W dniach 4 – 5 października 2023 r. odbyło się powiatowo-gminne ćwiczenie obronne powiatu żyrardowskiego pod kryptonimem OSNOWA-23.
Organizacja tego rodzaju ćwiczeń co trzy lata jest obowiązkiem powiatu i wynika z Ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny, Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2022 roku w sprawie sposobu wykonywania zadań w ramach obowiązku obrony, Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 października 2022 roku w sprawie szkolenia obronnego oraz zaleceń Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2022 r. w sprawie ustalenia zasad przygotowania i przeprowadzenia ćwiczeń obronnych przez Marszałka województwa, starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).
Powiatowo – gminne ćwiczenia obronne polegają na zgrywaniu wybranych elementów systemu obronnego państwa, w tym administracji publicznej, służb, inspekcji i straży oraz nabywaniu przez ćwiczących umiejętności realizacji zadań obronnych i współdziałania w tym zakresie.
Tematem ogólnym tegorocznej edycji ćwiczenia była „Realizacja zadań obronnych w sytuacji podnoszenia gotowości obronnej państwa”, przy czym w założeniu do ćwiczenia przewidziano funkcjonowanie powiatu w stanie podwyższonej gotowości obronnej państwa czasu kryzysu.
Nowością w zrealizowanym ćwiczeniu było rozwinięcie Akcji Kurierskiej, czyli działań mobilizacyjnych na rzecz sił Zbrojnych RP, przy udziale i na wniosek 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Równie nowym elementem ćwiczenia był pierwszy w historii żyrardowskich ćwiczeń obronnych udział wojska w tzw. epizodzie praktycznym. By chronić społeczność i infrastrukturę powiatu przed symulowanymi atakami dywersyjnymi, zaangażowano do ćwiczenia siły i środki 61 batalionu lekkiej piechoty z Książenic, w którego Stałym Rejonie Odpowiedzialności znajduje się m.in. powiat żyrardowski. W rolę dywersantów symulujących ataki na wybrane elementy infrastruktury miejskiej i powiatowej, z dużym profesjonalizmem wcielili się członkowie Stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl . Zaangażowanie obu stron pozwoliło na przeprowadzenie ćwiczenia z dużym rozmachem i realizmem
Analiza wniosków z ćwiczenia pozwoli na udoskonalenie procedur i przyjętych rozwiązań w realizowaniu zadań obronnych przez wszystkie jednostki samorządowe na obszarze powiatu i przyczyni się do jeszcze lepszej współpracy z lokalnymi służbami oraz 61 batalionem lekkiej piechoty z Książenic.
W sobotę w Kuklówce Zarzecznej odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. W wydarzeniu wzięli udział druhowie OSP, przedstawiciele władz samorządowych i rządowych oraz mieszkańcy gminy.
Poświęcenia strażnicy dokonał proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kuklówce ksiądz kanonik Andrzej Sadowski. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz pogratulował druhom nowego budynku, podziękował za czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców oraz życzył im dalszych sukcesów w działalności ratowniczo-gaśniczej.
Więcej zdjęć z wydarzenia znajdą Państwo na naszej stronie na Facebooku.
Uczniowie przygotowali uroczystą akademię, w której przedstawili historię polskiej edukacji oraz podziękowali kadrze pedagogicznej za ich codzienną pracę.
W uroczystości wzięli udział Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz oraz Członek Zarządu Powiatu Stanisław Nalej, którzy wraz z dyrektor placówki Jolantą Walczak nagrodzili nauczycieli i pracowników administracyjnych za trud wkładany w wychowanie i edukowanie młodych pokoleń.
Szukasz pracy?
24 października w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie w godz. 9:00-14:00 odbędą się targi pracy organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Żyrardowie. To doskonała okazja, aby nawiązać kontakt z pracodawcami z lokalnego rynku pracy i znaleźć pracę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom.
W czasie targów będzie można:
- porozmawiać z pracodawcami o aktualnych ofertach pracy,
- złożyć swoje CV i list motywacyjny,
- dowiedzieć się więcej o działaniach Powiatowego Urzędu Pracy w Żyrardowie.
Targi pracy w Żyrardowie to nie tylko szansa na znalezienie zatrudnienia, ale również na zdobycie cennej wiedzy i umiejętności, które pomogą w poszukiwaniu pracy.
Serdecznie zapraszamy!
Starosta i Zarząd Powiatu Żyrardowskiego pozyskali 100 tys. zł środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w ramach konkursu „Cyfrowy Powiat”.
W ramach grantu zakupiono sprzęt komputerowy i oprogramowania dla Wydziału Rozwoju i Budownictwa oraz Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Żyrardowie. Oprogramowanie umożliwia m.in. sporządzanie projektów budowlanych w formie elektronicznej oraz przygotowuje urząd do elektronizacji procesów wydawania pozwolenia na budowę.
Marszałek Województwa Mazowieckiego zaprasza mieszkańców województwa mazowieckiego do udziału w głosowaniu na Kandydatkę/Kandydata - Wolontariuszkę/Wolontariusza w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.
Głosowanie odbędzie się w terminie od 17 do 30 października 2023 r.
W głosowaniu na Kandydatkę/Kandydata - Wolontariuszkę/Wolontariusza w kategorii „Nagroda mieszkańców Mazowsza” w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” może wziąć udział każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego.
· Głosować można tylko elektronicznie za pomocą strony dialog.mazovia.pl w zakładce > Wolontariat > Mazowieckie Barwy Wolontariatu > Głosowanie - Dialog Mazovia. Głosowanie jest bezpłatne.
· Zagłosować można tylko raz i oddać jeden głos na Kandydatkę/Kandydata z opublikowanych zgłoszeń Głosowanie - Dialog Mazovia.
· Osoba głosująca zostanie poproszona o podanie imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania (ograniczonego do nazwy miejscowości i powiatu) oraz numeru telefonu komórkowego. W przypadku osoby małoletniej głosuje przedstawiciel ustawowy.
· Na podany numer telefonu komórkowego zostanie wysłany indywidualny kod niezbędny do oddania głosu na stronie. Jeden numer telefonu może posłużyć do głosowania dla maksymalnie trzech osób.
Dodatkowych informacji w sprawie udziela pracownik Biura Dialogu i Inicjatyw Społecznych, Marzena Kuchta, tel. 22 437 94 74, e-mail: marzena.kuchta@mazovia.pl.