Treść strony

Być jak mistrz…? Rusza druga edycja Industrialnej Fabryki Talentów

Kolejny rok z rzędu Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zacznie tętnić życiem pełnym projektowania, szycia i wykańczania wyrobów lnianych, a także uruchamianiem zabytkowych krosien. Już 30 czerwca rusza druga edycja Industrialnej Fabryki Talentów, przestrzeni warsztatowej utworzonej na poprzemysłowych halach dawnej fabryki lnu. Na uczestników czekają trzy miesiące bezpłatnych zajęć. Działania będą prowadzone dzięki dofinansowaniu, które zdobyła Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Już drugi rok z rzędu na terenie Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie zostanie poprowadzony cykl zajęć w ramach Industrialnej Fabryki Talentów. Jest to przestrzeń warsztatowa skierowana do osób zainspirowanych klimatem postindustrialnym, tj. dziedzictwem kulturowym i 180-letnią tradycją najpotężniejszej fabryki lnu XIX-wiecznej Europy - dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bardzo ważne są wcześniejsze zapisy!

Pierwszy cykl warsztatów pn. „Być jak mistrz - przygotowanie krosna do uruchomienia od strony mechanicznej” będzie obejmował dwa zajęcia, podczas których zostaną omówione zasady działania i budowy krosna mechanicznego STB. Uczestnicy wezmą udział w przygotowaniu krosna do nawlekania osnowy, w wiązaniu i przeciąganiu osnowy oraz uruchomieniu maszyny. Dzięki temu zostanie im przybliżona praca wykonywana na tkalni dawnej żyrardowskiej fabryki lnu na stanowisku mistrza, czyli osoby, która kierowała pracą rewiru tkackiego, ustawiała i nadzorowała parametry techniczno-technologiczne krosien i produkowanych tkanin oraz prowadziła bieżące naprawy krosien.  Zajęcia odbędą się w sobotę 30.06.2018 r. oraz w niedzielę 08.07.2018 r. w godz. 10:00-15:00. Udział w warsztatach wymaga przesłania zgłoszenia na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703.

Podczas drugiego cyklu warsztatów pn. „Być jak tkaczka - przygotowanie krosna do uruchomienia od strony tkackiej” zostanie omówiony proces tkania na krośnie, a uczestnicy wezmą udział w nawlekaniu osnowy przez płochę oraz w lamelowaniu. Nabędą również podstawowe umiejętności wykonywane na stanowisku tkaczki, tj. obsługiwania krosna tkackiego czy usuwania zrywów osnowowych i wątkowych. Warsztaty składają się z dwóch zajęć, które odbędą się w niedzielę 01.07.2018 r. oraz w sobotę 07.07.2018 r. w godz. 10:00-15:00. Udział w warsztatach wymaga przesłania zgłoszenia na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703.

Trzeci cykl zajęć to „Projektowanie i szycie lnianej konfekcji stołowej”. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności projektowania, wykroju, a także szycia na zabytkowych maszynach przemysłowych oraz wykańczania wyrobów – haftowania, ręcznego malowania / drukowania wzorów metodą sitodruku. Efektem prac warsztatowych będą własnoręcznie przygotowane wyroby konfekcji stołowej. Zajęcia będą odbywały się we wtorki przez 10 kolejnych tygodni począwszy od 03.07.2018 r. w godz. 17:00-19:00. Podczas każdych zajęć uczestnicy będą przygotowali inny wyrób lniany (03.07. – bieżnik na ławę, 10.07. – serweta na stolik kawowy, 17.07. – serwetka pod filiżankę, 24.07. – ściereczka kuchenna ręcznie malowana, 31.07. – niezbędnik na sztućce, 07.08. – podkładka pod kubek, 14.08. – obręcze na serwetki, 21.08. – siedzisko na krzesło, 28.08. – lampion na stół, 04.09. – woreczek prezentowy na konfekcję stołową). Zgłoszenia na warsztaty należy przesłać najpóźniej na 3 dni przed datą konkretnych zajęć zgłaszając się na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl lub telefonicznie 793 134 703.

Ostatni z cykli warsztatowych obejmuje pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym STB, które będą trwały przez 15 kolejnych weekendów, w każdą sobotę i niedzielę, począwszy od 30.06.2018 r. w godz. 10:00-15:00. Pokazowe zajęcia nie wymagają wcześniejszych zapisów i skierowane są do turystów odwiedzających Muzeum Lniarstwa, którzy w trakcie zwiedzania wezmą udział w pokazach. Zostaną one poprowadzone na zabytkowym krośnie mechanicznym STB, który  wchodzi w skład parku maszynowego wpisanego do rejestru zabytków.

Pierwsza edycja projektu została zorganizowana w okresie wakacyjnym w 2017 roku i spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem. Łącznie ponad 300 osób wzięło udział w tematycznych warsztatach kreatywnych pn. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej”, gdzie uczestnicy samodzielnie wykonali lniane kreacje, „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku”, podczas których wykonano m.in. lniane torby czy maskotki dziecięce. Natomiast dla dzieci przygotowano cykl zajęć pn. „Młodzi odkrywcy i projektanci”, podczas których najmłodsi mogli nauczyć się m.in. tkania na ręcznych krosnach tkackich, drukowania metodą sitodruku czy wykonywania artystycznych prac z użyciem tkaniny lnianej.

Projekt pt. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów z historią w tle”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Na ponad 470 złożonych w konkursie wniosków, żyrardowskie stowarzyszenie uplasowało się w czołówce rankingu zdobywając 98 pkt. / max. 100 pkt.

 • Rusza druga edycja Industrialnej Fabryki Talentów
 • Rusza druga edycja Industrialnej Fabryki Talentów
 • Rusza druga edycja Industrialnej Fabryki Talentów

Akademia Kompetencji na półmetku

Dyrektor, Rada Pedagogiczna, oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej zorganizowali w ramach projektu „Akademia Kompetencji” 14 czerwca Festiwal Nauki Szkolnej. Liceum otrzymało unijne dofinansowanie w kwocie ponad 670.000 zł. W ostatnich trzech latach Powiat Żyrardowski postawił na wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w procesie uczenia się i nauczania poprzez realizację zajęć językowych oraz matematyczno-przyrodniczych w wykorzystaniem narzędzi TIK. Stąd też uczniowie Tańskiego uczą się pracować metodą projektu i pogłębiają swoją wiedzę podczas wyjazdów edukacyjnych, nauczyciele natomiast zdobywają wiedzę warsztatową w zakresie pracy z uczniem oraz dodatkowe kwalifikacje w toku studiów i szkoleń, zaplanowanych na podstawie diagnozy potrzeb szkoły i jej uczniów. Działania obejmują min. zajęcia kół naukowych, projekty edukacyjne, wyjazdy edukacyjne, wyposażenie pracowni informatycznych.

Podczas Festiwalu Nauki, który odwiedzili min. Grzegorz Dobrowolski Wicestarosta Żyrardowski, Daniel Suchecki Przewodniczący Rady Powiatu, Adam Lemiesz dyrektor powiatowej oświaty, Zbigniew Kozera dyrektor Centrum Usług Wspólnych, Barbara Smolarek koordynator projektu, licealiści podsumowali rok kreatywnej pracy. Najlepsze zespoły otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane w ramach realizowanego europejskiego projektu. Zdecydowanym zwycięzcą został film „Kto mu dał skrzydła – biografia patrona stworzona metodą poklatkową”, który powstał pod czujnym okiem profesor Anny Rogali.

Następny taki festiwal dopiero za rok, jednak znając kreatywność dyrektor Urszuli Matusiak i nauczycieli, można spodziewać się kolejnej interesującej imprezy już po wakacjach.

 • Akademia Kompetencji na półmetku
 • Akademia Kompetencji na półmetku
 • Akademia Kompetencji na półmetku

Maskarada w Młodeku

                W dniu 13 czerwca w sali koncertowej Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie odbyła się niecodzienna impreza pod hasłem projektu ,,Dzieci dzieciom’. Dzieci z grupy młodszej teatru MASKARADA zagrały dwa spektakle dedykowane właśnie dzieciom. Pierwszy premierowy to teatr jednego wiersza ,,Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy, drugi spektakl z nową obsadą i w wersji rozszerzonej z  muzyką ,, Czerwony Kapturek” Charlesa Perraulta. Oba przedstawienia wyreżyserowała Ewa Szklarska, akompaniował Maciej Klociński. Wśród przybyłych gości były przedszkolaki z Klubu Myszki Miki, działającego przy MŁDK-u oraz z Akademii Malucha Pluszowy Miś, uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i 6 ze swoimi nauczycielami oraz szerokie grono najbliższych osób małych aktorów.

                Przedstawienia bardzo podobały się szczególnie maluchom, które entuzjastycznie reagowały na poszczególne sceny i postaci, a na koniec  głośnymi brawami dziękowały małym artystom za występ. Rodzicom  ze wzruszenia kręciły się w oczach łzy. Na scenie wystąpili: Stefania Leśniewicz – Pchła Szachrajka, Wiewiórka, Zuzanna Leśniewicz-Czerwony Kapturek, Emilia Ślęzak-Matka Czerwonego Kapturka, Czesław Jakub Wisk- Konik Polny, Wilk, Saba Dzwonek- Babcia, Oskar Siudek-Karaluch, Gajowy, Aleks Otulak- Karaluch, Głos, Teodor Majchrzak-Głos, Angelika Kaliszewska, Julia Fraczkiewicz, Magdalena Siwiec, Małgorzata Gnacińska- Narratorki

 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku
 • Maskarada w Młodeku

Powiat podsumował rok sportowy

W środowy poranek 13 czerwca w Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1 „Elektryk” w Żyrardowie odbyła się Gala Sportu Powiatowego z podsumowaniem III Międzyszkolnych Igrzysk w roku szkolnym 2017/2018. Za wysokie miejsca w Rankingu Igrzysk Starosta Wojciech Szustakiewicz, Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski oraz Dyrektor Wydziału Oświaty Adama Lemiesz przekazali dziesięciu najlepszym szkołom statuetki, dyplomy oraz nagrody finansowe na zakup sprzętu sportowego. Dyplomy uznania otrzymali także dyrektorzy szkół, koordynatorzy, współorganizatorzy i wolontariusze oraz sponsorzy,  przede wszystkim zaś uczniowie za godne reprezentowanie powiatu na sportowych arenach Mazowsza. Gospodarzem Gali byli Barbara Gruchal Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie oraz Krzysztof Dziwisz menager sportu powiatowego. Poniżej podsumowanie powiatowego roku sportowego w liczbach. Poznajmy najlepsze szkoły.

 

STATUETKI i DYPLOMY dla 5 najlepszych szkół w Rankingu Igrzysk oraz BONY FINANSOWE dla 3 szkół z każdej kategorii (I Miejsca po 600 zł, II po 400 zł, III po 300 zł) w Klasyfikacji Generalnej Międzyszkolnych Igrzysk Powiatu Żyrardowskiego.

Szkoły Podstawowe DZIECI, dla:

Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie

Zespołu Szkolny – Przedszkolnego w Wiskitkach

Szkoły Podstawowej w Radziejowicach

Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyrardowie

Szkoły Podstawowej w Puszczy Mariańskiej

 

Szkoła Podstawowa MŁODZIEŻ:

Szkoły Podstawowej w Radziejowicach

Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie

Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wiskitkach

Szkoły Podstawowej w Mszczonowie

Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyrardowie

 

Szkoły Ponadpodstawowe:

Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie

Zespołu Szkół w Mszczonowie

Liceum Ogólnokształcącego im. C. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej

Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach

Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie

Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie

 

Medal za działanie na rzecz Międzyszkolnych Igrzysk Powiatu Żyrardowskiego:

 1. Wójt Gminy Radziejowice - Urszula Ciężka  - za organizację zawodów gminnych
 2. Burmistrza Mszczonowa – Józef Grzegorz Kurek
 3. Wójt Gminy Puszcza Mariańska - Michał Staniak
 4. AQUA ŻYRARDÓW Sp. z o. o.
 5. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie – Małgorzata Chaber
 6. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Osuchowie - Urszula Gowin
 7. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radziejowicach - Irena Sosnowska,
 8. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mszczonowie – Anna Rusinowska
 9. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiskitkach – Ewy Częścik
 10. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie - Barbary Gruchal
 11. Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach – Joanna Wiśniewska
 12. Dyrektor Gminnego Centrum Oświaty w Radziejowicach – Beata Kalina
 13. Paweł Zielińskiego
 14. Łukasza Janicki
 15. Grzegorz Materski
 16. Paweł Promowicz
 17. Krzysztof Kurzepa
 18. Aleksandra Wójcicka
 19. Redakcja Życia Żyrardowa
 20. LKS Osuchów
 21. Mariusz Flis
 22. Grupa Mundial de Żyrardów

 

Dyplomy za: - Międzypowiat - Województwo – Kraj  

Za wybitne osiągnięcia sportowe uczniów i godne reprezentowanie powiatu żyrardowskiego na Zawodach Międzypowiatowych dla:  

SP DZIECI

Szkoły Podstawowej w Kuklówce – Unihokej – DZ – III miejsce;

SP MŁODZIEŻ

 1. Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie – Siatkówka – DZ – III miejsce;
 2. Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyrardowie – Siatkówka – CH – III miejsce;

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

 1. Zespołu Szkół w Mszczonowie –  Piłka Nożna – DZ – III miejsce,  Piłka Ręczna – CH – II miejsce;
 2. Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie  – Piłka Nożna – CH – II miejsce
 3. Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej – Koszykówka – DZ – I miejsce; Piłka Ręczna – DZ – I miejsce;
 4. Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie – Siatkówka – CH – I miejsce

 

Za wybitne osiągnięcia sportowe uczniów i godne reprezentowanie powiatu żyrardowskiego na Igrzyskach Mazowieckich dla: (z 4 szkół z zeszłego roku jest obecnie 13)  

SP DZIECI

Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie - WOJEWÓDZKIE - Indywidualne Biegi – CH – Udział;

Szkoły Podstawowej nr 4 w Żyrardowie - WOJEWÓDZKIE - Indywidualne Biegi – CH – Udział;

Szkoły Podstawowej w Lutkówce - WOJEWÓDZKIE - Indywidualne Biegi – CH – Udział;

Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wiskitkach – WOJEWÓDZKIE – Badminton – DZ – IV miejsce;

 

MIĘDZYPOWIAT – Badminton – CH – II miejsce.

SP MŁODZIEŻ     

Szkoły Podstawowej nr  1 w Żyrardowie - WOJEWÓDZKIE - Indywidualne Biegi – DZ – Udział;

Szkoły Podstawowej w Mszczonowie - WOJEWÓDZKIE - Indywidualne Biegi – DZ – Udział, Indywidualne Biegi – CH – Udział;

MIĘDZYPOWIAT – Piłka Ręczna – DZ – III miejsce;

Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wiskitkach - WOJEWÓDZKIE – Indywidualne Biegi – DZ – Udział,  Piłka Nożna – DZ – VII miejsce

Szkoły Podstawowej w Puszczy Mariańskiej- WOJEWÓDZKIE - Indywidualne Biegi – DZ – Udział;

Szkoły Podstawowej w  Radziejowicach - WOJEWÓDZKIE – Indywidualne Biegi – CH – Udział, Piłka Ręczna – CH – VI miejsce, Badminton – DZ – IV miejsce;

MIĘDZYPOWIAT – Badminton – CH – II miejsce, Unihokej – CH – III miejsce;

Szkoła Podstawowa w Kuklówce - WOJEWÓDZKIE - Indywidualne Biegi – DZ – Udział;

Szkoły Podstawowej w Osuchowie - WOJEWÓDZKIE – Indywidualne Biegi – CH – Udział, Sztafetowe Biegi – CH – Udział;

 

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE     

Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie -

WOJEWÓDZKIE – Sztafetowe Biegi – DZ – V miejsce,

MIĘDZYPOWIAT – Sztafetowe Biegi – CH – III miejsce, Koszykówka – DZ – II miejsce, Koszykówka–CH – II miejsce; Siatkówka – CH – II miejsce, Piłka Ręczna – DZ – II miejsce;

Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach - WOJEWÓDZKIE – Indywidualne Biegi – DZ – III miejsce,

MIĘDZYPOWIAT – Siatkówka – DZ – III miejsce;

 

Za wybitne osiągnięcia sportowe uczniów i godne reprezentowanie powiatu żyrardowskiego na Mistrz. Polski dla:            

Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie (Dzieci)  – M. POLSKI – Minikoszykówka – DZ – I miejsce;

 

WOJEWÓDZKIE –Sztafetowe Biegi – DZ – I miejsce, Indywidualne Biegi – DZ –Udział,

Czwórbój – DZ – VII miejsce  MIĘDZYPOWIAT – Minikoszykówka – CH – III miejsce.

Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie (Młodzież)   –  M. POLSKI – Koszykówka – DZ – (jeszcze grają)

WOJEWÓDZKIE – Indywidualne Biegi – DZ – Udział, Sztafetowe Biegi – DZ – III miejsce,

Koszykówka – CH – II miejsce

 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy
 • Powiat podsumował rok sportowy

Ostatnia droga Wicestarosty

Kilkaset osób, najbliższa rodzina, samorządowcy, współpracownicy, przyjaciele, koleżanki, koledzy i miejscowa społeczność pożegnała w środę 13 czerwca tragicznie zmarłego byłego Prezydenta Żyrardowa, Wiceburmistrza Sochaczewa i Wicestarosty Żyrardowskiego Krzysztofa Ciołkiewicza.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła Msza Święta Żałobna w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie sprawowana przez ks. dziekana Adama Bednarczyka, Proboszcza Parafii M.B Pocieszenia oraz ks. kan. Stanisława Puchaczewskiego. Proboszcz Parafii św. Karola Boromeusza.  W kościele pożegnali zmarłego samorządowcy – Starosta Wojciech Szustakiewicz i były Burmistrz Sochaczewa Bogumił Czubacki. (treść pożegnania Starosty Szustakiewicza publikujemy poniżej). Po zakończeniu liturgii w kościele kondukt żałobny przeszedł na cmentarz parafialny, gdzie złożono ciało Wicestarosty.

 
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa
 • Ostatnia droga Wicestarosty
  fot. Życie Żyrardowa

Włoskie niebo......"w gębie"

Takiego festiwalu smaków Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie swoim gościom nie zafundował już dawno. Umbryjskie niebo w gębie objawiło sią fantazją penne z pomidorami, świeżym domowym makaronem z parmezanem z miętą i pietruszką, bazyliowym pesto, carpaccio z buraków i oczywiście fantastyczną pizzą z salami i rukolą. Prawdziwą pieszczotą dla podniebienia były tarta, galaretka z mascarpone, czy rogaliki z owocami. Oczywiście nie byłoby włoskiego popołudnia bez wybornej latte. Pracę uczniów oraz ich opiekunów podziwiali wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, dyrektor powiatowej oświaty Adam Lemiesz, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Zbigniew Kozera, radny Józef Kłosowski oraz pracownicy żyrardowskiego starostwa pracujący przy unijnych projektach Barbara Smolarek i Monika Gąsiorowska.

W takim właśnie klimacie odbyło się w szkole podsumowanie dwóch projektów. Pierwszy z nich to "Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS Nr 2 szansa na lepszą zawodową przyszłość" z POWER na zasadach Erasmus+, wartość projektu 280.869,93 zł. Właśnie zakończył się pierwszy etap i  grupa stażystów wróciła z Włoch. Dodatkowym atutem tego spotkania był udział uczniów, którzy pojadą na praktyki w kolejnych grupach .Z każdego wyjazdu stażowego uczniowie przywożą doświadczenie, wiedzę, ale nade wszystko niezapomniane wrażenia. Drugi projekt wspierał staże krajowe – „Eko żywienie i eko transport – bezpieczna żywność od producenta do konsumenta”. Wartość tego przedsięwzięcia wynosiła ponad 570.000 zł i w 90% sfinansowana była UE. Od 2015 roku 102 uczniów skorzystało z płatnych staży, kursów, warsztatów rozwoju osobistego, wyjazdów zawodoznawczych.

Nad całością wydarzenia czuwała dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 Jolanta Walczak oraz koordynatorka wszystkich projektowych przedsięwzięć Marzena Szustakowska. Jak zapowiedziały gospodynie wydarzenia oraz wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, to nie koniec unijnych projektów w szkole. Cały czas uczniowie wyjeżdżają na staże w ramach Erasmus+, a już od września rozpocznie się duży projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego na Mazowszu”.

 • Włoskie niebo......"w gębie"
 • Włoskie niebo......"w gębie"
 • Włoskie niebo......"w gębie"
 • Włoskie niebo......"w gębie"
 • Włoskie niebo......"w gębie"

Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego

Samorządowcy, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, szkół i organizacji pozarządowych spotkali się 7 czerwca 2018 r. w żyrardowskiej Resursie, aby rozmawiać o potrzebach osób wykluczonych i niepełnosprawnych oraz wspieraniu rozwoju lokalnych wspólnot. Konferencję Kreator Społeczny zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie, a patronat nad nią objął Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz.

Wojciech Szustakiewicz otwierając I Społeczną Konferencję Powiatu Żyrardowskiego podkreślił, że obecne wyzwania społeczne, jakie stają przed władzami samorządowymi, wymagają szerokiej współpracy rozmaitych podmiotów publicznych i pozarządowych. Dodał też, że do skutecznego i efektywnego zarządzania lokalnymi wspólnotami potrzebne jest zaangażowanie zarówno samych władz lokalnych, ale też stowarzyszeń i fundacji, które realizują ważne i potrzebne działania na rzecz osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

- Z radością przyjąłem pomysł na konferencję, który przedstawiła p.o. Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pani Agnieszka Karwat - podkreślał Starosta - Ważny jest również fakt, że partnerami w organizacji konferencji są dwa stowarzyszenia: BORIS z Warszawy i lokalna Kuźnia Inicjatyw “Wiskitki.org”.

W dalszej części konferencji Pani Dyrektor Barbara Kucharska z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej zachęcała przede wszystkim przedstawicieli samorządów lokalnych do podjęcia szerszych działań społecznych i przeznaczania większych środków finansowych na te cele. Pani Dyrektor podkreślała, że środki te należy traktować jako inwestycję, a nie konieczny i niechciany obowiązek. Przemyślane wydatkowanie środków zmniejsza bowiem skalę problemów społecznych, które odkładane na później w efekcie kosztują więcej.

Jakub Kamiński - prezes Kuźni Inicjatyw “Wiskitki.org” przedstawił doświadczenia z realizacji projektu “W rodzinie siła”, który realizowany był w partnerstwie z ośrodkami pomocy społecznej z Puszczy Mariańskiej, Radziejowic i Wiskitek. Zaznaczył, że współpraca przyniosła korzyści zarówno stowarzyszeniu, jak i partnerom publicznych, a przede wszystkim dała szansę na poprawę swojej sytuacji rodzinom, które borykały się z trudnościami wychowawczymi.

Istotnym elementem konferencji było uwypuklenie, że jednym z ważnych narzędzi radzenia sobie z wyzwaniami społecznymi jest ekonomia społeczna. Przekonywali o tym przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Tłuszczu i Spółdzielni Socjalnej POŻYTEK - Pani Katarzyna Rostek i Pani Ewelina Gzowska. Wśród wymienianych inicjatyw pojawiały się projekty edukacyjne, wsparcie mieszkańców w tworzeniu własnych stowarzyszeń, działania ukierunkowane na zmianę lokalnej przestrzeni, czy aktywizacja osób starszych. Finałem tych działań było powołanie spółdzielni socjalnej, w której znalazło zatrudnienie 30 osób wykluczonych społecznie. Spółdzielnia świadczy usługi opiekuńcze dla osób starszych, prowadzi żłobek oraz wykonuje prace porządkowe.

Katarzyna Bryczkowska - doradczyni kluczowa z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy Stowarzyszeniu BORIS położyła akcent na to, że ekonomia społeczna ma potencjał do przywracania godności osobom, które znalazły się na marginesie życia. Wskazała, że również w Żyrardowie powstało już przedsiębiorstwo społeczne przy Fundacji Świętego Michała Archanioła i zespół ośrodka stoi w gotowości do wsparcia merytorycznego i finansowego kolejnych tego typu inicjatyw.

 

O dotychczasowych działaniach w sferze społecznej z poziomu powiatu żyrardowskiego mówiła Pani Agnieszka Karwat - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

- Kiedy objęłam swoją funkcję i zaczęłam spotykać się z rozmaitymi podmiotami, okazało się, że jest ogromna potrzeba rozmowy o lokalnych problemach społecznych. - podkreślała Agnieszka Karwat - Spotkaliśmy się z instytucjami powiatowymi, jak domy pomocy społecznej, warsztat terapii zajęciowej i środowiskowy dom samopomocy. Za nami również wspólne rozmowy z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi. Działania te zaowocowały pomysłem spółdzielni socjalnej, w której znajdą zatrudnienie osoby niepełnosprawne. Mamy nadzieję, że to pierwsza konkretna propozycja, a z rozmowy i współpracy zrodzą się kolejne pomysły.

W ostatniej części konferencji głos zabrali przedstawiciele samorządów gminnych, którzy ze swojej perspektywy przedstawili lokalną sytuację społeczną. Swoje wystąpienia zaprezentowali Pan Józef Grzegorz Kurek - Burmistrz Mszczonowa, Pani Ewa Śledź - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej, Pani Monika Karpiniuk - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Radziejowicach, Pani Bernarda Świątek - z Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiskitkach oraz Pani Ewa Lasecka - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrardowie.

Konferencję zakończyła dyskusja w grupach nad potencjałami i wyzwaniami społecznymi każdej gminy powiatu żyrardowskiego. Zebrane wnioski i uwagi będą stanowiły podstawę do dalszych działań, o czym zapewnili organizatorzy konferencji. Wszyscy uczestnicy przyznali, że było to potrzebne spotkanie i warto konferencję wpisać na stałe do kalendarza.

 

 
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego
 • Wspólnie o wyzwaniach społecznych powiatu żyrardowskiego

Wielki sukces uczniów Zespołu Szkół w Mszczonowie

W sobotnie przedpołudnie 9 czerwca 2018r. na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody laureatom i finalistom Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego GREAT POLES. Wśród 10 finalistów znalazło się aż dwoje uczniów Zespołu Szkół w Mszczonowie – Patrycja Ziółkowska (II miejsce) i Michał Błaszczak (IV miejsce) z klasy III Technikum w zawodzie Technik Ekonomista, którzy ostatecznie zdobyli tytuł laureata. Konkurs GREAT POLES skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych i polegał na napisaniu eseju o wybranej osobie polskiego pochodzenia, która w szczególny sposób zapisała się na kartach historii. Prace naszych uczniów, pisane pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego Anny Nowis zostały bardzo wysoko ocenione i nasza szkoła jako jedyna ze szkół, które zakwalifikowały się do ścisłego finału może poszczycić się aż dwoma tytułami laureata. Nagrodami w konkursie, organizowanym przez Oxford University Press były cenne książki, w tym prestiżowy słownik Oxford Advanced Learner’s Dictionary. Dodatkowo eseje Patrycji i Michała znajdą się  na stronie www.greatpoles.pl, a sami uczniowie nawiążą  współpracę z redaktorem  OUP UK w celu  przygotowania ich tekstu do publikacji przez OUP w podręczniku lub materiałach online do podręcznika Vision. Eseje zostaną opublikowane w Gazecie - Dziennik Polonii w Kanadzie, a z naszymi uczniami przeprowadzony zostanie wywiad  w Polcast - Radio Service w Kanadzie. Konkurs Great Poles przebiegał pod patronatem: Ambasady Brytyjskiej w Warszawie, Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich w Polsce a także YOUNG TALENT MANAGEMENT.

 • Wielki sukces uczniów Zespołu Szkół w Mszczonowie
 • Wielki sukces uczniów Zespołu Szkół w Mszczonowie

Pogrzeb Prezydenta Krzysztofa Ciołkiewicza

Pogrzeb Prezydenta Żyrardowa, Zastępcy Byrmistrza Sochaczewa i Wicestarosty Żyrardowskiego Krzysztofa Ciołkiewicza rozpocznie Msza Święta Żałobna w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie w dniu 13 czerwca 2018 roku o godzinie 13.00

Po Mszy nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Żyrardowie.

 • Pogrzeb Prezydenta Krzysztofa Ciołkiewicza

Wyróżnienie dla Julii Ksit

   Od 27 lat Włocławek jest gospodarzem Finału Turnieju Poezji Śpiewanej, najważniejszej imprezy tego nurtu w Polsce. Finał odbywa się w ramach 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To najbardziej prestiżowe wydarzenie muzyczne w Polsce. Do stolicy Kujaw przyjeżdżają  najlepsi młodzi wykonawcy wybrani w kilkustopniowych eliminacjach. 7 czerwca przez cały dzień trwały warsztaty i próby z Katarzyną Winiarską, Elżbietą Zapendowską, Janem Zdziarskim i Andrzejem Głowackim. 8 czerwca w sali widowiskowej „Browaru B.” odbywały się dwa koncerty konkursowe. 9 czerwca o 20.00 w „Browarze B.” odbył  się „Dobry koncert” z udziałem laureatów i gwiazdy tegorocznego Finału - Katarzyny Groniec. W jury zasiadali: Teresa Drozda – program 3 Polskiego Radia, Katarzyna Groniec, o. Wacław Oszajca, Janusz Strobel. Koncert Galowy poprowadził Andrzej Poniedzielski, a całość reżyserował Andrzej Głowacki.

Młodzieżowy Dom Kultury reprezentowała Julia Ksit, która wykonała dwa utwory: „Żal” do muzyki Fryderyka Chopina – Etiuda nr 10 op. 3 do tekstu Jerzego Paruszewskiego w aranżacji Tomasza Sosnowskiego oraz „Kiedy serce śpi” z muzyką Zbigniewa Hołdysa do tekstu Jonasza Kofty. Julia zakwalifikowała się do finału i znalazła się w gronie najlepszych 25 wokalistów z całego kraju.

Finał okazał się szczęśliwy, w gronie laureatów znalazło się tylko 7 wykonawców, w tym Julia zdobywając wyróżnienie pierwszego stopnia. Było to możliwe dzięki współpracy kilku osób. Nad stroną recytatorską czuwała p. Hanna Fibich, nad stroną wokalną p. Agnieszka Orzechowska. Julia wzbudziła zachwyt nie tylko samych jurorów ale i Katarzyny Winiarskiej – wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie i Elżbiety Zapendowskiej. Szczególne podziękowania kierujemy do p. Tomasza Sosnowskiego i p. Jerzego Paruszewskiego, bez których nie byłoby to możliwe.

Organizatorami 27. FTPŚ są Centrum Kultury "Browar B.", Towarzystwo Kultury Teatralnej i Teatr Nasz.

 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit
 • Wyróżnienie dla Julii Ksit

Tydzień profilaktyki czyli „Dni bezpieczeństwa”

Od 4 aż do 8 czerwca trwały „Dni Bezpieczeństwa”. Podobnie jak w ubiegłym roku spotkania z młodzieżą zostały zorganizowane po to by uczynić zbliżający się wakacyjny wypoczynek bezpieczniejszym.

Podczas tych kilku dni spotkaliśmy się z prawie 2000 uczniów, którzy oprócz zabawy brali udział z spotkaniach dotyczących bezpiecznych wakacji. W tym roku odwiedziliśmy Wiskitki, Puszczę Mariańską, Żyrardów i Mszczonów. Dużą popularnością cieszył się także zorganizowany przez nas konkurs plastyczny. Do udziału w spotkaniach z młodzieżą zaproszeni zostali  strażacy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie i Ochotniczych Straży Pożarnych z Wiskitek i Mszczonowa ratownicy Powiatowego Żyrardowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Radziwiłłów i Nadleśnictwa Grójec, żołnierze z 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Ochrony Powietrznej z Sochaczewa, a także funkcjonariusze z Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach i policjanci-motocykliści z Sochaczewa. Wszystkie wymienione służby przybliżały najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpiecznego wypoczynku nie tylko nad wodą i w lesie, ale także w domu i podróży. Ten tydzień to także świetna okazja, do pokazania jak atrakcyjna może być praca policjanta, strażaka, ratownika wodnego czy żołnierza.

A co działo się w te dni? Wyścigi w osprzęcie PZ na co dzień wykorzystywanym przy zabezpieczeniach, slalom w alko i narkogoglach, a także próby rysowania w nich to tylko część atrakcji przygotowanych przez policjantów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też puzzle dotyczące znaków drogowych i refleksomierz, na którym każdy mógł sprawdzić czas swojej reakcji. W Mszczonowie dzieciaki miały też okazję przetestować nowy nabytek, czyli grę wielkoformatową „Zostań Kierowcą”, która została zakupiona ze środków Urzędu Gminy w Mszczonowie. Plansza o wymiarach 5x5m, wielka kostka i dzieci jako pionki to coś, co musi się podobać- a przy tym uczy!

Żyrardowski WOPR jak zwykle bardzo profesjonalnie zajął się tematyką bezpieczeństwa nad wodą i jak co roku zgromadził tłumy słuchaczy i chętnych do przypomnienia sobie zasad udzielania pierwszej pomocy. Pokazanie sprzętu, którego WOPR-owcy używają na co dzień, pomogło zrozumieć ich pracę.

Bezpieczny wypoczynek w lesie, to był temat, którym jak nie trudno zgadnąć zajęła się Straż Leśna, przypominając o tym, że to my w lesie jesteśmy gośćmi i śmiecenie, hałasowanie czy podpalanie ognisk, to coś co zaburza ekosystem lasów.

Jedną z wielu atrakcji, które zebrały wielką publiczność był pokaz tresury policyjnych psów służbowych, które razem ze swoimi przewodnikami przyjechały z Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach. Pokazy posłuszności i agresji, to to co spowodowało, ze prawie 200 osób w ciszy czekało na kolejne minuty spotkania. Na koniec policjanci-przewodnicy zaprezentowali szczeniaki, które szkolą się w poszukiwaniach zapachu osób.

Wielkie podziękowania kierujemy do Dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego za użyczenie symulatora jazdy motocyklem, a także do Dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego za wypożyczenie refleksomierza i alkogogli. ZA pomoc w organizacji poszczególnych spotkań serdecznie dziękujemy Dyrektorom: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiskitkach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Puszczy Mariańskiej, Szkoły Podstawowej nr 1 w Żyrardowie oraz Miejskiego Ogrodu Jordanowskiego, a także Prezesowi Klubu Sportowego „Mszczonowianka”.

Moc atrakcji i dobra zabawa, podczas, której można było się wiele nauczyć to to co chcieliśmy osiągnąć! Kolejne spotkania już za rok.

asp. Agnieszka Ciereszko

KP Policji w Żyrardowie

 
 • „Dni bezpieczeństwa”
 • „Dni bezpieczeństwa”
 • „Dni bezpieczeństwa”
 • „Dni bezpieczeństwa”

Naukowcy z Puszczy Mariańskiej zrobią show

Dyrektor, Rada Pedagogiczna, oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej zapraszają na Festiwal Nauki Szkolnej organizowany w ramach projektu „Akademia Kompetencji”, który od początku roku szkolnego jest realizowany z unijnego dofinansowania za kwotę ponad 670.000 zł. Działania obejmują min. zajęcia kół naukowych, projekty edukacyjne, wyjazdy edukacyjne, wyposażenie pracowni informatycznych. Na zakończenie cyklu rocznego uczniowie podsumowują swoje dokonania i prezentują je całemu światu. Na pewno będzie im bardzo miło, jeśli widownia zapełni się po brzegi. Zapraszamy do puszczańskiego Liceum 14 czerwca o godz. 12.20.

 • Naukowcy z Puszczy Mariańskiej zrobią show

Zapraszamy na powiatową Galę Sportu

Mija kolejny rok sportowy w powiecie żyrardowskim. Od trzech lat rozgrywki szkolne prowadzone są w ramach nowej formuły „Międzyszkolnych Igrzysk Powiatu Żyrardowskiego”,  od trzech lat do sportu szkolnego wprowadzana jest nowa jakość.

Uporządkowaliśmy kwestie organizacyjne – regulaminy, kalendarz rozgrywek, kontakty na poziomie międzypowiatowym i wojewódzkim, wprowadziliśmy przejrzyste zasady, usprawniliśmy komunikację między gminami, szkołami i nauczycielami wychowania fizycznego – wymienia jednym tchem Grzegorz Dobrowolski Wicestarosta odpowiedzialny za oświatę i sport. Faktycznie zmian tych trudno nie zauważyć. Wystarczy spojrzeć na stronę internetową rozgrywek, porozmawiać z gminnymi koordynatorami sportu, czy z sędziami. Powołaliśmy menedżera sportu powiatowego odpowiedzialnego za całość rozgrywek. Efekty pracy Krzysztofa Dziwisza, powiatowego Wydziału Oświaty oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie Barbary Gruchal widać gołym okiem – mówi dyrektor powiatowej oświaty Adam Lemiesz.  Wzmocniliśmy promocję sportu i samych rozgrywek, wprowadziliśmy czytelną klasyfikację szkół, wprowadziliśmy system gratyfikacji za najwyższe miejsca w rankingu szkół – podsumowuje Wicestarosta Dobrowolski. W efekcie Powiat może pochwalić się produktem zbudowanym według nowych standardów komunikacji i organizacji o wysokich parametrach jakościowych. To właśnie Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego.

Już 13 czerwca o godzinie 9.00 w Hali Sportowej Zespołu Szkół Nr 1 „Elektryk” w Żyrardowie odbędzie się Gala Sportu Powiatowego z podsumowaniem III Międzyszkolnych Igrzysk w roku szkolnym 2017/2018. Za wysokie miejsca w Rankingu Igrzysk Starosta Wojciech Szustakiewicz przekaże dziewięciu najlepszym szkołom nagrody finansowe na zakup sprzętu sportowego. Dyplomy uznania otrzymają także dyrektorzy szkół, koordynatorzy, współorganizatorzy i wolontariusze,  przede wszystkim zaś uczniowie za godne reprezentowanie powiatu na sportowych arenach całego Mazowsza. Będą także interesujące sportowe statystyki. Goście dowiedzą się, ile było zorganizowanych zawodów, ilu uczniów wzięło w nich udział, ile zostało wręczonych medali, dyplomów… Te dane też mają w sobie coś z rywalizacji, dostarczają przecież emocji. Na Gali zatem nie może zabraknąć żadnego prawdziwego kibica.

 • Zapraszamy na powiatową Galę Sportu

Powiozą nas windą do….

Dziś, 8 czerwca, po ponad dwóch miesiącach robót budowlanych i odbiorów przez inspekcje, uruchomiona została winda osobowa w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie. Śmiało można powiedzieć, że spotkała się tu nowoczesność z historią. Innowacyjny i nowatorski styl windy doskonale komponuje się z zabytkowym budynkiem Starostwa. Wykonany ze szkła szyb windy pozwala podziwiać z wysokości nasze miasto. Nie to jest jednak najważniejsze w jej funkcji. Od dziś dla wielu klientów schody w budynku Starostwa nie będą barierą nie do pokonania, wszak w trosce o wygodę osób z dysfunkcjami i mających innego rodzaju trudności podjęliśmy to inwestycyjne wyzwanie. Koszt budowy windy to kwota ponad 800 tys. zł. Środki Powiatu wsparła dotacja Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie prawie 140 tys. zł.

 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….
 • Powiozą nas windą do….

"RzeczpospoCzyta" w Puszczy

Liceum Tańskiego w Puszczy Mariańskiej nie przestaje zaskakiwać swoją energią i kreatywnością. Dyrektor Urszula Matusiak wraz z nauczycielami przygotowują dla uczniów i gości kolejną noc pełną wrażeń i intelektualnych przeżyć. W tym roku będzie to 9 czerwca Noc Bibliotek w ramach ogólnopolskiej akcji "RzeczpospoCzyta".

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Każda wizyta w czytelni to przecież spotkanie z historią, rozwiązywanie zagadki kryminalnej, czy przeżycie burzliwego romansu.  Zawsze można przygotować sobie profesjonalną ściągę korzystając z zasobów działu naukowego. Biblioteka puszczańskiego Liceum jest na wskroś nowoczesna. Pracownicy i uczniowie korzystają z elektronicznego programu obsługi e-mol, a przytulne wnętrze zachęca do pochylania się nad nadal rewolucyjnym wynalazkiem Johanes’a Gutenberga. Warto także przypomnieć, że w tym roku w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Liceum otrzymało 4000 zł.  Zgodnie z określonym przez MEN regulaminem z tych pieniędzy  nie wolno kupować podręczników i w całości muszą być przeznaczone na zakup beletrystyki. Hasło tegorocznej akcji Nocy Bibliotek to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski będą królowały literatura polska, ilustracje polskich twórców, rodzimą sztuka i historia.

Szkoła przygotowała dodatkowe atrakcje – nocne liczenie motyli, nocne kuchenne rewolucje, przy których przecież łatwiej będzie o nocne Polaków rozmowy. Dla tych, którym będzie mało nocnych wrażeń, czekał będzie pokój gier planszowych. Warto zatem 9 czerwca odwiedzić Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej. Tego dnia noc zacznie się wyjątkowo wcześnie, bo już o 18.00. Takie to puszczańskie czary.

 
 • RzeczpospoCzyta" w Puszczy

Bieg dla Niepodległej i Szkolne Święto Sportu we „Włókienniku”

We wtorek 5 czerwca Zespół Szkół Nr 2 świętował Dzień Sportu, który od wielu już lat jest organizowany z okazji Dnia Dziecka. Święto Sportu Szkolnego jest okazją do posumowania wyników sportowych uczniów, a także zaprezentowania najlepszego projektu edukacyjnego z dziedziny edukacji zdrowotnej, który jest opracowywany przez uczniów klas drugich na zajęciach wychowania fizycznego. W tym roku wyjątkowym projektem pochwaliły się uczennice klasy 2 SE z grupy ekonomicznej. Temat prezentacji "Jak żyć w społeczeństwie - czyli wszystko o stresie, krytyce i sposobach radzenia sobie w życiu" został zrealizowany przez nie w sposób oryginalny i bardzo ciekawy. Zawierał treści zaczerpnięte z psychologii, pedagogiki i sportu. Część teoretyczna projektu została zilustrowana ankietami przeprowadzonymi wśród uczniów szkoły oraz pokazem ćwiczeń relaksacyjnych.

W drugiej części Święta Sportu uczniowie rywalizowali w wielu dyscyplinach sportowych,  w których wyłoniono mistrzów szkoły. Nagrodzenie sportowcy otrzymali medale ufundowane przez Radę Rodziców.

Każdego roku do programu Święta Sportu Szkolnego wprowadzane są nowe elementy: był już mecz siatkówki rozgrywany przez nauczycieli i uczniów, czy szkolny turniej badmintona, W tym roku dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę szkolni sportowcy wzięli udział w sztafetowym Biegu Niepodległości, którego trasa przygotowana i zabezpieczana przez uczniów, przebiegała w Parku Seniora. W biegu sztafetowym na 200 metrów wzięły udział drużyny ze wszystkich klas, puchar Dyrektora szkoły przypadł w udziale uczniom klasy I SE Technikum. Drugi bieg, otwarty dla wszystkich chętnych, zgromadził na starcie wielu uczniów i nauczycieli.

Szkolne Święto Sportu przebiegło w znakomitej atmosferze, w duchu fair play. Było także okazją do integracji środowiska szkolnego i ujawnienia sportowych talentów młodzieży  Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie.

 • Bieg dla Niepodległej i Szkolne Święto Sportu we „Włókienniku”
 • Bieg dla Niepodległej i Szkolne Święto Sportu we „Włókienniku”

Zmarł Krzysztof Ciołkiewicz

Wczoraj, w dniu 5 czerwca, w wyniku odniesionych obrażeń w wypadku samochodowym na DK 48 w Podlodowie, zmarł Krzysztof Ciołkiewicz.

Osoba wielce zasłużona dla Żyrardowa i dla Ziemi Żyrardowskiej.

Krzysztof Ciołkiewicz zajmował stanowiska Prezesa Zarządu Żyrardowskich Zakładów Tkanin Technicznych i Prezesa Zarządu Zakładów Lniarskich “Żyrardów”.

Przez 8 lat, od roku 1998 pełnił funkcję Prezydenta Miasta Żyrardowa.

W latach 2007- 2010 zajmował stanowisko Zastępcy Burmistrza Miasta Sochaczewa, a w latach 2010 – 2014 stanowisko Wicestarosty Powiatu Żyrardowskiego.

Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom Prezydenta, Burmistrza i Starosty składamy najszczersze wyrazy współczucia.

 • Zmarł Krzysztof Ciołkiewicz

Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury

Hajnowski Dom Kultury był organizatorem XV OGÓLNOPOLSKIEJ WIOSNY MŁODYCH TALENTÓW – PREZENTACJE 2018 ,,Wszystkie kolory wiosny” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka. Na konkurs wpłynęło 1620 prac 1314 uczestników ze szkół, świetlic, ośrodków kultury, a także od osób indywidualnych. Komisja oceniała prace w 4 kategoriach wiekowych nagradzając najlepsze prace statuetkami ,,Talent 2018”. Zostało przyznanych 15 statuetek „TALENT 2018”. Wśród nagrodzonych znalazły się 2 plastyczki z Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury: Paulina Górka 7 lat, Magdalena Obraniak 8 lat – pod opieką artystyczną p. Bożeny Liszewskiej. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 18 maja 2018 r.  w Hajnowskim Domu Kultury. 
Biblioteka Publiczna w Ursusie z okazji 70 lecia  istnienia zorganizowała Ogólnopolski Konkurs plastyczny Słoneczna zakładka – Biblioteka marzeń”. Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie w formie plastycznej projektu zakładek do książek. Komisja powołana przez organizatorów przyznała nagrody i wyróżnienia w 5 kategoriach wiekowych. W Kategorii 9 lat 2 miejsce zdobyła Antonina Tomsohn ,l.8 w kategorii 10-11 lat wyróżnienie otrzymała Julia Szparaga , l.11 w kategorii 12-13 lat 2 miejsce –Agata Olesińska , l.13 Laureatki pracują pod opieką p. Bożeny Liszewskiej.
Wojewódzki konkurs Plastyczny „Jesteśmy cząstką przyrody” zorganizowany został po raz przez Młodzieżowy Dom Kultury „Muranów” w Warszawie. W konkursie wzięło udział 204 uczniów z 14 placówek oświatowych i kulturalno-oświatowych. Jury przyznało 7 nagród i 8 wyróżnień. 3 nagrody i 1 wyróżnienie przypadło małym plastykom z Mł.D.K. Nagrody otrzymały: Antonina Tomaszewska, Julia Szparaga (op. Bożena Liszewska) i Łucja Nalej, l. 4 (op. Agnieszka Kaźmierczak). Wyróżnienie przyznano Antoninie Tomsohn, l.8 (op. Bożena Liszewska).

 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury
 • Kolejne nagrody dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury

Wielkie greckie wakacje dla uczniów powiatowych szkół

Najlepsi uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie oraz Zespołu Szkół w Mszczonowie ok kilku lat uczą się praktycznej strony zawodu od pracodawców w Czechach, Austrii, Grecji, Włoszech i Irlandii. Praktyki zagraniczne stały się w tych szkołach istotnym elementem kształcenia zawodowego. Za granicę jadą najlepsi, w końcu greckie słońce jest także nagrodą. Wszystko zaś dzięki europejskiemu programowi Erasmus+.

W zeszłym tygodniu Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki i listę rankingową projektów złożonych o dofinansowanie z Akcji 1. Mobilność edukacyjna w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego. Opracowane przez Zespół Szkół w Mszczonowie i Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach projekty otrzymały pieniądze na organizację staży w Grecji na kolejne dwa lata.  Mszczonowski projekt "Ruszamy do Europy - mój rozwój zawodowy to moja szkoła" obejmuje uczniów z klas Technikum w zawodzie technik spedytor, technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik ogrodnik będą odbywać 3-tygodniowy zagraniczny staż zawodowy w przedsiębiorstwach spedycyjnych, firmach transportowo-usługowych, hotelach, obiektach zajmujących się pielęgnacją zieleni na terenie Grecji. Natomiast Wiskitki tym razem postawiły na informatyków. Do tej pory staże organizowane były tylko dla hotelarzy. „Praktyki zagraniczne szansą na rozwój zawodowy dla uczniów Technikum Informatycznego Zespołu Szkół nr 3 im Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach” mówi niemal wszystko.

Uczniowie w czasie praktyk zagranicznych  będą mieli możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych, językowych, kulturowych i społecznych zgodnie z ideą ECVET (Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym, który ma służyć zwiększeniu przejrzystości i porównywalności kwalifikacji). Wartość dofinansowanych projektów to około 200.000 EUR.

Warto także przypomnieć, że od lipca 2017 r. do 30 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie realizowany jest projekt „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS Nr 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość” dla 28 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i technik ekonomista. Praktyka zawodowa prowadzone są w przedsiębiorstwie agroturystycznym we Włoszech w regionie Umbria. Natomiast Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach kontynuuje projekt dla hotelarzy  Mobilny obywatel współczesnej Europy - praktyki zawodowe dla uczniów klas hotelarskich w Grecji. Uczniowie hotelarskiego fachu uczą się na Wybrzeżu Olimpijskim w Hotelu Honorata. Projekty w realizacji to kwota ponad 120.000 EUR.

Każdy taki wyjazd jest nie lada gratką dla uczniów. Dla większości z nich jest to pierwsza podróż zagraniczna. Najważniejsze są jednak umiejętności zdobyte w środowisku międzynarodowym, a potwierdzone europejskimi certyfikatami. Dla absolwentów powiatowych szkół jest to furtka do poważnej kariery zawodowej. 

 • Wielkie greckie wakacje dla uczniów powiatowych szkół
 • Wielkie greckie wakacje dla uczniów powiatowych szkół

Kalendarium

Kalendarz

«grudzień 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki