W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie 25 października odbyła się Gala „Sportowa Polska”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 gości, w tym znane postacie ze świata sportu i kultury. Splendoru Gali dodała królowa lekkoatletyki Irena Szewińska, a także - najbardziej rozpoznawalny polski komentator sportowy Przemysław Babiarz, wybitny zapaśnik Andrzej Supron oraz piosenkarz Rafał Brzozowski.
W tym roku już po raz 18. przedstawiciele samorządów i biznesu, którzy budują infrastrukturę sportową i wychowują młode pokolenie poprzez sport spotkali się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. W tej szczególnej dyscyplinie, jaką są działania na rzecz rozwoju infrastruktury sportowej i popularyzacji sportu, aby być mistrzem - trzeba mieć odwagę, wiarę i wytrwałość, a co więcej wizję, wiedzę i doświadczenie. Okazuje się, że największymi budowniczymi polskiego sportu są od lat samorządy właśnie. Mimo, że często borykają się z problemami finansowymi, to samorządowcy wykonują największy wysiłek inwestycyjny. A są to przede wszystkim inwestycje w młodzież, ich rozwój i zdrowie, bo przecież każdy nowy obiekt sportowy to aktywność fizyczna. Teraz infrastruktura stała się dostępna zarówno w dużych, jak i małych miastach, ale coraz częściej również w ośrodkach wiejskich. Nie jest to jednak osiągnięcie ani przypadkowe, ani anonimowe. Za każdym sukcesem stoją przecież ludzie, zaangażowani i pełni sportowej pasji. Taką pasję ma na pewno Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz, który podczas Gali odebrał wyróżnienie oraz medal „Budowniczy Polskiego Sportu” za budowę przez samorząd powiatowy Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie.
Nowa hala sportowa „Elektryka” jest budynkiem na wskroś nowoczesnym, funkcjonalnym i estetycznym. Atrakcyjne wzornictwo architektoniczne jest jedynie uzupełnieniem części sportowej, której płyta podzielona jest na trzy sektory i umożliwia rozgrywanie wielu dyscyplin od koszykówki, przez piłkę siatkową na szczypiorniaku kończąc. Zmagania sportowców zapewnia publiczność zgromadzona na trybunach z dwustoma krzesełkami. Oprawę kibicowską dopełnia profesjonalne nagłośnienie ze stanowiskiem komentatorskim. Wszystkie elementy techniczne są w pełni zautomatyzowane, a zainstalowane na dachach budynków Zespołu Szkół 156 sztuk ogniw fotowoltaicznych o mocy 39,8 kW w pełni zaspokajają halę w energię elektryczną. To oczywiście tylko część zalet. Resztę mieszkańcy powiatu mogą podziwiać zaglądając niemal w każdy zakątek obiektu. Hala sportowa posiada dodatkowe atuty. To, że przystosowana jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne stanowi obowiązujący standard. Posiadanie profesjonalnej sali fitness, siłowni, przestronnych szatni i natrysków to zapewne ponadprzeciętne wyposażenie. Jednak fakt, że nowy nasz obiekt zasilany jest energią ze słońca zdecydowanie wyróżnia budynek na mapie całego Mazowsza – z satysfakcją mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz.
Równie ważne jak same obiekty jest sportowe życie, które się w nich toczy i jego wpływ na społeczności. Nowa hala stała się centrum Międzyszkolnych Igrzysk Powiatu Żyrardowskiego. To ważne zadanie samorządu w obszarze kultury fizycznej i sportu. Najważniejsze jednak, że z nowoczesnego obiektu sportowego mogą korzystać uczniowie i wszyscy mieszkańcy, a nowy obiekt stał się nie tylko wizytówką żyrardowskiego „Elektryka”, ale też ważnym elementem oferty edukacyjnej szkoły.