Treść strony

Debata o bezpieczeństwie pod znakiem profilaktyki

W środę 23 maja, w Centrum Kultury w Żyrardowie zorganizowana została kolejna powiatowa debata społeczna o bezpieczeństwie, której tematem przewodnim była profilaktyka. Organizatorzy nawiązali także do poprzedniej debaty, z listopada ubiegłego roku, analizując wnioski płynące z tego spotkania i podjęte w tych kwestiach działania. Tego typu debaty społeczne mają na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Ważną kwestią podejmowaną podczas tych spotkań to funkcjonowanie map zagrożeń bezpieczeństwa, które opierane są na wiedzy i doświadczeniu służb z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Wzięli w niej udział - Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz, Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński, Komendant Powiatowy Policji inspektor Arkadiusz Zgieb, szefowie pozostałych służb powiatowych, przedstawiciele samorządów i mieszkańcy powiatu.

Debatę otworzył i powitał zebranych Komendant Arkadiusz. Zgieb. Jako kolejny głos zabrał Starosta Wojciech Szustakiewicz, który odniósł się do podjętych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w powiecie. Następnie Komendant Arkadiusz Zgieb, przedstawił informacje na temat bezpieczeństwa w powiecie żyrardowskim oraz o obecnej sytuacji Komendy Policji. W szczegóły podjętych działań wprowadziła słuchaczy I Zastępca Komendanta podinsp. Edyta Marczewska, przedstawiając  efekty realizacji wniosków z poprzedniej debaty, t.j. zakłócania ładu i spożywanie alkoholu w rejonie ul. Legionów Polskich 74 oraz nielegalne rajdy samochodowe na ul. Skrowaczewskiego 27. Pani Komendant opisała podjęte działania i poinformowała o pozytywnych skutkach płynących z tych działań. Wzrost poczucia bezpieczeństwa w tym rejonie potwierdził również Prezydenta Żyrardowa Wojciech Jasiński, który podkreślił, że działania Policji są już zauważalne.

Zebrani mogli również poznać swoich dzielnicowych, który byli obecni na debacie, a także zapoznać się z efektami prawie dwuletniego funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Kolejnym punktem prezentacji była informacja o profilaktyce jaka realizowana jest na terenie powiatu, przedstawione zostały akcje, które prowadzą żyrardowscy policjanci, głównie po to by zapobiegać i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

Na zebranych czekały również dwie niespodzianki: prezentacja maskotki, która została zakupiona ze środków Powiatu Żyrardowskiego w ramach wspólnego konkursu zorganizowanego przez Policję i Powiat. Na finał przedstawiony został spot reklamowy żyrardowskiej Komendy, który powstał dzięki dzielnicowej, sierż. szt. Annie Rabas-Szarskiej-autorce scenariusza. Zarówno maskotka jak i spot zebrały gorące brawa od zebranych.

Kolejne dofinansowanie budowy boiska w Puszczy Mariańskiej

Powiat Żyrardowski otrzymał kolejne dofinansowanie do budowy boiska wielofunkcyjnego przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Tym razem pieniądze przyszły z Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej MAZOWSZE 2018. Wniosek o przyznanie maksymalnej dopuszczonej regulaminem konkursu kwoty 200.000 zł przygotowany przez powiatowy wydział oświaty został wysoko oceniony.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej to nowy program zorientowany na ulepszenie lub stworzenie nowych obiektów sportowych. Spośród wszystkich złożonych przez samorządy lokalne Mazowsza wniosków wybrano 69 do dofinansowania i na te inwestycje przeznaczono prawie 10 mln zł wsparcia. Uruchomiliśmy nasz autorski projekt na małe granty: na modernizację istniejących obiektów sportowych, na ich wyposażenie, na budowę nowych – wyjaśnia Marszałek Adam Struzik. – To nie są duże pieniądze – do 200 tys. zł, ale znowu kilkadziesiąt obiektów zostanie dzięki temu zmodernizowanych albo uruchomionych od podstaw. 

Zadowolenia nie kryje Starosta Wojciech Szustakiewicz. Do wcześniej uzyskanej dotacji zapisanej w budżecie państwa dokładamy pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Razem daje to nam kwotę 400.000 zł. W ten sposób możemy śmielej myśleć o innych inwestycjach w szkolną infrastrukturę sportową, jak choćby pilny remont boiska do koszykówki przy Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie – powiedział Starosta.  

To ważne, że aktywność naszego samorządu w tworzeniu atrakcyjnej oferty edukacyjnej i budowaniu nowoczesnej infrastruktury sportowej została dostrzeżona i doceniona – podsumowuje wyniki marszałkowskiego konkursu Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski.

W tym momencie trwa drugi etap prac przy budowie boiska w Puszczy Mariańskiej. Po robotach ziemnych i profilowaniu terenu nadszedł czas na kładzenie nawierzchni bieżni, trawy na boisku głównym oraz nawierzchni na części terenów rekreacyjnych. Budowane są także ciągi komunikacyjne. Wszystkie prace pochłoną blisko 2,2 mln złotych.  Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na listopad 2018 r., jednak wszystko wskazuje, że rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się na nowym obiekcie.

Już w środę kolejna debata

W najbliższą środę (23 maja) w Centrum Kultury w Żyrardowie o 18:00 rozpocznie się powiatowa ewaluacyjna debata społeczna , której inicjatorem jest insp. Arkadiusz Zgieb- Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie. Debata jest organizowana aby podsumować wnioski złożone przez mieszkańców na listopadowym spotkaniu.

To już kolejne spotkanie na które zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, dla których bezpieczeństwo jest równie ważne jak dla policjantów. W trakcie spotkania, oprócz omówienia realizacji wniosków złożonych przez mieszkańców w listopadzie poruszony zostanie przede wszystkim temat profilaktyki. Inspektor Arkadiusz Zgieb zaprezentuje wszystkim zebranym, jakie działania podejmują żyrardowscy funkcjonariusze w celu zapobiegania przestępstwom i wykroczeniom, a także demoralizacji najmłodszych.

Jeśli chcesz mieć wpływ na to co się dzieje, przyjdź i porozmawiaj! Zapraszamy.

 • Plakat, zaproszenie na debatę

Policja żyrardowska ma swoją maskotkę

W dniu 17 maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbyło się wręczenie nagród i rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego na wizerunek maskotki dla Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie, który został zorganizowany pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza i Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieba.

Oprócz organizatorów konkursu, na sali widowiskowej w Młodzieżowym Domu Kultury zebrało się jedenaścioro laureatów konkursu wraz z opiekunami oraz członkowie komisji konkursowej. Po krótkim przywitaniu głos zabrał Starosta Wojciech Szustakiewicz, który podziękował wszystkim za udział w konkursie i bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat idei konkursu.

Kolejnym mówcą był Komendant insp. Arkadiusz Zgieb, który podkreślił jak ważną rolę w działaniach profilaktycznych odgrywa konkurs,  a także będzie odgrywała maskotka. Chwilę później nastąpił najważniejszy moment spotkania czyli wręczenie nagród, emocje do końca pozostawały na wysokim poziomie ponieważ wyniki znała jedynie komisja.

Sposród prawie trzystu prac komisja postanowiła wybrać następujące: 

I miejsce - Aleksandra Grenda z klasy III Szkoły Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej; 

II miejsce przypadło Milenie Zmorzyńskiej z klasy IIId oddziału gimnazjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiskitkach; 

III miejsce zajęła: Maja Cholewińska z klasy II Szkoły Podstawowej w Guzowie

Wyróżnienia natomiast przyznano autorom ośmiu prac, otrzymali je:

 • Filip Białek z klasy IIIa Szkoły Podstawowej w Korytowie,  Marta Cuper z klasy V Szkoły Podstawowej w Miedniewicach,  
 • Michał Giża z klasy IIb oddziału gimnazjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiskitkach,  
 • Amelia Kobus z klasy VI Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyrardowie,  
 • Pola Kowalska z klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie,
 • Nadia Okurowska z klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie,
 • Karolina Stanio z klasy VII Szkoły Podstawowej w Walerianach,
 • Wiktoria Wilk z grupy Misie z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Mszczonowie.

 Dla autorów zwycięskich prac Starosta Wojciech Szustakiewicz ufundował karty podarunkowe o nominałach - 500, 300 i 200 zł. 

Wszyscy laureaci otrzymali także drobne upominki oraz zestaw kasków i elementów odblaskowych  ufundowanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.  Na koniec spotkania największą niespodzianką było zaprezentowanie tygryska-maskotki, której projekt w ekspresowym tempie powstał na podstawie zwycięskiej pracy Aleksandry Grendy. Pamiątkowe zdjęcia z maskotką i z organizatorami były dodatkową atrakcją dla uczestników.

Wystawa prac konkursowych, która zorganizowana została w Młodzieżowym Domu Kultury będzie dostępna dla oglądających do końca maja.

 • Starosta i Komendant Policji wręczają nagrodę autorce maskotki
 • Uczestnicy konkursu

Ruszyła szkoła baristów

Kiedy szkoła osiąga sukcesy, notowana jest „Brązową Tarczą” w rankingu Perspektyw, uczniowie od kilku lat regularnie wyjeżdżają na praktyki do Czech, Austrii i Grecji – można spocząć na laurach? Zapewne wielu odpowie, że tak. Jednak nie dyrekcja Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach.

Technikum hotelarskie w Wiskitkach mimo, że ma dopiero 10 lat może pochwalić się nie lichym dorobkiem. Największym sukcesem są oczywiście absolwenci, którzy doskonale odnajdują się nie tylko na lokalnym rynku pracy. Niektórzy osiągnęli sukces za granicą. Świat jednak nie stoi w miejscu, a branża hotelarska jest niezwykle dynamiczna. Czas zatem na innowacje. Przysłowie głosi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Jednak za kilka lat to „lepsze” stanie się „dobrym” i znowu nadejdzie czas szukania nowych pomysłów. To jest właśnie rozwój. Od nowego roku szkolnego w Technikum Hotelarskim Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach pojawią się dwie atrakcyjne innowacje – barista i kelner. Od teraz absolwenci dodatkowo będą mieli dwa fachy więcej w ręku.

Barista posiada wiedzę o różnych gatunkach kaw, jej jakości, sposobach przygotowywania i podawania - umie odpowiednio dobierać proporcje składników, zna różne metody parzenia, potrafi się rozeznać w różnych gatunkach mleka i umie serwować napoje na wiele sposobów. Barista potrafi dobrać odpowiednie gatunki kawy, aby powstał napój zgodny z oczekiwania klienta, dopasowany do podawanej potrawy.

To nie wszystko. Dobry fachowiec potrafi także przygotować kawy artystyczne, które poza zaletami smakowymi, intrygują również wyglądem. Dzięki baristom parzenie i podawanie kawy z czynności prozaicznej urosło do rangi sztuki. Sztuka ta zakodowana jest we wzorze 4 M -   la miscela, la maccinodosatore, la macchina, la mano (z włoskiego: mieszanka, młynek, maszyna-ekspres, manualne umiejętności – ręka baristy).

Z taka wiedzą absolwenci z Wiskitek śmiało mogą ruszyć na podbój Włoch. Podobną sztuką jest zawód kelnera. Tu jednak zadaniem jest zbudowanie trwałej autentycznej relacji z klientem. Do lamusa przeszło przekonanie, że kelnerzy tylko podają menu, przynoszą potrawy i dbają o wygląd stołu. Kelner jest najczęściej wizytówką restauracji czy hotelu. To on buduje wizerunek. O tym szybko przekonają się przyszli uczniowie wiskickiego technikum, którzy trafią na praktyki do nowego partnera szkoły Hotelu Afrodyta Business SPA.

Jak widać szkoły powiatu żyrardowskiego dobrze przygotowały się do nowego roku szkolnego 2018/2019. Innowacje pedagogiczne, nowe inwestycje, remonty i wyposażenie pracowni oraz bibliotek. Wszystko zaś spina doskonale przygotowana kadra pedagogiczna i fantastyczna atmosfera. Dobre szkoły są naprawdę blisko, a rekrutacja do nich rusza już 10 maja. Elektroniczny nabór prowadzony jest pod adresem https://nabor.pcss.pl/zyrardow/

 • Ruszyła szkoła baristów
 • Ruszyła szkoła baristów

Kalendarium

Kalendarz

«czerwiec 2024»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki