Powiat Żyrardowski

Menu

Treść

Udane Targi

I Akademickie Targi Edukacyjne w Żyrardowie, które odbyły się 14 lutego w Hali Sportowej „Elektryk” organizatorzy mogą zaliczyć do udanych imprez.  Wydarzenie adresowane głównie do młodych ludzi, którzy w tym roku staną przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej, zgromadziło w sumie ponad 500 uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego.

Już od godziny 11.00 pierwsi uczniowie odwiedzali stoiska przygotowane przez uczelnie wyższe. Pierwsza edycja żyrardowskich targów przyciągnęła dziesięciu wystawców, a wśród nich były Społeczna Akademia Nauk z Łodzi, Akademia Biznesu Vistula Warszawa, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia Warszawa, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej Toruń, Akademia Leona Koźmińskiego Warszawa, Studium Pracowników Medycznych Warszawa Łódź, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Korczaka, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań, Uczelnia Łazarskiego Warszawa, Uczelnia Techniczno-Handlowa Warszawa. Punktualnie o 11.30 Targi otworzył Starosta Wojciech Szustakiewicz. Zmieniamy dla Was nasze szkoły, modernizujemy kierunki nauczania, tworzymy nowoczesną przestrzeń edukacji. Wszystko po to, żebyście rozwijali się i dobrze pokierowali swoimi karierami naukowymi i zawodowymi. Podczas dzisiejszej imprezy chcemy wesprzeć Was w ważnym wyborze dalszej drogi edukacji – powiedział do uczniów Starosta. W podobnym tonie wypowiedział się Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski – Powiat Żyrardowski współpracując z wyższymi uczelniami współtworzy ofertę dla przyszłych studentów, absolwentów szkół powiatu żyrardowskiego.

Sami uczniowie byli zainteresowani prezentacjami przygotowanymi przez wystawców. Materiały informacyjne szybko znikały ze stoisk, a przy niektórych ustawiały się długie kolejki. Przedstawiciele szkół wyższych są bardzo zadowoleni z żyrardowskich targów. Nie spodziewali się takiej frekwencji i takiego zainteresowania. Mam nadzieję, że za rok zorganizujemy kolejną edycję imprezy. Zapewniam, że wystawców będzie jeszcze więcej. Nie sposób także w tymi miejscu nie pochwalić perfekcyjnie przygotowanego obiektu. To duża zasługa dyrekcji i pracowników Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie – podsumował Mariusz Glinkowski, inicjator Akademickich Targów Edukacyjnych oraz dyrektor Wydziału Zamiejscowego Społecznej Akademii Nauk w Zduńskiej Woli i Sieradzu.

Targi odwiedził także Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki. Nad całością czuwali Barbara Gruchal Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego Adam Lemiesz oraz Kierownik hali sportowej Krzysztof Dziwisz.

Więc chodź, pomaluj mój Kosmos

Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Od Ikara do Kosmosu – marzenia o lataniu”. Konkurs został objęty patronatem przez Kapitana Wojciecha Tomaszewskiego i Fundację „Było, nie minęło” Adama Sikorskiego.

Konkurs adresowany jest do uczniów klas 7. szkół podstawowych oraz gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatywa jest doskonałym pomysłem na upowszechnienie wiedzy o niesamowitym człowieku, konstruktorze, prekursorze polskiego lotnictwa, artyście i marzycielu Czesławie Tańskim, patronie puszczańskiego Liceum. W ten sposób szkoła obchodzi również Narodowe Święto Niepodległości i stulecie lotnictwa w Polsce tak przecież związanego z Niepodległą. Organizatorzy nie bagatelizują strony artystycznej konkursu, dlatego do współpracy został zaproszony Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie.

Konkurs trwa od 06.02.2018 do 28.03.2018 roku. Termin doręczenia prac plastycznych do liceum upływa 28 marca 2018 roku. Szczegóły i regulamin dostępny jest na stronie www.lopuszcza.edu.pl

Dyrektorzy szkół porozmawiają o ryzyku zawodowym

Powiat Żyrardowski od ponad dwóch lat organizuje Forum Dyrektorów Placówek Oświaty.  Pierwsze spotkanie odbyło się w grudniu 2016 r. i  zostało dobrze przyjęte przez uczestników, jak też wysoko ocenione przez gości i prelegentów. Wtedy dyrektorzy szkół rozmawiali z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji Narodowej o systemowej reformie oświaty.

Rok temu miejscem forum było Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej. Goście zgłębili temat coachingu w edukacji. W tym roku gospodarzem Forum Dyrektorów Oświaty jest Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, a tematem przewodnim jest ryzyko zawodowe w pracy nauczyciela. Niezmiennie uważam, że wymiana doświadczeń i zdobywanie wiedzy w gronie osób, które tworzą oświatę i edukację zarówno formalną jak i nieformalną, tu mam oczywiście na myśli sektor NGO, w miastach i gminach powiatu żyrardowskiego nie tylko wzmacnia więzi, ale nade wszystko tworzy spójną ofertę edukacyjną, z której mogą korzystać uczniowie naszych szkół – mówi starosta Wojciech Szustakiewicz. Szereg działań podjętych w ostatnich latach przez powiatowy wydział oświaty zmierza właśnie do tego, żeby zbudować nowoczesną przestrzeń w edukacji i miejsce atrakcyjne dla młodych ludzi. To przecież stwarza szanse na to, że coraz więcej osób będzie zostawało w powiecie, tu realizowało swoje plany edukacyjne, zawodowe, czy osobiste.

Organizatorzy zapraszają na spotkanie dyrektorów wszystkich szkół, przedstawicieli instytucji związanych z oświatą, członków organizacji pozarządowych, pracowników samorządów miast i gmin powiatu żyrardowskiego. Wystarczy zgłosić swój udział pod numerem telefonu 46 8541003 (sekretariat Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach).

Program III Powiatowego Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych - 23 lutego 2018 r. w godzinach 8.30 – 12.30 w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach, ul. Kościuszki 25.

8.30 - przybycie uczestników, kawa

8.45 - powitanie i otwarcie Forum przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego,

9.00 - "Ryzyko zawodowe, postępowanie powypadkowe i zasady odpowiedzialności pracowników oświaty"- Adam Walas Biuro Prawne, seminarium z dyskusją,

W ramach seminarium omówione będą m.in.:

• Postępowanie podczas wypadku nauczyciela lub innego pracownika szkoły, 

• Postępowanie podczas wypadku ucznia,

• Postepowanie w najczęstszych sytuacjach,

• Odpowiedzialność karna, pracownicza, cywilna pracowników szkoły. 

• Obowiązki z zakresu bezpieczeństwa wobec nauczycieli i innych pracowników placówki oświatowej,

11.00  – przerwa kawowa, 

11.30 – podsumowanie projektu staży zagranicznych uczniów Technikum ZS Nr 3 w ramach Programu Erasmus+,

12.00 – poczęstunek i degustacja specjałów kuchni greckiej.

Potwierdzenie uczestnictwa do dnia 20 lutego 2018 r. Kontakt: sekretariat ZS Nr 3, tel. 468541003

Powiatowy konkurs dziennikarski „Niedziela bez Teleranka. Stan wojenny oczami dziecka”

Ponad 36 lat temu skończyła się zwykła, szara codzienność Polaków żyjących w socjalistycznym reżimie. Rada Państwa na terenie całego kraju ogłosiła niezgodny z konstytucją stan wojenny. Na okres 18 miesięcy wyprowadzono na ulice naszych miast tysiące czołgów, wozów opancerzonych oraz 100 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa. Zarządzono godzinę policyjną, wzmożono inwigilację do niespotykanej wcześniej skali oraz internowano opozycję i wszystkich tych, którzy mogli przeciwstawić się przejęciu władzy przez wojsko…

Stan wojenny z lat 1981 - 83 dotknął wszystkich Polaków. Wojsko i służby bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad każdą działalnością państwa. Nawet programy telewizyjne były prowadzone przez żołnierzy i funkcjonariuszy, a popularny wśród dzieci i młodzieży niedzielny Teleranek, zniknął z ramówki. Jak stan wojenny odbierało młode pokolenie Polaków, dla których szarość PRL, nabrała w tych dniach mroczniejszych barw? Jak radzili sobie z tą smutną rzeczywistością najmłodsi, a jak nastolatkowie, powoli wchodzący w okres dorosłości? Jeśli chcesz poznać prawdę, musisz ich o to zapytać i przeprowadzić z nimi wywiad!

Dla laureatów organizatorzy przewidzieli niezwykle atrakcyjne nagrody. Pięć osób pod czujnym, a nade wszystkim profesjonalnym okiem doświadczonego żurnalisty weźmie udział w warsztatach dziennikarskich, podczas których będzie przygotowywany materiał telewizyjny do Kuriera Mazowieckiego w TVP3. Dodatkowo nagrody rzeczowe (markowe pióra) przekaże starosta Wojciech Szustakiewicz, który objął konkurs patronatem oraz Krystyna Lenarczyk prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa”. Dla części gimnazjalistów będzie to także doskonała okazja do podpatrzenia, jak pracuje klasa dziennikarska w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach.

Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie www.muzeumzyrardow.pl i stronie www.zs3wiskitki.pl

Pogrążeni w smutku

Z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wiktorii Żak, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej, która ucierpiała w tragicznym wypadku samochodowym. Smutek, którego nie możemy opisać przelewamy w myśli i modlitwę.

Starostowie wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego

Elektroniczna rezerwacja

Ta wiadomość powinna zainteresować osoby planujące wizytę w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Żyrardowie. Nowoczesny system kolejkowy z wykorzystaniem biletomatu funkcjonuje już od stycznia b.r., jednak od dziś możliwa jest też rezerwacja terminu wizyt przez internet.

Celem wprowadzenia zmian jest usprawnienie obsługi klientów i uporządkowanie kolejek do poszczególnych punktów obsługi.

W przypadku rezerwacji terminu wizyty przez internet należy wejść na stronę http://biletomat.powiat-zyrardowski.pl/ i postępować zgodnie z zamieszczonymi tam instrukcjami.

O potwierdzeniu rezerwacji klienci zostaną natychmiast powiadomieni elektronicznie na podany przez klienta adres skrzynki poczty elektronicznej. Wiadomość taka zawiera kod rezerwacji, który trzeba wpisać po przybyciu do Urzędu oraz adresy linków potwierdzających lub anulujących zgłoszenie. Ważne jest, aby pobrać numerek co najmniej 15 minut przed umówioną wizytą. Inaczej rezerwacja będzie anulowana. Bilet pobierzemy z biletomatu naciskając opcję „umówiona wizyta” i wpisując przesłany na edres e-mail kod.

Kontakt z nami

Dane adresowe

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
 
NIP 838-16-10-589
 

Kontakt

tel:
46 855 37 17,
046 855 35 99,
046 855 22 19
fax: 046 855 20 21
email:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Godziny pracy urzędu

poniedziałek: 8.00 - 16.00
wtorek: 8.00 - 16.00
środa: 8.00 - 17.00
czwartek:8.00 - 16.00
piątek: 8.00 - 15.00

Numery rachunków bankowych

1. Opłaty komunikacyjne, geodezyjne,    holowanie i parking, za najem i karty wędkarskie

    43 9302 0004 5500 1296 2000 0280

2. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, za karty parkingowe

    45 9302 0004 5500 1296 2000 0050

3. Opłaty ewidencyjne, wadia, zabezpieczenia

    79 9302 0004 5500 1296 2000 0020

4. Opłaty skarbowe za pozwolenia na budowę, wodno-prawne, zaświadczenia

    63 1020 1026 0000 1702 0272 9325

Projekt i wykonanie: extranet.pl
powered by netadmin 7.00