Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu - insp. Tomasz Michułka wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu - podinsp. Dariuszem Brzezickim podjęli decyzję o uczczeniu policjantów II RP pomordowanych na Wschodzie przez NKWD w latach 1939 - 1945r. Wyrazem tego będzie posadowienie na terenie KWP zs. w Radomiu pomnika upamiętniającego ich tragiczne losy. Decyzja ta wpisuje się w uroczyste obchody 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.
5 listopada ruszyła zbiórka publiczna na budowę pomnika. Jest ona organizowana przez ZW NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu i prowadzona w dwojaki sposób. Pierwszy polega na sprzedaży cegiełek, które można nabyć bezpośrednio u organizatora lub wpłacając wskazaną kwotę (dowolną wartość cegiełki) na jego konto bankowe. Datki na budowę pomnika można wrzucać również do puszek, które organizator udostępni w siedzibie ZW NSZZP oraz w zarządach terenowych. W Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie dostępne są cegiełki o nominałach :500, 1000, 2000 zł.
Jest to inicjatywa ze wszech miar cenna i wierzymy, ze w naszym powiecie spotka się z należnym jej odzewem. Podkreślić należy fakt, że pośród tysięcy policjantów kilkunastu pochodziło z terenu dzisiejszego powiatu żyrardowskiego. Według naszych ustaleń byli to:
Więcej informacji pod adresem http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/wzy/aktualnosci/24950,KUP-CEGIELKE-WSPOMOZ-BUDOWE-POMNIKA-KU-CZCI-POMORDOWANYCH-POLICJANTOW.html.
Zachęcamy do wsparcia tego szczytnego celu.