Zapraszamy na XI INTERDYSCYPLINARNY FESTIWAL SZTUK, EDUKACYJNY FESTIWAL SZTUKI artNOBLE 2019
MUZEUM LNIARSTWA, ul. DITTRICHA 18, 27 września (piątek) 2019
Otwarcie Festiwalu o godzinie 17.00
Edukacji Artystycznej artNoble
Otwarcie wystaw{!!!}
Gospodarz dnia
Jerzy Jankowski
/poeta, dziennikarz, działacz społeczny/
Prowadzenie sceny
Małgorzata Lewińska
Recital
Sara Nowakowska
więcej informacji na stronie organizatora
https://www.miastogwiazd.pl/festiwal/program-festiwalu/skrot-programu
Żyrardowska placówka z roku na rok rozwija się coraz prężniej o czym świadczy liczba realizowanych projektów oraz pozyskiwanych funduszy zewnętrznych. W sierpniu br. zostały ogłoszone wyniki kolejnego konkursu grantowego, a mianowicie Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wspieranie działań muzealnych. Na ponad 250 złożonych wniosków z całego kraju, Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, uplasowało się na 10. miejscu, otrzymując dofinansowanie w wysokości 85 000 zł. Dzięki zdobytym funduszom na poprzemysłowej hali powstanie wystawa „Wykończone tkaniny”.
To już czwarty rok z rzędu, kiedy Muzeum Lniarstwa ubiega się o środki zewnętrzne z Programu MKiDN i czwarty rok z rzędu, kiedy je otrzymuje. Jest to ogromny sukces jednostki z tego względu, że w konkursie rywalizują największe polskie muzea. Żyrardowska instytucja została oceniona przez ekspertów wyżej na liście rankingowej niż m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie czy Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Nowa wystawa powstanie w ramach realizacji projektu pn. „Wykończone tkaniny, wystawa dedykowana procesowi technologicznemu wykańczania tkanin w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie”. Wykańczanie to ostatni etap produkcji wyrobów, podczas którego utkaną na tkalni surową tkaninę poddawano dalszej obróbce w celu nadania jej estetycznego wyglądu i polepszenia właściwości użytkowych. Ekspozycja będzie prezentowała wielkogabarytowe maszyny poprzemysłowe służące w procesie wykańczania końcowego (właściwego) tkanin, m.in. maszyny, dzięki którym uszlachetniano tkaniny różnymi środkami chemicznymi, suszono, prasowano, kurczono, a także dokonywano ostatecznej kontroli. Maszyny wyeksponowane na wystawie będą imitowały urządzenia gotowe do uruchomienia produkcji, a niektóre fragmenty ich wnętrz zostaną podświetlone w celu uwypuklenia ich industrialnego charakteru.
Ekspozycja powstanie w budynku niegdyś należącym do jednego z oddziału dawnej Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, fabryki uruchomionej w 1833 roku, która stała się największym i najnowocześniejszym zakładem przemysłu lniarskiego XIX-wiecznej Europy. Jest to obiekt dzisiejszego Muzeum Lniarstwa, teren tzw. Bielnika - Wykańczalni, czyli ostatniego oddziału wyrobów lnianych, na obszarze którego znajduje się kilkanaście budynków, wchodzących w skład historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego XIX-wiecznej osady fabrycznej, uznanej za pomnik historii. Tworzona wystawa z całą pewnością przyczyni się do umocnienia pozycji Miasta Żyrardowa jako punktu kotwicznego na międzynarodowym szlaku tj. Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.
Kontakt:
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie
ul. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów
tel. 793 134 703
e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl
MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA RYSUNKU SATYRYCZNEGO BRAZYLIA, CHINY, CZECHY, FRANCJA, KANADA, LITWA, MACEDONIA, POLSKA, ROSJA, SERBIA, UKRAINA, USA, WĘGRY, WŁOCHY
Zapraszamy na wernisaż i uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu
MANUFAKTURA SATYRY X OGÓLNOPOLSKI KONKURS SATYRYCZNY
ŻYRARDÓW 2019
które odbędzie sie w dniu
5 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA) 2019, GODZ. 17.00
RESURSA, UL. 1 MAJA 45, ŻYRARDÓW
Dziesięć lat minęło …, czyli finał X ,,Manufaktury Satyry”.
,,Na początku był …LEN” to temat dziesiątej jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”, którego organizatorem jest miasto Żyrardów. Wernisaż i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu 5 października (sobota) 2019 roku, o godz. 17.00 w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa” (ul. 1 Maja 45, Żyrardów). Podobnie jak w latach ubiegłych ekspozycja zostanie wzbogacona pracami artystów zaproszonych poza konkursem, również z zagranicy. Tym razem zobaczymy prace twórców z Brazylii, Chin, Czech, Francji, Kanady, Litwy, Macedonii, Serbii, Rosji, USA, Węgier, Włoch i Polski.
Więcej o ,,Manufakturze Satyry”:
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wydarzenie „Grzyby – ukryte piękno mikroorganizmów”, które odbędzie się 6 października 2019 roku w Puszczy Mariańskiej, w dużej sali Gminnego Ośrodka Kultury (ul. Sobieskiego 1, 96-330 Puszcza Mariańska).
Na wydarzenie składać się będą: prelekcja „Zacznijmy od grzybów” oraz spacer edukacyjny po Puszczy Bolimowskiej. Eksperci opowiadać będą o okresie panowania grzybów na Ziemi, ich późniejszym rozwoju, o tym jak regulują procesy zachodzące w ekosystemach i dlaczego należy je chronić na równi z roślinami i zwierzętami. Warsztatom towarzyszyć będzie również wystawa prawdziwych okazów grzybów, w czasie której poznamy ich olbrzymią różnorodność.
Program:
12:00-16:00 – wystawa świeżych grzybów
13:00-16:00 – prelekcja „Zacznijmy od grzybów” połączona z wyprawą do lasu
(godziny mogą ulec zmianie w zależności od pogody)
Wszystkie punkty programu prowadzone będą przez specjalistów – mykologów: dr hab. Małgorzatę Ruszkiewicz-Michalską z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego oraz Sebastiana Piskorskiego, pracownika Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Organizatorami wydarzenia są: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, Pracownia Algologii i Mykologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Sekcja Mykologiczno-Algologiczna Studenckiego Koła Naukowego Biologów UŁ, Fundacja „Biodiversitatis”, Polskie Towarzystwo Mykologiczne oraz Urząd Gminy Puszcza Mariańska.
Wydarzenie jest bezpłatne i adresowane do wszystkich miłośników grzybów.
Prosimy o dostosowanie ubioru do warunków pogodowych.
Zapisy telefonicznie lub mailowo:
Kinga Nowak,
tel. 46 833 37 77, kom. 512 650 032,
e-mail: k.nowak@parkilodzkie.pl
W dniu 25 września 2019 r, w Domu Pomocy Społecznej im. ks. J. Popiełuszki w Żyrardowie odbyło się spotkanie pensjonariuszy z prawnikiem w ramach edukacji prawnej prowadzonej przez Fundację HONESTE VIVERE. Była to wspólna inicjatywa Fundacji i Powiatu Żyrardowskiego.
Spotkanie w pierwszej swej części miało charakter prelekcji, podczas której przedstawiciel Fundacji podnosiła zawiłe kwestie z zakresu prawa konsumentów, prawa spadkowego, kodeksów: rodzinnego i opiekuńczego oraz cywilnego.
Druga część skierowana była do poszczególnych pensjonariuszy, którzy indywidualnie zwracali się z własnymi problemami o wsparcie prawne.
W spotkaniu uczestniczyło około dwudziestu osób. Słuchacze w większości podnosili kwestie konsumenckie oraz sprawy związane z relacjami rodzinnymi.
Podkreślić trzeba, że ten rodzaj poradnictwa zadowolił słuchaczy, którzy żywo i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie zawiadamia o wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące przewodów w rurociągach osłonowych, pod dnem rzeki Okrzesza w km 17+630 LK 4 wzdłuż linii kolejowej nr 4 Grodzisk Mazowiecki — Zawiercie w km od 17+618 do 17+652 wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr ew. 35/1 Obr. 0010 Krzyżówka koło miejscowości Krzyżówka, gmina Radziejowice, powiat żyrardowski, województwo mazowieckie w ramach projektu pn. „Budowa Infrastruktury Systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS.....
W sobotę 21 września odbył się w Żyrardowie X Piknik Ekologiczny Powiatu Żyrardowskiego. Tą wystawienniczo-edukacyjną imprezę zorganizował Powiat Żyrardowski we współpracy z samorządem Województwa Mazowieckiego i z Miastem Żyrardów. Przesłaniem X Pikniku było hasło „Powiat Żyrardowski na Mazowieckim Szlaku Tradycji.” Mazowiecki Szlak Tradycji to inicjatywa Samorządu Województwa Mazowieckiego, której celem jest zachować pamięć o historii, o tradycji, o dziedzictwie tego regionu. Na szlaku spotkać można miejsca i ludzi przepełnionych pasją. Na szlaku spotkać można twórców, którzy z pasją uprawiają tradycyjne formy rękodzieła, kultywują tradycyjną muzykę i folklor, tradycyjną kuchnię.
Oficjalnego otwarcia Pikniku dokonali w sobotę Starosta Beata Sznajder i Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Żyrardowie Grzegorz Dobrowolski.
Na terenie imprezy pojawili się wystawcy, którzy oprócz tradycyjnego jadła, prezentowali zapomniane lub ginące zawody. Wśród wystawców prowadzących warsztaty byli między innymi: stolarz z „Warsztatu Olender” Jarosław Kaczan, garncarz Andrzej Kłosek, malujący na drewnie Wojciech Symołon, kowale Wojciech i Konrad Wangryn, grawer-płatnerz Paweł Jędrzejczak, czy gotujący powidła członkowie grupy Gyllow.
Mając na uwadze rosnące zainteresowanie tradycyjną kuchnią organizatorzy postanowili promować tradycyjne kulinaria i żywność wytwarzaną zgodnie z recepturą naszych babć, która wpisana jest na Mazowieckim Szlaku Tradycji. Uczestnicy pikniku mogli poznać smak dawnych potraw – sytochy, marchwianki, powideł olenderskich, sójki glinieckiej, czy siulte uore.
Podkreślić trzeba, że cztery dania z Mazowieckiego Szlaku Tradycji przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie pod kierunkiem pedagog Anny Danusewicz. W zorganizowanym konkursie na najlepszy regionalny produkt kulinarny przygotowana przez uczniów z ZS Nr 2 sójka gliniecka zdobyła 155 głosów wygrywając ten swoisty ranking.
Podczas Pikniku nastąpiło też podpisanie Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji. Inicjatorem i koordynatorem idei wdrażania dobrowolnych zobowiązań ekologicznych jest Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji (SPRCP). Sygnatariusze tej deklaracji są wpisywani do rejestru UNEP w Paryżu. W tym roku dobrowolne zobowiązania ekologiczne zadeklarowali Państwo Teresa i Andrzej Lubeccy, którzy w miejscowości Budy Kałki gm. Puszcza Mariańska prowadzą gospodarstwo ekologiczne gdzie uprawiają czarny bez. Pozyskane plony starają się zachować w postaci produktów, które są nie tylko zdrowe, ale również smaczne. Kraina Czarnego Bzu jest członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza.
Ciekawą ekspozycję przygotował Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oddz. terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, gdzie oprócz wystaw organizowane były konkursy przyrodnicze dla dzieci.
Wszystkim tym wystawom towarzyszyły występy zespołów muzycznych i kapel. Jedną z gwiazd był zespół Janusz Prusinowski Kompania. Janusz Prusinowski, nominowany w bieżącym roku do nagrody Mediów Publicznych, jest Prezesem Fundacji „Wszystkie Mazurki Świata” i organizatorem Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Festiwal jako wydarzenie mające swoje miejsce na Mazowieckim Szlaku Tradycji łączy w sobie elementy instrumentalne, wokalne i taneczne muzyki ludowej.
Piknikowi towarzyszyły przedsięwzięcia organizowane przez Żyrardowską Federację Organizacji Społecznych "Działaj.My" – Festiwal Dobroczynności, przez Miasto Żyrardów - Europejskie Dni Dziedzictwa i przez Muzeum Lniarstwa – Chmielfest.
Organizacja imprezy odbywała się przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Powiat Żyrardowski na Mazowieckim Szlaku Tradycji – Piknik Ekologiczny 2019 r.”
W Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się 20 września coroczne spotkanie Starosty z wybitnymi absolwentami szkół ponadgimnazjalnych. Gospodarzami uroczystości wręczenia listów gratulacyjnych i nagród dla wyróżniających się najlepszymi wynikami tegorocznych maturzystów byli starosta Beata Sznajder oraz przewodniczący Komisji Oświaty Rady Powiatu Michał Ochnicki.
Starosta Beata Sznajder nie kryła swojej radości z tak wspaniałych wyników uczniów. Jestem z Was dumna. Idźcie w świat z podniesionymi głowami, spełniajcie swoje marzenia na upragnionych uczelniach i wracajcie do nas. Jesteście przyszłością tego powiatu – powiedziała absolwentom. Niemniejsze gratulacje i podziękowania popłynęły do rodziców. To przecież dzięki ich wsparciu i pracy możemy dziś cieszyć się z takich absolwentów – podsumowała Beata Sznajder.
Ta niezwykła uroczystość od kilkunastu lat daje mnóstwo satysfakcji uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz władzom samorządu Powiatu Żyrardowskiego. Markowymi piórami, które mają być symbolem sukcesu, listami gratulacyjnymi, także skierowanych do rodziców, honorowani są uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Jaką dalszą karierę naukową wybierają ci najlepsi? Bardzo różnie, bowiem są wśród nich przyszły studenci filologii niemieckiej, pedagogiki, logopedii klinicznej, zarządzania, architektury i budownictwa, czy japonistyki.
Oto najlepsi z najlepszych:
• Paulina Warda – ZS Nr 3 w Wiskitkach (5,00)
• Wojciech Kaczanowski – LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie (5,00)
• Klaudia Czarnowska – LO w Puszczy Mariańskiej (5,06)
• Aleksandra Wiśniewska – LO Im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie (5,11)
• Marta Chyła – LO im. Szarych Szeregów w Mszczonowie (5,11)
• Sylwia Bechcicka – LO w Puszczy Mariańskiej (5,12)
• Agnieszka Krawczyk – LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie (5,22)
• Katarzyna Talak – LO Im. Szarych Szeregów w Mszczonowie (5,23)
• Norbert Matera – LO w Puszczy Mariańskiej (5,28)
• Weronika Buczna – LO w Puszczy Mariańskiej (5,28)
• Julia Wojtczak – LO im. Szarych Szeregów w Mszczonowie (5,3)
• Kacper Głąbiński –LO im. Szarych Szeregów w Mszczonowie (5,4)
• Wiktoria Rypkowska – LO w Puszczy Mariańskiej (5,44)
• Michał Błaszczak – ZS w Mszczonowie (5,44)
W roku szkolnym 2018/2019 na 414 absolwentów 14 absolwentów uzyskało średnią 5,0 i powyżej, co stanowi 3,4% wszystkich absolwentów, a w rozbiciu na poszczególne szkoły wygląda to następująco:
LO im. Szarych Szeregów - 34 absolwentów – 4 osoby ze śr. pow. 5,00, co stanowi 11,8%
LO Puszcza Mariańska – 49 absolwentów – 5 osób ze średnią pow. 5,00, co stanowi 10%
LO im. Żeromskiego – 150 absolwentów – 3 osoby ze średnią pow. 5,00, co stanowi 2%
ZS Mszczonów – 59 absolwentów – 1 osoba z średnią pow. 5,00, co stanowi 1,7%
ZS nr 3 Wiskitki – 70 absolwentów – 1 osoba ze średnią pow. 5,00, co stanowi 1,4%
W roku szkolnym 2018/2019 dwoje uczniów ex aequo uzyskało taką samą średnią na świadectwie dojrzałości tj. 5,44. Są to: Pani Wiktoria Rypkowska z LO w Puszczy Mariańskiej i Pan Michał Błaszczak z ZS w Mszczonowie.
Dla porównania: liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Żyrardowskiego ze średnią ocen 5,0 i powyżej w poszczególnych latach:
2015/2016 – 7 absolwentów (najwyższa średnia 5,19 – ZS Mszczonów)
2016/2017 – 18 absolwentów (najwyższa średnia 5,53 – LO Puszcza Mariańska)
2017/2018 – 9 absolwentów (najwyższa średnia 5,56 – LO im. Szarych Szeregów)
Zapraszamy na X Piknik Ekologiczny „Powiat Żyrardowski na Mazowieckim Szlaku Tradycji”, który odbędzie się w dniu 21 września 2019 roku w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 18.
Mając na uwadze rosnące zainteresowanie tradycyjną kuchnią w X Pikniku Ekologicznym promować będziemy funkcjonujące gospodarstwa rolne i małe rodzinne przetwórnie wytwarzające żywność zgodnie z recepturą naszych babć, a także zachęcać i wspierać planujących podejmowanie takiej produkcji. Wśród produktów żywnościowych znalazły się produkty tworzące Mazowiecki Szlak Tradycji.
Oprócz kulinariów prezentować będziemy ginące zawody i rzemiosła, których kontynuatorzy, najczęściej rodzinnych tradycji, dzięki swym pasjom niosą kolejnym pokoleniom nasze kulturowe dziedzictwo. Na piknikowych wystawach pojawią się stolarze, powidlarze, kowale i inni rzemieślnicy ginących zawodów.
Impreza o takim charakterze musi mieć odpowiedni klimat, dlatego na scenie piknikowej pojawią się zespoły i kapele ludowe, które zaprezentują muzykę z różnych regionów.
Informujemy, że pogrzeb Naszego Kolegi Franciszka Jankowskiego odbędzie się w środę 18 września br .Wyprowadzenie z Domu Pogrzebowego „Koperski” Żyrardów przy ul. Waryńskiego 7 do kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Miedniewicach nastąpi dnia 18 września o godz. 14.30. Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona o godzinie 15.00, po której nastąpi odprowadzenie zwłok na cmentarz miejscowy.
Pomału dobiega końca trzecia odsłona Industrialnej Fabryki Talentów, projektu organizowanego na poprzemysłowych halach Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, a spod rąk uczestników wyszły prawdziwe lniane arcydzieła: torby, maskotki dziecięce czy biżuteria. Do końca cyklu tematycznych spotkań zostało kilka ostatnich zajęć, natomiast od września rozpoczęły się pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym, które adresowane są do wszystkich turystów zwiedzających żyrardowską placówkę.
Za nami prawie dwa miesiące kreatywnych zajęć z projektowania, szycia i designu, które prowadzone są w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie w ramach projektu „Industrialna Fabryka Talentów”. Aktualnie trwają jeszcze zajęcia z „Projektowania i szycia odzieży lnianej”, w których uczestniczy stała grupa osób. Panie, które pod okiem instruktora szyją odzież lnianą, uczą się m.in. tworzenia projektu na papierze, tworzenia wykroju czy fastrygowania. Mają także możliwość zapoznania się z obsługą zabytkowych maszyn krawieckich (overlock, mereżka, stębnówka, dziurkarka), które stanowią muzealne eksponaty. Efektem ich prac będzie własnoręcznie przygotowany komplet odzieży lnianej od własnego projektu po jego uszycie i wykończenie.
Natomiast istnieje jeszcze możliwość wzięcia udziału w warsztatach organizowanych w ramach cyklu „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku”. W środę 25 września br. w g. 19:00-21:00 odbędą się warsztaty z szycia plecaka (dotąd uczestnicy doskonale sobie poradzili z tworzeniem m.in. niezbędnika domowego, saszetki czy kosmetyczki). Również najmłodsi znajdą jeszcze coś dla siebie. W ramach cyklu „Młodzi rękodzielnicy” odbędą się dwa zajęcia w środy w g. 17:00-19:00: 18 września (plecaczek balon) oraz 25 września (wakacyjny obrazek). Zapisy można wysyłać poprzez kontakt drogą mailową: biuro@muzeumlniarstwa.pl lub telefonicznie pod nr 731 318 800. Natomiast od września wprowadzono nowy cykl zajęć. Są to pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznych STB, które prowadzone są w dni robocze w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa. Udział w pokazach nie wymaga wcześniejszych zgłoszeń.
„W tegorocznej edycji po raz pierwszy wprowadziliśmy nowy cykl pn. „Industrialny design”, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy mieli okazję własnoręcznie stworzyć przedmioty w stylu industrialnym, m.in. zegar ścienny, wieszak czy lampkę nocną.” – mówi Jacek Czubak, Prezes LOT MZ.
Projekt pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego.
W dn. 13-15 września w Hali Sportowej „Elektryk” odbył się I Charytatywny Turniej Koszykówki Mężczyzn o Puchar Starosty Powiatu Żyrardowskiego. Starostwo Powiatowe w Żyrardowie wzięło aktywny udział w pomocy Julce Bodych dla której został zorganizowany ten turniej. Oprócz udostepnienia hali przekazano także zestaw złożony z żyrardowskiego obrusu lnianego oraz albumu historycznego poświęconego żyrardowskiej Policji Państwowej w latach 1919-1932 z dedykacja Pani Starosty Beaty Sznajder. Wśród najbardziej aktywnych osób podczas aukcji był radny powiatowy i jednocześnie członek Zarządu Powiatu Pan Andrzej Koźbiał, który wygrał 2 licytacje wspomagając fundusz charytatywny w łącznej kwocie 900 zł. Pamiętajmy, że: „Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka” (Ks. Mieczysław Maliński).
…non omnis moriar…
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
ś.p. Franciszka Jankowskiego,
samorządowca i społecznika,
Członka Zarządu Powiatu Żyrardowskiego,
Radnego Powiatu Żyrardowskiego V i VI kadencji,
pedagoga i nauczyciela w Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie.
Wyrazy szczerego żalu i współczucia składają Rodzinie i Najbliższym Zmarłego
Rada i Zarząd Powiatu Żyrardowskiego
oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Żyrardowie.
Zapraszamy na jubileusz 100. lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Piekarach w gm. Mszczonów w dniu 14 września 2019 r.
Uroczysta Msza Św. Dziękczynna, delegacje wieńcowe z niemal wszystkich powiatów województwa mazowieckiego, program sceniczny wypełniony konkursami i koncertami oraz ciekawe wystawy. Tak mazowieccy rolnicy podziękowali Bogu za tegoroczne plony.
W niedzielę, 8 września 2019 roku, na błoniach nieopodal zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego. Na uroczystość przybyli licznie rolnicy z całego Mazowsza.
Wspaniałe wieńce zachwycały swą różnorodnością i misternym wykonaniem. Bochny chleba wypieczone z ziarna z tegorocznych zbiorów przypominały o wielkiej wartości symbolu chleba w kulturze polskiej. Powiat Żyrardowski reprezentował zwycięski wieniec z Dożynek w Wiskitkach, którego twórcami byli mieszkańcy sołectwa Drzewicz Nowy.
Uroczystości dożynkowe na scenie głównej rozpoczęła dziękczynna msza święta. Po mszy nastąpiło poświęcenie wińców i dożynkowych chlebów oraz dzielenie chlebem.
Starostami Dożynkowymi byli: Teresa Kosobudzka z Wiksina gm. Grudusk i Janusz Lazarski z Rydzewa gm. Ciechanów i oni właśnie symboliczny bochenek chleba, wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż, przekazali na ręce Marszałka Adama Struzika, Prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego oraz Starosty Ciechanowskiego Joanny Potockiej-Rak. Po ceremoniale dożynkowym i dzieleniu chlebem Marszałek Adam Struzik wręczył Zarządowi Powiatu Ciechanowskiego medal ProMazovia. Rozstrzygnięto także konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Ostatnim elementem oficjalnej części na scenie było ogłoszenie listy laureatów w konkursie Inicjatywa Pozytywistyczna „Polski Producent Żywności”. Wśród dziesiątki laureatów znaleźli się Państwo Teresa i Andrzej Lubeccy, którzy prowadzą w miejscowości Budy Kałki gmina Puszcza Mariańska gospodarstwo rolne Kraina Czarnego Bzu produkujące wyroby z czarnego bzu.
W części artystycznej na scenie królował folklor, wystąpił m.in. Zespół Ludowy „Jabłoniacy” z Jabłonny Lackiej. Do późnego wieczora uczestnicy Święta Plonów bawili się przy koncertach zespołu Varius Manx i Anii Dąbrowskiej.
W czerwcu tego roku Powiat Żyrardowski oddał do użytku kompleks sportowy przy Liceum Ogólnokształcącym w Mszczonowie. Inwestycja warta blisko 2,2 mln złotych robi wrażenie. Główne boisko ma powierzchnię 946,00m², w tym: boisko do koszykówki, boisko do siatkówki, boisko do piłki ręcznej, kort do tenisa ziemnego. Boisko okala 150 m trójstanowiskowa bieżnia. Druga płaszczyzna o powierzchni 527,00m² mieści boisko do koszykówki i siatkówki. Przy boisku nr 2 znajduje się stanowisko do pchnięcia kulą, skok w dal i wzwyż. Po całej długości przebiega prosta stumetrowa bieżnia. Dla mieszkańców są zainstalowane urządzenia do siłowni zewnętrznej. Na terenie wykonano rekultywację trawnika. Boiska zostały także odpowiednio oświetlone. Przebudowane zostało także przyłącze energetyczne z napowietrznego na podziemne za kwotę 54.000 zł. Inwestycja ta była bardzo potrzebna uczniom i mieszkańcom. Jest także ważnym elementem planu modernizacji bazy sportowej szkół prowadzonych przez powiat żyrardowski. Boiska tętnią życiem do późnych godzin wieczornych.
Dzięki porozumieniu z burmistrzem Mszczonowa, miasto przekazało Powiatowi pieniądze na wyremontowanie pomieszczeń szkolnych na zaplecze administracyjne i sanitarne obiektu, a także na wynagrodzenia dodatkowej obsługi kompleksu w godzinach popołudniowych tak, aby jak najwięcej mieszkańców mogło korzystać z dobrodziejstw sportu i rekreacji. Dodatkowo Powiat Żyrardowski przeznaczył 52.000 zł na całkowitą wymianę ogrodzenia wraz z dwoma bramami wzdłuż ulicy Maklakiewicza. Teraz cały teren zyskał nie tylko na estetyce, ale przede wszystkim na bezpieczeństwie. Wysokie grodzenie i trwałe przesuwne bramy będą w godzinach nocnych powstrzymywały nieproszonych gości. W tym samy czasie władze Mszczonowa wzdłuż nowego ogrodzenia remontują chodnik. Dla bezpieczeństwa oraz wygody mieszkańców i uczniów trotuar został poszerzony, a nawierzchnia zyskała nową kostkę.
Rada Powiatu Żyrardowskiego na sesji 30 sierpnia uchwaliła zmiany do regulaminu określającego wysokość i warunki przyznawania dodatków dla nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych. Prace nad uchwałą trwały przez całe wakacje, a ich efektem są zmiany, które powodują zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli w szkołach prowadzonych przez Powiat Żyrardowski.
Zmiana regulaminu wynagradzania nauczycieli podyktowana była dwoma przesłankami – mówi Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa. Po pierwsze, uchwalając regulamin w marcu 2018 r. podczas negocjacji ze związkami zawodowymi zapowiedzieliśmy, że w następnym roku stawki dodatków dla nauczycieli będą renegocjowane. Druga sprawa, bardziej prozaiczna, to dostosowanie zapisów naszego regulaminu do wprowadzanych zmian w Karcie Nauczyciela – dodaje Adam Lemiesz. Powiat Żyrardowski stawia na ciągłą profesjonalizację kadry nauczycielskiej oraz mocno akcentuje managerski aspekt zarządzania placówkami oświatowymi. Stąd zwiększeniu uległy także odpisy na dodatki motywacyjne dla dyrektorów i wicedyrektorów oraz wzrosły dodatki funkcyjne dla kierowników. Bardzo mnie cieszy fakt, że w tym roku mogliśmy szczególnie zadbać o nauczycieli. Wzrost wynagrodzeń jest wyraźnie zauważalny w budżecie Powiatu. Wyrażam przekonanie, że podwyżkę odczują także nauczyciele – mówi Beata Sznajder Starosta Żyrardowski. Zostały zwiększone odpisy na dodatki motywacyjne dla nauczycieli do 5,5% sumy wszystkich wynagrodzeń zasadniczych, a dla wicedyrektorów i dyrektorów do 40%.
Zmieniają się także dodatki wychowawcze. Wzrost związany jest ze zmianą zapisów Karty Nauczyciela, która od 1 września 2019 r. gwarantuje nauczycielom minimum 300 zł dodatku funkcyjnego za wychowawstwo klasy. Zwiększeniu ulegają dodatki funkcyjne: kierownika kształcenia praktycznego do 850 zł, kierownika internatu do 850 zł, innych stanowisk kierowniczych do 800 zł. Kolejne wzrosty obejmują dodatki za warunki pracy. Ta zmiana dotyczy nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żyrardowie. Praca nad zmianą regulaminu określającego wysokość i warunki przyznawania dodatków dla nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych była ważnym elementem w procesie rewitalizacji szkół powiatowych. Za wprowadzone podwyżki Powiat do końca roku, czyli przez cztery miesiące zapłaci ponad 200.000 zł. Pamiętajmy także, że od 1 września na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej wchodzą w życie podwyżki zasadniczych pensji nauczycieli. Tym samym wzrost wynagrodzeń i dodatków liczonych procentowo naprawdę będzie znaczny – podsumowuje wicestarosta Krzysztof Dziwisz.
Pn | Wt | Śr | Czw | Pt | Sob | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |