To już koniec wakacji. Kilka tysięcy uczniów szkół Powiatu Żyrardowskiego oficjalnie rozpoczęło dziś nowy rok szkolny. W Zespole Szkół nr 3 w Wiskitkach oraz w Zespole Szkół nr 1 oprócz dyrektorów i nauczycieli, uczniów przywitał Starosta Żyrardowski Krzysztof Dziwisz.
Starosta pogratulował uczniom klas pierwszych wyboru szkół i zapewnił, że trafili pod opiekę najlepszych nauczycieli. W ZS nr 3 przywitał też nową panią dyrektor szkoły Annę Smolarek.
W tym roku w klasach pierwszych szkół średnich Powiatu Żyrardowskiego rozpoczyna naukę blisko 800 uczniów.
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wytrwałości i wielu sukcesów w nowym roku szkolnym!
Pięcioro kolejnych nauczycieli 1 września odebrało z rąk Krzysztofa Dziwisza Starosty Żyrardowskiego akty nadania stopnia awansu zawodowego. Starosta pogratulował wszystkim i życzył dalszych sukcesów. Wszyscy pedagodzy zdali egzaminy jeszcze w sierpniu i uzyskali stopnie nauczyciela mianowanego. W zacnym gronie znaleźli się:
-Renata Okońska z ZS nr 3 w Wiskitkach;
-Bogusław Nietrzebka z ZS nr 3 w Wiskitkach;
-Bartłomiej Karliński z ZS w Mszczonowie;
-Marlena Domańska z SOSW w Żyrardowie;
-Kinga Siedlecka z SOSW w Żyrardowie.
Wszystkim nauczycielom jeszcze raz gratulujemy i życzymy kolejnych awansów!
Wręczenie nominacji, gratulacje i podziękowania. Tak wyglądało spotkanie Starosty Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza z nowo mianowanymi i kończącymi swoją pracę dyrektorami szkół.
W Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie serdeczne podziękowania i ciepłe słowa za dotychczasową pracę Starosta skierował do: Joanny Maciejskiej- dotychczasowej dyrektorki Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach, która odchodzi na emeryturę. Podziękował również za dotychczasową współpracę Bożenie Liszewskiej- dyrektorce Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie i Monice Modrzejewskiej dyrektorce Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie.
Nominacje dyrektorskie z życzeniami owocnej pracy Starosta wręczył:
-Dorocie Powązce- dotychczasowej dyrektorce Zespołu Szkół w Mszczonowie, która od pierwszego września pełni funkcję dyrektora ZS w Mszczonowie,
-Bożenie Piotrowskiej – dotychczasowej wice dyrektorce Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie, która teraz pełni funkcję dyrektora placówki,
-Annie Smolarek – dotychczasowej dyrektorce Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie, która przez rok ma pełnić funkcję dyrektorki Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach,
-Sławomirowi Nalejowi- dotychczasowemu nauczycielowi w Młodzieżowym Domu Kultury, który od 1 września jest dyrektorem MłoDeK-u.
Ponadto Starosta oficjalnie powierzył na kolejny rok pełnienie obowiązków dyrektora:
-Barbarze Gruchal - dotychczasowej dyrektorce Zespołu Szkół nr 1,
-Beacie Gielke - dotychczasowej dyrektorce Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żyrardowie.
Ustępującym dyrektorom dziękujemy, a nowym dyrektorom gratulujemy i życzymy powodzenia!
1 września w 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Władze i mieszkańcy Powiatu Żyrardowskiego upamiętnili bohaterów, którzy przelali krew za wolność Polski.
Na uroczystości miejskie przed pomnik Żołnierzy Września przybyły poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, organizacji społecznych i politycznych oraz mieszkańcy. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.
Pod pomnikiem kwiaty złożyli uczestnicy obchodów. Powiat Żyrardowski reprezentowali Starosta Krzysztof Dziwisz, Członek Zarządu Stanisław Nalej oraz Przewodniczący Rady Powiatu Klaudiusz Stusiński, władze miasta - Wiceprezydent Adam Lemiesz oraz Przewodniczący Rady Miasta Ryszard Mirgos.
„Ważne jest dla nas jako powiatu, ale też dla poszczególnych gmin, by utrwalać pamięć o historii i wydarzeniach patriotycznych. Tak, by młodsze pokolenia wiedziały na co uważać i potrafiły stawić czoło niebezpieczeństwom. Bierzemy przykład z historii, uczymy się na jej bazie. Żeby Polska była Polską.
Potrzebujemy mieć tę świadomość, że niebezpieczeństwo może nadejść w każdej chwili. Ale jeśli będziemy na nie przygotowani, jeśli będziemy jednością jako naród, będziemy współpracować, myślę, że poradzimy sobie z każdym niebezpieczeństwem. Nikt nie ośmieli się zaatakować kraju, który jest silny, gdzie jest jedność i współpraca.”- mówił Starosta Powiatu Krzysztof Dziwisz w przemówieniu do zgromadzonych.
Modlitwę w intencji poległych poprowadził ks. Adam Bednarczyk, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia.
Kolejnym akcentem obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona była w Kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie.
Zarząd Województwa Mazowieckiego ogłosił XII edycję Konkursu „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Konkurs organizuje Województwo Mazowieckie pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Celami tego Konkursu są: popularyzowanie i wyjaśnianie znaczenia wolontariatu, propagowanie inicjatyw dążących do podniesienia prestiżu wolontariatu, poszerzenie wśród mieszkańców Mazowsza wiedzy o rodzajach wolontariatu i zakresu pracy wolontariuszy, a przede wszystkim zachęcanie mieszkańców Mazowsza do podejmowania aktywności wolontariackiej.
W tym roku Laureaci będą wybierani w następujących kategoriach:
Działalność wolontariuszy widoczna jest w wielu obszarach, w których swoje zadania realizuje samorząd województwa, są to m. in. edukacja, pomoc społeczna, ochrona środowiska, kultura fizyczna i turystyka czy ochrona zdrowia. Jednocześnie wyjątkowo w tej edycji została dodana kategoria specjalna, w której uhonorowana zostanie organizacja pozarządowa za działalność na rzecz pomocy Ukrainie. Aktywność, która będzie zaliczana do tej kategorii może być prowadzona na terenie naszego kraju oraz Ukrainy w zakresie np. pomocy humanitarnej, edukacyjnej, psychologicznej, medycznej, socjalno-bytowej.
Zgłoszenia kandydatów przyjowane są do 30 września br.
Już za chwilę, w tą niedzielę, odbędą się Powiatowo-Gminne Dożynki
Święto Chleba odbędzie się 11 września na placu parafialnym przy ul. St. Papczyńskiego w Puszczy Mariańskiej. Organizatorami wydarzenia są Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz oraz Wójt Gminy Puszcza Mariańska Michał Staniak.
Wydarzenie rozpocznie Msza św. w Kościele Parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła o godzinie 12:30. Zaraz po Mszy około 13:30 nastąpi przemarsz Korowodu z Chlebem na plac przy ul. St. Papczyńskiego, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie Dożynek.
Zgodnie z tradycją, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie będziemy dzielić się chlebem - najważniejszym symbolem Święta Plonów.
Nie zabraknie muzyki. W tym roku będziemy mogli zobaczyć występy artystów takich jak:
Mieszkańcy i goście będą mieli okazje bawić się przy muzyce zespół AWERS.
Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ w planie znajdują się też stoiska gastronomiczne, zjeżdżalnie dla dzieci, stoiska z prezentacjami, kiermasze oraz grochówka.
Serdecznie zapraszamy i widzimy się w niedzielę!