W żyrardowskiej fabryce lnu pracowali specjaliści z różnych dziedzin związanych z przemysłem włókienniczym. Wśród nich byli snowacze, tkacze, wiązacze osnów, ślusarze czy mechanicy. Dzięki otrzymanym przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego zewnętrznym funduszom w ramach Programu FIO, kolejny rok z rzędu mieszkańcy i turyści odwiedzający Żyrardów będą mieli okazje zapoznać się z dawnymi zawodami wykonywanymi w fabryce lnu. Chęć podtrzymania ginących tradycji stała się podstawą do przygotowania drugiej edycji projektu pt. „Być jak… mistrz”, który będzie realizowany w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.
Projekt jest wydarzeniem edukacyjnym, który ma na celu zaktywizowanie mieszkańców do czynnego udziału w działaniach upamiętniających tradycję lniarską Żyrardowa. Obejmuje on kilka powiązanych ze sobą elementów. W ramach projektu zostaną poprowadzone m.in. otwarte pokazy z tkania na mechanicznym krośnie tkackim STB, które wystartują już 25 lipca i będą dostępne dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Muzeum Lniarstwa całkowicie bezpłatnie w godzinach funkcjonowania placówki (w weekendy 11:00-18:00 oraz od wtorku do piątku 10:00-15:00). Otwarty charakter pokazów sprawi, że każdy zwiedzający Muzeum będzie mógł zapoznać się z podstawowymi elementami budowy krosna tkackiego i zasadami produkcji surowej tkaniny lnianej.
Ponadto od sierpnia rozpoczną się zajęcia ukierunkowane na uruchomienie jednego zabytkowego krosna mechanicznego STB. W pierwszej kolejności, w sobotę 8 sierpnia o g. 11:00 w Muzeum Lniarstwa rozpocznie się wykład pn. „Poznaj tajniki pracy na tkalni”, podczas którego będzie można zapoznać się z charakterystyką funkcjonowania tkalni, a także obejrzeć maszyny, na których produkowano wyroby lniane. Natomiast podczas kolejnych weekendowych dni będzie można zapoznać się z poszczególnymi etapami uruchamiania krosna, które zostaną podzielone na tematyczne spotkania:
Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników, wymagane są wcześniejsze zgłoszenia, które można przesyłać do 3 sierpnia br. na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 731 318 800.
W ramach projektu przewidziane są jeszcze dwa cykle działań, które zostaną poprowadzone na jesieni br., w tym cykl pn. „Być jak szwaczka”, podczas których uczestnicy własnoręcznie uszyją torbę lnianą. Nowością w tegorocznej edycji będzie cykl pn. „Być jak drukarz”, gdzie uczestnicy nabędą umiejętności z drukowania wzorów na tkaninie metodą sitodruku, łącznie z przygotowaniem wzoru oraz naświetleniem go na szablonach drukarskich.
„Realizacja cyklu Być jak drukarz jest bardzo ważna z punktu widzenia dziedzictwa poprzemysłowego, jak i samego Muzeum Lniarstwa. Wg naszych źródeł, w Muzeum posiadamy największą w Europie kolekcję wielkoformatowych szablonów sitodrukowych, które służyły dawniej do drukowania wzorów na żyrardowskich wyrobach. Kolekcja liczy ponad 600 egzemplarzy.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Bardzo ważnym elementem organizacji projektu jest zaangażowanie w roli instruktorów byłych pracowników żyrardowskiej fabryki, którzy będą mieli okazję przekazać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. Działanie to przyczyni się do podtrzymania ginących zawodów: mistrza, nawlekacza i tkaczki, czyli osób pracujących na wydziale tkalni, a także zawodu szwaczki i drukarza – pracowników oddziału wykończalni. Zabytkowy park maszynowy, który stanowi ekspozycję Muzeum Lniarstwa, jest jedyną spuścizną po potędze zakładów.
Projekt pt. „Być jak… mistrz – historia zaklęta w ginących zawodach pracowników dawnej żyrardowskiej fabryki lnu” został współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.