Treść strony

Mieszkaniec DPS w Żyrardowie laureatem konkursu plastycznego

Rozstrzygnięto konkurs organizowany przez Urząd Wojewody Mazowieckiego „Cztery pory roku  – pejzaże Mazowsza”, a wśród laureatów znalazł się Pan Andrzej z Domu Pomocy Społecznej w Żyrardowie.

Na konkurs skierowany do mieszkańców zarejestrowanych Domów Pomocy Społecznej, znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, zgłoszono 149 prac. Zgłaszający się wykonywali pracę dowolną techniką plastyczną w formacie A4. Największe uznanie jury pod przewodnictwem Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła zdobyła praca przedstawiająca bociany w gnieździe autorstwa Pana Jarosława, mieszkańca „Domu nad Stawami” - Dom Pomocy Społecznej w Siedlcach. II miejsce przyznano pracy Pana Andrzeja z Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych somatycznie w Żyrardowie, a III miejsce zajęła praca Pana Zbigniewa z Domu Pomocy Społecznej „Syrena” w Warszawie. Ponadto komisja zdecydowała się przyznać wyróżnienie dziesięciu pracom. Wybrane przez komisję konkursową prace utworzą oficjalny kalendarz Wojewody Mazowieckiego na rok 2022.

Treść i fotografie w oparciu o materiał ze strony https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/konkurs-plastyczny-cztery-pory-roku--pejzaze-mazowsza--wybrano-laureatow 

 • Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł ogląda prace konkursowe
 • Prace plastyczne nadesłane na konkurs
 • Prace plastyczne nadesłane na konkurs
 • Prace wybrane przez komisję konkursową

Biuro Rzecznika Konsumentów nieczynne

Informujemy, że biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Żyrardowie nie będzie czynne w dniach do 14 października 2021 roku. W sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać: pod numerami Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 oraz 22 290 89 16, prowadzonej przez Fundację Konsumentów, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00. 

 • Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Przedstaw na fotografii historię Strajku Szpularek z 1883

Wciel się w postać szpularki, zrób zdjęcie oraz wygraj nagrodę! Stowarzyszenie Fabryka Feniksa przedłużyło termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie fotograficznym, który polega na przygotowaniu stylizacji dawnego robotnika i uwiecznieniu siebie na zdjęciu w niecodziennej dotychczas odsłonie nawiązującej do wydarzenia Strajku Szpularek z 1883 roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 października 2021 roku.

Strajk Szpularek, do którego doszło w dnia 23-28 kwietnia 1883 roku, uważany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym, a coroczne jego obchody na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. Tegoroczna odsłona projekt przybrała inną niż dotychczas formę, a głównym działaniem jest organizacja konkursu fotograficznego.

Zasady konkursu:

Zarezerwuj scenę przedstawiającą losy szpularek (scenariusz dostępny w regulaminie na stronie internetowej https://www.muzeumlniarstwa.pl/strajk-szpularek-1883/) poprzez kontakt telefoniczny 731 318 800 lub mailowy: biuro@muzeumlniarstwa.pl

Stwórz odpowiednią charakteryzację

Zrób zdjęcie aparatem lub smartfonem

Prześlij zdjęcie wraz z kartą zgłoszenia na adres: biuro@muzeumlniarstwa.pl

W konkursie przewidziano nagrody o łącznej wartości prawie 3 tys. zł, a najciekawsze zdjęcia zostaną wyłonione przez jury. Ponadto nadesłane w konkursie zdjęcia zostaną opublikowane w mediach społecznościowych, a autorzy fotografii z największą liczbą reakcji pod zdjęciem otrzymają dodatkową nagrodę publiczności.

Zadanie pn. „Strajk Szpularek 1883”, organizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

 • Konkurs fotograficzny
 • Przedstaw na fotografii historię Strajku Szpularek z 1883

Członek Zarządu na pasowaniu pierwszoklasistów

Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej uczestniczył w ślubowaniu uczniów klas pierwszych  ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Reja w Żyrardowie. Pierwszaki zaprezentowały ciekawy program artystyczny i złożyły uroczyste ślubowanie. Na uczniów pasowała dzieci Dyrektor Szkoły Beata Marzęda-Przybysz. Słowa "pasuję cię na ucznia" usłyszały w obecności nauczycieli, rodziców i gości zaproszonych dzieci z trzech klas pierwszych. 

Fotografie dzięki uprzejmości redakcji - Życie Powiatu Żyrardowskiego i Życia Żyrardowa. 

 

 • Pasowanie pierwszoklasistów
 • Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej
 • Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej na pasowaniu pierwszoklasistów
 • Na pasowaniu pierwszoklasistów

Japońskie laury dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury

51. edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego PENTEL (The 51st International Children’s Art Exhibition 2021) w Japonii została podsumowana. W tym roku nadesłano 11 051 prac z całego świata, w tym 1 791 z Polski. To wynik imponujący, zważywszy na utrudnienia związane z wirusem COVID–19.

Wartości, które kształtują młodego człowieka bez względu na okoliczności – tolerancja, przyjaźń, miłość, dobro – przedstawione za pomocą farb i kredek przez młodych artystów zachwyciły komisję konkursową.

Wśród laureatów znaleźli się wychowankowie  Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie, nagrodzeni 2 medalami złotymi, 1 srebrnym i 3 nagrodami firmy PENTEL. Podziękowanie otrzymali również pedagodzy, wspierający postawy twórcze swoich podopiecznych. To dzięki nim placówka z Żyrardowa znana jest w świecie. Serdecznie gratulujemy laureatom najwyższego wyróżnienia w tym prestiżowym konkursie:

Gold medal – Emilia Cieślak (n. Bożena Liszewska)

Gold medal – Maja Białasik (n. Bożena Liszewska)

Bronze medal – Magdalena Obraniak (n. Bożena Liszewska)

Pentel Award – Katarzyna Skoczylas (n. Agnieszka Kaźmierczak)

Pentel Award – Amelia Błaszkiewicz (n. Agnieszka Kaźmierczak)

Pentel Award – Wiktoria Belta (n. Zbigniew Kołaczek).

 • Emilia Cieślak
 • Magdalena Obraniak
 • Amelia Błaszkiewicz
 • Wiktoria Belta
 • Maja Białasik
 • Praca Emilii Cieślak
 • Praca Mai Białasik
 • Praca Katarzyny Skoczylas

Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu

Droga powiatowa w Gminie Puszcza Mariańska na odcinku Wola Polska -Karnice-Mszczonów w miejscowości Korabiewice o długości 1429 metrów jest już oddana do użytku.

Inwestycja opiewająca na kwotę 4,3 miliona złotych   została zrealizowana dzięki wsparciu rządowemu w kwocie 2 877 445,62 zł. oraz pozyskanym środkom z Gminy Puszcza Mariańska w kwocie 1 414 024,38 PLN. Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz w obecności Przewodniczącego Rady Powiatu Klaudiusza Stusińskiego oraz Członków Zarządu Stanisława Naleja oraz Andrzeja Koźbiała podpisał protokół odbioru końcowego.

 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu
 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu
 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu
 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu
 • Kolejna ważna inwestycja zrealizowana przez Zarząd Powiatu

100 lat „Czerwoniaka”

W sobotę 9 października odbyła się Gala z okazji 100-lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. W tej wyjątkowej uroczystości brali udział Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński oraz Członek Zarządu Krzysztof Rdest.

 Przedstawiciele Powiatu złożyli na ręce Pani Dyrektor Beaty Stawickiej podziękowania, gratulacje oraz okolicznościowe upominki.

Starosta podczas wystąpienia przedstawił swoją propozycję na  uczczenie 100-lecia Czerwoniaka, którą jest wkopanie kapsuły czasu z życzeniami i podpisami nauczycieli, uczniów oraz przyjaciół szkoły.

 • 100 lat „Czerwoniaka”
 • 100 lat „Czerwoniaka”
 • 100 lat „Czerwoniaka”

Pokaz mody w industrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Niedziela 17 października upłynie pod znakiem żakardu oraz oryginalnego wzornictwa żyrardowskich Zakładów Lniarskich, bowiem w postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbędzie się pokaz mody kolekcji uszytej z tkaniny żakardowej utkanej na muzealnych krosnach. Oryginalne wzory tkanin, które niegdyś wyróżniały żyrardowską fabrykę na arenie międzynarodowej, stały się tym razem inspiracją do stworzenia kolekcji odzieży, która zostanie zaprezentowana w niecodziennej odsłonie – za wybieg dla modelek posłuży taśma produkcyjna jednej z najdłuższych w Polsce przemysłowych drukarek sitodrukowych, która stanowi eksponat muzealny.

Tegoroczny pokaz mody, który rozpocznie się w niedzielę 17 października 2021 roku o godzinie 18:00, będzie podsumowaniem realizowanego projektu pn. „Żakardowe kreacje”, który obejmował organizację dwóch cykli bezpłatnych warsztatów: „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” i „Projektanci lnianych dodatków”. W rolę modelek wcielą się same uczestniczki zajęć, które przez kilkanaście tygodni pracowały nad stworzeniem kolekcji.

Projekt „Żakardowe kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. 

 • Pokaz mody w industrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
 • Pokaz mody w industrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej

W dniu 15 października, w Liceum Ogólnokształcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. W tym wyjątkowym wydarzeniu składającym ślubowanie towarzyszyli przedstawiciele samorządów i służb mundurowych, nauczyciele i rodzice. Samorząd Powiatu Żyrardowskiego reprezentowali: Starosta Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Klaudiusz Stusiński, Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Michał Ochnicki oraz radny Dariusz Mitrowski.

Starosta Krzysztof Dziwisz życzył ślubującym wytrwałości w dążeniu do wiedzy i niegasnącego zapału do nauki, by szkoła była dla nich nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale również miejscem miło spędzonego czasu. Starosta podkreślił też istotę słów przysięgi, które składane na sztandar czynią je honorowym zobowiązaniem.

 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej
 • Ślubowanie w Liceum w Puszczy Mariańskiej

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

W Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Na zaproszenie Starosty Krzysztofa Dziwisza do Zespołu Szkół Nr 2 przybyli pedagodzy reprezentujący wszystkie placówki oświatowe, dla których Powiat Żyrardowski jest organem prowadzącym. Powiat Żyrardowski reprezentowali Starosta Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Klaudiusz Stusiński, Członek Zarządu Stanisław Nalej, Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Michał Ochnicki oraz radna Anna Bednarek. Starosta Krzysztof Dziwisz podziękował nauczycielom i dyrektorkom powiatowych placówek oświatowych za trud i zaangażowanie w dydaktyczne i wychowawcze dzieło, Tradycją już jest, że w Dzień Edukacji zostają nagradzani pedagodzy, których osiągnięcia w pracy wychowawczo-dydaktycznej zasługują na szczególne wyróżnienie.

Podziękowania i nagrody od Zarządu Powiatu otrzymali:

Dyrektorzy:

Urszula Matusiak - LO w Puszczy Mariańskiej PM

Joanna Nowak-Zielonka – LO w Mszczonowie

Beata Geilke - LO SMS

Barbara Gruchal - ZS Nr 1

Jolanta Walczak - ZS Nr 2

Joanna Maciejska - ZS Nr 3

Dorota Powązka.- ZS w Mszczonowie

Monika Modrzejewska - SOSW 

Bożena Liszewska – Młodzieżowy Dom Kultury

Renata Ozon – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,

oraz nauczyciele

Anna Kozłowska – ZS Nr 2

Adam Pietruszewski – SOSW

Zbigniew Kołaczek – ZS Nr 1

Małgorzata Drązikowska – LO w Puszczy Mariańskiej

Sławomir Nalej – Młodzieżowy Dom Kultury

Jan Matuszewski – ZS Nr 3

Beata Borowiec – Janczak – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

Aldona Skrobisz – ZS w Mszczonowie

Tomasz Banasiewicz – LO w Mszczonowie

 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
 • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

Uwaga, szczepienie przeciw wściekliźnie

W gminach powiatu rawskiego trwa szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepienia wykonywane są metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki z wysokości ok. 200 m. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty w kształcie ściętego stożka, koloru zielono-brunatnego o wymiarach 3,9 x 3,5 x 1,5 cm, o zapachu rybnym.

Pomimo, że przynęta ze szczepionką nie jest niebezpieczna dla człowieka, w okresie wykonywania szczepień zaleca się:

- nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa;

- po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy bezzwłocznie umyć woda z mydłem te części ciała, które miały kontakt z substancją, a sam fakt kontaktu ze szczepionka należy zgłosić lekarzowi medycyny;

- nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone objęte szczepieniem (pola, łąki, lasy) przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu szczepienia. (zrzut szczepionek z samolotów).

Informacja jest adresowana głównie do mieszkańców gminy Mszczonów (w obszarze graniczącym z powiatem rawskim – więc sam południowy skraj gminy, w okolicach Osuchowa) oraz osób korzystających z tamtejszych lasów i łąk.

 • Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie

Artystycznym krokiem ślubowały pierwsze klasy w Wiskitkach

We wtorek 19.10.2021r. w Zespole Szkół nr.3 w Wiskitkach odbyło się ślubowanie klas pierwszych. W uroczystości uczestniczyli Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz oraz Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.
Starosta Krzysztof Dziwisz życzył wszystkim uczniom samych sukcesów w nauce i w dalszych planach życiowych.
Po uroczystym ślubowaniu rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły. Uczniowie przedstawili wesołą parodię, która pokazała jak wygląda nauka w czasie pandemii. Nie obyło się również bez śpiewów, a integracyjny układ taneczny był wspaniałym dopełnieniem tej uroczystości. Wszystkim dopisywały dobre humory, a uczniowie pokazali, że nie brakuje im pomysłów i energii.
Cieszymy się, że Zespół Szkół nr. 3 w Wiskitkach posiada dobrą opinię, dzięki miłej atmosferze i dobrej sławie co przyczynia się do rekrutowania mądrej i ambitnej młodzieży.
 • data: 2021-10-20
 • W Zespole Szkół Nr3 w Wiskitkach odbyło się ślubowanie klas pierwszych
 • W Zespole Szkół Nr3 w Wiskitkach odbyło się ślubowanie klas pierwszych
 • W Zespole Szkół Nr3 w Wiskitkach odbyło się ślubowanie klas pierwszych
 • W Zespole Szkół Nr3 w Wiskitkach odbyło się ślubowanie klas pierwszych
 • W Zespole Szkół Nr3 w Wiskitkach odbyło się ślubowanie klas pierwszych
 • W Zespole Szkół Nr3 w Wiskitkach odbyło się ślubowanie klas pierwszych

ARIMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników

18 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2021 rok. Już w pierwszym dniu ARiMR planowała wypłacić blisko 500 mln zł, które trafią na konta bankowe ok. 74 tys. rolników.

Zaliczki będą wypłacane na najwyższym dopuszczonym w UE poziomie i w przypadku dopłat bezpośrednich wyniosą 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych – 85 proc. należnych dopłat.

Agencja wszelkie środki przekazuje wyłącznie na konta, które zostały wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne. Zachęcamy rolników oczekujących na wypłatę zaliczek, aby sprawdzili, czy ARiMR posiada właściwe dane w tym zakresie. Jeżeli numer konta będzie nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji. Wszelkie zmiany dotyczące numeru rachunku należy zgłaszać do biur powiatowych ARiMR.

Wypłata zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast od 1 grudnia br. rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW.

W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na ich realizację wynosi 15,63 mld złotych. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. wynosi nieco ponad 3 mld zł.

 • Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich
 • Wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

Biuro Rzecznika Konsumentów nieczynne

Informujemy, że biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Żyrardowie nie będzie czynne w dniach do 3 listopada 2021 roku. W sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać: pod numerami Infolinii Konsumenckiej 801 440 220 oraz 22 290 89 16, prowadzonej przez Fundację Konsumentów, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00. 

Kolejna edycja Industrialnej Fabryki Talentów zakończona sukcesem

Za nami kilkanaście niesamowitych tygodni kreatywnych zajęć, podczas których mieszkańcy wrócili do lniarskich korzeni i tradycji przemysłowych. Pod okiem instruktorów projektowali oraz szyli lniane wyroby, brali udział w pokazach tkania na krośnie, a także zaznajomili się z techniką sitodruku, która w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie służyła do ozdabiania tkanin wielokolorowymi nadrukami. Tym samym zakończono piątą edycję Industrialnej Fabryki Talentów, która ponownie wypełniła postindustrialne przestrzenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z sitodruku, podczas których uczestnicy zdobyli wiedzę nt. przygotowania szablonów ze wzorami oraz techniki druku. Natomiast najbardziej angażującym cyklem zajęć były warsztaty pt. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej”, wymagające udziału w kilku zajęciach, których efektem była własnoręcznie zaprojektowana i uszyta odzież. Zorganizowano także zajęcia z szycia dodatków, takich jak torebka, komplet woreczków lnianych czy fartuch kuchenny, a także zajęcia z cyklu „Industrialny design”, gdzie tworzono użyteczne przedmioty w stylu industrialnym nadając nowe życie starym przedmiotom.

Zadanie realizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 • Industrialna Fabryka Talentów
 • Industrialna Fabryka Talentów
 • Industrialna Fabryka Talentów
 • Industrialna Fabryka Talentów
 • Industrialna Fabryka Talentów
 • Industrialna Fabryka Talentów

Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego

SP Radziejowice mistrzem POWIATU w piłce nożnej chłopców.

SP Mszczonów mistrzem POWIATU w piłce nożnej dziewcząt.

   W dniu 22.10.2021r. na boisku przy kompleksie sportowym Aqua Żyrardów rozegrano Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego w piłce nożnej szkół podstawowych kategoria Młodzież (2007, 2008).

   Wszystkich zawodników przywitał Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz. Przedstawiciel Powiatu życzył uczestnikom powodzenia i uczciwej rywalizacji. Na koniec zespoły otrzymały puchary, medale i dyplomy ufundowane przez Powiat Żyrardowski.

   Do zawodów przystąpili tylko zwycięzcy swoich gmin: SP nr 6 Żyrardów, SP nr 4 Żyrardów, ZS 2 Żyrardów, SP Franciszków, SP Korytów, SP Wiskitki, SP Mszczonów oraz SP Radziejowice.  Zawody rozegrano w najbardziej sprawiedliwej formule rozgrywek - "każdy z każdym".

A oto wyniki:

Chłopcy:

 1. SP Radziejowice 10pkt
 2. SP Mszczonów 5pkt
 3. SP Wiskitki 5pkt
 4. SP nr 6 Żyrardów 4pkt
 5. SP nr 4 Żyrardów 3 pkt

Dziewczęta:

 1. SP Mszczonów 10 pkt
 2. SP Korytów 10 pkt
 3. ZS 2 Żyrardów 4 pkt
 4. SP Wiskitki 4 pkt
 5. SP Franciszków 0 pkt

Dzięki temu zwycięzcy będą reprezentować nasz powiat żyrardowski na etapie rejonowym, który odbędzie się w Iłowie. Mocno trzymamy kciuki i życzymy kolejnych  wygranych!

 • data: 2021-10-26
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego
 • Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego

Potężne wsparcie dla powiatu z Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki przekazał wyniki pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład. Samorzady z terenu powiatu żyrardowskiego otrzymaływ sumie ponad 43 mln zł.

Podział środków przedstawiał się następująco:

 1. Powiat Żyrardowski -14.155.000,00 zł na rozbudowę drogi powiatowej nr 4729W Wiskitki-Działki-Żyrardów,
 2. Gmina Wiskitki - 11 700 000,00 zł na rewitalizację zespołu budynków starego młyna w mieście Wiskitki,
 3. Miasto Żyrardów -  5 000 000,00 zł na rewaloryzację XIX-wiecznego budynku dawnej szkoły fabrycznej w Żyrardowie,
 4. Gmina Mszczonów -  4 995 000,00 zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Piekarach,
 5. Gmina Radziejowice - 4 121 990 zł na budowę budynku strażnicy OSP w Kuklówce Zarzecznej i modernizację Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Radziejowice,
 6. Gmina Puszcza Mariańska - 3 325 000,00 zł na przebudowę budynku Urzędu Gminy.  

 

 • Polski Ład
 • Potężne wsparcie dla powiatu z Polskiego Ładu

„Na wesołą nutkę” – koncert zespołów wokalnych „Szałaputy” i „Igraszka”

W Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbył się długo wyczekiwany koncert zespołów wokalnych „Szałaputy” i „Igraszka”. Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, na scenie zaprezentowali się młodzi artyści obu grup. Był to koncert bardzo wyjątkowy, gdyż, zespoły znów mogły zaprezentować się rodzicom na żywo. Repertuar obejmował piosenki przygotowane w zeszłym roku szkolnym. Prezentacje okazały się „strzałem w dziesiątkę”. Rodzice byli bardzo wzruszeni i wdzięczni. Oklaskom nie było końca.

Dziękujemy naszym dzieciom i młodzieży za zaangażowanie i energię, którą mogliśmy zaobserwować na scenie. Młodym Artystom gratulujemy występu! Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty.

 • Koncert „Na wesołą nutkę”
 • Koncert „Na wesołą nutkę”
 • Koncert „Na wesołą nutkę”
 • Koncert „Na wesołą nutkę”
 • Koncert „Na wesołą nutkę”
 • Koncert „Na wesołą nutkę”
 • Koncert „Na wesołą nutkę”
 • Koncert „Na wesołą nutkę”

Akcja mammografia

Badania przesiewowe wykonywane regularnie, mają na celu wczesne rozpoznanie wielu schorzeń, szczególnie o charakterze nowotworowym, a przede wszystkim zwiększają szanse całkowitego wyleczenia. Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia realizując profilaktykę zdrowotną, prowadzi badania mammograficzne realizowane w mammobusach na terenie poszczególnych powiatów. Przesiewowe badania mammograficzne są bezpłatne, bezpieczne, nie wymagają skierowania i adresowane są do ubezpieczonych kobiet w wieku 50 - 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie 12 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piersi.

Na terenie naszego powiatu najbliższe badania mammograficzne prowadzone będą w Wiskitkach w dniu 10 listopada w godzinach  9.00 – 17.00 przy ul. Żyrardowskiej 3.

Informacje dotyczące wszystkich postojów mammobusów na terenie województwa mazowieckiego dostępne są na stronie internetowej Oddziału: http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/harmonogram-postoju-mammobusow/

 • Akcja mammografia

Apel Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żyrardowie

W związku z wystąpieniem na terenie województwa mazowieckiego licznych przypadków wścieklizny, stosowany jest nadzór bierny wścieklizny, polegający na pobieraniu prób od padłych drapieżnych zwierząt dzikich wolno żyjących. Stanowi on  ważne źródło informacji  na temat występowania  choroby, dlatego istotne jest przebadanie jak największej liczby padłych zwierząt wskaźnikowych w szczególności: lisów, borsuków, jenotów, nietoperzy.

W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żyrardowie zwraca uwagę na potrzebę zgłaszania do Inspektoratu Weterynarii w Żyrardowie ul. Czysta 3, przypadków znalezienia padłych drapieżnych zwierząt dzikich, również wskutek zdarzeń drogowych.

Informacje należy zgłaszać telefonicznie na numery:

Stacjonarny - 46 854 12 47 (w dni powszednie w godz. 07.30 – 15.30),

komórkowe 660730441 lub 501783850

 • Apel Powiatowego Lekarza Weterynarii

W hołdzie Bohaterowi Powiatu Żyrardowskiego

Na cześć żołnierza Armii Krajowej Jana Skrowaczewskiego na terenie skweru u zbiegu ulic Limanowskiego i Żeromskiego powstała tablica. W jej uroczystym odsłonięciu brały udział władze Powiatu Żyrardowskiego w składzie: Starosta Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Powiatu Klaudiusz Stusiński oraz Członek Zarządu Stanisław Nalej. Następnie delegacja złożyła kwiaty na grobie Jana Skrowaczewskiego.

 • W hołdzie Bohaterowi Powiatu Żyrardowskiego
 • W hołdzie Bohaterowi Powiatu Żyrardowskiego
 • W hołdzie Bohaterowi Powiatu Żyrardowskiego
 • W hołdzie Bohaterowi Powiatu Żyrardowskiego
 • W hołdzie Bohaterowi Powiatu Żyrardowskiego

„Gdzie są kwiaty z tamtych lat." Konkurs wiedzy historycznej

Przed nami X edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pt: „Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Zapraszamy uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Powiatu Żyrardowskiego. Konkurs honorowym patronatem objęli i nagrody ufundowali Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz oraz organizatorzy tj. Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie i Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. nagrody w konkursie ufundował Również Instytut Pamięci Narodowej. Konkurs rozpoczynamy we wtorek 9 listopada o godz. 10.00, w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

 • Konkurs Historyczny

Podziękowania dla sierż. sztab. Arkadiusza Zachara

W Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie Starosta Krzysztof Dziwisz wraz z Komendantem Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu insp. Waldemarem Wołowcem, Komendantem Policji w Żyrardowie mł. insp. Edytą Marczewską oraz z Prezydentem Żyrardowa Lucjanem Krzysztofem Chrzanowskim przekazali podziękowania za bohaterski czyn dla policjanta sierżanta sztabowego Arkadiusza Zachara.

Żyrardowski policjant w dniu 17 października 2021 roku w Skierniewicach uratował 8- miesięcznego chłopca, który zadławił się zabawką. Ta pełna profesjonalizmu postawa i odwaga zasłużyły na uznanie i ogromną wdzięczność.

 • Podziękowania dla sierż. sztab. Arkadiusza Zachara
 • Podziękowania dla sierż. sztab. Arkadiusza Zachara
 • Podziękowania dla sierż. sztab. Arkadiusza Zachara
 • Podziękowania dla sierż. sztab. Arkadiusza Zachara
 • Podziękowania dla sierż. sztab. Arkadiusza Zachara
 • Podziękowania dla sierż. sztab. Arkadiusza Zachara

Zgoda PINB na częściowe użytkowanie SOSW

W dniu 31 sierpnia  Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dokonał przeglądu pomieszczeń części budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie, pod kątem częściowego oddania do użytku drugiego piętra budynku. Podobne kontrole przeprowadzili także  - Inspektor Sanitarny oraz Straż Pożarna. Na podstawie pozytywnych opinii wymienionych inspekcji Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Żyrardowie udzielił pozwolenia na częściowe użytkowanie obiektu. Od dnia 11 października zmodernizowana część obiektu została udostępniona wychowankom.

W dniu 28 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przeprowadzono kolejny odbiór, który obejmował roboty związane z budową boiska wielofunkcyjnego, placów zabaw i rekreacji oraz infrastruktury towarzyszącej  (odwodnienie, przyłącza i drogi). Inwestora reprezentowali Starosta Krzysztof Dziwisz, Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej oraz specjaliści z Wydziału Inwestycji, Funduszy i Informatyki Starostwa Powiatowego.

 • Zgoda PINB na częściowe użytkowanie SOSW
 • Zgoda PINB na częściowe użytkowanie SOSW
 • Zgoda PINB na częściowe użytkowanie SOSW
 • Zgoda PINB na częściowe użytkowanie SOSW

Zaproszenie na koncert "Modlitwa za Ojczyznę"

Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz i  Proboszcz Parafii Matki Bożej Świętorodzinnej O. Remigiusz Trocki zapraszają na Mszę św. i koncert "Modlitwa za Ojczyznę", które odbędą się w Sanktuarium w Miedniewicach w dniu 14 listopada o godzinie 18.00  .

 • Zaproszenie na koncert "Modlitwa za Ojczyznę"

„Za Ojczyznę”- Powiatowe Święto Niepodległości

14 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach odbyły się Msza Św. i  koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Organizatorami uroczystości byli Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz i ojciec Gwardian Remigiusz Trocki.

Patriotyczne utwory wykonali finalista The Voice of Senior Ryszard Wagner z żoną Małgorzatą. Wydarzeniu patronowała Telewizja Mazowsza Zachodniego Pana Grzegorza Nowakowskiego.

 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach
 • Koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach

XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej

W dniu 17 listopada 2021 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbył się XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej 2021. Do udziału zgłosiło się 20 uczestników placówek oświatowych z terenu powiatu żyrardowskiego. Jury oceniało występy pod kątem wartości artystycznej utworów, sposobu ich wykonania i doboru repertuaru. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych uczestników zwyciężyła Magdalena Lechniak ze Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie, w kategorii klas IV-VI - Maja Strzelecka ze Szkoły Podstawowej w Piekarach i Emil Karol Dębski ze Szkoły Podstawowej w Osuchowie, a w kategoria kl. VII-VIII - Maja Borowiec ze Szkoły Podstawowej w Piekarach

Organizatorem Festiwalu było Starostwo Powiatowe w Żyrardowie oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie. Nagrody dla laureatów ufundowali Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz i Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

Protokół komisji konkursowej

 • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
 • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
 • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
 • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
 • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
 • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
 • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej
 • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej

Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego to szczególna okazja, by pracownikom sfery socjalnej, wyrazić naszą wdzięczność. Podziękowania dla pracowników placówek opiekuńczych i organizacji zajmujących się niesieniem wsparcia dla osób specjalnej troski złożyli na spotkaniu w dniu 25 listopada Starosta Krzysztof Dziwisz, Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński i Przewodniczący Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej Jacek Czubak. Spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury rozpoczął występ młodych artystów tej placówki. Po występie Starosta Krzysztof Dziwisz wraz z przewodniczącymi złożyli podziękowania przedstawicielom placówek opiekuńczych i przekazali upominki i kwiaty.

 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego
 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego
 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego
 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego
 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego
 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego
 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego
 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego
 • Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego

Obrady XXXIII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego

Na dzień 30 listopada zaplanowano obrady XXXIII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego z następującym porządkiem obrad:
1. Otwarcie Sesji;
2. Stwierdzenie prawomocności obrad;
3. Przedstawienie porządku obrad;
4. Przyjęcie protokołu z XXXII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego;
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego;
6. Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2021 rok;
7. Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Żyrardowskim na lata 2021-2023;
8. Podjęcie uchwały w sprawie programu współpracy Powiatu Żyrardowskiego z organizacjami pozarządowymi w roku 2022;
9. Informacja o pracy Zarządu;
10. Sprawy różne;
11. Zakończenie obrad.
Transmisja z obrad będzie dostępna w systemie e-Sesja.

Informacja dla klientów

Starosta Powiatu Żyrardowskiego zarządzeniami z dnia 3 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia dni i godzin wolnych od pracy w zamian za święta przypadające w soboty 25 grudnia 2021 roku i 1 stycznia 2022 roku ustalił inne dni wolnymi od pracy w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie.

Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Żyrardowie nie będzie czynne w dniach 24 grudnia 2021 roku i 7 stycznia 2022 roku. Starosta ustalił też, że w dniach 27 grudnia 2021 roku i 10 stycznia 2022 roku Starostwo będzie czynne w godzinach od 9.00 do 16.00

Za utrudnienia przepraszamy

Powiadomienie o przekroczeniu poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10

Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zawiadamia o przekroczeniu na terenie powiatów żyrardowskiego i grodziskiego średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10.

Przekroczenie średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 wystąpiło w dniu 12 grudnia 2021 r. na stacji w Żyrardowie przy ul. Roosevelta 2, gdzie wartość max 36 stężenia dobowego pyłu zawieszonego wyniosła 133,98 μg/m3. Działania zmierzające do ograniczenia wystąpienia przekroczeń dobowych pyłu PM10 określone przez Zarząd Województwa zawarte są w Programie ochrony powietrza, który dostępny jest pod adresem: http://edziennik.mazowieckie.pl/legalact/2020/9595/

W okresie tym zaleca się w celu ograniczenia natężenia ruchu samochodowego korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo) oraz korzystanie z komunikacji miejskiej/gminnej zamiast komunikacji indywidualnej.

Poniżej pełen tekst informacji GIOŚ

XXXIV Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego

W dniu 14.12.2021 r. odbyły się zdalnie (za pomocą systemu esesja.pl)  obrady XXXIV Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego. Publikujemy poniżej link do relacji z obrad. Z uwagi na problemy techniczne obrady obejmujące początkowe punkty, tj. otwarcie Sesji, stwierdzenie prawomocności obrad, przedstawienie porządku obrad i przyjęcie protokołu z XXXIII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego nie zostały zapisane, będą one dostępne w protokole z obrad. Na wniosek Starosty Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza Przewodniczący Rady Powiatu Klaudiusz Stusiński poprosił radnych o  uczczenia minutą ciszy zmarłego w dniu 6 grudnia Grzegorza Popielczyka, legendę żyrardowskiej Solidarności, założyciela i pierwszego przewodniczącego oddziału NSZZ Solidarność.

Relacja z obrad rozpoczyna się od punktu piątego - podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego.

Relacja z XXXIV Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego

 

Informacja w sprawie konkursu

Zawiadamiamy, że w konkursie na realizację zadania pod nazwą: ,,Konkurs ofert: realizacja zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej – prowadzenie placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego” wpłynęła jedna oferta, która pod względem formalnym spełnia wszystkie wymogi formalne. W dniu 28 grudnia 2021 roku o godzinie 10:00 nastąpi publiczne otwarcie oferty w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie, przy ul. 1 Maja 60, w sali konferencyjnej.

Uwaga - Covid

W związku z trwającym stanem epidemii koronawirusa przypominamy o obowiązujących w okresie od 15 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. zasadach sanitarnych:

- w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych obowiązuje limit 30% obłożenia;

- w lokalach lub strefach gastronomicznych obowiązuje dystans min. 1,5 m miedzy stolikami;

- w kinach obowiązuje zakaz udostępniania miejsc siedzących obok siebie oraz zakaz spożywania napojów i posiłków podczas seansu – egzekwowanie zakazu spoczywa na obsłudze kina;

- w publicznych przestrzeniach zamkniętych, takich jak sale koncertowe, domy kultury, biblioteki, muzea, galerie sztuki, obowiązuje limit jednej osoby na 15 m2;

- w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie prowadzona jest działalność rekreacyjna lub rozrywkowa, nie może przebywać więcej, niż 100 osób.

Do powyższych limitów nie wlicza się osób z ważnym certyfikatem zaszczepienia przeciw COVID-19, ozdrowieńców z ważnym zaświadczeniem lub osób z ważnym negatywnym testem.

W przestrzeniach zamkniętych obowiązuje zakaz prowadzenia dyskotek, klubów nocnych lub innej działalności polegającej na udostępnianiu miejsc do tańczenia. Zakaz nie dotyczy sportowych klubów tanecznych.

Współdomownicy osoby zakażonej, przebywającej na izolacji, mają obowiązek wykonywania testów na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy. Nadal obowiązuje obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych miejscach publicznych oraz zasada dystansu społecznego i dezynfekcji rąk.

Więcej informacji na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/kultura/od-15-grudnia-obowiazuja-nowe-obostrzenia-antycovidowe

 • Uwaga Covid

Życzenia

Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych życzliwości i rodzinnego ciepła. Niech Nowy Rok 2022 przyniesie dostatek i szczęście, a każdy dzień wypełniony będzie wiarą, nadzieją i miłością życzą Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz wraz z Zarządem Powiatu oraz Przewodniczący Klaudiusz Stusiński z Radnymi Powiatu Żyrardowskiego.

 • Życzenia

Informacja o zmianie rachunków bankowych

Informujemy, że z dniem 1 stycznia 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie ulegną zmianie numery rachunków bankowych służących dokonywaniu opłat administracyjnych. Poniżej publikujemy wykaz rachunków bankowych obowiązujących w 2022 roku.

 

Nr rachunku bankowego

Rodzaj wpłaty

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie

BNP Paribas Bank Polska S.A.

48 1600 1462 1808 7661 5000 0003

opłaty za rejestrację samochodu, wydanie prawa jazdy, licencji, wypisów, świadectw i pozwoleń związanych z działalnością transportową, opłaty administracyjne  w tym ze sprzedaży map, danych z ewidencji gruntów i budynków oraz innych materiałów i informacji z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie

BNP Paribas Bank Polska S.A.

69 1600 1462 1808 7661 5000 0013

wadia, zabezpieczenia, opłaty ewidencyjne

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie

BNP Paribas Bank Polska S.A.

10 1600 1462 1808 7661 5000 0008

wpłaty z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, karty parkingowe

Rachunek bankowy właściwy dla opłaty skarbowej:

 Urząd Miasta Żyrardowa Plac Jana Pawła II nr 1 96-300 Żyrardów

 BANK PEKAO S.A. I O/ŻYRARDÓW     

 63 1020 1026 0000 1702 0272 9325

Koncert w Młodeku

Na małej scenie koncertowej Młodzieżowego Domu Kultury odbył się Koncert Świąteczny, podczas którego zaprezentowały się wszystkie zespoły i koła artystyczne placówki. Wystąpiły teatry: "Maskarada" i "Pinokio". Przepiękne piosenki wykonały zespoły wokalne: "Szałaputy", "Igraszka", "Chochliki" i "Frajda". Ambitny materiał przygotowały także formacje taneczne, perkusiści, gitarzyści i soliści. Wystąpili również rodzice, nauczyciele i pracownicy placówki. Spektakl jest próbą interpretacji codzienności i przemian społecznych, jakie nastąpiły na początku XXI wieku. Zapraszamy do obejrzenia Koncertu, który jest dostępny na YT pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=RNyEQAwyCu8

 • Koncert w Młodeku
 • Koncert w Młodeku
 • Koncert w Młodeku
 • Koncert w Młodeku
 • Koncert w Młodeku
 • Koncert w Młodeku

Awans zawodowy nauczycieli

W dniu 28 grudnia Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz uroczyście wręczył akty nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego nauczycielom Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żyrardowie. Akty odebrały panie – Zuzanna Piekarska-Wiśniewska i Anna Olszewska. Przed wręczeniem aktów mianowania panie złożyły uroczystą przysięgę.

Gratulujemy awansu i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

 • Awans zawodowy nauczycieli

Chrońmy swą tożsamość

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby zapobiec przykrym skutkom kradzieży naszej tożsamości w przypadku utraty dokumentów powinniśmy niezwłocznie zastrzec utracone dokumenty– niezależnie od tego, czy jesteśmy klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy. Kradzione dokumenty wykorzystywane są m.in. do wyłudzeń kredytów, kradzieży przedmiotów zakupionych z odroczonym terminem płatności lub pobranych z wypożyczalni oraz zawierania umów najmu w celu kradzieży wyposażenia.

W przypadku utraty któregoś z tych dokumentów wystarczy zgłosić ten fakt w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ – wszystko w czasie niemal rzeczywistym.

Jak można się chronić przed kradzieżą naszej tożsamości możemy dowiedzieć się z Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone prowadzonej pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Informacje znaleźć można na stronach internetowych www.zastrzegam.pl i www.dokumentyzastrzezone.pl

 • Kampania Informacyjna Systemu Dokumenty Zastrzeżone

Ponad 400 tys. zł pozyskane dla Powiatu na nowe inwestycje

29 grudnia Starosta Powiatu Krzysztof Dziwisz oraz Członek Zarządu Stanisław Nalej podpisali umowę z Wojewodą na dofinansowanie inwestycji w kwocie 434 tys. zł.
W ramach podpisanych umów Powiat otrzyma wsparcie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych.
Będą to przejścia:
- w Lutkówce, przy ul. Szkolnej na drodze nr 4710W,
- w Puszczy Mariańskiej przy ul. Króla Jana Sobieskiego na drodze nr 4719W,
- w Nowych Kozłowicach na drodze nr 1517W oraz
- w Żyrardowie na ul. Józefa Mireckiego i Gabriela Narutowicza na drogach nr 4730W i 470622W.

 • Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski i Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz
 • Umowy podpisują Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski i Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz
 • Podpisanie umów

Informacja dla klientów

Starosta Powiatu Żyrardowskiego zarządzeniami z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie skrócenia czasu pracy w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie 31 grudnia 2021 roku ustalił czas pracy Starostwa w godzinach 8.00 – 13.00.

Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Żyrardowie w Sylwestra 31 grudnia będzie czynne do godziny 13.00, natomiast kasa Starostwa będzie czynna do  godziny 12.00.

Za utrudnienia przepraszamy

Obrady XXXV Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego

W dniu 30 grudnia 2021 roku odbyła się XXXV Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego z następującym porządkiem obrad:

 1. Otwarcie Sesji.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przedstawienie porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołu z XXXIV Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego.
 5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego.
 6. Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2021 rok.
 7. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wykazu i planu finansowego wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2021.
 8. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego.
 9. Podjęcie uchwały w sprawie Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na 2022 rok.
 10. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu na rok 2022.
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planów pracy Komisji Rewizyjnej i komisji stałych Rady Powiatu Żyrardowskiego na 2022 rok.
 12. Informacja o pracy Zarządu.
 13. Sprawy różne.

Relacja z obrad jest dostępna w systemie e-Sesja.

Sukcesy plastyczne wychowanków MłoDeKu

Wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Jesień w oczach dziecka” zorganizowanego przez Zespół  Szkolno-Przedszkolny w Gierałtowicach znalazła się Olga Zajdel (lat 9) z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie (op. Bożena Liszewska).
Sukcesem zakończył się także udział wychowanków MłoDeKu w VI Wojewódzkim  Konkursie Plastycznym ,,Jesienne Klimaty” zorganizowanym przez Zespół Wolskich Placówek Edukacji Kulturalnej w. Warszawie. Nadia Mówińska (l.8)  i Nadia Wasilewska (l.8) z Dziecięcej Akademii Plastycznej (op. Bożena Liszewska) zostały laureatkami zdobywając ex-aequo III miejsce.
W związku z sytuacją epidemiologiczną podsumowanie konkursów odbyło się w formie on-line. Relacje z rozstrzygnięć konkursowych dostępne są na stronach organizatorów:

https://zspgieraltowice.pl/szkola/jesien-w-oczach-dziecka-rozstrzygniecie-konkursu/

http://mdk.zwpek.pl/2021/11/18/gala-vi-wojewodzkiego-konkursu-plastycznego-jesienne-klimaty-w-deszczu/

 

 • Olga Zajdel
 • Nadia Wasilewska
 • Nadia Mówińska
 • Praca Olgi Zajdel
 • Praca Nadii Wasilewskiej

Józef Procner - pierwszy burmistrz Żyrardowa

Józef Nikodem Władysław Procner urodził się 15 września 1864 roku we wsi Ryczówek w powiecie olkuskim. Jego ojciec Alojzy Procner w młodości walczył w powstaniu o niepodległość Węgier, najpierw pod rozkazami Lajosa Kossutha a później gen. Józefa Bema. Po powrocie do ojczyzny Alojzy Procner administrował majątkiem ziemskim i magazynami kopalni w Niwce. Młody Józef uczęszczał do Gimnazjum Miejskiego w Mysłowicach, gdzie nauczył się języka niemieckiego, jego marzeniem było zdobycie wykształcenia w zawodzie handlowca. Swoje kwalifikacje młody Procner podnosił dzięki praktykom w dobrze prosperujących firmach handlowych w Krakowie, Lwowie i w Wiedniu. Po roku 1883 poświęcił się karierze zawodowej. 1 maja 1884 roku, po ukończeniu 20 roku życia Józef Procner został zatrudniony w Zakładach Żyrardowskich do prowadzenia składu detaliczny w Żyrardowie, przy fabryce. Zapewne dobrze wywiązywał się ze swych obowiązków bo dwa lata później został zatrudniony w warszawskim składzie wyrobów lniarskich, który mieścił się przy ul. Tłumackie. W roku 1890 Zarząd Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich wysłał Józefa Procnera jako swojego oficjalnego przedstawiciela, by dokonał rozpoznania rynku zbytu dla produktów lniarskich na terenie Rosji. 22 listopada 1890 roku Józef ożenił się z Heleną Opieńską, ślub odbył się w Warszawie w kościele na Krakowskim Przedmieściu, sakramentu udzielił młodożeńcom ksiądz Władysław Żaboklicki, który kilka lat później został proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Żyrardowie. Józef Procner kilka razy podróżował na wschód w celach handlowo rozpoznawczych, następnie skierowany został do pracy w składzie fabrycznym w Wilnie. W maju 1894 roku Procner wezwany został przez zarząd fabryki do Żyrardowa. W fabryce wyrobów lniarskich pracował bez przerwy do 1915 roku, przez 17 lat jako urzędnik zajmujący się buchalterią. cdn...

 • Józef Procner

PGE uruchomił nową aplikację

Dostawca energii elektrycznej PGE Dystrybucja S.A.  uruchomił dla swoich klientów aplikację „991 Assistant PGE” służąca poprawie komunikacji odbiorców energii z operatorem. Dzięki aplikacji instalowanej na telefonie komórkowym, można uzyskać dostęp do wielu ważnych informacji, m.in.: do newslettera, zgłoszeń przerw w dostawie energii elektrycznej, awarii oświetlenia ulicznego, pozyskania informacji o stanie sieci. Aplikacja ta może być przydatna zwłaszcza mieszkańcom, którzy doświadczają okresowych wyłączeń dostaw energii elektrycznej.

Aplikację można pobrać ze strony www.pgedystrybucja.pl, gdzie dostępna jest pod linkiem: https://pgedystrybucja.pl/strefa-klienta/aplikacja-991-assistant

 • Aplikacja „991 Assistant PGE”

Józef Procner - pierwszy burmistrz Żyrardowa cz. 2

W nocy z 16 na 17 lipca 1915 roku wycofujące się z Żyrardowa wojska rosyjskie wysadziły hale i zabudowania fabryczne, wielu pracowników i robotników utraciło pracę. Józef Procner wspomina że 18 lipca (w pamiętniku 18 czerwca) w trakcie spotkania mieszkańców w Domu Ludowym im. Karola Dittricha pojawił się jeden z oficerów dowodzących oddziałami niemieckimi, rotmistrz von Armin. Niemiecki oficer wyraził zdziwienie, że tak duża osada nie jest miastem.  Rotmistrz von Armin przyniósł rozporządzenie w języku niemieckim, które nakładało na mieszkańców Żyrardowa kontrybucję. Z tego rozporządzenia Procner dowiedział się, że został mianowany przez niemieckie władze okupacyjne na burmistrza.  Pierwszym zadaniem nowego burmistrza miało być przetłumaczenie i ogłoszenie rozporządzenia oraz zakreślenie w ciągu trzech dni granic nowo utworzonego miasta. Razem z synem Bronisławem, który był technikiem rozrysowali przyszłe granice. Nowe miasto Żyrardów objęło swym obszarem Rudę Guzowską gdzie mieściła się stacja Kolei Warszawsko Wiedeńskiej, Osadę Fabryczną, Podlas, Marjampol, część Teklinowa oraz Bieganów i Papiernię z Parkiem Ludowym. W granicach miasta został ujęty również folwark z browarem, garbarnia Schmidtów oraz trzy cmentarze.

 • Burmistrz Józef Procner

Namalowały kalendarz

Młodzieżowy Dom Kultury w Tychach był organizatorem XIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” Na tegoroczną edycję wpłynęło 2227 prac z 281 placówek z Polski, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Bułgarii, Białorusi, Hong Kongu, Grecji, Wielkiej Brytanii. Jury po ocenie nadesłanych prac przyznało nagrody i wyróżnienia. W gronie zwycięzców są również wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie pracujący pod kierunkiem P. Bożeny Liszewskiej. Wyróżnienie otrzymała Gabriela Wąsikowska, l.12 i Oliwia Mówińska, l.14. 

Organizatorzy podziękowali młodym artystom oraz ich opiekunom za zaangażowanie i ciężką pracę wykonaną pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią oraz gratulują laureatom zdobycia nagród.

Młode plastyczki z naszej placówki znalazły się także w gronie zwycięzców w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kalendarz GOK Stawiguda 2022” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie. Nagrodę (czerwiec) otrzymała Inga Dobaczewska, l.9 z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie, Nadia Wasilewska, l.9 i Michalina Szymczak, l.6 – wyróżnienie. Laureatki doskonalą swoje umiejętności pod kierunkiem Bożeny Liszewskiej.

 • Gabriela Wąsikowska
 • Oliwia Mówińska
 • Michalina Szymczyk
 • Nadia Wasilewska
 • Inga Dobaczewska
 • Tęczowy kalendarz
 • Praca Gabrieli Wąsikowska
 • Praca Oliwii Mówińskiej

Powiatowe technika z brązową tarczą

Po raz kolejny tygodnik Perspektywy ogłosił wyniki rankingów najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. Zasady rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad.

Zgodnie z postanowieniem Kapituły, ranking uwzględniał szkoły dla młodzieży, w których zdawało maturę w maju 2021 roku minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w technikach. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym, a także wyniki wszystkich egzaminów zawodowych.

Z terenu powiatu żyrardowskiego dwie szkoły zajęły znaczące miejsca uzyskując w tej rywalizacji brązową tarczę. W rankingu województwa mazowieckiego Technikum w Zespole Szkół w Mszczonowie zajęło 54 miejsce (w skali kraju miejsce 410), a Technikum im. Marii Skłodowskiej-Curie w ZS w Wiskitkach 57 miejsce (w skali kraju miejsce 418).

 • Tarcza 2022

Odbudowa Żyrardowa po I Wojnie Światowej

Żyrardów przed I wojną światową był dobrze zorganizowanym i ciągle rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym z największymi zakładami lniarskimi w Europie. Liczył wraz z okolicznymi wsiami ponad 31 tys. mieszkańców. Rozwijała i modernizowała się fabryka, unowocześniono bielnik, wybudowano magazyn lnu, a największą inwestycją była Nowa Przędzalnia Lnu. Na przełomie 1913 i 1914 r. fabryka zatrudniała 8647 robotników, stan majątku wynosił 27 mln rubli, a wartość produkcji ponad 14 mln.

Po odzyskaniu niepodległości Żyrardów był miastem ze zniszczoną fabryką i z wynędzniałym i wygłodzonym społeczeństwem. Aby zapobiec dalszej dewastacji fabryki i ubożeniu mieszkańców miasta, władze nowo odrodzonego państwa polskiego przystąpiły do odbudowy fabryki. Dawni właściciele, nie mogąc zebrać środków na jej odbudowę, uzależnili inwestycje od pozyskania środków od państwa. Z tego też powodu na początku 1919 r. zakłady przeszły pod zarząd państwowy. Dzięki temu prace nad „odrodzeniem” dawnej potęgi przemysłu lniarskiego w Żyrardowie mogły przyspieszyć i w ciągu następnych lat zakłady nie tylko zostały odbudowane, ale również unowocześnione. Stopniowo zwiększano produkcję i zatrudnienie. W 1920 r. fabryka zatrudniała 2839 pracowników, a 3 lata później już blisko 6000. Ogromne inwestycje finansowe państwa odniosły zamierzony skutek. Fabryka osiągnęła 85% produkcji przedwojennej.

 • Odbudowa starej tkalni
 • Odbudowa komina fabrycznego
 • Odbudowa budynków fabrycznych
 • Widok odbudowanych zakładów

Historyczny sukces koszykarek z LO w Puszczy Mariańskiej

17 stycznia 2022 r. Starostwo Powiatowe w Żyrardowie zorganizowało Międzypowiatowe Zawody Koszykówki Dziewcząt Szkół Ponadpodstawowych. W finale koszykarki Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej pokonały zespół Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie i awansowały do etapu wojewódzkiego.
W turnieju brały udział zespoły z powiatów: grodziskiego, pruszkowskiego i warszawskiego zachodniego.
Puchary i medale w imieniu Starosty Żyrardowskiego wręczała Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.
Gratulujemy zwycięstwa i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

 • Koszykarki Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej
 • Koszykarki Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej
 • Koszykarki Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej

Alarm ALFA-CRP

Zarządzeniem Nr 3 z dnia 18 stycznia 2022 r. Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796), wprowadził na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP.

Stopień alarmowy obowiązuje od dnia 18 stycznia 2022 roku od godz. 23:59 do dnia 23 stycznia 2022 roku do godz. 23.59.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia terrorystycznego w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy ALFA-CRP jest pierwszym w czterostopniowej skali. Jego wprowadzenie ma charakter prewencyjny i oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne są zobowiązane m.in. do monitorowania i weryfikowania bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

 • Stopnie alarmowe

Kalendarium

Kalendarz

«lipiec 2024»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki