Menu
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- BIP
- Profil w serwisie Facebook
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Treść
Wystawa makiet kolejowych w Muzeum Lniarstwa
W weekend 12-13 maja br. po raz pierwszy w historii Żyrardowa na terenie pofabrycznego Bielnika odbędzie się I Żyrardowskie Spotkanie Modelarzy Kolejowych. Miłośnicy modelarstwa zaprezentują makiety kolejowe na postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Wystawa makiet będzie dostępna tylko przez jeden weekend, w sobotę 12 maja w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedzielę 13 maja w godzinach 10:00-16:00. Wstęp bezpłatny.
Na powierzchni ponad 150m2 pofabrycznych hal Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie uczestnicy I Żyrardowskiego Spotkania Modelarzy Kolejowych zaprezentują makiety modułowe w podziałce H0 i H0e - kolejka wąskotorowa. Obsługa makiety podzielona będzie na dwie grupy: maszynistów i dyżurnych ruchu, a ruch kolejowy odbywać się będzie jak na prawdziwych szlakach kolejowych. Oprócz makiet modułowych podczas wystawy będzie można skorzystać z wielu atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. W programie wydarzenia przewidziano:
- darmowe przejazdy Koleją Parkową „Pecna”,
- „Pierwsze kroki w świecie modelarstwa kolejowego” - możliwość sterowania pociągami,
- prezentacja kolei ogrodowej w skali G,
- profesjonalne porady modelarzy kolejowych,
- prezentacja taboru kolejowego z różnych epok modelarskich w skali 1/87.
Organizatorem wydarzenia jest Niezależny Kolejowy Projekt Modelarski, grupa, która pod tą nazwą funkcjonuje od 2015 r. Mimo młodego stażu, jej członkowie już od kilkunastu lat są aktywni w świecie modelarstwa kolejowego i biorą czynny udział w wystawach modelarskich w całej Polsce. Jednym z najważniejszych celów grupy jest wspólna prezentacja makiet kolejowych na wystawach modelarskich oraz wymiana nabytych doświadczeń.
„Mamy na celu promowanie i zachęcanie naszych widzów do modelarstwa kolejowego. Nasze zainteresowanie Żyrardowem nie jest przypadkowe. Jestem mieszkańcem Żyrardowa od urodzenia i nie pamiętam aby w naszym mieście odbywały się takie wystawy. Mało tego, w naszym powiecie i województwie mazowieckim też niewiele się dzieje w tym temacie.” – mówi Jarosław Ruszkowski, przedstawiciel Niezależnego Kolejowego Projektu Modelarskiego z Torunia.
Ponadto podczas wydarzenia odwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się ze stoiskami promocyjnymi firmy PIKO, Parowozowni Skierniewice i Stacji Muzeum Sochaczew. Dodatkowo będzie możliwość zakupienia modeli i akcesoriów modelarskich przy stoiskach dwóch sklepów: MLK Model z Torunia i Świat Modeli Kotebi z Włocławka.
Co zrobisz gdy zgaśnie światło? Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego przygotowała ofertę nocnego zwiedzania Muzeum Lniarstwa
„Jesteś pewien, że nie boisz się ciemności, chłodu, zgrzytania metalu, łańcuchów, dziwnych i niesamowitych opowieści? Udaj się w nocną podróż z przewodnikiem po tajemniczych zakamarkach zakładów lniarskich i poznaj nieznaną dotąd historię. Duchy pracowników mrocznej fabryki powrócą…”. Nocna zmiana na wykańczalni fabryki lnu to projekt polegający na stworzeniu nowego produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa, czyli stworzeniu oferty nocnego zwiedzania Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.
Ponad pięciotysięczna przestrzeń muzealnych hal zaprezentowana nocą to nie tylko ekspozycje zabytkowych maszyn poprzemysłowych, lecz również przestrzeń pobudzająca wyobraźnię i dostarczająca niezapominanych wrażeń. Chłód panujący na halach pofabrycznych, samoistnie pojawiające się dźwięki przypominające zatrzaskiwane drzwi, kroki czy zgrzyt metalu, mogą przyprawić niejednego śmiałka o dreszcz emocji. Ponadto budzące niepokój wnętrza, połączone z opowieściami i legendami przedstawianymi przez przewodnika pozwolą odkryć miejsce na nowo, nawet turystom, którzy wielokrotnie już odwiedzali Muzeum Lniarstwa.
Oferta nocnego zwiedzania Muzeum Lniarstwa będzie usługą cykliczną, dostępną dla turystów w sezonie letnim. Jednorazowo z produktu będzie mogła skorzystać grupa 5-10 osób, które udadzą się z przewodnikiem na 45-minutowe zwiedzanie pofabrycznych hal Muzeum Lniarstwa. Na trasie napotkają liczne interaktywne elementy i odkryją mroczną stronę fabryki.
W atmosferze tajemnicy stworzony produkt turystyczny pozwoli na uatrakcyjnienie i ożywienie oferty zwiedzania. Uczestnicy w angażujący sposób poprzez własne przeżycia i doznania poznają tradycję i dziedzictwo kulturowe regionu. Jako forma spędzania czasu wolnego zwiedzanie nocą stanie się niesamowitą przygodą, silniej oddziałującą na emocje uczestników, która uzmysłowi – szczególnie młodzieży – że muzea nie są nudne.
Projekt pn. „Nocna zmiana na wykańczalni fabryki lnu – stworzenie nowego produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w konkursie ofert z obszaru „Turystyka i krajoznawstwo”.