Treść strony

Aranżują i dekorują wnętrza

Od września 2017 w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach  młodzież kształci się w klasie o innowacji pedagogicznej – aranżacja wnętrz z elementami florystyki. To jedyna taka klasa w powiecie żyrardowskim na poziomie szkoły średniej.  Nauka aranżacji wnętrz daje możliwość rozwoju umiejętności poznawczych i estetycznych, poszerza umiejętności i wiedzę w kierunku technicznym oraz artystycznym.

Dekorator projektuje i realizuje wystrój wnętrz. Ustala szczegóły zlecenia z klientem, przedstawia mu wstępny projekt i kosztorys. Uwzględnia poprawki, a następnie pozyskuje materiały i elementy wystroju i rozpoczyna aranżację. Dekoracja wnętrz może obejmować zmianę umeblowania, kolorów ścian lub wzorów tapet. Dekorator może także doradzać w wyborze dzieł sztuki, które są dopasowane do stylu i wielkości pomieszczenia.

Wiedza i umiejętności, które uczniowie zdobywają w trakcie nauki, przygotowują ich do funkcjonowania na współczesnym, bardzo wymagającym rynku pracy. Po ukończeniu liceum absolwenci chcący poszerzyć wiedzę oraz zdobyć kwalifikacje do samodzielnych funkcji projektanta, będą mogli kontynuować naukę na wyższych uczelniach politechnicznych lub artystycznych. Co w przyszłości otwiera przed nimi drogę,by znaleźć zatrudnienie m. in. w architektonicznych biurach projektowych, pracowniach dekoratorskich, w zakładach meblarskich, które zajmują się projektowaniem mebli, w firmach wykonawczych zajmujących się wyposażeniem wnętrz mieszkalnych, lokali użyteczności publicznej, jak i przestrzeni publicznych. Można też założyć własną działalność gospodarczą. Mała firma pozwoli na samorealizację poprzez indywidualną pracę koncepcyjną nad projektem szeroko rozumianego wnętrza.

W mijającym roku szkolnym 2017/18 uczniowie wykonali szereg przedsięwzięć z zakresu aranżacji. Pierwszym wyzwaniem były jesienne dekoracje, które nie tylko w stylowy sposób rozświetlają wnętrza ciepłymi barwami, ale także są doskonałym sposobem na poprawienie humoru, gdy na zewnątrz szaro, a o szybę zacina deszcz.

W gąszczu cotygodniowych zajęć na uwagę zasługują okolicznościowe dekoracje w naczyniach o różnej strukturze materiału. Na zdjęciach można zobaczyć prace wykonywane z okazji dnia Edukacji Narodowej, a wykorzystane jako prezenty dla nauczycieli i pracowników oświaty.

Główną tematyką tego roku szkolnego stały się aranżacje sal weselnych i bankietowych oraz dekoracje przestrzeni na różne uroczystości takie jak : śluby, urodziny, rocznice działalności rożnych firm i organizacji,  podsumowanie projektów, uroczyste kolacje czy eventy.

Tradycją naszej szkoły stają się cykliczne warsztaty świąteczne w których średnio bierze udział od 30 do 50 uczestników z okolicznych szkół podstawowych powiatu żyrardowskiego. Przedświąteczny czas to doskonała okazja do kreatywnych form spędzania wolnego czasu z bliskimi na tworzeniu wyjątkowego klimatu we wnętrzach domów nadając im niepowtarzalny charakter. Taki właśnie charakter i misję mają nasze warsztatowe spotkania.

Jednym z ostatnich naszych przedsięwzięć były przygotowania oraz prezentacja prac naszych uczniów podczas organizowanych przez Starostwo Powiatowe targów dla uczniów szkół podstawowych pt. Dobre szkoły blisko Ciebie oraz Dnia otwartego naszej szkoły. W ramach naszego stoiska zaprezentowaliśmy duże drewniane dekoracje do wykorzystania jako element aranżacji wnętrza domowego, sklepowego, restauracji czy pubu.

  • Aranżują i dekorują wnętrza
  • Aranżują i dekorują wnętrza

Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu

Szkoła Podstawowa nr 19 w Łodzi zaprosiła uczniów szkół podstawowych z całej Polski do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "A gdybym był instrumentem...". Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu autoportretu, na którym autor pracy przedstawi siebie porównując się do muzycznego instrumentu. Spośród 172 prac plastycznych, które zostały przysłane do organizatorów, jury wyłoniło laureatów konkursu. Wśród nagrodzonych znalazła się wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury – Marcelina Rutkowska, lat 8 (op. Bożena Liszewska), która zdobyła II miejsce.

Organizatorem V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Cztery pory roku w oczach dziecka”- wszystko, co z wiosną, latem, jesienią i zimą związane” była Niepubliczna Szkoła Podstawowa na 7 w Słupsku. Na konkurs nadesłano 1364 prace ze 105 placówek z całego kraju. Komisja przyznała nagrody i  wyróżnienia w 11 grupach wiekowych. Prace nagrodzone z MDK w Żyrardowie: Magdalena Lechniak, Aurelia Wypych, Julia Olborska (op. Agnieszka Kaźmierczak). Prace wyróżnione: Zuzanna Meszka ( op. Bożena Liszewska) i Julia Rdest (op. Agnieszka Kaźmierczak).

Miejski Dom Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie  zorganizował Ogólnopolski  Konkurs Plastyczny  pt. „Świat mojej wyobraźni”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 16 lat. Jury przyznało wyróżnienie Emilii Cieślak, l.6 (op. Bożena Liszewska).

Galeria im. Jana Tarasina w Kaliszu była organizatorem 33 edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Świat dziecka". Do Kalisza nadesłano 1454 prac z 83 miejscowości. Komisja plastyczna spośród nadesłanych prac wyróżniła z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie prace Róży Rudzińskiej i Olimpii Marzoch (op. Bożena Liszewska).

Już po raz jedenasty Pałac Młodzieży w Szczecinie zaprosił uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, domów kultury i innych placówek oświatowych do uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Poezja w obrazach”, którego celem jest m.in. upowszechnianie poezji polskiej wśród dzieci i młodzieży oraz wymiana doświadczeń plastycznych, metodycznych i estetycznych. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 119 prac plastycznych (w tym 2 prace ceramiczne) z 24 placówek. Komisja przyznała 11 równorzędnych nagród oraz 11 równorzędnych wyróżnień. Wyróżnienia otrzymały: Julia Pieniążek, 6 lat – do wiersza Jana Brzechwy „Stonoga i  Gabriela Wąsikowska, 9 lat – do wiersza Jana Brzechwy „Siedmiomilowe buty” z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie (nauczyciel: Bożena Liszewska).

W Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Small Montrmartre” zorganizowanym przez Centrum Kultury w Bitoli – Macedonia dyplomy honorowe otrzymały: Kaja Stronias i Amelia Kobus (op.Bożena Liszewska).

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Dzieci Świata” zorganizowany został przez Szkołę Podstawową nr 306 w Warszawie pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. Celem konkursu było poszerzanie wiedzy dotyczącej życia ludzi na różnych kontynentach, kształtowanie postawy otwartości i szacunku dla dzieci ze wszystkich stron świata oraz zachęcanie do twórczego przedstawienia różnorodności i odmienności kulturowej. W konkursie dwie II nagrody zdobyły Maja Hałek, l.7 i Gabriela Smolarek, l.11 (op. Bożena Liszewska).

Gabriela Wąsikowska zdobyła III miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Portret Mamy i Taty”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 26 w Łodzi.

XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pn. „Malowane Poezją” jest organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie. W konkursie wyróżnienie otrzymała Zuzanna Wargalla, natomiast wyróżnienie w postaci kwalifikacji do wystawy otrzymała Karolina Lechniak z Młodzieżowego Domu Kultury.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Salskiej w Pabianicach był organizatorem 18 Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Człowiek w ruchu". Na konkurs wpłynęło 1064 prac z 153 placówek oświatowych i kulturalnych. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w 12 kategoriach wiekowych. W Kategoria 11 lat II miejsce  zdobyła Zuzanna Wargalla  z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie – op. Bożena Liszewska. Wszystkim laureatom gratulujemy sukcesów i życzymy wspaniałych wakacji!

  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu
  • Wakacje z nagrodami dla plastyków z MłoDeKu

Święto Mazowieckich Policjantów w Mszczonowie

Zbliża się ważny dzień dla wszystkich funkcjonariuszy - Święto Policji. W tym roku mamy zaszczyt wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu organizować Mazowieckie obchody tej uroczystości na terenie naszego powiatu. Uroczysty apel odbędzie się 26 lipca w Mszczonowie, przy ul. Warszawskiej przy nowo wybudowanym komisariacie.

W tym roku przypada już 99 rocznica powołania Policji Państwowej. Ten dzień będzie wyjątkowy dla wszystkich funkcjonariuszy z Mazowsza, ale przede wszystkim dla Nas - żyrardowskich policjantów oraz pracowników cywilnych Policji. Właśnie 26 lipca jako symbol zaufania społecznego, Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie zostanie nadany sztandar - symbol sławy, chlubnych tradycji, męstwa, honoru, wierności i ofiarnej służby Ojczyźnie. W trakcie uroczystego apelu zostanie także otwarty nowo wybudowany Komisariat Policji w Mszczonowie. Obiekt ten powstał dzięki ogromnemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Mszczonowie, służący w nim funkcjonariusze będą obsługiwać miasto i gminę Mszczonów oraz gminę Radziejowice.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu do udziału w Pikniku Rodzinnym, który rozpocznie się o 14:30 przy nowym Komisariacie Policji  w Mszczonowie. W czasie jego trwania zaplanowane zostały:

  • konkursy na temat bezpieczeństwa,
  • pokazy psów i koni służbowych,
  • mini laboratorium kryminalistyczne
  • pokaz taktyk i technik interwencji,
  • prezentacja grup rekonstrukcyjnych
  • symulator jazdy 3D
  • występ zespołu „Zagrali i poszli”
  • i wiele wiele innych

Serdecznie zapraszamy do udziału, bądźcie z Nami w tym wyjątkowym dniu.

 

asp. Agnieszka Ciereszko

W Płocku złożyli przysięgę wojskową żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ponad 120 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego złożyło w niedzielę w Płocku na Nowym Rynku przysięgę po zakończeniu 16-dniowego szkolenia podstawowego. Podczas uroczystości niespodzianką zostały zaręczyny.

Uroczysta przysięga żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty odbyła się w niedzielę, 15 lipca od godz. 13.00 na Nowym Rynku w Płocku.

Była to pierwsza od 26 lat uroczystość tego typu w Płocku. Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w intencji zaprzysiężonych żołnierzy w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Później, o godz. 13 odbyło się zaprzysiężenie oraz tradycyjna defilada.

Słowa roty - przysięgi wojskowej, wypowiedziało ponad 120 ochotników, którzy zostali powołani 30 czerwca do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, który jest pierwszym pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Batalion tworzą ochotnicy, którzy wywodzą się z powiatów południowego Mazowsza, którzy zgłosili się w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie. Teraz, po złożeniu przysięgi wojskowej rozpoczną trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

Podczas przysięgi miało miejsce wyróżnienie żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie z najlepszymi wynikami. Do gratulacji dołączyły rodziny, a żołnierze otrzymali listy. W momencie kiedy powinni wrócić na miejsca, szeregowy Mikołaj Marciniak oświadczył się swojej dziewczynie. Zaproszeni goście i widzowie nie kryli wzruszenia w tym pięknym momencie. Do gratulacji dołączyli Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła oraz Dowódca 6MBOT płk Grzegorz Kaliciak.

– W roku, w którym obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, słowa roty przysięgi są powodem do wielkiej dumy. „Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” – przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na nas, żołnierzach Wojska Polskiego. W myśl idei Wojska Obrony Terytorialnej chcemy stać na straży naszej małej ojczyzny, czyli naszych najbliższych i miejsc, w których na co dzień żyjemy. W imieniu koleżanek i kolegów chcemy podziękować dowódcom i kadrze instruktorskiej za włożony trud, cierpliwość i przekazaną wiedzę. – mówi w liście podziękowań od żołnierzy szeregowa Joanna Benesz.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

  • W Płocku złożyli przysięgę wojskową
  • W Płocku złożyli przysięgę wojskową
  • W Płocku złożyli przysięgę wojskową
  • W Płocku złożyli przysięgę wojskową
  • W Płocku złożyli przysięgę wojskową

Ruszył nabór do WOT w Żyrardowie!

Ochotnicy do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Żyrardowa mogą składać wnioski o przyjęcie do służby. Rekrutować mogą kobiety i mężczyźni, którzy nie pełnili do tej pory służby wojskowej oraz rezerwiści. Brygada planuje również kolejną uroczystą przysięgę wojskową w Płocku, która odbędzie się już 15 lipca.

Na terenie południowego Mazowsza, w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej formowana jest 6 Brygada OT, która od lipca tworzy kolejne bataliony lekkiej piechoty. Powstają one w Płocku, Radomiu oraz Pomiechówku. Terenem stałej odpowiedzialności będzie południowe Mazowsze, w tym Żyrardów.  Już teraz wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi WOT mogą starać się o przyjęcie do służby. Bataliony będą przyjmować ochotników nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także z innych regionów województwa.

Informacje na temat Terytorialnej Służby Wojskowej dostępne w każdej Wojskowej Komendzie Uzupełnień (WKU) oraz na stronie internetowej www.terytorialsi.wp.mil.pl.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Warszawa- Ochota

ul. Sękocińska 8

02-313 Warszawa

 

Czym jest szesnastka?

Szkolenie to w praktyce będzie obejmowało naukę i doskonalenie  umiejętności taktycznych i strzeleckich. Pierwszego dnia ochotnicy zostaną umundurowani i wyekwipowani. W kolejnych dniach zostaną poddani „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Następne dni obejmować będą wdrożenie elementów zielonej taktyki właściwej dla lekkiej piechoty.

Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Ochotnicy posługiwać się będą najnowocześniejszą polską bronią- karabinkiem MSBS Grot. To pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56 x 45 mm opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych – jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

*****

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 10 tys. żołnierzy. Przeprowadzone analizy pokazują, że ponad 49% żołnierzy TSW posiada wykształcenie średnie, a prawie 32% wykształcenie wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 9% żołnierzy.

Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków.

Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 31 lat. W WOT służbę pełni ponad 9% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

  • Ruszył nabór do WOT w Żyrardowie!
  • Ruszył nabór do WOT w Żyrardowie!
  • Ruszył nabór do WOT w Żyrardowie!

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dziś, 12 lipca, po raz pierwszy obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - święto państwowe ustanowione jesienią ubiegłego roku. Datę 12 lipca wybrano ze względu na wydarzenia II wojny światowej - to dzień pierwszej pacyfikacji Michniowa i apogeum mordów na Kresach Wschodnich.

"Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej - za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi - rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty" - podała Kancelaria Prezydenta po podpisaniu ustawy ustanawiającej święto.

W Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie zaplanowano na dziś uroczyste obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej i 75. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów. Patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

foto źródło www.wikipedia.org

 
 
  • Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
  • Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Powiat z dotacją na budowę boiska w Puszczy Mariańskiej

Zakończył się drugi etap budowy boiska sportowego przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. W zeszłym roku wykonano prace ziemne polegające na wyrównaniu terenu, odprowadzeniu wody i przygotowaniu niecki płyty głównej boiska. W tym roku wybudowane już jest główne boisko z bieżnią, piłkochwyty, ogrodzenie, stanowisko do pchania kuli. Prace przeniosły się na boiska boczne. W tym czasie żyrardowskiego starostwo czyniło wszelkie starania, żeby zdobyć dodatkowe pieniądze na tę inwestycję. Na początku roku Sejm RP na wniosek posła Macieja Małeckiego przyjął poprawkę do budżetu na rok 2018, dzięki której inwestycja w Puszczy Mariańskiej otrzyma 200.000 zł. Umowę przekazania dotacji podpisali 5 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie wojewoda Zdzisław Sipiera, starostowie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski oraz skarbnik Edyta Fedorowicz.

Sejm 11 stycznia uchwalił ustawę budżetową uwzględniającą poprawkę nr 369 polegająca na zwiększeniu wydatków w części 85/14 – województwo mazowieckie  rezerwy ogólnej i celowej (rozdz. 75818) z zapisem „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej (200 tys. zł)”.  Obsługą i rozliczeniem zajmie się Biuro Rozwoju i Inwestycji Urzędu Wojewódzkiego oraz Wydział Oświaty żyrardowskiego starostwa. Wsparcie to odciąży budżet powiatu żyrardowskiego, tym bardziej, że w tym roku rozpoczęła się budowa kolejnego boiska wielofunkcyjnego, tym razem przy Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół w Mszczonowie. Jesienią wykonany także będzie remont boiska do koszykówki przy Zespole Szkół Nr 2 Żyrardowie.

Podczas podpisywania umowy Starosta Wojciech Szustakiewicz przypomniał, że puszczańskie liceum w zeszłym roku rozpoczęło współpracę ze spółką Skarbu Państwa Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Pod patronatem firmy powstała klasa stewardess i obsługi ruchu naziemnego. Szkoła była współorganizatorem niezwykle oryginalnej wystawy w „88 lat dookoła świata. Historia PLL LOT” eksponowanej w Muzeum Mazowsza Zachodniego, organizatorem Pikniku Lotniczego. Wszystko to sprawia, że powiatowa placówka jest w stanie zaoferować najwyższą jakość edukacji.

Budowa boiska kosztowała będzie blisko 2,2 mln złotych.  Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na listopad 2018 r., jednak wszystko wskazuje, że rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się na nowym obiekcie.

  • Powiat z dotacją na budowę boiska w Puszczy Mariańskiej
  • Powiat z dotacją na budowę boiska w Puszczy Mariańskiej
  • Powiat z dotacją na budowę boiska w Puszczy Mariańskiej
  • Powiat z dotacją na budowę boiska w Puszczy Mariańskiej

Barwy wolontariatu

 Informujmy, że Marszałek Województwa Mazowieckiego już po raz ósmy ogłosił konkurs Mazowieckie Barwy Wolontariatu. Celami Konkursu są przede wszystkim: popularyzowanie i wyjaśnianie znaczenia wolontariatu, propagowanie inicjatyw mających na celu podniesienia prestiżu wolontariatu, poszerzenie wśród mieszkańców Mazowsza wiedzy o rodzajach wolontariatu i zakresu pracy wolontariuszy oraz zachęcanie Mazowszan do podejmowania aktywności wolontariackiej.

      Konkurs jest etapem wojewódzkim konkursu ogólnopolskiego realizowanego przez Sieć Centrów Wolontariatu
w Polsce i jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.

   Wolontariat to idea, z którą łączą się ważne wartości, takie jak altruizm, empatia, solidarność. Doskonale wiedzą o tym wolontariusze – ludzie, którzy z potrzeby serca angażują się w niesienie pomocy potrzebującym, biednym, chorym oraz w szeroko pojętą pracę na rzecz różnych środowisk, instytucji i organizacji działających w wielu obszarach życia społecznego. Warto zatem promować tego typu postawy poprzez realne wsparcie konkursu.    

   Co warte podkreślenia, rozwój wolontariatu na Mazowszu jest jednym z zadań wskazanych do realizacji w Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 r., a Konkurs Mazowieckie Barwy Wolontariatu wprost przyczynia się do popularyzowania podejmowania aktywności wolontariackiej. Organizacja konkursu we współpracy z wieloma partnerami jest ponadto przejawem społecznej odpowiedzialności Urzędu oraz przykładem dobrej praktyki wskazywanej zarówno przez urząd marszałkowski, jak Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu.

       W załączeniu regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy. 

  • Barwy wolontariatu

„Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”

W dniu 6 lipca 2018 roku w żyrardowskiej Resursie odbyła się konferencja pn. „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.” Tematem przewodnim konferencji było podsumowanie realizacji polityki rozwoju województwa prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz przyszłość Mazowsza w kontekście: zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego, nowego podziału statystycznego regionu i związanej z tym kwestii funduszy pomocowych w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej po 2020 roku.

Konferencja była ostatnią w cyklu debat organizowanych przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie debat, mających pomóc w wypracowaniu optymalnych kierunków rozwoju dla całego województwa

W debacie, ze strony organizatorów udział wzięli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Kierownik Katedry Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Szkoły Głównej Handlowej  prof. dr hab. Jacek Szlachta, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dr Marcin Wajda, Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie Agnieszka Ajdyn, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM Radosław Rybicki oraz Dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie dr Elżbieta Kozubek. Na zaproszenie organizatorów przybyli samorządowcy trzech powiatów – grójeckiego, sochaczewskiego i żyrardowskiego.

Rozpoczynający debatę Marszałek Adam Struzik omówił realizację polityki rozwoju województwa mazowieckiego w latach 1998-2018, z uwzględnieniem inwestycji dotyczących tworzonego Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach podziału statystycznego NUTS3. Od pierwszego stycznia funkcjonuje bowiem nowy podział na NUTS3. Wśród subregionów pojawił się zupełnie nowy subregion żyrardowski w skład, którego weszły trzy powiaty: sochaczewski, grójecki i żyrardowski. W sumie trafiło już do nich blisko 363 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego oraz przeszło 650 mln zł z UE. Wsparcie unijne pochodziło z programów ZPORR 2004–2006, RPO WM 2007–2013, PROW 2007–2013, a także RPO WM 2014–2020 i PROW 2014–2020.

W dalszej części spotkania prezentacje przedstawili:

- prof. dr hab. Jacek Szlachta, który odniósł się do kształtowania polityki rozwoju Mazowsza po 2020 roku w nowym podziale statystycznym,

- Dyrektor Marcin Wajda - zaprezentował stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014- 2020 oraz przyszłość Polityki Spójności po 2020 roku,

- Dyrektor Radosław Rybicki – przedstawił Program Rozwoju Obszarów Wiejskich po roku 2020,

- Dyrektor Agnieszka Ajdyn odniosła się do kwestii związanych ze zmianami społeczno-gospodarczymi w subregionach województwa mazowieckiego.

Ważnym punktem konferencji było przedstawienie projektu zmiany „Planu zagospodarowania przestrzennego województwa mazowieckiego z uwzględnieniem obszarów funkcjonalnych”. Problematykę tę omówiła Dyrektor Elżbieta Kozubek. Przedstawiła m.in. uwarunkowania prawne dokumentu i wyznaczone w nim obszary funkcjonalne, przebieg prac nad planem, jego strukturę oraz wybrane elementy.

Na zakończenie, w podsumowaniu Marszałek Adam Struzik zaakcentował, że Zarząd Województwa ma jasną wizję rozwoju Mazowsza i dlatego podjął debatę w tym temacie z samorządowcami. Warto porozmawiać o 20 latach, które mijają, ale również o tym, co przez najbliższe 5, 10 lat należy zrobić w poszczególnych subregionach Mazowsza, aby w dalszym ciągu utrzymać dynamiczny rozwój gospodarczy regionu, rozwiązywać problemy społeczne oraz dbać o to, aby zapewnić naszej całej mazowieckiej wspólnocie godne warunki życia – podkreślił Marszałek.

  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”
  • „Mazowsze - cele i wyzwania na przyszłość.”

Wyniki Matur 2018 w szkołach Powiatu Żyrardowskiego

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała 3 lipca wyniki tegorocznych matur. W całej Polsce zdało 79,7 proc. uczniów liceów i techników. Matury nie zdało 5,5 proc. uczniów, a 14,8 proc. ma prawo do poprawki w sierpniu - czyli nie zdali tylko jednego egzaminu. Jak wygląda sytuacja w powiecie żyrardowskim? Tak wyglądają wyniki matur sesji majowej.

W nawiasach liczba uczniów, którzy przystąpili do egzaminu dojrzałości, dalej procent uczniów, którzy zdali:

LO im. S. Żeromskiego – (180) – 97%

LO SMS - (10) - 70%

Zespół Szkół w Mszczonowie (technikum) - (31) – 67,7%

LO w Puszczy Mariańskiej - (42) – 86%

LO w Mszczonowie - (30) – 90,0%

ZS nr 3 w Wiskitkach (technikum) - (40) - 45%

ZS nr 3 w Wiskitkach (liceum) - (17) – 58,8%

ZS nr 2 w Żyrardowie (technikum) - (21) - 57%

ZS nr 1 w Żyrardowie (technikum) - (18) - 66,7%

Średnia krajowa wyniosła 79,7% (licea 85,3%, technika 69,9%), na Mazowszu zaś 81% (licea 86%, technika 68%).

Z pośród 72 osób, które nie zdało, 58 osób może zdawać egzamin maturalny w sesji sierpniowej, czyli tzw. poprawkę. Tym samym, wyniki zdawalności matur na pewno poprawią się. 14 uczniów definitywnie nie zdało matury (nie może przystąpić do sesji poprawkowej).

  • Matura 2018

XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego, absolutorium dla Zarządu

W dniu 29 czerwca, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Obradami sesji kierował Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki. Pierwszymi w porządku obrad były punkty związane z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego Powiatu Żyrardowskiego za 2017 rok i udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Żyrardowskiego z tytułu wykonania budżetu za ubiegły rok. Przewodniczący Zarządu, Starosta Wojciech Szustakiewicz, przedstawił informacje na temat realizacji budżetu w minionym roku. W 2017 roku łączne dochody budżetu Powiatu Żyrardowskiego wyniosły 67.111.987,81 zł, co stanowi 98,29% przyjętego planu, zaś wydatki budżetu 70.880.230,01 zł, tj. 95,85% planu. Ubiegłoroczny budżet był większy o kwotę 1.276.070 zł po stronie dochodów niż w roku 2016. Starosta podkreślił, że pozytywną dla Powiatu jest stała tendencja zwiększania dochodów własnych, w tym udziału w podatkach PIT i CIT. Dochody własne w ubiegłorocznym budżecie stanowiły 47,20% (w roku 2016 – 44,84%), pozostałe to – subwencja ogólna – 30,48%, dotacje celowe – 19,22% i dochody majątkowe - 3,10% - mówił Starosta.

Podobna jak w ubiegłych latach była struktura wydatków. W roku 2017 najwięcej środków wydano na oświatę i wychowanie – 24.151.033,93 zł (34,07% wszystkich wydatków). Drugie miejsce w strukturze wydatków zajęła pomoc i polityka społeczna – 19.103.046,47 zł, tj. 26,95% wykonanych wydatków ogółem (więcej niż w roku 2016 o 638.826,00 zł),. Na trzecim miejscu pod względem wydatków znalazła się administracja publiczna, na którą wydatkowano 8.181.724,77 zł, tj. 11,54% wykonanych wydatków ogółem.  Z pozostałych wydatków – na transport i łączność wyasygnowano 7.788.410,33 zł. (10,99%), na bezpieczeństwo – 4.603.905,78 zł, (6,50%.), a na ochronę zdrowia – 3.427.871,34 zł, (4,84%). Podkreślić należy wysoki poziom wydatków majątkowych, w 2017 r. - ich udział w strukturze wydatków ogółem wynosił 13,10% (kwota - 9.150.013,66 zł).

Z wydatków inwestycyjnych w 2017 roku najwyższą kwotę 5.431.324,71 zł wyasygnowano na transport i łączność. Dzięki tym środkom zrealizowano kilka zadań drogowych, w tym m.in. przebudowa drogi powiatowej nr 4718W Bartniki-Puszcza Mariańska w miejscowości Budy Zaklasztorne i miejscowości Radziwiłłów – 2.478.339,11 zł, przebudowa mostu w m. Feliksów-Grądy w ciągu drogi powiatowej nr 4701W – 784.265,15 zł, przebudowa drogi powiatowej nr 4718W Bartniki-Puszcza Mariańska na odcinku Bartniki-Radziwiłłów – 499.775,00 zł, przebudowa drogi powiatowej nr 4729W Wiskitki-Działki-Żyrardów na odcinku ulicy Żeromskiego od ulicy Limanowskiego do ulicy Mokrej w Żyrardowie – 370.573,82 zł oraz przebudowa drogi powiatowej nr 4727W (Huta Zawadzka) gr. woj. – Piekarowo – 345.647,12zł.

Środki inwestycyjne w oświacie w kwocie 1.711.359,73 zł wykorzystano na modernizację budynku Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie – 1.022.999,85 zł i budowę boiska wielofunkcyjnego przy LO w Puszczy Mariańskiej – 500.000,00 zł.

Wysoki udział wydatków na oświatę, to nie tylko modernizacja budynku ZS Nr 1, ale także doposażanie poszczególnych szkół w sprzęt pozwalający poszerzyć ofertę edukacyjną, a również realizacja projektów edukacyjnych ze wsparciem środków z programu Kapitał ludzki akcentował Starosta.

 Rozchody budżetu Powiatu za 2017 r. zostały zrealizowane w kwocie 1.046.839,47 zł, dotyczyły spłaty rat kapitałowych zaciągniętych w latach poprzednich pożyczek w kwocie 209.656 zł i kredytów 837.183,47 zł. Zadłużenie z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek przez Powiat Żyrardowski wynosiło na dzień 31 grudnia 2017 roku 30.118.912,66 zł, (44,88%). Kwota 1.514.903,12 zł to zaciągnięta pożyczka w BGK na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych z udziałem środków europejskich.  Łączna kwota długu, z uwzględnieniem kredytu przejętego po zlikwidowanym ZOZ na dzień 31.12.2017 r. wynosi 34.522.431,91 zł, tj. 51,44% wykonanych dochodów.

Informacje Starosty dotyczące sprawozdania finansowego uzupełniła Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz przedstawiając także pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Po przedłożonych sprawozdaniach opinie o realizacji budżetu przedstawiali przewodniczący komisji Rady Powiatu: Klaudiusz Stusiński – Komisji Promocji, Współpracy, Zdrowia i Polityki Społecznej, Piotr Markowski – Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Transportu, Krzysztof Waśkowski  – Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Krystyna Penczonek – Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego. Uchwałę kwitującą realizację budżetu w 2015 roku, za podjęciem uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdanie finansowe Powiatu Żyrardowskiego za 2017 rok radni przyjęli przy jednym głosie wstrzymującym.

Drugą uchwałą związaną ze skwitowaniem dla Zarządu była uchwała udzielająca  absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Jej przyjęcie wymagało także pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Tu Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej Franciszek Jankowski odczytał uchwałę RIO pozytywnie opiniującą wykonanie budżetu Powiatu oraz projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Żyrardowskiego za 2017 rok. W głosowaniu nad udzieleniem absolutorium - za przyjęciem uchwały wypowiedziało się 15 radnych, dwoje radnych wstrzymało się od głosu.

Starosta Wojciech Szustakiewicz podziękował radnym za udzielone poparcie i zaufanie, podziękował Zarządowi i Skarbnik Edycie Fedorowicz za współpracę, za podejmowanie trudnych decyzji i realizację polityki dyscyplinującej finanse Powiatu, a dyrektorom jednostek i wydziałów za przestrzeganie i realizację tej polityki.

Kolejne uchwały dotyczyła zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej i zmian w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na 2018 rok. Projekty uchwał przedstawiła radnym Skarbnik Edyta Fedorowicz. Podejmując uchwały radni zwiększyli plan dochodów i wydatków o kwotę 619.019,45 zł. Potrzeba zmian wynikała ze zwiększenia wpływów do budżetu, w tym m.in. dzięki dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie 165.000,00 zł. na realizację zadań drogowych: „Przebudowa drogi powiatowej nr 4725W Mszczonów-Piekary-Wygnanka-granica województwa-(Cychry)” – 156.000,00 zł i „Przebudowa drogi powiatowej 4721W (Raducz-Jeruzal) gr. woj.-Wola Polska” – 9.000,00zł,  dotacji Wojewody Mazowieckiego i Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwotach 200.000,00 zł każda na dofinansowanie zadania „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej”.

Po przyjęciu tych zmian plan dochodów budżetu Powiatu ogółem wynosi 76.608.379,69 zł, natomiast plan wydatków budżetu Powiatu ogółem - 81.547.453,25 zł.

W dalszej części obrad radni podjęli jeszcze siedem uchwał. Cztery z nich dotyczyły funkcjonowania i sprawozdawczości Powiatowego |Centrum Pomocy Rodzinie. Projekty tych uchwał przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Karwat. Pierwsza z bloku uchwał dotyczyła przyjęcia sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie w 2017 r. Obowiązek składania corocznie radzie powiatu sprawozdania z działalności centrum oraz wykazu potrzeb w zakresie pomocy społecznej wynika z przepisów ustawy o pomocy społecznej. Pozostałe trzy uchwały dotyczyły – przyjęcia Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Żyrardowskim na lata 2018-2020, zatwierdzenia sprawozdania z efektów pracy organizatora rodzinnej pieczy zastępczej za rok 2017 oraz przyjęcia „Oceny zasobów pomocy społecznej za rok 2017”  

Wszystkie projekty uchwał, po pozytywnej opinii Komisji radni przyjęli bez głosów sprzeciwu.

W części uchwałodawczej radni zajęli stanowiska w sprawie skarg na dyrektorów PCPR i PUP oraz na Starostę. Na podstawie opinii Komisji Rewizyjnej i przeprowadzonej dyskusji radni uznali wszystkie skargi jako bezzasadne.

Ostatnim punktem w porządku obrad była informacja dotycząca działalności Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. w Żyrardowie. Przedstawiła ją Prezes Zarządu Danuta Ciecierska. Sytuacja ekonomiczna Centrum Zdrowia jest stabilna. Spółka, mimo że w ubiegłym roku wypracowała na działalności finansowej zysk w wysokości 2 268 644,9 zł, zamknęła rok obrachunkowy 2017 stratą w wysokości 196.000,00 zł. Na wagę tego wskaźnika miała znaczący wpływ wysoka wartość amortyzacji, czyli kosztu niestanowiącego wydatku. W związku z tym efektywność działalności Spółki należy oceniać pozytywnie- podkreśliła Pani Prezes. Pozytywną tendencją jest także wysokość wydatków na inwestycje. Łączna wartość nakładów inwestycyjnych w roku 2017 wyniosła 1.597.988,58 zł, co stanowiło 3,69 % ogólnej sumy przychodów Spółki.

Po wyczerpaniu porządku sesji Przewodniczący Rady Daniel Suchecki zamknął jej obrady.

  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego
  • XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego

Włoskie wakacje dla uczniów Włókiennika

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie oferuje swoim uczniom wiele możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Okazuje się także, że nietrudno jest połączyć pracę i wakacyjny odpoczynek, bo praktyki zawodowe drugiej grupy realizującej projekt mobilnościowy odbywają się na przełomie czerwca i lipca w klimacie śródziemnomorskim, we włoskiej Umbrii. Grupa siedmiu uczennic technikum żywienia i usług gastronomicznych i technikum ekonomicznego pod opieką nauczycielki Renaty Król realizuje program stażu ustalony wspólnie z organizacją przyjmującą – Fattoria Biologica Patrice. Działania projektowe obejmują warsztaty gastronomiczne i ekonomiczne oraz zajęcia kulturowe i językowe w zakresie języka włoskiego. W czasie wolnym od zajęć grupa uczestniczy w wyjazdach studyjnych i rekreacyjnych do Spoleto, Terni, Asyżu, Perugii i Rzymu. Ważnym elementem projektu jest również poznawanie zwyczajów społeczności lokalnej, czego przykładem może być zaproszenie polskiej grupy do udziału w obchodach rocznicy powstania parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Morgnano.

Wszyscy uczestnicy projektu „Kształcimy fachowców – zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS Nr 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość” pozyskanego ze środków UE (program PO WER na zasadach Erasmus+) dokładają starań, aby zakładane cele projektu zostały jak najlepiej zrealizowane. Będzie można przekonać się o tym podczas wydarzeń upowszechniających rezultaty projektu, które planowane są w nowym roku szkolnym.

  • Włoskie wakacje dla uczniów Włókiennika
  • Włoskie wakacje dla uczniów Włókiennika

Klasa dziennikarska kończy rok

Wywiady z kolegami, nauczycielami, pracownikami szkoły, pisanie newsów do internetu, próba pisania newsów radiowych, poznanie pracy redakcji gazety, pierwsze sondy uliczne, nawet prezenterski makijaż. Uczniowie klasy dziennikarskiej LO w Wiskitkach mają za sobą pierwszy rok nauki zawodu pod okiem Anny Wrzesień, dziennikarki prasowej, radiowej i telewizyjnej.

Rok temu przyszli do klasy dziennikarskiej z różnych powodów. Jedni z marzeniami, że kiedyś sami będą pracować w prestiżowych redakcjach, inni zaintrygowani nazwą klasy. W czasie roku szkolnego przekonali się, że można się tu nie tylko dowiedzieć czegoś o zawodzie, ale osobiście przekonać, jak pracują dziennikarze i spróbować zmierzyć się z dziennikarskimi wyzwaniami. 
Przede wszystkim poznali zasady pracy w redakcji i podstawę pracy w dziennikarstwie czyli Prawo Prasowe oraz Kodeks Etyki Dziennikarskiej. Potem zaczęli przeprowadzać pierwsze rozmowy, na początek wywiady z kolegami nt spędzania czasu wolnego. Potem przeprowadzili wspólnie z nauczycielem wywiad rzekę z Agnieszką Olszanowską, nauczycielem bibliotekarzem i jednocześnie pisarką. Wywiady stały się ich chlebem powszednim, bo jak twierdzą fachowcy, rozmowa jest podstawą każdego materiału 
dziennikarskiego. 
W połowie roku uczniowie udali się do redakcji gazety Głos Żyrardowa i Okolicy. Tu dowiedzieli się jak na co dzień pracuje gazeta, tu też dostali pierwsze zadanie. Zostali podzieleni na grupy i musieli przeprowadzić sondy uliczne, a także przekonać rozmówców do zrobienia im zdjęcia do gazety. Mimo przenikliwego chłodu i deszczu, wszystkim grupom udało się zrealizować zadanie. Ich sonda oraz zdjęcia, zostały opublikowane w gazecie Głos Żyrardowa i Okolicy. 
Czasem na zajęciach czekały ich niespodzianki, jak wtedy, kiedy na lekcję przyszły ich koleżanki z klasy wizażu i wykonały im makijaż telewizyjny. Przy okazji dowiedzieli się, że pracujących przed kamerami mężczyzn jak i kobiety, makijaż obowiązuje tak samo. Nie wszyscy przyjęli to entuzjastycznie, ale efekt wszystkich zaskoczył. W sumie uznali to za ciekawe doświadczenie. 
Klasa dziennikarska podsumowała swój pierwszy rok pracy. 
-Wybrałem klasę dziennikarską, bo uznałem że to brzmi ciekawie. Jednak zajęcia nauczyły mnie wielu rzeczy, do których sam bym nie doszedł, przede wszystkim sposobu poszukiwania informacji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę się mógł nauczyć jeszcze więcej- mówi Tomek, jeden z uczniów. 
Uczniowie przyznali, że najbardziej odpowiada im atmosfera i warsztatowy charakter zajęć. W roku szkolnym 2018/2019 zapraszamy uczniów do klasy 1 LO. 

  • Klasa dziennikarska kończy rok

Kalendarium

Kalendarz

«wrzesień 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki