Treść strony

Szpaler 100 – lecia w „Elektryku”

Zazieleniło się w Żyrardowie przy ulicy Bohaterów Warszawy. W Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie 19 września odbyła się uroczystość wpisująca się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to szkolna akcja „Sadzimy drzewka - 100 tui na 100 - lecie niepodległości”.

W przedsięwzięcie zainicjowane i zorganizowane przez Ewę Skibińską, pedagoga szkolnego, włączyła się cała społeczność szkolna „Elektryka”, a także koordynator sportu w Powiecie Żyrardowskim Krzysztof Dziwisz. W środowej uroczystości wziął udział Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Grzegorz Dobrowolski, Krzysztof Dziwisz, Dyrektor szkoły Barbara Gruchal, nauczyciele oraz przedstawiciele uczniów.

Zanim została posadzona pierwsza tuja, Dyrektor szkoły powitała zebranych, a inicjatorka przedsięwzięcia Ewa Skibińska, podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w akcję. Głos zabrał również Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, który przybliżył warunki i okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku z uwzględnieniem późniejszych walk Polaków o jej utrzymanie. Nie krył również radości z tego, że szkoła staje się coraz bardziej nowoczesna, funkcjonalna dla młodzieży i dbająca o środowisko naturalne. Następnie goście, dyrektor, wicedyrektor, pedagog szkolny i młodzież posadzili 100 tui „Brabant”, z których w przeciągu roku ma  wyrosnąć żywopłot wzdłuż ogrodzenia szkoły przy ulicy Bohaterów Warszawy.

Wszyscy mają nadzieję, że tuje przetrwają do kolejnych jubileuszy, a z pewnością już teraz pięknie wpisały się w historię najstarszej szkoły zawodowej w Powiecie Żyrardowskim.

  • Szpaler 100 – lecia w „Elektryku”
  • Szpaler 100 – lecia w „Elektryku”

Niepodległość w drodze przez powiat żyrardowski

Szkoły Powiatu Żyrardowskiego włączyły się w organizację okolicznościowej wystawy przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „W drodze do niepodległości”. Od połowy 17 września do 5 października zapraszamy do odwiedzenia Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie, Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej oraz Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie.

Ten ogólnopolski projekt ma na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewidziany jest cykl wystaw ilustrujących wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, pakiet edukacyjny „Plecak sztubaka – pokolenie Niepodległej”, plansze edukacyjne prezentujące sylwetki wybitnych Polaków tamtego okresu, strona www.dlaniepodleglej.pl, zawierająca materiały merytoryczne, konkursy wiedzy dla uczniów.

Mobilna wystawa „W drodze do niepodległości” koordynowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021. Do końca 2018 r. będzie ją można zobaczyć jeszcze w około 200 szkołach. W tym gronie znalazły się trzy szkoły prowadzone przez Powiat Żyrardowski.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi wystawy w Mszczonowie będzie odsłonięcie 18 września 2018 r. o godzinie 17.00 muralu historycznego upamiętniającego Bitwę Mszczonowską. Mural jest projektem koordynowanym i finansowanym przez Wspólnotę Żyrardowa oraz Burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka. Inicjatorem i koordynatorem akcji malowania murali historycznych jest poseł Maciej Małecki. Przypomnijmy, że podobne dzieła powstały już w Sochaczewie, Gostyninie i Błoniu.

Gdzie i kiedy można obejrzeć wystawę:

LO w Mszczonowie – 17.09 – 21.09. w godz. 11.00-15.00, wernisaż 18.09.2018 r. godz. 15.00

LO w Puszczy Mariańskiej – 24.09 – 28.09

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie – 01.10 – 05.10

Wernisażom będą towarzyszyły prelekcje. Na wystawy zapraszają poseł Maciej Małecki, starosta Wojciech Szustakiewicz, dyrektor LO w Puszczy Mariańskiej Urszula Matusiak, dyrektor LO w Mszczonowie Mariola Mońko, dyrektor ZS Nr 2 w Żyrardowie Jolanta Walczak.

  • Plakat "Niepodległość w drodze przez powiat żyrardowski"

Powiatowe Święto Plonów

W niedzielę 2 września 2018 r. rolnicy powiatu żyrardowskiego uczestniczyli w dorocznym Święcie Plonów, w Powiatowo – Gminnych Dożynkach. Gospodarzem była w tym roku Gmina Puszcza Mariańska. Uroczystość rozpoczęła Msza św celebrowana przez proboszcza parafii p.w. św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej ks. Zbigniewa Borkowskiego. W czasie Mszy celebrans poświęcił dary ołtarza, którymi tego dnia były również dożynkowe chleby i wieńce. Po poświęceniu, ksiądz Andrzej przekazał bochny władzom samorządowym powiatu żyrardowskiego.

Dożynkowi goście po Mszy św., w strojnym korowodzie przemieścili się na plac przy Szkole Podstawowej. Korowód otwierały poczty sztandarowe szkół, straży pożarnych i organizacji społecznych. Za pocztami podążali niosąc chleby: Wicestarosta Żyrardowski Grzegorz Dobrowolski i Wójt Gminy Puszcza Mariańska Michał Staniak, Wójtowie Gmin: Radziejowice – Urszula Ciężka i Wiskitki Łukasz Choiński, Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, Zastępca Prezydenta Żyrardowa Lucjan Chrzanowski, a także Wójt Gminy Bolimów Stanisław Linart, Przewodniczący - Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki, Rady Gminy Puszcza Mariańska Maciej Obłękowski, Rady Gminy Wiskitki Rafał Mitura. Za nimi podążały delegacje z wieńcami dożynkowymi i zaproszeni goście, a wśród nich – radni Powiatu Żyrardowskiego i Gminy Puszcza Mariańska, Starosta Żyrardowski II kadencji Stanisław Niewiadomski, szefowie służb, inspekcji i agencji rządowych, pozostali goście i mieszkańcy gminy.

Na placu wypełnionym stoiskami wystawców i kramami sprzedawców, korowód uczestników zakończył swój dożynkowy pochód. Świeckie uroczystości rozpoczęły oficjalne wystąpienia. Pierwsi zabrali głos Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki i Rady Gminy Puszcza Mariańska Maciej Obłękowski, którzy powitali zebranych gości.  Po nich głos zabrali Wójt Michał Staniak i Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Przemawiający  podziękowali rolnikom za ich trud i ciężką pracę, złożyli także życzenia wszystkim zgromadzonym na uroczystościach. Była to także okazja do krótkiego podsumowania mijającej kadencji samorządów. Wójt Michał Staniak i Wicestarosta pochwalili się sukcesami samorządów, podkreślając bardzo dobrą współpracę między nimi. Po tych wystąpieniach życzenia od Premiera RP Mateusza Morawieckiego przekazał zebranym radny Piotr Markowski, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika życzenia przekazał radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adam Mirosław Orliński.

Na zakończenie list od Prezesa Zarządu Krajowego Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza odczytał Przewodniczący Powiatowej Rady Izb Rolniczych w Żyrardowie Ryszard Błoński.

Po oficjalnych wystąpieniach, starostowie dożynkowi – Wioleta i Dariusz Marcinowscy przekazali Wójtowi Michałowi Staniakowi i Wicestaroście Grzegorzowi Dobrowolskiemu chleby dożynkowe. Przystępując do obrzędu dzielenia chlebem gospodarze apelowali o solidarność w jego podziale. Z połamanym, dożynkowym chlebem i z miodem, do gości dożynkowych udali się Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, Wójt Michał Staniak, przewodniczący – Daniel Suchecki, Maciej Obłękowski oraz starostowie dożynkowi. Chleb dzielony był sprawiedliwie, bowiem zostało go jeszcze wiele dla nieobecnych.

Na dożynkowej scenie nie mogło zabraknąć muzyki i tańców, dożynkowym gościom czas umilały zespoły  muzyczne. Jako pierwsza wystąpiła Żyrardowska Orkiestra Uliczna pod kierunkiem Tadeusza Kurana. Po nich na scenie pojawiły się jeszcze - zespół Jarzębinki oraz zespół Jacka Mirowskiego.

Organizatorzy zapewnili wiele innych atrakcji, konkursy, wystawy okolicznościowe, a także stoiska gastronomiczne, kiermasze i wystawy rzeźb, rękodzieła artystycznego, płodów ziemi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy przeprowadzone przez  Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówkę Terenową w Żyrardowie oraz Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Organizatorzy dziękują w.w jednostkom za zaangażowanie, a wszystkim uczestnikom za udział w rolniczym święcie.

  • Powiatowe Święto Plonów
  • Powiatowe Święto Plonów
  • Powiatowe Święto Plonów

Kalendarium

Kalendarz

«wrzesień 2022»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki