Międzynarodowy Dzień Kobiet ma już swoją ponad wiekową historię. Jego początki wywodzą się z ruchów robotniczych na początku dwudziestego wieku w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zostały one wyznaczone przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia strajku pracowników przemysłu odzieżowego w 1908 r. w Nowym Jorku. Wtedy kobiety protestowały przeciwko złym warunkom pracy. Rok później, podczas konferencji w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet, który nabrał charakteru międzynarodowego. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. Organizujący się ruch feministyczny organizował strajki i protesty, których hasłem były między innymi „Chleb i pokój”, protestowano przeciwko wojnie i wyrażano solidarność z ruchem na rzecz praw kobiet.
W ciągu stulecia Międzynarodowy Dzień Kobiet nabierał światowego wymiaru w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Rozszerzający się ruch emancypacyjny kobiet upowszechniły cztery światowe konferencje w sprawach kobiet zorganizowane przez ONZ. Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. Wydarzenia te sprawiły, że obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet stały się zdarzeniem mobilizującym starania na rzecz praw kobiet i ich udziału w życiu polityczno- gospodarczym.
W Polsce za czasów PRL w Dniu Kobiet wręczano paniom kwiaty, a najpopularniejszymi kwiatami były goździki. Kobiety otrzymywały też czasami rajstopy, mydło czy ręcznik zaliczane w tamtych czasach do towarów luksusowych. Dziś, gdy świętujemy także zaimportowane z tradycji amerykańskiej Walentynki, Dzień Kobiet jest nadal ważnym świętem w kalendarzu Polaków.
Aby z klasą uhonorować kobiety w dniu ich święta, najważniejsze jest, aby nie robić tego z przymusu, a wręczanie upominków by nie było nacechowane sztucznością czy ośmieszaniem. Obecnie najpopularniejszym upominkiem w dalszym ciągu są kwiaty, a nawet właśnie goździki. Pamiętajmy jednak, że królową kwiatów jest róża.