Departament Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie wraz z Delegaturą w Żyrardowie zaprasza przedsiębiorców, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz przedstawicieli innych jednostek organizacyjnych na jednodniowe szkolenie dotyczące: ”Opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej, opłat wynikających z ustawy o bateriach i akumulatorach oraz rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach gospodarujących odpadami (Rejestr-BDO)”
Szkolenie odbędzie się 5 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4 (sala konferencyjna na parterze).
Ideą spotkania jest przekazanie teoretycznej i praktycznej wiedzy z przedmiotowego obszaru. W trakcie szkolenia omówione zostaną aspekty praktyczne i prawne z zakresu ww. opłat. Trenerami prowadzącymi spotkania będą przedstawiciele Departamentu Opłat Środowiskowych.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o przesłanie faksem lub pocztą elektroniczną kompletnie i czytelnie wypełnionej oraz własnoręcznie podpisanej karty zgłoszenia (do pobrania na stronie www.mazovia.pl w zakładce ekologia i środowisko) na faks: (22) 59-79-629; e-mail: oplaty.srodowiskowe@mazovia.pl
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację pocztą elektroniczną na wskazany w zgłoszeniu adres e-mail.
Informujemy, że publiczne otwarcie ofert złożonych przez organizacje pozarządowe w konkursie na realizację zadania pod nazwą:„Powierzenie prowadzenia punktów przeznaczonych na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Żyrardowskiego w 2020 roku.” nastąpi 3 grudnia 2019 roku o godzinie 900 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Żyrardowie, ul. Limanowskiego 45, Sekretariat Starosty.
Starosta Powiatu Żyrardowskiego Beata Sznajder i Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz podpisali w dniu 21 listopada umowę z Wicewojewodą Mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim na dofinansowanie drogi powiatowej Wręcza - Mszczonów. Dofinansowania inwestycji z budżetu państwa odbywa się w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparcie na rozbudowę drogi nr 4715W odcinek: Wręcza – Mszczonów to kwota 26.609.546,00 zł. Rozbudowa dróg samorządowych to inwestycja w rozwój regionu i poprawę funkcjonalności społeczności lokalnej – powiedział Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. Fundusz Dróg Samorządowych to rządowy program wspierający rozbudowę dróg samorządowych do 2028 roku. W ramach projektu wykonywane są m.in. zadania budowy i przebudowy dróg powiatowych i gminnych, co w znaczący sposób wpływa na funkcjonalność regionu oraz jego rozwój gospodarczy. Jednostki samorządu terytorialnego otrzymują dofinansowanie z FDS do wysokości 80% przewidywanych kosztów realizacji zadania.
Uwaga uczniowie ze szkół średnich Powiatu Żyrardowskiego !!
Rada Oddziału NSZZ " Solidarność", Stowarzyszenie " Wspólnota Żyrardowa" i Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie
zapraszają do udziału w Powiatowym Konkursie Multimedialnym
" A mury runą ...stan wojenny we wspomnieniach "
Patronami konkursu są:
Konkurs jest realizowany w ramach obchodów Roku 40-lecia powstania NSZZ " Solidarność " w Żyrardowie.
Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody rzeczowe oraz warsztaty ze znanymi dziennikarzami lokalnych mediów.
Szczegóły konkursu w zamieszczonym regulaminie na stronie www.wspolnotazyrardowa.pl
Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Dary jesieni”. Podsumowanie odbędzie się w dniu 28 listopada 2019 roku (czwartek) o godz.17.00. w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie.
Młodzieżowy Dom Kultury w Warszawie wchodzący w skład Zespołu Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej był organizatorem IV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Jesienne Klimaty”. Na konkurs zgłoszono około 700 prac z całego województwa.
Wśród laureatów znalazły się wychowanki Dziecięcej Akademii Plastycznej z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Antonina Tomsohn – zdobyła II miejsce a wyróżnienie wymalowała Oliwia Mówińska. Komisja doceniła również pracę Agaty Olesińskiej, przyznając jej wyróżnienie w postaci kwalifikacji do wystawy. Gala wręczenia nagród odbyła się 14 listopada 2019r. podczas której laureatki odebrały nagrody rzeczowe i dyplomy.
Wyróżnienie otrzymała Kaja Stronias, która wykonała pracę na Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Tęczowy kalendarz”, zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Tychach. Młode plastyczki pracują pod kierunkiem Bożeny Liszewskiej. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
W dniach 3 – 23 listopada 2019 r. pierwsza grupa uczniów żyrardowskiego „Elektryka” realizuje projekt „Profesjonalny Elektryk – technicy z ZS 1 na praktyce zawodowej w Portugalii” w ramach programu Erasmus+. W ośmioosobowej grupie znajdują się uczniowie klasy trzeciej i czwartej Technikum: Zuzanna Krystosiak, Roman Antolak, Bartosz Bury, Jakub Gąsiorowski, Kacper Łabuziński, Ernest Szkop, Jan Wronka, Szymon Wójcik. Opiekę nad uczniami sprawuje Marzena Szustakowska, wicedyrektor szkoły i koordynator projektu. Uczniowie pracują w dużych przedsiębiorstwach, a także małych, rodzinnych firmach, ich językiem stażu jest język angielski. Ze względu na specyfikę pracy posługują się także podstawowym językiem portugalskim. Informatycy pracują w salonie gier komputerowych i w serwisie naprawy telefonów komórkowych, mechatronicy w firmie produkującej odlewy części samochodowych, technik logistyk przygotowuje transport sprzętu medycznego i produktów kosmetycznych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pracuje w firmie zajmującej się m. in. instalacją paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Uczniowie mieszkają w hotelu Axis w pobliżu historycznego centrum miasta Braga, pracują od 6 do 8 godzin dziennie z przerwą na lunch, do miejsc stażu są dowożeni. W czasie wolnym zwiedzają Portugalię w towarzystwie uczniów z innych krajów: Czech, Słowenii, Chorwacji i Litwy. Zwiedzili już Lizbonę i Fatimę, a przed nimi wycieczka do Porto i miasta Viana do Castelo położonego nad Oceanem Atlantyckim. Oprócz doświadczeń zawodowych uczniowie zdobywają wiedzę na temat kultury, języka i historii Portugalii nie tylko od przewodników na wycieczkach, ale także od współpracowników. Każdego dnia spotykają się z życzliwością, gościnnością i sympatią Portugalczyków. Firma Braga Mob, z którą współpracuje szkoła przy realizacji projektu zapewnia uczniom świetne warunki pracy, pobytu, transportu i bogaty program kulturowy. Uczniowie i opiekun grupy są przekonani, że cele programu zostaną osiągnięte, co zostanie potwierdzone certyfikatami i dokumentami Europass Mobilność.
Zarząd Powiatu Żyrardowskiego zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu Powiatu Żyrardowskiego do zasiadania w komisji opiniującej oferty złożone w otwartym konkursie ofert dla organizacji pozarządowych pod nazwą „Powierzenie prowadzenia punktów przeznaczonych na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Żyrardowskiego w 2020 roku”.
Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje wyłącznie organizacjom pozarządowym z terenu Powiatu Żyrardowskiego. Każda z organizacji może zgłosić jedną osobę. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej z podaniem:
W komisji nie mogą zasiadać przedstawiciele organizacji ubiegających się o dofinansowanie w ramach konkursu.
Członkostwo w komisji jest nieodpłatne.
Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 22 listopada 2019 roku do godziny 10.00 w Sekretariacie Starostwa (II piętro). Decyduje data wpływu zgłoszenia do urzędu.
W przypadku, gdy do pracy w komisji zgłoszonych zostanie więcej niż dwóch kandydatów organizacji pozarządowych, w skład komisji powołuje się przedstawicieli dwóch organizacji, które najwcześniej zgłosiły swoich kandydatów.
Wychowanki Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie zostały uhonorowane trzema wyróżnieniami w dwóch ogólnopolskich konkursach plastycznych. W pierwszym z nich, którego tematem był ,,Savoir – vivre w podróży koleją” wyróżnienie przyznano Agacie Olesińskiej, której nauczycielem jest Bożena Liszewska. Konkurs, którego celem była promocja kulturalnych zachowań w trakcie podróży koleją, został zorganizowany jako impreza towarzysząca 13. Międzynarodowym Targom Kolejowym TRAKO 2019 w Gdyni.
Tematem drugiego konkursu były wspomnienia z minionych wakacji przedstawione w formie pocztówki. Wyróżnienia otrzymały: Florentyna Szymańska, lat 8 (kategoria wiekowa 7-9 lat) i Kamila Rak, lat 14 (kategoria wiekowa 14-16 lat), których nauczycielem jest Zbigniew Kołaczek. Organizatorem XVI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Pocztówka z wakacji” było Wawerskie Centrum Kultury ,,Filia Zastów” w Warszawie.
W dniu 8 listopada 2019 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbędzie się XXII Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej. Na Festiwal zapraszają Starosta Powiatu Żyrardowskiego Beata Sznajder, Prezydent Miasta Zyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski i Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie Bożena Liszewska.
Początek imprezy planowany jest na godzinę 10.00
W dniu 29 października 2019 roku, Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie odbyła się XI Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Klaudiusz Stusiński. Na początku uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłego radnego Franciszka Jankowskiego. Przewodniczący odczytał także postanowienie Komisarza Wyborczego w Płocku o wstąpienie na miejsce zmarłego radnego, kolejnego z listy Prawa i Sprawiedliwości – Dariusza Mitrowskiego. By procedurom stało się zadość Przewodniczący przyjął od wstępującego kandydata na radnego ślubowanie. Po odczytaniu roty ślubowania, w pełnym, dziewiętnastoosobowym składzie, radni rozpoczęli procedowanie nad przedłożonymi projektami uchwał.
Część uchwałodawczą poprzedziła jednak informacja o sytuacji na rynku pracy w Powiecie Żyrardowskim. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Żyrardowie w okresie 01.01.2019 – 30.09.2019 przedstawił Dyrektor Urzędu Jan Maciejski. Według nieoficjalnych danych, na koniec miesiąca września 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie żyrardowskim wynosiła 9,8%, co przy średniej w województwie mazowieckim 4,5%, w powiecie sochaczewskim 5,5% i 2,7% w sąsiednim powiecie grodziskim, jest dość wysoka. Pełna informację publikujemy w pliku poniżej.
Później, w porządku obrad, znalazły się między innymi punkty związane ze zmianą w strukturze finansów Powiatu, dysponowaniem środków PFRON czy pieczy zastępczej oraz z przekształceniem niektórych szkół podległych samorządowi powiatowemu.
W punktach porządku dotyczących zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej i Budżetu Powiatu Żyrardowskiego na rok 2019 proponowane zmiany przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz. Wprowadzono aktualizacje będące konsekwencją zmian uchwały budżetowej, zatwierdzonych uchwałą Zarządu Powiatu w dniu 30 września 2019 r. oraz przyjmowanych uchwałą Rady Powiatu w dniu 29 października br. W wyniku tych zmian zwiększono łącznie o kwotę 1.527.471,70 zł dochody bieżące, a dochody majątkowe zmniejszono o kwotę 37.000,00 zł. Równocześnie uległy zwiększeniu wydatki, bieżące - per saldo o kwotę 1.380.533,65 zł, a wydatki majątkowe o kwotę 273.000,00 zł.
W ramach zmian WPF zwiększono kwoty na realizowane obecnie przedsięwzięcia, wprowadzono też nowe zadania: „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie wraz z zagospodarowaniem terenu” oraz „Rozbudowa drogi powiatowej nr 4715 W odcinek Wręcza-Mszczonów”. Okres realizacji tych zadań to lata 2019-2022.
Druga uchwała, wprowadzająca zmiany w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na rok 2019, zwiększyła o kwotę 1.278.804,70 zł dochody budżetu, w tym dochody bieżące o kwotę 1.241.804,70 zł, a dochody majątkowe zmniejszyła o kwotę 37.000,00 zł. O taką samą kwotę uległy zwiększeniu wydatki budżetu. Uchwała dokonała także przesunięć między działami budżetu. Po przyjęciu uchwały plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2019 rok wynosi odpowiednio: 90.708.258,14 zł i 93.770.927,69 zł. Uchwały wprowadzające zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej i w budżecie, po przedstawieniu przez Przewodniczącego Stanisława Kaniszewskiego pozytywnych opinii Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego, radni przyjęli jednomyślnie.
Projekty kolejnych trzech uchwał przedstawiły w imieniu Zarządu Powiatu reprezentujące Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Grażyna Jarosz i Wioleta Siwierska. Dotyczyły one określenia zadań i podziału środków PFRON na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz szczegółowych zasad ich realizacji w 2019 roku, szczegółowych warunków umorzenia w całości lub części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstąpienia od ustalenia opłaty na pobyt dziecka w pieczy zastępczej oraz wprowadzenia zmian do Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Żyrardowskim na lata 2018-2020. Projekty uchwał, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Komisję Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej radni przyjęli bez uwag
W kolejnym punkcie Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej przedstawił projekt uchwały, przyjmującej stanowisko w sprawie trybu określania rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu oraz egzekwowania ustalonego harmonogramu. Powiat zgodnie z przepisem ustawy nie jest w stanie wykonać ustawowego obowiązku wynikającego z systemu ochrony zdrowia, bowiem ewentualne naruszenia harmonogramu dyżurów aptek jest w zakresie uprawnień nadzoru farmaceutycznego, a nie organów samorządu powiatowego. Mając na uwadze powyższe uwarunkowania samorząd wnosi o dokonanie przez ustawodawcę stosownych zmian w przepisach.
Pakiet kolejnych jedenastu projektów uchwał w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych na terenie Powiatu Żyrardowskiego przedstawił Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz.
Przekształceniom uległy następujące szkoły:
W pakiecie oświatowym znalazły się jeszcze trzy projektu uchwał, w sprawie regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Żyrardowski, w sprawie określania zasad rozliczenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których plan ustalonych zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego dla szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Żyrardowski oraz w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Żyrardowskiego. Pozytywne opinie Komisji Oświaty i Kultury do przedłożonych projektów uchwał przedstawił Przewodniczący Komisji Michał Ochnicki, natomiast radni podjęli wszystkie uchwały bez uwag.
Po przyjęciu szeregu uchwał oświatowych Dyrektor Lemiesz przedstawił obszerną informację o stanie organizacyjno-technicznym szkół i placówek oświatowych na początku roku szkolnego 2019/2020.
Na koniec Przewodniczący Rady Powiatu Klaudiusz Stusiński i Starosta Beata Sznajder przedstawili. informacje dotyczące analizy oświadczeń majątkowych radnych oraz kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu i osób podpisujących w imieniu Starosty decyzje administracyjne.
Pn | Wt | Śr | Czw | Pt | Sob | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 31 |