Treść strony

Lider europejskich projektów

Zespół Szkół nr 3  w Wiskitkach oferuje naukę w dobrze wyposażonej szkole, gdzie panuje przyjazna atmosfera i jest możliwość zdobycia solidnego wykształcenia i dobrego zawodu. Na nowy rok szkolny 2018/19 placówka wprowadza dwie  innowacje pedagogiczne: baristę i kelnera. Innowacje te pozwolą przyszłym uczniom technikum hotelarskiego oprócz zawodu hotelarza nabyć również umiejętności kelnera i bardzo w dzisiejszych czasach popularnego baristy. W technikum  prowadzony jest również nabór do klasy informatycznej a w ramach  liceum ogólnokształcącego planowane są cztery klasy: klasa aranżacji wnętrz z elementami florystyki, klasa dziennikarsko-medioznawcza, klasa stylizacji i wizażu oraz sportowa z innowacją o nachyleniu siatkarskim.

Zespół Szkół nr 3 w Wiskitkach to najbardziej utytułowana szkoła w powiecie żyrardowskim. W rankingu  Perspektyw  otrzymała srebrną tarczę  i dwukrotnie  brązową tarczę  w kategorii najlepsze technika w Polsce. Szkoła ta jest też liderem w realizacji projektów unijnych, a dzięki nim zajęcia z robotyki, matematyki, języków obcych, biologii, kulturoznawstwa czy też od kilku lat zagraniczne praktyki dla klas hotelarskich. W ciągu ostatnich 7 lat otrzymaliśmy dofinansowanie unijne aż do 14 projektów! W najbliższe wakacje kolejne dwie grupy uczniów z II i III klas technikum hotelarskiego wyjadą na praktyki zawodowe do greckiej miejscowości Paralia.

Innowacje pedagogiczne w klasach liceum zostały wprowadzono  po to, żeby zwiększyć atrakcyjność zawodową absolwentów tej szkoły, którzy po tradycyjnym ogólniaku są posiadaczami tylko matury i nie posiadają tak bardzo cennych na  rynku pracy umiejętności zawodowych. A jak wiadomo nie zawsze młodzież po maturze może pozwolić sobie na studia dzienne. Wielu absolwentów liceów kontynuuje naukę na studiach zaocznych, a tym samym  zazwyczaj podejmują pracę, która pozwala im na opłacenie czesnego za studia zaoczne. Znajomość podstaw aranżacji wnętrz z elementami florystyki czy stylizacji i wizażu ułatwia absolwentom tych klas znalezienie bardziej atrakcyjnej pracy. Natomiast innowacja dziennikarska czy sportowa ( siatkarska) daje większe szanse dostania się na studia dziennikarskie czy na Akademie Wychowania Fizycznego.

Podsumowując, Zespół Szkół nr 3 w Wiskitkach to szkoła, której ukończenie daje dużo różnych możliwości rozwoju,  zarówno zawodowego jaki i kontynuacji nauki na studiach wyższych.

 • Lider europejskich projektów
 • Lider europejskich projektów
 • Lider europejskich projektów

Policjanci na piknikach rodzinnych

W miniony weekend żyrardowscy policjanci zostali zaproszeni do udziału w piknikach rodzinnych. Mimo deszczowej pogody zarówno w Kuklówce Radziejowickiej jak i we Franciszkowie pogoda dopisała.

Pierwszym z pikników było spotkanie z uczniami szkoły w Kuklówce Radziejowickiej, specjalne zaproszenie na to spotkanie dostał także policyjny tygrys-maskotka. Ola Grenda, która jest uczennicą tej szkoły, a jednocześnie autorką zwycięskiej pracy na maskotkę, znów zareagowała bardzo spontanicznie. Największą sensację wśród uczniów wzbudziły właśnie odwiedziny maskotki.

Drugim odwiedzonym przez nas miejscem była Szkoła Podstawowa we Franciszkowie. Tam jak co roku zorganizowany został piknik rodzinny. Policyjne stanowisko cieszyło się bardzo dużą popularnością. Zarówno krzyżówki i zagadki z zakresu ruchu drogowego jak i możliwość przymierzenia sprzętu wykorzystywanego do zabezpieczeń imprez było dla dzieciaków wielką gratką. Dzielnicowy z posterunku w Wiskitkach- st.asp. Robert Skomiał zorganizował najwytrwalszym bieg w pełnym umundurowaniu co okazało się dużym wyzwaniem. Zainteresowanie wzbudziły również alkogogle i narkogole, które z chęcią testowały nie tylko dzieci ale też młodzież i dorośli. Pokazanie wszystkim skutków zażywania alkoholu i środków odurzających dawało oczekiwany efekt czyli zniechęcenie.

asp. Agnieszka Ciereszko

 • Policjanci na piknikach rodzinnych
 • Policjanci na piknikach rodzinnych
 • Policjanci na piknikach rodzinnych
 • Policjanci na piknikach rodzinnych
 • Policjanci na piknikach rodzinnych
 • Policjanci na piknikach rodzinnych
 • Policjanci na piknikach rodzinnych
 • Policjanci na piknikach rodzinnych

Debata o bezpieczeństwie pod znakiem profilaktyki

W środę 23 maja, w Centrum Kultury w Żyrardowie zorganizowana została kolejna powiatowa debata społeczna o bezpieczeństwie, której tematem przewodnim była profilaktyka. Organizatorzy nawiązali także do poprzedniej debaty, z listopada ubiegłego roku, analizując wnioski płynące z tego spotkania i podjęte w tych kwestiach działania. Tego typu debaty społeczne mają na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Ważną kwestią podejmowaną podczas tych spotkań to funkcjonowanie map zagrożeń bezpieczeństwa, które opierane są na wiedzy i doświadczeniu służb z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Wzięli w niej udział - Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz, Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński, Komendant Powiatowy Policji inspektor Arkadiusz Zgieb, szefowie pozostałych służb powiatowych, przedstawiciele samorządów i mieszkańcy powiatu.

Debatę otworzył i powitał zebranych Komendant Arkadiusz. Zgieb. Jako kolejny głos zabrał Starosta Wojciech Szustakiewicz, który odniósł się do podjętych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w powiecie. Następnie Komendant Arkadiusz Zgieb, przedstawił informacje na temat bezpieczeństwa w powiecie żyrardowskim oraz o obecnej sytuacji Komendy Policji. W szczegóły podjętych działań wprowadziła słuchaczy I Zastępca Komendanta podinsp. Edyta Marczewska, przedstawiając  efekty realizacji wniosków z poprzedniej debaty, t.j. zakłócania ładu i spożywanie alkoholu w rejonie ul. Legionów Polskich 74 oraz nielegalne rajdy samochodowe na ul. Skrowaczewskiego 27. Pani Komendant opisała podjęte działania i poinformowała o pozytywnych skutkach płynących z tych działań. Wzrost poczucia bezpieczeństwa w tym rejonie potwierdził również Prezydenta Żyrardowa Wojciech Jasiński, który podkreślił, że działania Policji są już zauważalne.

Zebrani mogli również poznać swoich dzielnicowych, który byli obecni na debacie, a także zapoznać się z efektami prawie dwuletniego funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Kolejnym punktem prezentacji była informacja o profilaktyce jaka realizowana jest na terenie powiatu, przedstawione zostały akcje, które prowadzą żyrardowscy policjanci, głównie po to by zapobiegać i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

Na zebranych czekały również dwie niespodzianki: prezentacja maskotki, która została zakupiona ze środków Powiatu Żyrardowskiego w ramach wspólnego konkursu zorganizowanego przez Policję i Powiat. Na finał przedstawiony został spot reklamowy żyrardowskiej Komendy, który powstał dzięki dzielnicowej, sierż. szt. Annie Rabas-Szarskiej-autorce scenariusza. Zarówno maskotka jak i spot zebrały gorące brawa od zebranych.

 • Debata o bezpieczeństwie pod znakiem profilaktyki
 • Debata o bezpieczeństwie pod znakiem profilaktyki
 • Debata o bezpieczeństwie pod znakiem profilaktyki
 • Debata o bezpieczeństwie pod znakiem profilaktyki

Młodzież z LO im. Cz.Tańskiego na Skierniewickim Festiwalu Nauki

Jak co roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej biorą udział w Festiwalu Nauki organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Skierniewicach. Uczniowie klasy 1a wzięli udział 23 maja w wyjeździe studyjnym „Szlakiem Ekologicznej Pasji”. W ramach wyprawy uczestnicy poznali przedstawicieli lokalnej społeczności okolic Skierniewic, którzy ze swoich pasji uczynili sposób na życie, wśród nich zielarkę Ewę Kuskowską, trenerkę dietetyczną Dominikę Radwańską, właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego i organizatorkę licznych imprez ekologicznych Margeritę Kahan. Natomiast uczniowie klasy 1m wzięli udział w niezwykle ciekawych warsztatach „Sztuka efektywnej komunikacji interpersonalnej”. Przed uczniami Tańskiego jeszcze Dzień Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz w konkurs musztry organizowany przez PWSZ.

 • Młodzież z LO im. Cz.Tańskiego na Skierniewickim Festiwalu Nauki
 • Młodzież z LO im. Cz.Tańskiego na Skierniewickim Festiwalu Nauki
 • Młodzież z LO im. Cz.Tańskiego na Skierniewickim Festiwalu Nauki

Kolejne dofinansowanie budowy boiska w Puszczy Mariańskiej

Powiat Żyrardowski otrzymał kolejne dofinansowanie do budowy boiska wielofunkcyjnego przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Tym razem pieniądze przyszły z Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018Wniosek o przyznanie maksymalnej dopuszczonej regulaminem konkursu kwoty 200.000 zł przygotowany przez powiatowy wydział oświaty został wysoko oceniony.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej to nowy program zorientowany na ulepszenie lub stworzenie nowych obiektów sportowych. Spośród wszystkich złożonych przez samorządy lokalne Mazowsza wniosków wybrano 69 do dofinansowania i na te inwestycje przeznaczono prawie 10 mln zł wsparcia. Uruchomiliśmy nasz autorski projekt na małe granty: na modernizację istniejących obiektów sportowych, na ich wyposażenie, na budowę nowych – wyjaśnia Marszałek Adam Struzik. – To nie są duże pieniądze – do 200 tys. zł, ale znowu kilkadziesiąt obiektów zostanie dzięki temu zmodernizowanych albo uruchomionych od podstaw. Zadowolenia nie kryje Starosta Wojciech Szustakiewicz. Do wcześniej uzyskanej dotacji zapisanej w budżecie państwa dokładamy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Razem daje to nam kwotę 400.000 zł. W ten sposób możemy śmielej myśleć o innych inwestycjach w szkolną infrastrukturę sportową, jak choćby pilny remont boiska do koszykówki przy Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie – powiedział Starosta.  To ważne, że aktywność naszego samorządu w tworzeniu atrakcyjnej oferty edukacyjnej i budowaniu nowoczesnej infrastruktury sportowej została dostrzeżona i doceniona – podsumowuje wyniki marszałkowskiego konkursu Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski.

W tym momencie trwa drugi etap prac przy budowie boiska w Puszczy Mariańskiej. Po robotach ziemnych i profilowaniu terenu nadszedł czas na kładzenie nawierzchni bieżni, trawy na boisku głównym oraz nawierzchni na części terenów rekreacyjnych. Budowane są także ciągi komunikacyjne. Wszystkie prace pochłoną blisko 2,2 mln złotych.  Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na listopad 2018 r., jednak wszystko wskazuje, że rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się na nowym obiekcie.

 • Kolejne dofinansowanie budowy boiska w Puszczy Mariańskiej

Zaproszenie na koncert charytatywny

Zapraszamy na koncert charytatywny "Gramy dla Igi Hodun", który odbędzie się w dniu 25.05.2018, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie przy ulicy Moniuszki. Poczatek o godzinie 19:00. Zespół „Esox” w składzie: Stanisław Wasilewski i Mirosław Sajak wykonają znane i lubiane polskie i nie tylko, szlagiery z lat 70’ i 80’.

 • Zaproszenie na koncert charytatywny

Grzegorzewska z Tańskim idą na zakupy

W budżecie Powiatu Żyrardowskiego w tym roku zaplanowane są pieniądze na doposażenie pracowni informatycznych w szkołach. Doposażanie szkół w nowy sprzęt informatyczny rozpoczęło się trzy lata temu, kiedy to Zarząd Powiatu wdrożył plan pod roboczą nazwą „31000”. Taką bowiem podstawową kwotę przeznaczono na pracownie informatyczne w każdej szkole. Do tej pory działaniem tym objęto pięć szkół, z czego dwie - Zespół Szkół w Mszczonowie i Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie w zeszłym roku. Nowe komputery w tych placówkach już pracują. Dwa lata wcześniej wzbogaciły się: Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespół Szkół Nr 1 oraz Liceum w Mszczonowie.

Jeszcze przed wakacjami na zakupy wybierają się - Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Żyrardowie. Pierwsza szkoła planuje wzbogacić istniejącą infrastrukturę teleinformatyczną o lepsze serwery oraz dodatkowe laptopy (11 szt.). Liceum kupi także dodatkowe instalacje, które lepiej przygotują do korzystania z doprowadzanego właśnie światłowodu. Żyrardowski Ośrodek natomiast potrzebuje specjalistycznego oprogramowania do nauki plastyki dzieci niepełnosprawnych oraz komputerów i osprzętu, na którym będą mogły swobodnie pracować dzieci ze szczególnymi potrzebami. Dlatego w koszyku znajdą się specjalnie dostosowane dla osób niepełnosprawnych myszki, klawiatury i ekrany. Doposażenie obydwu pracowni będzie kosztował w sumie 62 tysięcy złotych. Jest to kolejny krok w modernizacji pracowni w powiatowych szkołach.

W następnym roku planem modernizacji technologii informatyczno-komunikacyjnych objęte będą Młodzieżowy Dom Kultury oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

 • Grzegorzewska z Tańskim idą na zakupy

Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie

        Angelika Kaliszewska – uzdolniona recytatorka z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie - została wyróżniona na w XV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Polskiej Poezji Patriotycznej ,,Witaj Majowa Jutrzenko”. Konkurs został zorganizowany dla uczczenia 100–lecia  Polski Niepodległej.

            Angelika uczestniczyła w uroczystej gali wręczenia nagród, która odbyła się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II - Galeria Porczyńskich w Warszawie. Dziewczynka otrzymała w nagrodę imienną statuetkę, dyplom i książkę. Angelika uczęszcza na zajęcia recytatorskie i teatr „Maskarada”, prowadzony przez panią Ewę Szklarską.

            Placówka otrzymała przy tej okazji specjalne podziękowanie za wspieranie swoim udziałem kolejnych edycji konkursu, a tym samym krzewienie wzniosłych wartości wśród dzieci i młodzieży oraz piękny pamiątkowy album.

 

Polak, chociaż stąd między narodami słynny.

Że bardziej niżli życie kocha kraj rodzinny,

Gotów zawżdy rzucić go, puścić się w kraj świata,

W nędzy i poniewierce  przeżyć długie lata,

Walcząc z ludźmi z losem, póki mu śród burzy

Przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy.

 ,,Pan Tadeusz”- Adam Mickiewicz

 • Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie
 • Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie
 • Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie
 • Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie
 • Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie
 • Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie
 • Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie
 • Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie

Żyrardowski sukces w brydżu sportowym

Brydżyści drużyny Bard13 reprezentujący powiat żyrardowski w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali nasze barwy w rozgrywkach o klasę wyższą.

W tym sezonie drużyna Bard13 w składzie Michał Kilanowski (kapitan), Krzysztof Kwiatkowski, Robert Sadowski, Robert Siedlecki, Bogdan Radwański, Włodzimierz Wyrzykowski, Paweł Górmiński, Michał Kułakowski, Sylwester Sommer, Konrad Stenzel walczyła w rozgrywkach III ligi mazowieckiej. Uzyskała 3 miejsce i prawo do gry w barażach o II ligę. 72-rozdaniowy mecz barażowy odbył się w niedzielę 20 maja w podrzeszowskim Głogowie Małopolskim. Mecz z drużyną COME BACK Rzeszów, broniącą się przed spadkiem z II ligi, zakontraktowany był na sześć 12-rozdaniowych części. Początek meczu był bardzo wyrównany z lekką przewagą na stronę przeciwnika. Dopiero trzecia i piąta część gry zakończyła się zdecydowaną przewagą naszej drużyny i COME BACK Rzeszów poddał się bez dalszej walki. Nasi zawodnicy mogli świętować awans do II ligi.

Bardzo się cieszymy z awansu, który uzyskaliśmy i postępu w jakości gry, którego dokonały w czasie całego sezonu nasze pary. Rywalizacja w mazowieckiej III lidze jest bardzo wyrównana. Uznawana jest ona za najsilniejszą z III lig w Polsce. Dlatego tak trudno wspiąć się wyżej. Nam to się właśnie udało! - o sukcesie opowiada kapitan naszych zawodników - Michał Kilanowski. Teraz przed nami wakacje od brydża ligowego i dalsze doskonalenie gry w parach. Prace nad rozwojem systemów licytacyjnych i rozpracowywanie przeciwników. Nowy sezon ruszy na jesieni. Do tego czasu chcemy znaleźć sponsora, którego będziemy reprezentować. Wyższa liga to wyjazdy do Mielca i wyższe opłaty startowe. Dotychczas płaciliśmy za wszystko z własnych środków.

Brydż sportowy i towarzyski to fantastyczna wspaniała forma spędzania wolnego czasu i trenowania szarych komórek. Zawiera elementy matematyki, statystyki i rachunku prawdopodobieństwa oraz psychologii i teorii gier. Ale bez obaw. Tak w praktyce wystarczy smykałka karciana, obecność przy stoliku i liczenie do trzynastu. Brydż sportowy to rywalizacja o puchary i tytuły.

Grać można nauczyć się z książek, czasopism, programów komputerowych i internetu. A warto, bo uczy szybkiego liczenia, przewidywania, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i współpracy w parze. Jest grą błędów i uczy pokory. Wygrywa zazwyczaj ten, kto popełni mniej pomyłek. Badania naukowe dowodzą, że gra w brydża mocno redukuje ryzyko zachorowań na chorobę Alzheimera i inne z obszaru demencji starczej. W brydża grają dzieci i 100. letni seniorzy.

Przed kilkunastoma laty brydż sportowy był bardzo popularny w Żyrardowie. Na lokalne turnieje w ODK czy MDK przychodziło kilkanaście a nawet kilkadziesiąt par. Może II-ligowy Bard13 przyczyni się do reaktywacji tego sportu w naszym mieście?

Naszym brydżystom gratulujemy sukcesu, życzymy powodzenia i dalszych zwycięstw. A Państwa zachęcamy do gry w brydża.

 • Żyrardowski sukces w brydżu sportowym
 • Żyrardowski sukces w brydżu sportowym
 • Żyrardowski sukces w brydżu sportowym

Koncert gitarowy w MłoDeKu

            W piątek, 18 maja, odbył się koncert gitarzystów i wokalistek z zespołu wokalnego "Frajda" uczęszczających na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie. Zespoły zaprezentowały znane piosenki polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej.

            Utwory o zróżnicowanej stylistyce zostały wykonane w całości na żywo przy akompaniamencie zaprzyjaźnionych muzyków (Marceli Kuran - instr. klawiszowe, Tomasz Gąsowski - bas, Kajetan Skoneczny - perkusjonalia). Instruktorem grup gitarowych jest Sławomir Nalej, a opiekunem zespołu "Frajda" - Aleksandra Rudzińska. Koncert był podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy młodych artystów, a wykonanie bardzo spodobało się zebranej publiczności, rodzicom i przyjaciołom.

 • Koncert gitarowy w MłoDeKu
 • Koncert gitarowy w MłoDeKu
 • Koncert gitarowy w MłoDeKu
 • Koncert gitarowy w MłoDeKu
 • Koncert gitarowy w MłoDeKu
 • Koncert gitarowy w MłoDeKu
 • Koncert gitarowy w MłoDeKu
 • Koncert gitarowy w MłoDeKu

Już w środę kolejna debata

W najbliższą środę ( 23 maja) w Centrum Kultury w Żyrardowie o 18:00 rozpocznie się powiatowa ewaluacyjna debata społeczna , której inicjatorem jest insp. Arkadiusz Zgieb- Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie. Debata jest organizowana aby podsumować wnioski złożone przez mieszkańców na listopadowym spotkaniu.

To już kolejne spotkanie na które zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, dla których bezpieczeństwo jest równie ważne jak dla policjantów. W trakcie spotkania, oprócz omówienia realizacji wniosków złożonych przez mieszkańców w listopadzie poruszony zostanie przede wszystkim temat profilaktyki. Inspektor Arkadiusz Zgieb zaprezentuje wszystkim zebranym, jakie działania podejmują żyrardowscy funkcjonariusze w celu zapobiegania przestępstwom i wykroczeniom, a także demoralizacji najmłodszych.

Jeśli chcesz mieć wpływ na to co się dzieje, przyjdź i porozmawiaj! Zapraszamy.

 • Już w środę kolejna debata

Policja żyrardowska ma swoją maskotkę

W dniu 17 maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbyło się wręczenie nagród i rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego na wizerunek maskotki dla Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie, który został zorganizowany pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza i Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieba.

Oprócz organizatorów konkursu, na sali widowiskowej w Młodzieżowym Domu Kultury zebrało się jedenaścioro laureatów konkursu wraz z opiekunami oraz członkowie komisji konkursowej. Po krótkim przywitaniu głos zabrał Starosta Wojciech Szustakiewicz, który podziękował wszystkim za udział w konkursie i bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat idei konkursu. Kolejnym mówcą był Komendant insp. Arkadiusz Zgieb, który podkreślił jak ważną rolę w działaniach profilaktycznych odgrywa konkurs,  a także będzie odgrywała maskotka. Chwilę później nastąpił najważniejszy moment spotkania czyli wręczenie nagród, emocje do końca pozostawały na wysokim poziomie ponieważ wyniki znała jedynie komisja.

Sposród prawie trzystu prac komisja postanowiła wybrać następujące: 

I miejsce - Aleksandra Grenda z klasy III Szkoły Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej; 

II miejsce przypadło Milenie Zmorzyńskiej z klasy IIId oddziału gimnazjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiskitkach; 

III miejsce zajęła: Maja Cholewińska z klasy II Szkoły Podstawowej w Guzowie

Wyróżnienia natomiast przyznano autorom ośmiu prac, otrzymali je:

Filip Białek z klasy IIIa Szkoły Podstawowej w Korytowie,  Marta Cuper z klasy V Szkoły Podstawowej w Miedniewicach,  Michał Giża z klasy IIb oddziału gimnazjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiskitkach,  Amelia Kobus z klasy VI Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyrardowie,  Pola Kowalska z klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie, Nadia Okurowska z klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie, Karolina Stanio z klasy VII Szkoły Podstawowej w Walerianach i Wiktoria Wilk z grupy Misie z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Mszczonowie.

 Dla autorów zwycięskich prac Starosta Wojciech Szustakiewicz ufundował karty podarunkowe o nominałach - 500, 300 i 200 zł. 

Wszyscy laureaci otrzymali także drobne upominki oraz zestaw kasków i elementów odblaskowych  ufundowanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.  Na koniec spotkania największą niespodzianką było zaprezentowanie tygryska-maskotki, której projekt w ekspresowym tempie powstał na podstawie zwycięskiej pracy Aleksandry Grendy. Pamiątkowe zdjęcia z maskotką i z organizatorami były dodatkową atrakcją dla uczestników.

Wystawa prac konkursowych, która zorganizowana została w Młodzieżowym Domu Kultury będzie dostępna dla oglądających do końca maja.

 • Policja żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • żyrardowska ma swoją maskotkę
 • Policja żyrardowska ma swoją maskotkę

Trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Absolwenci gimnazjów jeszcze do 18 maja (do godz. 15.00) mogą rekrutować się do szkół ponadgimnazjalnych. Rozpoczął się ważny czas nie tylko dla samych uczniów, ale także dla rodziców. Powiat żyrardowski przygotował szeroką ofertę edukacyjną, co najważniejsze niezwykle nowoczesną i atrakcyjną. Kandydaci mogą zakładać swoje profile sami lub za pośrednictwem macierzystych gimnazjów. Proces trwa do 18 maja. Rekrutacja na stronie https://nabor.pcss.pl/zyrardow/ 

Dodatkowe informacje znajdują się na stronach:

Facebook - www.facebook.com/glosszkol/

Zespół Szkół Nr 1 - http://www.elektrykzyrardow.pl/

Zespół Szkół Nr 2 - http://www.zs2zyrardow.szkolnastrona.pl/

Zespół Szkół Nr 3 - http://www.zs3wiskitki.pl/

Liceum Ogólnokształcące w Mszczonowie - http://www.lomszczonow.w8w.pl/

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej - https://lopuszcza.edupage.org/

Zespół Szkół w Mszczonowie - http://www.zs-mszczonow.edu.pl/

 • Trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku

I. Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie była organizatorem XV Ogólnopolskiego  Konkursu Twórczości Plastycznej: „Świat w oczach najmłodszych- Rodzinne pasje”. Na konkurs nadesłano 859 prac plastycznych autorów w wieku od 3 do 9 lat z 58 placówek oświatowych, w tym z 31 szkół podstawowych, 19 przedszkoli, 8 ośrodków kultury i 3 zgłoszenia indywidualne. Autorami prac były dzieci z całej Polski a także z Kijowa.                   

Jury w składzie:

• dr hab. Adam Panek - artysta grafik, wykładowca Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie,

• Łukasz Głowacki - artysta plastyk, nauczyciel Liceum Plastycznego w Nałęczowie,

• Zbigniew Strzyżyński - artysta plastyk, nauczyciel Liceum Plastycznego w Nałęczowie

 przyznało wyróżnienie Mai Nikodem  (8 lat) z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie(nauczyciel - p. Agnieszka Kaźmierczak).

Uroczyste podsumowanie odbyło się w szkole, podczas którego Burmistrz Nałęczowa  Andrzej Ćwiek wręczył nagrody.

Trwałą pamiątką XV Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej: „Świat w oczach najmłodszych-Rodzinne pasje” jest barwny katalog  z reprodukcjami najlepszych prac.

II. Pałac Młodzieży w Warszawie  po raz 23 zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „WARSZAWA MOJA STOLICA”. Komisja powołana przez organizatora oceniła1160 prac ze 123 placówek z całej Polski. Na wystawę zakwalifikowano 80 prac a 30 z nich nagrodzono równorzędnymi nagrodami. Jedną z nich odebrał Kamil Nartowski, l.10 z Młodzieżowego Domu Kultury. Wyróżnienia w postaci kwalifikacji do wystawy otrzymali: Iga Sieczka, l.6, Kacper Zgorzalski, l.12, Gabriela Wąsikowska, l.8, Paulina Górka, l.7, Rozalia Rosińska. Wymienieni młodzi plastycy pracują pod kierunkiem Pani Bożeny Liszewskiej.

Uroczyste podsumowanie, połączone z otwarciem wystawy i wręczeniem nagród odbyło się w Ogrodzie Zimowym Pałacu Młodzieży w Warszawie.             

III. Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie i Urzędem Gminy Aleksandrów zorganizowała jedenastą edycję konkursu plastycznego pn. „MALOWANE POEZJĄ” o zasięgu ogólnopolskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Wójt Gminy Aleksandrów, natomiast patronat medialny: „Poradnik Bibliotekarza, „Lustro Biblioteki”, „Guliwer” i „Nowa Gazeta Biłgorajska”. W  XI- tej edycji wzięło udział 1609 autorów ze 124 instytucji z terenu całej Polski.

Komisja Konkursowa w składzie: Anna Świca (nauczyciel plastyk z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju), Maria Stefania Szeliga (dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju), Dorota Kusztykiewicz (malarka, poetka, regionalistka) przyznała nagrody i wyróżnienia.

W II kategorii (klasy IV-VI szkoły podstawowej) wyróżnienie otrzymała Zuzanna Wargalla, z Młodzieżowego Dom Kultury w Żyrardowie za ilustrację do wiersza „Warzywa” Juliana Tuwima. Wyróżnienie w postaci kwalifikacji do wystawy otrzymała Karolina Lechniak za ilustrację do wiersza „Kokoszki”. Opiekunem Zuzanny i Karoliny jest Pani Bożena Liszewska

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku
 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku
 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku
 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku
 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku
 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku
 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku
 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku
 • Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku

Młodzież zna przepisy ruchu drogowego

Po eliminacjach szkolnych i gminnych przyszedł czas na eliminacje powiatowe. W Szkole Podstawowej Nr 2 w Żyrardowie 10 maja uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści z całego powiatu zmagali się z zadaniami Turnieju „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”.

Konkurs organizowany przez Polski Związek Motorowy  od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów. O jego sile nie stanowią wcale nagrody, choć i te są atrakcyjne. Formuła konkursu, która łączy sprawdzenie wiedzy teoretycznej z praktyczną sprawia, że dla większości uczniów udział w zawodach jest nie lada wyzwaniem i realnym sprawdzianem umiejętności. Najważniejsze jest zdobycie umiejętności, które pozwolą na bezpieczne zachowanie się na drodze. Jeżeli dzięki temu Turniejowi uda się uniknąć choć jednego wypadku, zdarzenia drogowego z udziałem młodych ludzi możemy mówić o wielkim sukcesie – podkreśla wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Cieszę się, że z każdym rokiem poziom konkursu jest coraz wyższy, a uczniowie naprawdę lepiej znają przepisy ruchu drogowego. Jestem dla nich pełen uznania – dodaje Paweł Myszkowski Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Drogowego Starostwa Powiatowego.

Etap powiatowy zorganizowany był przez wydziały Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komunikacji i Transportu Drogowego Starostwa Powiatowego w Żyrardowie przy nieocenionej pomocy Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie i dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 2.

Klasyfikacja eliminacji powiatowych.

Szkoły Podstawowe: 1 miejsce Szkoła Podstawowa Nr 7 w Żyrardowie, 2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kuklówce, 3 miejsce Szkoła Podstawowa w Wiskitkach.

Gimnazja: 1 miejsce Gimnazjum Nr 3 w Żyrardowie, 2 miejsce Gimnazjum w Bartnikach, 3 miejsce Gimnazjum Nr 2 w Żyrardowie.

 • Młodzież zna przepisy ruchu drogowego
 • Młodzież zna przepisy ruchu drogowego
 • Młodzież zna przepisy ruchu drogowego
 • Młodzież zna przepisy ruchu drogowego
 • Młodzież zna przepisy ruchu drogowego
 • Młodzież zna przepisy ruchu drogowego
 • Młodzież zna przepisy ruchu drogowego
 • Młodzież zna przepisy ruchu drogowego

Rozpoczyna się rekrutacja do szkół

Już od 10 maja 2018 r. absolwenci gimnazjów będą mogli rekrutować się do szkół ponadgimnazjalnych. Rozpoczął się ważny czas nie tylko dla samych uczniów, ale także dla rodziców. Powiat Żyrardowski przygotował gimnazjalistom szeroką ofertę edukacyjną, co najważniejsze niezwykle nowoczesną i atrakcyjną. W tym roku jest sporo nowości – klasa kolejarzy pod patronatem PKP Intercity, klasa fitness, technikum obsługi portów i terminali, technikum hotelarskie z innowacją barista i kelner, czy technikum fotografii i multimediów.

Nie kryję także satysfakcji z inwestycji w naszych szkołach, budowy nowych boisk, remontów i doposażenia pracowni informatycznych oraz zawodowych, czy zakupu książek. W zeszłym roku na komputery, pomoce dydaktyczne i nowe meble wydaliśmy blisko 800.000 zł. W każdym roku nasi nauczyciele podnoszą kwalifikacje zawodowe, a przy modernizacji programów rozwojowych szkół korzystamy z pieniędzy unijnych. Najlepsi uczniowie techników wyjeżdżają na staże zagraniczne do Włoch i Grecji. Od nowego roku szkolnego rozpoczniemy realizację projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, dzięki któremu nasze szkoły wzmocnimy kwotą 7,7 mln złotych. Wszystko po to, aby stworzyć uczniom jak najlepsze warunki oraz niezwykle kreatywną przestrzeń zdobywania wiedzy, umiejętności i doświadczenia.

O każdej szkole można dowiedzieć się więcej na stronach internetowych Powiatu, placówek oświatowych, czy na portalach społecznościowych. Pełna oferta wraz z aktualnym informatorem znajduje się pod adresem – www.nabor.pcss.pl/zyrardow. Jest to bardzo ważny adres, ponieważ tam odbywa się elektroniczny nabór do naszych szkół. Absolwenci gimnazjów mogą rekrutować się od 10 do 18 maja. Serdecznie zapraszam. Jesteśmy gotowi na Wasz sukces, a dobre szkoły są naprawdę blisko Was.

 

Wojciech Szustakiewicz, Starosta Żyrardowski

 • Rozpoczyna się rekrutacja do szkół

Ruszyła szkoła baristów

Nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019

Kiedy szkoła osiąga sukcesy, notowana jest „Brązową Tarczą” w rankingu Perspektyw, uczniowie od kilku lat regularnie wyjeżdżają na praktyki do Czech, Austrii i Grecji – można spocząć na laurach? Zapewne wielu odpowie, że tak. Jednak nie dyrekcja Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach.

Technikum hotelarskie w Wiskitkach mimo, że ma dopiero 10 lat może pochwalić się nie lichym dorobkiem. Największym sukcesem są oczywiście absolwenci, którzy doskonale odnajdują się nie tylko na lokalnym rynku pracy. Niektórzy osiągnęli sukces za granicą. Świat jednak nie stoi w miejscu, a branża hotelarska jest niezwykle dynamiczna. Czas zatem na innowacje. Przysłowie głosi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Jednak za kilka lat to „lepsze” stanie się „dobrym” i znowu nadejdzie czas szukania nowych pomysłów. To jest właśnie rozwój.

Od nowego roku szkolnego w Technikum Hotelarskim Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach pojawią się dwie atrakcyjne innowacje – barista i kelner. Od teraz absolwenci dodatkowo będą mieli dwa fachy więcej w ręku. Barista posiada wiedzę o różnych gatunkach kaw, jej jakości, sposobach przygotowywania i podawania - umie odpowiednio dobierać proporcje składników, zna różne metody parzenia, potrafi się rozeznać w różnych gatunkach mleka i umie serwować napoje na wiele sposobów. Barista potrafi dobrać odpowiednie gatunki kawy, aby powstał napój zgodny z oczekiwania klienta, dopasowany do podawanej potrawy. To nie wszystko. Dobry fachowiec potrafi także przygotować kawy artystyczne, które poza zaletami smakowymi, intrygują również wyglądem. Dzięki baristom parzenie i podawanie kawy z czynności prozaicznej urosło do rangi sztuki. Sztuka ta zakodowana jest we wzorze 4 M -   la miscela, la maccinodosatore, la macchina, la mano (z włoskiego: mieszanka, młynek, maszyna-ekspres, manualne umiejętności – ręka baristy). Z taka wiedzą absolwenci z Wiskitek śmiało mogą ruszyć na podbój Włoch. Podobną sztuką jest zawód kelnera. Tu jednak zadaniem jest zbudowanie trwałej autentycznej relacji z klientem. Do lamusa przeszło przekonanie, że kelnerzy tylko podają menu, przynoszą potrawy i dbają o wygląd stołu. Kelner jest najczęściej wizytówką restauracji czy hotelu. To on buduje wizerunek. O tym szybko przekonają się przyszli uczniowie wiskickiego technikum, którzy trafią na praktyki do nowego partnera szkoły Hotelu Afrodyta Business SPA.

Jak widać szkoły powiatu żyrardowskiego dobrze przygotowały się do nowego roku szkolnego 2018/2019. Innowacje pedagogiczne, nowe inwestycje, remonty i wyposażenie pracowni oraz bibliotek. Wszystko zaś spina doskonale przygotowana kadra pedagogiczna i fantastyczna atmosfera. Dobre szkoły są naprawdę blisko, a rekrutacja do nich rusza już 10 maja. Elektroniczny nabór prowadzony jest pod adresem https://nabor.pcss.pl/zyrardow/

 • Ruszyła szkoła baristów
 • Ruszyła szkoła baristów
 • Ruszyła szkoła baristów
 • Ruszyła szkoła baristów

Kalendarium

Kalendarz

«grudzień 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki