Każda rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest godnie świętowana. Jednak 100 lat Niepodległości to czas szczególny, który celebrowany był w Polsce przez rok. Nikogo nie trzeba było namawiać, żeby oryginalnie, z dużym zaangażowaniem pokazał, jak ważna jest Ojczyzna i patriotyzm. W końcu na kolejną taką rocznicę trzeba czekać wiek. Wszystkie szkoły i placówki oświatowe prowadzone przez Powiat Żyrardowski stanęły na wysokości zadania, a ich świętowanie na pewno trwale zapisze się nie tylko w kronikach szkolnych.
Atrakcyjne konkursy
Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej zorganizowało konkurs plastyczny pod hasłem „Od Ikara do Kosmosu – marzenia o lataniu”. Konkurs adresowany był do uczniów klas 7. szkół podstawowych oraz gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ten sposób szkoła uczciła stulecie lotnictwa w Polsce tak przecież związanego z Niepodległą. Natomiast w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w kwietniu odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z osobą, która na stan wojenny patrzyła oczami dziecka. Pozostali współorganizatorzy konkursu to Wspólnota Żyrardowa i Zespół Szkół nr 3 w Wiskitkach.
Mnóstwo konkursów przeprowadził Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie. Większość z nich nosiło w sobie hasło „Niepodległa”. I tak odbyły się Powiatowy Konkurs Recytatorski „A to Polska właśnie”, Powiatowy Konkurs Plastyczny „Moja Ojcowizna” oraz Powiatowy Konkurs Fotograficzny.
Bohaterowie są w szkołach
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w powiecie żyrardowskim odbyły się pod hasłem „Bohaterowie Polski, Bohaterowie Żyrardowa”. Okazuje się, że młodzież chętnie poznaje historię Polski, a w roku Niepodległej w sposób szczególny otoczyła pamięcią ludzi, którzy nie szczędzili życia dla wolności i niepodległości.
W Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej 1 marca Starosta Wojciech Szustakiewicz otworzył wystawę poświęconą pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Kolejnym akcentem obchodów Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych było spotkanie upamiętniające postać mjr. Edwarda Dębińskiego, Żyrardowianina, żołnierza AK, nauczyciela „Elektryka”. Odbyło się ono 2 marca w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie. W Zespole Szkół nr 2 im. K. Dittricha w Żyrardowie realizowany był projekt - „Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim”. Uczniowie Zespołu Szkół przygotowali krótkie scenki opowiadające o wspaniałych, młodych kobietach ryzykujących swoje życie i zdrowie, aby walczyć z okupantem o wolną Polskę.
Szybują po marzenia lotnią Tańskiego, czyli 100 lat lotnictwa polskiego
Tydzień z Czesławem Tańskim w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej zachwycił nauczycieli, uczniów, rodziców, a przede wszystkim gości. Szkoła przygotowała program, w którym nie zabrakło sesji naukowych, warsztatów, konkursów, pokazów filmowych i gier terenowych. Tydzień Patrona w tym roku obchodzony był szczególnie. Liceum Czesława Tańskiego celebruje bowiem 100-lecia lotnictwa polskiego. Przypomnijmy, że prekursorem polskiej awiacji jest właśnie Czesław Tański. W szkole każdego dnia coś się działo, a wydarzenia te były nietuzinkowe, ambitne i interesujące. Uczniowie i nauczyciele puszczańskiego liceum są dumni z patrona, a pasją i marzeniami o lataniu dzielą się z całym światem!
Zdrowo i ekologicznie
W czerwcu Zespół Szkół Nr 2 świętował Dzień Sportu, a w tym roku dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę szkolni sportowcy wzięli udział w sztafetowym Biegu Niepodległości, którego trasa przygotowana i zabezpieczana przez uczniów, przebiegała w Parku Seniora. W Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie we wrześniu odbyła się szkolna akcja „Sadzimy drzewka - 100 tui na 100 - lecie niepodległości”. Podobne przedsięwzięcie miało miejsce w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Tam jedno zasadzone drzewko przyozdobione małą biało-czerwoną flagą symbolizuje 10 lat wolności.
Wystawa, mural historyczny i rajd szlakiem Niepodległej
Szkoły powiatu żyrardowskiego włączyły się w organizację okolicznościowej wystawy przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „W drodze do niepodległości”. Od połowy września do połowy października wystawa odwiedziła Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie, Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej oraz Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie.
Mobilna wystawa „W drodze do niepodległości” koordynowana była przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Ważnym wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi wystawy w Mszczonowie było odsłonięcie 18 września 2018 r. muralu historycznego upamiętniającego Bitwę Mszczonowską. Mural był projektem koordynowanym i finansowanym przez Wspólnotę Żyrardowa oraz Burmistrza Mszczonowa. Inicjatorem i koordynatorem akcji malowania murali historycznych jest poseł Maciej Małecki.
Duże wyróżnienie spotkało Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie. Uczniowie znaleźli się w gronie miłośników historii z 36 szkół z Mazowsza, uczestniczących w I Wojewódzkim Zlocie Młodzieży „Żytkowice 2018”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK i objęte patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Spotkanie uczestników zlotu rozpoczęło się w historycznym miejscu, przed Mauzoleum żołnierzy Legionów Polskich, którzy w październiku 1914 roku stracili życie w bitwach pod Laskami. Uczniowie „Elektryka” zostali nagrodzeni za zajęcie szóstego miejsca w konkursie historycznym i krajoznawczym, a szkoła otrzymała dyplom za udział w zlocie.
Cały powiat „Do Hymnu”!
Wszystkie powiatowe szkoły postanowiły włączyć się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, uczniowie w całej Polsce zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. W tym chórze nie zabrakło żyrardowskiego głosu. Zdjęcia oraz filmy z akcji są do obejrzenia na profilach facebookowych szkół. Przy tej okazji odbyły się apele i akademie. Każda z nich miała coś oryginalnego. Były szarlotka w barwach narodowych, mapa Polski z ciasteczek, czy „flaga z uczniów”.
To wszystko cieszy. Najważniejsze jednak, że młodzież pamięta i wcale nie trzeba jej długo namawiać, żeby oryginalnie manifestować patriotyzm. A przecież oprócz widowiskowych wydarzeń działy się rzeczy, które uczniowie i nauczyciele mają niejako we krwi. Sprzątanie cmentarzy i dbanie o miejsca pamięci narodowej, wyjazdy edukacyjne, czy udział pocztów sztandarowych w uroczystościach państwowych. Wszyscy możemy być dumni, z młodzieży szczególnie.