Powiat Żyrardowski

Menu

Treść

Plebiscyt na Nauczyciela Roku

Głos Żyrardowa i Okolic organizuje plebiscyt na Nauczyciela Roku 2017. Wśród nominowanych są nauczyciele pracujący w szkołach prowadzonych przez Powiat Żyrardowski. Zachęcamy do wsparcia naszych „belfrów”!

Ogólne zasady głosowania

Głosy w konkursie można oddawać od czwartku (25 maja 2017) od godziny 0:00 do poniedziałku (19 czerwca 2017) do godz. 16:00.

Głosowanie sms

Aby oddać ważny głos, należy wysłać sms o treści  gs.nauczyciel.xx (gdzie w miejsce xx należy wpisać numer kandydata lub kandydatki do Tytułu Nauczyciela Roku 2017 - lista kandydatów poniżej).

Sms należy wysyłać na numer 7148.
Koszt jednego sms to 1,23 zł z VAT. Jeden sms to 1 punkt.

Głosowanie na kuponach

Kupony będą publikowane w następujących wydaniach ,,Głosu Żyrardowa i Okolicy'': 25.05 oraz 01.06, 08.06 i 15.06. Uwaga! Każdy kupon z gazety to 3 punkty oddane na danego kandydata.

Wyniki będą opublikowane w wydaniu „Głosu Żyrardowa i Okolicy” z 22 czerwca.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w placówce, w której naucza.

Nasi nominowani to:

Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska. Certyfikowany logopeda, neurologopeda, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, filolog. Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie prowadzi zajęcia z dziećmi z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi. Interesuje się neurologią, psychologią i psychiatrią. Wdraża alternatywne i wspomagające metody komunikacji, dbając, by każdemu dziecku dać szansę na rozwój komunikacji i mowy. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.45

Barbara Gruchal. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie. Ze szkołą związana jest od samego początku swojej nauczycielskiej kariery. Od 1991 roku do teraz kieruje placówką. – Elektryk był pierwszym miejscem, do którego skierowałam swoje kroki po studiach. Nie jestem nauczycielem z przypadku. Jestem nauczycielem z wyboru. Kocham to, co robię – zdradza nam. Pani dyrektor jest szanowana i lubiana w środowisku uczniów i absolwentów szkoły. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.46

Urszula Matusiak. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej. Jest Żyrardowianką, absolwentką LO im. S. Żeromskiego. Ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, oraz wiele studiów  podyplomowych: ochrony środowiska, WOSu i przedsiębiorczości, bibliotekoznawstwa, Lidera oświaty. W LO Tańskiego, jest także nauczycielem geografii, WOSu i podstaw przedsiębiorczości, a także wychowawcą młodzieży. Pracuje w szkole 31 lat. Szkoła jest jej pasją, interesuje się kognitywistyką i coachingiem. Uprawia jogę. Wyślij sms na numer 7148  o treści: gs.nauczyciel.50

Sławomir Nalej. Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury, muzyk. Prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze, prowadził również zajęcia umuzykalniające dla dzieci, wraz z innymi muzykami zapewnia oprawę wielu miejskich – i nie tylko miejskich – wydarzeń kulturalnych. Gra m.in. w zespole Lucky Band czy Blues Browars Brothers Band z Kabaretem OT.TOWyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.52

Marzena Szustakowska. Kierownik Szkolenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 2 w Żyrardowie. Pedagog bardzo ceniony i lubiany przez uczniów. Angażuje się w szereg działań w szkole – zarówno związanych z praktykami uczniów, jak i ze szkolnymi konkursami i akademiami. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.53

Zapraszamy na Piknik Lotniczy w Puszczy Mariańskiej

Wernisaż wystawy „88 Lat Dookoła Świata”, który odbył się 20 maja w Muzeum Mazowsza Zachodniego zapewne u wielu odwiedzających rozpalił jeżeli nie pasję, to przynajmniej ciekawość, a może nawet marzenia o lataniu. Dlatego to jeszcze nie koniec atrakcji i podniebnej podróży. Organizatorzy przedsięwzięcia zaplanowali także Piknik Lotniczy w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Przypomnijmy, że szkołę objęły patronatem Polskie Linie Lotnicze LOT, a już od 1 września rusza klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej. W najbliższą sobotę o swojej szkole opowiedzą sami uczniowie, nauczyciele, a o pasją latania będą zarażali specjalni goście. Zapraszamy.

Otwarcie Pikniku przez kapitana Wojciecha Tomaszewskiego, 3 czerwca, godz. 11:00.

Atrakcje pikniku:

 • spotkanie z załogą samolotu w tratwie ratunkowej;
 • wystawa modeli samolotów PLL LOT, plakatów, zdjęć i mundurów załogi w pracowni historycznej;
 • „Kosmiczny koncert” – projekcja filmu i spotkanie z panem Adamem Ustynowiczem, reżyserem filmu dokumentalnego: „Chopin- The Space Concert”. Film ukazujący Ziemię z kosmosu, niesamowite widoki naszej planety oraz niezwykłą pracę kosmonautów. Film nakręcony do muzyki Fryderyka Chopina. Muzyka towarzyszyła astronautom statku kosmicznego STS-130 ENDEAVOUR w roku 2010. Dowódcą wyprawy był George Zamka, z pochodzenia Polak.
 • lot balonem na uwięzi;
 • ekspozycja szybowca z Aeroklubu Warszawskiego;
 • spotkanie i rozmowy ze spotterami;
 • pokaz lotniczy - przelot samolotów nad Szkołą;
 • wystrzelenie trapu ratunkowego – awaryjnego wyjścia z samolotu;

Zapraszamy sympatyków lotnictwa, uczniów, rodziców, rodziny, mieszkańców i wszystkich zainteresowanych awiacją na pokład Liceum w Puszczy Mariańskiej !

Startujemy 3 czerwca (sobota) o godz. 11:00.

XXVIII Sesja Rady Powiatu

Na dzień 30 maja Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki zwołał XXVIII Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesja nadzwyczajna, bo zwołana w trybie nadzwyczajnym, na wniosek Zarządu Powiatu. Przedmiotem porządku obrad były w istocie tylko dwa projekty uchwał - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego i w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017. Zmiany nie dotyczyły wielkości dochodów i wydatków budżetu, a tylko przesunięcia kwot między działami i w działach budżetu. Pilne wprowadzenie zmian związane było z planowaną inwestycją pod nazwą „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych”. Potrzeba zmian w budżecie podyktowana była faktem, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, do którego Powiat zwrócił się o dofinansowanie inwestycji w kwocie 150.000, 00 zł, już na etapie oceny formalnej wniosku wymaga zabezpieczenia środków na realizację inwestycji w pełnej wysokości. Z kosztorysu inwestorskiego wynika, że koszt windy wraz z montażem wyniesie 525.915,84 zł, co biorąc pod uwagę kwotę, którą planujemy pozyskać z PFRON, powoduje konieczność zabezpieczenia w tegorocznym budżecie środków na tę inwestycję w wysokości 375.915,84 zł. Projekty uchwał zmieniających Wieloletnią Prognozę Finansową i Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz.

Przed głosowaniem pozytywne opinie Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego przedstawiła jej Przewodnicząca Krystyna Penczonek. W głosowaniu, za przyjęciem projektu pierwszej uchwały głosowało 19 radnych, natomiast projekt drugiej uchwały, dotyczącej zmian w uchwale budżetowej poparło 18 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym.

Przyjęcie powyższych uchwał zakończyło obrady wyjątkowo krótkiej XXVIII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego.

"Śpiewa Lala, Śpiewa Miś"

W dniu 31 maja 2017 roku  odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie  XXIV  Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Śpiewa Lala, Śpiewa Miś".  Jury w składzie: Joanna Cieśniewska, Katarzyna Fajga i Sławomir Nalej po wysłuchaniu 47 prezentacji uczestników z 24 placówek powiatu żyrardowskiego przyznało  nagrody  i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych.

Poniżej protokół komisji konkursowej

 

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY  PODCZAS XXIV  POWIATOWEGO FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ  „ŚPIEWA LALA, ŚPIEWA MIŚ”  (31.05.2017r.)

 

Jury w składzie:

 • Joanna Cieśniewska (przewodniczący) – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, wielokrotna laureatka nagród wokalnych na konkursach i festiwalach w całej Polsce, założycielka  i wokalistka Zespołu o Wdzięcznej Nazwie, instruktor muzyki, organizator i szef artystyczny przeglądów piosenki.
 • Katarzyna Fajga  – muzykolog, wokalistka zespołu wokalnego „Wiskitki”. Inicjatorka akcji „Gramy dla Autyzmu”. Instruktor Osiedlowego Domu Kultury w Żyrardowie.
 • Sławomir Nalej - muzyk, instrumentalista, aranżer, instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie, nauczyciel gry na gitarze. Gitarzysta Kabaretu OTTO w zespole Plus Brothers Band.

 po wysłuchaniu 47 prezentacji z 24 placówek powiatu żyrardowskiego postanowiło przyznać następujące nagrody  i wyróżnienia:

 

W pierwszej kategorii wiekowej (3 i 4 – latków)

 NAGRODA GŁÓWNA:

 • Antonina Dropińska – Miejskie Przedszkole Nr 2 w Żyrardowie

II MIEJSCE:

 • Basia Gauden – Przedszkole Niepubliczne „SMERFOLANDIA” w Mszczonowie

III MIEJSCE:

 • Olga Dudek  – Miejskie Przedszkole Nr 5 w Żyrardowie  Alan Łapiński – Miejskie Integracyjne Przedszkole Nr 10 w Żyrardowie

WYRÓŻNIENIE:

 • Cyprian Michalak – Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 

W drugiej kategorii wiekowej (5 – latków) 

 I MIEJSCE:

 • Aleksandra Przydatek – Miejskie Przedszkole Nr 5 w Żyrardowie  Maciej Rajski – Przedszkole Niepubliczne „Pozytywka” w Żyrardowie

 II MIEJSCE:

 • Róża Kotarska - Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 III MIEJSCE:

 • Agata Dróżka  – Przedszkole Niepubliczne „Mini Przedszkole DINO” w Żyrardowie

WYRÓŻNIENIE:

 • Wiktoria Śliwa – Miejskie Przedszkole Nr 6 w Żyrardowie  Florentyna Szymańska – Miejskie Przedszkole Nr 8 w Żyrardowie

 

 W trzeciej  kategorii wiekowej (6 – latków) 

 I MIEJSCE :

 • Zofia Świder – Miejskie Przedszkole Nr 6 w Żyrardowie

 II MIEJSCE:

 • Marcelina Magierska – Szkoła Podstawowa w Guzowie  Weronika Błażejewska - Przedszkole Niepubliczne „SMERFOLANDIA” w Mszczonowie

 III MIEJSCE:

 • Magdalena Dąbrowska  – Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 

Wszyscy wykonawcy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymali nagrody sponsorowane przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego.

Ważna lekcja życia

Dzięki współpracy z Forum Dialogu 31 maja Zespół Szkół w Mszczonowie gościł Georga Elbauma - doktora inżynierii lądowej, na co dzień mieszkającego w San Francisco. Georg Elbaum urodził się w 1938 roku w Warszawie. Z dwunastoosobowej żydowskiej rodziny wojnę przetrwali tylko on i jego matka. Doktor Elbaum od kilku lat spotyka się z młodzieżą w USA i w Polsce, aby podzielić się z młodymi ludźmi wspomnieniami z dzieciństwa tragicznie naznaczonego przez Zagładę. Jest autorem książki " Bez wczoraj, bez jutra", w której opisuje czasy wojny. Podczas spotkania uczniowie odczytali fragmenty książki, a gość dodawał istotne komentarze. Spotkanie było pouczającą lekcją dla młodych ludzi, żyjących dziś w zupełnie innych czasach.

Non violence w Mszczonowie

Uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie 12 maja uczestniczyli w warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszczonowie. Prowadzący – Zbigniew Bujak – junior (syn znanego polityka i działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL, nauczyciela akademickiego Zbigniewa Bujaka) jest trenerem antydyskryminacyjnym, edukatorem, dziennikarzem, absolwentem Instytutu Kultury Polskiej w Warszawie. Obecnie studiuje na Wydziale Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajęcia warsztatowe pn. „Bez nienawiści” – odbywały się w ramach Kampanii Młodych na Rzecz Praw Człowieka w Internecie. Głównym projektem kampanii jest europejska platforma i program działań, zarządzane przez Departament ds. Młodzieży w Radzie Europy. Młodzi Ludzie Przeciw Mowie Nienawiści w Internecie to projekt zaplanowany na lata 2012-2017 przez organizacje młodzieżowe współpracujące z Radą Europy. Jego celem jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie mowy nienawiści obecnej w sieci, poprzez rozwijanie u młodych ludzi i organizacji młodzieżowych kompetencji niezbędnych do rozpoznawania mowy nienawiści i reagowania na łamania praw człowieka oraz promowanie odpowiedzialnej wolności słowa w Internecie. Mowa nienawiści w sieci stała się w ciągu ostatnich lat główną formą naruszania praw człowieka w Internecie, wywołując poważne konsekwencje zarówno w sieci, jak i poza nią. Uczniowie pracując w grupach dyskutowali: kogo dotyka mowa nienawiści, jednostek czy grup społecznych, czy ma wpływ pochodzenie, mowa, ubiór religia, kolor skóry, orientacja seksualna itp. Bazując za filmikach on-line przedstawianych przez prowadzącego zajęcia, młodzież dyskutowała o cyberprzemocy czyli o prześladowaniach, zastraszeniach, nękaniach, wyśmiewaniach innych osób poprzez wykorzystywanie Internetu i innych narzędzi elektronicznych. Zwracano również uwagę na przelewanie mowy nienawiści poprzez gesty, napisy, słowa, czyny, symbole, karykatury oraz wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, antysemityzm, czy inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji. Uczniowie aktywnie uczestnicząc i współpracując w grupach byli bardzo zadowoleni formy zajęć i wysoko ocenili prowadzącego warsztaty. W końcu uczyli się porozumiewania bez przemocy, czyli tzw. polityki non violence. Pan Zbigniew Bujak – junior jest członkiem Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”, które koordynuje Kampanię Przeciw Mowie Nienawiści w Polsce.

 

Prawdziwy odlot w Puszczy Mariańskiej

Szybowiec na parkiecie sali gimnastycznej, majestatyczny balon unoszący się w chmurach, prawdziwy trap samolotu Boeing, piękne stewardessy … Czy to możliwe? Długo zapowiadany Piknik Lotniczo-Kosmiczny w Liceum w Puszczy Mariańskiej zachwycił wszystkich gości. W sobotnie popołudnie 3 czerwca arboretum i sale puszczańskiego ogólniaka zapełniły się gośćmi ciekawymi nie tylko świata i podniebnych podróży, ale także zaciekawiani nową ofertą edukacyjną szkoły.

Piknik powoli rozkręcał się w niezwykłych plenerach Puszczy Mariańskiej. Stewardessa PLL LOT prezentowała gadżety narodowego przewoźnika, uczniowie witali gości częstując pokładowym cateringiem, a dzieci korzystały nie tylko z dobrodziejstwa słonecznej pogody, ale także z malowania twarzy i ćwiczeń chodzenia na szczudłach. Jednak główne atrakcje czekały w sali gimnastycznej. Majestatycznie rozstawiony szybowiec chwalił polską myśl techniczną i osiągnięcia światowej klasy polskich szybowników. Tuż obok oryginalne tratwa ratunkowa i dwa trapy. Wszystko można było dotknąć, wspiąć się, przymierzyć w kabinie. Gości przywitali dyrektor Urszula Matusiak oraz kapitan Wojciech Tomaszewski, a wszelkich formalności otwarcia imprezy dopełnił starosta Wojciech Szustakiewicz. Chwilę przed projekcją niesamowitego filmu Chopin – Koncert w Kosmosie w reżyserii obecnego na pikniku Adama Ustynowicza, wszyscy goście obejrzeli wystawę z pamiątkami PLL LOT oraz patrona szkoły Czesława Tańskiego przygotowaną przez nauczycieli Liceum oraz kuratorów wystawy, której wernisaż odbył się 20 maja w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Roksany Kulis-Lemiesz i Grzegorza Kossowskiego.

Skąd to całe „kosmiczne” zamieszanie? Przypomnijmy, że szkołę objęły patronatem Polskie Linie Lotnicze LOT, a już od 1 września rusza klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej. Powiatowa szkoła jako placówka rozwojowa i nowocześnie zarządzana została zarekomendowana przez Ministerstwo Skarbu.  Długo nie musiałem się przekonywać do tego pomysłu – mówi minister Maciej Małecki. Szkoła dzięki dokonaniom patrona Czesława Tańskiego, który był prekursorem lotnictwa ma ścisły związek z awiacją i inżynierią.  Duma ze swojego patrona kształtuje świadomość tworzenia prestiżowej szkoły „wysokich lotów”. Warto wspomnieć, że minister Małecki także odwiedził Piknik Lotniczy.

Wytrwali piknikowicze na zakończenie dnia zobaczyli piękny i majestatyczny balon PLL LOT, który po godzinie 18.00 wzniósł się w przestrzeń powietrzną Puszczy Mariańskiej. To na pewno nie koniec przygód. W ramach współpracy Liceum z PLL LOT uczniowie będą mieli jeszcze nie jedną okazję  na takie właśnie spotkania i dodatkowe zajęcia. Wysokich lotów!

„Szare Szeregi” na podium

W środę 31.05.2017 r.  w Żyrardowie odbyły się Otwarte Wojewódzkie Zawody Ligi Obrony Kraju w Dwuboju Obronnym. Patronat nad zawodami objął Mazowiecki Zarząd Wojewódzki LOK w Warszawie. Uczestnicy zawodów rywalizowali w 2 konkurencjach sportowych:

 - bieg na 400 m i rzut piłeczką do celu

- pojedynek strzelecki

W dwuboju uczestniczyło 20 zespołów dziewcząt i chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego reprezentujących szkoły z Płocka, Warszawy, Pruszkowa, Brwinowa, Szymanowa, Mszczonowa, Puszczy Mariańskiej, Wiskitek i Żyrardowa.

Reprezentacja dziewcząt z naszego liceum powtórzyła sukces (jak poprzednio w wieloboju obronnym) zdobywając miejsca na podium.

Liceum reprezentowały 2 zespoły dziewcząt w składzie:

- zespół z numerem „17” – Natalia Czepik, Aleksandra Krzyżanowska, Magdalena Adamska

- zespół z numerem „18” – Dorota Dobrzyńska, Zuzanna Osuchowska, Katarzyna Jóźwiak.

Zespół nr 17 w zaciętej rywalizacji zajął II miejsce w konkurencji pojedynek strzelecki i III miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugi zespół uplasował się na 8 miejscu. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz puchary.

Gratulujemy sukcesu!

Zapraszamy na Koncert

Zapraszamy na Koncert Bajkowy wykonywany przez dzieci z Zespołu Szałaputy z Młodzieżowego Domu Kultury dla wszystkich dzieci, który odbędzie się w Żyrardowskim Centrum Kultury 14 czerwca o g. 18:00.
 

W Wiskitkach są już nowe książki!

We wtorek 6 czerwca dotarły do Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach  ostatnie paczki z książkami zakupionymi w ramach środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Fotorelację z otwarcia pierwszej dostawy paczek, którego dokonali niecierpliwi chłopcy z klasy II Ti mówi sama za siebie. Jak widać, nowe książki bardzo ich zaciekawiły. Już wkrótce kolejna fotorelacja z książkami w roli głównej oraz lista nowości, które będą udostępnione uczniom także w wakacje. Przypomnijmy, że Powiat Żyrardowski w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupi do szkolnych bibliotek książki o łącznej wartości 40.000 zł.

Święto Strażaków w Żyrardowie

Święty Florian z Lauriacum - męczennik i święty katolicki jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci i w dniu 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns. Dzień wspomnienia św. Floriana jest dniem świątecznym wszystkich strażaków. Żyrardowscy strażacy święto swe obchodzili w piątek 2 czerwca. Powiatowe obchody odbyły się tradycyjnie na Placu Jana Pawła II, a ich gospodarzami byli: mł. brygadier Roman Murgrabia – komendant KP PSP i Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP Waldemar Suski. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia koncelebrowana przez ks. Proboszcza  Adama Bednarczyka oraz kapelanów strażaków – ks. Sławomira Tulima i ks. Dariusza Bujaka. Po Mszy św. druhowie z Powiatowej Komendy PSP w Żyrardowie i ich koledzy z ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu żyrardowskiego przeszli na plac Jana Pawła II.

Na początku uroczystości dowódca uroczystości kpt. Hubert Lenarcik złożył meldunek Dyrektorowi Biura Logistyki KG PSP st. bryg. Andrzejowi Oklesińskiemu, później uczczono minutą ciszy pamięć dwóch białostockich strażaków, którzy zginęli na służbie i przy dźwiękach hymnu wciągnięto flagę państwową na maszt.

Uczestników uroczystości powitał mł. brygadier Roman Murgrabia. Wśród gości byli m.in: przedstawiciele samorządów powiatu żyrardowskiego – Prezydenci Żyrardowa Wojciech Jasiński i Lucjan Krzysztof Chrzanowski, wójtowie gmin – Radziejowice  Urszula Ciężka i Puszcza Mariańska Michał Staniak. Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej reprezentowali – Zastępca Mazowieckiego Komendanta PSP st. bryg. Bogdan Łasica i wymieniony wcześniej st. bryg. Andrzej Oklesiński, a  Mazowiecki Zarząd OSP – Krzysztof Sobczyk. Powiat Żyrardowski reprezentował Starosta Wojciech Szustakiewicz. Podziękowania za ofiarną służbę i słowa życzeń skierowali do strażaków: Komendant KP PSP mł. brygadier Roman Murgrabia, Starosta Wojciech Szustakiewicz, Prezydent Wojciech Jasiński, a także w imieniu Posła Macieja Małeckiego asystent Łukasz Gołębiowski. Kulminacyjnym punktem uroczystości było jednak wręczenie odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie strażackie. Wyróżnionym odznaki i akty mianowania wręczali: st. bryg. Bogdan Łasica, st. bryg. Andrzej Oklesiński, Starosta Wojciech Szustakiewicz,  mł. bryg. Janusz Kryska, Starosta Wojciech Szustakiewicz, mł. brygadier Roman Murgrabia i Prezes Waldemar Suski.

Przypadający w roku bieżącym jubileusz 25-lecia powstania PSP był okazją do podzielenia się jubileuszowym tortem.

Poniżej przedstawiamy listę osób uhonorowanych odznaczeniami i nominacjami na wyższe stopnie.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2017 r. odznaczył:

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę

p. st. ogn. Marcina Kopczyńskiego

p. mł. ogn. Tomasza Bartosika

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę

p. kpt. Sebastiana Maleńczuka

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski Za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych w dniu 4 maja 2016 r. przyznał Dyplomy:

mł. bryg. Radosławowi Owczarkowi

kpt. Markowi Krawczykowi

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:

Srebrną Odznakę „ Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

p. mł. bryg. Radosławowi Owczarkowi

Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

p. st. kpt. Annie Zimnej

p. mł. asp. Arkadiuszowi Stopińskiemu

p. ogn. Danielowi Bonieckiemu

p. ogn. Ireneuszowi Papudze

dh Tadeuszowi Jackowskiemu

dh Januszowi Legięckiemu

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej woj. mazowieckiego odznaczyło:

złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa

st. kpt. Anna Zimna c. Henryka

st. asp. Marek Bednarek s. Józefa

ogn. Daniel Boniecki s. Tomasza

dh Tomasz Rokwisz s. Henryka

dh Daniel Sawicki s. Marka

dh Edward Tylkowski s. Stanisława

srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa

mł. ogn. Tomasz Badowski s. Edmunda

mł. ogn. Tomasz Bartosik s. Eugeniusza

brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa

kpt. Hubert Lenarcik s. Mariana

dh Piotr Frączkiewicz s. Józefa

dh Marcin Grygiel s. Dariusza

dh Damian Wasik s. Zenona

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Żyrardowie nadało odznakę "Strażak Wzorowy":

dh Michałowi Wolniewiczowi s. Andrzeja

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. mł. kpt. Indze Dziewanowskiej stopień kapitana      

p. mł. kpt. Markowi Krawczykowi stopień kapitana

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. mł. asp. Katarzynie Piszczek stopień aspiranta

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. ogn. Jarosławowi Bastkowi stopień starszego ogniomistrza

p. st. sekc. Mariuszowi Jakubowskiemu stopień młodszego ogniomistrza

 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa

Premiera teatru Maskarada

                 W dniu 13 czerwca 2017r. odbyła się premiera trzech spektakli grupy teatralnej Maskarada działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury. Grupa młodsza zaprezentowała przedstawienie pt. ,,Czerwony Kapturek” na podstawie znanej bajki Braci Grimm.

                W przedstawieniu udział wzięli: Zuzanna Leśniewicz, Angelika Kaliszewska, Julia Frączkiewicz, Saba Dzwonek, Jakub Rastawicki, Zuzanna Łukasik, Emilia Ślęzak, Oskar Siudek, Magdalena Siwiec. Wiązanka wierszy o tematyce  wiosennej to przedstawienie słowno-muzyczne pt. ,,Wiosna”, które przygotowała grupa starsza zespołu. Udział w nim wzięły: Aleksandra Bestydzińska, Joanna Boguszewicz, Zofia Cymerska, Olga Cyzman, Róża Głażewska, Weronika Nowak, Dominika Walczak. Trzecia prezentacja to teatr jednego wiersza ,,Na straganie” Jana Brzechwy, w której wystąpiły dwie grupy wiekowe razem. Wszystkie prezentacje wykonane były bezbłędnie i wzbudziły u widzów bardzo duże emocje. Na koniec zaprezentowały się dzieci, które w ciągu roku brały udział w konkursach recytatorskich i mają na swoim koncie osiągnięcia.

                Warto zaznaczyć, że zespół teatralny Maskarada działa nieprzerwanie od 20 lat ze zmiennym udziałem dzieci uzdolnionych teatralnie i recytatorsko. Uczestnicy grupy obok poznawania warsztatu prawidłowej wymowy, odpowiedniego zachowania na scenie czy pracy w grupie, uczestniczą w różnego rodzaju konkursach recytatorskich i teatralnych. Jest to jedyna grupa teatralna w naszym mieście mająca na swoim koncie tak dużą ilość osiągnięć recytatorskich i teatralnych na różnych szczeblach, w tym także ogólnopolskich i międzynarodowy.

                Mali aktorzy teatru Maskarada grają także spektakle dla środowiska lokalnego.  Dzieci poprzez zabawę teatralną integrują się, rozwijają swoje pasje i miło spędzają czas. Na szczególną uwagę zasługuje również postawa i zaangażowanie rodziców, którzy ściśle współpracują z wieloletnim instruktorem teatralnym grupy panią Ewą Szklarską, wspomagając ją w przygotowaniu kostiumu czy rekwizytów. Dzisiejszą premierę wspomogli również instruktorzy MłDK-u Agnieszka Kazimierczak i Sławomir Nalej.

Ponad 1,3 mln na programy rozwojowe powiatowych szkół

Bardzo dobre wiadomości dla Powiatu Żyrardowskiego nadeszły z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Na liście rankingowej projektów skierowanych do dofinansowania z konkursu w ramach Działania „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży” znalazły się aż trzy wnioski Powiatu. Tym samym po podpisaniu umów w ciągu dwóch lat powiatowe placówki otrzymają w sumie ponad 1,3 mln złotych na realizację programów rozwojowych oraz doposażenie w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz pomoce dydaktyczne.

Jesienią ubiegłego roku zostały napisane trzy projekty - dla Liceum w Puszczy Mariańskiej („Akademia kompetencji”), LO w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach („Klik na TIK w Wiskitkach”) oraz dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie („Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim”). Wszystkie łączy zaimplementowanie w palcówkach nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych (TIK), wyszkolenie kadry pedagogicznej w tym zakresie oraz wyposażenie pracowni w nowie komputery, sieć, platformy e-learningowe oraz pomoce dydaktyczne do przeprowadzania doświadczeń. Wartość doposażenia we wszystkich placówkach wyniesie ok. 300.000 zł. Pozostały milion zainwestowany będzie w nowe umiejętności i wiedzę uczniów! W SOSW działania planowane do realizacji przede wszystkim wpłyną na wyrównywanie szans uczniów z różnych środowisk, zarówno przez indywidualne podejście do pracy z uczniem, nauczanie eksperymentalne, jak również rozwój kompetencji kluczowych. Tu szczególny akcent szkoła kładzie na zajęcia specjalistyczne, prowadzone w celu stymulowania rozwoju poznawczego i zmniejszania trudności w opanowaniu wiadomości. Liceum w Puszczy Mariańskiej postawiło na kompetencje, dlatego tworzy Akademię Kompetencji. Działania w programie skierowane są na przedmioty matematyczno-przyrodnicze, informatyczne i języków obcych, na których nabywane będą umiejętności poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Zostanie zrealizowanych 40 edukacyjnych projektów, 10 wyjazdów studyjnych oraz dwa Festiwale Nauki. Natomiast Liceum w Wiskitkach oprócz kompetencji przyrodniczych chce wydobyć z ucznia kompetencje języka ojczystego i ekspresji kulturalnej. Będą zatem dodatkowe zajęcia z teatru, retoryki oraz komunikacji. Nie zabraknie także wyjazdów edukacyjnych do muzeów i galerii.

Ostatni rok był dla powiatu bardzo pomyślny inwestycyjnie, także w oświacie. W tym roku i w następnych latach także zaplanowaliśmy szereg inwestycji, które sprawią, że nasze szkoły będą coraz nowocześniejsze i piękniejsze. Nie zapominamy także o inwestycji w uczniów, dlatego tak bardzo cieszą nas wysokie noty naszych programów i zdobyte dofinansowanie na ich wdrożenie – mówi starosta Wojciech Szustakiewicz. Faktycznie są powody do zadowolenia. Uczniów, którzy pomyślnie przejdą rekrutację do projektów czeka może mnóstwo pracy, ale jej efekty będą gwarantowane. Poza tym poza nauką będą także wyjazdy edukacyjne i imprezy szkolne.

W sumie projektami objętych będzie ponad 230 uczniów. Wartość projektów to 1.364.000 zł, z czego dofinasowanie stanowi aż 1.287.300 zł. Realizacja projektów rozpocznie się 1 września 2017 r. i potrwa dwa lata szkolne. 

Bajkowy Koncert "Szałaputów"

14 czerwca w Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert zespołu wokalnego "Szałaputy" z Młodzieżowego Domu Kultury. Zgromadzone dzieci wraz z rodzicami mogli wysłuchać znanych bajkowych piosenek: "Kolorowy wiatr", "Mam tę moc", "Kolorowy wiatr". Na scenie wspólnie z Szałaputami wystąpiły solistki z zespołu "Frajda" oraz grupy taneczne prowadzone przez Beatę Bieganowską. Zespół wokalny został świetnie przygotowany przez instruktorów: Aleksandrę Rudzińską i Urszulę Izdebską. Na koniec wykonana została "Piosenka na dobranoc". Oprawę muzyczną i multimedia przygotował Sławomir Nalej. Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem i gromkimi brawami publiczności.

Czerwiec z nagrodami dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury

Końcówka roku szkolnego to czas podsumowań i oceny prac plastycznych wysyłanych na konkursy plastyczne różnego zasięgu. Intensywna praca Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury po raz kolejny zaowocowała wieloma sukcesami wychowanków. 

Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach był organizatorem 17 Ogólnopolskiego  Konkursu Plastycznego „Człowiek w ruchu”. Na konkurs wpłynęło 1443 prac z 208 placówek oświatowych i kulturalnych. W kategorii 12 lat III miejsce jury przyznało Weronice Różewskiej.

 Organizatorem IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Portret w kolorze uśmiechu” był  Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Do konkursu zgłoszono 1558 prac plastycznych wykonanych przez 1546 autorów pod kierunkiem 228 nauczycieli reprezentujących 170 placówek z Polski. Jury oceniło prace w 8 kategoriach wiekowych. Wśród laureatów znaleźli się wychowankowie z Dziecięcej Akademii Plastycznej. Antonina Thomson i Jan Latek otrzymali nagrody, a Paulina Górka i Zofia Lipińska - wyróżnienia.

Podsumowanie konkursu odbyło się 07.06.2017 w budynku dworca PKP w Głownie.

Sukcesem okazał się również udział w Międzypowiatowym Konkursie Plastycznym „Zwierzęta zamieszkujące Puszczę Kampinoską”, zorganizowanym przez Sochaczewskie Centrum Kultury. W kat. wiekowej 7– 9 lat I nagrodę zdobyła Zuzanna Wargalla. W drugiej kategorii wiekowej 10 – 12 lat I nagroda przypadła Weronice Rózewskiej, III nagrodę otrzymała Aleksandra Perzyna, a wyróżnienia przyznano: Kacprowi Zgorzalskiemu, Agacie Olesińskiej i Kai Stronias. Podsumowanie konkursu odbyło się 14.06.2017 r. w SCK w Chodakowie, podczas którego laureaci konkursu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, mających na celu rozpoznawanie śladów zwierząt.

Podsumowanie roku sportowego

W dniu 19 czerwca, w Hali Sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie odbyła się uroczysta Gala Sportu Powiatu Żyrardowskiego, na którą zaprosił Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.  

Po rozpoczęciu przez prowadzącego Galę, Koordynatora Sportu Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza, słowa powitania i podziękowania do zebranych skierował Starosta Wojciech Szustakiewicz. Wśród licznie zgromadzonych gości byli wójtowie gmin - Radziejowice Urszula Ciężka i Puszcza Mariańska Michał Staniak, dyrektorzy szkół, trenerzy i gminni koordynatorzy sportu. W uroczystości władze Powiatu reprezentowali także członkowie Zarządy Powiatu – Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski i Ryszard Adamiak. Głównymi bohaterami Gali byli jednak uczniowie – młodzi sportowcy, którzy przez cały rok ciężko pracowali na swoje sukcesy.

W atmosferę Gali wprowadziły zgromadzonych występy  dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury, z grup sportowych i tanecznych ćwiczących na co dzień w Hali przy ZS nr 1. Po tych występach nastąpiło wręczenie medali, dyplomów i statuetek.

Za wysokie miejsca w Rankingu Igrzysk Starosta Wojciech Szustakiewicz przekazał dziewięciu najlepszym szkołom nagrody finansowe na zakup sprzętu sportowego. Dyplomy uznania otrzymali dyrektorzy szkół, koordynatorzy, współorganizatorzy i wolontariusze,  przede wszystkim zaś uczniowie za godne reprezentowanie powiatu na sportowych arenach całego Mazowsza.

Rangę imprezy podniosła obecność na niej wielokrotnego reprezentanta Polski w siatkówce, Złotego medalisty - Mistrzostw Europy 2009, Ligi Światowej 2012 i Mistrzostw Świata 2014 – Pawła Zagumnego.

Nasz gość wspólnie ze Starostami Wojciechem Szustakiewiczem i Grzegorzem Dobrowolskim wręczał dyplomy najlepszym w powiecie sportowcom i ich opiekunom, odebrał także z rąk Starosty specjalną statuetkę. Obecność tak utytułowanego gościa była okazją - nie tylko dla młodzieży - do zdobycia autografu, czy wspólnej z mistrzem fotografii  

Udany rok w sporcie powiatowym, to spora zasługa Koordynatora Krzysztofa Dziwisza. W sumie Powiat Żyrardowski w roku szkolnym 2016/2017 zorganizował  58 wydarzeń sportowych, a nadzorował 120. W tym czasie zaangażowano 143 sędziów, wręczono 1646 medali oraz 147 pucharów, a udział w zawodach brała rekordowa liczba – 3693 uczniów! II Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego" dobiegły końca. Sportowy rok szkolny w powiecie żyrardowskim 2016/2017 uznajemy za zakończony. Bezpiecznych wakacji, a już we wrześniu spotykamy się na murawach i parkietach.

Premiera Teatru "Pinokio" i występ zespołu wokalnego "Chochliki"

Zespół Pinokio na zakończenie roku kulturalno-oświatowego zaprezentował niewielki wycinek twórczości Wandy Chotomskiej, poetki piszącej dla dzieci i młodzieży, autorki  audycji radiowych i telewizyjnych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. W programie znalazły się między innymi wiersze: O poecie i biedronce, Pliszka, Wrona i gawron, Sroki, Zbójnicki, Wiolonczela, Skrzypce. Dzieci chętnie wcieliły się w postaci w scenkach kabaretowych: Wiedźmy i Upiory. Całość przeplatana była piosenkami, do których słowa napisała Wanda Chotomska. Autorką scenariusza była Hanna Fibich, akompaniowała Agnieszka Orzechowska.

Bezpieczeństwo poprzez zabawę czyli „Dni Bezpieczeństwa” w Żyrardowie

W dniach 19 i 20 czerwca w Miejskim Ogrodzie Jordanowskim i przy Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Żyrardowie odbyły się „Dni Bezpieczeństwa” zorganizowane przez policjantów z Komendy Powiatowej w Żyrardowie. Hasłem przewodnim było „bezpieczeństwo przez zabawę”.

Organizatorom dopisała piękna pogoda, dzięki czemu na spotkaniach realizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” wszystkim dopisywały świetne humory. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się alko gogle oraz symulator zderzeń, które przygotowali policjanci. Pierwsze miały na celu uświadomienie jak alkohol wpływa na wzrok, przygotowany tor przeszkód sprawiał nie lada problemy. Wypróbować alko gogle chciały nie tylko dzieci ale też dorośli, którzy przyszli na „Dnia Bezpieczeństwa”. Symulator zderzeń, to przede wszystkim uświadomienie jak ważne jest prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa- co jest bardzo ważne na co dzień ale także podczas wakacyjnych podróży. Wszyscy uczestnicy mogli także zobaczyć radiowóz i motocykl policyjny, na którym przyjechał funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Kolejną atrakcją były konkursy wiedzy o ruchu drogowym, puzzle, quizy a także zorganizowany 20 czerwca konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne wakacje”. Po raz kolejny okazało się, że to właśnie zabawa jest świetną formą nauki zasad ruchu drogowego. Policjanci oprócz rad dotyczących bezpieczeństwa na drodze, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” wspólnie z WOPR Żyrardów propagowali bezpieczny wypoczynek nad wodą. Ratownicy żyrardowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oprócz pokazu sprzętu przeprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także pokaz pierwszej pomocy. Na „Dni Bezpieczeństwa” zaproszeni zostali także przewodnicy psów-funkcjonariusze Służby Celnej z Ośrodka Szkoleniowego w Kamionie, którzy zaprezentowali umiejętności swoich czworonogów. Oprócz pokazu przeszukiwania bagażu i samochodu przestawili także pokaz posłuszeństwa psów, po którym instruktor opowiedział o pracy celników. Niewątpliwą atrakcją była też wizyta strażaków z Powiatowej Komendy  Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Żyrardowa. Oprócz pokazu sprzętu przeprowadzili także pokaz postępowania w sytuacji kryzysowej - tym razem był to wypadek samochodów, w którym rannych zostało 12 osób. Dużo radości sprawił dzieciakom prysznic , który dał nieco ochłody w te ciepłe dni.

Za pomoc w przygotowaniu „Dni Bezpieczeństwa” organizatorzy kierują podziękowania do:

 • Dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie - prof. nadzw. dr hab. inż. Marcina Ślęzaka za udostępnienie symulatora zderzeń i alko gogli,
 • Dyrektora Miejskiego Ogrodu Jordanowskiego - Pani Małgorzaty Strojek oraz wszystkich pracowników,
 • Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Żyrardowie -Pani Mirosławy Barańskiej, a także nauczycieli  i pracowników szkoły, 
 • Strażaków, ratowników i celników którzy uświetnili spotkanie

Do zobaczenia za rok!

Materiał przygotowany w oparciu o informację Rzecznika KP Policji w Żyrardowie, asp. Agnieszki Ciereszko.

XXIX Sesja Rady Powiatu,

W dniu 26 czerwca 2017 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego.

Na początku, w części uchwałodawczej radni debatowali nad projektami siedmiu uchwał. Pierwszymi w porządku, były uchwały związane z gospodarką finansową Powiatu. Projekty tych uchwał przedstawiła radnym Skarbnik Edyta Fedorowicz. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego. Poprzez wprowadzenie zmian w WPF zaktualizowano wielkości planu budżetu na rok 2017, w tym wynikające ze skutków zmiany uchwały budżetowej, wprowadzonej także na tej samej sesji. Uchwała dotyczyła w szczególności: zwiększenia o kwotę 972.766,80 zł dochodów bieżących, w tym z tytułu zwiększenia planu dotacji na projekty realizowane z udziałem środków unijnych, zwiększenie o kwotę 558.100,00 zł, dochodów majątkowych – z tytułu otrzymanego dofinansowania zadań inwestycyjnych, zwiększenie o kwotę 932.766,80 zł wydatków bieżących, w tym na programy realizowane z udziałem środków unijnych, zmniejszenie w 2017 r. o kwotę 100.000,00 zł wydatków na obsługę długu – w związku z niższymi nakładami na spłatę odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek,  zwiększenie w 2017 o kwotę 598.100,00 zł, wydatków majątkowych, w tym między innymi: z tytułu przyznanego dofinansowania na zadanie - „Przebudowa mostu w m. Feliksów-Grądy w ciągu drogi powiatowej nr 4701W” – 408.100,00 zł i na przebudowę drogi nr 4727W – 150.000,00 zł.

Uchwała zmieniająca WPF wprowadziła także do wykazu przedsięwzięć do realizacji następujące zadania: „Akademia Kompetencji” (program rozwojowy realizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 lipca 2019 r, którego wartość ogółem wynosi 672.496,25 zł, „Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim” (projekt edukacyjny realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w okresie od 01.07.2017 r. do 30.06.2019r. o łącznej wartości 539.565,00zł,) oraz projekt „Klik na TIK w Wiskitkach” (program rozwojowy w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach, realizowany od 01.08.2017r. do 28.06.2019r za kwotę 152.037,50 zł). Uchwała zwiększyła także nakłady na przedsięwzięcie pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4729W Żyrardów-Działki-Wiskitki na odcinku ulicy Żeromskiego od ulicy Limanowskiego do ulicy Mokrej w Żyrardowie”. Limit wydatków na rok 2017 zwiększy się o 17.000,00 zł oraz limit wydatków na 2018 r. o kwotę 503.315,00zł. Zwiększenie dotyczy ustalenia planu wydatków do wielkości kosztorysowych a także uwzględnienia kosztów budowy oświetlenia. Łączne planowane nakłady na tą inwestycję wynoszą 1.781.793,18 zł.

Wspomniana wcześniej uchwała zmieniająca Budżet Powiatu Żyrardowskiego w 2017 roku zwiększyła dochody o kwotę 1.530.866,80 zł., w tym dochody bieżące o kwotę 972.766,80 zł i dochody majątkowe o kwotę 558.100,00 zł. O taką samą kwotę uległy zwiększeniu także wydatki budżetu, z czego wydatki bieżące zwiększono o kwotę 932.766,80 zł, a wydatki majątkowe o kwotę 598.100,00 zł. Uchwała dokonała także przesunięć między działami budżetu, a po jej przyjęciu plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2017 rok wynosi odpowiednio:  68.305.543,67 zł oraz 71.888.570,78 zł.

Projekty kolejnych dwóch uchwał przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mariola Stecko. Dotyczyły one zatwierdzenia „Sprawozdania z efektów pracy Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej z realizacji zadań w zakresie organizacji pieczy zastępczej za rok 2016” oraz „Sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie w 2016r”. Obowiązek składania corocznie radzie powiatu sprawozdania z działalności centrum wynika z przepisów ustawy o pomocy społecznej. Sprawozdania publikujemy poniżej w pliku pdf.

Kolejna uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na nabycie w drodze darowizny dwóch niezabudowanych nieruchomości, które pozostają w liniach rozgraniczających dróg powiatowych odpowiednio: nr 4729W w miejscowości Działki i nr 4701W w miejscowości Feliksów. Przejęcie nieruchomości na rzecz Powiatu jest zasadne ze względu na potrzebę uregulowania ich stanu prawnego, bowiem faktycznie stanowią one drogi powiatowe. Nabycie nieruchomości nastąpi w formie aktów notarialnych.

Szósta uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na zawarcie pomiędzy Powiatem Żyrardowskim a Gminą Miasto Żyrardów porozumienia w sprawie powierzenia Gminie Miasto Żyrardów wspólnej realizacji zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4729W Wiskitki – Działki – Żyrardów na odcinku ulicy Żeromskiego od ulicy Limanowskiego do ulicy Mokrej w Żyrardowie”. Projekt ostatniej uchwały przedstawił radnym Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Paweł Myszkowski.

Ostatnia uchwała jaką podjęli tego dnia radni dotyczyła załatwienia skargi na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Żyrardowie. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Skibińska przedstawiając stanowisko Komisji Rewizyjnej, która zapoznała się ze skargą i wyjaśnieniem Dyrektora PUP, wnioskowała o uznanie skargi za bezzasadną. Uchwała dotycząca skargi jak i uchwały wcześniejsze radni przyjęli jednomyślnie.

Po części uchwałodawczej, uwaga radnych skupiona była na wystąpieniu Prezes Zarządu Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. w Żyrardowie Danuty Ciecierskiej. Pani Prezes przedstawiła informacje dotyczącą działalności Centrum. W ocenie Zarządu sytuacja ekonomiczna Centrum Zdrowia jest stabilna, mimo, że wynik finansowy spółki w ubiegłym, 2016 roku zamknął się stratą brutto w wysokości 652.697,12 zł. Przychody całkowite spółki w 2016 roku były na poziomie 39.539.393,41 i była to wartość niemalże taka sama jak w roku poprzedzającym. Pozytywną tendencją jest utrzymujący się wysoki poziom nakładów na inwestycje. Od początku istnienia spółki, tj. od września 2011 roku, nakłady inwestycyjne wyniosły 5.833.660,00 zł, z czego w 2016 roku, była to kwota 1.577.679,34 zł, a w okresie od stycznia do kwietnia 2017 roku 630.510,10 zł. Pani Prezes podkreślała też fakt, że jednostka realizuje ambitny projekt pod nazwą „Rozwój e-usług medycznych w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o.” o całkowitej wartości 4.661.124,00 zł, z czego 80% kwoty stanowić będzie dofinansowanie w ramach RPO WM.

Po sprawozdaniu Pani Prezes wywiązała się dyskusja. Jako pierwsza zabrała głos radna Genowefa Milczarek, która wskazała na wciąż nie satysfakcjonujące pracowników wynagrodzenia, w tym przede wszystkim na rażące dysproporcje w zarobkach szeregowych pracowników i kadry zarządzającej, a też na spadek wykonanych świadczeń na niektórych oddziałach. Głos w dyskusji zabrał także Starosta Wojciech Szustakiewicz, który zadeklarował, że corocznie z budżetu Powiatu będzie kierowane wsparcie na dalsze inwestowanie w substancję Szpitala. Starosta podkreślił też, że Spółka nie ma długów, mimo tego, że przed restrukturyzacją zadłużenie placówki przekraczało kwotę 40 milionów złotych. To dobitnie świadczy o determinacji władz Powiatu Żyrardowskiego w utrzymaniu bytu Szpitala Powiatowego w Żyrardowie. Pojawiające się zarzewia konfliktu, pomiędzy personelem a kadrą zarządzającą w Szpitalu nie powinny rzutować na jakość usług jakie świadczy placówka, ale też nie powinny w niezasłużony sposób psuć opinii o Szpitalu – podsumował  Starosta.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Daniel Suchecki udzielił głosu przedstawicielom związków pracowniczych i społeczności lokalnej, którzy między innymi kwestionowali działania podejmowane przez Zarząd Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o., szczególnie decyzję wydzielenia ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa realizowanych przez nie funkcji i przekazanie ich do wykonania innym podmiotom. W tej kwestii głos zabrała jako pierwsza przedstawiciel zakładowych związków zawodowych Teresa Lefelt, a następnie Przewodniczący struktur powiatowych NSZZ Solidarność Bogdan Zieliński. Związkowcy negowali taki sposób zarządzania przedsiębiorstwem, apelowali o ochronę praw i interesów pracowniczych.

Po wystąpieniu przedstawicieli związkowych Przewodniczący zamknął obrady XXIX Sesji.

Matury powyżej średniej krajowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznych matur. W całej Polsce zdało 78,5 proc. uczniów liceów i techników. Matury nie zdało 6,7 proc. uczniów, a 14,8 proc. ma prawo do poprawki w sierpniu - czyli nie zdali tylko jednego egzaminu. Jak wygląda sytuacja w powiecie żyrardowskim? Tak wyglądają wyniki matur sesji majowej.

W nawiasach liczba uczniów, którzy podeszli do egzaminu dojrzałości. Dalej procent uczniów, którzy zdali.

LO im. S. Żeromskiego – (167) – 92,8%

LO SMS - (6 ) - 100%

Zespół Szkół w Mszczonowie (technikum) - (32) - 84,7%

LO w Puszczy Mariańskiej - (56) - 98,2%

LO w Mszczonowie - (27) - 87%

ZS nr 3 w Wiskitkach (technikum) - (46) - 53%

ZS nr 2 w Żyrardowie (technikum) - (16) - 25%

ZS nr 1 w Żyrardowie (technikum) - (24) - 66,7%

Ogółem w szkołach na 374 uczniów przystępujących do matury egzamin w sesji majowej pomyślnie zdało 82,09 % uczniów, czyli zdecydowanie wyżej od średniej krajowej.

Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt majowej sesji egzaminacyjnej. Z pośród 67 osób, które nie zdało, aż 55 osób może zdawać egzamin maturalny w sesji sierpniowej, czyli tzw. poprawkę. Tym samym, wyniki zdawalności matur na pewno poprawią się.

Jedynie 12 uczniów definitywnie nie zdało matury (nie może przystąpić do sesji poprawkowej). Stanowi to 3,2% zdających maturę

Dziecięca Akademia Plastyczna.

Ta popularna forma zajęć pozalekcyjnych jest prowadzona nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat w Młodzieżowym Domu Kultury. O wysokim poziomie edukacji plastycznej żyrardowskiej placówki świadczą liczne sukcesy wychowanków w najbardziej prestiżowych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ich prace były nagradzane i eksponowane na wystawach, między innymi w Japonii, Indiach, Niemczech, Finlandii, Czechach, Białorusi, Słowenii, Macedonii i Łotwie. Młodzieżowy Dom Kultury będący Powiatową Placówką Oświatową ma ogromny wkład w upowszechnianie sztuki dziecka. Cyklicznie organizuje wystawy i konkursy plastyczne. Dokonania artystyczne pokazuje również poza swoją siedzibą. Placówka posiada stronę internetową (www.mlodek.pl) na której zamieszczane są fotogalerie prac plastycznych dzieci, które są wysyłane na konkursy plastyczne.

Pokłosiem ostatnich artystycznych dokonań Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie jest wystawa ,,Bajkowy Świat”.   Otwarto ją dla zwiedzających w czwartkowe popołudnie, 22 czerwca 2017 roku w Galerii ,,Resursa”. To już kolejna wystawa  prac plastycznych najmłodszych mieszkańców Żyrardowa i okolic w tym miejscu.  W roku 2015 zorganizowano ekspozycję ,,Tęczą malowane” (I Powiatowa Wystawa Plastyczna Dziecięcej Akademii Plastycznej). Rok później  pokazano wystawę ,,Żyrardów ma 100 lat”, będącą podsumowaniem powiatowego konkursu plastycznego, zorganizowanego dla uświetnienia 100.lecia nadania praw miejskich miastu Żyrardów. Wystawę można zwiedzać do 8 września b.r. w godzinach pracy ,,Resursy”.

Sztuka dziecka choć niezwykła i oryginalna ciągle jest mało znana szerszemu gronu odbiorcy. Rzadko jest też eksponowana w galeriach i muzeach, które nie specjalizują się w pokazywaniu tego typu twórczości. Nie wszystkie wytwory plastycznej aktywności dzieci można nazwać sztuką. Powstaje ona dopiero w sprzyjających warunkach, najczęściej pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli. Tak właśnie dzieje się na zajęciach Dziecięcej Akademii Plastycznej, które umożliwiają rozwijanie pasji plastycznych małych twórców. Program zajęć pozwala pogłębić i utrwalić wrodzone zdolności plastyczne, rozwijać wyobraźnię i zdolności manualne. Efekty tej pracy można podziwiać na wystawie ,,Bajkowy Świat”, będącej prezentacją pracowni plastycznych prowadzonych przez dwójkę nauczycieli - Bożenę Liszewską i Zbigniewa Kołaczka. Wystawa gromadzi prace dzieci w wieku od 6 do 15 lat, wykonane różnymi technikami plastycznymi. Są zatem pastele, akwarele, jak i gwasze.

Tematyka prac koncentruje się wokół świata bajek. Są zarówno ilustracje do klasycznych utworów, jak i do współczesnych filmów i gier komputerowych inspirowanych bajkowym światem. Obok Czerwonego Kapturka, Roszpunki czy Kopciuszka można zobaczyć Shreka.

Wiele prac stanowi własną interpretację bajkowych opowieści, będąc odwołaniem do świata dziecięcych marzeń i fantazji. Są też realizacje ukazujące życie codzienne i zabawy dzieci. Łączy je jednak jedno. Te niezwykłe i jakże barwne prace ukazują świat widziany oczami małych artystów. Ich dzieła powstały w wyniku działania nieskrępowanej wyobraźni, w oparciu o wiedzę na temat świata zewnętrznego i wewnętrznego. Szczerości wypowiedzi mógłby pozazdrościć im niejeden profesjonalny twórca. Ekspresja, emocje, ogromna pasja i entuzjazm towarzyszący powstającym pracom to cechy wyróżniające pokazywaną kolekcję. Twórczość dzieci zachwyca nie tylko oryginalnością, nieskrępowaniem, ale przede wszystkim świeżością rozwiązań. Nie ma jeszcze tych cech, które charakteryzują sztukę profesjonalną. To dziecięca szczerość wypowiedzi, która góruje nad perfekcyjną zręcznością manualną popartą rozbudowanym warsztatem dojrzałego artysty, wzbudza w odbiorcy, zwłaszcza dorosłym wiele pozytywnych emocji. Sprawia, że powracamy do lat dzieciństwa, do niezwykłego ,,bajkowego świata”.

Erasmus+ i ponad pół miliona dla powiatowych szkół

W powiatowych technikach od kilku lat trudno wyobrazić sobie staże bez zagranicznych wyjazdów. Najlepsi uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie oraz Zespołu Szkół w Mszczonowie ok kilku lat uczą się praktycznej strony zawodu od najlepszych pracodawców w Czechach, Austrii, Grecji, Włoszech i Irlandii. Na kolejne dwa lata szkolne uczniowie z Wiskitek i z Włókiennika znowu pojadą na praktyki do słonecznej Hellady i równie gorącej Italii.

Od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie będzie realizowany projekt „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS Nr 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość”, który obejmie 28 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i technik ekonomista. Praktyka zawodowa odbędzie się w przedsiębiorstwie agroturystycznym we Włoszech w regionie Umbria. Szkoła od trzech lat współpracuje z włoską firmą, do tej pory w gościnnym gospodarstwie Państwa Niclas, nowe doświadczenia zawodowe potwierdzone certyfikatami Europass zdobyło 42 uczniów szkoły. Niewątpliwą atrakcją praktyk będą wyjazdy studyjne do Rzymu, Asyżu, Spoleto i Perugii. Projekt w całości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, uczniowie otrzymają wsparcie indywidualne, m. in. pomoce dydaktyczne, stroje robocze i tzw. „kieszonkowe”. Wartość projektu to 280.869,93 zł.

Podobny projekt opracował Zespół Szkół Nr 3 w WiskitkachNieco inna , acz tak samo gorąca jest destynacja. Mobilny obywatel współczesnej Europy - praktyki zawodowe dla uczniów klas hotelarskich w Grecji otrzymał 281.800,13 zł dofinansowania. Uczniowie hotelarskiego fachu będą uczyli się na Wybrzeżu Olimpijskim w Hotelu Honorata. W sumie wyjadą 24 osoby podzielone na cztery grupy.

Każdy taki wyjazd jest nie lada gratką dla uczniów. Dla większości z nich jest to pierwsza podróż zagraniczna. Najważniejsze są jednak umiejętności zdobyte w środowisku międzynarodowym, a potwierdzone europejskimi certyfikatami. Dla absolwentów powiatowych szkół jest to furtka do prawdziwej kariery zawodowej.  

Półkolonie w Młodeku

Podczas pierwszych dwóch tygodni lipca w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się w półkolonie letnie dla dzieci. Było wiele ciekawych atrakcji: gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, robotyka, warsztaty w Centrum Kultury, pływanie w ośrodku Aqua. Najciekawsze były wycieczki do "Wesołej zagrody" w Drybusie oraz wyjazd do Parku Rozrywki w Julinku.

Ponad 200 uczestników Industrialnej Fabryki Talentów

W okresie wakacyjnym Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaczęło tętnić życiem… życiem pełnym projektowania, szycia i wykańczania wyrobów lnianych! Powrót do przeszłości i tradycji Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego nastąpił dzięki uruchomieniu w Muzeum przestrzeni projektowo-warsztatowej pn. Industrialna Fabryka Talentów. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia projektu, zgłosiło się ponad 200 uczestników, a większość miejsc jest już zajęta aż do końca sierpnia! Działania prowadzone są dzięki dofinansowaniu, które zdobyła Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Stworzona strefa warsztatowa pn. Industrialna Fabryka Talentów, która ruszyła w Muzeum Lniarstwa od 3 lipca, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i to nie tylko wśród mieszkańców Żyrardowa, bowiem uczestnikami zajęć są również mieszkańcy Warszawy! Industrialna Fabryka Talentów to 10 tygodni kreatywnych zajęć z tkania, projektowania, szycia i wykańczania… to przestrzeń, w której jeszcze niedoświadczeni pasjonaci rękodzielnictwa mogą samodzielnie stworzyć gotowe wyroby w klimacie industrialnym, z użyciem przede wszystkim lnianych tkanin. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bardzo ważne są wcześniejsze zapisy!

Najbardziej oblegany był pierwszy cykl warsztatów pt. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej”, który organizowany jest w poniedziałki w godz. 17:00-19:00. Na zajęcia została zakwalifikowana grupa 10 osób, które będą uczestniczyć w spotkaniach przez 10 kolejnych poniedziałków. W ramach warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonają sukienkę, spódnicę albo bluzkę. Pierwsze zajęcia, które odbyły się 3 lipca, a zarazem zainaugurowały projekt Industrialnej Fabryki Talentów, dotyczyły szkicowania, czyli przelania swojego pomysłu na papier. Po wcześniejszym zwiedzaniu Muzeum Lniarstwa, uczestniczki – w grupie są same kobiety - zainspirowane klimatem postindustrialnym, rysowały i tworzyły projekty pod okiem instruktora, a na kolejnych zajęciach przygotowywały wykrój na kalce. Przyszłe zajęcia związane będą z przenoszeniem wykroju na materiał, fastrygowaniem, szyciem na maszynach szwalniczych oraz wykańczaniem.

Drugi cykl warsztatów pt. „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku” organizowany jest w każdy wtorek (4 lipca-12 września), w godz. 17:00-19:00. Podczas zajęć można nabyć podstawowe umiejętności dotyczące projektowania, szycia i wykańczania lnianych dodatków, wykonując od początku do końca konkretny produkt. Każde zajęcia różnią się rodzajem przygotowywanych wyrobów. Dotychczas uczestnicy własnoręcznie uszyli pod okiem instruktorki torby lniane oraz małe kosmetyczki. Na kolejnych zajęciach nauczą się robić fartuch kuchenny, biżuterię czy maskotki dziecięce. W tym cyklu warsztatowym pozostały jedynie dwa ostatnie wolne miejsca na 25 lipca – rękawice kuchenne oraz jedno miejsce na  8 sierpnia – zakładka do książki. Uczestnictwo w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów (e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703). W zgłoszeniu należy podać:  nazwę warsztatów tj. Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku / termin / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail.

Industrialna Fabryka Talentów to również przestrzeń kreatywna dla najmłodszych. Specjalnie z myślą o dzieciach przygotowano warsztaty pt. „Młodzi odkrywcy i projektanci”, które organizowane są w każdą środę (5 lipca-6 września) w godz. 17:00-19:00. W ramach zajęć uczestnicy będą m.in. stosować metodę sitodruku, tkać na ręcznych krosnach drewnianych czy wykonywać artystyczne prace z użyciem tkaniny lnianej i innych dodatków. Uczestnictwo w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów (e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703). W zgłoszeniu należy podać:  nazwę warsztatów tj. Młodzi odkrywcy i projektanci / termin zajęć / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail. Wolne miejsca są dopiero od 2 sierpnia.

W ramach projektu organizowane są także pokazowe warsztaty z tkania na mechanicznym krośnie typu STB, które organizowane są w każdą sobotę (do 2 września włącznie) w godz. 11:00-14:00. Pokazy prowadzone są przez wykwalifikowanych tkaczy, którzy dawniej pracowali w żyrardowskich zakładach lniarskich. Każdy odwiedzający Muzeum Lniarstwa, który przyjdzie zwiedzić ekspozycje, może zobaczyć jak działa krosno oraz jak produkowana była niegdyś tkanina lniana. Pierwszej soboty udział w pokazowych warsztatach wzięło kilkadziesiąt turystów, mieszkańców Żyrardowa, jak i odwiedzających z całego kraju – Piły, Lublina czy Ostrowca Świętokrzyskiego i z zagranicy m.in. z Włoch i Stanów Zjednoczonych!

Projekt pt. Industrialna Fabryka Talentów – odtworzenie fragmentu tradycji poprzemysłowej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, który realizowany jest przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

XXX Sesja Rady Powiatu

W dniu 17 lipca, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. Planowany porządek obrad wakacyjnej sesji obejmował w istocie tylko dyskusję nad projektami uchwał związanych z finansami Powiatu. Pierwszą była uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037. Wprowadzane zmiany wynikają ze zmian uchwały budżetowej, wprowadzonych uchwałą Rady Powiatu na tej samej, XXX Sesji, w tym w szczególności -– zwiększenie dochodów bieżących o kwotę 112.126,61 zł, z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób prawnych oraz otrzymanych dotacji na realizację zadań zleconych, zwiększenie dochodów majątkowych o kwotę 605.485,84 zł, w tym 75.442,48 zł, z tytułu dofinansowania przez Gminy Powiatu Żyrardowskiego – Mszczonów i Puszczę Mariańską zadań inwestycyjnych oraz 530.043,36 zł z tytułu niewykorzystanych wydatków niewygasających za rok 2016, zwiększenie wydatków bieżących – per saldo o kwotę 31.037,00 zł, z przeznaczeniem na bieżące koszty funkcjonowania jednostek organizacyjnych, a także zwiększenie wydatków majątkowych o kwotę 686.575,45 zł, w tym: na zadania ujęte w planie: „Przebudowa drogi powiatowej nr 4718W Bartniki-Puszcza Mariańska w miejscowości Budy Zaklasztorne i miejscowości Radziwiłłów” – kwota 520.928,33 zł, „Przebudowa drogi nr 4727W (Huta Zawadzka) gr. woj.- Piekarowo” – 95.647,12 zł oraz wprowadzone zadanie „Dokumentacja projektowa przebudowy wiaduktu nad linią CMK w Lublinowie w ciągu drogi 4719W Puszcza Mariańska-Mszczonów” – kwota 70.000,00 zł.

Drugą była uchwała zmieniająca Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017. Skarbnik Edyta Fedorowicz, wyrażając wolę Zarządu Powiatu zwróciła się do radnych, aby zgodzili się na zwiększenie dochodów i wydatków bieżących i majątkowych budżetu. Po wprowadzonych zmianach plan dochodów budżetu Powiatu ogółem wynosi 69.023.156,12 zł., w tym dochody majątkowe 4.348.752,74 zł, natomiast plan wydatków ogółem wynosi 72.606.183,23 zł i w tym wydatki majątkowe 11.644.237,23 zł

Podjęcie uchwał związanych z finansami Powiatu wyczerpało porządek Sesji, którą Przewodniczący zamknął po niespełna dwóch kwadransach.

Kończy się przebudowa drogi powiatowej

18 lipca odbył się pierwszy odbiór techniczny robót na drodze powiatowej nr 4718W Bartniki – Puszcza Mariańska w miejscowości Budy Zaklasztorne i Radziwiłłów. Przebudowa drogi wykonana została na odcinku 1716 metrów i obejmowała wykonanie między innymi: jezdni (3 warstwy – stabilizująca 7 cm, wiążąca 6 cm i warstwa ścieralna 5 cm), chodnika (1640 m), poboczy, zjazdów, oznakowania poziomego i pionowego, rowów otwartych i krytych. W pracach Komisji oceniającej jakość wykonanych robót, oprócz przedstawicieli wykonawcy – firmy Skanska i inspektora nadzoru wzięli udział – Starosta Wojciech Szustakiewicz, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Andrzej Pydzik, Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Paweł Myszkowski, a także Wójt Gminy Puszcza Mariańska Michał Staniak.

Członkowie komisji wskazali na istniejące usterki, które wykonawca zobowiązał się usunąć w okresie dwóch tygodni. Jest to warunek odbioru końcowego zadania, którego ogólny koszt realizacji wyniósł 2678893,11 zł, z czego dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniosło 1642515,00 i z Gminy Puszcza Mariańska 518189,05 zł.

Kontakt z nami

Dane adresowe

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
 
NIP 838-16-10-589
 

Kontakt

tel:
46 855 37 17,
046 855 35 99,
046 855 22 19
fax: 046 855 20 21
email:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Godziny pracy urzędu

poniedziałek: 8.00 - 16.00
wtorek: 8.00 - 16.00
środa: 8.00 - 17.00
czwartek:8.00 - 16.00
piątek: 8.00 - 15.00

Numery rachunków bankowych

1. Opłaty komunikacyjne, geodezyjne,    holowanie i parking, za najem i karty wędkarskie

    43 9302 0004 5500 1296 2000 0280

2. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, za karty parkingowe

    45 9302 0004 5500 1296 2000 0050

3. Opłaty ewidencyjne, wadia, zabezpieczenia

    79 9302 0004 5500 1296 2000 0020

4. Opłaty skarbowe za pozwolenia na budowę, wodno-prawne, zaświadczenia

    63 1020 1026 0000 1702 0272 9325

Projekt i wykonanie: extranet.pl
powered by netadmin 7.00