek Zarządu Powiatu Leszek Kamiński, członkowie Rady Nadzorczej CZMZ z jej Przewodniczącym Dariuszem Kaczanowskim, władze  i pracownicy spółki z Prezes Danutą Ciecierską, media. Poświęcenia Oddziału dokonał szpitalny kapelan, ks. Andrzej Daniluk.

  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu
  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu
  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu
  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu
  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu
  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu
  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu
  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu
  • Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu

Nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019: zarządzanie kryzysowe, fitness i porty lotnicze

Powiatowe szkoły solidnie przygotowują się do roku szkolnego 2018/2019. Tym razem nowości w ofercie edukacyjnej ogłasza Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, czyli popularny „Włókiennik”. Nowe propozycje dla gimnazjalistów możliwe są dzięki współpracy szkoły z Uczelnią Techniczno-Handlową w Warszawie oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Na poziomie szkoły średniej kształcenie w zakresie zarządzania kryzysowego jest unikatowe. Niewiele szkół w kraju wprowadza do oferty taką innowację. Uczniowie w całym trzyletnim cyklu edukacyjnym będą mieli 90 godzin zajęć z bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych, zarządzania i planowania kryzysowego. Dodatkowo przewidziane są wyjazdy edukacyjne na uczelnie wyższe oraz do Rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Z prelekcjami będą przyjeżdżali także pracownicy naukowi UTH.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się klasa instruktorów fitness. To także propozycja dla gimnazjalistów, którzy zechcą kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym żyrardowskiego „Włókiennika”. W ramach tej innowacji uczniowie otrzymują dodatkowych 90 godzin edukacji zdrowotnej i zajęć wychowania fizycznego ze specjalizacji fitness. Szkoła zakupi także sprzęt fitness. Smaku dodaje fakt, że program będzie realizowany we współpracy z Centrum Dietetycznym Nature House w Żyrardowie, a część prelekcji odbędzie się podczas wyjazdów edukacyjnych do SGGW w Warszawie.

Dyrekcja szkoły wyprzedza rynek i już teraz chce przygotować uczniów do pracy w Centralnym Porcie Komunikacyjnym, który za 10 lat rozpocznie działalność w pobliskim Baranowie. To olbrzymia szansa dla regionu i ogromny rynek pracy. Stąd pomysł na otworzenie technikum eksploatacji portów i terminali. Absolwenci tego kierunku będą specjalistami od obsługi podróżnych w portach i terminalach (lotniczych i kolejowych) oraz będą doskonale wiedzieli, jak zorganizować i prowadzić prace związane z przeładunkiem i magazynowaniem towarów.

Już dziś warto pomyśleć o dalszej swojej edukacji, a oferta Zespołu Szkół Nr 2 to kolejna atrakcyjna propozycja dla gimnazjalistów.

  • Nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019

Badanie „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w gospodarstwach domowych”

Urząd Statystyczny w Warszawie informuje, że w terminie od 03 kwietnia do 11 maja 2018 roku, w wylosowanych gospodarstwach domowych na terenie całego kraju realizowane będzie badanie „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych”. Na terenie województwa mazowieckiego próba obejmuje 2500 gospodarstw.

Badanie realizowane jest metodą CAPI, czyli wywiadu przeprowadzanego przez ankietera ze wspomaganiem komputerowym. Jednocześnie wychodząc naprzeciw nowym technologiom oraz dla Państwa wygody, w ramach rozwoju nowych metod przekazywania informacji, GUS wprowadził możliwość samodzielnego wypełniania ankiet przez Internet. Na stronie internetowej https://cs.stat.gov.pl/SSI-10/ została przygotowana aplikacja, do której można zalogować się i samodzielnie wypełnić ankietę dla gospodarstwa domowego oraz jego członków. Z ww. formy przekazania danych będzie można skorzystać od 3 do 15 kwietnia 2018 r.

Badanie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych przeprowadzane jest przez Urząd Statystyczny w Szczecinie, który sprawuje również nadzór merytoryczny nad jego przebiegiem.

Kontakt w celu potwierdzenia tożsamości ankietera http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2018/Kontakt.htm. Pod adresem internetowym http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2018/harmonogram.htm  mogą się Państwo zapoznać z zakresem informacji zbieranych w badaniu.

Badanie zostanie podzielone na dwa etapy:

I - samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach od 3 do 15 kwietnia 2018 r., dostępnego na stronie https://cs.stat.gov.pl/SSI-10/ ,

II - rozmowę z ankieterem statystycznym podczas wizyty w Państwa mieszkaniu w dniach od 16 kwietnia do 18 maja 2018 r.

  • „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych”

Krasomówca i filozof ze mszczonowskiego Liceum

Mszczonów po raz kolejny udowodnił, że potrafi zwyciężać. Norbert Michalski uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie  został zakwalifikowany do finału XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej.

Jest to jeden z najtrudniejszych konkursów dla uczniów szkół średnich. Uczniowie walczą w trzech etapach. Pierwszy z nich wymaga stworzenia eseju. Autorzy najlepszych prac brali udział w zawodach okręgowych, na których opracowywali w formie pisemnej zagadnienia filozoficzne, a następnie sprawdzali swoją wiedzę w teście wiedzy ogólnej, dotyczącej systemów oraz myślicieli. Warto zaznaczyć, że każdego roku poziom jest bardzo wysoki, a do ostatniego etapu przechodzą tylko wybrańcy. Serdecznie gratulujemy Norbertowi, tym bardziej, że nie jest to jego pierwszy sukces. 16 lutego uczestniczył on w uroczystej gali rozdania nagród w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym, w którym został laureatem pierwszego stopnia. Liczymy na to, że dalej będzie w tak chlubny sposób reprezentował naszą szkołę.

Ów sukces jest także elementem wieloletniej tradycji. Mszczonowska szkoła bierze udział w Olimpiadzie od samego początku jej istnienia. Od 30 lat nasi uczniowie stają w szranki z najlepszymi i niejednokrotnie zwyciężali. Pod nadzorem wieloletniej polonistki, Genowefy Śledź, młode talenty mogły rozwijać swe możliwości. Jej zapał oraz wsparcie są nieocenioną pomocą dla olimpijczyków. Wielokrotnie jej podopieczni zostawali finalistami, a nawet laureatami konkursu.

Powaga osiągnięć uczniów mszczonowskiego Liceum jest tym większa, że w przeciwieństwie do innych uczestników zawodów nie mają filozofii jako przedmiotu nauczania. Oznacza to, że na przygotowania należy poświęcić znacznie więcej czasu oraz wysiłku. Mimo tych niedogodności, udział w Olimpiadzie umożliwia nie tylko uszlachetnienie własnej duszy, ale także zdobycie indeksu, a przez to – dostanie się na wymarzone studia. Z niecierpliwością czekamy na wielki finał i życzymy Norbertowi powodzenia.

  • Krasomówca i filozof ze mszczonowskiego Liceum

Kalendarium

Kalendarz

«grudzień 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki