Treść strony

Trochę historii

Mieszkamy tu nierzadko od urodzenia, uczymy się i pracujemy, zakładamy rodziny, wiążąc się z powiatem żyrardowskim, ale często niewiele wiemy o „naszym miejscu na ziemi”. Tym artykułem rozpoczynamy cykl, który przybliży mieszkańcom historię naszej Ziemi Żyrardowskiej, żyjących tu ludzi i kulturę. Warto ją poznać – jest fascynująca i zaskakująca.  Ciekawe, że już sama nazwa „Ziemia Żyrardowska” jest dość młoda i podobnie jak historia Żyrardowa sięga co najwyżej połowy XIX wieku. Życzymy miłej lektury.

  • Ziemia Żyrardowska w czasach średniowiecza

                W publikacjach historycznych dotyczących najstarszych miejscowości leżących w dzisiejszym powiecie żyrardowskim, często przewijają się imiona władców tych ziem – książąt mazowieckich. Z dokumentu z 1359 roku dowiadujemy się, że Miedniewice należały do księcia Siemowita IV (1352-1425) i znajdowały się w granicach ziemi sochaczewskiej. W innym zapisano, że niejaki Piotr, właściciel Guzowa, otrzymał w 1398 roku od tegoż księcia sołectwo wsi Czerwona Niwa. Skądinąd wiadomo, że w 1437 roku książę Siemowit V (1389-1442) nadał Mszczonowowi prawo chełmińskie i zwolnił mieszczan od podatków.

                Wspomniani książęta: ojciec i syn władali Mazowszem Zachodnim: pierwszy był księciem rawskim, sochaczewskim, płockim, gostynińskim, płońskim, kujawskim i bełskim; drugi – księciem rawskim, gostynińskim i sochaczewskim. Co ciekawe, ziemie Piastów mazowieckich od czasów rozdrobnienia dzielnicowego nie podlegały królom Polski.

                Chcąc wyjaśnić pokrótce ową odrębność Mazowsza, trzeba cofnąć się do roku 1138, kiedy to władca Polski Bolesław Krzywousty w testamencie podzielił państwo między swych synów. Dzielnicę mazowiecką otrzymał wówczas Bolesław zwany Kędzierzawym. Wraz z upływem czasu, na skutek kolejnych podziałów ziem między potomków, następowało rozdrobnienie dzielnicowe. Jednocześnie zachodziły także procesy odwrotne, gdy któremuś z silniejszych książąt udawało się – choćby przejściowo – skupić w swoim ręku ziemie kilku księstw. Te wielokrotne zmiany granic poszczególnych dzielnic wpłynęły na ukształtowanie się mniejszych obszarów zwanych ziemiami. W drugiej połowie XIV wieku na Mazowszu było 12 ziem. Ich ośrodkami były: Płock, Wyszogród, Gostynin, Sochaczew, Rawa, Warszawa, Czersk, Liw, Zakroczym, Ciechanów, Nowogród i Wizna. Z czasem Nowogród zastąpiła Łomża, z ziemi płockiej wydzieliło się Zawkrze z centrum w Mławie, z ziemi zakroczymskiej wyodrębniła się ziemia różańska, a z ziemi warszawskiej – ziemia nurska. Ten średniowieczny podział na ziemie okazał się bardzo trwały: na wielu obszarach Mazowsza jest czytelny do dzisiaj. Terytorium obecnego powiatu żyrardowskiego należało w średniowieczu do ziemi sochaczewskiej.

  • Ciąg dalszy nastąpi…
  • Mapa

Banery

  • Platforma E-COM STP służy do przyjmowania płatności internetowych na rzecz Powiatu Żyrardowskiego.
  • Dyżury aptek
  • Biletomat - elektroniczna rejestracja do kolejki internetowej
  • Nieodpłatna pomoc prawna
  • Zamówienia publiczne - platforma zakupowa
  • Transmisje obrad  Rady Powiatu Żyrardowskiego

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki