Wchodzi w życie rozporządzenie na mocy, którego zostanie wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego, a dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne - to kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.
To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:
Art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii. Minister Zdrowia podkreślał, że rząd i resort działają, by przygotować system ochrony zdrowia na to, że w najbliższych dniach gwałtownie przybędzie osób, które będą mieć wyniki pozytywne. Podał też, że przygotowują się na to, że coraz więcej osób będzie potrzebować pomocy medycznej. To dlatego resort podjął decyzję, by 19 placówek medycznych przekształcić w szpitale zakaźne, w województwie mazowieckim będzie nim Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Takie wytyczne zostały już przekazane wojewodom. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Minimum 10 proc. miejsc w przekształconych placówkach ma posiadać łóżka respiratorowe.
Minister zdrowia podkreślał, że NFZ zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek. - Zgodnie z przewidywaniami ekspertów za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować – mówi prof. Szumowski. – Czy tych przypadków będzie coraz więcej czy mniej teraz to głównie zależy od tego czy będziemy pozostawać w izolacji przez najbliższe dwa tygodnie.
NFZ zachęca do korzystania z bezpłatnej infolinii która jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, gdzie wykwalifikowani konsultanci informują co zrobić, by otrzymać pomoc. Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą również przekazać kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli teleporady medycznej.
Dzięki teleporadzie medycznej możemy otrzymać:
Teleporady medyczne:
Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
W powiecie żyrardowskim teleporad udzielają następujące placówki medyczne:
ŻYRARDÓW NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "PODSTAWOWA OPIEKA MEDYCZNA" UL.WYSPIAŃSKIEGO 6B TEL. 46 855 31 31
ŻYRARDÓW "ESKULAP" S.C. JADWIGA PIELACIŃSKA, IWONA JASIŃSKA, ANNA SZWED, BOŻENA MOSKAL UL.WYSPIAŃSKIEGO 6B TEL. 46 854 22 60
ŻYRARDÓW CENTRUM MEDYCYNY I REHABILITACJI ARTKINEZIS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA UL. WIEJSKA 19/21 TEL. 46 855 10 90
ŻYRARDÓW ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ CENTRUM OPTYCZNO OKULISTYCZNE SZELIGA SPÓŁKA CYWILNA UL. 1 MAJA 23 A TEL. 500 026 836
WISKITKI NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDYCYNA RODZINNA" PL. WOLNOŚCI 5 TEL.46 856 72 13
OSUCHÓW NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDYCYNA RODZINNA" UL.PIEKARSKA 4 TEL.46 857 44 72
RADZIEJOWICE NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDYCYNA RODZINNA" UL.SŁONECZNA 2 TEL.514 740 908
GUZÓW NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "MEDYCYNA RODZINNA" UL.OGIŃSKIEGO 2 TEL.46 856 84 26
JESIONKA KATARZYNA BRZOZOWSKA NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "KAMED" UL.PARTYZANTÓW 22A TEL.46 855 32 51