Pomału dobiega końca trzecia odsłona Industrialnej Fabryki Talentów, projektu organizowanego na poprzemysłowych halach Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, a spod rąk uczestników wyszły prawdziwe lniane arcydzieła: torby, maskotki dziecięce czy biżuteria. Do końca cyklu tematycznych spotkań zostało kilka ostatnich zajęć, natomiast od września rozpoczęły się pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym, które adresowane są do wszystkich turystów zwiedzających żyrardowską placówkę.
Za nami prawie dwa miesiące kreatywnych zajęć z projektowania, szycia i designu, które prowadzone są w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie w ramach projektu „Industrialna Fabryka Talentów”. Aktualnie trwają jeszcze zajęcia z „Projektowania i szycia odzieży lnianej”, w których uczestniczy stała grupa osób. Panie, które pod okiem instruktora szyją odzież lnianą, uczą się m.in. tworzenia projektu na papierze, tworzenia wykroju czy fastrygowania. Mają także możliwość zapoznania się z obsługą zabytkowych maszyn krawieckich (overlock, mereżka, stębnówka, dziurkarka), które stanowią muzealne eksponaty. Efektem ich prac będzie własnoręcznie przygotowany komplet odzieży lnianej od własnego projektu po jego uszycie i wykończenie.
Natomiast istnieje jeszcze możliwość wzięcia udziału w warsztatach organizowanych w ramach cyklu „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku”. W środę 25 września br. w g. 19:00-21:00 odbędą się warsztaty z szycia plecaka (dotąd uczestnicy doskonale sobie poradzili z tworzeniem m.in. niezbędnika domowego, saszetki czy kosmetyczki). Również najmłodsi znajdą jeszcze coś dla siebie. W ramach cyklu „Młodzi rękodzielnicy” odbędą się dwa zajęcia w środy w g. 17:00-19:00: 18 września (plecaczek balon) oraz 25 września (wakacyjny obrazek). Zapisy można wysyłać poprzez kontakt drogą mailową: biuro@muzeumlniarstwa.pl lub telefonicznie pod nr 731 318 800. Natomiast od września wprowadzono nowy cykl zajęć. Są to pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznych STB, które prowadzone są w dni robocze w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa. Udział w pokazach nie wymaga wcześniejszych zgłoszeń.
„W tegorocznej edycji po raz pierwszy wprowadziliśmy nowy cykl pn. „Industrialny design”, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczestnicy mieli okazję własnoręcznie stworzyć przedmioty w stylu industrialnym, m.in. zegar ścienny, wieszak czy lampkę nocną.” – mówi Jacek Czubak, Prezes LOT MZ.
Projekt pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego.