Powiat Żyrardowski

Menu

Treść

Wystawa makiet kolejowych w Muzeum Lniarstwa

W weekend 12-13 maja br. po raz pierwszy w historii Żyrardowa na terenie pofabrycznego Bielnika odbędzie się I Żyrardowskie Spotkanie Modelarzy Kolejowych. Miłośnicy modelarstwa zaprezentują makiety kolejowe na postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Wystawa makiet będzie dostępna tylko przez jeden weekend, w sobotę 12 maja w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedzielę 13 maja w godzinach 10:00-16:00. Wstęp bezpłatny.

Na powierzchni ponad 150m2 pofabrycznych hal Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie uczestnicy I Żyrardowskiego Spotkania Modelarzy Kolejowych zaprezentują makiety modułowe w podziałce H0 i H0e - kolejka wąskotorowa. Obsługa makiety podzielona będzie na dwie grupy: maszynistów i dyżurnych ruchu, a ruch kolejowy odbywać się będzie jak na prawdziwych szlakach kolejowych. Oprócz makiet modułowych podczas wystawy będzie można skorzystać z wielu atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. W programie wydarzenia przewidziano:

  • darmowe przejazdy Koleją Parkową „Pecna”,
  • „Pierwsze kroki w świecie modelarstwa kolejowego” - możliwość sterowania pociągami,
  • prezentacja kolei ogrodowej w skali G,
  • profesjonalne porady modelarzy kolejowych,
  • prezentacja taboru kolejowego z różnych epok modelarskich w skali 1/87.

Organizatorem wydarzenia jest Niezależny Kolejowy Projekt Modelarski, grupa, która pod tą nazwą funkcjonuje od 2015 r. Mimo młodego stażu, jej członkowie już od kilkunastu lat są aktywni w świecie modelarstwa kolejowego i biorą czynny udział w wystawach modelarskich w całej Polsce. Jednym z najważniejszych celów grupy jest wspólna prezentacja makiet kolejowych na wystawach modelarskich oraz wymiana nabytych doświadczeń.

„Mamy na celu promowanie i zachęcanie  naszych widzów do modelarstwa kolejowego. Nasze zainteresowanie Żyrardowem  nie jest przypadkowe. Jestem mieszkańcem Żyrardowa od urodzenia i nie pamiętam aby w naszym mieście odbywały się takie wystawy. Mało tego, w naszym powiecie i województwie mazowieckim też niewiele się dzieje w tym temacie.” – mówi Jarosław Ruszkowski, przedstawiciel Niezależnego Kolejowego Projektu Modelarskiego z Torunia.

Ponadto podczas wydarzenia odwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się ze stoiskami promocyjnymi firmy PIKO, Parowozowni Skierniewice i Stacji Muzeum Sochaczew. Dodatkowo będzie możliwość zakupienia modeli i akcesoriów modelarskich przy stoiskach dwóch sklepów: MLK Model z Torunia i Świat Modeli Kotebi z Włocławka.

  • -
  • -

Co zrobisz gdy zgaśnie światło? Lokalna Organizacja Turystyczna  Mazowsza Zachodniego przygotowała ofertę nocnego zwiedzania Muzeum Lniarstwa

„Jesteś pewien, że nie boisz się ciemności, chłodu, zgrzytania metalu, łańcuchów, dziwnych i niesamowitych opowieści? Udaj się w nocną podróż z przewodnikiem po tajemniczych zakamarkach zakładów lniarskich i poznaj nieznaną dotąd historię. Duchy pracowników mrocznej fabryki powrócą…”. Nocna zmiana na wykańczalni fabryki lnu to projekt polegający na stworzeniu nowego produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa, czyli stworzeniu oferty nocnego zwiedzania Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Ponad pięciotysięczna przestrzeń muzealnych hal zaprezentowana nocą to nie tylko ekspozycje zabytkowych maszyn poprzemysłowych, lecz również przestrzeń pobudzająca wyobraźnię i dostarczająca niezapominanych wrażeń. Chłód panujący na halach pofabrycznych, samoistnie pojawiające się dźwięki przypominające zatrzaskiwane drzwi, kroki czy zgrzyt metalu, mogą przyprawić niejednego śmiałka o dreszcz emocji. Ponadto budzące niepokój wnętrza, połączone z opowieściami i legendami przedstawianymi przez przewodnika pozwolą odkryć miejsce na nowo, nawet turystom, którzy wielokrotnie już odwiedzali Muzeum Lniarstwa.

Oferta nocnego zwiedzania Muzeum Lniarstwa będzie usługą cykliczną, dostępną dla turystów w sezonie letnim. Jednorazowo z produktu będzie mogła skorzystać grupa 5-10 osób, które udadzą się z przewodnikiem na 45-minutowe zwiedzanie pofabrycznych hal Muzeum Lniarstwa. Na trasie napotkają liczne interaktywne elementy i odkryją mroczną stronę fabryki.

W atmosferze tajemnicy stworzony produkt turystyczny pozwoli na uatrakcyjnienie i ożywienie oferty zwiedzania. Uczestnicy w angażujący sposób poprzez własne przeżycia i doznania poznają tradycję i dziedzictwo kulturowe regionu. Jako forma spędzania czasu wolnego zwiedzanie nocą stanie się niesamowitą przygodą, silniej oddziałującą na emocje uczestników, która uzmysłowi – szczególnie młodzieży – że muzea nie są nudne.

Projekt pn. „Nocna zmiana na wykańczalni fabryki lnu – stworzenie nowego produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w konkursie ofert z obszaru „Turystyka i krajoznawstwo”.

 

  • -
  • -
  • -

Kontakt z nami

Dane adresowe

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
 
NIP 838-16-10-589
 

Kontakt

Telefony:
Centrala telefoniczna  -  46 856 61 00

Biuro obsługi – kancelaria  - 46 856 61 65

Sekretariat Zarządu -   46 856 61 22

Biuro Rady  -  46 856 61 51

email:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Godziny pracy urzędu

poniedziałek: 8.00 - 16.00
wtorek: 8.00 - 16.00
środa: 8.00 - 17.00
czwartek:8.00 - 16.00
piątek: 8.00 - 15.00

W Wydziale Budownictwa i Rozwoju

czwartek dniem wewnętrznym

Numery rachunków bankowych

1. Opłaty komunikacyjne, geodezyjne,    holowanie i parking, za najem i karty wędkarskie

    43 9302 0004 5500 1296 2000 0280

2. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, za karty parkingowe

    45 9302 0004 5500 1296 2000 0050

3. Opłaty ewidencyjne, wadia, zabezpieczenia

    79 9302 0004 5500 1296 2000 0020

4. Opłaty skarbowe za pozwolenia na budowę, wodno-prawne, zaświadczenia

    63 1020 1026 0000 1702 0272 9325

Projekt i wykonanie: extranet.pl
powered by netadmin 7.26