Powiat Żyrardowski

Menu

Treść

Udane Targi

I Akademickie Targi Edukacyjne w Żyrardowie, które odbyły się 14 lutego w Hali Sportowej „Elektryk” organizatorzy mogą zaliczyć do udanych imprez.  Wydarzenie adresowane głównie do młodych ludzi, którzy w tym roku staną przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej, zgromadziło w sumie ponad 500 uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego.

Już od godziny 11.00 pierwsi uczniowie odwiedzali stoiska przygotowane przez uczelnie wyższe. Pierwsza edycja żyrardowskich targów przyciągnęła dziesięciu wystawców, a wśród nich były Społeczna Akademia Nauk z Łodzi, Akademia Biznesu Vistula Warszawa, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia Warszawa, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej Toruń, Akademia Leona Koźmińskiego Warszawa, Studium Pracowników Medycznych Warszawa Łódź, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Korczaka, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań, Uczelnia Łazarskiego Warszawa, Uczelnia Techniczno-Handlowa Warszawa. Punktualnie o 11.30 Targi otworzył Starosta Wojciech Szustakiewicz. Zmieniamy dla Was nasze szkoły, modernizujemy kierunki nauczania, tworzymy nowoczesną przestrzeń edukacji. Wszystko po to, żebyście rozwijali się i dobrze pokierowali swoimi karierami naukowymi i zawodowymi. Podczas dzisiejszej imprezy chcemy wesprzeć Was w ważnym wyborze dalszej drogi edukacji – powiedział do uczniów Starosta. W podobnym tonie wypowiedział się Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski – Powiat Żyrardowski współpracując z wyższymi uczelniami współtworzy ofertę dla przyszłych studentów, absolwentów szkół powiatu żyrardowskiego.

Sami uczniowie byli zainteresowani prezentacjami przygotowanymi przez wystawców. Materiały informacyjne szybko znikały ze stoisk, a przy niektórych ustawiały się długie kolejki. Przedstawiciele szkół wyższych są bardzo zadowoleni z żyrardowskich targów. Nie spodziewali się takiej frekwencji i takiego zainteresowania. Mam nadzieję, że za rok zorganizujemy kolejną edycję imprezy. Zapewniam, że wystawców będzie jeszcze więcej. Nie sposób także w tymi miejscu nie pochwalić perfekcyjnie przygotowanego obiektu. To duża zasługa dyrekcji i pracowników Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie – podsumował Mariusz Glinkowski, inicjator Akademickich Targów Edukacyjnych oraz dyrektor Wydziału Zamiejscowego Społecznej Akademii Nauk w Zduńskiej Woli i Sieradzu.

Targi odwiedził także Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki. Nad całością czuwali Barbara Gruchal Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego Adam Lemiesz oraz Kierownik hali sportowej Krzysztof Dziwisz.

Więc chodź, pomaluj mój Kosmos

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Od Ikara do Kosmosu – marzenia o lataniu”. Konkurs został objęty patronatem przez Kapitana Wojciecha Tomaszewskiego i Fundację „Było, nie minęło” Adama Sikorskiego.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas 7. szkół podstawowych oraz gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatywa jest doskonałym pomysłem na upowszechnienie wiedzy o niesamowitym człowieku, konstruktorze, prekursorze polskiego lotnictwa, artyście i marzycielu Czesławie Tańskim, patronie puszczańskiego Liceum. W ten sposób szkoła obchodzi również Narodowe Święto Niepodległości i stulecie lotnictwa w Polsce tak przecież związanego z Niepodległą. Organizatorzy nie bagatelizują strony artystycznej konkursu, dlatego do współpracy został zaproszony Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie.

Konkurs trwa od 06.02.2018 do 28.03.2018 roku. Termin doręczenia prac plastycznych do liceum upływa 28 marca 2018 roku. Szczegóły i regulamin dostępny jest na stronie www.lopuszcza.edu.pl

Dyrektorzy szkół porozmawiają o ryzyku zawodowym

Powiat Żyrardowski od ponad dwóch lat organizuje Forum Dyrektorów Placówek Oświaty.  Pierwsze spotkanie odbyło się w grudniu 2016 r. i  zostało dobrze przyjęte przez uczestników, jak też wysoko ocenione przez gości i prelegentów. Wtedy dyrektorzy szkół rozmawiali z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji Narodowej o systemowej reformie oświaty.

Rok temu miejscem forum było Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej. Goście zgłębili temat coachingu w edukacji. W tym roku gospodarzem Forum Dyrektorów Oświaty jest Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, a tematem przewodnim jest ryzyko zawodowe w pracy nauczyciela. Niezmiennie uważam, że wymiana doświadczeń i zdobywanie wiedzy w gronie osób, które tworzą oświatę i edukację zarówno formalną jak i nieformalną, tu mam oczywiście na myśli sektor NGO, w miastach i gminach powiatu żyrardowskiego nie tylko wzmacnia więzi, ale nade wszystko tworzy spójną ofertę edukacyjną, z której mogą korzystać uczniowie naszych szkół – mówi starosta Wojciech Szustakiewicz. Szereg działań podjętych w ostatnich latach przez powiatowy wydział oświaty zmierza właśnie do tego, żeby zbudować nowoczesną przestrzeń w edukacji i miejsce atrakcyjne dla młodych ludzi. To przecież stwarza szanse na to, że coraz więcej osób będzie zostawało w powiecie, tu realizowało swoje plany edukacyjne, zawodowe, czy osobiste.

Organizatorzy zapraszają na spotkanie dyrektorów wszystkich szkół, przedstawicieli instytucji związanych z oświatą, członków organizacji pozarządowych, pracowników samorządów miast i gmin powiatu żyrardowskiego. Wystarczy zgłosić swój udział pod numerem telefonu 46 8541003 (sekretariat Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach).

Program III Powiatowego Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych - 23 lutego 2018 r. w godzinach 8.30 – 12.30 w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach, ul. Kościuszki 25.

8.30 - przybycie uczestników, kawa

8.45 - powitanie i otwarcie Forum przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego,

9.00 - "Ryzyko zawodowe, postępowanie powypadkowe i zasady odpowiedzialności pracowników oświaty"- Adam Walas Biuro Prawne, seminarium z dyskusją,

W ramach seminarium omówione będą m.in.:

• Postępowanie podczas wypadku nauczyciela lub innego pracownika szkoły, 

• Postępowanie podczas wypadku ucznia,

• Postepowanie w najczęstszych sytuacjach,

• Odpowiedzialność karna, pracownicza, cywilna pracowników szkoły. 

• Obowiązki z zakresu bezpieczeństwa wobec nauczycieli i innych pracowników placówki oświatowej,

11.00  – przerwa kawowa, 

11.30 – podsumowanie projektu staży zagranicznych uczniów Technikum ZS Nr 3 w ramach Programu Erasmus+,

12.00 – poczęstunek i degustacja specjałów kuchni greckiej.

Potwierdzenie uczestnictwa do dnia 20 lutego 2018 r. Kontakt: sekretariat ZS Nr 3, tel. 468541003

Powiatowy konkurs dziennikarski „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”

Ponad 36 lat temu skończyła się zwykła, szara codzienność Polaków żyjących w socjalistycznym reżimie. Rada Państwa na terenie całego kraju ogłosiła niezgodny z konstytucją stan wojenny. Na okres 18 miesięcy wyprowadzono na ulice naszych miast tysiące czołgów, wozów opancerzonych oraz 100 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa. Zarządzono godzinę policyjną, wzmożono inwigilację do niespotykanej wcześniej skali oraz internowano opozycję i wszystkich tych, którzy mogli przeciwstawić się przejęciu władzy przez wojsko…

Stan wojenny z lat 1981 - 83 dotknął wszystkich Polaków. Wojsko i służby bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad każdą działalnością państwa. Nawet programy telewizyjne były prowadzone przez żołnierzy i funkcjonariuszy, a popularny wśród dzieci i młodzieży niedzielny Teleranek, zniknął z ramówki. Jak stan wojenny odbierało młode pokolenie Polaków, dla których szarość PRL, nabrała w tych dniach mroczniejszych barw? Jak radzili sobie z tą smutną rzeczywistością najmłodsi, a jak nastolatkowie, powoli wchodzący w okres dorosłości? Jeśli chcesz poznać prawdę, musisz ich o to zapytać i przeprowadzić z nimi wywiad!

Dla laureatów organizatorzy przewidzieli niezwykle atrakcyjne nagrody. Pięć osób pod czujnym, a nade wszystkim profesjonalnym okiem doświadczonego żurnalisty weźmie udział w warsztatach dziennikarskich, podczas których będzie przygotowywany materiał telewizyjny do Kuriera Mazowieckiego w TVP3. Dodatkowo nagrody rzeczowe (markowe pióra) przekaże starosta Wojciech Szustakiewicz, który objął konkurs patronatem oraz Krystyna Lenarczyk prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa”. Dla części gimnazjalistów będzie to także doskonała okazja do podpatrzenia, jak pracuje klasa dziennikarska w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie www.muzeumzyrardow.pl i stronie www.zs3wiskitki.pl

Pogrążeni w smutku

Z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wiktorii Żak, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej, która ucierpiała w tragicznym wypadku samochodowym. Smutek, którego nie możemy opisać przelewamy w myśli i modlitwę.

Starostowie wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego

Elektroniczna rezerwacja

Ta wiadomość powinna zainteresować osoby planujące wizytę w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Żyrardowie. Nowoczesny system kolejkowy z wykorzystaniem biletomatu funkcjonuje już od stycznia b.r., jednak od dziś możliwa jest też rezerwacja terminu wizyt przez internet.

Celem wprowadzenia zmian jest usprawnienie obsługi klientów i uporządkowanie kolejek do poszczególnych punktów obsługi.

W przypadku rezerwacji terminu wizyty przez internet należy wejść na stronę http://biletomat.powiat-zyrardowski.pl/ i postępować zgodnie z zamieszczonymi tam instrukcjami.

O potwierdzeniu rezerwacji klienci zostaną natychmiast powiadomieni elektronicznie na podany przez klienta adres skrzynki poczty elektronicznej. Wiadomość taka zawiera kod rezerwacji, który trzeba wpisać po przybyciu do Urzędu oraz adresy linków potwierdzających lub anulujących zgłoszenie. Ważne jest, aby pobrać numerek co najmniej 15 minut przed umówioną wizytą. Inaczej rezerwacja będzie anulowana. Bilet pobierzemy z biletomatu naciskając opcję „umówiona wizyta” i wpisując przesłany na edres e-mail kod.

Floriany

Prestiżowa statuetka i atrakcyjne nagrody dla strażaków-ochotników w II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu FLORIANY 2018. Przed nami ostatnie dni na przesłanie projektu, który weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem Ochotniczych Straży Pożarnych i Samorządów FLORIANY 2018. Prestiżowa statuetka Strażackiego Oscara oraz atrakcyjne nagrody mogą trafić właśnie do Twojej OSP.

Zgłoszenie należy przesłać do północy 28 lutego 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego).  

Jeśli Twoja OSP ma na swoim koncie społecznie pożyteczne projekty i inicjatywy, które zrealizowaliście dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa i jakości życia w Waszych małych Ojczyznach, zgłoście najciekawsze z nich do udziału w Ogólnopolskim Konkursie FLORIANY. Wśród zgłoszeń nie może zabraknąć właśnie Twojej OSP!

Projekty nagradzane są w dwóch grupach:

I.  Realizowane przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie

II. Realizowane przez OSP wspólnie z partnerami (samorządami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi instytucjami, pracodawcami oraz innymi podmiotami).

Spośród nadesłanych inicjatyw Kapituła Konkursowa wskaże nominowanych do nagrody, a podczas Gali wręczenia FLORIANÓW ogłosi zwycięzców, którzy otrzymają prestiżową statuetkę oraz atrakcyjne nagrody.

W tegorocznej, drugiej już edycji konkursu, w kapitule zasiadają: Waldemar Pawlak, Jurek Owsiak, Czesław Lang, Grzegorz Molewski, prof. Artur Krajewski, gen. brygadier w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz, Andrzej Malinowski, Władysław Tabasz oraz Dorota Pardecka.

Dwanaście kategorii, w ramach których będą oceniane inicjatywy zgłoszone do II edycji Konkursu FLORIANY to:

I.       Infrastruktura

II.      Bezpieczeństwo

III.     Ochrona środowiska i ekologia

IV.    Estetyka przestrzeni publicznej

V.      Edukacja

VI.    Sport, rekreacja i turystyka

VII.   Kultura i tradycja

VIII.  Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna

IX.    Innowacje oraz integracja cyfrowa

X.      Współpraca zagraniczna

XI.    Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca

XII.   Kategoria specjalna – "Ratujemy i Uczymy Ratować"

Konkurs zorganizowany jest przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz redakcję miesięcznika "Strażak"  Skierowany jest do Ochotniczych Straży Pożarnych, samorządów i lokalnych społeczności. Ma dwa podstawowe cele: promowanie i nagradzanie najlepszych inicjatyw społecznych, których efekty wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także rozwój i integrację środowisk wokół wspólnych inicjatyw.

W pierwszej edycji FLORIANÓW spośród 375 projektów, które napłynęły ze wszystkich województw, Kapituła Konkursu nominowała do nagrody aż 57 inicjatyw i wyłoniła spośród nich 21 zdobywców FLORIANÓW 2017.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i opisu zrealizowanego projektu zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.floriany.pl oraz przesłanie wraz z dokumentacją do końca lutego 2018 r. na adres:

Miesięcznik "Strażak", ul. Oboźna 1, 00-340 Warszawa z dopiskiem: "FLORIANY".

Nie-zwykłe kobiety zdobywają Żyrardów

„Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim” – tak nazywa się ambitny projekt uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie podsumowujący udział szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Po niekwestionowanym sukcesie przedstawienia, które odbyło się 8 lutego w szkolnej sali widowiskowej, uczniowie „Włókiennika” postawili ruszyć w tournee po Żyrardowie. Już 28 lutego. o godz. 15.30 w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. Ks. Wittenberga 5 odbędzie się prezentacja programu. Młodzi artyści zaprezentują losy wybranych uczestniczek Powstania Warszawskiego i losy oddziału harcerskiego z terenu Żyrardowa, ilustrując swoją opowieść poezją powstańczą  autorstwa kobiet i piosenkami z okresu wojny.  

Na przedstawienie zapraszają dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Nr 2. Wstęp wolny.

Zapraszamy do udziału w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żyrardowie zaprasza dzieci i młodzież z terenu powiatu żyrardowskiego do wzięcia udziału w tegorocznym Festiwalu Piosenki o Zdrowiu.

Celem festiwalu jest zainteresowanie dzieci, młodzieży i ich opiekunów tematyką zdrowia, zainspirowanie uczestników do poszukiwania treści prozdrowotnych i nowych form wyrazu.

Główne założenie festiwalu to łączenie atmosfery zabawy z uczestnictwem w rozpowszechnianiu i popularyzowaniu treści prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży, to także motywowanie dzieci i młodzieży do szeroko pojętego pozytywnego myślenia o zdrowiu, to propagowanie zasad i idei dotyczących szeroko rozumianego zdrowia - w szczególności zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, profilaktyki chorób, profilaktyki antytytoniowej, bezpiecznego wypoczynku, bezpieczeństwa na drodze oraz ochrony środowiska i ekologii.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału i terminów eliminacji powiatowych w konkursie zawarte są w regulaminie przedstawionym przez organizatora.

Seminarium edukacyjne on-line nt. raportowania niefinansowego

W dniu 2 marca 2018 r., w godz. 11.00-13.00 odbędzie się bezpłatne seminarium edukacyjne on-line nt. raportowania niefinansowego. W związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości, ok. 300 spółek/przedsiębiorstw w tym roku będzie zobowiązanych do raportowania informacji niefinansowych za 2017 rok. Ministerstwo Finansów wraz z partnerami przygotowało akcję informacyjną, której celem jest przystępne objaśnienie wszystkich zagadnień związanych z tym tematem. Seminarium jest dedykowane dla księgowych. Gościem specjalnym będzie Wiesław Janczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Podczas spotkania będzie można zadać pytania ekspertom on-line. Osoby chętne proszone są o zgłoszenie się na adres: raportowanie.niefinansowe@mf.gov.pl.
Bezpośrednio przed spotkaniem, zgłoszeni uczestnicy otrzymają link do transmisji internetowej oraz hasło dostępu.

Dyrektorzy szkół spotkali się w Wiskitkach

W Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach dyrektorzy placówek oświatowych z powiatu żyrardowskiego, a także osoby kreujące i zarządzające oświatą w gminach spotkali się 23 lutego podczas III Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych. Obecnością zaszczycili także Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki, Przewodniczący Rady Gminy Wiskitki Rafał Mitura oraz  radni z Komisji Oświaty Rady Powiatu.

Forum otworzył Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, współorganizator przedsięwzięcia. „Szereg działań podjętych w ostatnich latach przez powiatowy wydział oświaty zmierza właśnie do tego, żeby zbudować nowoczesną przestrzeń w edukacji i miejsce atrakcyjne dla młodych ludzi. To przecież stwarza szanse na to, że coraz więcej osób będzie zostawało w powiecie, tu realizowało swoje plany edukacyjne, zawodowe, czy osobiste. Jednym z takich działań jest właśnie Forum Dyrektorów Oświaty” – powiedział wicestarosta. W tym roku organizatorzy zachęcili dyrektorów szkół oraz osoby zarządzające oświatą do pochylenia się nad ryzykiem zawodowym pracy nauczyciela. Temu zagadnieniu poświęcone było seminarium "Ryzyko zawodowe, postępowanie powypadkowe i zasady odpowiedzialności pracowników oświaty" poprowadzone przez doświadczonego prawnika Adama Walasa z Biura Prawnego Togatus.

Po przerwie kawowej, a nadmienić trzeba, że napoje  były wyborne, Joanna Wiśniewska dyrektor ZS Nr 3 wspólnie z uczniami podsumowała projekt staży zagranicznych uczniów Technikum w ramach Programu Erasmus+. Od kilku lat przyszli technicy hotelarstwa z Wiskitek odbywają staże w Grecji ciesząc się słońcem Riwiery Olimpijskiej. Stąd też specjalny poczęstunek, który z zachwytem przyjęli goście. Stół kusił bowiem specjałami kuchni greckiej.  Na zakończenie Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego zaprosił dyrektorów do udziału w wystawach, konkursach i wydarzeniach przygotowanych przez powiatowe szkoły. Poinformował także, że w tym roku Targi Edukacyjne Dobre Szkoły Blisko Ciebie współorganizowane z Prezydentem Wojciechem Jasińskim odbędą się 23 marca w żyrardowskiej Resursie.

Bohaterowie Polski, bohaterowie Żyrardowa

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP – Maciej Małeckiego oraz Starosty Żyrardowskiego – Wojciecha Szustakiewicza, 1 marca rozpoczyna swój program obchodów. 
Żołnierze Wyklęci, Niezłomni, żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Walczący w nierównej walce z wrogami Ojczyzny o wolną Polskę. Przez jednych idealizowani, uważani wręcz za świętych, przez innych za bandytów, morderców i pospolitych przestępców. Jaka jest prawda o tych kierujących się poczuciem patriotycznego obowiązku zwykłych ludziach, chcących żyć godnie w niezwykłych i mrocznych czasach? W czasach wojny domowej, nadziei na lepsze jutro, nowej komunistycznej rzeczywistości, zwątpienia, zdrady, samotności i codziennego igrania ze śmiercią.

Program obchodów:

1 marca 2018 r. godz. 11.00  – LO w Puszczy Mariańskiej -  wernisaż wystawy „Generał August Emil Fieldorf – Nil oraz wykład Bogusława Nietrzebki „Generał August Emil Fieldorf – Nil w walce o niepodległość”

2 marca 2018 r. godz. 18.00 – Zespół Szkół nr 1 w Żyrardowie – Memoriał mjr. Edwarda Dębińskiego, żyrardowianina, żołnierza AK

7 marca 2018 r. godz. 18.00 – Muzeum Mazowsza Zachodniego – spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim „Obława na Wyklętych”

Wydarzenia odbywają się w ramach obchodów 100-lecia Niepodległej w Powiecie Żyrardowskim.

Tański lubi czytać

Dobra wiadomość nadeszła z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Do grona szkół powiatu żyrardowskiego, które otrzymały w zeszłym roku dofinansowanie w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dołączyło Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Zgodnie z założeniami Programu doposażenie bibliotek szkolnych w atrakcyjne dla uczniów książki ma ułatwić kształcenie w zakresie edukacji czytelniczej oraz rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży. Szczególne znaczenie ma tu kreowanie twórczych postaw uczniów. Kreatywności nie brakuje uczniom i nauczycielom „Tańskiego”. Z nowymi książkami na pewno łatwiej będzie zdobywać kosmos, wszak puszczańskie liceum to szkoła wysokich lotów. Patron przecież zobowiązuje  - prekursor polskiego lotnictwa.

Liceum otrzyma 4000 zł. Zgodnie z określonym przez MEN regulaminem z tych pieniędzy  nie wolno kupować podręczników i w całości muszą być przeznaczone na zakup beletrystyki.

Bezpiecznie zimą w Młodzieżowym Domu Kultury

Tegoroczne półkolonie zimowe odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury pod hasłem "Bezpieczne zimowisko". Nasza placówka wzięła udział w wojewódzkim konkursie na najciekawszą inicjatywę profilaktyczno-edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz zagospodarowania czasu wolnego podczas ferii zimowych. Tym samym placówka została zakwalifikowana do mazowieckiego programu profilaktycznego, którego celem jest upowszechnianie wartościowych wzorców zachowań wśród dzieci i młodzieży.

5 grudnia w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczysta gala z udziałem Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Andrzeja Sosnowskiego i przedstawicieli Komendy Stołecznej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej. Spośród ok. 60-ciu placówek z województwa mazowieckiego, zakwalifikowanych zostało do ostatniego etapu konkursu 27 instytucji, a wśród nich Młodzieżowy Dom Kultury z inicjatywą półkolonii zimowych. Podziękowania z rąk Wojewody odebrała Dyrektor Mł.D.K Bożena Liszewska i Sławomir Nalej (kierownik ds. organizacji imprez i wnioskodawca projektu).

Półkolonie zimowe odbywają się co roku w naszej placówce, jednakże tegoroczne uwzględniło ciekawe formy poruszające zagadnienia profilaktyki i bezpieczeństwa: konkursy plastyczne, zajęcia artystyczne i sportowe, spotkania z funkcjonariuszami, cykl zajęć multimedialnych "Bezpieczna zajawka", wycieczki i warsztaty. Z 26-osobową grupą dzieci pracowali wychowawcy: Agnieszka Kaźmierczak (kierownik wypoczynku), Aleksandra Rudzińska, Sławomir Nalej, Elżbieta Laskowska i Katarzyna Szymczak-Tryc.

Dobre Szkoły Blisko Ciebie – II edycja

Powiat Żyrardowski wspólnie z Miastem Żyrardów kontynuuje organizację wydarzenia, które ma na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej dla absolwentów gimnazjów. Już wkrótce odbędzie druga edycja imprezy - „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych pokażą, że warto u nas uczyć się, a bogata oferta zaspokoi wszelkie ambicje od zawodowych po naukowe. Pomocą podczas wystawy będą także służyli doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żyrardowie. Natomiast przez cały dzień odbędzie się mnóstwo prezentacji i pokazów.

Zwracamy się z prośbą o zainteresowanie imprezą wychowawców, którzy zachęcą oraz umożliwią uczniom odwiedzenie  Targów 23 marca 2018 r.  w żyrardowskiej Resursie. Z radością będziemy gościli  wycieczki ze szkół pod opieką nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że każdy gimnazjalista znajdzie coś interesującego dla siebie, nie tylko w atrakcyjnym programie imprezy, ale przede wszystkim w profesjonalnej ofercie szkół z naszego powiatu. Także i w tym roku nasze szkoły przygotowały sporo nowości w ofercie, a dzień Targów będzie oficjalną premierą tychże.

Serdecznie zapraszamy.

 

Program Targów

„Dobre Szkoły Blisko Ciebie”

Żyrardów, Resursa, 23 marca 2018 r. 9.00-13.30

Scena Główna

9.00 – otwarcie imprezy/powitanie gości

9.10 – 10.15 – Prezentacje multimedialne szkół + Muzeum Mazowsza Zachodniego

10.45 – Pokaz ratownictwa medycznego – LO Mszczonów

11.45 - Pokaz musztry klas mundurowych oraz Pokaz instruktażu zasad bezpieczeństwa w samolocie prezentowany przez uczennice klasy stewardess, stewardów i obsługi naziemnej – LO Puszcza Mariańska

11.45 – Pokaz kelnerski synchroniczny – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

13.15 – Pokaz fryzjerski – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

Prezentacje przy bufecie

10.15 – Pokaz kulinarny – Zespół Szkół w Mszczonowie

11.15 – Frappe po grecku – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

12.15 – Flambirowanie, czyli ognisty pokaz Zespołu Szkół Nr 2

Szczegółowe prezentacje:

1)      Witaminy z Włókiennika – degustacja soków – prezentacja przy barze/stoisku (ZS Nr 2)

2)      Flambirowanie owoców z degustacją – prezentacja przy barze (ZS Nr 2)

3)      Pokaz kelnerski synchroniczny – scena główna (ZS Nr 2)

4)      Pokaz fryzjerski – scena główna (ZS Nr 2)

5)      Pokaz ozdób świątecznych wykonanych z kwiatów i materiałów naturalnych – przy stoisku szkoły (ZS Nr 3)

6)      Sztuka makijażu – przy stoisku szkoły (ZS Nr 3)

7)      Roboty prezentują – pokaz robotyki – przy stoisku szkoły (ZS Nr 3)

8)      Jak zrobić prawdziwą grecką kawę? – prezentacja przy barze (ZS Nr 3)

9)      Ozdoby Wielkanocne – pokaz florystyczny – przy stoisku szkoły (ZS Mszczonów)

10)   Pokaz ratownictwa medycznego – scena główna (LO Mszczonów)

11)   Pokaz instruktażu zasad bezpieczeństwa w samolocie prezentowany przez uczennice klasy stewardess, stewardów i obsługi naziemnej – scena główna (LO Puszcza Mariańska)

12)   Pokaz musztry klas mundurowych – LO Puszcza Mariańska

13)   Selfie z Niedźwiedziem + popcorn – stoisko Zespołu Szkół w Mszczonowie

14)   Zielona energia „Elektryka” – stoisko ZS Nr 1

15)   Lekcje w Muzeum – scena główna + stoisko(Muzeum Mazowsza Zachodniego)

16)   Zdobne babeczki z SOSW – stoisko Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie

 

Gościnnie prezentacje: PKP Intercity, Energop Sp. z o.o., Afrodyta SPA

Premiery nowości edukacyjnych w ofercie 2018/2019

Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie „Elektryk” - technik fotografii i multimediów

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie - technik eksploatacji portów i terminali, klasa instruktorów fitness, klasa zarządzania kryzysowego

Zespół Szkół w Mszczonowie - elektroenergetyk transportu szynowego

Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach - technik hotelarstwa ze specjalnościami kelner, barista

Nowy regulamin i większe pensje dla powiatowych nauczycieli

Rada Powiatu Żyrardowskiego na sesji w dniu 12 marca uchwaliła nowy regulamin określający wysokość i warunki przyznawania dodatków dla nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych. Prace nad dokumentem trwały od ponad czterech miesięcy, a ich efektem są zmiany, które powodują zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli.

Decyzję o zmianie regulaminu Zarząd Powiatu podjął już w październiku 2017 r. Wydział Oświaty Starostwa rozpoczął procedurę opracowania nowych zapisów oraz dostosowania ich do wprowadzanych zmian w Karcie Nauczyciela.  Jednak nie tylko o zmianę przepisów chodzi. Ostatni regulamin uchwalony był w 2009 r. Od tego czasu nie zmieniała się wysokość dodatków. Rewitalizacja naszych szkół to nie tylko remonty budynków i doposażanie pracowni. Zależy nam na wzmocnieniu zarządzania placówkami oraz docenieniu dobrych nauczycieli. Tymi przesłankami kierowaliśmy przy pracy nad nowym regulaminem – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że zostały zwiększone odpisy na dodatki motywacyjne dla nauczycieli do 3,5% sumy wszystkich wynagrodzeń zasadniczych, a dla wicedyrektorów i dyrektorów do 35%.  Dodatkowo został zwiększony pułap dodatku motywacyjnego dyrektora, który teraz będzie wynosił nawet 45% zasadniczego wynagrodzenia. Powiat odszedł od uznaniowego charakteru przydzielania dodatków motywacyjnych na rzecz systemu punktowo-wagowego. Opracowane zostały szczegółowe kryteria, które precyzyjnie określają osiągnięcia i sukcesy nauczycieli i dyrektorów. Każde kryterium to jeden punkt, a suma punktów daje wagę procentową, w konsekwencji wyznaczającą wysokość dodatku motywacyjnego.

Zmieniają się także dodatki wychowawcze. Wzrost związany jest z jakościową zmianą wyliczania tychże. Teraz wysokość dodatku wychowawczego będzie zależna od liczby uczniów w klasie (5 zł od ucznia) oraz ewentualnie stopnia niepełnosprawności uczniów (od 15 zł do 35 zł za ucznia). W klasach sportowych (LO Szkoły Mistrzostwa Sportowego) stawka za ucznia wynosi 10 zł. Do 50 zł zwiększony jest także dodatek za opiekę nad nauczycielem stażystą. Nowy regulamin przynosi duże zmiany dla nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także dla pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wzrosły bowiem dodatki za warunki pracy od 10% do 16,5%.  To efekt negocjacji związków zawodowych, które akceptowały projekt regulaminu.

Praca nad nowym regulaminem określającym wysokość i warunki przyznawania dodatków dla nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych jest ważnym elementem w procesie rewitalizacji szkół powiatowych. Dokument był szeroko konsultowany – od Zarządu Powiatu, przez dyrektorów szkół, nie pomijając związków zawodowych, na Komisji Oświaty Rady Powiatu skończywszy. Biorąc pod uwagę nowe stawki dodatków oraz kwietniową podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli (5,35%), w sumie w 2018 r. Powiat Żyrardowski zwiększy wynagrodzenia nauczycieli o blisko 800.000 zł. 

XXXVII Sesja Rady Powiatu

Na dzień 12 marca 2018 roku Przewodniczący Daniel Suchecki zwołał XXXVII Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego. W porządku obrad znalazło się kilka projektów uchwał zgłoszonych przez Zarząd Powiatu, jednak wcześniejsza część sesji miała charakter informacyjny. Pierwszym sprawozdawcą był Powiatowy Komendant Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieb, który przedstawił sprawozdanie z działalności Komendy za rok 2017. Odniósł się w swym sprawozdaniu do wskaźników i wyników pracy, do problemów związanych ze znaczną rotacją funkcjonariuszy jak też z brakami kadrowymi. Komendant przedstawił tez proponowane działania i zamierzenia, które mają usprawnić pracę Policji, (pełne sprawozdanie publikujemy poniżej w pliku PDF).

Kolejne sprawozdanie przedstawiła Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Joanna Kołodziejczak. Pani Przewodnicząca poinformowała o realizacji zadań PZOoN, a także o potrzebach finansowych jednostki.

W części uchwałodawczej sesji pierwsze uchwały dotyczyły zmian w finansach Powiatu. Projekty tych uchwał przedstawiła zebranym Skarbnik Edyta Fedorowicz. Były to uchwały - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego oraz zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na 2018 rok. Radni przyjmując powyższe uchwały zwiększyli łącznie dochody budżetu Powiatu o kwotę 3.761.161,49 zł. Wpływ na zmianę miało między innymi zwiększenie dochodów majątkowych o kwotę 3.452.989,41 zł, z tytułu pomocy finansowej gmin: Mszczonów, Puszcza Mariańska oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego na realizację drogowych zadań inwestycyjnych. Projekty uchwał pozytywnie zaopiniowała Komisja Budżetu i Mienia Komunalnego Rady Powiatu, a opinię przedstawiła Przewodnicząca Komisji Krystyna Penczonek. Rada jednogłośnie przyjęła zaproponowane zmiany w budżecie Powiatu.

Po przyjęciu tej uchwały plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2018 rok wynosi odpowiednio: 74.973.744,24 zł. i 79.912.817,80 zł. Różnica między dochodami a wydatkami stanowi deficyt budżetu w wysokości   4.939.073,56 zł, który zostanie pokryty przychodami z tytułu kredytów w wysokości 3.195.440,88 zł, oraz wolnych środków w kwocie 1.743.632,68 zł.

W następnej uchwale, w sprawie określenia zadań i podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  na zadania  z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz szczegółowych zasad ich realizacji w 2018 roku określono zadania na które przeznacza się środki PFRON w 2018 roku.  Dokonano w niej podziału środków PFRON z uwzględnieniem bieżących potrzeb. Projekt uchwały przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Karwat. Pozytywną opinię projektu uchwały przedstawił Przewodniczący Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej Klaudiusz Stusiński  

Kolejny projekt uchwały przedstawił Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie Adam Lemiesz. Uchwała wprowadzała nowy regulamin określający wysokość i warunki przyznawania dodatków dla nauczycieli i dyrektorów szkół powiatowych. Prace nad dokumentem trwały od ponad czterech miesięcy, a ich efektem są zmiany, które powodują zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. Decyzję o zmianie regulaminu Zarząd Powiatu podjął już w październiku 2017 r., a następnie Wydział Oświaty Starostwa rozpoczął procedurę opracowania nowych zapisów oraz dostosowania ich do wprowadzanych zmian w Karcie Nauczyciela.  Ostatni regulamin uchwalony był w 2009 r. Od tego czasu nie zmieniała się wysokość dodatków. Dlatego też radni z aprobatą podeszli do zmian poszczególnych dodatków. Powiat odszedł od uznaniowego charakteru przydzielania dodatków motywacyjnych na rzecz systemu punktowo-wagowego. Opracowane zostały szczegółowe kryteria, które precyzyjnie określają osiągnięcia i sukcesy nauczycieli i dyrektorów. Pozytywną opinię w sprawie uchwały przedstawiła Wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Genowefa Milczarek. Radni jednogłośnie przyjęli rekomendowany projekt.

Ostatnią w części uchwałodawczej była procedowana uchwała w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie z dróg pojazdów i ich przechowywanie na parkingu na terenie Powiatu Żyrardowskiego. Projekt przedstawił Dyrektor Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych Paweł Myszkowski. Uchwała ustaliła stawki opłat za usunięcie pojazdów z dróg i ich parkowanie oraz wysokość kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdów. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym Rada Powiatu, biorąc pod uwagę konieczność sprawnej realizacji zadań, ustala corocznie, w drodze uchwały, wysokość opłat, która nie może być wyższa niż określona w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów. Pozytywną opinię Komisji przedstawiła Przewodnicząca Krystyna Penczonek, a radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.

Na zakończenie obrad, w dyskusji głos zabrała Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej Urszula Matusiak, która zaprezentowała zamierzenia szkoły związane z obchodami Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz upamiętnieniem patrona Liceum. Ponadto, do Przewodniczącego Rady interpelację złożył radny Grzegorz Kłosowski, który zwrócił się o udzielenie informacji dotyczących bezpieczeństwa i funkcjonowania obronny cywilnej na terenie powiatu.

Po wyczerpaniu porządku Przewodniczący Daniel Suchecki zakończył obrady XXXVII Sesji.

Przypomnienie o obowiązkach wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 16 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSTPS) z dostępem ograniczonym.

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, konieczny jest także nadzór nad upowszechnieniem informacji o obowiązkach i sankcjach wynikających z przepisów ww. ustawy.

Poniżej zamieszczamy kopię pisma Ministerstwa Sprawiedliwości przypominającego o obowiązkach podmiotów organizujących wypoczynek, edukację lub inne formy działalności.

Nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019 : Mszczonowska lokomotywa sukcesu

Wydział Oświaty żyrardowskiego Starostwa wspólnie ze szkołami przygotowuje nowości do oferty edukacyjnej na rok szkolny 2018/2019. Dziś słów kilka o niespodziance dla absolwentów gimnazjów, którzy zdecydują się kontynuować naukę w Zespole Szkół w Mszczonowie.

Szkoła nawiązała współpracę z PKP Intercity. Dyrekcja zakładu centralnego spółki odwiedziła szkołę 17 listopada ubiegłego roku. Placówka zrobiła wrażenie na wizytujących, gdy Dyrektor Dorota Powązka i Wicedyrektor Agnieszka Kaczyńska zaprezentowały potencjał szkoły, szacunkową wielkość rekrutacji oraz oczekiwania w sprawie praktyk. Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz zapewnił o wparciu Powiatu przy otwieraniu nowego kierunku, zwłaszcza przy doposażeniu pracowni zawodowej. Następne spotkanie odbyło 24 listopada w Warszawie w Zakładzie Centralnym PKP Intercity na Olszynce Grochowskiej. W rewizycie uczestniczył także Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Spotkanie z Dyrektor Ewą Gruszką sprecyzowało zakres współpracy, a jej efektem jest nowy kierunek – technik elektroenergetyk transportu szynowego. To absolutna nowość w ofercie edukacyjnej. W ciągu najbliższych lat rynek pracy będzie potrzebował coraz więcej pracowników z branży transportowej. Ponieważ przemysł transportu szynowego stale się rozwija, potrzebni i poszukiwani będą wysoko wykwalifikowani pracownicy posiadający wykształcenie techniczne w zawodzie elektroenergetyk transportu szynowego – zachęca dyrektor szkoły Dorota Powązka. Trudno nie przyznać racji. Zakład Centralny (Polska Centralna i Wschodnia) zatrudnia ok. 2300 pracowników i wciąż potrzebuje nowych. Pokolenie doświadczonych kolejarzy odchodzi na emeryturę, a firma nie ma kim uzupełnić kadry. Owa luka pokoleniowa to między innymi efekt zaniedbania szkolnictwa zawodowego, ale też obniżenie w minionych latach rangi zawodu kolejarza. Teraz zawód ten znowu staje się prestiżowy, a Intercity kojarzy się z pociągiem sukcesu. Jesteśmy przekonani, że do tego pociągu w przyszłym roku szkolnym wsiądą absolwenci żyrardowskich gimnazjów.

Nauka w technikum trwa 4 lata i kończy się zdaniem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodach: montaż i eksploatacja sieci zasilających oraz trakcji elektrycznej, montaż i eksploatacja środków transportu szynowego.  „Możesz uzyskać licencję maszynisty pojazdów kolejowych, możesz pracować jako dyspozytor drużyn trakcyjnych, dyspozytor brygad utrzymania sieci i podstacji trakcyjnych, monter lub kierownik pociągu sieciowego. Naukę możesz kontynuować na studiach na wydziale transportu i wydziale elektrycznym.” – woła do absolwentów gimnazjów plakat promujący szkołę. Warto zatem zastanowić się nad ofertą Zespołu Szkół w Mszczonowie.

Nowa jakość praktyk zawodowych

W sali konferencyjnej Hotelu Afrodyta Business & Spa w Tartaku Brzózki, w dniu 19 marca odbyła się uroczystość podpisania Listu Intencyjnego o współpracy Zespołu Szkól nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach z Hotelem Afrodyta Business & Spa. Wydarzenie nietuzinkowe, zatem i goście dostojni. Udział wzięli Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz, Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Grzegorz Dobrowolski, Przewodniczący Rady Powiatu Daniel Suchecki, właściciele Hotelu Magdalena Flis-Pierzchała i Waldemar Marek Pierzchała, Dyrektor Hotelu Maciej Straus, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Powiatu Żyrardowskiego Adam Lemiesz, Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach Joanna Wiśniewska, radni Rady Powiatu Żyrardowskiego, dyrektorzy szkół powiatu żyrardowskiego, nauczyciele oraz uczniowie technikum hotelarskiego Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach.

Nawiązana i uwierzytelniona listem współpraca zakłada wprowadzenie do nauczania nowych i bardziej efektywnych metod kształcenia młodzieży w technikum hotelarskim. Mam marzenie – powiedziała Magdalena Flis-Pierzchała – żeby uczniowie nauczyli się dbać o gościa i potrafili tworzyć niepowtarzalną atmosferę, tak ważną w branży hotelarskiej. Takie podejście do praktyk to wejście na wyższy poziom edukacji. Nie chodzi przecież tylko o to, żeby uczniowie uczyli się słania łóżek. Ważniejsza jest bowiem kultura prowadzonego biznesu. „Wiem, że śmiało możemy współpracować z najlepszymi firmami. Powiat w ostatnich latach dużo zainwestował w remonty, wyposażenie, doskonalenie nauczycieli i kursy dla uczniów. Staliśmy się profesjonalnym partnerem”– powiedział Starosta Wojciech Szustakiewicz. Inne zalety zauważa Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski –„Taka współpraca to doskonała promocja naszych szkół i szkolnictwa zawodowego. Dajemy też szanse młodym ludziom na kształcenie się w zawodach, które będą potrzebne w powstających Parku Wodnym SunTago, czy w Centralnym Porcie Komunikacyjnym.” Praktyki w Afrodycie uczniowie III klasy technikum hotelarskiego rozpoczną już w maju. Wkrótce współpraca placówek rozwinie się o kolejne elementy kształcenia zawodowego realizowanego w formie wykładów i zajęć praktycznych w szkole i hotelu. Staże zakończone będą sprawdzeniem wiedzy i wydaniem uczniom certyfikatów. Jednak nie certyfikaty są tu najważniejsze.” Od kilku lat modernizujemy praktyki zawodowe w naszych szkołach”– mówi Adam Lemiesz, dyrektor powiatowej oświaty. ”Nasi uczniowie stażują we Włoszech, Grecji, Austrii, Irlandii i Czechach. Niedługo, przy współpracy PKP Intercity, wprowadzamy kształcenie dualne, cały czas wprowadzamy nową jakość do praktyk z przedsiębiorcami. Najważniejsze, żeby podczas praktyk uczniowie uczyli się relacji – z klientem, z pracodawcą, z szefem. Tych umiejętności nie zdobędą w szkole, a o tym też często zapominają firmy. Dlatego cieszy tak nowoczesne podejście do kształcenia młodych ludzi. Jest to przecież inwestycja w przyszłość dla hotelu”– podsumowuje Dyrektor Lemiesz.

Warto także przypomnieć, że Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach na nowy rok szkolny przygotował dwie nowości edukacyjne w technikum hotelarskim. Teraz uczniowie będą mogli zdobyć potwierdzoną świadectwem specjalizację kelnerską i baristyczną. Umiejętności będą o tyle cenne, że potwierdzone przez najlepszych fachowców z branży hotelarskiej.

Jakub Wacławek otrzymał nagrodę w XVIII Ogólnopolskim  Konkursie  Recytatorski im. Józefa Czechowicza  w Lublinie

 Jakub Wacławek z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie zdobył nagrodę w  XVIII Ogólnopolskim  Konkursie  Recytatorskim  im. Józefa Czechowicza  w Lublinie, który odbył się w dniach 14-15 marca 2018 roku. Do konkursu przygotowała go pani Ewa Szklarska. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Kuratora Lubelskiego pani Teresy Misiuk, która na ręce Ewy Szklarskiej złożyła pisemne podziękowanie za przygotowanie oraz rozwijanie w uczniach ich wrażliwości na kulturę żywego słowa.

 Organizatorami konkursu byli :

-Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie,

-Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza,

-Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddział w Lublinie

Celem konkursu było przybliżenie młodzieży twórczości Józefa Czechowicza i poetów Polski Niepodległej, inspirowanie poszukiwań repertuarowych i głębszej refleksji nad tekstem literackim oraz kształtowanie kultury żywego słowa i doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorów. W środę 14 marca 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie młodzi recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej wzięli udział w eliminacjach XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Mogli również uczestniczyć w warsztatach pod okiem p. Dariusza Figury, Prezesa Fundacji Teatrikon. W czwartek 15 marca odbyły się warsztaty prowadzone przez aktorkę teatralną,  profesor Akademii Teatralnej w Warszawie panią Irenę Jun, która swym kunsztem słowa, ciepłem i profesjonalizmem zdobyła serca młodych recytatorów. Podczas warsztatów nie szczędziła miłych słów pod adresem Jakuba, podkreślając poprawność wymowy, prawdziwość i bardzo dobre przygotowanie do konkursu. Wyróżniła Jakuba i na jego przykładzie dawała wskazówki pozostałym uczestnikom konkursu.

Komisja pracowała w składzie: Irena Jun (przewodnicząca) - mistrzyni słowa, aktorka teatralna, reżyserka, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie, Barbara Michałowska-Rozhin - aktorka, logopeda, mistrz kultury żywego słowa, Mateusz Nowak - aktor-monodramista, recytator, instruktor kultury żywego słowa i Łukasz Jemioła - piosenkarz, gitarzysta i instruktor.

Jakub Wacławek powiedział  po konkursie:

"Wyjazd do Lublina na długo zapadnie w mojej pamięci, przede wszystkim za sprawą wspaniałych ludzi, których miałem okazję tam poznać - poczynając od uzdolnionych uczestników konkursu, na niezwykłej osobie pani Ireny Jun skończywszy. Możliwość oglądania ich na scenie, słuchania interpretacji wierszy, a później zwykłej rozmowy, była czymś niesamowitym.

Najważniejszą nauką, jaką wyniosłem z tych spotkań, jest fakt, że to nie fikcja, ubarwiona, przekoloryzowana, a właśnie prawda i naturalność mogą być najbardziej intrygujące. Szczególnie w świecie sztuki scenicznej. Jestem niezmiernie wdzięczny pani Ewie Szklarskiej za przygotowanie do konkursu, a moim nowym znajomym przesyłam serdeczne pozdrowienia oraz równie gorące podziękowania - właśnie za tę naukę."

Dobre szkoły oferują coraz więcej

Już za kilka dni gimnazjaliści przekonają się, że dobra przyszłość jest w zasięgu ich ręki. Podczas Targów Edukacyjnych „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”, które odbędą się 23 marca w Resursie zaprezentują się wszystkie placówki z terenu powiatu żyrardowskiego. Nie zabraknie degustacji i pokazów. Najważniejsze jednak jest to, że będzie można porozmawiać, pytać o wszystko, otrzymać wiarygodną informację. Podczas tegorocznej edycji imprezy zaprezentowane będą także nowości w ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2018/2019. I tak Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie „Elektryk” otwiera klasę technik fotografii i multimediów, w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie powstaje technikum eksploatacji portów i terminali oraz w licealna klasa instruktorów fitness i klasa zarządzania kryzysowego. Zespół Szkół w Mszczonowie podpisał umowę z PKP Intercity na prowadzenie kierunki technicznego elektroenergetyk transportu szynowego. Nie przestaje zaskakiwać Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Tu szkoła wprowadza innowacje w klasie technik hotelarstwa –kelner i barista. Podczas Targów gościnnie będą prezentowały się firmy współpracujące ze szkołami. Przyjazd zapowiedzieli Energop, PKP Intercity oraz Afrodyta SPA.

Szkoły stają się bogatsze nie tylko wiedzą i doświadczeniem. Uczniowie korzystają z coraz lepszego wyposażenia dydaktycznego, a z każdym rokiem przybywa nowych obiektów, choćby hala sportowa. W zeszłym roku na doposażenie szkół w sprzęt elektroniczny, meble i książki powiat wydał blisko 800.000 zł. O tym wszystkim teraz będzie można dowiedzieć się o jednym dniu i w jednym miejscu. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół pokażą, że warto uczyć się w Żyrardowie i powiecie żyrardowskim, a bogata oferta zaspokoi wszelkie ambicje od zawodowych po naukowe. Pomocą podczas wystawy będą także służyli doradcy zawodowi z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żyrardowie.

Program Targów

„Dobre Szkoły Blisko Ciebie”

Żyrardów, Resursa, 23 marca 2018 r. 9.00-13.30

Scena Główna

9.00 – otwarcie imprezy/powitanie gości

9.10 – 10.15 – Prezentacje multimedialne szkół + Muzeum Mazowsza Zachodniego

10.45 – Pokaz ratownictwa medycznego – LO Mszczonów

11.45 - Pokaz musztry klas mundurowych oraz Pokaz instruktażu zasad bezpieczeństwa w samolocie prezentowany przez uczennice klasy stewardess, stewardów i obsługi naziemnej – LO Puszcza Mariańska

11.45 – Pokaz kelnerski synchroniczny – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

13.15 – Pokaz fryzjerski – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie

Prezentacje przy bufecie

10.15 – Pokaz kulinarny – Zespół Szkół w Mszczonowie

11.15 – Frappe po grecku – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

12.15 – Flambirowanie, czyli ognisty pokaz Zespołu Szkół Nr 2

Przy stoiskach:

1)      Witaminy z Włókiennika – degustacja soków (ZS Nr 2)

2)      Pokaz ozdób świątecznych wykonanych z kwiatów i materiałów naturalnych (ZS Nr 3)

3)      Sztuka makijażu (ZS Nr 3)

4)      Roboty prezentują – pokaz robotyki (ZS Nr 3)

5)      Ozdoby Wielkanocne – pokaz florystyczny (ZS Mszczonów)

6)      Selfie z Niedźwiedziem + popcorn – stoisko Zespołu Szkół w Mszczonowie

7)      Zielona energia „Elektryka” – stoisko ZS Nr 1

8)      Lekcje w Muzeum – scena główna + stoisko(Muzeum Mazowsza Zachodniego)

9)      Zdobne babeczki z SOSW – stoisko Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie

 

Zaproszenie na  Konkurs Recytatorski

Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz

i Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie Bożena Liszewska 
zapraszają na 

 Powiatowy Konkurs Recytatorski ph. „A to Polska właśnie” , 

który odbędzie się w dniu 26 marca 2018 r. (poniedziałek) o godz. 10.00.  

Dobre Szkoły Blisko Ciebie.......

„Dobre Szkoły Blisko Ciebie” – to już druga prezentacja oferty edukacyjnej wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół pokazali, że warto uczyć się w powiecie żyrardowskim, a bogata oferta zaspokoi oczekiwania absolwentów gimnazjów.

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się 23 marca w gościnnych progach żyrardowskiej Resursy pod patronatami Starosty Wojciecha Szustakiewicza i Prezydenta Wojciecha Jasińskiego. Targi otworzyli starostowie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski, Wiceprezydent Dariusz Kaczanowski oraz dyrektor miejskiej oświaty Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz.

Inwencja twórcza młodzieży i nauczycieli zachwyciła gości. Gimnazjaliści są wyjątkowo wymagającą grupą odbiorców, tym bardziej trzeba docenić starania szkół. Atrakcji nie zbrakło, zarówno na stoiskach jak i podczas prezentacji i pokazów scenicznych. Każdy na pewno znalazł coś dla siebie, przede wszystkim konkretną i rzetelną informację o ofertach edukacyjnych. Nic tak jednak nie przekonuje jak działanie, a przecież podczas targów na scenie i przy kuchni działo się bardzo dużo. Były pokazy flambirowania, ratownictwa medycznego, fryzjerski, kosmetyczny i zdobienia stołów świątecznych. Pokaz musztry oraz wielkie show kelnerów i stewardess. O podniebienia dbali gastronomicy, którzy zdobyli serca widzów włoskimi specjałami i świątecznymi wypiekami. Polała się grecka mrożona kawa, świeżutkie soki strumieniami wypełniały szklanki, stoły zaś czarowały świątecznymi ozdobami.

W tym roku na Targach odbyło się kilka premier edukacyjnych. I tak Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie „Elektryk” otwiera klasę technik fotografii i multimediów, w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie powstaje technikum eksploatacji portów i terminali oraz  licealna klasa instruktorów fitness i klasa zarządzania kryzysowego. Zespół Szkół w Mszczonowie podpisał umowę z PKP Intercity na prowadzenie kierunku technicznego elektroenergetyk transportu szynowego. Nie przestaje zaskakiwać Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Tu szkoła wprowadza innowacje w klasie technik hotelarstwa – kelner i barista.

Targi Edukacyjne pokazały, że żyrardowskie szkoły mają czym się pochwalić, a ich baza dydaktyczna i wyposażenie są coraz lepsze. Za rok na pewno odbędzie się kolejna edycja wydarzenia. Organizatorem przedsięwzięcia był Powiat Żyrardowski oraz Miasto Żyrardów. 

Arrivederci in Polnia!

W latach 2017-2019 Zespół Szkół Nr 2  w Żyrardowie realizuje trzeci projekt finansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Erasmus+. Projekt „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS Nr 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość” obejmuje 28 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik ekonomista – zawód ten po raz pierwszy został włączony do projektu.

Do końca marca uczniowie realizują trzytygodniowy program praktyk zawodowych w gospodarstwie agroturystycznym Fattoria Biologica Patrice w Spoleto w regionie Umbria, prowadzone przez Patrica Niclas. Zajęcia praktyczne z kuchni włoskiej dla gastronomików prowadzi Aleksandra Niclas. Wszystkie warsztaty odbywają się w rzeczywistych warunkach pracy w formie wykładów, ćwiczeń praktycznych i warsztatów. Uczniowie zdobywają nowe umiejętności zawodowe, kompetencje społeczne oraz wiedzę z zakresu historii, kultury i sztuki Włoch. Uczestniczą w zajęciach z języka włoskiego, wyjazdach studyjnych i turystycznych, poznając historię i kulturę Italii. Młodzież nie tylko pracuje i uczy się, ale także uczestniczy w życiu włoskiej rodziny – państwa Aleksandry, Patrica i Davida Niclas – partnerów szkoły, poznając sposób bycia, zwyczaje, funkcjonowanie w społeczeństwie i w środowisku pracy mieszkańców Włoch. Uczniowie na każdym kroku spotykają się z życzliwością, otwartością i poczuciem humoru Włochów.

Przed wyjazdem na praktyki do Włoch, uczniowie mieli zapewnione wsparcie organizacyjne - zajęcia z języka angielskiego, zajęcia pedagogiczne i kulturowe. Uczestniczyli w wycieczce na Zamek Królewski i do restauracji włoskiej, otrzymali stroje robocze, materiały promocyjne, rozmówki włosko – polskie, ubezpieczenie i  „kieszonkowe”. Po zakończeniu praktyki uczniowie otrzymają certyfikaty uczestnictwa w stażu oraz certyfikaty Europass Mobilność uznające zdobyte umiejętności i kompetencje w Unii Europejskiej. Bogaty program praktyk pozwoli na zrealizowanie celu projektu, jakim jest zwiększenie szans absolwentów szkoły na znalezienie dobrej pracy w kraju i Europie.

Za chwilę kolejna grupa wraca ze stażu. Na pewno przywiozą mnóstwo smakołyków i przepisów. Arrivederci in Polonia!

Intercity w drodze do Mszczonowa

Zespół Szkół w Mszczonowie przygotował dla absolwentów gimnazjów nie lada atrakcję. Od nowego roku szkolnego 2018/2019 w szkole rusza kierunek technik elektroenergetyk transportu szynowego. W zeszłym tygodniu 23 marca dyrekcja PKP Intercity gościła na Targach Edukacyjnych „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”. Natomiast podpisanie Listu Intencyjnego między PKP Intercity a Zespołem Szkół w Mszczonowie nastąpi 5 kwietnia 2018 r. o  godz. 11.00 w murach szkoły.

Sygnatariuszami listu będą Ewa Gruszka Dyrektor Zakładu Centralnego PKP Intercity oraz Dorota Powązka Dyrektor Zespołu Szkół w Mszczonowie. Uroczystość odbędzie się podczas dni otwartych szkoły, dlatego mile widziani są uczniowie.

Plan spotkania:

- podsumowanie Targów Edukacyjnych „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”,

- prezentacja zawodu technik elektroenergetyk transportu szynowego,

- prezentacja PKP Intercity,

- podpisanie Listu Intencyjnego,

- poczęstunek.

Warto także przypomnieć, że 5 i 6 kwietnia w godzinach 9.00 – 14.00 w Zespole Szkół będą odbywały się dni otwarte. Serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców oraz media

Krasomówca i filozof ze mszczonowskiego Liceum  

Mszczonów po raz kolejny udowodnił, że potrafi zwyciężać. Norbert Michalski uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie  został zakwalifikowany do finału XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej.

Jest to jeden z najtrudniejszych konkursów dla uczniów szkół średnich. Uczniowie walczą w trzech etapach. Pierwszy z nich wymaga stworzenia eseju. Autorzy najlepszych prac brali udział w zawodach okręgowych, na których opracowywali w formie pisemnej zagadnienia filozoficzne, a następnie sprawdzali swoją wiedzę w teście wiedzy ogólnej, dotyczącej systemów oraz myślicieli. Warto zaznaczyć, że każdego roku poziom jest bardzo wysoki, a do ostatniego etapu przechodzą tylko wybrańcy. Serdecznie gratulujemy Norbertowi, tym bardziej, że nie jest to jego pierwszy sukces. 16 lutego uczestniczył on w uroczystej gali rozdania nagród w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym, w którym został laureatem pierwszego stopnia. Liczymy na to, że dalej będzie w tak chlubny sposób reprezentował naszą szkołę.

Ów sukces jest także elementem wieloletniej tradycji. Mszczonowska szkoła bierze udział w Olimpiadzie od samego początku jej istnienia. Od 30 lat nasi uczniowie stają w szranki z najlepszymi i niejednokrotnie zwyciężali. Pod nadzorem wieloletniej polonistki, Genowefy Śledź, młode talenty mogły rozwijać swe możliwości. Jej zapał oraz wsparcie są nieocenioną pomocą dla olimpijczyków. Wielokrotnie jej podopieczni zostawali finalistami, a nawet laureatami konkursu.

Powaga osiągnięć uczniów mszczonowskiego Liceum jest tym większa, że w przeciwieństwie do innych uczestników zawodów nie mają filozofii jako przedmiotu nauczania. Oznacza to, że na przygotowania należy poświęcić znacznie więcej czasu oraz wysiłku. Mimo tych niedogodności, udział w Olimpiadzie umożliwia nie tylko uszlachetnienie własnej duszy, ale także zdobycie indeksu, a przez to – dostanie się na wymarzone studia. Z niecierpliwością czekamy na wielki finał i życzymy Norbertowi powodzenia.

Badanie „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w gospodarstwach domowych”

Urząd Statystyczny w Warszawie informuje, że w terminie od 03 kwietnia do 11 maja 2018 roku, w wylosowanych gospodarstwach domowych na terenie całego kraju realizowane będzie badanie „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych”. Na terenie województwa mazowieckiego próba obejmuje 2500 gospodarstw.

Badanie realizowane jest metodą CAPI, czyli wywiadu przeprowadzanego przez ankietera ze wspomaganiem komputerowym. Jednocześnie wychodząc naprzeciw nowym technologiom oraz dla Państwa wygody, w ramach rozwoju nowych metod przekazywania informacji, GUS wprowadził możliwość samodzielnego wypełniania ankiet przez Internet. Na stronie internetowej https://cs.stat.gov.pl/SSI-10/ została przygotowana aplikacja, do której można zalogować się i samodzielnie wypełnić ankietę dla gospodarstwa domowego oraz jego członków. Z ww. formy przekazania danych będzie można skorzystać od 3 do 15 kwietnia 2018 r.

Badanie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych przeprowadzane jest przez Urząd Statystyczny w Szczecinie, który sprawuje również nadzór merytoryczny nad jego przebiegiem.

Kontakt w celu potwierdzenia tożsamości ankietera http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2018/Kontakt.htm. Pod adresem internetowym http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2018/harmonogram.htm  mogą się Państwo zapoznać z zakresem informacji zbieranych w badaniu.

Badanie zostanie podzielone na dwa etapy:

I - samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach od 3 do 15 kwietnia 2018 r., dostępnego na stronie https://cs.stat.gov.pl/SSI-10/ ,

II - rozmowę z ankieterem statystycznym podczas wizyty w Państwa mieszkaniu w dniach od 16 kwietnia do 18 maja 2018 r.

Nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019: zarządzanie kryzysowe, fitness i porty lotnicze

Powiatowe szkoły solidnie przygotowują się do roku szkolnego 2018/2019. Tym razem nowości w ofercie edukacyjnej ogłasza Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, czyli popularny „Włókiennik”. Nowe propozycje dla gimnazjalistów możliwe są dzięki współpracy szkoły z Uczelnią Techniczno-Handlową w Warszawie oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Na poziomie szkoły średniej kształcenie w zakresie zarządzania kryzysowego jest unikatowe. Niewiele szkół w kraju wprowadza do oferty taką innowację. Uczniowie w całym trzyletnim cyklu edukacyjnym będą mieli 90 godzin zajęć z bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych, zarządzania i planowania kryzysowego. Dodatkowo przewidziane są wyjazdy edukacyjne na uczelnie wyższe oraz do Rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Z prelekcjami będą przyjeżdżali także pracownicy naukowi UTH.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się klasa instruktorów fitness. To także propozycja dla gimnazjalistów, którzy zechcą kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym żyrardowskiego „Włókiennika”. W ramach tej innowacji uczniowie otrzymują dodatkowych 90 godzin edukacji zdrowotnej i zajęć wychowania fizycznego ze specjalizacji fitness. Szkoła zakupi także sprzęt fitness. Smaku dodaje fakt, że program będzie realizowany we współpracy z Centrum Dietetycznym Nature House w Żyrardowie, a część prelekcji odbędzie się podczas wyjazdów edukacyjnych do SGGW w Warszawie.

Dyrekcja szkoły wyprzedza rynek i już teraz chce przygotować uczniów do pracy w Centralnym Porcie Komunikacyjnym, który za 10 lat rozpocznie działalność w pobliskim Baranowie. To olbrzymia szansa dla regionu i ogromny rynek pracy. Stąd pomysł na otworzenie technikum eksploatacji portów i terminali. Absolwenci tego kierunku będą specjalistami od obsługi podróżnych w portach i terminalach (lotniczych i kolejowych) oraz będą doskonale wiedzieli, jak zorganizować i prowadzić prace związane z przeładunkiem i magazynowaniem towarów.

Już dziś warto pomyśleć o dalszej swojej edukacji, a oferta Zespołu Szkół Nr 2 to kolejna atrakcyjna propozycja dla gimnazjalistów.

Nowy oddział w żyrardowskim szpitalu

W dniu 4 kwietnia w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. odbyło się oficjalne otwarcie Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej. Spółka wygrała konkurs Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenie usług medycznych w zakresie rehabilitacji ogólnoustrojowej. Na potrzeby planowanej działalności dokonano zakupów niezbędnego sprzętu medycznego i wyposażenia, a  wszystkie pomieszczenia oddziału zostały gruntownie wyremontowane. Do dyspozycji pacjentów oddane zostały m.in. nowoczesne łazienki, w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystko to zostało sfinansowane z budżetu Powiatu Żyrardowskiego w kwocie 1 mln zł.

W oficjalnym otwarciu Oddziału uczestniczyli między innymi: Starosta Wojciech Szustakiewicz, Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, Członek Zarządu Powiatu Leszek Kamiński, członkowie Rady Nadzorczej CZMZ z jej Przewodniczącym Dariuszem Kaczanowskim, władze  i pracownicy spółki z Prezes Danutą Ciecierską, media. Poświęcenia Oddziału dokonał szpitalny kapelan, ks. Andrzej Daniluk.

Kolejarze kształcić się będą w Mszczonowie

Zespół Szkół w Mszczonowie od nowego roku szkolnego 2018/2019 uruchamia kierunek technik elektroenergetyk transportu szynowego. Nabór rusza już w maju. Jest to owoc podpisanego 5 kwietnia między mszczonowskim technikum a spółką PKP Intercity Listu Intencyjnego.

Uroczystość odbyła się podczas Dni Otwartych w Zespole Szkół w Mszczonowie. Kiedy w Sali gimnastycznej młodzież dumnie prezentowała na fantastycznych stoiskach kierunki, w których kształci szkoła, przedstawiciele PKP Intercity, Starosta Wojciech Szustakiewicz oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Mszczonowie Dorota Powązka otwierali nowy rozdział mszczonowskiej edukacji. Podpisany bowiem list otwiera współpracę przy kształceniu w nowym kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego. Jak zauważa Starosta jest to szansa rozwoju nie tylko dla uczniów, ale też dla Mszczonowa i całego powiatu. Nie od dziś przecież wiadomo o planach linii kolejowej do Mszczonowa i budowie w pobliskim Baranowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. PKP Intercity ma problem luki pokoleniowej. Tego problemu nie kryją obecne na spotkaniu Ewa Boguszewska-Jaczewska Dyrektor Biura Kadr PKP Intercity oraz Ewa Gruszka Dyrektor Zakładu Centralnego. Zakład Centralny (Polska Centralna i Wschodnia) zatrudnia ok. 2300 pracowników i wciąż potrzebuje nowych. Pokolenie doświadczonych kolejarzy odchodzi na emeryturę, a firma nie ma kim uzupełnić kadry. Owa luka pokoleniowa to między innymi efekt zaniedbania szkolnictwa zawodowego, ale też obniżenie w minionych latach rangi zawodu kolejarza. Teraz zawód ten znowu staje się prestiżowy.

Ważnym punktem uroczystości było podsumowanie II Targów Edukacyjnych „Dobre Szkoły Blisko Ciebie”, którego dokonał Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie Adam Lemiesz. Na tę okazję przygotowany został specjalny film, w którym zaprezentowani byli goście Targów – firmy współpracujące z powiatowymi szkołami. Na zakończenie goście mogli zachwycić się kunsztem mszczonowskich cukierników, którzy upiekli niesamowity „kolejowy” tort.

Lotnia marzeń w Puszczy Mariańskiej

Niezwykle interesująco w tym roku zapowiada się Tydzień z Czesławem Tańskim w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowali atrakcyjny program, w którym nie zabraknie sesji naukowych, warsztatów, konkursów, pokazów filmowych i gier terenowych. Zaglądając w grafik wydarzenia, wydaje się, że hitem będzie prezentacja odtworzonej i wydrukowanej lotni 3D projektu samego Czesława Tańskiego!

Puszczańskie Liceum nie od dziś zaskakuje organizacją nietuzinkowych wydarzeń, które wpisując się do kalendarza imprez promocyjnych tworzą kulturowy krajobraz całego powiatu żyrardowskiego. W tym roku Tydzień Patrona nabiera szczególnego charakteru, obchodzony jest bowiem pod hasłem 100-lecia Niepodległości oraz 100-lecia lotnictwa polskiego. A przecież prekursorem ostatniego jest właśnie Czesław Tański.  Upamiętnieniem projektu lotni zainteresował Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie dyrektor powiatowej oświaty Adam Lemiesz. Otóż Biuro Rozwoju i Inwestycji prowadzi projekt uhonorowania 100 obiektów na 100-lecie Niepodległej drukiem 3 D. Na wieść o pomyśle dyrektor szkoły Urszuli Matusiak o odtworzeniu oryginalnej lotni Tańskiego i wydrukowaniu tejże urząd Wojewody Mazowieckiego zareagował błyskawicznie. Tu należą się podziękowania Andrzejowi Burgsowi z firmy Sygnis współpracującej przy tym projekcie. 13 kwietnia wydrukowaną maszynę będą mogli podziwiać goście imprezy.

Czesław Tański - postać nieco zapomniana i szerzej mało znana, ale wśród ludzi związanych z lotnictwem osoba spowita legendą, żeby nie powiedzieć postać kultowa. Cieszy fakt, że uczniowie i nauczyciele liceum są dumni z patrona, promują jego dokonania, a jego marzenia i niepokorność w odkrywaniu świata stają się energią dla młodzieży. Warto także nadmienić, że postacią Czesława Tańskiego za sprawą dyrektor Liceum w sposób szczególny zainteresowali się Maciej Małecki przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa oraz Marszałek Sejmu. Jest już zgoda na zorganizowanie przez Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej wystawy w Sejmie RP poświęconej Czesławowi i jego synowi Tadeuszowi Tańskim.

Zanim jednak szkoła zaprosi nas we wrześniu do Sejmu, dziś proponuje nam udział w Tygodniu Patrona.

 

PONIEDZIAŁEK 9 kwietnia

Inauguracja Tygodnia Patrona

Film animowany o Patronie – projekt uczniowski pod opieką A. Rogali

Warsztaty dla przedszkolaków

 

WTOREK 10 kwietnia

Quest „W ślad za Wybitnymi Puszczy Mariańskiej i Olszanki” – gra terenowa dla klas pierwszych liceum i gimnazjalistów

 

ŚRODA 11 kwietnia, godz. 12.20

Wystąpienie Weroniki Bucznej z kl. 2a – „Wzlot, polot i lot w kontekście pracy, życia i śmierci”

Sesja naukowa – „Czesław Tański – artysta, który marzył o lataniu” – dr Elżbieta Matyaszewska

 

CZWARTEK 12 kwietnia, godz. 11.25

„Owady, które inspirowały artystę do budowy maszyn latających” – dr Anna Traut-Seliga

Konkurs na sobowtóra Czesława Tańskiego

Żywa lotnia

Spotkanie z Markiem Pawłowskim, reżyserem filmu o Tańskich, oraz Małgorzatą Walczak, producentem filmowym, pracującymi dla TVP

 

PIĄTEK 13 kwietnia, godz. 11.25

Prezentacja lotnia 3D

Wręczenie nagród w konkursie „Od Ikara do kosmosu – marzenia o lataniu” – kpt. Wojciech Tomaszewski

Wręczenie nagród za szkolny konkurs wiedzy o Patronie

Gość specjalny Adam Sikorski – twórca programu TVP Historia „Było… nie minęło”

Emisja najnowszego odcinka „Archiwum”

Zaproszenie do udziału w XXXV Międzynarodowych Dniach Ochrony Zabytków w Żyrardowie

Komitet Organizacyjny Obchodów XXXV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie zaprasza na  Powiatowe Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Ziemi Żyrardowskiej, które odbędzie się w dniu 18 kwietnia 2018 r. o godz. 12.00. w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Dittricha 1

Organizatorami są: Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Powiatu Żyrardowskiego, Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Koło Przewodników i Pilotów PTTK „Belferek” w Żyrardowie, Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic w Żyrardowie i Komisja Opieki nad Zabytkami Oddziału PTTK w Żyrardowie.

Program konwersatorium w dniu 18.04.2018 r.

1. Wprowadzenie

2. Powitanie i słowo Starosty,

3. Wręczenie wyróżnień laureatom konkursu „Poznajemy Ojcowiznę, 2018”

4. Pozycja dziecka w żyrardowskiej rodzinie robotniczej na przełomie XIX i XX wieku – Katarzyna Siatkowska - Muzeum Mazowsza Zachodniego.

5. Polskie drogi do niepodległości – Jan Engelgard - Muzeum Niepodległości, Kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

6. Inne ważne rocznice obchodzone w Żyrardowie w roku 2018,

7. Dyskusja, podsumowanie spotkania i część towarzyska.

 

W programie obchodów XXXV Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Żyrardowie ponadto:

VIII Otwarcie Sezonu Turystycznego pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika

 

 14.04.2018 r. (sobota) godz. 10.00 – 14.00

Godz. 10.00 Powitanie uczestników 8 Otwarcia Sezonu Turystycznego na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żyrardowie (Plac Dworcowy PKP) i wymarsz na trasy XXXIV Rajdu „Szlakiem Zabytków Żyrardowa” (4 trasy rajdowe):

a. „Szlakiem Pisi Gągoliny na zaproszenie rodziny Państwa Bobrów z Korytowa” ze zwiedzeniem „Dendrologicznej Ścieżki Edukacyjnej w Parku im. Karola Augusta Dittricha w Żyrardowie”; organizator: Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic

b. „Szlakiem Pawła Hulki – Laskowskiego, red. Macieja Twardowskiego i red. Jerzego Koziarskiego po Żyrardowie”; organizator: Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie i Komisja Opieki nad Zabytkami PTTK w Żyrardowie

c. Turystyczno – Rekreacyjna Impreza na Orientację na terenie zabytkowej XIX/XX - wiecznej osady fabrycznej; organizator: Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie i Komisja Opieki nad Zabytkami PTTK w Żyrardowie

d.  spacer po Żyrardowie wzdłuż miejskiego szlaku turystycznego wyznakowanego przez PTTK w 2008 roku przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie; organizator: Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa w Żyrardowie

Ok. godz. 14.00 Podsumowanie rajdu w Parku im. Karola Augusta Dittricha; wręczenie certyfikatów i nagród

 

15.04.2018 r. (niedziela) godz. 8.00 – 20.00

- XXXII Sejmik Krajoznawczy „Pałace i dworki, których nie znacie – Dworki II Rzeczypospolitej w Sulejówku” poświęcony zabytkom Sulejówka, miejscowości Marszałka Józefa Piłsudskiego; w trakcie pobytu w Sulejówku odbędzie się XXXIV Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Mazowsza oraz podsumowanie XXXIV Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę 2018” (dla młodzieży szkół Mazowsza Zachodniego); organizator: Koło Przewodników PTTK „Belferek” w Żyrardowie i Komisja Opieki nad Zabytkami PTTK w Żyrardowie;

 

 

 

Boisko w Mszczonowie jeszcze w tym roku

Pełną parą ruszyła budowa sportowego boiska wielofunkcyjnego przy Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół w Mszczonowie. Jeszcze przed Świętami Powiat Żyrardowski przekazał protokolarnie wykonawcy firmie Gardenia Sport plac budowy, a już od 4 kwietnia na terenie szkoły trwają prace.

Warto przypomnieć, że projekt budowy boiska przy powiatowych szkołach w Mszczonowie był już gotowy pod koniec 2015 r. Zarząd Powiatu, Wydział Oświaty Starostwa oraz dyrekcje Liceum i Zespołu Szkół w Mszczonowie solidnie przygotowywały się do inwestycji. To, że budowa takiego obiektu jest konieczna, nikogo nie trzeba było przekonywać. Konsultacje społeczne dotyczyły przede wszystkim określenia potrzeb przyszłych użytkowników kompleksu sportowego (uczniów oraz mieszkańców Mszczonowa), a co za tym idzie, zaprojektowania funkcjonalności poszczególnych części terenu. Ten zaś został podzielony na trzy sekcje. Główne miejsce zajmie duże boisko do piłki nożnej z bieżnią oraz miejscem do pchania kuli i skocznią w dal zabezpieczone wysokimi piłkochwytami i ogrodzeniem. Tuz obok zaprojektowane jest boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych – siatkówka, koszykówka, piłka ręczna. Ostatnią część będzie stanowiła strefa rekreacyjna z siłownią i urządzeniami do ćwiczeń aerobowych. Poszczególne części kompleksu będą połączone nowymi ścieżkami, a całość uzupełnią nowe nasadzenia roślinności i mała architektura ogrodowa. Na uwagę zasługuje także nowoczesne energooszczędne oświetlenie ledowe. W tym roku na pewno wybudujemy główne boisko i street workout, natomiast boisko boczne zgodnie z harmonogramem inwestycji zaplanowane jest do oddania na wiosnę 2019 r. Jest jednak szansa, że cały obiekt oddamy jeszcze w tym roku. To zależy od powodzenia wniosków na dofinansowanie budowy, które złożyliśmy w tym roku – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz.

Boisko wielofunkcyjne w Mszczonowie, które będzie kosztowało ponad 2 mln złotych, stanie się najnowocześniejszym tego typu obiektem w okolicy. Warto także przypomnieć, że w tym roku Powiat Żyrardowski odda do użytku nowy kompleks sportowy przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej.

Spotkanie z Anną Kamińską

Zapraszamy na spotkanie z autorką bestsellerowych biografii Simony Kossak i Wandy Rutkiewicz, które odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, przy ul. Karola Dittricha 1. Wstęp wolny!

Señorita Zuzia

W Raciborzu 6 kwietnia odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej, w którym po raz pierwszy udział wzięła przedstawicielka Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach. Podczas konkursu szkołę  reprezentowała  uczennica II klasy technikum hotelarskiego Zuzanna Gołębiowska, która dopiero drugi rok uczy się języka hiszpańskiego. W tegorocznym konkursie udział wzięło ponad siedemdziesięcioro uczestników. Jury było mile zaskoczone wysokim poziomem uczestników.

Zuzia pokazała swoje umiejętności wokalne w piosence Natalii Oreiro  pt. „Cambio dolor”.

W tym roku zwyciężczynią konkursu została półfinalistka ostatniej edycji programu The Voice of Poland, co oczywiście potwierdza wysoki poziom uczestników i świadczy o dużym zainteresowaniu wśród uzdolnionych muzycznie uczniów zgłębiających tajniki języka hiszpańskiego.

Zuzi gratulujemy pięknego występu i już czekamy na występ w przyszłym roku.

 

Sztuka przez duże F, nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019

Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, mieszkańcom bardziej znany jako „Elektryk” zmienia swoje oblicze z dnia na dzień. Szkoła przeżywa prawdziwy renesans i nie chodzi tylko o wielomilionowe inwestycje. Tych przecież trudno nie zauważyć. Rok temu Powiat Żyrardowski wybudował nowoczesną halę sportową, pod koniec ubiegłego roku pracownie zostały wyposażone w ultra nowoczesny sprzęt informatyczny oraz meble, w tym roku zakończy się generalny remont obiektu. To jednak nie wszystko.

Uczeń jest wybredny i swój rozum ma. Liczą się bowiem nie tylko drogie komputery i szykowane ławki. Atrakcyjna szkoła to przede wszystkim atrakcyjna oferta edukacyjna i kierunki, które dają szanse na dobrą przyszłość. Obok tradycyjnych kierunków takich jak elektryk, mechatronik i informatyk powstają nowe. W zeszłym roku szkoła uruchomiła klasę technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W tym roku dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 chce połączyć nowe technologie z zawodem jakże artystycznym. Już niedługo rozpocznie się nabór do klasy technik fotografii i multimediów.

Szkoły takiej daleko szukać. Najbliższe są w Warszawie i Radomsku, a przecież fotografików na najwyższym poziomie można kształcić w Żyrardowie. Nauka w zawodzie technik fotografii i multimediów przygotuje specjalistów, którzy będą w stanie stawić czoła wymagającemu i rozwijającemu się rynkowi szeroko pojętych usług cyfrowych. Nie jest sztuką robić zdjęcia telefonem. Sztuką jest fotografia, czyli wydobycie ze zdjęcia wymiarów, które zobaczyć i pokazać innym może jedynie profesjonalista, artysta. Szkoła zatrudnia wykwalifikowanych nauczycieli informatyki, ale nawiązała też współpracę z Prezesem Polskiego Towarzystwa Wideofilmowców. Zajęcia praktyczne będą odbywały się w doposażonej pracowni szkolnej oraz w powstającej w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie pracowni digitalizacji dokumentów i zbiorów. Zawód fotografika w obecnych czasach mimo dużej powszechności i dostępu do technologii przetwarzania obrazu wymaga olbrzymiej profesjonalizacji. Tu naprawdę trzeba posiadać wiedzę, umiejętności, doświadczenie i coś jeszcze – odrobinę artystycznej duszy.

Nowy kierunek da uczniom dwie kwalifikacje zawodowe: rejestracja, obróbka i publikacja obrazu oraz realizacja projektów multimedialnych. Absolwenci będą przygotowani do profesjonalnego fotografowania, obróbki i publikowania obrazu, przygotowywania planu zdjęciowego, wykonywania projektów graficznych i multimedialnych. Brzmi interesująco? Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie czeka na absolwentów gimnazjów!

XXXVIII Sesja Rady Powiatu

W dniu 16 kwietnia 2018 roku odbyła się XXXVIII Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Obrady otworzył i prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. W porządku obrad znalazło się kilka projektów uchwał zgłoszonych przez Zarząd Powiatu. Na początku Starosta Wojciech Szustakiewicz omówił uchwały, związane z funkcjonowaniem spółki Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. Pierwsza z nich dotyczyła wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o. o. Z uwagi na fakt, iż Spółka zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości położonej w Żyrardowie o powierzchni 0,0331 ha oznaczonej numerem działki 2587/12, sprzedaż poprzedzić powinna akceptacja organu właścicielskiego, którym jest Powiat Żyrardowski. W związku z powyższym, po przedstawieniu projektu uchwały przez Starostę oraz po pozytywnej opinii Komisji Budżetu i Finansów przedstawionej przez Wiceprzewodniczącego Komisji Mariana Czyżewskiego, radni jednogłośnie zgodzili się na sprzedaż ww. działki. Projekt drugiej uchwały dotyczył wyrażenia zgody na zmianę aktu założycielskiego (umowy) spółki Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. Stosownie do postanowienia aktu założycielskiego, zmiana umowy Spółki wymaga wcześniejszej akceptacji Rady Powiatu. Zmiana umowy Spółki wynikała między innymi z potrzeby dostosowaniu opisu działalności Spółki do brzmienia ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, uaktualnieniu wysokości kapitału zakładowego do wysokości, jaką kapitał zakładowy Spółki ma w chwili obecnej, a także doprecyzowania i dostosowania zapisów do obowiązującego stanu prawnego. Projekt tej uchwały wywołał dyskusję, bowiem jak odnotował radny Grzegorz Obłękowski, projekt uchwały nie był przedmiotem oceny właściwej komisji rady. Nie kwestionowano celowości podejmowania uchwały, ale sposób procedowania, dlatego podczas głosowania nie było jednomyślności. Za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych, wstrzymało się pięciu, a dwoje radnych było przeciw.

Następnie Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Żyrardowie mł. bryg. Roman Murgrabia przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa pożarowego powiatu żyrardowskiego za rok 2017 (tę informację publikujemy poniżej w załączonym pliku pdf).

W drugiej części uchwałodawczej jako pierwsza projekty uchwał przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz. Były to uchwały - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego oraz zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na 2018 rok. Wprowadzane zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Żyrardowskiego wynikały ze zmian wprowadzanych do uchwały budżetowej. Radni przyjmując powyższe uchwały zwiększyli łącznie dochody budżetu Powiatu o kwotę 1.234.240,00 zł. Wpływ na zmianę miały między innymi: pomoc finansowa Gminy Wiskitki na realizację inwestycji na drogach powiatowych w gminie Wiskitki (kwota 1.082.000,00 zł) oraz wypłata z depozytu sądowego odszkodowania za nabycie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad prawa własności nieruchomości położonych w gminie Wiskitki w związku z budową dróg krajowych (kwota 100.000,00 zł).

Wsparcie Gminy Wiskitki dotyczy przebudowy dróg: nr 3834W Szymanów Aleksandrów, nr 4702W Wiskitki-Łubno-Franciszków,  nr 4729W Wiskitki-Działki-Żyrardów, nr 4703W Miedniewice-Franciszków, 3839 W Szymanów-Oryszew-Miedniewice i skrzyżowania drogi nr 4135W Bieniewice-Bronisławów-Wiskitki z drogą powiatową nr 4701W Oryszew-Henryszew-Międzyborów we wsi Nowy Drzewicz”.

Projekty uchwał zaopiniowała wcześniej Komisja Budżetu i Mienia Komunalnego, a pozytywne opinie dla tych uchwał przedstawił Wiceprzewodniczący Komisji Marian Czyżewski. Uchwały, przy jednym głosie wstrzymującym, poparło 15 pozostałych członków Rady. Po przyjęciu tych uchwał plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2018 rok wynosi odpowiednio: 76.207.984,24 zł. i 81.147.057,80 zł.

Projekty kolejnych uchwał przedstawił Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Pierwsza z nich dotyczyła określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli. Uchwała określiła tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć niektórych nauczycieli, w tym psychologów, logopedów, terapeutów, doradców zawodowych, a także zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym. Zmiany zostały podyktowane wynikającym z odrębnych przepisów obniżeniem obowiązków ww. nauczycieli, co mogłoby skutkować zwiększeniem kosztów ich zatrudnienia poprzez wzrost liczby godzin ponadwymiarowych.

Druga uchwała, w sprawie projektu dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego oraz ustalenia sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych na terenie Powiatu Żyrardowskiego, wprowadziła do planu sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych na terenie Powiatu Żyrardowskiego Branżową Szkołę I stopnia w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, której organem prowadzącym jest Minister Sprawiedliwości.

Pozytywną opinię do projektu uchwał oświatowych przedstawił Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Krzysztof Waśkowski. W głosowaniu radni jednogłośnie przyjęli proponowane uchwały.

Ostatnią była uchwała w sprawie załatwienia skargi na Dyrektora PCPR. Opinię Komisji Rewizyjnej w tej sprawie przedstawiła Przewodnicząca Danuta Skibińska. Komisja po zapoznaniu się ze skargą wnioskowała o uznanie jej za bezzasadną. W głosowaniu radni jednogłośnie podzielili opinię Komisji.

Na zakończenie obrad Radny Grzegorz Kłosowski podziękował Staroście za przesłaną odpowiedź na wcześniej złożoną interpelację w sprawie stanu obrony cywilnej w mieście Żyrardowie i w powiecie żyrardowskim oraz zwrócił się, aby treść tej odpowiedzi przekazać wszystkim radnym.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Daniel Suchecki zamknął obrady XXXVIII Sesji.

 

7,7 mln złotych dla powiatowych szkół zawodowych

Ruszył projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Jego wartość to około 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Z tej puli ponad 7,7 mln trafi do szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Żyrardowski.

Rok temu Agencja Rozwoju Mazowsza rozpoczęła prace nad projektem, który z założenia miał objąć jak najwięcej szkół zawodowych, jednocześnie zabezpieczyć finansowanie wdrażania i realizacji aż do 2023 r. Oferta taka została skierowana również do samorządu powiatu żyrardowskiego. Wydział Oświaty szybko podjął temat i wszystkie aspekty współpracy zostały przeanalizowane z Zarządem Powiatu oraz z dyrektorkami szkół zawodowych. Przedsięwzięcie to jest bowiem nie lada wyzwaniem organizacyjnym. Wszystkie szkoły jednak zgodziły się na przystąpienie do projektu. W pierwszym etapie przeprowadzona była diagnoza szkolnictwa zawodowego oraz określenie potrzeb. Na tej podstawie szkoły wspólnie z powiatem żyrardowskim i Agencją Rozwoju Mazowsza zbudowały szereg działań zorientowanych na wdrożenie innowacyjnych programów w szkolnictwie zawodowym – mówi Adam Lemiesz, dyrektor powiatowej oświaty. Efekt zaskakuje skalą zadań: ponad 1000 uczniów odbędzie płatne staże, blisko 800 z nich dodatkowo weźmie udział w szkoleniach, wszyscy natomiast będą objęci doradztwem zawodowym. To jednak nie wszystko. Odbędą się zajęcia w ramach innowacji pedagogicznych, a nauczyciele otrzymają wsparcie szkoleniowe. Jak zawsze łakomym kąskiem jest doposażenie pracowni zawodowych. Projekt przewiduje na ten cel dla pięciu szkół powiatowych aż 1,2 mln złotych. Atrakcyjnie zapowiadają się również wyjazdy zawodoznawcze oraz wycieczki na targi i imprezy wystawiennicze. Projektu edukacyjnego na taką skalę jeszcze nie prowadziliśmy. Warto jednak podjąć to wyzwanie. Takie wsparcie będzie kolejnym ważnym krokiem w rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz.  Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców – dodaje wicestarosta Grzegorz Dobrowolski.

Podpisanie umowy między Województwem Mazowieckim, Agencją Rozwoju Mazowsza a Powiatem Żyrardowskim odbyło się 17 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. Sygnatariuszami umowy byli Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, starostwie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski oraz Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz. Agencję Rozwoju Mazowsza reprezentował Artur Andrysiak, członek Zarządu i jednocześnie szef projektu. W dynamicznie rozwijającym się województwie mazowieckim firmy i przedsiębiorstwa potrzebują coraz liczniejszych dobrze wykształconych pracowników. W związku z tym musimy wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego. Chcemy wzmocnić właśnie tę gałąź edukacji zarówno przez staże i praktyki zawodowe, jak też kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe – podkreślił podczas spotkania Marszałek Adam Struzik. Pierwsze zajęcia dla uczniów ruszają już od nowego roku szkolnego, a projekt będzie trwał do 31 marca 2023 r. Obejmie zatem kilka roczników. Całkowita kwota wsparcia dla Powiatu Żyrardowskiego wynosi 7.758.510 zł przy wkładzie własnym Powiatu rzeczowym i osobowym szacowanym na kwotę 206.000 zł. Projektem objęte są Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespół Szkół w Mszczonowie oraz Szkoła Branżowa I Stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żyrardowie. 

Poniżej znajduje się link z materiałem filmowym dotyczącym projektu

"Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego" 

Profilaktyka przede wszystkim

Z inicjatywy Prokuratora Rejonowego w Żyrardowie Starosta Powiatu Żyrardowskiego i przy wsparciu Partnerstwa Sieci Inicjatyw Senioralnych w dniu 23 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie zorganizował spotkanie, którego tematem było: „Oszustwa – profilaktyka i postępowanie w momencie pokrzywdzenia”. Wykład skierowany do seniorów wygłosiła Prokurator Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie Pani dr Małgorzata Szeroczyńska.

Seniorzy to najczęstsze ofiary nieuczciwych handlowców czy zwykłych oszustów. Wczesne ostrzeganie i profilaktyka pozwoliłaby uchronić wielu poszkodowanych, dlatego ważne jest informowanie o pojawiających się wciąż nowych zagrożeniach. Przestępstwa oszustwa stanowią obecnie jedno z najczęściej popełnianych naruszeń prawa, a ofiarami padają osoby nie świadome tych zagrożeń, ufne w kontaktach z innymi. Podczas spotkania Pani Prokurator przedstawiła szczegółowe informacje na temat metod oszustów a także sposobów postępowania w sytuacji gdy osoby starsze dotknie ten proceder.

 

drukuj

drukuj

Sesja w Wiskitkach zakończyła sprawozdawczość za rok 2017

W poniedziałek (23 kwietnia) w Urzędzie Gminy w Wiskitkach Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie- insp. Arkadiusz Zgieb wziął udział w sesji Rady Gminy. To już ostatnie z serii spotkań, na których szef żyrardowskich policjantów podsumował wyniki uzyskane w 2017 r.

Prezentacja wyników podzielona była na lokalne-dotyczące samej gminy oraz powiatowe. W pierwszej części wyniki podległych sobie policjantów przedstawił Kierownik Posterunku w Wiskitkach- st. asp. Tomasz Adamczyk opisując jak dużo pracy wykonali w ostatnim roku funkcjonariusze. Kolejnym punktem było odniesienie osiągnięć funkcjonariuszy do ogółu uzyskanych wyników przez wszystkie jednostki i komórki organizacyjne Policji w powiecie. Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie-insp. Arkadiusz Zgieb pochwalił na forum Kierownika Posterunku, za dobrze wykonaną przez jego podwładnych pracę. Oprócz przedstawienia stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu, insp. Arkadiusz Zgieb przedstawił wyniki funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przypomniał o aplikacji Moja Komenda, która pozwala szybko „namierzyć” odpowiednią jednostkę policji oraz dzielnicowego. Pan Komendant zwrócił także uwagę, na trudną sytuację kadrową żyrardowskiej Policji zapraszając do podjęcia działań, które wpłyną na jej stabilizację.

asp. Agnieszka Ciereszko

Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”

        W dniu 21 kwietnia 2018 odbył się  XXIII Ogólnopolski Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień – Plecień”. Organizatorem festiwalu jest Sierpeckie Centrum Kultury i Sztuki. Konkurs jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, ponieważ przez trzy dni odbywają się występy teatralne, taneczne i wokalne.

        W tym roku Młodzieżowy Dom Kultury miał bardzo silną reprezentację. W Festiwalu udział wzięli soliści:  Szymon Ślązak, Ryszard Litewnicki, Julia Ksit (op. Agnieszka Orzechowska), Zosia Świder i  zespół wokalny „Szałaputy” (op. Aleksandra Rudzińska). Wystąpiły także grupy taneczne  - „Luzik” i „Good Girls” działające w ramach Dziecięcej Akademii Tańca (op. Beata Bieganowska).

        Szymon Ślązak wystąpił  w kategorii 6-11 lat. Była to najliczniejsza grupa wykonawców, bo w tej kategorii wystąpiło aż 31 uczestników. Wśród jurorów zasiadała m. in. znana trenerka wokalna takich programów jak: „Twoja twarz brzmi znajomo”, X-Factor, „Mam talent”, wokalistka jazzowa Agnieszka Hekiert. Szymon uczęszcza na zajęcia zaledwie 3 miesiące. Był to jego pierwszy festiwal, ale zakończył dużym sukcesem. Nasz reprezentant znalazł się w gronie wyróżnionych laureatów.

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych zakończyli naukę

W szkołach powiatu żyrardowskiego 27 kwietnia odbyły się uroczystości  wręczenia świadectw absolwentom liceów i techników. Zdecydowana większość z nich czeka już tylko na egzaminy maturalne, a potem upragnione wakacje. W tym roku mogą być nieco dłuższe, wszak kariera naukowa dopiero się rozpoczyna. Studia przecież dopiero w październiku.

Każda szkoła doskonale przygotowała się do wręczenia świadectw. Ostatnie godziny uczniów w  murach szkoły to naprawdę niezwykłe chwile. Czas podziękowań nauczycielom, ale też wyrażenie uznania uczniom, zwłaszcza tym, którzy przez lata nauki wypracowali godne podziwu wyniki. Sukcesów gratulowali dyrektorzy, nauczyciele i rodzice. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego klas trzecich i czwartych Starostę Wojciecha Szustakiewicza reprezentował Dyrektor Wydziału Oświaty Adam Lemiesz oraz Barbara Smolarek i Karolina Olczak.

Najlepsi absolwenci oraz ich średnie:

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie – Sylwia Wałachowska (5,21), Weronika Sykacz (4,61), Karolina Góralska (4,07), Natalia Oziębło (4,83), Gabriela Kalinowska (4,23), Marta Majewska (4,04), Natalia Mojsa (4,0)

Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach – Patrycja Chudolińska (5,3, stypendystka Prezesa Rady Ministrów i Marszałka Województwa Mazowieckiego), Monika Kremska (5,26), Katarzyna Kuran (4,77), Karina Olszanowska (5,0), Jan Sobierajski (4,81)

Zespół Szkół w Mszczonowie - Adamek Aneta (4,5), Majchrzak Aleksandra (4,14), Nabrzyski Kamil (41,5), Kupińska  Patrycja (4,21), Wasiak Patrycja (4,73), Biały Dominik (4,08)

Liceum Ogólnokształcące w Mszczonowie - Norbert Michalski (5,56 oraz finalista XXX Olimpiady Filozoficznej, laureat Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego), Aleksandra Wróblewska (5,38), Agata Frączkiewicz (4,33), Monika Smusz (4,22), Aleksandra Rudzka (4,1), Katarzyna Jóźwiak (4,1), Dorota Dobrzyńska (4,0), Zuzanna Osuchowska (4,0), Magdalena Perzyna (4,0)

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej – Klaudia Zientek (4,82)

Zapraszamy na zlot pojazdów elektrycznych

W dniach 5 - 6 maja 2018 roku w Żyrardowie, na torze kolarskim przy ul. Stefana Żeromskiego 13 odbędzie się zlot pojazdów elektrycznych EV. Ósmą już edycję zlotu patronatem objął Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.

Zapraszamy do wzięcia udziału w zlocie wszelkie osoby zajmujące się budowaniem i przerabianiem pojazdów spalinowych i innych na pojazdy elektryczne, wszelkich producentów takich pojazdów, producentów akumulatorów, dostawców energii elektrycznej nastawionych na budowanie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Uczestnictwo w zlocie jest darmowe. Organizator zlotu oferuje darmowe miejsca na terenie toru oraz prąd. Zainteresowanych udziałem zapraszamy do wcześniejszego zgłaszania swojego udziału pod numer telefonu: +48 606116824. Więcej informacji na bieżąco na temat imprezy znajdą Państwo pod adresem http://zyrardow24h.eu

Julia Ksit wyróżniona w Warszawie

Już po raz XVI Dom Kultury „Kolorowa„ we współpracy z Ośrodkiem Kultury „Arsus” w dzielnicy Ursus m. st. Warszawy, był organizatorem konkursu piosenkarskiego „Tulipanada”. Konkurs  organizowany jest pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Ursus. W tym roku honorowy patronat objęły Anna Bernat  i Barbara Kolago, autorki piosenek dziecięcych.

Uczestnicy starszych kategorii reprezentowali utwory z repertuaru Wojciecha Młynarskiego. Przegląd miał charakter trzy etapowy. W pierwszych eliminacjach w kat. 13-17 lat wzięło udział aż 96 uczestników. Nasza reprezentantka Julia Ksit pomyślnie przeszła kwalifikacje i dotarła do drugiego etapu gdzie rywalizowało już 21 uczestników. Miło nam poinformować, że w gronie ścisłych finalistów znalazło się tylko 9 wokalistów, w tym Julia zdobywając wyróżnienie. Naszej wokalistce serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Ruszyła szkoła baristów

Nowości w ofercie edukacyjnej 2018/2019

Kiedy szkoła osiąga sukcesy, notowana jest „Brązową Tarczą” w rankingu Perspektyw, uczniowie od kilku lat regularnie wyjeżdżają na praktyki do Czech, Austrii i Grecji – można spocząć na laurach? Zapewne wielu odpowie, że tak. Jednak nie dyrekcja Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach.

Technikum hotelarskie w Wiskitkach mimo, że ma dopiero 10 lat może pochwalić się nie lichym dorobkiem. Największym sukcesem są oczywiście absolwenci, którzy doskonale odnajdują się nie tylko na lokalnym rynku pracy. Niektórzy osiągnęli sukces za granicą. Świat jednak nie stoi w miejscu, a branża hotelarska jest niezwykle dynamiczna. Czas zatem na innowacje. Przysłowie głosi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Jednak za kilka lat to „lepsze” stanie się „dobrym” i znowu nadejdzie czas szukania nowych pomysłów. To jest właśnie rozwój.

Od nowego roku szkolnego w Technikum Hotelarskim Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach pojawią się dwie atrakcyjne innowacje – barista i kelner. Od teraz absolwenci dodatkowo będą mieli dwa fachy więcej w ręku. Barista posiada wiedzę o różnych gatunkach kaw, jej jakości, sposobach przygotowywania i podawania - umie odpowiednio dobierać proporcje składników, zna różne metody parzenia, potrafi się rozeznać w różnych gatunkach mleka i umie serwować napoje na wiele sposobów. Barista potrafi dobrać odpowiednie gatunki kawy, aby powstał napój zgodny z oczekiwania klienta, dopasowany do podawanej potrawy. To nie wszystko. Dobry fachowiec potrafi także przygotować kawy artystyczne, które poza zaletami smakowymi, intrygują również wyglądem. Dzięki baristom parzenie i podawanie kawy z czynności prozaicznej urosło do rangi sztuki. Sztuka ta zakodowana jest we wzorze 4 M -   la miscela, la maccinodosatore, la macchina, la mano (z włoskiego: mieszanka, młynek, maszyna-ekspres, manualne umiejętności – ręka baristy). Z taka wiedzą absolwenci z Wiskitek śmiało mogą ruszyć na podbój Włoch. Podobną sztuką jest zawód kelnera. Tu jednak zadaniem jest zbudowanie trwałej autentycznej relacji z klientem. Do lamusa przeszło przekonanie, że kelnerzy tylko podają menu, przynoszą potrawy i dbają o wygląd stołu. Kelner jest najczęściej wizytówką restauracji czy hotelu. To on buduje wizerunek. O tym szybko przekonają się przyszli uczniowie wiskickiego technikum, którzy trafią na praktyki do nowego partnera szkoły Hotelu Afrodyta Business SPA.

Jak widać szkoły powiatu żyrardowskiego dobrze przygotowały się do nowego roku szkolnego 2018/2019. Innowacje pedagogiczne, nowe inwestycje, remonty i wyposażenie pracowni oraz bibliotek. Wszystko zaś spina doskonale przygotowana kadra pedagogiczna i fantastyczna atmosfera. Dobre szkoły są naprawdę blisko, a rekrutacja do nich rusza już 10 maja. Elektroniczny nabór prowadzony jest pod adresem https://nabor.pcss.pl/zyrardow/

Rozpoczyna się rekrutacja do szkół

Już od 10 maja 2018 r. absolwenci gimnazjów będą mogli rekrutować się do szkół ponadgimnazjalnych. Rozpoczął się ważny czas nie tylko dla samych uczniów, ale także dla rodziców. Powiat Żyrardowski przygotował gimnazjalistom szeroką ofertę edukacyjną, co najważniejsze niezwykle nowoczesną i atrakcyjną. W tym roku jest sporo nowości – klasa kolejarzy pod patronatem PKP Intercity, klasa fitness, technikum obsługi portów i terminali, technikum hotelarskie z innowacją barista i kelner, czy technikum fotografii i multimediów.

Nie kryję także satysfakcji z inwestycji w naszych szkołach, budowy nowych boisk, remontów i doposażenia pracowni informatycznych oraz zawodowych, czy zakupu książek. W zeszłym roku na komputery, pomoce dydaktyczne i nowe meble wydaliśmy blisko 800.000 zł. W każdym roku nasi nauczyciele podnoszą kwalifikacje zawodowe, a przy modernizacji programów rozwojowych szkół korzystamy z pieniędzy unijnych. Najlepsi uczniowie techników wyjeżdżają na staże zagraniczne do Włoch i Grecji. Od nowego roku szkolnego rozpoczniemy realizację projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”, dzięki któremu nasze szkoły wzmocnimy kwotą 7,7 mln złotych. Wszystko po to, aby stworzyć uczniom jak najlepsze warunki oraz niezwykle kreatywną przestrzeń zdobywania wiedzy, umiejętności i doświadczenia.

O każdej szkole można dowiedzieć się więcej na stronach internetowych Powiatu, placówek oświatowych, czy na portalach społecznościowych. Pełna oferta wraz z aktualnym informatorem znajduje się pod adresem – www.nabor.pcss.pl/zyrardow. Jest to bardzo ważny adres, ponieważ tam odbywa się elektroniczny nabór do naszych szkół. Absolwenci gimnazjów mogą rekrutować się od 10 do 18 maja. Serdecznie zapraszam. Jesteśmy gotowi na Wasz sukces, a dobre szkoły są naprawdę blisko Was.

 

Wojciech Szustakiewicz, Starosta Żyrardowski

Młodzież zna przepisy ruchu drogowego

Po eliminacjach szkolnych i gminnych przyszedł czas na eliminacje powiatowe. W Szkole Podstawowej Nr 2 w Żyrardowie 10 maja uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści z całego powiatu zmagali się z zadaniami Turnieju „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”.

Konkurs organizowany przez Polski Związek Motorowy  od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów. O jego sile nie stanowią wcale nagrody, choć i te są atrakcyjne. Formuła konkursu, która łączy sprawdzenie wiedzy teoretycznej z praktyczną sprawia, że dla większości uczniów udział w zawodach jest nie lada wyzwaniem i realnym sprawdzianem umiejętności. Najważniejsze jest zdobycie umiejętności, które pozwolą na bezpieczne zachowanie się na drodze. Jeżeli dzięki temu Turniejowi uda się uniknąć choć jednego wypadku, zdarzenia drogowego z udziałem młodych ludzi możemy mówić o wielkim sukcesie – podkreśla wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Cieszę się, że z każdym rokiem poziom konkursu jest coraz wyższy, a uczniowie naprawdę lepiej znają przepisy ruchu drogowego. Jestem dla nich pełen uznania – dodaje Paweł Myszkowski Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Drogowego Starostwa Powiatowego.

Etap powiatowy zorganizowany był przez wydziały Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komunikacji i Transportu Drogowego Starostwa Powiatowego w Żyrardowie przy nieocenionej pomocy Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie i dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 2.

Klasyfikacja eliminacji powiatowych.

Szkoły Podstawowe: 1 miejsce Szkoła Podstawowa Nr 7 w Żyrardowie, 2 miejsce Szkoła Podstawowa w Kuklówce, 3 miejsce Szkoła Podstawowa w Wiskitkach.

Gimnazja: 1 miejsce Gimnazjum Nr 3 w Żyrardowie, 2 miejsce Gimnazjum w Bartnikach, 3 miejsce Gimnazjum Nr 2 w Żyrardowie.

Maj pełen sukcesów plastycznych wychowanków Młodeku

I. Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie była organizatorem XV Ogólnopolskiego  Konkursu Twórczości Plastycznej: „Świat w oczach najmłodszych- Rodzinne pasje”. Na konkurs nadesłano 859 prac plastycznych autorów w wieku od 3 do 9 lat z 58 placówek oświatowych, w tym z 31 szkół podstawowych, 19 przedszkoli, 8 ośrodków kultury i 3 zgłoszenia indywidualne. Autorami prac były dzieci z całej Polski a także z Kijowa.                   

Jury w składzie:

• dr hab. Adam Panek - artysta grafik, wykładowca Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie,

• Łukasz Głowacki - artysta plastyk, nauczyciel Liceum Plastycznego w Nałęczowie,

• Zbigniew Strzyżyński - artysta plastyk, nauczyciel Liceum Plastycznego w Nałęczowie

 przyznało wyróżnienie Mai Nikodem  (8 lat) z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie(nauczyciel - p. Agnieszka Kaźmierczak).

Uroczyste podsumowanie odbyło się w szkole, podczas którego Burmistrz Nałęczowa  Andrzej Ćwiek wręczył nagrody.

Trwałą pamiątką XV Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej: „Świat w oczach najmłodszych-Rodzinne pasje” jest barwny katalog  z reprodukcjami najlepszych prac.

II. Pałac Młodzieży w Warszawie  po raz 23 zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „WARSZAWA MOJA STOLICA”. Komisja powołana przez organizatora oceniła1160 prac ze 123 placówek z całej Polski. Na wystawę zakwalifikowano 80 prac a 30 z nich nagrodzono równorzędnymi nagrodami. Jedną z nich odebrał Kamil Nartowski, l.10 z Młodzieżowego Domu Kultury. Wyróżnienia w postaci kwalifikacji do wystawy otrzymali: Iga Sieczka, l.6, Kacper Zgorzalski, l.12, Gabriela Wąsikowska, l.8, Paulina Górka, l.7, Rozalia Rosińska. Wymienieni młodzi plastycy pracują pod kierunkiem Pani Bożeny Liszewskiej.

Uroczyste podsumowanie, połączone z otwarciem wystawy i wręczeniem nagród odbyło się w Ogrodzie Zimowym Pałacu Młodzieży w Warszawie.             

III. Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny, Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie i Urzędem Gminy Aleksandrów zorganizowała jedenastą edycję konkursu plastycznego pn. „MALOWANE POEZJĄ” o zasięgu ogólnopolskim dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Wójt Gminy Aleksandrów, natomiast patronat medialny: „Poradnik Bibliotekarza, „Lustro Biblioteki”, „Guliwer” i „Nowa Gazeta Biłgorajska”. W  XI- tej edycji wzięło udział 1609 autorów ze 124 instytucji z terenu całej Polski.

Komisja Konkursowa w składzie: Anna Świca (nauczyciel plastyk z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju), Maria Stefania Szeliga (dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju), Dorota Kusztykiewicz (malarka, poetka, regionalistka) przyznała nagrody i wyróżnienia.

W II kategorii (klasy IV-VI szkoły podstawowej) wyróżnienie otrzymała Zuzanna Wargalla, z Młodzieżowego Dom Kultury w Żyrardowie za ilustrację do wiersza „Warzywa” Juliana Tuwima. Wyróżnienie w postaci kwalifikacji do wystawy otrzymała Karolina Lechniak za ilustrację do wiersza „Kokoszki”. Opiekunem Zuzanny i Karoliny jest Pani Bożena Liszewska

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Trwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Absolwenci gimnazjów jeszcze do 18 maja (do godz. 15.00) mogą rekrutować się do szkół ponadgimnazjalnych. Rozpoczął się ważny czas nie tylko dla samych uczniów, ale także dla rodziców. Powiat żyrardowski przygotował szeroką ofertę edukacyjną, co najważniejsze niezwykle nowoczesną i atrakcyjną. Kandydaci mogą zakładać swoje profile sami lub za pośrednictwem macierzystych gimnazjów. Proces trwa do 18 maja. Rekrutacja na stronie https://nabor.pcss.pl/zyrardow/ 

Dodatkowe informacje znajdują się na stronach:

Facebook - www.facebook.com/glosszkol/

Zespół Szkół Nr 1 - http://www.elektrykzyrardow.pl/

Zespół Szkół Nr 2 - http://www.zs2zyrardow.szkolnastrona.pl/

Zespół Szkół Nr 3 - http://www.zs3wiskitki.pl/

Liceum Ogólnokształcące w Mszczonowie - http://www.lomszczonow.w8w.pl/

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej - https://lopuszcza.edupage.org/

Zespół Szkół w Mszczonowie - http://www.zs-mszczonow.edu.pl/

 

Policja żyrardowska ma swoją maskotkę

W dniu 17 maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbyło się wręczenie nagród i rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego na wizerunek maskotki dla Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie, który został zorganizowany pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza i Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie insp. Arkadiusz Zgieba.

Oprócz organizatorów konkursu, na sali widowiskowej w Młodzieżowym Domu Kultury zebrało się jedenaścioro laureatów konkursu wraz z opiekunami oraz członkowie komisji konkursowej. Po krótkim przywitaniu głos zabrał Starosta Wojciech Szustakiewicz, który podziękował wszystkim za udział w konkursie i bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat idei konkursu. Kolejnym mówcą był Komendant insp. Arkadiusz Zgieb, który podkreślił jak ważną rolę w działaniach profilaktycznych odgrywa konkurs,  a także będzie odgrywała maskotka. Chwilę później nastąpił najważniejszy moment spotkania czyli wręczenie nagród, emocje do końca pozostawały na wysokim poziomie ponieważ wyniki znała jedynie komisja.

Sposród prawie trzystu prac komisja postanowiła wybrać następujące: 

I miejsce - Aleksandra Grenda z klasy III Szkoły Podstawowej w Kuklówce Radziejowickiej; 

II miejsce przypadło Milenie Zmorzyńskiej z klasy IIId oddziału gimnazjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiskitkach; 

III miejsce zajęła: Maja Cholewińska z klasy II Szkoły Podstawowej w Guzowie

Wyróżnienia natomiast przyznano autorom ośmiu prac, otrzymali je:

Filip Białek z klasy IIIa Szkoły Podstawowej w Korytowie,  Marta Cuper z klasy V Szkoły Podstawowej w Miedniewicach,  Michał Giża z klasy IIb oddziału gimnazjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiskitkach,  Amelia Kobus z klasy VI Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyrardowie,  Pola Kowalska z klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie, Nadia Okurowska z klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie, Karolina Stanio z klasy VII Szkoły Podstawowej w Walerianach i Wiktoria Wilk z grupy Misie z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Mszczonowie.

 Dla autorów zwycięskich prac Starosta Wojciech Szustakiewicz ufundował karty podarunkowe o nominałach - 500, 300 i 200 zł. 

Wszyscy laureaci otrzymali także drobne upominki oraz zestaw kasków i elementów odblaskowych  ufundowanych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.  Na koniec spotkania największą niespodzianką było zaprezentowanie tygryska-maskotki, której projekt w ekspresowym tempie powstał na podstawie zwycięskiej pracy Aleksandry Grendy. Pamiątkowe zdjęcia z maskotką i z organizatorami były dodatkową atrakcją dla uczestników.

Wystawa prac konkursowych, która zorganizowana została w Młodzieżowym Domu Kultury będzie dostępna dla oglądających do końca maja.

 

Już w środę kolejna debata

W najbliższą środę ( 23 maja) w Centrum Kultury w Żyrardowie o 18:00 rozpocznie się powiatowa ewaluacyjna debata społeczna , której inicjatorem jest insp. Arkadiusz Zgieb- Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie. Debata jest organizowana aby podsumować wnioski złożone przez mieszkańców na listopadowym spotkaniu.

To już kolejne spotkanie na które zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, dla których bezpieczeństwo jest równie ważne jak dla policjantów. W trakcie spotkania, oprócz omówienia realizacji wniosków złożonych przez mieszkańców w listopadzie poruszony zostanie przede wszystkim temat profilaktyki. Inspektor Arkadiusz Zgieb zaprezentuje wszystkim zebranym, jakie działania podejmują żyrardowscy funkcjonariusze w celu zapobiegania przestępstwom i wykroczeniom, a także demoralizacji najmłodszych.

Jeśli chcesz mieć wpływ na to co się dzieje, przyjdź i porozmawiaj! Zapraszamy.

 

Koncert gitarowy w MłoDeKu

            W piątek, 18 maja, odbył się koncert gitarzystów i wokalistek z zespołu wokalnego "Frajda" uczęszczających na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie. Zespoły zaprezentowały znane piosenki polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej.

            Utwory o zróżnicowanej stylistyce zostały wykonane w całości na żywo przy akompaniamencie zaprzyjaźnionych muzyków (Marceli Kuran - instr. klawiszowe, Tomasz Gąsowski - bas, Kajetan Skoneczny - perkusjonalia). Instruktorem grup gitarowych jest Sławomir Nalej, a opiekunem zespołu "Frajda" - Aleksandra Rudzińska. Koncert był podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy młodych artystów, a wykonanie bardzo spodobało się zebranej publiczności, rodzicom i przyjaciołom.

Żyrardowski sukces w brydżu sportowym

Brydżyści drużyny Bard13 reprezentujący powiat żyrardowski w miniony weekend wywalczyli awans do II ligi Polskiego Związku Brydża Sportowego. W barażu pokonali drużynę COME BACK Rzeszów i od sezonu 2018/2019 będą reprezentowali nasze barwy w rozgrywkach o klasę wyższą.

W tym sezonie drużyna Bard13 w składzie Michał Kilanowski (kapitan), Krzysztof Kwiatkowski, Robert Sadowski, Robert Siedlecki, Bogdan Radwański, Włodzimierz Wyrzykowski, Paweł Górmiński, Michał Kułakowski, Sylwester Sommer, Konrad Stenzel walczyła w rozgrywkach III ligi mazowieckiej. Uzyskała 3 miejsce i prawo do gry w barażach o II ligę. 72-rozdaniowy mecz barażowy odbył się w niedzielę 20 maja w podrzeszowskim Głogowie Małopolskim. Mecz z drużyną COME BACK Rzeszów, broniącą się przed spadkiem z II ligi, zakontraktowany był na sześć 12-rozdaniowych części. Początek meczu był bardzo wyrównany z lekką przewagą na stronę przeciwnika. Dopiero trzecia i piąta część gry zakończyła się zdecydowaną przewagą naszej drużyny i COME BACK Rzeszów poddał się bez dalszej walki. Nasi zawodnicy mogli świętować awans do II ligi.

Bardzo się cieszymy z awansu, który uzyskaliśmy i postępu w jakości gry, którego dokonały w czasie całego sezonu nasze pary. Rywalizacja w mazowieckiej III lidze jest bardzo wyrównana. Uznawana jest ona za najsilniejszą z III lig w Polsce. Dlatego tak trudno wspiąć się wyżej. Nam to się właśnie udało! - o sukcesie opowiada kapitan naszych zawodników - Michał Kilanowski. Teraz przed nami wakacje od brydża ligowego i dalsze doskonalenie gry w parach. Prace nad rozwojem systemów licytacyjnych i rozpracowywanie przeciwników. Nowy sezon ruszy na jesieni. Do tego czasu chcemy znaleźć sponsora, którego będziemy reprezentować. Wyższa liga to wyjazdy do Mielca i wyższe opłaty startowe. Dotychczas płaciliśmy za wszystko z własnych środków.

Brydż sportowy i towarzyski to fantastyczna wspaniała forma spędzania wolnego czasu i trenowania szarych komórek. Zawiera elementy matematyki, statystyki i rachunku prawdopodobieństwa oraz psychologii i teorii gier. Ale bez obaw. Tak w praktyce wystarczy smykałka karciana, obecność przy stoliku i liczenie do trzynastu. Brydż sportowy to rywalizacja o puchary i tytuły.

Grać można nauczyć się z książek, czasopism, programów komputerowych i internetu. A warto, bo uczy szybkiego liczenia, przewidywania, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i współpracy w parze. Jest grą błędów i uczy pokory. Wygrywa zazwyczaj ten, kto popełni mniej pomyłek. Badania naukowe dowodzą, że gra w brydża mocno redukuje ryzyko zachorowań na chorobę Alzheimera i inne z obszaru demencji starczej. W brydża grają dzieci i 100. letni seniorzy.

Przed kilkunastoma laty brydż sportowy był bardzo popularny w Żyrardowie. Na lokalne turnieje w ODK czy MDK przychodziło kilkanaście a nawet kilkadziesiąt par. Może II-ligowy Bard13 przyczyni się do reaktywacji tego sportu w naszym mieście?

Naszym brydżystom gratulujemy sukcesu, życzymy powodzenia i dalszych zwycięstw. A Państwa zachęcamy do gry w brydża.

Angelika Kaliszewska na uroczystej gali w Galerii Porczyńskich w Warszawie

        Angelika Kaliszewska – uzdolniona recytatorka z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie - została wyróżniona na w XV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Polskiej Poezji Patriotycznej ,,Witaj Majowa Jutrzenko”. Konkurs został zorganizowany dla uczczenia 100–lecia  Polski Niepodległej.

            Angelika uczestniczyła w uroczystej gali wręczenia nagród, która odbyła się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II - Galeria Porczyńskich w Warszawie. Dziewczynka otrzymała w nagrodę imienną statuetkę, dyplom i książkę. Angelika uczęszcza na zajęcia recytatorskie i teatr „Maskarada”, prowadzony przez panią Ewę Szklarską.

            Placówka otrzymała przy tej okazji specjalne podziękowanie za wspieranie swoim udziałem kolejnych edycji konkursu, a tym samym krzewienie wzniosłych wartości wśród dzieci i młodzieży oraz piękny pamiątkowy album.

 

Polak, chociaż stąd między narodami słynny.

Że bardziej niżli życie kocha kraj rodzinny,

Gotów zawżdy rzucić go, puścić się w kraj świata,

W nędzy i poniewierce  przeżyć długie lata,

Walcząc z ludźmi z losem, póki mu śród burzy

Przyświeca ta nadzieja, że Ojczyźnie służy.

 ,,Pan Tadeusz”- Adam Mickiewicz

Grzegorzewska z Tańskim idą na zakupy

W budżecie Powiatu Żyrardowskiego w tym roku zaplanowane są pieniądze na doposażenie pracowni informatycznych w szkołach. Doposażanie szkół w nowy sprzęt informatyczny rozpoczęło się trzy lata temu, kiedy to Zarząd Powiatu wdrożył plan pod roboczą nazwą „31000”. Taką bowiem podstawową kwotę przeznaczono na pracownie informatyczne w każdej szkole. Do tej pory działaniem tym objęto pięć szkół, z czego dwie - Zespół Szkół w Mszczonowie i Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie w zeszłym roku. Nowe komputery w tych placówkach już pracują. Dwa lata wcześniej wzbogaciły się: Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespół Szkół Nr 1 oraz Liceum w Mszczonowie.

Jeszcze przed wakacjami na zakupy wybierają się - Liceum Ogólnokształcące im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Żyrardowie. Pierwsza szkoła planuje wzbogacić istniejącą infrastrukturę teleinformatyczną o lepsze serwery oraz dodatkowe laptopy (11 szt.). Liceum kupi także dodatkowe instalacje, które lepiej przygotują do korzystania z doprowadzanego właśnie światłowodu. Żyrardowski Ośrodek natomiast potrzebuje specjalistycznego oprogramowania do nauki plastyki dzieci niepełnosprawnych oraz komputerów i osprzętu, na którym będą mogły swobodnie pracować dzieci ze szczególnymi potrzebami. Dlatego w koszyku znajdą się specjalnie dostosowane dla osób niepełnosprawnych myszki, klawiatury i ekrany. Doposażenie obydwu pracowni będzie kosztował w sumie 62 tysięcy złotych. Jest to kolejny krok w modernizacji pracowni w powiatowych szkołach.

W następnym roku planem modernizacji technologii informatyczno-komunikacyjnych objęte będą Młodzieżowy Dom Kultury oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Kontakt z nami

Dane adresowe

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
 
NIP 838-16-10-589
 

Kontakt

tel:
46 855 37 17,
046 855 35 99,
046 855 22 19
fax: 046 855 20 21
email:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Godziny pracy urzędu

poniedziałek: 8.00 - 16.00
wtorek: 8.00 - 16.00
środa: 8.00 - 17.00
czwartek:8.00 - 16.00
piątek: 8.00 - 15.00

Numery rachunków bankowych

1. Opłaty komunikacyjne, geodezyjne,    holowanie i parking, za najem i karty wędkarskie

    43 9302 0004 5500 1296 2000 0280

2. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, za karty parkingowe

    45 9302 0004 5500 1296 2000 0050

3. Opłaty ewidencyjne, wadia, zabezpieczenia

    79 9302 0004 5500 1296 2000 0020

4. Opłaty skarbowe za pozwolenia na budowę, wodno-prawne, zaświadczenia

    63 1020 1026 0000 1702 0272 9325

Projekt i wykonanie: extranet.pl
powered by netadmin 7.00