Treść strony

Powiatowy Rzecznik ds. Konsumentów - informacja

Informujemy, że dnia 2.05.22 Powiatowy Rzecznik ds. Konsumentów będzie przyjmował interesantów w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie w pok. 212 (2 piętro).

Dzień Flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Flaga – to symbol państwowości. Ukazywanie przynależności narodowej poprzez barwy na fladze jest powszechnie stosowanym znakiem rozpoznawczym narodów na świecie.

Gest wywieszenia flagi jest wyrazem szacunku dla walczących o wolną Polskę oraz hołdem dla tych wszystkich, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość.

Okażmy swój patriotyzm i szacunek dla tradycji. Bądźmy dumni z bycia Polakami!

 • Dzień flagi

Życzenia dla Druhów Strażaków

W Dniu Świętego Floriana wszystkim Strażakom zawodowej i ochotniczych Straży Pożarnych składamy serdeczne podziękowania.

Dzięki Waszej postawie, sumiennej pracy i wysokiej sprawności operacyjnej straż pożarna cieszy się w społeczeństwie zasłużonym szacunkiem.

Życzymy bezpiecznej służby, wytrwałości w zmaganiu się z codziennymi wyzwaniami i aby trud jaki podejmujecie, był dla Was źródłem satysfakcji i dalszego społecznego zaufania.

 • Życzenia dla Strażaków

Urszula Chocyk laureatką XXII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie

Urszula Chocyk z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie przygotowana przez panią Ewę Szklarską została laureatką XXII Ogólnopolskiego Konkursu  Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Konkurs objęty patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty odbył się 27 kwietnia 2022 roku w Lublinie. Wydarzenie dedykowane pamięci wybitnego poety polskiego Józefa Czechowicza składa się z dwóch etapów, a finał stanowi uroczysty koncert laureatów, który odbywa się w rocznicę urodzin poety.

W tym roku ocenie podlegały w szczególności: kreatywność w realizacji tematu, dobór repertuaru, interpretacja tekstu, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny. Każdy uczestnik miał obowiązek przygotować dwa teksty: pierwszy - utwór Józefa Czechowicza, drugi - utwór Franciszki Arsztajnowej. Głównymi celami konkursu było inspirowanie poszukiwań repertuarowych i głębszej refleksji nad tekstem literackim oraz kształtowanie kultury żywego słowa w doskonaleniu warsztatowych umiejętności.

Wykonanie Urszuli podczas Koncertu Laureatów udostępnione przez Macieja Klocińskiego można obejrzeć na kanale Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=4Lh-qH78UUY

 • Sukces recytatorski Urszuli Chocyk
 • Sukces recytatorski Urszuli Chocyk
 • Sukces recytatorski Urszuli Chocyk
 • Sukces recytatorski Urszuli Chocyk

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego-Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie

Zarząd Powiatu Żyrardowskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie, ul. Waryńskiego 1, 96-300 Żyrardów.

Ogłoszenie o konkursie publikujemy w załączniku:

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach

Zarząd Powiatu Żyrardowskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Nr 3 im. Marii  Skłodowskiej Curie w Wiskitkach, ul. Kościuszki 25 96-315 Wiskitki.

Ogłoszenie o konkursie publikujemy w załączniku:

Informacja

Informujemy, że z przyczyn technicznych BILETOMAT w dniu 13 maja 2022r. będzie nieczynny.

W tym dniu interesanci Wydziału Komunikacji będą obsługiwani  z bieżącej kolejki.

Za utrudnienia przepraszamy

Sukces Oliwii Tomaszewskiej

Oliwia Tomaszewska została finalistką 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Oliwia to niezwykle uzdolniona wokalistka z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. W dniu 8 maja 2022 roku zaprezentowała się na prestiżowym Festiwalu Piosenki Polskiej „Piosenkobranie 2022” w Opolu. Organizowana od 1993 roku impreza ściąga do polskiej stolicy piosenki wielu utalentowanych wokalistów z najdalszych zakątków Polski. W finale konkursu organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu, Muzeum Polskiej Piosenki i Miasto Opole wzięło udział 44 młodych wokalistów, wyłonionych spośród prawie 300 kandydatów.

Uczestnicy konkursu (oceniani w 4 kategoriach wiekowych) zaprezentowali jurorom i publiczności nie tylko swoje wokalne umiejętności, ale także specjalnie wyselekcjonowany, ambitny repertuar. Przewijały się różnorodne gatunki takie, jak jazz, poezja śpiewana, klasyczny rock, czy piosenka aktorska. Jury w składzie: Elżbieta Zapendowska (przewodnicząca), Natalia Zastępa, Jarosław Kubów „Jarecki” i Dariusz Romanowski mieli niezwykle trudny „orzech do zgryzienia”, bowiem poziom wokalny solistów był na bardzo wysokim poziomie.

Jesteśmy dumni z osiągnięć Oliwki, ponieważ sam fakt, że znalazła się w ścisłym finale, jest niezwykłym osiągnięciem. Jako jedyna reprezentowała województwo mazowieckie, miasto Żyrardów i Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie. Młoda wokalistka śpiewa w zespole wokalnym „Frajda”, prowadzonym przez Panią Aleksandrę Rudzińską.

 

Piosenki w wykonaniu Oliwii są dostępne na kanale YouTube Młodzieżowego Domu Kultury:

https://youtu.be/r4RwcE4X830

https://www.youtube.com/watch?v=yIvWcP-dhQ8

 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej
 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej
 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej
 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej
 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej
 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej
 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej
 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej
 • Sukces Oliwii Tomaszewskiej

Rozpoczyna się rekrutacja dla absolwentów szkół podstawowych

Już 16 maja rusza rekrutacja. Od tego dnia na stronie www.nabor.pcss.pl/zyrardow/ dostępne będą wszelkie informacje dotyczące szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Żyrardowski. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami szkół oraz wypełnienia wniosku o przyjęcie do szkoły.

Szczegółowe informacje na temat terminów postępowania rekrutacyjnego dostępne są na stronie:

https://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja-do-szkol/16251,Terminy-przeprowadzania-postepowania-rekrutacyjnego-i-postepowania-uzupelniajace.html
- załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 12

Oferty poszczególnych szkół Powiatu Żyrardowskiego będą publikowane na naszej stronie Facebook

Zapraszamy do obserwowania naszych stron.

 • Rekrutacja

Zapraszamy na wernisaż

Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie zaprasza na wernisaż wystawy prac  pt. „Mój świat”, uczestniczki Dziecięcej Akademii Plastycznej Oliwii Mówińskiej. Wernisaż odbędzie się w dniu 6 czerwca 2022 roku o godz. 17.00

 • zaproszenie na wernisaż

Zaproszenie do współpracy

Starosta Powiatu Żyrardowskiego poszukuje do współpracy z Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Żyrardowie ul. Moniuszki 40 - LEKARZY specjalistów lub lekarzy posiadających specjalizację co najmniej I stopnia w dziedzinach medycyny:

 • Neurologii,
 • Okulistyce,
 • Pediatrii,
 • Chorobach wewnętrznych.

Podstawowe wymagania kwalifikacyjne dla lekarzy wynikają z §21 ust.1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
( t.j. Dz. U. z 2021, poz. 857 ):

 1. prawo wykonywania zawodu lekarza,
 2. tytuł specjalisty lub specjalizacja co najmniej I stopnia.

 Po uzyskaniu uprawnień Wojewody Mazowieckiego do orzekania, Starosta Powiatu Żyrardowskiego proponuje współpracę w formie umowy cywilnoprawnej.

 Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Żyrardowie wydaje na wniosek osób zainteresowanych orzeczenia o niepełnosprawności ( dla dzieci do 16 roku życia ) i orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ( dla osób powyżej 16 roku życia ) dla mieszkańców powiatu żyrardowskiego i powiatu sochaczewskiego do celów pozarentowych.

 Zapraszamy do współpracy

 Kontakt telefoniczny do Przewodniczącej Zespołu: Joanny Kołodziejczak

 728461533 lub 46 854-20-82

 • zaproszenie do współpracy

Trwa rekrutacja

Od 16 maja do 20 czerwca do godz. 15.00 trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych Powiatu Żyrardowskiego. Na stronie www.nabor.pcss.pl/zyrardow/ dostępne są wszelkie informacje dotyczące szkół prowadzonych przez nasz Powiat. Zachęcamy do zapoznania się z ofertami szkół oraz wypełnienia wniosku o przyjęcie do szkoły.

Oferta rekrutacyjna na rok szkolny 2022/2023:

Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie

Technikum: technik informatyk,  technik logistyk, technik fotografii i multimediów, technik mechatronik, technik elektryk, technik urządzeń i systemów energii odnawialnej

Szkoła branżowa I stopnia: klasa wielozawodowa

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące: klasa sportowa i ogólna z ukierunkowaniem e-commerce, administracja, pedagogika z psychologią

Technikum: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista, technik eksploatacji portów i terminali, technik rachunkowości (nowość), technik technologii żywności (nowość), technik spedytor

Szkoła branżowa I stopnia: klasa wielozawodowa

Zespół Szkół Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach

Liceum Ogólnokształcące: klasa humanistyczno-językowa (stylizacja i wizaż) oraz dziennikarsko-sportowa

Technikum: technik informatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik hotelarstwa, technik reklamy (nowość)

Zespół Szkół w Mszczonowie

Technikum: technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik spedytor, technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu

Szkoła branżowa I stopnia: klasa wielozawodowa

Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Mszczonowie

Liceum Ogólnokształcące: profil ogólny, humanistyczny, przyrodniczy, matematyczno –fizyczny

Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej

Liceum Ogólnokształcące: klasa akademicka, biznesowa oraz mundurowa (policyjna/ wojskowa/ stewardess)

Oferty poszczególnych szkół Powiatu Żyrardowskiego są publikowane na naszej stronie Facebook

 

 • rekrutacja 2022

Święto Kwiatów Czarnego Bzu

W niedzielę 22 maja, w Krainie Czarnego Bzu u Państwa Lubeckich w miejscowości Budy Kałki w gminie Puszcza Mariańska, odbyło się Święto Kwiatu Czarnego Bzu. Imprezę promująca tę roślinę organizował Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali dyrektor MODR Oddział Bielice - Krzysztof Szumski, Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz, inicjator i właściciel ekologicznej plantacji czarnego bzu pani Teresa Lubecka oraz dyrektor MODR Warszawa Adam Tarkowski.

Na uczestników czekały wystawy, pokazy rzemiosł, ciekawe prezentacje i tradycyjne potrawy. Przed publicznością wystąpił zespół ludowy Wiskitki. Pani Teresa Lubecka w scenerii kwitnącego bzu opowiadała o tej niezwykłej roślinie, zachęcała do stosowania produktów z czarnego bzu w codziennej diecie.

Edukacyjny charakter miał także pokaz udzielania pierwszej pomocy, który zorganizowali Strażacy OSP Michałów. Na stoiskach Powiatu Żyrardowskiego i Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego można było sprawdzić swą wiedzę i zdolności plastyczne w przeprowadzanych konkursach.

 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu
 • Święto Kwiatów Czarnego Bzu

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie

Zarząd Powiatu Żyrardowskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury  w Żyrardowie, ul. Moniuszki 15, 96-300 Żyrardów.

Ogłoszenie o konkursie publikujemy w załączniku:

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Mszczonowie

Zarząd Powiatu Żyrardowskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Mszczonowie, ul. Ługowa 13, 96-320 Mszczonów.

Ogłoszenie o konkursie publikujemy w załączniku:

Ogłoszenie o poszukiwaniach lekarzy

Starosta Powiatu Żyrardowskiego poszukuje do współpracy z Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Żyrardowie ul. Moniuszki 40 - LEKARZY specjalistów lub lekarzy posiadających specjalizację co najmniej I stopnia w dziedzinach medycyny:

 • Neurologii,
 • Okulistyce,
 • Pediatrii,
 • Chorobach wewnętrznych.

Podstawowe wymagania kwalifikacyjne dla lekarzy wynikają z §21 ust.1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
( t.j. Dz. U. z 2021, poz. 857 ):

 1. prawo wykonywania zawodu lekarza,
 2. tytuł specjalisty lub specjalizacja co najmniej I stopnia.

Po uzyskaniu uprawnień Wojewody Mazowieckiego do orzekania, Starosta Powiatu Żyrardowskiego proponuje współpracę w formie umowy cywilnoprawnej.

 Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Żyrardowie wydaje
na wniosek osób zainteresowanych orzeczenia o niepełnosprawności ( dla dzieci do 16 roku życia ) i orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ( dla osób powyżej 16 roku życia ) dla mieszkańców powiatu żyrardowskiego i powiatu sochaczewskiego do celów pozarentowych.

 Zapraszamy do współpracy

Starosta Powiatu Żyrardowskiego

 Kontakt telefoniczny do Przewodniczącej Zespołu: Joanny Kołodziejczak

 728461533 lub 46 854-20-82

Dzień Dziecka w Klubie Myszki Miki

Jak dobrze zacząć nowy tydzień?  Najlepiej wiedzą wychowankowie z Klubu Myszki Miki w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie. W poniedziałek odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka, a z tej okazji przygotowane zostały zabawy i konkursy z Elsą w roli głównej. Przed wyjściem do domów, dzieci otrzymały prezenty!

 • Dzień Dziecka w klubie Myszki Miki
 • Dzień Dziecka w klubie Myszki Miki
 • Dzień Dziecka w klubie Myszki Miki
 • Dzień Dziecka w klubie Myszki Miki
 • Dzień Dziecka w klubie Myszki Miki
 • Dzień Dziecka w klubie Myszki Miki
 • Dzień Dziecka w klubie Myszki Miki
 • Dzień Dziecka w klubie Myszki Miki

Kolejny recytatorski sukces Urszuli Chocyk

W Młodzieżowym Domu Kultury im. Króla Maciusia w Płocku odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego "Słowa po niebie płynące". W ramach tego konkursu istotna była popularyzacja literatury pięknej, poszerzanie repertuaru wokalnego o utwory poezji śpiewanej, rozwijanie uzdolnień twórczych oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich i wokalnych, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród młodzieży, poszukiwanie nowatorskich interpretacji znanych utworów poetyckich oraz popularyzacja twórczości Władysława Broniewskiego.

Jury w składzie: Olga Barańska, Eliza Łochowska i Bogdan Marciniak - oceniało m.in. dobór repertuaru, interpretację tekstu i ogólny wyraz artystyczny. W kategorii recytacja szkół ponadpodstawowych jury przyznało dwie nagrody: pierwszą nagrodę - miejsce otrzymała Urszula Chocyk reprezentująca nasz Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie. Ula została przygotowana przez panią Ewę Szklarską. Trzecią nagrodę jury przyznało Laurze Szewczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Marsz. Stanisława Małachowskiego w Płocku. Drugiej nagrody nie przyznano.

Serdecznie gratulujemy naszej uzdolnionej recytatorce!

 • Urszula Chocyk
 • Urszula Chocyk wraz z laureatami konkursu

Rekordowe dofinansowanie dla Powiatu!

Prawie 90 mln zł trafiło dziś do Powiatu oraz gmin!

W Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie odbyło się spotkanie z Wiceministrem Aktywów Państwowych Maciejem Małeckim. Zarząd Powiatu ze Starostą Krzysztofem Dziwiszem i Przewodniczącym Rady Klaudiuszem Stusińskim odebrali z rąk Ministra czek na kwotę 14,9 miliona zł.

Fundusze, o które Zarząd Powiatu mocno zbiegał, zostaną przeznaczone na budowę stadionu wielofunkcyjnego oraz modernizację obiektów mostowych w powiecie.

Rządowa pomoc na budowę kompleksu sportowego  przy Zespole Szkół Nr 1 wyniesie ponad 11 milionów zł. Starosta Krzysztof Dziwisz podkreślił, że pomoc Rządu dla Powiatu i gmin w ostatnich latach osiągnęła rekordowy poziom. Dzięki tej dobrej współpracy i pomocy możemy zrealizować inwestycje, na które mieszkańcy czekali od wielu lat. Przekazał też podziękowania dla Ministra Macieja Małeckiego za wspieranie Powiatu i naszych 5 gmin

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ZS Nr 1, którzy informację o   nieodległym terminie realizacji inwestycji przyjęli gromkimi brawami.

 • Rekordowe dofinansowanie dla Powiatu
 • Rekordowe dofinansowanie dla Powiatu
 • Rekordowe dofinansowanie dla Powiatu
 • Rekordowe dofinansowanie dla Powiatu
 • Rekordowe dofinansowanie dla Powiatu
 • Rekordowe dofinansowanie dla Powiatu
 • Rekordowe dofinansowanie dla Powiatu

XXXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego

W dniu 31 maja odbyły się obrady XXXIX Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego z porządkiem:

 1. Otwarcie Sesji.
 2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
 3. Przedstawienie porządku obrad.
 4. Przyjęcie protokołu z XXXVIII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego.
 5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego.
 6. Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2022.
 7. Podjęcie uchwały w sprawie zwiększenia wysokości środków finansowych na utrzymanie
  dziecka w placówkach opiekuńczo wychowawczych typu rodzinnego prowadzonych przez Powiat Żyrardowski.
 8. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Powiatowego
  Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie oraz z efektów pracy Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej w Powiecie Żyrardowskim za 2021 rok.
 9. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Powiatem Żyrardowskim a Powiatem Grodziskim w zakresie powierzenia zadania organizacji publicznego transportu zbiorowego.
 10. Podjęcie uchwały w sprawie załatwienia skargi na Starostę Powiatu Żyrardowskiego.
 11. Podjęcie uchwały w sprawie załatwienia skargi na Starostę Powiatu Żyrardowskiego.
 12. Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żyrardowie na temat stanu
  sanitarno-weterynaryjnego w Powiecie Żyrardowskim.
 13. Informacja o pracy Zarządu.
 14. Sprawy różne.
 15. Zakończenie obrad.

Relację z obrad oglądać można za pomocą systemu eSesja

Informacja dla klientów

Uprzejmie informujemy, że w dniu 17 czerwca 2022 r. (piątek) Starostwo Powiatowe w Żyrardowie będzie czynne, do godziny 13.00 (kasa Urzędu - do godziny 12.30).

Za utrudnienia przepraszamy.

Konferencja „Azymut rodzina”

W Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – polskiego święta obchodzonego 30 maja, odbyła się w Resursie I Konferencja Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatu Żyrardowskiego pod hasłem „Azymut rodzina. Obierz kurs na rodzinę”. W konferencji wzięły udział osoby zainteresowane tematem pieczy zastępczej, a przede wszystkim osoby sprawujące już taką pieczę. W pierwszej części informacyjnej uczestnicy mieli okazję wysłuchać referatów dotyczących tego tematu i rozpoczęcia  kampanii społecznej promującej rodzicielstwo zastępcze.

Organizator konferencji – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie, głosem Pani Karoliny Dymek, kierownika Działu Pieczy Zastępczej w PCPR, poinformował o rozpoczęciu kampanii „Azymut rodzina. Obierz kurs na rodzinę, zostań opiekunem zastępczym”, o promowaniu, wśród społeczności powiatu żyrardowskiego, rodzicielstwa zastępczego, a także poszukiwaniu kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

W drugiej części konferencji odbyła się gala podziękowań. Dyrektor PCPR Agnieszka Karwat przekazała dyplomy i słowa wdzięczności rodzicom sprawującym pieczę zastępczą. Podziękowania na ręce Pani Dyrektor dla wszystkich organizatorów pieczy skierowali – Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz, Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej oraz Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński. Starosta Krzysztof Dziwisz przekazując podziękowania podkreślił, że władze Powiatu podejmuje wiele działań mających na celu poprawę losu dzieci odrzuconych i osieroconych.

 • data: 2022-06-10
 • Konferencja „Azymut rodzina”
 • Konferencja „Azymut rodzina”
 • Konferencja „Azymut rodzina”
 • Konferencja „Azymut rodzina”
 • Konferencja „Azymut rodzina”
 • Konferencja „Azymut rodzina”
 • Konferencja „Azymut rodzina”
 • Konferencja „Azymut rodzina”
 • Konferencja „Azymut rodzina”

CPK - zapraszamy na webinar

Wczoraj w siedzibie spółki CPK odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządów najbliższego otoczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na spotkaniu przedstawiony został wariant inwestorski oraz warianty alternatywne Portu Solidarność i inwestycji towarzyszących - m.in. takich jak: węzeł kolejowy, drogi czy linie energetyczne.

Dziś, 14 czerwca na godz. 16:00 zaplanowany jest webinar, podczas którego zostaną online zaprezentowane mieszkańcom informacje poświęcone zakresowi i uwarunkowaniom środowiskowym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podczas wydarzenia przedstawione będą informacje na temat planowanej inwestycji. Każdy zainteresowany będzie mógł wysłuchać ekspertów i przekazać swoje pytania.

Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy zarejestrować się na stronie www.cpklive.pl. W wiadomości zwrotnej zarejestrowani uczestnicy otrzymają link do udziału w spotkaniu. Zapraszamy!

 • CPK - zapraszamy na webinar

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

 Zarząd Powiatu Żyrardowskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie, ul. Środkowa 36, 96-300 Żyrardów.

Ogłoszenie o konkursie publikujemy w załączniku:

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie

 Zarząd Powiatu Żyrardowskiego ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, ul. Bohaterów Warszawy 4, 96-300 Żyrardów.

Ogłoszenie o konkursie publikujemy w załączniku:

Salezjańskie Igrzyska

Niemal 500 uczestników z całej Polski na XXVII Inspektorialnych Igrzyskach Młodzieży Salezjańskiej w Żyrardowie.  

W sobotę 11 czerwca rozegrano 147 meczów w trzech dyscyplinach sportowych- piłce nożnej, piłce siatkowej i tenisie stołowym. Rozgrywki miały miejsce na 4 obiektach sportowych znajdujących się na terenie naszego powiatu: Aqua Żyrardów, Orlik przy ul. Jasnej 11, Hala Sportowa “Elektryk” Żyrardów, Hala Sportowa Wiskitki

Organizatorem wydarzenia był klub sportowy SALOS Żyrardów.

Starosta Powiatu Krzysztof Dziwisz, który objął wydarzenie patronatem podkreślił jak prężnie rozwija się klub. Uhonorował sportowców i wręczył pamiątkowe tablice organizatorom: Michałowi Ciecharowskiemu Prezesowi SL SALOS Żyrardów, Ks. Łukaszowi Owsianko Wiceprezesowi SL SALOS Żyrardów, Ks. Dariuszowi Kozłowskiemu Proboszczowi Parafii św. Cyryla i Metodego w Żyrardowie i gościom honorowym - Ks. Edwardowi Pleń Krajowemu Duszpasterzowi Sportowców i Wiceprezesowi SALOS RP i Ks. Andrzejowi Kurto Wiceprzewodniczącemu Komisji Rewizyjnej SALOS RP.  

Spotkanie było pełne radości i sportowych emocji, które zapewnili zawodnicy. Serdeczne brawa dla wszystkich uczestników! Życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach. Gratulujemy również klubowi SALOS, który zorganizował tak świetne wydarzenie.

 • data: 2022-06-13
 • Starosta wraz z organizatorami Igrzysk na scenie
 • Osoby siedzące i stojące na scenie trzymają tabliczki i statuetki
 • Dzieci i młodzież uczestniczący w Igrzyskach
 • Dzieci stojące na scenie na szyi mają zawieszone medale
 • Na pulpicie stoją statuetki oraz torby z herbem Powiatu
 • Stoją Starosta Krzysztof Dziwisz wraz z gośćmi podczas inauguracji Igrzysk
 • data: 2022-06-13

XL Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego

W dniu 30 czerwca odbyły się obrady XL Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego, które oglądać można za pomocą systemu https://esesja.tv/

 

Przedłużone konsultacje w sprawie lokalizacji CPK

Wychodząc naprzeciw potrzebom włodarzy i mieszkańców gmin, na terenie których powstanie lotnisko i węzeł kolejowy, spółka CPK zdecydowała o przedłużeniu dobrowolnych konsultacji społecznych. Mieszkańcy mogą przez kolejny tydzień zgłaszać uwagi w ramach prac nad przygotowaniem raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

W związku z wciąż spływającymi uwagami CPK wydłuży konsultacje z dwóch do trzech tygodni. Łącznie potrwają one do 7 lipca br. Zgłoszenia można wciąż przesyłać za pomocą formularza na stronie internetowej konsultacje.cpk.pl. Ponadto w Centrum Kultury Żyrardów spółka uruchomi ponownie punkt konsultacyjny, w którym asystenci pomogą mieszkańcom zgłosić swoje uwagi. Punkt będzie czynny we wtorek i środę, 5 i 6 lipca w godzinach 10-18.

 • Informacja o konsultacja w sprawie lokalizacji CPK

Już wakacje- koniec roku szkolnego w „Elektryku”

W piątek uczniowie Zespołu Szkół nr 1 zebrali się na uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz wraz z Dyrektorem Szkoły pogratulowali osiągnięć w nauce i wręczyli nagrody wyróżniającym się uczniom.

Życzymy dalszej aktywności, sukcesów i rozwoju pasji oraz bezpiecznych i udanych wakacji!

 • data: 2022-06-27
 • Starosta Powiatu Żyrardowskiego i Dyrektor Zespołu Szkół nr 1
 • Poczet sztandarowy
 • Starosta Powiatu Żyrardowskiego i Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 wręczają nagrodę

Społeczny koncert „Na skrzydłach muzyki”

W piątek 24 czerwca w Resursie odbył się społeczny koncert dla seniorów z lokalnych placówek opiekuńczych. Wydarzenie zostało zrealizowane przez Centrum Kultury w Żyrardowie, Macieja Klocińskiego i Monikę Mroczkową z Przestrzeni Seniora.

Na scenie wystąpili: Urszula Chocyk, Michalina Kruszyk, Maciej Klociński, Dawid Ludkiewicz, Tadeusz Kwiatkowski oraz gościnnie Zenon Grzelak.

Goście mogli usłyszeć stare przeboje przedwojennych kabaretów, piosenki retro oraz polskie piosenki filmowe.

Na wydarzenie został zaproszony Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz, który wręczył kwiaty oraz upominki dla organizatorów i artystów. Nie zabrakło również gorących podziękowań za tak wspaniałą inicjatywę.

Założycielka Przestrzeni Seniora podkreśliła, że Resursa nie została wybrana przez przypadek, ponieważ to właśnie w niej bawili się w młodości żyrardowscy seniorzy.

Gratulujemy i dziękujemy za podjęcie tak niezwykłej inicjatywy! Trzymamy kciuki za kolejne tak wspaniałe wydarzenia.

 • data: 2022-06-27
 • Artyści i goście na scenie Resursy
 • Widzowie uczestniczący w koncercie
 • Starosta Żyrardowski stoi wraz z artystami
 • Artysta stoi z mikrofonem
 • Artystka na scenie z mikrofonem
 • _DSC0091ok

Przyjaźń polsko-francuska

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie 25 czerwca, zorganizowało polsko-francuskie spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury.

Starosta Krzysztof Dziwisz powitał Annę Woźniak Prezes Stowarzyszenia Sur un Air de Pologne z francuskiej Prowansji wraz z delegacją francuską.

Na okoliczność spotkania uczniowie z żyrardowskich szkół uczący się języka francuskiego (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 6)  przygotowali prezentacje o Polsce i Powiecie i wraz z podopiecznymi Młodeku przedstawili krótki program artystyczny.

Uroczystość zaszczycili obecnością:

Klaudiusz Stusiński Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego

Ryszard Mirgos Przewodniczący Rady Miasta Żyrardów

Anna Bednarek Radna Powiatu Żyrardowskiego

Genowefa Milczarek Radna Powiatu Żyrardowskiego

Dariusz Mitrowski Radny Powiatu Żyrardowskiego

Arkadiusz Sowa Radny Miasta Żyrardów

Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Żyrardów

Anna Olędzka Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Żyrardowskiego

Beata Stawicka Dyrektor L.O. im. Żeromskiego w Żyrardowie

Grażyna Beliniak Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Elizy Orzeszkowej

Anna Wozniak  jest Prezesem Stowarzyszenia Sur un Air de Pologne od ponad 30 lat. Za swą działalność została nagrodzona Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz francuską Legią Honorową.

Na dowód partnerstwa i współpracy przed budynkiem Młodzieżowego Domu Kultury posadzono Dąb Przyjaźni i odsłonięto pamiątkową tablicę.

Po spotkaniu z młodzieżą goście odbyli krótką podróż po Żyrardowie zwiedzając osadę fabryczną i odwiedzili Muzeum Lniarstwa. Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie w Resursie, w którym francuską delegację podejmowali przedstawiciele Powiatu Żyrardowskiego i Miasta Żyrardowa. Starosta Krzysztof Dziwisz i Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Klaudiusz Stusiński przekazali Pani Prezes podziękowania i wręczyli okazjonalny grawerton. Spotkanie uwieńczył występ Macieja Klocińskiego i Urszuli Chocyk.

 • Francuscy goście stoją w towarzystwie władz Powiatu Żyrardowskiego i Miasta Żyrardowa
 • Francuscy goście stoją w towarzystwie władz Powiatu Żyrardowskiego i Miasta Żyrardowa
 • Francuscy goście stoją przy pomniku Filipa de Girarda
 • Francuscy goście stoją przy pomniku Filipa de Girarda w towarzystwie władz Powiatu Żyrardowskiego i Miasta Żyrardowa
 • Starosta Żyrardowski podczas sadzenia dębu
 • Przewodniczący Rady Powiatu podczas sadzenia dębu
 • Wiceprzewodniczący Rady Miasta Żyrardowa podczas sadzenia dębu
 • Wiceprezes Stowarzyszenia Sur en Air de Pologne podczas sadzenia dębu
 • Dziewczynka na scenie stoi przy mikrofonie
 • Dziewczynka na scenie stoi przy mikrofonie
 • Przedstawicielka delegacji francuskiej przemawia przez mikrofon
 • Starosta Powiatu Żyrardowskiego na scenie przemawia przez mikrofon
 • Na scenie występują piosenkarka i akompaniator grający na fortepianie
 • Widzowie oglądają koncert
 • Na scenie występuje piosenkarka

Projekt Profesjonalny „Elektryk” – technicy z ZS1 na praktyce zawodowej w Portugalii

Za nami podsumowanie programu Erasmus+  w ramach którego 32 uczniów Technikum kształcących się w zawodach: technik logistyk, technik mechatronik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technik informatyk odbyło 3-tygodniową praktykę w firmach i przedsiębiorstwach portugalskich.

Na spotkanie zostali zaproszeni: Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz, Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacyjnego Monika Bachańska, Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Michał Ochnicki, radny Powiatu Żyrardowskiego Dariusz Mitrowski, Krystyna Lenarczyk i Bogdan Zieliński – Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa, Aleksandra Zimoch koordynator Klubu Seniora oraz absolwenci „Elektryka”.

Uczestnicy projektu dzielili się swoją wiedzą na podstawie prezentacji oraz przemyśleniami na temat praktyk. Otrzymali również certyfikaty i nagrody. 

Tegoroczni absolwenci złożyli podziękowania instytucjom i osobom, które pomogły w realizacji projektu.

Gratulujemy Dyrekcji, nauczycielom i uczniom. Życzymy siły i energii do realizacji kolejnych projektów.

 • data: 2022-06-24
 • Siedzą - Starosta Powiatu Żyrardowskiego i zaproszeni goście
  • data: 2022-06-24
 • Siedzi młodzież uczestnicząca w zakończeniu projektu
  • data: 2022-06-24
 • Uczestnicy spotkania na wspólnej fotografii
  • data: 2022-06-24
 • Dwaj uczniowie mówią przez mikrofony
  • data: 2022-06-24

Pożegnanie gości z Hiszpanii

W piątek 27 maja, na uroczystym apelu, społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej pożegnała przebywające przez tydzień w powiecie żyrardowskim nauczycielki z liceum    IES Faro de Maspalomas z hiszpańskiej  Gran Canarii. ️Nauczycielki tej szkoły - Ada Navarro Arana i Carmen Diaz Doblas, uczestniczyły w projekcie Job Shadowing w ramach programu Erasmus+. W ostatnim dniu pobytu Ada i Carmen otrzymały certyfikaty ukończenia szkolenia.

W uroczystości uczestniczył Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz. Starosta pogratulował realizatorom projektu, wręczył także oferty współpracy samorządu Powiatu Żyrardowskiego skierowane do Burmistrza i Rady  San Fernando de Maspalomas.

 • data: 2022-05-30
 • Pożegnanie gości z Hiszpanii
 • Nauczycielki z Hiszpanii wręczają podziękowania
 • Starosta Żyrardowski przemawia przy mikrofonie
 • Nauczycielki z Hiszpanii, Starosta Żyrardowski i Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego stoją trzymając flagi Hiszpanii i Polski
 • data: 2022-05-30

Dittrichowie - rodzina wielkich fabrykantów”

W piątek 24 czerwca, miało miejsce otwarcie wystawy „Dittrichowie- rodzina wielkich fabrykantów” w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie przez: Starostę Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza, Bogusława Nietrzebkę Dyrektora Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, kuratora wystawy Mateusza Waśkowskiego, Panią Barbarę Vetrovską.

  Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum z:

 - czeską fundacją Omnium

 - Archiwum Państwowym w Warszawie

 - czeskim Muzeum Rumburk

 - żyrardowską Parafią Karola Boromeusza

 - historykami i prywatnymi kolekcjonerami.

 Wernisaż pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Krzysztofa Dziwisza ma na celu upamiętnienie historii rodziny Dittrichów, którym zawdzięczamy przemysłowy rozwój czeskiej Krasnej Lipy i polskiego Żyrardowa. Rodzina ta była jedną z najważniejszych XIX w. przedsiębiorców Europy i ugruntowała pozycję żyrardowskich zakładów na europejskim rynku włókienniczym.

 Wystawę będzie można oglądać do końca października tego roku w godzinach pracy Muzeum:

 poniedziałek-piątek 8:00-16:00

sobota-niedziela 11:00-17:00

Serdecznie zachęcamy do zwiedzenia wystawy. W czwartki wstęp bezpłatny.

Naprawdę warto

 • data: 2022-06-27
 • Od lewj stoją Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego, Starosta Żyrardowski i Członek Zarządu Powiatu
 • Osoby oglądające wystawę
 • Osoby oglądające wystawę
 • Muzealne eksponaty
 • data: 2022-06-27

Powrót do lniarskich tradycji Żyrardowa

Jednym z najważniejszych działań podejmowanych przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie jest podtrzymywanie lokalnego dziedzictwa kulturowego ściśle związanego z ponad 180-letnią tradycją lniarską po najpotężniejszej w XIX-wiecznej Europie fabryce lnu, tj. Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. Dzięki zdobytemu kolejnemu dofinansowaniu placówka będzie mogła zrealizować projekt szkoleniowy z cyklu „Mistrz tradycji” poprowadzony w tematyce ginącego zawodu mistrza tkalni żakardowej. Zajęcia ruszają już 11 czerwca br.

Projekt zostanie poprowadzony w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie z wykorzystaniem zabytkowych krosien żakardowych, które są oryginalnymi maszynami, wykorzystywanymi dawniej w żyrardowskiej fabryce lnu do produkcji luksusowych tkanin żakardowych. Są to jedyne na świecie krosna z mechanizmem sterowanym papierowymi kartami (wzornicami), które są w pełni sprawne. Możliwość ich uruchomienia daje ogromne szanse na organizację tematycznych zajęć, które pozwolą podtrzymać świadomość nt. lokalnych tradycji oraz przekazać wiedzę i umiejętności „mistrzów” kolejnym pokoleniom.

Cykl szkoleniowy będzie obejmował 140h spotkań poprowadzonych w weekendy w okresie od czerwca do grudnia 2022 roku. W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się m.in. z procesem technologicznym tkania, budową krosna żakardowego, warunkami pracy na tkalni, a także nabędą praktyczne umiejętności z galerowania krosna, zakładania wzornicy, wiązania osnowy czy prowadzenia produkcji na krośnie żakardowym. Zajęcia będą prowadzone w małej grupie do 5 osób przez byłego pracownika Zakładów Lniarskich, a udział w nich będzie bezpłatny. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w terminie do 10 czerwca br. poprzez wysłanie formularza zgłoszenia na maila biuro@muzeumlniarstwa.pl lub dostarczenie go osobiście do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, ul. K. Dittricha 18. Pierwsze spotkanie rozpocznie się już 11 czerwca o godz. 11:00. Szczegóły nt. realizowanego projektu wraz z formularzem zgłoszenia dostępne są w Regulaminie udziału, opublikowanym na portalu www.muzeumlniarstwa.pl.

Zadanie pn. „Mistrz tradycji – mistrz tkalni żakardowej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Muzeum Lniarstwa uzyskało dofinansowanie w kwocie 20 tys. zł w ramach programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”.

 

Kontakt:

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie

 1. K. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów

tel. 731 318 800

e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl

 • data: 2022-05-20
 • Mistrz tradycji
  • data: 2022-05-20
 • Konkurs Mistrz tradycji
  • data: 2022-05-20
 • Wiązanie osnowy
  • data: 2022-05-20
 • Wzornica i maszynka krosna żakardowego
  • data: 2022-05-20

Kalendarium

Kalendarz

«październik 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

 • mapa powiatu żyrardowskiego
 • Żyrardów
 • Mszczonów
 • Puszcza Mariańska
 • Radziejowice
 • Wiskitki