Co to są nowe narkotyki (NSP) i jak działają, czym się różnią od klasycznych narkotyków, jakie przynoszą zagrożenia, jak rozpoznawać zachowania narkotykowe i dopalaczowe, jak się zachowywać wobec osoby pod wpływem NSP, jak jej pomagać, czego nigdy nie wolno robić; co jest ważne dla pedagoga i psychologa? Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź podczas konferencji „ Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne”, która odbyła się w dniu 29 kwietnia w Centrum Kultury w Żyrardowie. Konferencja zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Żyrardowie i Centrum Polityki Społecznej odbyła się w ramach kampanii MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Udział w niej wzięli m.in. pedagodzy, nauczyciele i kuratorzy z powiatu żyrardowskiego.
Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie, insp. Arkadiusza Zgieba, który krótko przedstawił działania żyrardowskich policjantów w zakresie przeciwdziałania narkomanii. Szef żyrardowskich policjantów omówił nie tylko osiągnięcia w zatrzymaniach osób czy zabezpieczaniu narkotyków, ale także działalność profilaktyczną funkcjonariuszy. Inspektor Arkadiusz Zgieb przybliżył również kampanię MSWiA „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasłem jest „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Kampania została zorganizowana w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”, której celem jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków czyli tzw. dopalaczy.
Kolejnym mówcą był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żyrardowie Andrzej Liszewski który przedstawił m.in. dane dotyczące zachorowań związanych ze środkami odurzającymi oraz pilotaż Mazowiecki „Nowe Narkotyki”, do którego został włączony również powiat żyrardowski.
Kolejnym punktem spotkania były warsztaty prowadzone przez dr. hab. prof. ndzw. Mariusza Jędrzejko oraz Macieja Szczodrowskiego, reprezentujących Centrum Profilaktyki Społecznej. Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko mogli pogłębić swoją wiedzę na temat działania narkotyków i NSP (Nowych Substancji Psychoaktywnych), ale także na własne oczy zobaczyć i przećwiczyć sposób postępowania z osobami, będącymi pod wpływem tych substancji. Prowadzący warsztaty przybliżyli także, jak w prosty sposób rozpoznać osoby, po zażyciu substancji odurzających.