Treść strony

Konkurs wiedzy o AK i Żołnierzach Wyklętych

W Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie, w dniu 25 października rozstrzygnięty został Historyczny Konkurs Powiatowy „Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wyłonieni w etapie szkolnym. Po części testowo – opisowej pięcioro uczestników przystąpiło do etapu ustnego. Konkurs wygrali zdobywając ex aequo pierwsze miejsce - Patryk Mendygrał z LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie i Konrad Jagiełło z ZS nr 3 w Wiskitkach im. Marii Curie-Skłodowskiej, drugie miejsce zajął Michał Laskowski z LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie,  Patrycja Chudolińska z ZS nr. 3 w Wiskitkach, drugie miejsce zajął Norbert Michalski z LO w Mszczonowie im. Szarych Szeregów. Wyróżnienia otrzymali - Oliwia Lonca z ZS nr 2 w Żyrardowie i Mateusz Jakubiak z LO im. Szarych Szeregów w Mszczonowie. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i dyplomy. Konkursowi patronowali Poseł Maciej Małecki i Starosta Żyrardowski Beata Sznajder.

 
  • Konkurs wiedzy o AK i Żołnierzach Wyklętych
  • Konkurs wiedzy o AK i Żołnierzach Wyklętych
  • Konkurs wiedzy o AK i Żołnierzach Wyklętych
  • 11258
  • 11259
  • 11260
  • 11261
  • 11262
  • 11263
  • 11264
  • 11265
  • 11266

Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego

W dniu 23.10.2019 r. w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego odbyła konferencja zorganizowana przez Prezesa Jacka Sawickiego. Miała ona na celu promocję nowych możliwości leczenia chorób nowotworowych w powiecie żyrardowskim w ramach współpracy z Kliniką MAGODENT z Grupy LUXMED. Uczestniczyli w niej między innymi, Wicestarosta Krzysztof Dziwisz, Członek Zarzadu Stanisław Nalej oraz przedstawiciele Kliniki.

 

Relacja filmowa z konferencji

  • Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego
  • Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego
  • Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego
  • Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego
  • Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego
  • Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego
  • Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego
  • Konferencja w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego

Nagrody Ministra i Kuratora

W dniu 24 października w Mazowieckim Kuratorium Oświaty w Warszawie, podczas Kuratoryjnego Dnia Nauczyciela, nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty otrzymali pedagodzy ze szkół Powiatu Żyrardowskiego. Nagrodzone osoby to: Bogumiła Szymańska i Joanna Pawelec Stańczak z Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Żyrardowie oraz Marlena Jasiak-Frydrych z Zespołu Szkół  Nr 3 w Wiskitkach.  W uroczystosci uczestniczyła Starosta Beata Sznajder.

  • Nagrody Ministra i Kuratora
  • Nagrody Ministra i Kuratora
  • Nagrody Ministra i Kuratora
  • Nagrody Ministra i Kuratora
  • Nagrody Ministra i Kuratora

Pomoc dla Rodzinnego Domu Dziecka

W dniu 13 października spłonał budynek Rodzinnego Domu Dziecka w Badowie w wyniku którego dach nad głową straciło dwanaścioro dzieci. Na pomoc poszkodowanym pośpieszyli ludzie dobrej woli. Wśród darczyńców oprócz osób prywatnych i podmiotów gospodarczych, są także jednostki podległe Powiatowi Żyrardowskiemu. Wsparcia takiego udzielili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie. W koordynację pomocy zaangażowane były: st. asp. Agnieszka Ciereszko oraz asp. Agnieszka Bandura. Nieszczęściu jakie dotknęło Rodzinny Dom Dziecka był dla policjantek impulsem do zorganizowania pomocy. Starszy aspirant Agnieszka Ciereszko zajęła się organizacją zbiórki odzieży i rzeczy, które policjanci i pracownicy Policji mogli przekazać z własnych domów. Aspirant Agnieszka Bandura koordynowała zakup najpotrzebniejszych rzeczy do wyposażenia domu. Zebrane rzeczy policjanci przekazali  w dniu 23 października do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

  • Pomoc dla Rodzinnego Domu Dziecka
  • Pomoc dla Rodzinnego Domu Dziecka
  • Pomoc dla Rodzinnego Domu Dziecka

W Muzeum Lniarstwa zaprojektowano lnianą kolekcję odzieży

Płaszcze, sukienki, spódnice, a także spodnie i bluzki… motywy kwiatowe, geometryczne czy gładkie bez wzorów… stójki, plisy, dekolty, liczne wiązania czy guziki… - tak w kilku słowach można określić kolekcję odzieży, która zostanie zaprezentowana w sobotę 26 października w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie podczas finału projektu „Lniane kreacje”. W rolę projektantów wcielili się mieszkańcy Żyrardowa i okolic, którzy przez kilka ostatnich miesięcy uczestniczyli w cyklicznych warsztatach organizowanych przez żyrardowską placówkę. Najważniejszy jest natomiast fakt, że wszystkie wyroby zostały zaprojektowane i uszyte z tkaniny lnianej, która jest jednym z symboli Miasta Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego.

„Lniane kreacje” to projekt realizowany przez Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie od czerwca br., w ramach którego odbyły się bezpłatne warsztaty z cyklu „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej”. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość samodzielnie zaprojektować i uszyć odzież, a także nabyć umiejętności z obsługi maszyn krawieckich czy wykańczania tkanin. Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że w ciągu kilku dni od ogłoszenia zapisów limit wolnych miejsc na zajęcia został wyczerpany. Oprócz wcześniej wspomnianych warsztatów Muzeum zorganizowało również 10 spotkań z cyklu „Projektanci lnianych dodatków codziennego użytku”, podczas których uczestnicy samodzielnie przygotowywali m.in. torby lniane, biżuterie czy plecaki.

Zwieńczeniem projektu jest długo wyczekiwany pokaz mody, który odbędzie się w sobotę 26 października 2019 r. o g. 18:00 w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, ul. Dittricha 18. Będzie to spektakularne wydarzenie, ponieważ za wybieg posłuży taśma produkcyjna jednej z maszyn, wchodzącej w skład ekspozycji prezentującej wielkogabarytowe urządzenia służące w procesie technologicznym produkcji wyrobów lnianych, tj. na taśmie drukarki sitodrukowej, na której drukowano niegdyś wzory na tkaninie. Natomiast w rolę modelek wcielą się uczestniczki warsztatów, które zaprezentują stworzoną przez nie same kolekcję odzieży lnianej.

Muzeum Lniarstwa dąży do stworzenia na poprzemysłowych halach przestrzeni projektowo-warsztatowej, inspirującej mieszkańców do twórczego i kreatywnego tworzenia. Jako teren dawnej fabryki, oddziału drukarni żyrardowskiej fabryki lnu, jest to idealne miejsce do szerzenia i upamiętniania tak ważnej dla mieszkańców Żyrardowa tradycji. Mimo, że od wielu lat fabryka nie funkcjonuje, pamięć o lokalnym dziedzictwie kulturowym powraca za sprawą podejmowanych przez Muzeum inicjatyw o podłożu historycznym.

„Lniane Kreacje” to dla mnie coś więcej niż warsztaty rękodzielnicze… to połączenie trzech bardzo ważnych elementów: twórczego spotkania mieszkańców Żyrardowa i okolic, „wskrzeszenie” starej drukarki sitodrukowej, która poza wartością historyczną pełni obecnie funkcję wybiegu dla modelek. To także metafizyczna łączność Xymeny Zaniewskiej, która na potrzeby Miasta Żyrardowa zaprojektowała niegdyś kolekcję odzieży z tkanin wyprodukowanych właśnie w tutejszej fabryce. Kolekcja ta została jako pierwsza zaprezentowana na drukarce sitodrukowej.” - mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Działania te stają się również elementem rewitalizacji miejsca, świadczącym o potędze fabryki i bogatej tradycji wzornictwa, która wyróżniała niegdyś żyrardowską fabrykę na arenie międzynarodowej. Pod koniec XIX wieku fabryka była najpotężniejszym przedsiębiorstwem lnianym w Europie, produkującym najwyższej jakości wyroby znane na całym świecie (2/3 asortymentu trafiało do Rosji, Persji, Chin i Japonii, a fabryka posiadała własne składy m.in. w Warszawie, Łodzi, sklepy w Moskwie, Petersburgu czy Wilnie). Sukces zakładów był wynikiem w bardzo dużej mierze wysokiej jakości produkowanych wyrobów, o których świadczyły liczne wyróżnienia i medale zdobywane podczas wystaw i targów międzynarodowych m.in. w Londynie, Moskwie, Wiedniu, Paryżu czy Filadelfii. To, co nie było oznaczane marką Żyrardów, na rynku lniarskim po prostu przestawało się liczyć, a sama nazwa Żyrardów była gwarancją najwyższej jakości produktu, wzornictwa i estetyki.

Projekt pt. „Lniane kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

  • W_Muzeum_Lniarstwa_zaprojektowano_lniana_kolekcje_odziezy

Promocja nauki udzielania pierwszej pomocy w „Elektryku”

Dzień 16 października obchodzony jest od 9 lat jako Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, a fundacja WOŚP organizuje w tym dniu w szkołach próby bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. W tym roku po raz pierwszy do grona rekordzistów dołączyła społeczność Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Środowa akcja w „Elektryku” została bardzo sprawnie przeprowadzona przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego i ratowników WOPR: Michała Ochnickiego i Tomasza Tkacza. Organizacyjnie, poprzez wypożyczenie fantomów do nauki resuscytacji krążeniowo – oddechowej wsparli szkołę: OSP Żyrardów, firma „Nasza Era” i Zespół Szkół Nr 2. 

Akcję bicia rekordu poprzedziły zajęcia z  Edukacji dla Bezpieczeństwa, podczas których uczono prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy wzięło udział 168 osób. Zaangażowanie tak wielu osób w akcję wskazuje na to, że mamy świadomość obowiązku udzielania pierwszej pomocy, gdyż to od naszej reakcji zależy zdrowie i życie drugiego człowieka. 

Organizatorzy szkolnego bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy mają nadzieję, że w przyszłym roku liczba uczestników akcji będzie jeszcze wyższa.

  • Promocja nauki udzielania pierwszej pomocy w „Elektryku”
  • Promocja nauki udzielania pierwszej pomocy w „Elektryku”
  • Promocja nauki udzielania pierwszej pomocy w „Elektryku”
  • Promocja nauki udzielania pierwszej pomocy w „Elektryku”
  • Promocja nauki udzielania pierwszej pomocy w „Elektryku”

Program współpracy Powiatu Żyrardowskiego z organizacjami pozarządowymi poddany pod konsultacje

Starosta Żyrardowski informuje o przystąpieniu do konsultacji dotyczących projektu rocznego programu współpracy Powiatu Żyrardowskiego z organizacjami pozarządowymi na 2020 rok.

Konsultacje, które prowadzone będą w formie zgłaszania uwag i opinii za pomocą poczty elektronicznej, trwać będą od 18 października 2019 roku do 04 listopada 2019 roku. W czasie trwania konsultacji można zgłaszać uwagi do projektu wysyłając je na adres poczty elektronicznej: starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Treść konsultowanego programu stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia.

Dzień Edukacji Narodowej

W tym roku Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej odbył się 11 października w Sali konferencyjnej Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie. Gospodarz uroczystości Starosta Beata Sznajder zaprosiła pracowników placówek oświatowych podległych Powiatowi Żyrardowskiemu.  Świętowanie  rozpoczęły występy grup artystycznych działających w Młodzieżowym Domu Kultury. Gwiazdami były dzieci z  zespołu Szałaputy, prowadzone przez Aleksandrę Rudzińską.

Po części artystycznej, część oficjalną rozpoczął i prowadził Andrzej Górecki. Po powitaniu gości - pedagogów i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego, a także przedstawicieli samorządu, członków Komisji Oświaty Rady Powiatu: Michała Ochnickiego i Błażeja Zawadzkiego,  Skarbnik Powiatu Edytę Fedorowicz, Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Adama Lemiesza, Dyrektora Centrum Usług Wspólnych Adama Dukaczewskiego, Stanisława Niewiadomskiego byłego Starostę Żyrardowskiego, głos przekazał staroście Beacie Sznajder. Przed oficjalnym przemówieniem Pani Starosta poprosiła o uczczenie chwilą ciszy zmarłych w tym roku nauczycieli i wychowawców wielu pokoleń młodzieży Violetty Antoszewskiej i Franciszka Jankowskiego.  Następnie Starosta złożyła wszystkim pracownikom oświaty serdeczne życzenia. Życzę Państwu radości z wykonywania tego niezwykle trudnego i odpowiedzialnego zawodu, żebyście byli autorytetami dla swoich uczniów i nie tylko przekazywali im wiedzę ale zarażali pasją i pozytywnie wykraczali poza standardy i działania obowiązkowe. Życzę cierpliwości, wyrozumiałości i tego, co jest jednak ważne dla każdego człowieka stabilizacji finansowej. Życzę w końcu zdrowia, szczęścia i spełnienia w życiu prywatnym oraz jak najmniej zmartwień związanych z Waszą pracą – powiedziała Beata Sznajder.

Po słowach podziękowań i życzeń Starosta Beta Sznajder, przewodniczący Komisji Oświaty Michał Ochnicki  i Dyrektor Adam Lemiesz przystąpili do wręczenia nagród pracownikom oświaty.  Jako pierwsi podziękowania i nagrody odebrali dyrektorzy szkół i placówek oświatowych: Bożena Liszewska (Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie), Urszula Matusiak (Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej), Barbara Gruchal (Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie), Jolanta Walczak (Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie), Beata Geilke (Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie), Joanna Wiśniewska (Zespół Szkół Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach), Renata Ozon (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żyrardowie), Monika Modrzejewska (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żyrardowie) oraz Dorota Powązka (Zespół Szkół w Mszczonowie).

Podziękowania i nagrody za swoją wyjątkową pracę i dodatkowe inicjatywy otrzymali: Sławomir Nalej, Zuzanna Piekarska-Wiśniewska, Michał Gołdak, Izabela Sobczak, Małgorzata Nietrzebka, Adam Narożny, Olga Dudkiewicz, Grzegorz Lipiński. Podziękowano także dyrektorom szkół i placówek oświatowych za codzienne zaangażowanie w działania oświaty. Trafiły one do Adama Lemiesza, Joanny Nowak-Zielonki, Adama Dukaczewskiego, Danuty Nowakowskiej, Marzeny Jankowskiej, Bożeny Jakubiak-Astapkowicz, Edyty Fedorowicz, Barbary Smolarek, Małgorzaty Litwenickiej oraz Katarzyna Mufazałów.

  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej
  • Dzień Edukacji Narodowej

Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji.

W Starostwie Powiatowym w Żyrardowie stawiamy na ochronę środowiska. Oprócz tego, że oszczędzamy wodę, energię oraz segregujemy odpady to jednocześnie wykonujemy termomodernizację naszych obiektów (w tym instalacja fotowoltaiczna w ZS nr 1 "Elektryk"), a w przyszłości zamierzamy rozpocząć szeroką akcję edukacyjną związaną z Gospodarką o Obiegu Zamkniętym.
Nasze działania zostały dostrzeżone i w dn. 7 października otrzymaliśmy Świadectwo Czystszej Produkcji podczas trwania konferencji pt. „30 lat Czystej Produkcji – na drodze do GOZ”.

  • Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji
  • Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji
  • Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji
  • Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji
  • Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji
  • Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji
  • Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji
  • Starostwo Powiatowe w Żyrardowie ze Świadectwem Czystszej Produkcji

Drugi stopień alarmowy CRP

Zarządzeniem  nr 197 z dnia 7 października Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 796) wprowadził na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  drugi stopień alarmowy CRP (stopień BRAVO-CRP).
Stan alarmowy obowiązujące od dnia 10 października 2019 r., od godz. 00:01, do dnia 14 października 2019 r., do godz. 23:59.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

  • Drugi stopień alarmowy CRP

Pamięci Czesława i Tadeusza Tańskich - uroczystość w Puszczy Mariańskiej

W dniu 4 października 2019 r. odbyły się w Puszczy Mariańskiej uroczystości upamiętniające dwóch wielkich Polaków Czesława Tańskiego i jego syna Tadeusza Tańskiego.
Uroczystość rozpoczęła się w kościele p.w. świętego Michała Archanioła. Na początek uczestnicy wysłuchali informacji o dokonaniach Czesława i Tadeusza Tańskich dla rozwoju polskiej motoryzacji, lotnictwa i malarstwa. Następnie odprawiona została Msza św. którą celebrował i homilię głosił Biskup pomocniczy Diecezji Łowickiej ks. Wojciech Osial.
Po Mszy św. uczestnicy udali się na cmentarz, gdzie ksiądz biskup poświęcił pomnik na mogile Czesława i Tadeusza Tańskich, przy którym złożono wiązanki kwiatów. W imieniu władz Powiatu Żyrardowskiego wieniec złożyli Starosta Beata Sznajder i Członek Zarządu Andrzej Koźbiał.
Uczestnicy ceremonii przemieścili się następnie w paradnym pochodzie do Liceum Ogólnokształcącego im. Cz. Tańskiego. Pochód otwierali motocykliści, za nimi Orkiestra Dęta z Rzeczycy, poczty sztandarowe, uczniowie Liceum w galowych strojach, replika słynnego samochodu konstrukcji Tadeusza Tańskiego CWS T-1 i zaproszeni goście.
Uroczystość w szkole rozpoczęła się od zasadzenia przed budynkiem szkoły drzewa poświęconego Czesławowi i Tadeuszowi Tańskim. Następnie, w sali gimnastycznej uczestnicy wysłuchali koncertu uczniów Liceum oraz okolicznościowych wystąpień. W imieniu władz Powiatu Żyrardowskiego głos zabrała Starosta Beata Sznajder, która podziękowała za organizację tak wzniosłej uroczystości.
Na zakończenie dokonano prezentacji wystawy o Tańskich przygotowanej we współpracy z Centralną Biblioteka Wojskową w Warszawie.

  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej
  • uroczystość w Puszczy Mariańskiej

Konkurs wiedzy o AK w żyrardowskim muzeum

Muzeum Mazowsza Zachodniego w  Żyrardowie nowy rok szkolny rozpoczyna  zacnym konkursem, w którym najlepsi będą mogli wykazać się ponadprzeciętną wiedzą historyczną.

Wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, Żyrardowskim Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniem Odnowy Sochaczewa „Zamek” żyrardowskie muzeum organizuje jubileuszowy X Konkurs Historyczny „Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Patronatem honorowym konkurs objęli poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Maciej Małecki oraz Starosta Żyrardowski Beata Sznajder.

Tematyka konkursu nawiązuje do pięknych ale jakże tragicznych kart polskiej historii, na których zapisali się bohaterowie walk o niepodległość Ojczyzny. Konkurs ten to nie tylko wiedza i rywalizacja, ale nade wszystko oddanie czci i pamięci przez młode pokolenia dla Polaków walczących o niepodległość w czasie II wojny światowej i z okupacją sowiecką. Celem inicjatywy jest zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do samodzielnych badań nad dziejami historii najnowszej, do poznania i dokumentowania historii swojej rodziny i najbliższego otoczenia.

Finał konkursu odbędzie się 25.10.2019 r. roku w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie. Organizatorzy i patroni przygotowali atrakcyjne nagrody, by w ten sposób docenić wiedzę i wysiłek wszystkich uczestników. Serdecznie zapraszamy do udziału.

  • Konkurs_wiedzy_o_AK_w___zyrardowskim_muzeum

Inscenizacja „Strajku Szpularek z 1883 r.”

Już niedługo czeka nas niesamowita podróż w czasie… przeniesiemy się do XIX-wiecznej osady fabrycznej, przejdziemy przez targ, zobaczymy jak na co dzień żyli robotnicy pracujący w żyrardowskiej fabryce lnu oraz poznamy przyczyny i przebieg jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Żyrardowa. Strajk Szpularek, bo o tym wydarzeniu mowa, to świadectwo walki kobiet, które jako pierwsze na świecie zaprotestowały przeciw ciężkim warunkom pracy w żyrardowskiej fabryce lnu. Stowarzyszenie Fabryka Feniksa pozyskało zewnętrzne środki z Województwa Mazowieckiego na realizację projektu, która odbędzie się jeszcze w tym roku.

Szpularki stały się w pewnym sensie symbolem Żyrardowa, symbolem fabryki lnu, a także bohaterskiego wystąpienia w obronie praw żyrardowskich robotników. To właśnie te kobiety zapoczątkowały tzw. Strajk Szpularek, do którego doszło w dnia 23-28 kwietnia 1883 r. Pierwszego dnia strajku aż 245 robotnic żyrardowskiej fabryki lniarskiej nie przystąpiło do pracy na znak protestu, postulując przeciw ciężkim warunkom pracy, niskiemu wynagrodzeniu i zatrudnianiu dzieci w fabryce. Strajk, w którym łącznie wzięło udział ok. 8000 pracowników fabryki (do szpularek dołączyli następnie tkacze), mimo, że był krwawo tłumiony przez Kozaków oraz żołnierzy carskich, zakończył się zwycięstwem robotników. Wydarzenie uważane jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym oraz jedno z pierwszych na świecie zapoczątkowanych przez kobiety. Upamiętnienie tego zdarzenia jest jednym z ważniejszych elementów rewitalizacji miejsca oraz podtrzymania lokalnej tożsamości.

W tegorocznej odsłonie projektu organizatorzy liczą na wsparcie mieszkańców, którzy chcieliby poczuć klimat XIX-wiecznej osady wcielając się w rolę robotnika Zakładów Lniarskich – tkacza albo szpularki! Nie trzeba być aktorem, nie trzeba posiadać również specjalnych umiejętności. Do uczestnictwa zapraszani są wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek, którzy chcieliby przyczynić się do upamiętnienia tak istotnego dla historii Miasta wydarzenia. Stowarzyszenie szuka zarówno dzieci, młodzieży, osób dorosłych, jak i starszych, także tych pracujących niegdyś w fabryce lniarskiej. Zaprasza również całe rodziny do spędzenia wolnego czasu w angażujący i czynny sposób. Oprócz dobrej zabawy jest to również wspaniała okazja do uczestniczenia w odmiennej formie lekcji historii na żywo.

Osoby zainteresowane czynnym udziałem w projekcie zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek 10 października 2019 r. o g. 18:30 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Zapytania lub zgłoszenia można wysyłać na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 731 318 800.

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

  • Inscenizacja „Strajku Szpularek z 1883 r.”
  • Inscenizacja „Strajku Szpularek z 1883 r.”
  • Inscenizacja „Strajku Szpularek z 1883 r.”
  • Inscenizacja „Strajku Szpularek z 1883 r.”

Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych .

W dniu 30 września w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie Starosta Powiatu Żyrardowskiego Beata Sznajder, Wicestarosta Krzysztof Dziwisz oraz Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz podpisali umowy na dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych przebudowy dróg powiatowych w powiecie żyrardowskim.

Podpisane umowy dotyczą dróg: nr 3834W Szymanów-Oryszew-Miedniewice (dofinansowanie w wysokości 2.328.501 zł) i drogi nr 4719W Puszcza Mariańska-Mszczonów na odcinku Wola Polska-Górki - kwota 2.293.950 zł.

  • Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych
  • Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych
  • Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych
  • Podpisanie umów na dofinansowanie przebudowy dróg powiatowych

Kalendarium

Kalendarz

«listopad 2023»
PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Planowane wydarzenia:

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

Banery

Zarząd Powiatu

Stopka

Dane adresowe:

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
NIP: 838-16-10-589
REGON: 750151250

Godziny pracy urzędu:

Dzień Godzina
poniedziałek:  8.00 - 16.00
wtorek:  8.00 - 16.00
środa:  8.00 - 17.00
czwartek:  8.00 - 16.00
piątek:  8.00 - 15.00

 

Kontakt telefoniczny:

Dział
Numer tel
Centrala telefoniczna  +48 46 856 61 00
Biuro obsługi – kancelaria  +48 46 856 61 65
Sekretariat Zarządu  +48 46 856 61 22
Biuro Rady  +48 46 856 61 51

 

E-mail:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Inspektor Ochrony Danych Joanna Trusińska

tel.: 22 350 01 40, iod@powiat-zyrardowski.pl

Nasz powiat

  • mapa powiatu żyrardowskiego
  • Żyrardów
  • Mszczonów
  • Puszcza Mariańska
  • Radziejowice
  • Wiskitki