Treść strony

Ostrzeżenia dla powiatu żyrardowskiego

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że na obszarze województwa mazowieckiego, w tym powiatu żyrardowskiego prognozowane są burze z gradem. Spodziewane jest pojawienie się  zjawisk w okresie od godz. 14:30 dnia 29.08.2019 do godz. 24:00 dnia 29.08.2019. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h.

 • Ostrzezenia_dla_powiatu_zyrardowskiego

Szare Szeregi z nowym dyrektorem

Zarząd Powiatu Żyrardowskiego 28 sierpnia 2019 r. podjął uchwały w sprawach zatwierdzenia wyników konkursu oraz powierzenia funkcji dyrektora Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Mszczonowie Joannie Nowak-Zielonce. Tym samym nowa dyrektor zastąpiła sprawującą od 13 lat tę funkcję Mariolę Mońko.

Dyrektor Mariola Mońko jeszcze przed wakacjami wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 w Żyrardowie i od 1 września będą jej powierzone przez Prezydenta wszystkie związane z tym faktem obowiązki. Dlatego Zarząd Powiatu ogłosił konkurs, który miał wyłonić kandydata do objęcia stanowiska dyrektora mszczonowskiego Liceum. Mimo, że w przewidzianym terminie wpłynęła tylko jedna oferta, konkurs nie był prosty. Ustawowe wymagania dla kandydata są bardzo wyśrubowanie, a sama komisja zazwyczaj „nie oszczędza” przyszłego managera placówki oświatowej. Niemniej Joanna Nowak-Zielonka poradziła sobie z pytaniami i decyzją komisji konkursowej wyrażonej w tajnym głosowaniu większością głosów została wskazana Zarządowi Powiatu do powierzenia jej obowiązków dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie.

Joanna Nowak-Zielonka jest doświadczoną nauczycielką i pedagogiem szkolnym. Karierę zawodową rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Kwiatkowicach, by potem kontynuować pracę w Szkołach Podstawowych w Mszczonowie i Książenicach. Od 2007 roku pracuje jako pedagog szkolny w Liceum. Mieszkańcom Mszczonowa Pani Joanna jest także znana z dużej aktywności społecznej i współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami przy realizacji rozmaitych projektów kulturalnych.

Gratuluję i życzę Pani Joannie Nowak-Zielonce, żeby rozwijała tę szczególną szkołę. By nigdy nie zabrakło jej pomysłów oraz chęci do innowacji i coraz lepszych zmian. Życzę również bardzo dobrej współpracy z kadrą pedagogiczną – podsumowała wybór nowej dyrektora Beata Sznajder Starosta Żyrardowski.

 • Szare_Szeregi_z_nowym_dyrektorem

Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów

W dniu 27 sierpnia zarząd firmy Global City Holdings, twórcy Park of Poland Mszczonów, zaprosił do Wręczy, gdzie powstaje gigantyczny aquapark Suntago Wodny Świat, na zakończenie najważniejszego etapu budowy kompleksu, na zamknięcie 120 tonową konstrukcją szklanego dachu nad basenem głównym.

W uroczystej prezentacji tworzonego kompleksu wzięło udział około 700 osób, w tym reprezentanci administracji samorządowej. Powiat Żyrardowski reprezentowali między innymi Starosta Beata Sznajder i Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński.

Po oddaniu do użytku całego kompleksu na turystów czekać będzie:  18 basenów o łącznej powierzchni 3500 m2, 32 zjeżdżalnie, 10 saun, maszyna Surf-Air, która umożliwia surfowanie pod dachem, bary i restauracje z różnorodną ofertą. Zadbano też o wystrój - z egzotycznych zakątków świata przywieziono 740 palm tropikalnych.

– To, co jest ważniejsze od liczb, to atmosfera, którą chcemy to miejsce wypełnić. W centralnej Polsce, w pobliżu Warszawy i Łodzi, a także z łatwym dojazdem z innych części kraju i naszego regionu Europy, tworzymy tropikalny raj. Goście będą mogli się bawić lub relaksować w cieniu palm. Naszym celem jest zadbanie o to, żeby towarzyszyła im najlepsza obsługa oraz poczucie, że są na magicznych, egzotycznych wakacjach – mówił Idan Greidinger, Prezes Park of Poland.

Inwestorzy zapewniają, że termin otwarcia tej inwestycji, zaplanowany na IV kw. 2019 r., nie jest zagrożony, bowiem do sfinalizowania pozostają jeszcze prace wykończeniowe i instalacyjne. Czekamy zatem na uroczystą inaugurację.

 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów
 • Suntago Wodny Świat wkrótce powita turystów

Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia 2019 r. (od godz. 00:01) do wtorku 3 września 2019 r. (do godziny 23:59). Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

 • Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju
 • Stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju

Będą połączenia autobusowe

Powiat Żyrardowski wystąpił do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o objęcie dopłatą przewozów autobusowych, na podstawie ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W dniu 20.08.2019 r. otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Wojewódzkiego, że planowane linie komunikacyjne zostały zakwalifikowane do objęcia dopłatą z przedmiotowego funduszu w 2019 r.

Powiat Żyrardowski planuje uruchomienie dwóch linii komunikacyjnych przebiegających przez teren Miasta Żyrardów i Gminy Wiskitki.

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowy pomiędzy Powiatem a Wojewodą w celu przyznania dofinansowania na uruchomienie linii komunikacyjnych, przebiegających przez teren powiatu od dnia 01.09.2019 r.

Ponadto w ramach projektu swoje dofinansowanie zadeklarowała Gmina Wiskitki, które zostanie przeznaczone na obsługę tych linii.

Dodatkowo planujemy utworzenie specjalnego zespołu wraz z przedstawicielami Gmin, wchodzących w skład naszego Powiatu w celu przeanalizowania potrzeb komunikacyjnych mieszkańców i utworzenia sieci połączeń, obejmujących tereny z utrudnionym dostępem do komunikacji publicznej w ramach następnego naboru wniosków w 2020 r.   

 • Będą połączenia autobusowe

Perła Dittricha

Długo oczekiwane lato w tym roku wyjątkowo rozpieszcza słońcem, a wyjazdy nad morza i jeziora dają prawdziwy wypoczynek. Przez dwa miesiące trzeba przecież zebrać energią na kolejnych dziesięć. Nie wszyscy jednak mają wakacje. Praca wre w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, a nad prawidłowym przebiegiem inwestycji czuwa Wydział Oświaty żyrardowskiego Starostwa.
Rozpoczęty w lutym remont zabytkowej willi Ditricha od samego początku prowadzony jest w niezwykłym tempie. Powiat Żyrardowski związany jest umową na dofinansowanie (2 mln zł) prac z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych, a ta restrykcyjnie podchodzi do harmonogramu projektu i terminowego rozliczenia. Dlatego też pierwotny termin zakończenia prac przewidziany był na koniec wakacji. Niestety, chociaż w przypadku zabytkowego budynku, bardziej adekwatnie będzie – na szczęście, pewnych prac, zwłaszcza konserwatorskich przyspieszyć nie można. Konserwacja stropów w dwóch salach wystawowych wymaga misternej pracy artystów konserwatorów, a przyjęte sposoby i technika konserwacji nie pozwalają na szybką realizację zadania. Są to tego zgodni są zarówno Maria Badeńska-Stapp Miejski Konserwator Zabytków, jak też główny wykonawca firma Modanta. W tej sytuacji Powiat Żyrardowski wystąpił do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych o przedłużenie terminu zakończenia projektu i taką zgodę uzyskał. Projekt ma zakończyć się do końca roku, natomiast wszystkie prace budowlane i konserwatorskie będą wykonane do końca listopada. Już pod koniec sierpnia mieszkańcy Żyrardowa zobaczą Muzeum Mazowsza Zachodniego w nowej kolorystyce, bowiem malarze dokończą dzieła na elewacji. Nowe barwy otrzymają także żaluzje. Już teraz można podziwiać fantastycznie wyremontowany dach z lukarnami. Do tej pory zrobione są wszystkie instalacje elektryczne, zbudowana nowa instalacja wentylacyjna, pomalowane sale na parterze, całkowicie wyremontowane piwnice, osuszone fundamenty. Na finiszu są prace kamieniarskie na zewnątrz willi. Niedługo rozpocznie się wymiana stolarki okiennej, kładzenie parkietów na piętrze oraz zbudowanie nowej łazienki dla osób niepełnoprawnych. Równolegle Wydział Oświaty prowadzi postępowanie na zakup schodołaza oraz wyposażanie pracowni digitalizacji zbiorów.
Muzeum Mazowsza Zachodniego długo czekało na tę inwestycję. Musieliśmy zrobić wszystko, żeby ten remont rozpocząć i skutecznie doprowadzić do końca. Dużym wysiłkiem było znalezienie dodatkowych pieniędzy, bo środki z dofinansowania unijnego były niewystarczające – mówi starosta Beta Sznajder. Oprócz zakresu remontu objętego dofinansowaniem z budżetu europejskiego, Zarząd Powiatu Zdecydował się na wykonanie dodatkowych prac, których zaniechanie uniemożliwiłoby zrobienie tychże przez następne dziesięciolecia. Chodzi przede wszystkim o instalacje elektryczne i wentylacyjne. Niestety w trakcie prac pojawiły się roboty dodatkowe, które nie były przewidziane na etapie projektowania lub wyniknęły z poszerzenia zakresu prac. Takie sytuacje są normą przy remoncie zabytków, dlatego Zarząd Powiatu zrobił wszystko, żeby zabezpieczyć dodatkowe pieniądze – zauważa wicestarosta Krzysztof Dziwisz. Każdy wydany pieniądz, a w tym momencie jest to już ponad 3,7 mln zł, będzie procentował przez kolejne lata. Zabytek pięknieje, a odnowione wnętrza stworzą nowe możliwości ekspozycyjne i zapewne przyciągną rzesze odwiedzających. Willa jak przed laty znowu będzie perłą zatopioną w zieleni zabytkowego parku.
 • Perła Dittricha
 • Perła Dittricha
 • Perła Dittricha
 • Perła Dittricha

Podziękowania dla Dyrektor Marioli Mońko

Niezwykle miłe chwile przeżyła 7 sierpnia podczas narady dyrektorów placówek oświatowych Mariola Mońko Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie. Zarząd Powiatu, Wydział Oświaty oraz dyrektorzy szkół podziękowali Marioli Mońko za 13 lat kierowania powiatowym liceum.

Dyrektor Mariola Mońko jeszcze przed wakacjami wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 w Żyrardowie i 1 września będą jej powierzone przez Prezydenta wszystkie związane z tym faktem obowiązki. Tym samy mszczonowskie Liceum traci dyrektora, który przez lata prowadził szkołę osiągającą jedne z najlepszych wyników zdawalności matur i wysokie noty na świadectwach uczniów. Jednak praca Marioli Mońko, to nie tylko edukacja. W życiu każdego człowieka są wydarzenia, które pozostają w pamięci na zawsze. Pozwalają z dumą spojrzeć na życie oraz pokazują, że przynależąc do społeczności, realizujemy przez pracę dla siebie, rodziny i Ojczyzny – powiedziała odchodzącej dyrektor Starosta Beata Sznajder. Nie zabrakło oczywiście życzeń powodzenia w nowej pracy. W imieniu Rady Powiatu i Zarządu Powiatu Żyrardowskiego życzymy Pani zadowolenia płynącego z poczucia dobrze wypełnionej służby oraz spełnienia planów zawodowych, radości w życiu osobistym  oraz wszelkiej pomyślności – brzmią słowa podziękowań.

Jak zapewnia Wicestarosta Krzysztof Dziwisz, Powiat Żyrardowski będzie teraz współpracował ze Szkołą Podstawową nr 3 jeszcze bardziej, choćby przy organizacji zawodów sportowych, czy rekrutacji uczniów do szkół średnich. Nowej Pani dyrektor życzymy powodzenia!

 • Podziękowania dla Dyrektor Marioli Mońko

Wakacyjne konkursy

Zespół Szkół nr 1 w Żyrardowie i Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów zapraszają młodzież z terenu powiatu żyrardowskiego do udziału w dwóch konkursach: fotograficznym i dziennikarskim. Ich celem jest promocja uzdolnionej młodzieży z terenu powiatu, rozwijanie zainteresowań i pasji, stwarzanie możliwości rozwoju oraz popularyzacja kolarstwa amatorskiego na Mazowszu. Znakomitą do tego okazją wydaje się być cykl wyścigów kolarskich ŻTC BIKE RACE organizowany od lat 90-tych na Mazowszu. Konkurs fotograficzny ma kategorię otwartą dla młodzieży w wieku 16-21 zamieszkującej powiat żyrardowski. Konkurs dziennikarski na fotoreportaż z co najmniej jednego wyścigu w cyklu, przeznaczony jest dla uczniów Technikum w Zespole Szkół nr 1 („Elektryk”) o kierunku technik fotografii i multimediów oraz uczniów LO w Zespole Szkół nr 3 w Wiskitkach - klasa dziennikarska. Konkurs dziennikarski objęty został patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego. Najbliższe wyścigi, które mogą fotografować i relacjonować uczestnicy konkursów odbędą się 17.08.2019 w Międzyborowie, 18.08.2019 w Nieborowie, 24.08.2019 w Górze Kalwarii, 25.08.2019 w Warce i 01.09.2019 finałowy wyścig w Żyrardowie nad Zalewem Żyrardowskim. Szczegółowe informacje o konkursach, regulaminy i formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronach internetowych organizatorów: elektrykzyrardow.pl oraz ztc.pl. Organizatorzy zapewniają akredytację dziennikarską, fantastyczne zajęcia fotograficzno – dziennikarskie w czasie pasjonujących wyścigów kolarskich oraz atrakcyjne nagrody.

 
 • Konkurs fotograficzny
 • Konkurs dziennikarski

Kalendarium

Kalendarz

«lipiec 2024»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki