Treść strony

Kolejne dwie osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie żyrardowskim

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żyrardowie informuje, że na godzinę 13.00 w dniu 30.03.2020 r sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego związana z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19 przedstawia się następująco:

Łączna liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 218/15;

Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 112/ 6;

Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/(ostatnia doba): 0/0;

Łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 4/2;

liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / 0;

liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 0;

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 16.00

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/koronawirus

Zaleca się stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

Zaleca się, aby w przypadku pytań i wątpliwości związanych z funkcjonowaniem zakładów pracy, świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, zabezpieczenia socjalnego osób odbywających kwarantannę, procedur poprawiających bezpieczeństwo sanitarne i tym podobnych, zasięgać informacji na stronach internetowych, infoliniach oraz w elektronicznych serwisach obsługi urzędów, instytucji oraz organizacji społecznych i branżowych, właściwych dla danego zagadnienia.

Zmniejszenie zgłoszeń telefonicznych umożliwi skupienie się pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej na kluczowym elemencie, jakim jest poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego mieszkańców powiatu.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych a także o stosowanie się do zaleceń dotyczących kwarantanny i izolacji domowej.

 • covid-19-740x417

Żyrardowscy kibice Widzewa kontynuują swoją akcję pomocy

Dotychczas zebrali kwotę ponad 6000 zł, za co udało im się kupić i przekazać żyrardowskiemu szpitalowi 5100 par rękawiczek, 1000 maseczek, 32 kg płynu do dezynfekcji i 10 kombinezonów ochronnych. Nie poprzestali na tej akcji. „Znów chcemy wspomóc szpital w Żyrardowie - liczymy na Twoje wsparcie - razem jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej! Każde 10 zł przekazane na zrzutkę zostanie wykorzystane na pomoc szpitalowi! Każde 10 zł może się zamienić w kilka masek lub kilkadziesiąt rękawiczek albo pozwoli nam kupić więcej płynu do dezynfekcji dla naszych lekarzy i pielęgniarek! Nie czekaj! Pomóż nam zakupić jeszcze więcej niezbędnych artykułów dla naszego szpitala!” -  zachęcają naszą społeczność do włączenia się do akcji, deklarując przy tym – „cała kwota ze zbiórki zostanie wykorzystana na zakup środków dla Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego.”

Wpłacać można  wchodząc na stronę https://zrzutka.pl/pwuw9m. Na koniec piątego dnia zbiórki ofiarodawcy przekazali już kwotę 1864 zł.

 • Kibice Widzewa
 • Kibice Widzewa

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego, stan na dzień 27.03.2020 r.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie z dnia 27.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 27.03.2020

 • Łączna liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 209/ 7
 • Łączna liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 118/ 4
 • Łączna liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/(ostatnia doba):0  /0
 • Łączna liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 2/ 0
 • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / 0
 • liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 0

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 16.00

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/koronawirus

Zaleca się stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

Zaleca się, aby w przypadku pytań i wątpliwości związanych z funkcjonowaniem zakładów pracy, świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, zabezpieczenia socjalnego osób odbywających kwarantannę, procedur poprawiających bezpieczeństwo sanitarne i tym podobnych, zasięgać informacji na stronach internetowych, infoliniach oraz w elektronicznych serwisach obsługi urzędów, instytucji oraz organizacji społecznych i branżowych, właściwych dla danego zagadnienia.

Zmniejszenie zgłoszeń telefonicznych umożliwi skupienie się pracowników powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej na kluczowym elemencie, jakim jest poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego mieszkańców powiatu.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych a także o stosowanie się do zaleceń dotyczących kwarantanny i izolacji domowej.

 • PSSE

W powiecie żyrardowskim dwie osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2

Jak podaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żyrardowie  sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19 na godzinę 13.00 w dniu 26.03.2020 r. przedstawia się następująco:

liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 134

liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 100

liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 0

liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 2

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 14.00.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych.

 • PSSE

Poradnia oferuje wsparcie psychologiczne

Informujemy, że w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem COVID-19, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żyrardowie organizuje wsparcie psychologiczne dla chorych i ich rodzin, a także dla osób przeżywających kryzys psychiczny.

Kontakt do psychologa w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Żyrardowie dostępny jest pod numerem telefonu 46 855 38 16 w terminach:

poniedziałek w godz. 10.00-14.00

wtorek w godz. 10.00-14.00

czwartek w godz. 10.00-14.00

piątek  w godz. 10.00-14.00

Istnieje także możliwość kontaktu za pośrednictwem poczty e-maila pod adresem psycholog.ppp.zyrardow@wp.pl

 • Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna

Konkursy dla NGO

Zarząd Powiatu Żyrardowskiego ogłasza otwarte konkursy ofert na realizację następujących zadań:

1. „Propagowanie i rozwój kultury fizycznej i sportu na terenie Powiatu Żyrardowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, w tym gimnastyki akrobatycznej i tańca”

2. „Wieloprofilowe usprawnianie dzieci niepełnosprawnych (w tym wsparcie rodzin)”

Treść ogłoszenia w niżej zamieszczonych plikach

 

Kibice Widzewa walczą z koronawirusem

Krótka narada, szybka decyzja i kibice Widzewa rozpoczęli zbiórkę mającą na celu wsparcie Żyrardowskiego Szpitala. Po rozmowie z Zarządem Szpitala i ustaleniu najpilniejszych potrzeb rozpoczęli zbieranie funduszy. Po 24 godzinach uzbierali - bagatela 6000 zł.

Kilka dni trwało załatwianie niezbędnych spraw i dziś w godzinach porannych pojawili się na terenie Szpitala przekazując 5100 par rękawiczek, 1000 maseczek, 32 kg płynu do dezynfekcji i 10 kombinezonów ochronnych. Przekazali ponadto pieniądze  w kwocie 500 zł, do wspólnej puli środków przekazanych przez kibiców Widzewa.

A co o swojej inicjatywie mówią kibice Widzewa – „Wiara spod zegara”.

„Po raz kolejny pokazaliśmy jaka tkwi w Nas siła - w Nas fanatykach piłkarskich. Byliśmy inicjatorami tego pomysłu i skutecznie wprowadziliśmy go w życie teraz życzylibyśmy sobie by całe miasto przyłączyło się do Nas. Na co dzień mogą Nas dzielić sympatie polityczne, klubowe czy status społeczny ale w obecnej sytuacji to wszystko nie powinno i nie może mieć znaczenia. My Naród Polski mamy to do siebie, co nieraz historia pokazała, że w obliczu zagrożenia potrafimy się jednoczyć i walczyć z wspólnym wrogiem. Namawiamy więc wszystkich do przyłączenia się do walki z koronawirusem i pomagania naszemu Szpitalowi.

Nadmieniamy że, wszystkie zebrane pieniądze będą kierowane tylko i wyłącznie na pomoc naszemu Szpitalowi. Chętnych zapraszam do kontaktu z Nami. Ponad podziałami walka z koronawirusm!!!!

Widzew fc Żyrardów”

 • Kibice Widzewa
 • Kibice Widzewa
 • Kibice Widzewa

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego, stan na dzień 25.03.2020 r.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie  z dnia 25.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 25.03.2020

 • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 145
 • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 100
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 1

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 14.00.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych.

Nowe zasady bezpieczeństwa, nowe ograniczenia

Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. A wszystko po to, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy, masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;
 • wolontariatu - jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają, jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Więcej informacji na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem

 • Konferencja prasowa Rządu

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego, stan na dzień 24.03.2020 r.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie  z dnia 24.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 24.03.2020

 • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 120
 • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 99
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 1
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 1

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 14.00.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych.

 • PSSE

Aplikacja „Kwarantanna domowa” – ruszył proces jej udostępniania

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalują i aktywują aplikację – służby będą SMSem wysyłały prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będą wysyłane „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Dzięki aplikacji osoby zyskują szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Można też korzystać ze specjalnej infolinii. Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplikacja-kwarantanna-domowa--ruszyl-proces-jej-udostepniania

 • aplikacja

Pierwsza osoba zarażona koronawirusem SARS-CoV-2 w powiecie żyrardowskim

Osoba u której potwierdzono zachorowanie COVID-19 to dorosły mieszkaniec Żyrardowa, aktualnie w stanie ogólnym dobrym, znajduje się pod opieką lekarzy specjalistów chorób zakaźnych i zgodnie z ich zaleceniem jest izolowany w warunkach domowych.

W ramach prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie podejmowane są (w zależności od oceny dynamicznie zmieniającej się sytuacji) decyzje dotyczące nadzoru epidemiologicznego, kwarantanny, izolacji lub/i hospitalizacji. Przeprowadzone zostały działania mające na celu ustalenie wszystkich osób z kontaktu z chorym, określenie liczby osób do objęcia nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną oraz weryfikacja laboratoryjna przypadku.

Jak podaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żyrardowie  sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19 na godzinę 13.00 w dniu 23.03.2020 r. przedstawia się następująco:

 • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 94
 • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 104
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 0
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 1

Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, jest uzależniona od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń zachorowań lub zachorowań przez lekarzy, do których trafiają pacjenci. Bardzo istotne jest odpowiedzialne podejście każdej osoby do stosowania się do zaleceń inspekcji sanitarnej i profesjonalistów medycznych dotyczących zasad postępowania w kwestii przestrzegania higieny - szczególnie właściwego mycia rąk, higieny kaszlu i kichania, unikania dużych skupisk ludzkich.

Przypominamy, że wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego 

 www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 14.00.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych.

 • covid-19-740x417

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego, stan na dzień 22.03.2020 r.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie  z dnia 22.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 22.03.2020

 • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 93
 • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 95
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 0
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 0

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 14.00.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych.

 • PSSE

Konferencja prasowa Starosty Powiatu Żyrardowskiego Beaty Sznajder i Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie Andrzeja Liszewskiego

W dniu 20 marca, o godzinie 12, w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie odbyła się konferencja prasowa Starosty Powiatu Żyrardowskiego Beaty Sznajder i Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie Andrzeja Liszewskiego w sprawie aktualnej sytuacji na terenie powiatu żyrardowskiego związanej ze stanem epidemicznym wywołanym wirusem COVID-19.

 Konferencję rozpoczęła  Starosta Beata Sznajder informacjami dotyczącymi funkcjonowania Szpitala Powiatowego w Żyrardowie, przychodni i aptek. Najważniejsze z nich to:

 • Ze względu na ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce zostały odwołane planowane zabiegi oraz hospitalizacje,
 • Szpital jest zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej, sprzęt oraz inne artykuły higieniczne  niezbędne do zachowania wszelkich procedur zapobiegających zakażeniu koronawirusem (50 szt. kombinezonów, 100 szt. maseczek typu FFP3, ponad 2200 maseczek chirurgicznych, rękawiczki, termometry bezdotykowe i 6 respiratorów). Te zasoby są na bieżąco uzupełniane.
 • Jako, że szpital żyrardowski nie jest szpitalem zakaźnym, pół zakaźnym ani szpitalem powołanym w stan wyższej gotowości, dlatego nie przewiduje się w nim hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem.
 • Szpital zachowuje wszelkie procedury bezpieczeństwa i wg nich są przyjmowani pacjenci do szpitala,
 • W szpitalu jest całkowity zakaz odwiedzin pacjentów.
 • NZOZ-y oraz POZ-ty na terenie powiatu przyjmują pacjentów w ograniczonym stopniu, a w zdecydowanej większości przypadków świadczą zdalnie teleporady;
 • Wszystkie apteki pracują na terenie powiatu wg przyjętego harmonogramu;

Kolejny pakiet informacji dotyczył organizacji pracy urzędów na terenie powiatu, w tym m.in.:

 • Występują  ograniczenia w funkcjonowaniu jednostek powiatowych i gminnych. Urzędy są zamknięte dla interesantów, jednak można korzystać z formy elektronicznej i telefonicznej. Ponadto wszystkie informacje dotyczące aktualnego funkcjonowania urzędów powiatowych i gminnych oraz zdalnej obsługi interesantów, są zamieszczane na stronach internetowych, na drzwiach siedziby urzędu, bądź na tablicach informacyjnych, jeśli znajduje się ona w miejscu dostępnym dla klientów;
 • Zachęcenie do wykorzystania Platformy gov.pl, poprzez jaką można załatwić wiele spraw urzędowych. Jeśli chodzi o powiat mamy świadomość, że nie wszystkie moduły są kompatybilne z naszym urzędem ale cały czas pracujemy nad tym aby ta oferta była jak najszersza;
 • Gminy odwołały planowane posiedzenia rad, komisji, zespołów i wszelkich zgromadzeń, jakie mogłyby nieść za sobą zagrożenie zakażenia wirusem;
 • Załatwienie spraw poprzez gov.pl może być realizowane wówczas gdy posiadamy Profil Zaufany lub e-dowód. Jeśli ktoś nie posiada takiego profilu zachęcam do jego założenia;
 • W związku z obecną sytuacją i ograniczoną dostępnością do urzędów, nie będą naliczane odsetki za spóźnienia w opłatach, jak również nie będą nakładane kary za opóźnienia w rejestracji pojazdów;
 • Gminy wyszły również z pomocą do przedsiębiorców, stosując ulgi, umorzenia czy odroczenia terminów płatności podatków. O szczegóły dotyczące wszelkich opłat proszę dowiadywać się w poszczególnych urzędach gmin oczywiście telefonicznie lub mailowo;
 • Cały czas są zawieszone zajęcia w siedzibach szkół, po to aby nie dochodziło do grupowych spotkać ale wszystkie szkoły na terenie powiatu działają w trybie on-line, co oznacza, że dzieci i młodzież mają zajęcia i konsultacje ale realizowane w innej formie;
 • Do odwołania zamknięte są wszystkie miejsca kulturalne, sportowe, artystyczne, jak również kluby, restauracje i inne punkty, w których może dochodzić do spotkania grup osób;
 • Jest całkowity zakaz organizacji imprez masowych, jak również zgromadzeń powyżej 50 osób;
 • W DPS-ach został wprowadzony całkowity zakaz odwiedzania pensjonariuszy natomiast PCPR w Żyrardowie, MOPS w Mszczonowie i GOPSy w Radziejowicach, Puszczy Mar. i Wiskitkach przyjmują tylko w przypadkach pilnych, niecierpiących zwłoki;
 • Wszystkie gminy Powiatu Żyrardowskiego kontrolują na bieżąco sytuację na swoim terenie. Istotny jest stan zaopatrzenia w wodę. Gminy zapewniają, że zaopatrzenie w wodę przebiega bez zakłóceń;
 • Na terenie każdej gminy zostały również zorganizowane zespoły służb: Strażacy, Harcerze, Strzelcy RP,  pomagających  w zaopatrzeniu w artykuły żywnościowe i higieniczne osobom potrzebującym.

Pani Starosta zaapelowała do mieszkańców powiatu o pozostanie w domach i zachowanie wszelkiej ostrożności zabezpieczającej nas przed zakażeniem. Szczególnie prośbę kierowała do seniorów oraz osób chorych, będących w grupie podwyższonego ryzyka. Podkreśliła tez potrzebę unikania wszelkich skupisk osób, zwróciła się też się do rodziców, aby kontrolowali, gdzie przebywają ich dzieci, szczególnie w godzinach wieczornych. Apelowała tez o ostrożność i ograniczone zaufanie do osób, które wykorzystując sytuację związaną z niesieniem pomocy osobom starszym, imają się niecnego procederu oszustwa wobec tych osób.

Pani Starosta podziękowała na koniec wolontariuszom, strażakom, harcerzom niosącym pomoc osobom starszym, Szczególne podziękowania skierowała do Prezydenta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, Dyrektora Centrum Kultury Roberta Siniarskiego oraz zespołu Telewizji Żyrardowskiej za możliwość przeprowadzenie konferencji.

Sytuację epidemiczną w powiecie żyrardowskim przedstawił Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żyrardowie Andrzej Liszewski. Poinformował, że do południa 20 marca, nie ma w powiecie żyrardowskim potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie COVID-19. Obecnie objęte są nadzorem epidemiologicznym 92 osoby, a kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego - 77 osób.

Zachęcamy do obejrzenia obszernego materiału z konferencji.  

 • Konferencja prasowa
 • Konferencja prasowa
 • Konferencja prasowa
 • Konferencja prasowa

Profil Zaufany pomocny w czasie kryzysu epidemicznego

Czy wiecie, że niemal wszystkie sprawy urzędowe możecie załatwić przez internet? Przede wszystkim do załatwiania spraw urzędowych przez internet potrzebujemy profilu zaufanego. To tzw. środek identyfikacji elektronicznej. Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego. Mówiąc inaczej – profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć tylko jeden profil zaufany – jest on przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL. Profil zaufany jest ważny 3 lata. Obecnie z profilu zaufanego korzysta ponad 5,5 miliona Polaków. Warto do nich dołączyć.

Jak założyć Profil Zaufany? Sposoby są dwa. W obecnej sytuacji najlepiej to zrobić korzystając z bankowości elektronicznej. Taką możliwość dają największe polskie banki. Ich listę znajdziecie na stronie www.pz.gov.pl

Drugi sposób na założenie profilu zaufanego to wypełnienie wniosku w internecie, a później potwierdzenie swojego PZ w punkcie potwierdzającym. Takie punkty to m.in. poczty, urzędy gmin czy starostwa. By jednak nie narażać się na ryzyko,  jeśli to możliwe – załóżcie profil przez bankowość elektroniczną.

Jeśli założyliście już profil zaufany i chcecie zacząć załatwiać online sprawy urzędowe, jest tylko jeden adres, pod który powinniście się udać – na stronę www.GOV.pl. - To portal, który powstał po to, by ułatwiać życie obywatelom. Znajdują się tam informacje ze wszystkich ministerstw, ale i wszystkie dostępne e-usługi. Warto zapoznać się z informacją dotyczącą Profilu Zaufanego na stronie Ministerstwa Cyfryzacji https://www.gov.pl/web/koronawirus/sprawy-urzedowe-zalatwiaj-online-podpowiadamy-jak-to-zrobic

 • Profil Zaufany

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego, stan na dzień 17.03.2020 r.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie  z dnia 17.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 17.03.2020

 • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 45
 • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 52
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 0
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 0

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 14.00.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych.

 • Sytuacja_epidemiologiczna_na_terenie_powiatu_zyrardowskiego

Strażacy pomagają seniorom

Strażacy z jednostki OSP w Żyrardowie oferują pomoc mieszkańcom Żyrardowa w robieniu zakupów i dostarczaniu produktów do domów osób, które ukończyły 60 lat. Pomoc odbywa się w godzinach popołudniowych. Kontaktować się można pod numerem telefonu 731600242. Brawo drużyna św. Floriana

 • Strażacy pomagają seniorom

Sytuację epidemiologiczna na terenie powiatu żyrardowskiego, stan na dzień 16.03.2020 r.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie  z dnia 16.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 16.03.2020

 • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 40
 • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 45
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 0
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 0

Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim na terenie całego województwa mazowieckiego publikowana jest na stronie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego: www.wsse.waw.pl w meldunkach codziennych po godzinie 14.00.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia oraz na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

 • logo

KOMUNIKAT w sprawie organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Żyrardowie w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

W związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym oraz koniecznością wzmocnienia ochrony przed koronawirusem, w trosce o najwyższe bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników, Zarząd Powiatu Żyrardowskiego zdecydował, że z dniem 16 marca 2020 roku ogranicza się obsługę interesantów.

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie i wszystkie jednostki organizacyjne Powiatu zostają zamknięte dla klientów do odwołania.

Wszelkie sprawy będą załatwiane wyłącznie drogą pocztową oraz elektronicznie.

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie:

e-mail: starostwo@powiat-zyrardowski.pl, starosta@powiat-zyrardowski.pl

platforma ePUAP - esp:/2im948Ipd3/skrytka

Powiatowy Urząd Pracy nr tel. 46 855 38 12, sekretariat@pup-zyrardow.pl

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie: nr tel. 46 854 20 83, pcpr.zyrardow@o2.pl

W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr telefonów:

 • Sekretariat  - 46 855 37 17, 46 855 35 99, 46  855 22 19
 • Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych:

- rejestracja pojazdów  - nr wew. 57, 53

- prawa jazdy nr wew.  25, 40 ;

- transport – nr wew.  62

 • Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami – nr  wew. 67, 38, 58
 • Wydział Rozwoju i Budownictwa nr wew. - 27, 42, 45, 54
 • Stanowisko ds. Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obywatelskich – nr wew. 31
 • Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta – nr wew. 50

Podajemy także informację o wysokości i sposobie uiszczania opłat za czynności dokonywane w WYDZIALE KOMUNIKACJI, TRANSPORTU I DRÓG PUBLICZNYCH STAROSTWA POWIATOWEGO W ŻYRARDOWIE

 

PRAWA JAZDY

Wydanie prawa jazdy  100 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

Prawo jazdy międzynarodowe 35 zł

Zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane 50 zł

 

REJESTRACJA POJAZDÓW

Dowód rejestracyjny  54,00 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

Znaki legalizacyjne      12,50 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

Nalepka kontrolna      18,50 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

Karta pojazdu              75,00 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

Pozwolenie czasowe   18,50 zł

                                        13,50 zł

Wymiana dowodu 

- Z wydaniem pozwolenia czasowego 72, 50 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

-  Bez wydania dowodu pozwolenia czasowego 54 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

Wtórnik tablic (1 tablica) 52,50 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

                           (2 tablice) 92,50 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

Wtórnik nalepki na szybę 18,50 zł + opłata ewidencyjna 0,50 zł

Wtórnik karty pojazdu 147,50 zł + opłata ewidencyjna 1,50 zł

REJESTRACJA POJAZDÓW

Samochód

Krajowy, nowy  178,50 zł + opłata ewidencyjna 2,00 zł

Sprowadzony  253 ,50 zł+ opłata ewidencyjna 2,50 zł

Rejestracja bez wymiany tablic 80,00 zł + opłata ewidencyjna 1,50 zł

Motocykl

Krajowy, nowy 120,00 zł + opłata ewidencyjna 1,50 zł

Sprowadzony 195,00 zł + opłata ewidencyjna 2,00 zł

Rejestracja bez wymiany tablic 80,00 zł + 1,50 zł

Ciągnik rolniczy, przyczepa

Krajowy, nowy, zagraniczny 120,00 zł + opłata ewidencyjna 1,50 zł

Rejestracja bez wymiany tablic 80,00 zł + opłata ewidencyjna 1,50 zł

Motorower

Krajowy, nowy, zagraniczny 110,00 zł + opłata ewidencyjna 1,50 zł

Rejestracja bez wymiany tablic 80,00 zł + opłata ewidencyjna 1,50 zł

TABLICE TYMCZASOWE

Na badania techniczne:

Samochód  61,00 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Przyczepa 39,75 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Ciągnik 36,75 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Motocykl 36,75 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Motorower 36,75 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Na wywóz pojazdu:

Samochód 111,00 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Motorower 54,75 zł+ opłata ewidencyjna 1,00 zł

Przyczepa 64,75 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Ciągnik 64,75 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Motocykl 64,75 zł + opłata ewidencyjna 1,00 zł

Numery kont :

63 1020 1026 0000 1702 0272 9325

Upoważnienie, demontaż, zaświadczenie

 

43 9302 0004 5500 1296 2000 0280

Rejestracja pojazdów, prawa jazdy, wtórniki, licencje, zezwolenia

 

79 9302 0004 5500 1296 2000 0020

Opłaty ewidencyjne

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny:

(46) 855-22-19

(46) 855-37-17

(46) 855-45-69

Wew.57 (rejestracja pojazdów)

Wew. 53 (dowody rejestracyjne,  zaświadczenia, zgłoszenie zbycia/nabycia)

Wew.40 (prawa jazdy)

 

Przypominam też o konieczności przestrzegania zaleceń Głównego  Inspektora Sanitarnego, jakie znajdą Państwo pod adresem: www.gis.gov.pl

Za wszelkie utrudnienia bardzo Państwa przepraszamy. 

   Dziękuję za wyrozumiałość,

 Beata Sznajder 

Starosta Powiatu Żyrardowskiego

 

 

E-usługa zamiast wizyty w urzędzie skarbowym

W związku z czasowym ograniczeniem dostępu do urzędów skarbowych w województwie mazowieckim, spowodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Izba Administracji Skarbowej zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń.
Ograniczenie dostępu potrwa od 13 do 27 marca br.

Usługi Twój e-PIT oraz e-Deklaracje dostępne na stronie podatki.gov.pl umożliwiają rozliczanie zeznań podatkowych w sposób szybki, bezpieczny i bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Ponadto IAS zachęca klientów do kontaktu z urzędami poprzez platformę e-PUAP oraz korzystanie z infolinii i e-maili. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę zdrowia w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

 • Administracja Skarbowa

Uwaga!!

Przypominamy, że od 16 marca 2020 r. do odwołania wszystkie urzędy powiatowe będą nieczynne dla interesantów...

 • Uwaga

APEL Starosty Powiatu Żyrardowskiego

Chroń siebie i innych zostań w domu

Jeżeli nie masz takiej możliwości

 • Zachowaj ostrożność
 • Unikaj skupisk ludzi
 • Często myj ręce
 • Przestrzegaj zasad higieny

Upewnij się czy ktoś nie potrzebuje Twojej pomocy
Bądź odpowiedzialny

Beata Sznajder
Starosta Powiatu Żyrardowskiego

 
 • Apel Starosty

Ograniczenia w pracy Urzędu Skarbowego w Żyrardowie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żyrardowie informuje o ograniczeniu przyjmowania   przez Urząd Skarbowy podatników, klientów i petentów i zachęca do korzystania z informacji telefonicznej pod numerami tel. 46 855 35 56; 46 855 22 37; 855 41 98 oraz składania zeznań podatkowych drogą elektroniczną za pośrednictwem strony Ministerstw Finansów podatki.gov.pl.

Ponadto można również korzystać z wojewódzkiej infolinii PIT:

                tel. 22 510 48 68 – w sprawach merytorycznych dot. rozliczenia PIT za 2019 r.

                tel. 22 510 48 88 - w sprawach związanych z obsługą aplikacji e PIT.

 
 • Urząd Skarbowy

Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 zostaje zakończona 13.03.2020

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność. Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Rozporządzenie przewiduje, że dziś (13 marca br.) zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. NIE MAJĄ już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do chwili obecnej (12 marca br.) powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Natomiast pozostałe osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

 

W załączeniu rozporządzenie w sprawie kwalifikacji oraz pismo z urzędu wojewódzkiego wyjaśniające w tej sprawie.

Mamy stan zagrożenia epidemicznego

Wchodzi w życie rozporządzenie na mocy, którego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, a dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne - to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.

To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

 • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
 • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
 • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
 • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
 • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
 • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii. Minister Zdrowia podkreślał, że rząd i resort działają, by przygotować system ochrony zdrowia na to, że w najbliższych dniach gwałtownie przybędzie osób, które będą mieć wyniki pozytywne. Podał też, że przygotowują się na to, że coraz więcej osób będzie potrzebować pomocy medycznej. To dlatego resort podjął decyzję, by 19 placówek medycznych  przekształcić w szpitale zakaźne, w województwie mazowieckim będzie nim Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Takie wytyczne zostały już przekazane wojewodom. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach ma posiadać łóżka respiratorowe.

Minister zdrowia podkreślał, że NFZ zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek. - Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować – mówi prof. Szumowski. – Czy tych przypadków będzie coraz więcej czy mniej teraz to głównie zależy od tego czy będziemy pozostawać w izolacji przez najbliższe dwa tygodnie.

NFZ zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii która jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, gdzie wykwalifikowani konsultanci informują co zrobić, by otrzymać pomoc. Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą również przekazać  kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli teleporady medycznej.

Dzięki teleporadzie medycznej możemy otrzymać:

 • zalecenia
 • e-zwolnienie
 • e-receptę
 • sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.

Teleporady medyczne:

 • ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa
 • ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych
 • rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna
 • skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

W powiecie żyrardowskim teleporad udzielają następujące placówki medyczne:

ŻYRARDÓW NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "PODSTAWOWA OPIEKA MEDYCZNA" UL.WYSPIAŃSKIEGO 6B TEL. 46 855 31 31

ŻYRARDÓW "ESKULAP" S.C. JADWIGA PIELACIŃSKA, IWONA JASIŃSKA, ANNA SZWED, BOŻENA MOSKAL  UL.WYSPIAŃSKIEGO 6B TEL. 46 854 22 60

ŻYRARDÓW CENTRUM MEDYCYNY I REHABILITACJI ARTKINEZIS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA UL. WIEJSKA 19/21 TEL. 46 855 10 90

ŻYRARDÓW ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ CENTRUM OPTYCZNO OKULISTYCZNE SZELIGA SPÓŁKA CYWILNA UL. 1 MAJA 23 A TEL. 500 026 836

WISKITKI NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDYCYNA RODZINNA" PL. WOLNOŚCI 5 TEL.46 856 72 13

OSUCHÓW NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDYCYNA RODZINNA" UL.PIEKARSKA 4 TEL.46 857 44 72

RADZIEJOWICE NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDYCYNA RODZINNA" UL.SŁONECZNA 2 TEL.514 740 908

GUZÓW NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDYCYNA RODZINNA" UL.OGIŃSKIEGO 2 TEL.46 856 84 26

JESIONKA KATARZYNA BRZOZOWSKA NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "KAMED" UL.PARTYZANTÓW 22A TEL.46 855 32 51

 • Stan zagrożenia epidemicznego

Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa

W dniu 12 marca odbyło się spotkanie połączonych sztabów Zarządzania Kryzysowego Powiatu Żyrardowskiego i Miasta Żyrardowa. Wzięli w nim udział Starosta Beata Sznajder i Prezydent Lucjan Chrzanowski, wiceprezydenci, radni Powiatu Żyrardowskiego i Miasta Żyrardowa, Prezes Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego Jacek Sawicki, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żyrardowie Andrzej Liszewski, przedstawiciele służb i inspekcji, reprezentanci samorządów z terenu powiatu żyrardowskiego, przedstawiciele wszystkich Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz jednostek miejskich i powiatowych.

Na spotkaniu przedstawiono obecną sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu żyrardowskiego w kontekście ogłoszonego stanu podwyższonej gotowości na terenie całego kraju. Relację ze spotkania z Wojewodą Mazowieckim przedstawiła Starosta Beata Sznajder i Inspektor Andrzej Liszewski. O podjętych działaniach profilaktycznych powiatu i miasta polegających na ograniczenia działalności podległych im jednostek mówili Starosta Beata Sznajder i Prezydent Lucjan Chrzanowski. Od środy wprowadzono także ograniczenia w funkcjonowaniu Urzędu Miasta w wydziałach USC, Wydziału Zdrowia oraz Gospodarki Mieszkaniowej. Podobne ograniczenia od piątku wprowadzane są w Starostwie Powiatowym.

Przedstawiciele służb Starosty i Prezydenta apelują do mieszkańców o rozwagę i odpowiedzialność w swoich działaniach. Konieczne jest unikanie większych skupisk ludzi, należy do minimum ograniczyć wyjścia z domu. Skierowano też apel do młodzieży i ich rodziców, by w związku z zamknięciem szkół, młodzież zachowywała się odpowiedzialnie, by niepotrzebnymi zachowaniami nie narażała osób starszych ze swych rodzin, by przerwę w zajęciach traktować jako swoistą kwarantannę, a nie czas laby. Wiceprezydent Adam Lemiesz poinformował o uruchamianiu specjalnej platformę e-learningowej, poprzez którą uczniowie będą mogli odbywać edukację w domach.

Podkreślano potrzebę okazywania zwyczajnej ludzkiej solidarności, szczególnie osobom starszym, poprzez pomoc w dostarczaniu żywności, leków i niezbędnych utensyliów. Zaapelowano do wszystkich mieszkańców o spokój, szczególnie w zakresie robienia zakupów, z pewnością nie zabraknie towarów, bo dostawy do wszystkich sklepów realizowane są na bieżąco. Przebywanie w zatłoczonych sklepach nie sprzyja odpowiedzialnej i rozsądnej profilaktyce.

Planowane jest przygotowanie jednolitych dla wszystkich służb i urzędów, materiałów informacyjnych, które będą kolportowane w najbliższym czasie W przypadku pytań i wątpliwości co do własnego stanu zdrowia wskazującego na podejrzenie obecności koronawirusa, przed wizytą w przychodni należy korzystać z infolinii NFZ 800 190 590 oraz zadzwonić do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Żyrardowie, gdzie pełniony jest całodobowy dyżur pod numerami telefonów 665 006 722 oraz 667 973 707.

 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa
 • Spotkanie sztabów w sprawie koronawirusa

UWAGA‼️ WAŻNY KOMUNIKAT

DRODZY MIESZKAŃCY POWIATU ŻYRARDOWSKIEGO

Zwracam się z apelem o zachowanie spokoju w sytuacji, z jaką aktualnie mamy do czynienia.
Jedynie rozważne i odpowiedzialne działania każdego z nas mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i pomóc w powrocie do „normalności”.

W chwili obecnej wg informacji uzyskanych od Wojewody na terenie Mazowsza potwierdzono trzy przypadki zakażeń korona-wirusem. Zapewne ta liczba będzie się zmieniała, jednakże powinniśmy robić wszystko, aby nie nastąpił dynamiczny rozwój zakażeń.
Niemniej nie możemy mówić o epidemii! Wszystkie te przypadki zostały zawleczone z zagranicy do Polski. Bardzo istotny jest również fakt, że osoby, które kontaktowały się z osobami zakażonymi są poddane kwarantannie, co oznacza że są pod nadzorem inspekcji sanitarnej.

SYTUACJA W POLSCE I W NASZYM POWIECIE JEST STABILNA I OPANOWANA

Pomimo braku stanu epidemii, służby i inspekcje powiatowe zostały postawione w stan pełnej gotowości. W dniu dzisiejszym został uruchomiony Powiatowy Sztab Zarządzania Kryzysowego. Stosowane są wszelkie zalecane procedury i standardy, a działania służb, inspekcji oraz jednostek administracyjnych są pod pełną kontrolą PSSE.
Na terenie Powiatu Żyrardowskiego zostały również wytypowane miejsca do kwarantanny (podkreślam, że kwarantannie są poddawane osoby zdrowe!!!).

CO SIĘ ZMIENIŁO W ŻYCIU PUBLICZNYM?

❗️Aktualnie obowiązuje całkowity zakaz organizacji imprez masowych i zgromadzeń publicznych przekraczających 1000 uczestników w obiekcie zamkniętym.

❗️Zostały zamknięte uczelnie wyższe.

❗️Od jutra, na okres dwóch tygodni (14 dni licząc od poniedziałku) zostają zawieszone zajęcia w szkołach i przedszkolach.

❗️Od jutra do odwołania zostają zamknięte wszystkie instytucje kultury, obiekty sportowe i miejsca do organizacji imprez artystycznych.

❗️Mając na uwadze zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oraz pracowników, liczba osób obsługiwanych w jednostkach powiatowych (starostwo oraz jednostki organizacyjne) zostanie znacząco ograniczona. Stosowne komunikaty pojawią się na stronie internetowej.

SZCZEGÓLNE ZALECENIA I REKOMENDACJE ZWIĘKSZAJĄCE NASZE BEZPIECZEŃSTWO

⭕️ Rekomendujemy wszystkim mieszkańcom i gościom naszego powiatu ograniczenie aktywności w większych skupiskach ludzi (urzędy, przychodnie, galerie handlowe, szpitale, instytucje użyteczności publicznej).

⭕️ Prosimy o dużą dbałość w zakresie higieny osobistej, a w szczególności bardzo częste mycie rąk!

⭕️ Zalecamy ograniczenie mobilności i pozostawanie w miarę możliwości w domach. Szczególnie dotyczy to osób starszych, schorowanych i z osłabioną odpornością.

Szanowni Państwo w obecnej sytuacji szczególnej wagi nabiera PAŃSTWA ODPOWIEDZIALNOŚĆ i stosowanie się do obowiązujących przepisów i zaleceń sanitarno-higienicznych. W przypadku pytań i wątpliwości należy korzystać z infolinii NFZ 800 190 590 lub kontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Żyrardowie, gdzie pełniony jest całodobowy dyżur pod numerami telefonów 665 006 722 i 667 973 707

Beata Sznajder - Starosta Powiatu Żyrardowskiego
Andrzej Liszewski - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

 • komunikat
 • komunikat
 • komunikat

Powiatowe Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych

11 marca odbyło się V Powiatowe Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych zorganizowane przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego Beatę Sznajder i Dyrektor Wydziału Oświaty Barbarę Smolarek. Rada Powiatu Żyrardowskiego reprezentowana była przez Radnego Michała Ochnickiego - Przewodniczącego Komisji Oświaty oraz Radnego Dariusza Mitrowskiego. Powiat już od pięciu lat organizuje Forum, które jest okazją do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy w gronie osób, które są odpowiedzialne za oświatę na terenie powiatu. Takie spotkania pozwalają przedyskutować koncepcję na spójną ofertę edukacyjną, z której potem korzystają uczniowie szkół. Forum zostało otwarte przez Starostę Powiatu Beatę Sznajder, która podziękowała dyrektorom szkół za zaangażowanie w rozwój placówek, innowacyjne podejście i wykorzystywanie możliwości do wymiany międzyszkolnej, korzystanie z praktyk w kraju i zagranicą i wszelkich działań podnoszących poziom edukacji dzieci i młodzieży.  

Obecnie powiat rozpoczyna realizację dwóch nowatorskich w skali kraju projektów. Informacje nt. pierwszego z nich "Nowoczesna współpraca szkolnictwa zawodowego z przedsiębiorcami" przedstawił Pan Krzysztof Tomaszewski. Jest to projekt realizowany przez Przemysłową Akademię Rozwoju we współpracy ze Starostwem. Wychodzi on naprzeciw, zarówno przedsiębiorcom, jak i młodym osobom będącym o krok przed podjęciem decyzji związanej z rozwojem zawodowym, aby wspólnie wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie dla każdej ze stron. Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania wśród uczniów do kształcenia w zawodach technicznych, konsekwencją czego byłoby przygotowanie wyszkolonej kadry zawodowej dla pracodawców. Projekt ten obecnie wdrażany jest w Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie, a w przyszłości będzie też realizowany w pozostałych szkołach zawodowych prowadzonych przez powiat.

Natomiast drugi projekt to „Politechnika Młodych”, o którym opowiedziała Dyrektor Wydziału Oświaty Pani Barbara Smolarek. Projekt ten zakłada współpracę szkół ponadpodstawowych z podstawowymi oraz realizację zajęć akademickich w zakresie przedmiotów ścisłych.

Forum było także okazją do omówienia przez Panią Mariolę Pietroń - Ratyńską wyzwań przed jakimi staje współczesna szkoła oraz innowacyjnego spojrzenia na proces edukacji w ujęciu społecznym i funkcjonalnym przez pryzmat predyspozycji i zainteresowań ucznia.

Starosta poinformowała zebranych także o szeroko zakrojonych działaniach profilaktycznych ogłoszonych przez Premiera Morawieckiego, konsekwencją czego jest zawieszenie zajęć w szkołach i placówkach oświatowych w okresie od 12 do 25 marca 2020r. Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się COWID-19 w Polsce.

 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych
 • Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych

Święto futsalu w Żyrardowie

XXIV Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu, które w tym roku odbywały się w Żyrardowie, zakończyły się oficjalnie wręczeniem nagród w niedzielę 8 marca. Gospodarzem Igrzysk było po raz pierwszy Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej SL SALOS w Żyrardowie, a Starostwo Powiatowe w Żyrardowie było członkiem Honorowego Komitetu Igrzysk. W czasie wydarzenia rozegrano blisko 100 meczy, które odbyły się w halach sportowych naszego powiatu w Żyrardowie, Mszczonowie i Wiskitkach. Igrzyskom towarzyszyła niesamowita energia, wiele emocji i sportowa rywalizacja. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tego wspaniałego wydarzenia.  

Pełna relacja ze sportowych wydarzeń na profilu Organizatora: https://www.facebook.com/pages/category/Non-Governmental-Organization--NGO-/SL-Salos-Zyrardow-107040119331216/

Strona organizatora: http://salos-zyrardow.pl/

 
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu
 • Święto futsalu

Koronawirus! Ważna informacja!

W dniu 7 marca (sobota) około godziny 15:00 do Szpitala w Żyrardowie zgłosił się 26 letni mieszkaniec Mszczonowa. Przyjęty został w oddziale Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Po badaniu u pacjenta stwierdzono ostre zakażenie górnych dróg oddechowych, co więcej od kilku dni zakażeniu towarzyszyła gorączka (około 38 °C). Powyższe objawy dały lekarzowi podstawę do przewiezienia pacjenta do oddziału zakaźnego w Warszawie. Jak okazało się na miejscu, u pacjenta wykluczono możliwość zachorowania na Koronawirusa (pacjent nie przebywał za granicą, a także nie miał kontaktu z osobami u których potwierdzono zachorowanie na wirusa COVID-19) , nie został przyjęty na kwarantannę, obecnie przebywa w domu.

Jacek Sawicki - Prezes Zarządu Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego

 • Szpitale z oddziałami zakaźnymi

Uchwała Zarządu Powiatu

W dniu 3 marca Zarząd Powiatu Żyrardowskiego podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia wyników prac komisji konkursowych powołanych do oceny ofert złożonych przez organizacje pozarządowe oraz upoważnienia Członków Zarządu do podpisania umów, poniżej treść dokumentu

 

XXIV Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu na terenie Żyrardowa

Już w najbliższych dniach 6 - 8 marca w Żyrardowie rozpoczną się XXIV Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu, których organizatorem jest Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej „SL SALOS” z Żyrardowa oraz Salezjańska Organizacja Sportowa Rzeczypospolitej Polskiej. Stowarzyszenie od wielu lat bardzo aktywnie działa w zakresie wspierania dzieci i młodzieży z terenu powiatu żyrardowskiego w doskonaleniu sprawności fizycznej, odkrywając młode talenty w dziedzinie sportu. Igrzyska odbędą się na Hali Aqua oraz na hali Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie. Starostwo Powiatowe w Żyrardowie dołączyło do komitetu Honorowego wydarzenia. W igrzyskach weźmie udział ok  400 dziewcząt i chłopców w różnych kategoriach wiekowych. Jako dodatkowe atrakcje Igrzysk przewidziano wybór najlepszej 5 turnieju, drużyny Fair Play, MVP turnieju, konkurs rzutów karnych dla trenerów oraz drużyny z najlepszymi wartościami etyczno-moralnymi. Trzymamy kciuki za wszystkich zawodników. Uroczystość rozpoczęcia Igrzysk odbędzie się 6 marca o godz. 19.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury, z kolei podsumowanie zmagań sportowych nastąpi 8 marca o godz. 12.30 na hali sportowej Aqua.

Strona organizatora: http://salos-zyrardow.pl/

 • Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu

Radio Victoria 25 lat na antenie i w terenie

Radio Victoria rozgłośnia diecezji łowickiej obchodzi jubileusz 25 - lecia. Z tej okazji w studiu Radia Victoria przy ul. Żeromskiego w Żyrardowie pojawiło się w dniu dzisiejszym wielu gości, sympatyków stacji, chcąc złożyć życzenia powodzenia na kolejne lata działalności. Gości witała Agata Siniarska Redaktor prowadząca od lat związana z oddziałem radia w Żyrardowie oraz ks. Piotr Krzyszkowski Dyrektor Radia Victoria. Starosta Powiatu Żyrardowskiego Beata Sznajder podczas połączenia na żywo ze studiem w Łowiczu miała okazję wyrazić sympatię, jaką darzy rozgłośnię za rzetelność, wrażliwość na sprawy społeczne i aktywność na ternie powiatu, życząc kolejnych owocnych lat pracy.

 • jubileusz 25 - lecia Radia Victoria
 • jubileusz 25 - lecia Radia Victoria
 • jubileusz 25 - lecia Radia Victoria
 • jubileusz 25 - lecia Radia Victoria
 • jubileusz 25 - lecia Radia Victoria
 • jubileusz 25 - lecia Radia Victoria
 • jubileusz 25 - lecia Radia Victoria
 • jubileusz 25 - lecia Radia Victoria

W Żyrardowie oddano hołd Żołnierzom Wyklętym

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który upamiętnia „żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia" obchodzony jest w Polsce od 2011 r. W dniu 1 marca  Żyrardów po raz kolejny upamiętnił bohaterów podczas apelu na Placu Jana Pawła II z udziałem kompanii honorowej wystawionej przez 37. Sochaczewski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, a także pocztów sztandarowych instytucji państwowych, samorządowych, lokalnych organizacji i placówek oświatowych. Po przemówieniu Gospodarza uroczystości Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, żołnierze 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej Kraju oddali salwę honorową. Po uroczystym apelu złożono kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej skwer u zbiegu ulic 1 Maja/Limanowskiego oraz przy tablicy ku czci polskich patriotów mieszczącej się na ścianie budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Armii Krajowej nr 2. W imieniu Rady i Zarządu Powiatu Żyrardowskiego kwiaty składali: Przewodniczący Rady Klaudiusz Stusiński, Radni Anna Bednarek i Stanisław Nalej oraz Wicestarosta Krzysztof Dziwisz. Następnie w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.

Tego dnia w ramach miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się również inne okolicznościowe wydarzenia, m.in Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którego organizatorem było Stowarzyszenie Żyrardowskich Amatorów Fizycznej Aktywności, prelekcja Dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Bogusława Nietrzebki, a także spektakl „Dziewczyny Niezłomne” wystawiony przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie.

Miejskie obchody stanowiły przypieczętowanie organizowanej przez Miasto kampanii edukacyjnej objętej Patronatem Narodowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
 • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zmiana na stanowisku Komendanta Straży Pożarnej w Żyrardowie

W piątek 28 lutego odbyła się szczególna uroczystość pożegnania Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie bryg. mgr. inż. Romana Murgrabii. Komendant po 36 latach służby przeszedł na zasłużoną emeryturę. Za lata rzetelnej służby, za wzorową postawę oraz poczucie obowiązku i zaangażowanie dziękowali Komendantowi m.in. Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Bogdan Łasica, komendanci okolicznych powiatów. W uroczystości wzięli również udział Starosta Beata Sznajder i Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski, którzy żegnając podkreślali, że służbę kończy wspaniały i dobry człowiek, co stanowi dla Straży dużą stratę. Stanowisko nowego Komendanta obejmie bryg. Tomasz Cybul, pełniący dotychczas funkcję Zastępcy.  

Foto: „Życie Żyrardowa”

 • pożegnanie Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP
 • pożegnania Komendanta PSP

Powiatowy Konkurs Plastyczny „Nasze kochane zwierzaki”

28 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Nasze kochane zwierzaki” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Żyrardowie. Fundatorem nagród konkursowych była Starosta Powiatu Żyrardowskiego. W imieniu Starosty nagrody wręczali: Stanisław Nalej - Członek Zarządu Powiatu Żyrardowskiego, Barbara Smolarek - p.o. Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie, Bożena Liszewska - Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie oraz Zbigniew Kołaczek - artysta plastyk. Uroczystość umilały występy młodych artystek z zespołu wokalnego "Szałaputy". Komisja pogratulowała laureatom konkursu i ich opiekunom wysokiego poziomu prac, dużej wrażliwości i pomysłowości. Na konkurs zgłoszono 181 prac z 20 placówek oświatowo -wychowawczych Powiatu Żyrardowskiego. Komisja plastyczna w składzie: Barbara Smolarek; Agnieszka Kaźmierczak; Zbigniew Kołaczek; Bożena Liszewska, po przeglądzie nadesłanych prac postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących autorów:

Nagroda Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie dla Mai Cholewińskiej, l. 11 SP w Guzowie, n. Beata Muras

Grupa wiekowa kl. I-III
Nagrody:

1. Krystian Misiak, l. 9 SP Nr 2 w Żyrardowie, n. Barbara Szczerbińska
2. Anna Jankowska, l. 7 SP w Mszczonowie, n. Małgorzata Gardzińska
3. Weronika Gołębiewska, l. 9 SP Nr 2 w Żyrardowie, n. Barbara Szczerbińska
4. Małgorzata Mamińska, l. 8 SP w Baranowie, n. Małgorzata Rytel-Kuc
5. Filip Nowecki, l. 8 SP w Baranowie, n. Małgorzata Rytel-Kuc
6. Marta Wysocka, l. 8 SP Nr 6 w Żyrardowie, n. Ewa Szklarska
7. Lena Dziadkiewicz, l. 7 ODK w Żyrardowie, n. Sławomira Jarmoluk-Majewska
8. Klaudia Puchała, l. 7 SP Nr 2 w Żyrardowie, n. Ewa Wysocka
Wyróżnienia:
1. Jan Słoma, l. 7 ODK w Żyrardowie, n. Sławomira Jarmoluk-Majewska
2. Antoni Gliszczyński, l. 8 SP Nr 3 w Żyrardowie, n. Iwona Brzezińska
3. Jan Aronowski, l. 9 SP Nr 6 w Żyrardowie, n. Ewa Szklarska
4. Wiktoria Bulińska, l. 7 SP w Lutkówce, n. Bożena Pitt
5. Antoni Ptaszek, l. 8 SP Nr 7 w Żyrardowie, n. Elżbieta Koźbiał
6. Gabriela Wardziak, l. 8 SP Nr 1 w Żyrardowie, n. Anna Karbowiak

Grupa wiekowa kl. IV - VIII
Nagrody:

1. Pola Rozpara, l. 10 SP Nr 3 w Żyrardowie, n. Elżbieta Lipska
2. Lena Cyzman, l. 11 SP Nr 7 w Żyrardowie, n. Krystyna Dębska
3. Wiktoria Mikołajczyk, l. 13 SP Nr 2 w Żyrardowie, n. Wioletta Pilorz
4. Aleksandra Konarska, l. 13 SP Nr 3 w Żyrardowie, n. Elżbieta Lipska
5. Szymon Dębski, l. 13 ODK w Żyrardowie, n. Sławomira Jarmoluk-Majewska
6. Michalina Kamińska, l. 13 SP w Radziejowicach, n. Katarzyna Kordyasz- Stolarska
7. Patrycja Szczensnowicz, l. 12 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Puszczy Mariańskiej, n. Tamara Pieścik
8. Lena Międzybrodzka, l. 12 SP Nr 7 w Żyrardowie, n. Krystyna Dębska
9. Anna Szczensnowicz, l. 14 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Puszczy Mariańskiej, n. Tamara Pieścik
10. Wiktor Mitrowski, l. 12 SP w Guzowie, n. Beata Muras
11. Gabriela Antczak, l. 11 Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Żyrardowie
Wyróżnienia:
1. Jowita Kusio, l. 14 SP Nr 2 w Żyrardowie, n. Wioletta Pilorz
2. Kinga Słomińska, l. 14 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bartnikach,n. Ewa Andres
3. Szymon Bąk, l. 11 SP w Michałowie, n. Tamara Pieścik
4. Patrycja Jagielska, l. 14 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bartnikach, n. Ewa Andres
5. Ewelina Pindor, l. 10 SP w Baranowie, n. Małgorzata Rytel- Kuc
6. Dominika Lange, l. 11 SP Nr 3 w Żyrardowie, n. Elżbieta Lipska
7. Zofia Glizia, l. 11 SP Nr 3 w Żyrardowie, n. Elżbieta Lipska
8. Adrianna Zygier, l. 10 SP w Baranowie, n. Małgorzata Rytel-Kuc
9. Dawid Szymczak, l. 11 SP Nr 2 w Żyrardowie, n. Wioletta Pilorz

 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki
 • zwierzaki

Kalendarium

Kalendarz

«lipiec 2024»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki