Nazwa osady fabrycznej, a później miasta, pochodzi od nazwiska francuskiego wynalazcy Filipa de Girard’a, który w 1810 wynalazł maszynę do przędzenia lnu na mokro. Po 1824 roku Filip de Girard znalazł pracę na ziemiach polskich, tu poznał Henryka Łubieńskiego, pokochał ludzi, zwyczaje i kulturę swojej nowej ojczyzny. Wynalazca współpracował z pionierami przedsiębiorczości w Królestwie Polskim a jego wkład w rozwój techniki, przemysłu oraz fabryki wyrobów lnianych, był na tyle znaczący, że od 1834 roku w dokumentach Banku Polskiego osada fabryczna na rudzie Guzowskiej nazywana była Girardowem. Filip de Girard (1775–1845) urodził się w Lourmarin na południu Francji. Interesował się literaturą, sztuką, studiował medycynę, a następnie nauki chemiczne i przyrodnicze. Karierę wynalazcy rozpoczął od skonstruowania kondensatora elektrycznego, a następnie turbiny poruszanej siłą fal morskich, za którą otrzymał srebrny medal na wystawie przemysłowej w Paryżu w 1806 roku.
Gdy Napoleon Bonaparte ogłosił dekret i wyznaczył milion franków nagrody za wynalezienie maszyny do przędzenia lnu, młody inżynier Filip de Girard podjął wyzwanie. Niestety komisja konkursowa zmieniła warunki uczestnictwa w konkursie i wynalazca nie otrzymał nagrody. We Francji konstruktor nie doczekał się uznania, największe sukcesy odniósł na ziemiach polskich.
W 1825 roku powołany został przez Ministra Skarbu rządu Królestwa Polskiego na stanowisko Naczelnego Mechanika przy Wydziale Górniczym Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Od 1829 roku współpracował z Towarzystwem Wyrobów Lnianych, którego celem było założenie pierwszej w Królestwie Polskim fabryki wyrobów lnianych, pracującej w oparciu o koncepcje techniczne i wynalazki Girarda. W 1833 roku uruchomiono fabrykę wyrobów lnianych na Rudzie Guzowskiej. Filip de Girard został zatrudniony jako dyrektor techniczny. Do osady Ruda Guzowska szybko przylgnęła nazwa Żyrardów jako wyraz uznania dla inżyniera z Francji.
Do końca swojego pobytu na ziemiach Królestwa Polskiego Filip de Girard był doradcą technicznym w projektach przemysłowych Banku Polskiego. W roku 1844 Filip de Girard wrócił do Francji. Na wystawie w Paryżu zaprezentował całość swych wynalazków, za które otrzymał złoty medal. Zmarł 26 sierpnia 1845 r.