Powiat Żyrardowski

Menu

Treść

Plebiscyt na Nauczyciela Roku

Głos Żyrardowa i Okolic organizuje plebiscyt na Nauczyciela Roku 2017. Wśród nominowanych są nauczyciele pracujący w szkołach prowadzonych przez Powiat Żyrardowski. Zachęcamy do wsparcia naszych „belfrów”!

Ogólne zasady głosowania

Głosy w konkursie można oddawać od czwartku (25 maja 2017) od godziny 0:00 do poniedziałku (19 czerwca 2017) do godz. 16:00.

Głosowanie sms

Aby oddać ważny głos, należy wysłać sms o treści  gs.nauczyciel.xx (gdzie w miejsce xx należy wpisać numer kandydata lub kandydatki do Tytułu Nauczyciela Roku 2017 - lista kandydatów poniżej).

Sms należy wysyłać na numer 7148.
Koszt jednego sms to 1,23 zł z VAT. Jeden sms to 1 punkt.

Głosowanie na kuponach

Kupony będą publikowane w następujących wydaniach ,,Głosu Żyrardowa i Okolicy'': 25.05 oraz 01.06, 08.06 i 15.06. Uwaga! Każdy kupon z gazety to 3 punkty oddane na danego kandydata.

Wyniki będą opublikowane w wydaniu „Głosu Żyrardowa i Okolicy” z 22 czerwca.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w placówce, w której naucza.

Nasi nominowani to:

Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska. Certyfikowany logopeda, neurologopeda, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, filolog. Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie prowadzi zajęcia z dziećmi z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi. Interesuje się neurologią, psychologią i psychiatrią. Wdraża alternatywne i wspomagające metody komunikacji, dbając, by każdemu dziecku dać szansę na rozwój komunikacji i mowy. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.45

Barbara Gruchal. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie. Ze szkołą związana jest od samego początku swojej nauczycielskiej kariery. Od 1991 roku do teraz kieruje placówką. – Elektryk był pierwszym miejscem, do którego skierowałam swoje kroki po studiach. Nie jestem nauczycielem z przypadku. Jestem nauczycielem z wyboru. Kocham to, co robię – zdradza nam. Pani dyrektor jest szanowana i lubiana w środowisku uczniów i absolwentów szkoły. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.46

Urszula Matusiak. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej. Jest Żyrardowianką, absolwentką LO im. S. Żeromskiego. Ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, oraz wiele studiów  podyplomowych: ochrony środowiska, WOSu i przedsiębiorczości, bibliotekoznawstwa, Lidera oświaty. W LO Tańskiego, jest także nauczycielem geografii, WOSu i podstaw przedsiębiorczości, a także wychowawcą młodzieży. Pracuje w szkole 31 lat. Szkoła jest jej pasją, interesuje się kognitywistyką i coachingiem. Uprawia jogę. Wyślij sms na numer 7148  o treści: gs.nauczyciel.50

Sławomir Nalej. Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury, muzyk. Prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze, prowadził również zajęcia umuzykalniające dla dzieci, wraz z innymi muzykami zapewnia oprawę wielu miejskich – i nie tylko miejskich – wydarzeń kulturalnych. Gra m.in. w zespole Lucky Band czy Blues Browars Brothers Band z Kabaretem OT.TOWyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.52

Marzena Szustakowska. Kierownik Szkolenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 2 w Żyrardowie. Pedagog bardzo ceniony i lubiany przez uczniów. Angażuje się w szereg działań w szkole – zarówno związanych z praktykami uczniów, jak i ze szkolnymi konkursami i akademiami. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.53

Zapraszamy na Piknik Lotniczy w Puszczy Mariańskiej

Wernisaż wystawy „88 Lat Dookoła Świata”, który odbył się 20 maja w Muzeum Mazowsza Zachodniego zapewne u wielu odwiedzających rozpalił jeżeli nie pasję, to przynajmniej ciekawość, a może nawet marzenia o lataniu. Dlatego to jeszcze nie koniec atrakcji i podniebnej podróży. Organizatorzy przedsięwzięcia zaplanowali także Piknik Lotniczy w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Przypomnijmy, że szkołę objęły patronatem Polskie Linie Lotnicze LOT, a już od 1 września rusza klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej. W najbliższą sobotę o swojej szkole opowiedzą sami uczniowie, nauczyciele, a o pasją latania będą zarażali specjalni goście. Zapraszamy.

Otwarcie Pikniku przez kapitana Wojciecha Tomaszewskiego, 3 czerwca, godz. 11:00.

Atrakcje pikniku:

 • spotkanie z załogą samolotu w tratwie ratunkowej;
 • wystawa modeli samolotów PLL LOT, plakatów, zdjęć i mundurów załogi w pracowni historycznej;
 • „Kosmiczny koncert” – projekcja filmu i spotkanie z panem Adamem Ustynowiczem, reżyserem filmu dokumentalnego: „Chopin- The Space Concert”. Film ukazujący Ziemię z kosmosu, niesamowite widoki naszej planety oraz niezwykłą pracę kosmonautów. Film nakręcony do muzyki Fryderyka Chopina. Muzyka towarzyszyła astronautom statku kosmicznego STS-130 ENDEAVOUR w roku 2010. Dowódcą wyprawy był George Zamka, z pochodzenia Polak.
 • lot balonem na uwięzi;
 • ekspozycja szybowca z Aeroklubu Warszawskiego;
 • spotkanie i rozmowy ze spotterami;
 • pokaz lotniczy - przelot samolotów nad Szkołą;
 • wystrzelenie trapu ratunkowego – awaryjnego wyjścia z samolotu;

Zapraszamy sympatyków lotnictwa, uczniów, rodziców, rodziny, mieszkańców i wszystkich zainteresowanych awiacją na pokład Liceum w Puszczy Mariańskiej !

Startujemy 3 czerwca (sobota) o godz. 11:00.

XXVIII Sesja Rady Powiatu

Na dzień 30 maja Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki zwołał XXVIII Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesja nadzwyczajna, bo zwołana w trybie nadzwyczajnym, na wniosek Zarządu Powiatu. Przedmiotem porządku obrad były w istocie tylko dwa projekty uchwał - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego i w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017. Zmiany nie dotyczyły wielkości dochodów i wydatków budżetu, a tylko przesunięcia kwot między działami i w działach budżetu. Pilne wprowadzenie zmian związane było z planowaną inwestycją pod nazwą „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych”. Potrzeba zmian w budżecie podyktowana była faktem, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, do którego Powiat zwrócił się o dofinansowanie inwestycji w kwocie 150.000, 00 zł, już na etapie oceny formalnej wniosku wymaga zabezpieczenia środków na realizację inwestycji w pełnej wysokości. Z kosztorysu inwestorskiego wynika, że koszt windy wraz z montażem wyniesie 525.915,84 zł, co biorąc pod uwagę kwotę, którą planujemy pozyskać z PFRON, powoduje konieczność zabezpieczenia w tegorocznym budżecie środków na tę inwestycję w wysokości 375.915,84 zł. Projekty uchwał zmieniających Wieloletnią Prognozę Finansową i Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz.

Przed głosowaniem pozytywne opinie Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego przedstawiła jej Przewodnicząca Krystyna Penczonek. W głosowaniu, za przyjęciem projektu pierwszej uchwały głosowało 19 radnych, natomiast projekt drugiej uchwały, dotyczącej zmian w uchwale budżetowej poparło 18 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym.

Przyjęcie powyższych uchwał zakończyło obrady wyjątkowo krótkiej XXVIII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego.

"Śpiewa Lala, Śpiewa Miś"

W dniu 31 maja 2017 roku  odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie  XXIV  Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Śpiewa Lala, Śpiewa Miś".  Jury w składzie: Joanna Cieśniewska, Katarzyna Fajga i Sławomir Nalej po wysłuchaniu 47 prezentacji uczestników z 24 placówek powiatu żyrardowskiego przyznało  nagrody  i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych.

Poniżej protokół komisji konkursowej

 

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY  PODCZAS XXIV  POWIATOWEGO FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ  „ŚPIEWA LALA, ŚPIEWA MIŚ”  (31.05.2017r.)

 

Jury w składzie:

 • Joanna Cieśniewska (przewodniczący) – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, wielokrotna laureatka nagród wokalnych na konkursach i festiwalach w całej Polsce, założycielka  i wokalistka Zespołu o Wdzięcznej Nazwie, instruktor muzyki, organizator i szef artystyczny przeglądów piosenki.
 • Katarzyna Fajga  – muzykolog, wokalistka zespołu wokalnego „Wiskitki”. Inicjatorka akcji „Gramy dla Autyzmu”. Instruktor Osiedlowego Domu Kultury w Żyrardowie.
 • Sławomir Nalej - muzyk, instrumentalista, aranżer, instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie, nauczyciel gry na gitarze. Gitarzysta Kabaretu OTTO w zespole Plus Brothers Band.

 po wysłuchaniu 47 prezentacji z 24 placówek powiatu żyrardowskiego postanowiło przyznać następujące nagrody  i wyróżnienia:

 

W pierwszej kategorii wiekowej (3 i 4 – latków)

 NAGRODA GŁÓWNA:

 • Antonina Dropińska – Miejskie Przedszkole Nr 2 w Żyrardowie

II MIEJSCE:

 • Basia Gauden – Przedszkole Niepubliczne „SMERFOLANDIA” w Mszczonowie

III MIEJSCE:

 • Olga Dudek  – Miejskie Przedszkole Nr 5 w Żyrardowie  Alan Łapiński – Miejskie Integracyjne Przedszkole Nr 10 w Żyrardowie

WYRÓŻNIENIE:

 • Cyprian Michalak – Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 

W drugiej kategorii wiekowej (5 – latków) 

 I MIEJSCE:

 • Aleksandra Przydatek – Miejskie Przedszkole Nr 5 w Żyrardowie  Maciej Rajski – Przedszkole Niepubliczne „Pozytywka” w Żyrardowie

 II MIEJSCE:

 • Róża Kotarska - Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 III MIEJSCE:

 • Agata Dróżka  – Przedszkole Niepubliczne „Mini Przedszkole DINO” w Żyrardowie

WYRÓŻNIENIE:

 • Wiktoria Śliwa – Miejskie Przedszkole Nr 6 w Żyrardowie  Florentyna Szymańska – Miejskie Przedszkole Nr 8 w Żyrardowie

 

 W trzeciej  kategorii wiekowej (6 – latków) 

 I MIEJSCE :

 • Zofia Świder – Miejskie Przedszkole Nr 6 w Żyrardowie

 II MIEJSCE:

 • Marcelina Magierska – Szkoła Podstawowa w Guzowie  Weronika Błażejewska - Przedszkole Niepubliczne „SMERFOLANDIA” w Mszczonowie

 III MIEJSCE:

 • Magdalena Dąbrowska  – Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 

Wszyscy wykonawcy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymali nagrody sponsorowane przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego.

Ważna lekcja życia

Dzięki współpracy z Forum Dialogu 31 maja Zespół Szkół w Mszczonowie gościł Georga Elbauma - doktora inżynierii lądowej, na co dzień mieszkającego w San Francisco. Georg Elbaum urodził się w 1938 roku w Warszawie. Z dwunastoosobowej żydowskiej rodziny wojnę przetrwali tylko on i jego matka. Doktor Elbaum od kilku lat spotyka się z młodzieżą w USA i w Polsce, aby podzielić się z młodymi ludźmi wspomnieniami z dzieciństwa tragicznie naznaczonego przez Zagładę. Jest autorem książki " Bez wczoraj, bez jutra", w której opisuje czasy wojny. Podczas spotkania uczniowie odczytali fragmenty książki, a gość dodawał istotne komentarze. Spotkanie było pouczającą lekcją dla młodych ludzi, żyjących dziś w zupełnie innych czasach.

Non violence w Mszczonowie

Uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie 12 maja uczestniczyli w warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszczonowie. Prowadzący – Zbigniew Bujak – junior (syn znanego polityka i działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL, nauczyciela akademickiego Zbigniewa Bujaka) jest trenerem antydyskryminacyjnym, edukatorem, dziennikarzem, absolwentem Instytutu Kultury Polskiej w Warszawie. Obecnie studiuje na Wydziale Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajęcia warsztatowe pn. „Bez nienawiści” – odbywały się w ramach Kampanii Młodych na Rzecz Praw Człowieka w Internecie. Głównym projektem kampanii jest europejska platforma i program działań, zarządzane przez Departament ds. Młodzieży w Radzie Europy. Młodzi Ludzie Przeciw Mowie Nienawiści w Internecie to projekt zaplanowany na lata 2012-2017 przez organizacje młodzieżowe współpracujące z Radą Europy. Jego celem jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie mowy nienawiści obecnej w sieci, poprzez rozwijanie u młodych ludzi i organizacji młodzieżowych kompetencji niezbędnych do rozpoznawania mowy nienawiści i reagowania na łamania praw człowieka oraz promowanie odpowiedzialnej wolności słowa w Internecie. Mowa nienawiści w sieci stała się w ciągu ostatnich lat główną formą naruszania praw człowieka w Internecie, wywołując poważne konsekwencje zarówno w sieci, jak i poza nią. Uczniowie pracując w grupach dyskutowali: kogo dotyka mowa nienawiści, jednostek czy grup społecznych, czy ma wpływ pochodzenie, mowa, ubiór religia, kolor skóry, orientacja seksualna itp. Bazując za filmikach on-line przedstawianych przez prowadzącego zajęcia, młodzież dyskutowała o cyberprzemocy czyli o prześladowaniach, zastraszeniach, nękaniach, wyśmiewaniach innych osób poprzez wykorzystywanie Internetu i innych narzędzi elektronicznych. Zwracano również uwagę na przelewanie mowy nienawiści poprzez gesty, napisy, słowa, czyny, symbole, karykatury oraz wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, antysemityzm, czy inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji. Uczniowie aktywnie uczestnicząc i współpracując w grupach byli bardzo zadowoleni formy zajęć i wysoko ocenili prowadzącego warsztaty. W końcu uczyli się porozumiewania bez przemocy, czyli tzw. polityki non violence. Pan Zbigniew Bujak – junior jest członkiem Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”, które koordynuje Kampanię Przeciw Mowie Nienawiści w Polsce.

 

Prawdziwy odlot w Puszczy Mariańskiej

Szybowiec na parkiecie sali gimnastycznej, majestatyczny balon unoszący się w chmurach, prawdziwy trap samolotu Boeing, piękne stewardessy … Czy to możliwe? Długo zapowiadany Piknik Lotniczo-Kosmiczny w Liceum w Puszczy Mariańskiej zachwycił wszystkich gości. W sobotnie popołudnie 3 czerwca arboretum i sale puszczańskiego ogólniaka zapełniły się gośćmi ciekawymi nie tylko świata i podniebnych podróży, ale także zaciekawiani nową ofertą edukacyjną szkoły.

Piknik powoli rozkręcał się w niezwykłych plenerach Puszczy Mariańskiej. Stewardessa PLL LOT prezentowała gadżety narodowego przewoźnika, uczniowie witali gości częstując pokładowym cateringiem, a dzieci korzystały nie tylko z dobrodziejstwa słonecznej pogody, ale także z malowania twarzy i ćwiczeń chodzenia na szczudłach. Jednak główne atrakcje czekały w sali gimnastycznej. Majestatycznie rozstawiony szybowiec chwalił polską myśl techniczną i osiągnięcia światowej klasy polskich szybowników. Tuż obok oryginalne tratwa ratunkowa i dwa trapy. Wszystko można było dotknąć, wspiąć się, przymierzyć w kabinie. Gości przywitali dyrektor Urszula Matusiak oraz kapitan Wojciech Tomaszewski, a wszelkich formalności otwarcia imprezy dopełnił starosta Wojciech Szustakiewicz. Chwilę przed projekcją niesamowitego filmu Chopin – Koncert w Kosmosie w reżyserii obecnego na pikniku Adama Ustynowicza, wszyscy goście obejrzeli wystawę z pamiątkami PLL LOT oraz patrona szkoły Czesława Tańskiego przygotowaną przez nauczycieli Liceum oraz kuratorów wystawy, której wernisaż odbył się 20 maja w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Roksany Kulis-Lemiesz i Grzegorza Kossowskiego.

Skąd to całe „kosmiczne” zamieszanie? Przypomnijmy, że szkołę objęły patronatem Polskie Linie Lotnicze LOT, a już od 1 września rusza klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej. Powiatowa szkoła jako placówka rozwojowa i nowocześnie zarządzana została zarekomendowana przez Ministerstwo Skarbu.  Długo nie musiałem się przekonywać do tego pomysłu – mówi minister Maciej Małecki. Szkoła dzięki dokonaniom patrona Czesława Tańskiego, który był prekursorem lotnictwa ma ścisły związek z awiacją i inżynierią.  Duma ze swojego patrona kształtuje świadomość tworzenia prestiżowej szkoły „wysokich lotów”. Warto wspomnieć, że minister Małecki także odwiedził Piknik Lotniczy.

Wytrwali piknikowicze na zakończenie dnia zobaczyli piękny i majestatyczny balon PLL LOT, który po godzinie 18.00 wzniósł się w przestrzeń powietrzną Puszczy Mariańskiej. To na pewno nie koniec przygód. W ramach współpracy Liceum z PLL LOT uczniowie będą mieli jeszcze nie jedną okazję  na takie właśnie spotkania i dodatkowe zajęcia. Wysokich lotów!

„Szare Szeregi” na podium

W środę 31.05.2017 r.  w Żyrardowie odbyły się Otwarte Wojewódzkie Zawody Ligi Obrony Kraju w Dwuboju Obronnym. Patronat nad zawodami objął Mazowiecki Zarząd Wojewódzki LOK w Warszawie. Uczestnicy zawodów rywalizowali w 2 konkurencjach sportowych:

 - bieg na 400 m i rzut piłeczką do celu

- pojedynek strzelecki

W dwuboju uczestniczyło 20 zespołów dziewcząt i chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego reprezentujących szkoły z Płocka, Warszawy, Pruszkowa, Brwinowa, Szymanowa, Mszczonowa, Puszczy Mariańskiej, Wiskitek i Żyrardowa.

Reprezentacja dziewcząt z naszego liceum powtórzyła sukces (jak poprzednio w wieloboju obronnym) zdobywając miejsca na podium.

Liceum reprezentowały 2 zespoły dziewcząt w składzie:

- zespół z numerem „17” – Natalia Czepik, Aleksandra Krzyżanowska, Magdalena Adamska

- zespół z numerem „18” – Dorota Dobrzyńska, Zuzanna Osuchowska, Katarzyna Jóźwiak.

Zespół nr 17 w zaciętej rywalizacji zajął II miejsce w konkurencji pojedynek strzelecki i III miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugi zespół uplasował się na 8 miejscu. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz puchary.

Gratulujemy sukcesu!

Zapraszamy na Koncert

Zapraszamy na Koncert Bajkowy wykonywany przez dzieci z Zespołu Szałaputy z Młodzieżowego Domu Kultury dla wszystkich dzieci, który odbędzie się w Żyrardowskim Centrum Kultury 14 czerwca o g. 18:00.
 

W Wiskitkach są już nowe książki!

We wtorek 6 czerwca dotarły do Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach  ostatnie paczki z książkami zakupionymi w ramach środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Fotorelację z otwarcia pierwszej dostawy paczek, którego dokonali niecierpliwi chłopcy z klasy II Ti mówi sama za siebie. Jak widać, nowe książki bardzo ich zaciekawiły. Już wkrótce kolejna fotorelacja z książkami w roli głównej oraz lista nowości, które będą udostępnione uczniom także w wakacje. Przypomnijmy, że Powiat Żyrardowski w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupi do szkolnych bibliotek książki o łącznej wartości 40.000 zł.

Święto Strażaków w Żyrardowie

Święty Florian z Lauriacum - męczennik i święty katolicki jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci i w dniu 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns. Dzień wspomnienia św. Floriana jest dniem świątecznym wszystkich strażaków. Żyrardowscy strażacy święto swe obchodzili w piątek 2 czerwca. Powiatowe obchody odbyły się tradycyjnie na Placu Jana Pawła II, a ich gospodarzami byli: mł. brygadier Roman Murgrabia – komendant KP PSP i Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP Waldemar Suski. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia koncelebrowana przez ks. Proboszcza  Adama Bednarczyka oraz kapelanów strażaków – ks. Sławomira Tulima i ks. Dariusza Bujaka. Po Mszy św. druhowie z Powiatowej Komendy PSP w Żyrardowie i ich koledzy z ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu żyrardowskiego przeszli na plac Jana Pawła II.

Na początku uroczystości dowódca uroczystości kpt. Hubert Lenarcik złożył meldunek Dyrektorowi Biura Logistyki KG PSP st. bryg. Andrzejowi Oklesińskiemu, później uczczono minutą ciszy pamięć dwóch białostockich strażaków, którzy zginęli na służbie i przy dźwiękach hymnu wciągnięto flagę państwową na maszt.

Uczestników uroczystości powitał mł. brygadier Roman Murgrabia. Wśród gości byli m.in: przedstawiciele samorządów powiatu żyrardowskiego – Prezydenci Żyrardowa Wojciech Jasiński i Lucjan Krzysztof Chrzanowski, wójtowie gmin – Radziejowice  Urszula Ciężka i Puszcza Mariańska Michał Staniak. Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej reprezentowali – Zastępca Mazowieckiego Komendanta PSP st. bryg. Bogdan Łasica i wymieniony wcześniej st. bryg. Andrzej Oklesiński, a  Mazowiecki Zarząd OSP – Krzysztof Sobczyk. Powiat Żyrardowski reprezentował Starosta Wojciech Szustakiewicz. Podziękowania za ofiarną służbę i słowa życzeń skierowali do strażaków: Komendant KP PSP mł. brygadier Roman Murgrabia, Starosta Wojciech Szustakiewicz, Prezydent Wojciech Jasiński, a także w imieniu Posła Macieja Małeckiego asystent Łukasz Gołębiowski. Kulminacyjnym punktem uroczystości było jednak wręczenie odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie strażackie. Wyróżnionym odznaki i akty mianowania wręczali: st. bryg. Bogdan Łasica, st. bryg. Andrzej Oklesiński, Starosta Wojciech Szustakiewicz,  mł. bryg. Janusz Kryska, Starosta Wojciech Szustakiewicz, mł. brygadier Roman Murgrabia i Prezes Waldemar Suski.

Przypadający w roku bieżącym jubileusz 25-lecia powstania PSP był okazją do podzielenia się jubileuszowym tortem.

Poniżej przedstawiamy listę osób uhonorowanych odznaczeniami i nominacjami na wyższe stopnie.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2017 r. odznaczył:

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę

p. st. ogn. Marcina Kopczyńskiego

p. mł. ogn. Tomasza Bartosika

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę

p. kpt. Sebastiana Maleńczuka

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski Za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych w dniu 4 maja 2016 r. przyznał Dyplomy:

mł. bryg. Radosławowi Owczarkowi

kpt. Markowi Krawczykowi

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:

Srebrną Odznakę „ Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

p. mł. bryg. Radosławowi Owczarkowi

Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

p. st. kpt. Annie Zimnej

p. mł. asp. Arkadiuszowi Stopińskiemu

p. ogn. Danielowi Bonieckiemu

p. ogn. Ireneuszowi Papudze

dh Tadeuszowi Jackowskiemu

dh Januszowi Legięckiemu

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej woj. mazowieckiego odznaczyło:

złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa

st. kpt. Anna Zimna c. Henryka

st. asp. Marek Bednarek s. Józefa

ogn. Daniel Boniecki s. Tomasza

dh Tomasz Rokwisz s. Henryka

dh Daniel Sawicki s. Marka

dh Edward Tylkowski s. Stanisława

srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa

mł. ogn. Tomasz Badowski s. Edmunda

mł. ogn. Tomasz Bartosik s. Eugeniusza

brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa

kpt. Hubert Lenarcik s. Mariana

dh Piotr Frączkiewicz s. Józefa

dh Marcin Grygiel s. Dariusza

dh Damian Wasik s. Zenona

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Żyrardowie nadało odznakę "Strażak Wzorowy":

dh Michałowi Wolniewiczowi s. Andrzeja

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. mł. kpt. Indze Dziewanowskiej stopień kapitana      

p. mł. kpt. Markowi Krawczykowi stopień kapitana

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. mł. asp. Katarzynie Piszczek stopień aspiranta

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. ogn. Jarosławowi Bastkowi stopień starszego ogniomistrza

p. st. sekc. Mariuszowi Jakubowskiemu stopień młodszego ogniomistrza

 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa

Premiera teatru Maskarada

                 W dniu 13 czerwca 2017r. odbyła się premiera trzech spektakli grupy teatralnej Maskarada działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury. Grupa młodsza zaprezentowała przedstawienie pt. ,,Czerwony Kapturek” na podstawie znanej bajki Braci Grimm.

                W przedstawieniu udział wzięli: Zuzanna Leśniewicz, Angelika Kaliszewska, Julia Frączkiewicz, Saba Dzwonek, Jakub Rastawicki, Zuzanna Łukasik, Emilia Ślęzak, Oskar Siudek, Magdalena Siwiec. Wiązanka wierszy o tematyce  wiosennej to przedstawienie słowno-muzyczne pt. ,,Wiosna”, które przygotowała grupa starsza zespołu. Udział w nim wzięły: Aleksandra Bestydzińska, Joanna Boguszewicz, Zofia Cymerska, Olga Cyzman, Róża Głażewska, Weronika Nowak, Dominika Walczak. Trzecia prezentacja to teatr jednego wiersza ,,Na straganie” Jana Brzechwy, w której wystąpiły dwie grupy wiekowe razem. Wszystkie prezentacje wykonane były bezbłędnie i wzbudziły u widzów bardzo duże emocje. Na koniec zaprezentowały się dzieci, które w ciągu roku brały udział w konkursach recytatorskich i mają na swoim koncie osiągnięcia.

                Warto zaznaczyć, że zespół teatralny Maskarada działa nieprzerwanie od 20 lat ze zmiennym udziałem dzieci uzdolnionych teatralnie i recytatorsko. Uczestnicy grupy obok poznawania warsztatu prawidłowej wymowy, odpowiedniego zachowania na scenie czy pracy w grupie, uczestniczą w różnego rodzaju konkursach recytatorskich i teatralnych. Jest to jedyna grupa teatralna w naszym mieście mająca na swoim koncie tak dużą ilość osiągnięć recytatorskich i teatralnych na różnych szczeblach, w tym także ogólnopolskich i międzynarodowy.

                Mali aktorzy teatru Maskarada grają także spektakle dla środowiska lokalnego.  Dzieci poprzez zabawę teatralną integrują się, rozwijają swoje pasje i miło spędzają czas. Na szczególną uwagę zasługuje również postawa i zaangażowanie rodziców, którzy ściśle współpracują z wieloletnim instruktorem teatralnym grupy panią Ewą Szklarską, wspomagając ją w przygotowaniu kostiumu czy rekwizytów. Dzisiejszą premierę wspomogli również instruktorzy MłDK-u Agnieszka Kazimierczak i Sławomir Nalej.

Ponad 1,3 mln na programy rozwojowe powiatowych szkół

Bardzo dobre wiadomości dla Powiatu Żyrardowskiego nadeszły z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Na liście rankingowej projektów skierowanych do dofinansowania z konkursu w ramach Działania „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży” znalazły się aż trzy wnioski Powiatu. Tym samym po podpisaniu umów w ciągu dwóch lat powiatowe placówki otrzymają w sumie ponad 1,3 mln złotych na realizację programów rozwojowych oraz doposażenie w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz pomoce dydaktyczne.

Jesienią ubiegłego roku zostały napisane trzy projekty - dla Liceum w Puszczy Mariańskiej („Akademia kompetencji”), LO w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach („Klik na TIK w Wiskitkach”) oraz dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie („Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim”). Wszystkie łączy zaimplementowanie w palcówkach nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych (TIK), wyszkolenie kadry pedagogicznej w tym zakresie oraz wyposażenie pracowni w nowie komputery, sieć, platformy e-learningowe oraz pomoce dydaktyczne do przeprowadzania doświadczeń. Wartość doposażenia we wszystkich placówkach wyniesie ok. 300.000 zł. Pozostały milion zainwestowany będzie w nowe umiejętności i wiedzę uczniów! W SOSW działania planowane do realizacji przede wszystkim wpłyną na wyrównywanie szans uczniów z różnych środowisk, zarówno przez indywidualne podejście do pracy z uczniem, nauczanie eksperymentalne, jak również rozwój kompetencji kluczowych. Tu szczególny akcent szkoła kładzie na zajęcia specjalistyczne, prowadzone w celu stymulowania rozwoju poznawczego i zmniejszania trudności w opanowaniu wiadomości. Liceum w Puszczy Mariańskiej postawiło na kompetencje, dlatego tworzy Akademię Kompetencji. Działania w programie skierowane są na przedmioty matematyczno-przyrodnicze, informatyczne i języków obcych, na których nabywane będą umiejętności poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Zostanie zrealizowanych 40 edukacyjnych projektów, 10 wyjazdów studyjnych oraz dwa Festiwale Nauki. Natomiast Liceum w Wiskitkach oprócz kompetencji przyrodniczych chce wydobyć z ucznia kompetencje języka ojczystego i ekspresji kulturalnej. Będą zatem dodatkowe zajęcia z teatru, retoryki oraz komunikacji. Nie zabraknie także wyjazdów edukacyjnych do muzeów i galerii.

Ostatni rok był dla powiatu bardzo pomyślny inwestycyjnie, także w oświacie. W tym roku i w następnych latach także zaplanowaliśmy szereg inwestycji, które sprawią, że nasze szkoły będą coraz nowocześniejsze i piękniejsze. Nie zapominamy także o inwestycji w uczniów, dlatego tak bardzo cieszą nas wysokie noty naszych programów i zdobyte dofinansowanie na ich wdrożenie – mówi starosta Wojciech Szustakiewicz. Faktycznie są powody do zadowolenia. Uczniów, którzy pomyślnie przejdą rekrutację do projektów czeka może mnóstwo pracy, ale jej efekty będą gwarantowane. Poza tym poza nauką będą także wyjazdy edukacyjne i imprezy szkolne.

W sumie projektami objętych będzie ponad 230 uczniów. Wartość projektów to 1.364.000 zł, z czego dofinasowanie stanowi aż 1.287.300 zł. Realizacja projektów rozpocznie się 1 września 2017 r. i potrwa dwa lata szkolne. 

Bajkowy Koncert "Szałaputów"

14 czerwca w Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert zespołu wokalnego "Szałaputy" z Młodzieżowego Domu Kultury. Zgromadzone dzieci wraz z rodzicami mogli wysłuchać znanych bajkowych piosenek: "Kolorowy wiatr", "Mam tę moc", "Kolorowy wiatr". Na scenie wspólnie z Szałaputami wystąpiły solistki z zespołu "Frajda" oraz grupy taneczne prowadzone przez Beatę Bieganowską. Zespół wokalny został świetnie przygotowany przez instruktorów: Aleksandrę Rudzińską i Urszulę Izdebską. Na koniec wykonana została "Piosenka na dobranoc". Oprawę muzyczną i multimedia przygotował Sławomir Nalej. Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem i gromkimi brawami publiczności.

Czerwiec z nagrodami dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury

Końcówka roku szkolnego to czas podsumowań i oceny prac plastycznych wysyłanych na konkursy plastyczne różnego zasięgu. Intensywna praca Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury po raz kolejny zaowocowała wieloma sukcesami wychowanków. 

Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach był organizatorem 17 Ogólnopolskiego  Konkursu Plastycznego „Człowiek w ruchu”. Na konkurs wpłynęło 1443 prac z 208 placówek oświatowych i kulturalnych. W kategorii 12 lat III miejsce jury przyznało Weronice Różewskiej.

 Organizatorem IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Portret w kolorze uśmiechu” był  Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Do konkursu zgłoszono 1558 prac plastycznych wykonanych przez 1546 autorów pod kierunkiem 228 nauczycieli reprezentujących 170 placówek z Polski. Jury oceniło prace w 8 kategoriach wiekowych. Wśród laureatów znaleźli się wychowankowie z Dziecięcej Akademii Plastycznej. Antonina Thomson i Jan Latek otrzymali nagrody, a Paulina Górka i Zofia Lipińska - wyróżnienia.

Podsumowanie konkursu odbyło się 07.06.2017 w budynku dworca PKP w Głownie.

Sukcesem okazał się również udział w Międzypowiatowym Konkursie Plastycznym „Zwierzęta zamieszkujące Puszczę Kampinoską”, zorganizowanym przez Sochaczewskie Centrum Kultury. W kat. wiekowej 7– 9 lat I nagrodę zdobyła Zuzanna Wargalla. W drugiej kategorii wiekowej 10 – 12 lat I nagroda przypadła Weronice Rózewskiej, III nagrodę otrzymała Aleksandra Perzyna, a wyróżnienia przyznano: Kacprowi Zgorzalskiemu, Agacie Olesińskiej i Kai Stronias. Podsumowanie konkursu odbyło się 14.06.2017 r. w SCK w Chodakowie, podczas którego laureaci konkursu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, mających na celu rozpoznawanie śladów zwierząt.

Podsumowanie roku sportowego

W dniu 19 czerwca, w Hali Sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie odbyła się uroczysta Gala Sportu Powiatu Żyrardowskiego, na którą zaprosił Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.  

Po rozpoczęciu przez prowadzącego Galę, Koordynatora Sportu Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza, słowa powitania i podziękowania do zebranych skierował Starosta Wojciech Szustakiewicz. Wśród licznie zgromadzonych gości byli wójtowie gmin - Radziejowice Urszula Ciężka i Puszcza Mariańska Michał Staniak, dyrektorzy szkół, trenerzy i gminni koordynatorzy sportu. W uroczystości władze Powiatu reprezentowali także członkowie Zarządy Powiatu – Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski i Ryszard Adamiak. Głównymi bohaterami Gali byli jednak uczniowie – młodzi sportowcy, którzy przez cały rok ciężko pracowali na swoje sukcesy.

W atmosferę Gali wprowadziły zgromadzonych występy  dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury, z grup sportowych i tanecznych ćwiczących na co dzień w Hali przy ZS nr 1. Po tych występach nastąpiło wręczenie medali, dyplomów i statuetek.

Za wysokie miejsca w Rankingu Igrzysk Starosta Wojciech Szustakiewicz przekazał dziewięciu najlepszym szkołom nagrody finansowe na zakup sprzętu sportowego. Dyplomy uznania otrzymali dyrektorzy szkół, koordynatorzy, współorganizatorzy i wolontariusze,  przede wszystkim zaś uczniowie za godne reprezentowanie powiatu na sportowych arenach całego Mazowsza.

Rangę imprezy podniosła obecność na niej wielokrotnego reprezentanta Polski w siatkówce, Złotego medalisty - Mistrzostw Europy 2009, Ligi Światowej 2012 i Mistrzostw Świata 2014 – Pawła Zagumnego.

Nasz gość wspólnie ze Starostami Wojciechem Szustakiewiczem i Grzegorzem Dobrowolskim wręczał dyplomy najlepszym w powiecie sportowcom i ich opiekunom, odebrał także z rąk Starosty specjalną statuetkę. Obecność tak utytułowanego gościa była okazją - nie tylko dla młodzieży - do zdobycia autografu, czy wspólnej z mistrzem fotografii  

Udany rok w sporcie powiatowym, to spora zasługa Koordynatora Krzysztofa Dziwisza. W sumie Powiat Żyrardowski w roku szkolnym 2016/2017 zorganizował  58 wydarzeń sportowych, a nadzorował 120. W tym czasie zaangażowano 143 sędziów, wręczono 1646 medali oraz 147 pucharów, a udział w zawodach brała rekordowa liczba – 3693 uczniów! II Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego" dobiegły końca. Sportowy rok szkolny w powiecie żyrardowskim 2016/2017 uznajemy za zakończony. Bezpiecznych wakacji, a już we wrześniu spotykamy się na murawach i parkietach.

Premiera Teatru "Pinokio" i występ zespołu wokalnego "Chochliki"

Zespół Pinokio na zakończenie roku kulturalno-oświatowego zaprezentował niewielki wycinek twórczości Wandy Chotomskiej, poetki piszącej dla dzieci i młodzieży, autorki  audycji radiowych i telewizyjnych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. W programie znalazły się między innymi wiersze: O poecie i biedronce, Pliszka, Wrona i gawron, Sroki, Zbójnicki, Wiolonczela, Skrzypce. Dzieci chętnie wcieliły się w postaci w scenkach kabaretowych: Wiedźmy i Upiory. Całość przeplatana była piosenkami, do których słowa napisała Wanda Chotomska. Autorką scenariusza była Hanna Fibich, akompaniowała Agnieszka Orzechowska.

Bezpieczeństwo poprzez zabawę czyli „Dni Bezpieczeństwa” w Żyrardowie

W dniach 19 i 20 czerwca w Miejskim Ogrodzie Jordanowskim i przy Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Żyrardowie odbyły się „Dni Bezpieczeństwa” zorganizowane przez policjantów z Komendy Powiatowej w Żyrardowie. Hasłem przewodnim było „bezpieczeństwo przez zabawę”.

Organizatorom dopisała piękna pogoda, dzięki czemu na spotkaniach realizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” wszystkim dopisywały świetne humory. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się alko gogle oraz symulator zderzeń, które przygotowali policjanci. Pierwsze miały na celu uświadomienie jak alkohol wpływa na wzrok, przygotowany tor przeszkód sprawiał nie lada problemy. Wypróbować alko gogle chciały nie tylko dzieci ale też dorośli, którzy przyszli na „Dnia Bezpieczeństwa”. Symulator zderzeń, to przede wszystkim uświadomienie jak ważne jest prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa- co jest bardzo ważne na co dzień ale także podczas wakacyjnych podróży. Wszyscy uczestnicy mogli także zobaczyć radiowóz i motocykl policyjny, na którym przyjechał funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Kolejną atrakcją były konkursy wiedzy o ruchu drogowym, puzzle, quizy a także zorganizowany 20 czerwca konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne wakacje”. Po raz kolejny okazało się, że to właśnie zabawa jest świetną formą nauki zasad ruchu drogowego. Policjanci oprócz rad dotyczących bezpieczeństwa na drodze, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” wspólnie z WOPR Żyrardów propagowali bezpieczny wypoczynek nad wodą. Ratownicy żyrardowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oprócz pokazu sprzętu przeprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także pokaz pierwszej pomocy. Na „Dni Bezpieczeństwa” zaproszeni zostali także przewodnicy psów-funkcjonariusze Służby Celnej z Ośrodka Szkoleniowego w Kamionie, którzy zaprezentowali umiejętności swoich czworonogów. Oprócz pokazu przeszukiwania bagażu i samochodu przestawili także pokaz posłuszeństwa psów, po którym instruktor opowiedział o pracy celników. Niewątpliwą atrakcją była też wizyta strażaków z Powiatowej Komendy  Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Żyrardowa. Oprócz pokazu sprzętu przeprowadzili także pokaz postępowania w sytuacji kryzysowej - tym razem był to wypadek samochodów, w którym rannych zostało 12 osób. Dużo radości sprawił dzieciakom prysznic , który dał nieco ochłody w te ciepłe dni.

Za pomoc w przygotowaniu „Dni Bezpieczeństwa” organizatorzy kierują podziękowania do:

 • Dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie - prof. nadzw. dr hab. inż. Marcina Ślęzaka za udostępnienie symulatora zderzeń i alko gogli,
 • Dyrektora Miejskiego Ogrodu Jordanowskiego - Pani Małgorzaty Strojek oraz wszystkich pracowników,
 • Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Żyrardowie -Pani Mirosławy Barańskiej, a także nauczycieli  i pracowników szkoły, 
 • Strażaków, ratowników i celników którzy uświetnili spotkanie

Do zobaczenia za rok!

Materiał przygotowany w oparciu o informację Rzecznika KP Policji w Żyrardowie, asp. Agnieszki Ciereszko.

XXIX Sesja Rady Powiatu,

W dniu 26 czerwca 2017 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego.

Na początku, w części uchwałodawczej radni debatowali nad projektami siedmiu uchwał. Pierwszymi w porządku, były uchwały związane z gospodarką finansową Powiatu. Projekty tych uchwał przedstawiła radnym Skarbnik Edyta Fedorowicz. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego. Poprzez wprowadzenie zmian w WPF zaktualizowano wielkości planu budżetu na rok 2017, w tym wynikające ze skutków zmiany uchwały budżetowej, wprowadzonej także na tej samej sesji. Uchwała dotyczyła w szczególności: zwiększenia o kwotę 972.766,80 zł dochodów bieżących, w tym z tytułu zwiększenia planu dotacji na projekty realizowane z udziałem środków unijnych, zwiększenie o kwotę 558.100,00 zł, dochodów majątkowych – z tytułu otrzymanego dofinansowania zadań inwestycyjnych, zwiększenie o kwotę 932.766,80 zł wydatków bieżących, w tym na programy realizowane z udziałem środków unijnych, zmniejszenie w 2017 r. o kwotę 100.000,00 zł wydatków na obsługę długu – w związku z niższymi nakładami na spłatę odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek,  zwiększenie w 2017 o kwotę 598.100,00 zł, wydatków majątkowych, w tym między innymi: z tytułu przyznanego dofinansowania na zadanie - „Przebudowa mostu w m. Feliksów-Grądy w ciągu drogi powiatowej nr 4701W” – 408.100,00 zł i na przebudowę drogi nr 4727W – 150.000,00 zł.

Uchwała zmieniająca WPF wprowadziła także do wykazu przedsięwzięć do realizacji następujące zadania: „Akademia Kompetencji” (program rozwojowy realizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 lipca 2019 r, którego wartość ogółem wynosi 672.496,25 zł, „Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim” (projekt edukacyjny realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w okresie od 01.07.2017 r. do 30.06.2019r. o łącznej wartości 539.565,00zł,) oraz projekt „Klik na TIK w Wiskitkach” (program rozwojowy w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach, realizowany od 01.08.2017r. do 28.06.2019r za kwotę 152.037,50 zł). Uchwała zwiększyła także nakłady na przedsięwzięcie pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4729W Żyrardów-Działki-Wiskitki na odcinku ulicy Żeromskiego od ulicy Limanowskiego do ulicy Mokrej w Żyrardowie”. Limit wydatków na rok 2017 zwiększy się o 17.000,00 zł oraz limit wydatków na 2018 r. o kwotę 503.315,00zł. Zwiększenie dotyczy ustalenia planu wydatków do wielkości kosztorysowych a także uwzględnienia kosztów budowy oświetlenia. Łączne planowane nakłady na tą inwestycję wynoszą 1.781.793,18 zł.

Wspomniana wcześniej uchwała zmieniająca Budżet Powiatu Żyrardowskiego w 2017 roku zwiększyła dochody o kwotę 1.530.866,80 zł., w tym dochody bieżące o kwotę 972.766,80 zł i dochody majątkowe o kwotę 558.100,00 zł. O taką samą kwotę uległy zwiększeniu także wydatki budżetu, z czego wydatki bieżące zwiększono o kwotę 932.766,80 zł, a wydatki majątkowe o kwotę 598.100,00 zł. Uchwała dokonała także przesunięć między działami budżetu, a po jej przyjęciu plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2017 rok wynosi odpowiednio:  68.305.543,67 zł oraz 71.888.570,78 zł.

Projekty kolejnych dwóch uchwał przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mariola Stecko. Dotyczyły one zatwierdzenia „Sprawozdania z efektów pracy Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej z realizacji zadań w zakresie organizacji pieczy zastępczej za rok 2016” oraz „Sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie w 2016r”. Obowiązek składania corocznie radzie powiatu sprawozdania z działalności centrum wynika z przepisów ustawy o pomocy społecznej. Sprawozdania publikujemy poniżej w pliku pdf.

Kolejna uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na nabycie w drodze darowizny dwóch niezabudowanych nieruchomości, które pozostają w liniach rozgraniczających dróg powiatowych odpowiednio: nr 4729W w miejscowości Działki i nr 4701W w miejscowości Feliksów. Przejęcie nieruchomości na rzecz Powiatu jest zasadne ze względu na potrzebę uregulowania ich stanu prawnego, bowiem faktycznie stanowią one drogi powiatowe. Nabycie nieruchomości nastąpi w formie aktów notarialnych.

Szósta uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na zawarcie pomiędzy Powiatem Żyrardowskim a Gminą Miasto Żyrardów porozumienia w sprawie powierzenia Gminie Miasto Żyrardów wspólnej realizacji zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4729W Wiskitki – Działki – Żyrardów na odcinku ulicy Żeromskiego od ulicy Limanowskiego do ulicy Mokrej w Żyrardowie”. Projekt ostatniej uchwały przedstawił radnym Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Paweł Myszkowski.

Ostatnia uchwała jaką podjęli tego dnia radni dotyczyła załatwienia skargi na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Żyrardowie. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Skibińska przedstawiając stanowisko Komisji Rewizyjnej, która zapoznała się ze skargą i wyjaśnieniem Dyrektora PUP, wnioskowała o uznanie skargi za bezzasadną. Uchwała dotycząca skargi jak i uchwały wcześniejsze radni przyjęli jednomyślnie.

Po części uchwałodawczej, uwaga radnych skupiona była na wystąpieniu Prezes Zarządu Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. w Żyrardowie Danuty Ciecierskiej. Pani Prezes przedstawiła informacje dotyczącą działalności Centrum. W ocenie Zarządu sytuacja ekonomiczna Centrum Zdrowia jest stabilna, mimo, że wynik finansowy spółki w ubiegłym, 2016 roku zamknął się stratą brutto w wysokości 652.697,12 zł. Przychody całkowite spółki w 2016 roku były na poziomie 39.539.393,41 i była to wartość niemalże taka sama jak w roku poprzedzającym. Pozytywną tendencją jest utrzymujący się wysoki poziom nakładów na inwestycje. Od początku istnienia spółki, tj. od września 2011 roku, nakłady inwestycyjne wyniosły 5.833.660,00 zł, z czego w 2016 roku, była to kwota 1.577.679,34 zł, a w okresie od stycznia do kwietnia 2017 roku 630.510,10 zł. Pani Prezes podkreślała też fakt, że jednostka realizuje ambitny projekt pod nazwą „Rozwój e-usług medycznych w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o.” o całkowitej wartości 4.661.124,00 zł, z czego 80% kwoty stanowić będzie dofinansowanie w ramach RPO WM.

Po sprawozdaniu Pani Prezes wywiązała się dyskusja. Jako pierwsza zabrała głos radna Genowefa Milczarek, która wskazała na wciąż nie satysfakcjonujące pracowników wynagrodzenia, w tym przede wszystkim na rażące dysproporcje w zarobkach szeregowych pracowników i kadry zarządzającej, a też na spadek wykonanych świadczeń na niektórych oddziałach. Głos w dyskusji zabrał także Starosta Wojciech Szustakiewicz, który zadeklarował, że corocznie z budżetu Powiatu będzie kierowane wsparcie na dalsze inwestowanie w substancję Szpitala. Starosta podkreślił też, że Spółka nie ma długów, mimo tego, że przed restrukturyzacją zadłużenie placówki przekraczało kwotę 40 milionów złotych. To dobitnie świadczy o determinacji władz Powiatu Żyrardowskiego w utrzymaniu bytu Szpitala Powiatowego w Żyrardowie. Pojawiające się zarzewia konfliktu, pomiędzy personelem a kadrą zarządzającą w Szpitalu nie powinny rzutować na jakość usług jakie świadczy placówka, ale też nie powinny w niezasłużony sposób psuć opinii o Szpitalu – podsumował  Starosta.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Daniel Suchecki udzielił głosu przedstawicielom związków pracowniczych i społeczności lokalnej, którzy między innymi kwestionowali działania podejmowane przez Zarząd Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o., szczególnie decyzję wydzielenia ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa realizowanych przez nie funkcji i przekazanie ich do wykonania innym podmiotom. W tej kwestii głos zabrała jako pierwsza przedstawiciel zakładowych związków zawodowych Teresa Lefelt, a następnie Przewodniczący struktur powiatowych NSZZ Solidarność Bogdan Zieliński. Związkowcy negowali taki sposób zarządzania przedsiębiorstwem, apelowali o ochronę praw i interesów pracowniczych.

Po wystąpieniu przedstawicieli związkowych Przewodniczący zamknął obrady XXIX Sesji.

Matury powyżej średniej krajowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznych matur. W całej Polsce zdało 78,5 proc. uczniów liceów i techników. Matury nie zdało 6,7 proc. uczniów, a 14,8 proc. ma prawo do poprawki w sierpniu - czyli nie zdali tylko jednego egzaminu. Jak wygląda sytuacja w powiecie żyrardowskim? Tak wyglądają wyniki matur sesji majowej.

W nawiasach liczba uczniów, którzy podeszli do egzaminu dojrzałości. Dalej procent uczniów, którzy zdali.

LO im. S. Żeromskiego – (167) – 92,8%

LO SMS - (6 ) - 100%

Zespół Szkół w Mszczonowie (technikum) - (32) - 84,7%

LO w Puszczy Mariańskiej - (56) - 98,2%

LO w Mszczonowie - (27) - 87%

ZS nr 3 w Wiskitkach (technikum) - (46) - 53%

ZS nr 2 w Żyrardowie (technikum) - (16) - 25%

ZS nr 1 w Żyrardowie (technikum) - (24) - 66,7%

Ogółem w szkołach na 374 uczniów przystępujących do matury egzamin w sesji majowej pomyślnie zdało 82,09 % uczniów, czyli zdecydowanie wyżej od średniej krajowej.

Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt majowej sesji egzaminacyjnej. Z pośród 67 osób, które nie zdało, aż 55 osób może zdawać egzamin maturalny w sesji sierpniowej, czyli tzw. poprawkę. Tym samym, wyniki zdawalności matur na pewno poprawią się.

Jedynie 12 uczniów definitywnie nie zdało matury (nie może przystąpić do sesji poprawkowej). Stanowi to 3,2% zdających maturę

Dziecięca Akademia Plastyczna.

Ta popularna forma zajęć pozalekcyjnych jest prowadzona nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat w Młodzieżowym Domu Kultury. O wysokim poziomie edukacji plastycznej żyrardowskiej placówki świadczą liczne sukcesy wychowanków w najbardziej prestiżowych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Ich prace były nagradzane i eksponowane na wystawach, między innymi w Japonii, Indiach, Niemczech, Finlandii, Czechach, Białorusi, Słowenii, Macedonii i Łotwie. Młodzieżowy Dom Kultury będący Powiatową Placówką Oświatową ma ogromny wkład w upowszechnianie sztuki dziecka. Cyklicznie organizuje wystawy i konkursy plastyczne. Dokonania artystyczne pokazuje również poza swoją siedzibą. Placówka posiada stronę internetową (www.mlodek.pl) na której zamieszczane są fotogalerie prac plastycznych dzieci, które są wysyłane na konkursy plastyczne.

Pokłosiem ostatnich artystycznych dokonań Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie jest wystawa ,,Bajkowy Świat”.   Otwarto ją dla zwiedzających w czwartkowe popołudnie, 22 czerwca 2017 roku w Galerii ,,Resursa”. To już kolejna wystawa  prac plastycznych najmłodszych mieszkańców Żyrardowa i okolic w tym miejscu.  W roku 2015 zorganizowano ekspozycję ,,Tęczą malowane” (I Powiatowa Wystawa Plastyczna Dziecięcej Akademii Plastycznej). Rok później  pokazano wystawę ,,Żyrardów ma 100 lat”, będącą podsumowaniem powiatowego konkursu plastycznego, zorganizowanego dla uświetnienia 100.lecia nadania praw miejskich miastu Żyrardów. Wystawę można zwiedzać do 8 września b.r. w godzinach pracy ,,Resursy”.

Sztuka dziecka choć niezwykła i oryginalna ciągle jest mało znana szerszemu gronu odbiorcy. Rzadko jest też eksponowana w galeriach i muzeach, które nie specjalizują się w pokazywaniu tego typu twórczości. Nie wszystkie wytwory plastycznej aktywności dzieci można nazwać sztuką. Powstaje ona dopiero w sprzyjających warunkach, najczęściej pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli. Tak właśnie dzieje się na zajęciach Dziecięcej Akademii Plastycznej, które umożliwiają rozwijanie pasji plastycznych małych twórców. Program zajęć pozwala pogłębić i utrwalić wrodzone zdolności plastyczne, rozwijać wyobraźnię i zdolności manualne. Efekty tej pracy można podziwiać na wystawie ,,Bajkowy Świat”, będącej prezentacją pracowni plastycznych prowadzonych przez dwójkę nauczycieli - Bożenę Liszewską i Zbigniewa Kołaczka. Wystawa gromadzi prace dzieci w wieku od 6 do 15 lat, wykonane różnymi technikami plastycznymi. Są zatem pastele, akwarele, jak i gwasze.

Tematyka prac koncentruje się wokół świata bajek. Są zarówno ilustracje do klasycznych utworów, jak i do współczesnych filmów i gier komputerowych inspirowanych bajkowym światem. Obok Czerwonego Kapturka, Roszpunki czy Kopciuszka można zobaczyć Shreka.

Wiele prac stanowi własną interpretację bajkowych opowieści, będąc odwołaniem do świata dziecięcych marzeń i fantazji. Są też realizacje ukazujące życie codzienne i zabawy dzieci. Łączy je jednak jedno. Te niezwykłe i jakże barwne prace ukazują świat widziany oczami małych artystów. Ich dzieła powstały w wyniku działania nieskrępowanej wyobraźni, w oparciu o wiedzę na temat świata zewnętrznego i wewnętrznego. Szczerości wypowiedzi mógłby pozazdrościć im niejeden profesjonalny twórca. Ekspresja, emocje, ogromna pasja i entuzjazm towarzyszący powstającym pracom to cechy wyróżniające pokazywaną kolekcję. Twórczość dzieci zachwyca nie tylko oryginalnością, nieskrępowaniem, ale przede wszystkim świeżością rozwiązań. Nie ma jeszcze tych cech, które charakteryzują sztukę profesjonalną. To dziecięca szczerość wypowiedzi, która góruje nad perfekcyjną zręcznością manualną popartą rozbudowanym warsztatem dojrzałego artysty, wzbudza w odbiorcy, zwłaszcza dorosłym wiele pozytywnych emocji. Sprawia, że powracamy do lat dzieciństwa, do niezwykłego ,,bajkowego świata”.

Erasmus+ i ponad pół miliona dla powiatowych szkół

W powiatowych technikach od kilku lat trudno wyobrazić sobie staże bez zagranicznych wyjazdów. Najlepsi uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie oraz Zespołu Szkół w Mszczonowie ok kilku lat uczą się praktycznej strony zawodu od najlepszych pracodawców w Czechach, Austrii, Grecji, Włoszech i Irlandii. Na kolejne dwa lata szkolne uczniowie z Wiskitek i z Włókiennika znowu pojadą na praktyki do słonecznej Hellady i równie gorącej Italii.

Od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie będzie realizowany projekt „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS Nr 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość”, który obejmie 28 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i technik ekonomista. Praktyka zawodowa odbędzie się w przedsiębiorstwie agroturystycznym we Włoszech w regionie Umbria. Szkoła od trzech lat współpracuje z włoską firmą, do tej pory w gościnnym gospodarstwie Państwa Niclas, nowe doświadczenia zawodowe potwierdzone certyfikatami Europass zdobyło 42 uczniów szkoły. Niewątpliwą atrakcją praktyk będą wyjazdy studyjne do Rzymu, Asyżu, Spoleto i Perugii. Projekt w całości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, uczniowie otrzymają wsparcie indywidualne, m. in. pomoce dydaktyczne, stroje robocze i tzw. „kieszonkowe”. Wartość projektu to 280.869,93 zł.

Podobny projekt opracował Zespół Szkół Nr 3 w WiskitkachNieco inna , acz tak samo gorąca jest destynacja. Mobilny obywatel współczesnej Europy - praktyki zawodowe dla uczniów klas hotelarskich w Grecji otrzymał 281.800,13 zł dofinansowania. Uczniowie hotelarskiego fachu będą uczyli się na Wybrzeżu Olimpijskim w Hotelu Honorata. W sumie wyjadą 24 osoby podzielone na cztery grupy.

Każdy taki wyjazd jest nie lada gratką dla uczniów. Dla większości z nich jest to pierwsza podróż zagraniczna. Najważniejsze są jednak umiejętności zdobyte w środowisku międzynarodowym, a potwierdzone europejskimi certyfikatami. Dla absolwentów powiatowych szkół jest to furtka do prawdziwej kariery zawodowej.  

Półkolonie w Młodeku

Podczas pierwszych dwóch tygodni lipca w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się w półkolonie letnie dla dzieci. Było wiele ciekawych atrakcji: gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, robotyka, warsztaty w Centrum Kultury, pływanie w ośrodku Aqua. Najciekawsze były wycieczki do "Wesołej zagrody" w Drybusie oraz wyjazd do Parku Rozrywki w Julinku.

Ponad 200 uczestników Industrialnej Fabryki Talentów

W okresie wakacyjnym Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaczęło tętnić życiem… życiem pełnym projektowania, szycia i wykańczania wyrobów lnianych! Powrót do przeszłości i tradycji Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego nastąpił dzięki uruchomieniu w Muzeum przestrzeni projektowo-warsztatowej pn. Industrialna Fabryka Talentów. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia projektu, zgłosiło się ponad 200 uczestników, a większość miejsc jest już zajęta aż do końca sierpnia! Działania prowadzone są dzięki dofinansowaniu, które zdobyła Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Stworzona strefa warsztatowa pn. Industrialna Fabryka Talentów, która ruszyła w Muzeum Lniarstwa od 3 lipca, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i to nie tylko wśród mieszkańców Żyrardowa, bowiem uczestnikami zajęć są również mieszkańcy Warszawy! Industrialna Fabryka Talentów to 10 tygodni kreatywnych zajęć z tkania, projektowania, szycia i wykańczania… to przestrzeń, w której jeszcze niedoświadczeni pasjonaci rękodzielnictwa mogą samodzielnie stworzyć gotowe wyroby w klimacie industrialnym, z użyciem przede wszystkim lnianych tkanin. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bardzo ważne są wcześniejsze zapisy!

Najbardziej oblegany był pierwszy cykl warsztatów pt. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej”, który organizowany jest w poniedziałki w godz. 17:00-19:00. Na zajęcia została zakwalifikowana grupa 10 osób, które będą uczestniczyć w spotkaniach przez 10 kolejnych poniedziałków. W ramach warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonają sukienkę, spódnicę albo bluzkę. Pierwsze zajęcia, które odbyły się 3 lipca, a zarazem zainaugurowały projekt Industrialnej Fabryki Talentów, dotyczyły szkicowania, czyli przelania swojego pomysłu na papier. Po wcześniejszym zwiedzaniu Muzeum Lniarstwa, uczestniczki – w grupie są same kobiety - zainspirowane klimatem postindustrialnym, rysowały i tworzyły projekty pod okiem instruktora, a na kolejnych zajęciach przygotowywały wykrój na kalce. Przyszłe zajęcia związane będą z przenoszeniem wykroju na materiał, fastrygowaniem, szyciem na maszynach szwalniczych oraz wykańczaniem.

Drugi cykl warsztatów pt. „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku” organizowany jest w każdy wtorek (4 lipca-12 września), w godz. 17:00-19:00. Podczas zajęć można nabyć podstawowe umiejętności dotyczące projektowania, szycia i wykańczania lnianych dodatków, wykonując od początku do końca konkretny produkt. Każde zajęcia różnią się rodzajem przygotowywanych wyrobów. Dotychczas uczestnicy własnoręcznie uszyli pod okiem instruktorki torby lniane oraz małe kosmetyczki. Na kolejnych zajęciach nauczą się robić fartuch kuchenny, biżuterię czy maskotki dziecięce. W tym cyklu warsztatowym pozostały jedynie dwa ostatnie wolne miejsca na 25 lipca – rękawice kuchenne oraz jedno miejsce na  8 sierpnia – zakładka do książki. Uczestnictwo w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów (e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703). W zgłoszeniu należy podać:  nazwę warsztatów tj. Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku / termin / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail.

Industrialna Fabryka Talentów to również przestrzeń kreatywna dla najmłodszych. Specjalnie z myślą o dzieciach przygotowano warsztaty pt. „Młodzi odkrywcy i projektanci”, które organizowane są w każdą środę (5 lipca-6 września) w godz. 17:00-19:00. W ramach zajęć uczestnicy będą m.in. stosować metodę sitodruku, tkać na ręcznych krosnach drewnianych czy wykonywać artystyczne prace z użyciem tkaniny lnianej i innych dodatków. Uczestnictwo w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów (e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703). W zgłoszeniu należy podać:  nazwę warsztatów tj. Młodzi odkrywcy i projektanci / termin zajęć / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail. Wolne miejsca są dopiero od 2 sierpnia.

W ramach projektu organizowane są także pokazowe warsztaty z tkania na mechanicznym krośnie typu STB, które organizowane są w każdą sobotę (do 2 września włącznie) w godz. 11:00-14:00. Pokazy prowadzone są przez wykwalifikowanych tkaczy, którzy dawniej pracowali w żyrardowskich zakładach lniarskich. Każdy odwiedzający Muzeum Lniarstwa, który przyjdzie zwiedzić ekspozycje, może zobaczyć jak działa krosno oraz jak produkowana była niegdyś tkanina lniana. Pierwszej soboty udział w pokazowych warsztatach wzięło kilkadziesiąt turystów, mieszkańców Żyrardowa, jak i odwiedzających z całego kraju – Piły, Lublina czy Ostrowca Świętokrzyskiego i z zagranicy m.in. z Włoch i Stanów Zjednoczonych!

Projekt pt. Industrialna Fabryka Talentów – odtworzenie fragmentu tradycji poprzemysłowej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, który realizowany jest przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

XXX Sesja Rady Powiatu

W dniu 17 lipca, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. Planowany porządek obrad wakacyjnej sesji obejmował w istocie tylko dyskusję nad projektami uchwał związanych z finansami Powiatu. Pierwszą była uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037. Wprowadzane zmiany wynikają ze zmian uchwały budżetowej, wprowadzonych uchwałą Rady Powiatu na tej samej, XXX Sesji, w tym w szczególności -– zwiększenie dochodów bieżących o kwotę 112.126,61 zł, z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób prawnych oraz otrzymanych dotacji na realizację zadań zleconych, zwiększenie dochodów majątkowych o kwotę 605.485,84 zł, w tym 75.442,48 zł, z tytułu dofinansowania przez Gminy Powiatu Żyrardowskiego – Mszczonów i Puszczę Mariańską zadań inwestycyjnych oraz 530.043,36 zł z tytułu niewykorzystanych wydatków niewygasających za rok 2016, zwiększenie wydatków bieżących – per saldo o kwotę 31.037,00 zł, z przeznaczeniem na bieżące koszty funkcjonowania jednostek organizacyjnych, a także zwiększenie wydatków majątkowych o kwotę 686.575,45 zł, w tym: na zadania ujęte w planie: „Przebudowa drogi powiatowej nr 4718W Bartniki-Puszcza Mariańska w miejscowości Budy Zaklasztorne i miejscowości Radziwiłłów” – kwota 520.928,33 zł, „Przebudowa drogi nr 4727W (Huta Zawadzka) gr. woj.- Piekarowo” – 95.647,12 zł oraz wprowadzone zadanie „Dokumentacja projektowa przebudowy wiaduktu nad linią CMK w Lublinowie w ciągu drogi 4719W Puszcza Mariańska-Mszczonów” – kwota 70.000,00 zł.

Drugą była uchwała zmieniająca Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017. Skarbnik Edyta Fedorowicz, wyrażając wolę Zarządu Powiatu zwróciła się do radnych, aby zgodzili się na zwiększenie dochodów i wydatków bieżących i majątkowych budżetu. Po wprowadzonych zmianach plan dochodów budżetu Powiatu ogółem wynosi 69.023.156,12 zł., w tym dochody majątkowe 4.348.752,74 zł, natomiast plan wydatków ogółem wynosi 72.606.183,23 zł i w tym wydatki majątkowe 11.644.237,23 zł

Podjęcie uchwał związanych z finansami Powiatu wyczerpało porządek Sesji, którą Przewodniczący zamknął po niespełna dwóch kwadransach.

Kończy się przebudowa drogi powiatowej

18 lipca odbył się pierwszy odbiór techniczny robót na drodze powiatowej nr 4718W Bartniki – Puszcza Mariańska w miejscowości Budy Zaklasztorne i Radziwiłłów. Przebudowa drogi wykonana została na odcinku 1716 metrów i obejmowała wykonanie między innymi: jezdni (3 warstwy – stabilizująca 7 cm, wiążąca 6 cm i warstwa ścieralna 5 cm), chodnika (1640 m), poboczy, zjazdów, oznakowania poziomego i pionowego, rowów otwartych i krytych. W pracach Komisji oceniającej jakość wykonanych robót, oprócz przedstawicieli wykonawcy – firmy Skanska i inspektora nadzoru wzięli udział – Starosta Wojciech Szustakiewicz, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Andrzej Pydzik, Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Paweł Myszkowski, a także Wójt Gminy Puszcza Mariańska Michał Staniak.

Członkowie komisji wskazali na istniejące usterki, które wykonawca zobowiązał się usunąć w okresie dwóch tygodni. Jest to warunek odbioru końcowego zadania, którego ogólny koszt realizacji wyniósł 2678893,11 zł, z czego dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniosło 1642515,00 i z Gminy Puszcza Mariańska 518189,05 zł.

Obchody Powiatowego Święta Policji

24 lipca policjanci oraz pracownicy Policji obchodzili swoje Święto. W tym roku przypadła już 98 rocznica powołania Policji Państwowej. Z tej okazji w Resursie w Żyrardowie odbyła się uroczysta zbiórka. Tradycyjnie obchody poprzedziła mszą świętą w intencji policjantek, policjantów oraz pracowników cywilnych policji, która odprawiona została w Kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie.

W tym roku policjanci do kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie wyruszyli z placu przy Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie prowadzeni przez Orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiskitkach. Po zakończeniu mszy policjanci oraz zaproszeni goście także w towarzystwie orkiestry przeszli ulicami miasta do Resursy gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów Powiatowego Święta Policji. Przed wejściem na uroczystość można było zapoznać się z wystawą dotyczącą Policji Państwowej przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej .

Po przedstawieniu krótkiego rysu historycznego Policji, która została powołana 24 lipca 1919r. Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie - insp. Arkadiusz Zgieb przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość. Następnie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego zs. w Radomiu- mł. insp. Mirosław Jedynak w towarzystwie Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie- insp. Arkadiusza Zgieba oraz Starosty Powiatu Żyrardowskiego- Pana Wojciecha Szustakiewicza wręczył akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Kolejnym punktem było wręczenie wyróżnień dla pracowników cywilnych policji, a także wręczenie medali za zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa mazowieckiego. Po mianowaniu życzenia i gratulacje dla awansowanych złożyli zaproszeni goście. Padło wiele miłych słów i podziękowań za trud codziennej służby. Na ręce Komendanta zostały złożone listy z życzeniami dla policjantek, policjantów i pracowników Policji. Po zakończeniu uroczystej części obchodów, Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Wojciech Jasiński wręczył Komendantowi Powiatowemu Policji w Żyrardowie-insp. Arkadiuszowi Zgiebowi klucze do mieszkań, które przekazane zostały dla policjantów. Miłą niespodzianką na zakończenie tego dnia była część rozrywkowa, na scenie Resursy pojawił się Mr. Dex.

 

Z dniem 24 lipca na stopień inspektora Policji został mianowany mł. insp. Arkadiusz Zgieb-Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie, który akt mianowania odbierze podczas Mazowieckich Obchodów Święta Policji w Siedlcach w dniu 27 lipca 2017r.

Ponadto ważnym dniem był również 19 lipca, kiedy to podczas obchodów Święta Policji w Płocku inspektor Arkadiusz Zgieb decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został odznaczony srebrną odznaką „Zasłużony Policjant”. Także tego dnia decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji wręczone zostały również odznaczenia za zasługi dla Policji, którymi uhonorowani zostali:

 • Złotym medalem za zasługi dla Policji - Pan Grzegorz Kurek - Burmistrz Miasta i Gminy Mszczonów
 • Brązowym medalem za zasługi dla Policji - Pan Wojciech Jasiński - Prezydent Miasta Żyrardowa

W tym roku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Pana Andrzeja Dudy przyznane zostały również dwa odznaczenia państwowe, które zostaną wręczone w późniejszym terminie.

 

 • medal za długoletnią służbę: podinspektor Dariusz Małecki - Naczelnik Wydziału Prewencji oraz Pani Bożena Jurkowska - Inspektor Zespołu Prezydialnego

 

Z dniem 24 lipca mianowani zostali

Na stopień komisarza:

 1. podkom. Paweł Frączak

Na stopień aspiranta sztabowego:

 1. st.asp. Wojciech Smolarek

Na stopień starszego aspiranta:

 1. asp. Gajewska Anna
 2. asp. Głogowski Paweł
 3. asp. Lewandowski Jarosław
 4. asp. Machaj Marek
 5. asp. Majchrzak Rafał
 6. asp. Osial Andrzej
 7. asp. Paluch Katarzyna
 8. asp. Skomiał Robert
 9. asp. Wyganowski Marek

Na stopień aspiranta:

 1. mł.asp. Klucznik Sławomir
 2. mł.asp. Kosiacki Marek
 3. mł.asp. Tomaszewski Łukasz

Na stopień młodszego aspiranta:

 1. sierż.szt.. Bandura Agnieszka
 2. sierż.szt. Foks Tomasz
 3. sierż.szt. Starczewski Arkadiusz
 4. sierż.szt. Tomaszewski Dariusz

Na stopień sierżanta sztabowego:

 1.  st.sierż. Federowicz Piotr
 2.  st.sierż.  Glizia Iza
 3.  st.sierż.  Nowakowski Krzysztof
 4.  st.sierż.  Sobieszek Konrad
 5.  st.sierż.  Zięba Paweł

Na stopień starszego sierżanta

 1.  sierż. Bakalarski Paweł
 2.  sierż. Białas Anna
 3.  sierż. Mrowiec Damian
 4.  sierż. Przewłoka Rafał

Na stopień sierżanta:

 1.  st. post. Ambroziak Daniel
 2.  st. post. Choinka Katarzyna
 3.  st. post. Chydzyński Krzysztof
 4.  st. post. Jagieła Łukasz
 5.  st. post. Kalkuciński Adrian
 6.  st. post. Kobylarz Igor
 7.  st. post. Orłowski Jarosław
 8.  st. post. Pączek Wojciech
 9.  st. post. Płatos Sebastian
 10.  st. post. Turkot Mariusz
 11.  st. post. Wesołowski Szymon
 12.  st. post. Wołczyńska Paulina
 13.  st. post. Zachar Arkadiusz
 14.  st. post. Zegarek Tomasz

Na stopień starszego posterunkowego:

 1.  post. Bujak-Gubała Mariola
 2.  post. Górski Sebastian
 3.  post. Kosowski MAriusz
 4.  post. Michalski Krzysztof
 5.  post. Olesiński Igor
 6.  post. Prygiel Kamila
 7.  post. Purc Katarzyna
 8.  post. Seta Przemysław
 9.  post. Spociński Piotr
 10.  post. Szewczyk Sebastian
 11.  post. Żurowski Daniel

 

Materiał tekstowy i fotografie - asp. Agnieszka Ciereszko, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie 

 

 

Zaproszenie na Dożynki

W imieniu władz Powiatu Żyrardowskiego i Gminy Wiskitki zapraszamy na XVII Powiatowo-Gminne Dożynki, które odbędą się w dniu 20 sierpnia 2017 r. w Miedniewicach.

Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki
Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz

XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego

W niedzielę 20 sierpnia, rolnicy powiatu żyrardowskiego uczestniczyli w dorocznym święcie plonów, w XVII Powiatowo - Gminnych Dożynkach. Gospodarzem była w tym roku Gmina Wiskitki, a uroczystość odbyła się w Miedniewicach.. Dożynki tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w Miedniewickim Sanktuarium celebrowana przez o. Damiana Karczmara Dyrektora Radia Niepokalanów i o. Krzysztofa Oniszczuka Proboszcza Parafii Miedniewice. Po liturgii słowa o. Damian Karczmar  poświęcił wieńce dożynkowe i przyjął niesione w procesji dary ołtarza. Na ołtarzu złożono chleb, miód, owoce i inne płody ziemi. 

Po Mszy św., dożynkowi goście, w strojnym korowodzie przemieścili się pod scenę na placu nieopodal Sanktuarium. Korowód otwierała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiskitek. Za orkiestrą szły poczty sztandarowe, delegacje niosąc przygotowane na tę uroczystość wieńce, a za nimi podążali, otwierając pochód dożynkowych gości, Starostowie Dożynkowi, Jolanta Marczak z Franciszkowa i Waldemar Adamski mieszkaniec Miedniewic.

Część świecką uroczystości rozpoczął hymn państwowy i powitania gości. Następnie Starostowie Dożynkowi, przekazali Wójtowi i Staroście chleb dożynkowy. Po ceremonii przekazania chleba Wójt Gminy Wiskitki Franciszek Grzegorz Miastowski, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Lemański i Starosta Wojciech Szustakiewicz i Przewodniczący Pady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki skierowali do uczestników okolicznościowe wystąpienia, podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i złożyli im życzenia.

Odczytano także listy skierowane do uczestników Dożynek od Posła Macieja Małeckiego i Poseł Anny Cicholskiej, od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz od Prezesa Mazowieckiej Izby Rolniczej Wiktora Szmulewicza. Wśród zabierających głos był także Tadeusz Szymańczak społecznik, organizator dużego przedsięwzięcia – Dni Kukurydzy.

Po oficjalnych wystąpieniach Starostowie Dożynkowi, Wójt Franciszek Miastowski i Starosta Wojciech Szustakiewicz oraz przewodniczący rad – Gminy Wiskitki Andrzej Lemański i Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki dzielili się z uczestnikami Dożynek chlebem i miodem.

Następnie prowadzący Agnieszka Mrówczyńska i Andrzej Ciołkowski zaprosili na część rozrywkową uroczystości, który rozpoczęła pod sceną Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiskitkach. Pierwszy na scenie występ, gwiazdy dożynkowego programu, zgromadził przed sceną setki widzów. Jan Pietrzak, artysta niepokorny, mimo wieku pełen werwy swym występem w Miedniewicach, jak podczas innych występów, ekscytował, rozpalał, ale też bulwersował niektórych słuchaczy. Jedno jest pewne – obok twórczości Jana Pietrzaka nie da się przejść obojętnie. W swoim koncercie „Od PRL do III RP” oprócz monologów w których naśmiewał się z polityków, szydził z głupoty, wykonał kilka najbardziej znanych piosenek, w tym śpiewaną na finał piosenkę „Żeby Polska była Polską”,

Kolejni wykonawcy, może mniej utytułowani, ale skupili nie mniejszą widownie. Na początek wystąpił zespół ludowy z Wiskitek. Większość występujących w nim kobiet to aktywne panie z KGW Wiskitki, któremu przewodniczy - należąca do zespołu pani Jadwiga Kapusta. W obecnej formie grupa działa od maja 2013 roku.

Po zespole z Wiskitek na scenie pojawiły się „Drzewiczanki”. Zespół powstał przy  najmłodszym na terenie gminy Wiskitki Kole Gospodyń Wiejskich w Drzewiczu Starym i Nowym, działającym od grudnia 2016 r

 Nieco inny program na scenie zaprezentowali Sygnaliści Myśliwscy z Koła Łowieckiego „Krogulec”. Sygnały i muzyka myśliwska jest najpiękniejszym zwyczajem i tradycją łowiecką, mającą bogatą i wielowiekową historię. Po wprowadzeniu instrumentów metalowych mających szersze możliwości dźwiękowe, zaczęto komponować coraz większe i bardziej rozbudowane utwory – sygnały, fanfary, hymny, pieśni a nawet fragmenty oper. Próbkę takiej twórczości zaprezentowali myśliwi z KŁ Krogulec z Hipolitowa.

Po tej części występów scenicznych organizatorzy przedstawili wyniki konkursów organizowanych corocznie z okazji dożynek. W konkursie „Pokaż swój ogród” stanęło w szranki 20 ogródków z terenu gminy Wiskitki. Pracująca w lipcu komisja konkursowa postanowiła po obejrzeniu wszystkich ogrodów przyznać I miejsce Agnieszce Jabłońskiej ze Starego Drzewicza, II miejsce Marzenie Radziszewskiej z Janówka, a III miejsce Wandzie Ostrowskiej da Costa z Duninopola. W konkursie wieńców dożynkowych I miejsce zdobył wieniec z sołectwa Wiskitki, II miejsce wieniec z sołectwa Czerwona Niwa Parcel, a trzecie miejsce przypadło sołectwu Popielarnia.

Na scenie nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Pracuj bezpiecznie”. Wyniki konkursu przedstawiła i nagrody wręczała kierownik Placówki terenowej KRUS w Żyrardowie Aleksandra Kwasek.

 Około godziny 18-ej, na dożynkowej scenie pojawiły się znów zespoły muzyczne. Pierwszym był zespół ROMIX, który oprócz instrumentów elektronicznych chętnie wykorzystuje instrumenty tradycyjne – akordeon, saksofon.  Kolejny był duet wokalno-taneczny Sensual. Dwie dziewczyny – Julia i Justyna śpiewają razem od ponad dwu lat, a ich karierę wokalną poprzedziły występy taneczne u boku wielu znanych formacji muzycznych. Widownie, szczególnie tą najmłodszą, rozpalił występ zespołu DISCO BOYS, który tworzą Kamil Kossakowski oraz Patryk Szmajkowski. Zadebiutowali na rynku rok temu utworem „Ona tego chce”, który na popularnym kanale Youtube uzyskał już ponad 2 miliony wyświetleń. Ci młodzi chłopcy kilka dni temu podczas Ogólnopolskiego Festiwal Muzyki Tanecznej - Disco Mazovia zdobyli Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Jako ostatni na scenie pojawił się zespół Bestars czyli Sylwia Witczak & Darek Machowski. Przy muzyce zespołu, pod sceną, do końca trwała doskonała zabawa.

Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Szczególne podziękowania należą się gospodyniom z sołectw Antoniew, Prościeniec, Smolarnia, Działki, Babskie Budy, Guzów, Stary Drzewicz, Franciszków, Guzów Osada, Oryszew, Nowe Kozłowice, Stare Kozłowice, Popielarnia, Kamionka, Nowy Drzewicz, Morgi, Wola Miedniewska, Aleksandrów, Starowiskitki Parcel, Czerwona Niwa Parcel, Nowa Wieś, Czerwona Niwa, Różanów, Duninopol, Podbuszyce, Nowy Oryszew, które przygotowały ogromne ilości wszelkiego jadła, pierogów, wędlin i wypieków, którymi karmiły zebranych na uroczystości.

Fot. Grzegorz Nowakowski i Tadeusz Sułek

W podziękowaniu za plony

Uroczysta Msza Św. Dziękczynna, delegacje wieńcowe z niemal wszystkich powiatów województwa mazowieckiego, program sceniczny wypełniony konkursami i koncertami oraz ciekawe wystawy. Tak mazowieccy rolnicy podziękowali Bogu za tegoroczne plony. Tak władze samorządowe podziękowały rolnikom za ich ciężką prace.

W niedzielę, 28 sierpnia 2017 roku, na lotnisku Przasnysz w Sierakowie odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej. Na uroczystość przybyli licznie rolnicy z całego Mazowsza.  Udział wzięło 27 powiatowych delegacji z wieńcami, dziesiątki delegacji gminnych i parafialnych, władze rządowe i samorządowe, z Marszałkiem Adamem Struzikiem na czele oraz setki gości.

Wspaniałe wieńce zachwycały swą różnorodnością i misternym wykonaniem. Bochny chleba wypieczone z ziarna z tegorocznych zbiorów przypominały o wielkiej wartości symbolu chleba w kulturze polskiej. Powiat Żyrardowski reprezentował zwycięski wieniec z Dożynek w Miedniewicach, którego twórcami byli mieszkańcy sołectwa Wiskitki - Danuta Błaszczyk – pomysłodawczyni wieńca, Alicja Kępka, Waldemar Zgiet, Celina Wojtyniak, Hanna Lipińska, Jadwiga Kowalczyk, Maria Błaszczyk, Grażyna Wolska i Stanisława Zdunek.

Uroczystości dożynkowe na scenie głównej rozpoczęła dziękczynna msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Diecezji Płockiej Piotra Libery, której przepiękną oprawę muzyczną zapewniły orkiestry dęte z Przasnysza, Starej Krępy, Krzynowłogi Małej i Bogatego. Ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Ludowy „Krasne” z Krasnego oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca.

Starostami Dożynkowymi byli Mariola i Arkadiusz Wieczorkowie z Klewek w gminie Przasnysz. Właśnie Starostowie skierowali do gospodarzy uroczystości – Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,  Starosty Przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego i Wójta Gminy Przasnysz Grażyny Wróblewskiej słowa: „Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, złotko naszej ziemi, już zebrane w żniwnym trudzie rękami naszemi. Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, nie jest jego mało, dziel go mądrze, sprawiedliwie, by dla wszystkich stało”. Po ceremoniale dożynkowym i dzieleniu chlebem przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie wielu  konkursów. Jednym z nich była tradycyjna rywalizacja o miano najładniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięskim okazał się być wieniec Powiatu Radomskiego, II miejsce zajął wieniec Powiatu Nowodworskiego, a III miejsce Powiatu Ostrołęckiego. Tradycyjnie też, podczas Dożynek zostały wręczone finałowe nagrody w konkursach „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”, „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Tysiące gości zwiedzało tematyczne wystawy, doceniało rękodzieło artystyczne i regionalną mazowiecką kuchnię.

W części artystycznej królował folklor w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, wystąpił także włoski piosenkarz, Francesco Napoli oraz zespół Chojnacki Band.

Święto Plonów w Przasnyszu było bardzo udaną imprezą. Dobrze przygotowany i poprowadzony program artystyczny, liczny udział delegacji rolników z gmin i powiatów województwa mazowieckiego oraz władz samorządowych podkreśliły rangę wydarzenia i dały wyraz szacunku dla pracy rolników i umiłowania ziemi.

 

 

 

XXXI Sesja Rady Powiatu

W dniu 28 sierpnia, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXXI Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. Planowany porządek obrad sesji obejmował dyskusję nad projektami dziesięciu uchwał. Pierwszymi były uchwały związane z finansami Powiatu, a ich projekty przedstawiła Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz. Uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037 i uchwała zmieniająca Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok są powiązane ze sobą, a ich zmiany spowodowane były wprowadzaniem do budżetu nowych lub zmianą już będących w budżecie zadań. Wprowadzenie zmian należało dokonać w związku ze zwiększeniem dochodów o kwotę 575.719,71 zł, w tym m.in. z tytułu pomocy finansowej Gminy Puszcza Mariańska na dofinansowanie drogowych zadań inwestycyjnych” - kwota 172.826,00 zł, z tytułu pozyskanych środków z PFRON na realizację zadania pn. „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych” - kwota 124.030,42 zł, z tytułu dotacji z budżetu Państwa w ramach Programu asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2017 - kwota 146.956,00 zł, z tytułu uruchomienia projektu Erasmus 2017 pn. „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość” obejmującego organizację praktyk zawodowych we Włoszech uczniów Zespołu Szkół Nr 2 - 65.449,29 zł oraz na podstawie Decyzji Wojewody Mazowieckiego zwiększającej dotację celową na funkcjonowanie Komendy z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków i rekompensat za przedłużony czas pracy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie o kwotę 25.306,00 zł.

Uchwały wprowadzające zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037 i w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok, po przedstawieniu przez Przewodniczącą Komisji Budżetowej Krystynę Penczonek pozytywnych opinii, radni przyjęli jednogłośnie.

Po wprowadzonych zmianach plan wydatków budżetu Powiatu w 2017 r. ogółem wynosi 73.296.908,84 zł., natomiast plan dochodów 69.274.917,84 zł.

Projekty kolejnych dwóch uchwał przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mariola Stecko. Pierwsza zmieniła uchwałę określającą zadania i podziału środków PFRON na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz szczegółowych zasad ich realizacji w 2017 roku. Natomiast druga dotyczyła przyjęcia Powiatowego Programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w Powiecie Żyrardowskim w latach 2017-2021. Pozytywne opinie Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej, które przedstawił Przewodniczący Komisji Klaudiusz Stusiński, poprzedziły głosowania nad proponowanymi projektami uchwał. Radni przyjęli powyższe uchwały jednogłośnie.

Nie było jednomyślności w kwestii załatwienia skarg na działania Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Hamerni. Nad skargami pochylili się wcześniej członkowie Komisji Rewizyjnej, którzy swoje stanowisko przedłożyli członkom Rady Powiatu. Dwie skargi złożone na Dyrektora członkowie Komisji uznali za zasadne i takie stanowisko przedstawiła radnym jej Przewodnicząca Danuta Skibińska. W sprawie wywiązała się intensywna dyskusja, w której swego stanowiska bronili członkowie Komisji Rewizyjnej, natomiast część radnych kwestionowała to stanowisko, żądając przekonywującego ich uzasadnienia akcentowała uprawnienia kierownika jednostki do prowadzenia racjonalnej polityki personalnej. Dyskusje zakończyły głosowania, w których za uznaniem skarg za zasadne wypowiedziało się 6 osób, 5 było przeciwnych, natomiast pozostali wstrzymali się od głosu.

Kolejną uchwałę przedstawił Mirosław Klejny zajmujący się sprawami Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych, który zwrócił się o zgodę na aneksowanie umowy partnerskiej z samorządami powiatu żyrardowskiego w sprawie wspólnej realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa Systemu Ostrzegania i Alarmowania na terenie Powiatu Żyrardowskiego”. Wprowadzenie zmian spowodowane było koniecznością wskazania innej lokalizacji instalacji trzech punktów alarmowych w Wiskitkach, w Żyrardowie i w Puszczy Mariańskiej.

Ostatnie już projekty uchwał, przygotowanych w imieniu Zarządu przez Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych przedstawił Rafał Aleksandrowicz. Pierwsza z uchwał dotyczyła zmniejszenia opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy ze względu na zmianę adresu spowodowaną nadaniem nazw ulicom w sołectwach Nowe Budy, Kuranów, Kamionka w gminie Radziejowice. Z wnioskiem o obniżenie tych opłat wystąpił Wójt Gminy Radziejowice. Wymieniający te dokumenty poniosą tylko koszt ich druku, t.j. 31,09 zł za dowód rejestracyjny i 56,09 zł za prawo jazdy.

Projekty kolejnych uchwał przewidywały zawarcie porozumienia Powiatu Żyrardowskiego w sprawie wspólnej realizacji zadań: z Gminą Wiskitki na wspólną realizację zadania pn. „Przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej nr 4135W Bieniewice-Bronisławów – Wiskitki z drogą powiatową nr 4701W Oryszew – Henryszew-Międzyborów w miejscowości Nowy Drzewicz” i z Gminą Puszcza Mariańska w sprawie wspólnej realizacji zadania pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 4719W Puszcza Mariańska – Mszczonów na odcinku Wola Polska-Górki”.

Pozytywne opinie do przedłożonych projektów uchwał przedstawił Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Transportu Piotr Markowski, a radni przyjęli je jednogłośnie.

Ostatnim akcentem XXXI sesji było wręczenie przez Starostów i Przewodniczącego Rady aktów powierzenia stanowisk dyrektorów szkół i placówek oświatowych Powiatu Żyrardowskiego. Akty otrzymali – Barbara Gruchal na stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Joanna Wiśniewska na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Wiskitkach, Mariola Mońko na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie, Dorota Powązka na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Mszczonowie, Bożena Liszewska na stanowisko Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowieoraz Renata Ozon na stanowisko Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Daniel Suchecki zamknął obrady XXXI sesji.

Najlepsi absolwenci szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Żyrardowskiego

W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się, w dniu 21 września, uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych i nagród, dla wyróżniających się najlepszymi wynikami tegorocznych maturzystów. Uroczystość prowadził Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, który w swojej pieczy ma zadania związane z powiatową oświatą.

Na spotkanie z wyróżnionymi i ich rodzicami przybyli, reprezentując władze Powiatu Żyrardowskiego, Starosta Wojciech Szustakiewicz, Członkowie Zarządu Powiatu Leszek Kamiński i Ryszard Adamiak, Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki, Członkowie Komisji Oświaty i Kultury - Genowefa Milczarek, Krzysztof Dziwisz i Grzegorz Kłosowski, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni również rodzice nagrodzonych absolwentów.

                Starosta Wojciech Szustakiewicz, który powitał zebranych, po powitaniu zwrócił się do gościa szczególnego, do byłego Starosty Żyrardowskiego Stanisława Niewiadomskiego, podkreślając, że przed 15 laty, właśnie Starosta Stanisław Niewiadomski zainicjował organizację takiego rankingu. Następnie Starosta Szustakiewicz zwrócił się do absolwentów z gratulacjami dla absolwentów podziękowaniami dla rodzicom wyróżnionych absolwentów, podkreślając, że to dzięki ich wsparciu i pracy możemy dziś cieszyć się z takich absolwentów.

Ta niezwykła uroczystość od kilkunastu lat daje mnóstwo satysfakcji uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz władzom samorządu Powiatu Żyrardowskiego. Markowymi piórami, które mają być symbolem sukcesu, listami gratulacyjnymi, także skierowanych do rodziców, honorowani są uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. W tym roku aż 18 absolwentów odebrało 21 września w Młodzieżowym Domu Kultury zaszczytne tytuły Absolwenta 2017.

Oto najlepsi z najlepszych:

 • Paulina Machaj – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,46)
 • Anna Laskowska –  Zespół Szkół w Mszczonowie (5,46)
 • Piotr Jackowski – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,15)
 • Piotr Liszewski – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,50)
 • Krzysztof Piasecki – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,03)
 • Magdalena Szcześniak – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,00)
 • Alicja Wojciechowska – ZS Nr 3 w Wiskitkach (5,31)
 • Karolina Domagała – LO Puszcza Mariańska (5,37)
 • Aleksandra Polna – LO Puszcza Mariańska (5,53)
 • Patrycja Ścisłowska – LO Puszcza Mariańska (5,26)
 • Julia Matusiak – LO Puszcza Mariańska (5,0)
 • Wiktoria Lewandowska – ZS Nr 1 w Żyrardowie (5,50)
 • Katarzyna Waśniewska – ZS Nr 2 w Żyrardowie (5,10)
 • Olga Chechłacz – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,28)
 • Agata Mizgalska – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,17)
 • Edyta Nalej – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,11)
 • Weronika Szuplewska – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,06)
 • Klaudia Szustakiewicz – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,06)

W tym roku padły aż dwa rekordy. Pierwszy w liczbie uczniów, którzy uzyskali właśnie wyniki. Drugi rekord należy Aleksandry Polnej, która pierwsza w historii osiągnęła średnią powyżej 5,5. Warto zapoznać się też z innymi statystykami.

Liczba absolwentów  szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Żyrardowskiego ze średnią ocen 5,0 i powyżej  w  poszczególnych latach:

2011/2012 – 12 absolwentów (najwyższa średnia 5,50– LO im. S. Żeromskiego)

2012/2013 –   5 absolwentów (najwyższa średnia 5,19 – ZS Nr 3 Wiskitki)

2013/2014 – 14 absolwentów (najwyższa średnia 5,38 – ZS Mszczonów)

2014/2015 – 11 absolwentów (najwyższa średnia 5,30 – LO Mszczonów)

2015/2016 – 7 absolwentów (najwyższa średnia 5,19 – ZS w Mszczonowie)

W roku szkolnym 2016/2017 na 417-stu absolwentów osiemnastu absolwentów uzyskało średnią 5,0 i powyżej, co stanowi 4,3% wszystkich absolwentów, a w rozbiciu na poszczególne szkoły wygląda następująco:

LO im. Żeromskiego 167 absolwentów – 5 osób śr. pow. 5,00  co stanowi 3%

LO Puszcza Mariańska – 58 absolwentów – 4 osoby śr. pow. 5,00  co stanowi 6,9%

ZS Mszczonów –44 absolwentów –6 osoba średnia pow. 5,00  co stanowi 13,64%

ZS Nr 3 Wiskitki –48 absolwentów- 1 osoba średnia pow. 5,00 co stanowi 2,1%

ZS Nr 2 w Żyrardowie – 27 absolwentów – 1 osoba śr. pow. 5,00 co stanowi 3,7%

ZS Nr 1 w Żyrardowie – 39 absolwentów – 1 osoba śr. pow. 5,00 co stanowi 2,56%

Wyniki Matur 2017 w szkołach Powiatu Żyrardowskiego

Znamy już wyniki Matur 2017 zarówno z sesji majowej jaki i sierpniowej (tzw. poprawkowej). Liczby mówią same za siebie. Zdecydowana większość uczniów, którym podwinęła się noga podczas wiosennych egzaminów, wzięła się solidnie do pracy i zwieńczyła egzamin maturalny sukcesem pod koniec wakacji. Szczególnie cieszy stuprocentowa zdawalność LO SMS, oraz Liceach w Puszczy Mariańskiej i Mszczonowie. Wszystkim abiturientom gratulujemy. 

W nawiasach liczba uczniów, którzy podeszli do egzaminu dojrzałości. Dalej procent uczniów, którzy zdali.

LO im. S. Żeromskiego – (167) – 92,8% / sierpień 97,01%

LO SMS - (6 ) - 100%

Zespół Szkół w Mszczonowie (technikum) - (32) - 84,7% / sierpień 87,5%

LO w Puszczy Mariańskiej - (56) - 98,2% / sierpień 100%

LO w Mszczonowie - (27) - 87% / sierpień 100%

ZS nr 3 w Wiskitkach (technikum) - (46) - 53% / sierpień 60,9 %

ZS nr 2 w Żyrardowie (technikum) - (16) - 25% / sierpień 37,5%

ZS nr 1 w Żyrardowie (technikum) - (24) - 66,7% / sierpień 75%

Ruszyła Akademia Młodego Obywatela

Warsztatami we Włókienniku i w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej rozpoczęła się 15 września kolejna edycja projektu „Akademia Młody Aktywny Obywatel” realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa i Powiat Żyrardowski z programu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Projektem objętych jest 140 uczniów ze wszystkich siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego. Autorski program zorientowany jest na wzmocnienie aktywności społecznej młodych ludzi oraz wyposażenie ich w cenne umiejętności, które przydadzą się nie tylko w szkole. I tak zaplanowane są zajęcia z form aktywizacji społecznej i obywatelskiej oraz dostępu do informacji publicznej, warsztaty rozwoju osobistego „Budowanie własnej wartości”,  warsztaty z asertywności, trening umiejętności społecznych. Zwieńczeniem tej pracy będą kreatywne warsztaty wyjazdowe, podczas których uczestnicy zbudują i zaprezentują własny projekt społeczny. Organizatorzy przedsięwzięcia zadbali także o nauczycieli. Dla nich to właśnie zaprojektowano warsztaty „Wypalenie zawodowe – trudna praca z młodzieżą”. Natomiast dla najlepszych uczniów, niejako w nagrodę, będą przeprowadzone spotkanie motywacyjne  „Ja – jako lider w działaniu”.

Projekt będzie trwał do końca roku. W grudniu podczas spotkania podsumowującego projekt najlepsi uczniowie będą uhonorowani dyplomami i cennymi nagrodami. 

Szkoły na Pikniku Energetycznym

Zapraszamy wszystkich mieszkańców, zwłaszcza gimnazjalistów z rodzicami na VIII Piknik Energetyczny, który w tym roku odbędzie się 30 września w Hali Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie przy ul. Bohaterów Warszawy 4. Wydarzenie orgaznizowane przez Starostę Żyrardowskiego ma na celu promowanie ekologicznych rozwiązań w energetyce, czystą produkcję oraz wszelkie ekologiczną działalność społeczna, gospodarczą i edukacyjną. Tu trzeba wspomnieć, że żyrardowskie szkoły mają się czym pochwalić.

Piknik to przede wszystkim wystawy producentów systemów energetycznych, zwłaszcza energii odnawialnej. Od lat imprezę odwiedzają także producenci regionalnych i ekologicznych specjałów kulinarnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, a czas wszystkim umilą występy artystyczne, w tym popis wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Co natomiast przygotowały powiatowe szkoły? To będzie ekologia w praktyce, czyli to, co faktycznie uczniowie i nauczyciele robią dla edukacji ekologicznej. I tak „Elektry”  gospodarz Pikniku zaprezentuje swój program rozwojowy „Dobra Energia dla Jedynki” i w praktyce pokaże, jak produkuje się energię elektryczną ze słońca. Włókiennik zrobi ekologiczny pokaz kulinarny, a Zespół Szkół w Wiskitkach podpowie, jak można stosować ekologię w hotelarstwie. Zespół Szkół w Mszczonowie to oczywiście ogrodnicy, a ich sąsiedzi zza miedzy, czyli mszczonowskie liceum to humaniści z zacięciem OZE. Będzie pokaz eko pomocy dydaktycznych. Specjalny Ośrodek Szkolno wychowawczy w Żyrardowie zapewne zachwyci świetnymi pracami plastycznymi.

Atrakcji zatem nie zabraknie. Przy okazji będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół. Ta zaś z każdym rokiem coraz ciekawsza. Nie tylko dla profesjonalistów przewidziane jest także seminarium tematyczne. W programie wykłady i warsztaty poświęcone ekologii. Zapraszamy 30 września do Hali „Elektryka” już od godziny 10.00.

Kolejne happeningi „Kierowco! Nie polujemy na zebrach” w Żyrardowie

28 września kierowcy w Żyrardowie mogli natknąć się na happening. W pierwszym udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6. Na drugi trafić mogli kierowcy przejeżdżający ul. 1 Maja w Żyrardowie mogli spotkać uczestników akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Tym razem w akcji wzięło udział prawie 200 dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 9 wraz z opiekunami oraz 60 uczniów ze SP nr 6. Do działań, podobnie jak w zeszłym roku przyłączył się Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Wojciech Jasiński.

Z samego rana zaraz po zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, 60 uczniów z podstawówki nr 6 wraz z nauczycielami i policjantami wyszło na ul. Mireckiego, by tam przypominać kierowcom o zasadach bezpieczeństwa. Następnie o 10:30 wszystkie przedszkolaki ubrane w odblaski i „uzbrojone” w transparenty oraz świetne humory przeszły do jednej z głównych ulic miasta- 1 Maja.Wszystkie dzieci pozdrawiając kierowców i krzycząc hasło „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!” zwracały na siebie uwagę nie tylko kierowców, ale i przechodniów. Wszystko po to, by kierowcy baczyli na zasady bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych”. Do akcji przy ul. 1 Maja przyłączył się także Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Wojciech Jasiński, który razem z dziećmi i policjantami wręczał kierowcom ulotki przypominając o bezpieczeństwie przy przejściach dla pieszych. Dla pełnego obrazu działań, także piesi otrzymali prezent. Pan Prezydent we wrześniu wsparł Komendę Powiatową Policji w Żyrardowie zakupując prawie 2000 odblasków, których cześć już dziś trafiła w ręce przechodniów, z prośbą aby używali ich nie tylko poza miastem ale i w mieście, gdzie w związku z coraz szybciej zapadającym zmrokiem rośnie niebezpieczeństwo potrąceń pieszych.

Kolejna akcja już jutro o 8:35 w Szkole Podstawowej w Puszczy Mariańskiej ! Zapraszamy.

treść - Rzecznik KP Policji w Żyrardowie asp. Agnieszka Ciereszko, fotografie KP Policji Żyrardów


 

Mianowanie nauczycieli

Podczas uroczystości wręczenia nagród najlepszym absolwentom szkół powiatu żyrardowskiego 21 września w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie miała miejsce jeszcze jedna niezwykle doniosła uroczystość. Dwie nauczycielki, które w sierpniu zdały przed Komisją powołaną przez Zarząd Powiatu egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, złożyły ślubowanie i odebrały od starosty Wojciecha Szustakiewicza akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela.

Kadra nauczycielska w szkołach prowadzonych przez powiat żyrardowski jest coraz lepiej wykształcona. Nie chodzi tu tylko o zdobywanie kolejnych stopni awansu zawodowego, ale także udział w licznych studiach podyplomowych, czy też zdobywanie dodatkowych umiejętności i kompetencji. Takie możliwości oferuje także udział w projektach dofinansowanych z Unii Europejskiej, których realizacja rozpoczęła się w trzech szkołach już wakacje. Tu przewidziana atrakcyjne szkolenia dla nauczycieli z zakresu technologii informatyczno komunikacyjnych (TIK).

Bohaterkami tegorocznej uroczystości złożenia ślubowania były Marlena Jasiak – Frydrych nauczycielka  przedmiotów zawodowych hotelarskich w Zespole Szkół Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie 
w Wiskitkach oraz Kamila Gnyś matematyki zatrudnionym w Zespole Szkół w Mszczonowie. Paniom dziękujemy za profesjonalizm i życzymy dalszych sukcesów, zwłaszcza tych w pracy z uczniami. 

Do generalskich wężyków kolejny krok

Połowa września do czas niezwykłej uroczystości w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. 22 września 2017 r. odbył się apel, na którym Adam Lemiesz - Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie oraz Pani Urszula Matusiak - Dyrektor Liceum wręczyli awanse wyróżniającym się uczniom klas mundurowych na kolejne stopnie uczniowskie.

Za osiągnięcie bardzo dobrych i dobrych wyników w nauce, wzorowe i bardzo dobre zachowanie, nienaganną dyscyplinę i wysoką kulturę osobistą w roku szkolnym 2016/2017, Rada Pedagogiczna mianowała aż 35 uczniów. Gratulujemy awansowanym licealistom i życzymy dalszych sukcesów. 

Relacja z VIII Pikniku Energetycznego Powiatu Żyrardowskiego

W sobotę 30 września odbył się w Żyrardowie VIII Piknik Energetyczny Powiatu Żyrardowskiego. Tę wystawienniczo-edukacyjną imprezę Powiat Żyrardowski zorganizował we współpracy ze Stowarzyszeniem Polski Ruch Czystszej Produkcji w Katowicach i Fundacją Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i okolic. Przesłaniem Pikniku w bieżącym roku była dewiza  „Czystsza energia – czystsze powietrze”.

Piknik odbył się w miejscu predystynowanym do tego typu przedsięwzięcia, w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie. Obiekty i teren Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, spełniły oczekiwania wystawców i uczestników imprezy. Zespół Szkół Nr 1, dawny „Elektryk” to szkoła z tradycjami, gdzie od roku funkcjonuje kierunek - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a na a na dachach budynków szkoły Powiat Żyrardowski zrealizował projekt budowy elektrowni słonecznej o mocy 40 kW.  

Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Wojciech Szustakiewicz oraz  przedstawiciele współorganizatorów – Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch czystszej Produkcji w Katowicach Michał Cichy, sekretarz tejże organizacji Krystyna Lenarczyk oraz Prezes Fundacji Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i okolic Andrzej Rakszewski. Zaraz po powitaniu nastąpiło podpisanie Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji. W tym roku dobrowolne zobowiązania ekologiczne zadeklarował Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie oraz firma  KORNAK. W imieniu pierwszego sygnatariusza deklarację podpisała Dyrektor ZS Nr 1 Barbara Gruchal, natomiast drugą firmę reprezentował jej właściciel Jakub Kornak. Inicjatorem i koordynatorem idei wdrażania dobrowolnych zobowiązań ekologicznych jest Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji (SPRCP), a sygnatariusze tej deklaracji są wpisywani do rejestru UNEP w Paryżu.

Wśród piknikowych wystawców były firmy posiadające w swej ofercie towary i usługi przyjazne środowisku, promujące rozwój technologiczny z poszanowaniem energii, oferujące elektrownie słoneczne, czy wysokowydajne kotły na biomasę, , wymienić tu należy m.in. firmy - SOFTEAM, EkoWind, CWD Cichewicz kotły, SM Ogniwo Biecz. Uzupełnieniem dla wystawców branżowych była firma Remondis Recycling, która realizując akcję „Drzewko za baterię i za elektrosprzęt” odbierała od mieszkańców  zbędne baterie i urządzenie elektryczne w zamian przekazując sadzonki drzew i krzewów ozdobnych.

Niezwykle ciekawą ofertę edukacyjną przedstawiły na Pikniku szkoły Powiatu Żyrardowskiego. Były wśród nich Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Licea Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej i Mszczonowie,  Zespół Szkół Nr2 w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach i Zespół Szkół w Mszczonowie. Pokazy poszczególnych placówek były swoistą ofertą dla przyszłych uczniów, ale także  prezentacją dorobku szkół z zakresu energetyki, odnawialnych źródeł energii, ekologii, tradycyjnej kuchni i ekoturystyki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa  zaprezentowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, który od lat prowadzi wśród dzieci i młodzieży edukację ekologiczną.

Nie zabrakło też wystawców, którzy w swej ofercie nawiązują do tradycyjnych form wytwarzania i użytkowania, wytwórców naturalnej i tradycyjnej żywności, którzy właśnie tradycję i historię przedkładają ponad biznes. Wśród wystawców był zdobywca wielu laurów dla producentów tradycyjnej żywności, posiadacz certyfikatów 18 produktów zarejestrowanych na liście Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dariusz Marcinowski z Radziwiłłowa. Swe prace prezentował rzeźbiarz z Radziwiłłowa Tadeusz Smoliński. Ciekawą ofertę zaprezentowali przedstawiciele grupy Gyllow, którzy oprócz innego produktu tradycyjnego z listy ministerialnej – olenderskich powideł, przedstawili tradycyjny olenderski warsztat stolarski oraz warsztat wikliniarski, gdzie sposób wyplatania koszyków na żywo demonstrował 91-letni mieszkaniec jednej z nadwiślańskiej wsi Jan Kordalewski.

Piknikowi towarzyszyło seminarium pod hasłem „Czystsza energia – czystsze powietrze”. W programie  znalazły się wykłady poświęcone między innymi: gospodarce o obiegach zamkniętych, który wygłosił – Wiceprezes Oddz. Mazowieckiego Stowarzyszenia PRCP Marian Stani,  efektywności energetycznej obiektów autorstwa Anny Rozkosz z DAK GPS Consulting , czy dobrym praktykom w ochronie środowiska – projekcie finansowany z Life+, który zaprezentował  - ekspert CP Jerzy Frączek.

W czasie imprezy na piknikowej scenie pojawiły się zespoły muzyczne. Jako pierwsi pojawili się artyści z Młodzieżowego Domu Kultury  w Żyrardowie. Grupy wokalne i taneczne pod kierunkiem Agnieszki Orzechowskiej i Sławomira Naleja  zaprezentowały ponad godzinny program gromko oklaskiwany przez widzów. Po występie młodych artystów na muzyczne warsztaty p.t. Muzyka z różnych zakątków świata zaprosili dzieci Marcin Zadronecki i Maciej Kierzkowski. Artyści pokazali przedszkolakom świat magicznych dźwięków etnicznych instrumentów, m.in. tambury, fletów, bębna huculskiego, opowiadali o tradycjach, baśniach, legendach oraz zwyczajach wybranych kultur i uczyli krótkich piosenek w obcych językach.

Na zakończenie wystąpiła Klezmerska Kapela Maćka Kierzkowskiego. W składzie kapeli znajdą się improwizujący instrumentaliści: Przemysław Skałuba – klarnet, Karol Podkul – akordeon i Maciej Kierzkowski – instrumenty perkusyjne, którzy w repertuarze mają taneczną muzykę klezmerska z Polski, Bałkanów i  USA.

W podsumowaniu tej cennej dla branży i istotnej dla Powiatu Żyrardowskiego wystawienniczo-edukacyjnej imprezy, organizatorzy podkreślali, że dobra pogoda sprzyjała zadowalającej frekwencji na Pikniku.

 

Fotografie - Tadeusz Sułek 

W powiatowych szkołach ruszyły projekty unijne

W wakacje Powiat Żyrardowski podpisał umowy na dofinansowanie realizacji trzech programów rozwojowych, tym samym w ciągu dwóch lat powiatowe placówki otrzymają w sumie ponad 1,3 mln złotych na realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz doposażenie w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz pomoce dydaktyczne. W sumie wartość projektów z wkładem własnym wynosi ponad 1,5 mln złotych.

Jesienią ubiegłego roku zostały napisane trzy projekty - dla Liceum w Puszczy Mariańskiej („Akademia kompetencji”), LO w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach („Klik na TIK w Wiskitkach”) oraz dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie („Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim”). Wszystkie łączy zaimplementowanie w palcówkach nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych (TIK), wyszkolenie kadry pedagogicznej w tym zakresie oraz wyposażenie pracowni w nowie komputery, sieć, platformy e-learningowe oraz pomoce dydaktyczne do przeprowadzania doświadczeń. Wartość doposażenia we wszystkich placówkach wyniesie ok. 500.000 zł. Pozostały milion zainwestowany będzie w nowe umiejętności i wiedzę uczniów!

Jesteśmy już po rekrutacji, a w szkołach ruszyły pełną parą dodatkowe zajęcia – mówi Adam Lemiesz Dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa.  Większość z nich prowadzone jest w niezwykle atrakcyjnej formule warsztatowej opartej na eksperymencie. To jest niesamowicie rozwojowe dla uczniów – dodaje dyrektor. Nie zapominamy o inwestycji w uczniów, dlatego tak bardzo cieszą nas wysokie noty naszych programów i zdobyte dofinansowanie na ich wdrożenie – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz. Faktycznie są powody do zadowolenia. Uczniów, którzy pomyślnie przeszli rekrutację do projektów czeka może mnóstwo pracy, ale jej efekty będą gwarantowane. Poza tym poza nauką będą także wyjazdy edukacyjne i imprezy szkolne.

Zapraszamy NGO na seminarium

Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS oraz Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych i Kuźnia Inicjatyw "Wiskitki.org"   zapraszają grantobiorców FIO Mazowsze Lokalnie oraz wszystkie aktywne grupy i organizacje na seminarium edukacyjne, które odbędzie się w dniu 16 października  2017 roku w godzinach 15.45 – 19.30 w Żyrardowie (RESURSA, ul. 1 maja 45)

 Na seminarium dowiecie się Państwo m.in.:

- jakie metody angażowania mieszkańców przynoszą efekty,

- jak rozwijać działalność ekonomiczną w organizacjach i grupach społecznych,

- w jaki sposób planować i realizować inicjatywy lokalne,

- jak przygotować diagnozę w projekcie i wniosku o dofinansowanie.

Szczegółowy program seminarium w załączeniu.

Prosimy o potwierdzenie przybycia

Zgłoszenia można przesyłać w odpowiedzi na e-mail, telefonicznie (605053554) lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego TUTAJ

 

Seminarium organizowane jest w ramach Projektu „FIO-Mazowsze Lokalnie”, który jest programem wsparcia dla młodych organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Celem głównym Programu FIO – Mazowsze Lokalnie jest zwiększenie zaangażowania obywateli i obywatelek oraz organizacji pozarządowych w życie publiczne. Realizacja Programu ma umożliwić mieszkańcom włączenie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych.


 Zapraszają

Katarzyna Niewczas

Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych

Anna Żelazowska-Kosiorek

Stanisława Retmaniak

Stowarzyszenie BORIS

Jakub Kamiński

Kuźnia Inicjatyw "Wiskitki.org"

Konkurs wiedzy o AK w  żyrardowskim muzeum

Muzeum Mazowsza Zachodniego w  Żyrardowie rozpoczyna pracę w obszarze edukacji historycznej i patriotycznej skierowanej do uczniów żyrardowskich szkół. Nowy rok szkolny rozpocznie się zacnym konkursem, w którym najlepsi będą mogli wykazać się ponadprzeciętną wiedzą historyczną.

Wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, Żyrardowskim Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniem Odnowy Sochaczewa „Zamek” żyrardowskie muzeum organizuje VIII Ponadgimnazjalny Konkurs Historyczny „Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Patronatem honorowym konkurs objęli poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Maciej Małecki oraz Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.

Tematyka konkursu nawiązuje do pięknych ale jakże tragicznych kart polskiej historii, na których zapisali się bohaterowie walk o niepodległość Ojczyzny. Konkurs ten to nie tylko wiedza i rywalizacja, ale nade wszystko oddanie czci i pamięci przez młode pokolenia dla Polaków walczących o niepodległość w czasie II wojny światowej. Celem inicjatywy jest zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do samodzielnych badań nad dziejami historii najnowszej, do poznania i dokumentowania historii swojej rodziny i najbliższego otoczenia.

Finał konkursu odbędzie się 26.10.2017 roku w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 1. Organizatorzy i patroni przygotowali atrakcyjne nagrody, by w ten sposób docenić wiedzę i wysiłek wszystkich uczestników. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 

Industrialna Fabryka Talentów

W minioną sobotę, 7 października, w ramach ogólnopolskiego Dnia Tkaczki odbyło się podsumowanie projektu pt. Industrialna Fabryka Talentów. Na poprzemysłowym terenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaprezentowały się uczestniczki wakacyjnego cyklu warsztatów we własnoręcznie zaprojektowanych i uszytych kreacjach lnianych. Tym samym żyrardowski LOT zakończył realizację projektu, w którym uczestniczyło więcej osób niż pierwotnie zaplanowano.

Industrialna Fabryka Talentów to przestrzeń kreatywna, która została utworzona w okresie wakacyjnym w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Począwszy od 3 lipca, przez 10 kolejnych tygodni dorośli mieszkańcy mogli uczestniczyć w warsztatach: Projektowanie i szycie odzieży lnianej oraz Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku. Niedoświadczeni jeszcze pasjonaci rękodzielnictwa mogli samodzielnie pod okiem instruktora tworzyć niepowtarzalne wyroby lniane, począwszy od szkicu, rysunku, przygotowania wykroju, fastrygowania przez szycie na maszynach szwalniczych i wykańczanie. Uczestnicy zainspirowani klimatem postindustrialnym miejsca tworzyli przede wszystkim sukienki, spodnie, bluzki, a także dodatki tj. torby lniane, worki, biżuterię czy zabawki dziecięce.

W sobotę 7 października na terenie Muzeum Lniarstwa zorganizowano podsumowanie projektu, podczas którego można było obejrzeć efekty prac warsztatowych. Uczestniczki Industrialnej Fabryki Talentów zaprezentowały się w kreacjach lnianych oraz dodatkach, które zaprojektowały i własnoręcznie uszyły podczas warsztatów, a także wzięły udział w sesji zdjęciowej. Dla większości z nich było to pierwsze tego typu wydarzenie i mimo początkowych obaw, wszystkie panie doskonale zaprezentowały się przed obiektywem.

Industrialna Fabryka Talentów to nie tylko warsztaty dla dorosłych. Specjalnie z myślą o dzieciach zorganizowano warsztaty pt. „Młodzi odkrywcy i projektanci”, podczas których najmłodsi mogli nauczyć się m.in. tkania na ręcznych krosnach tkackich, drukowania metodą sitodruku czy wykonywania artystycznych prac z użyciem tkaniny lnianej i innych dodatków. Dodatkowo w każdą sobotę, w ramach IFT, można było uczestniczyć w otwartych pokazach tkania na mechanicznym krośnie tkackim STB, które były prowadzone przez wykwalifikowanych tkaczy, dawnych pracowników żyrardowskich zakładów lniarskich. W pokazowych warsztatach z tkania wzięli udział głównie turyści z różnych części kraju, jak i odwiedzający z zagranicy – Włoch czy Stanów Zjednoczonych.

Realizacja projektu przyczyniła się do tego, że Muzeum Lniarstwa ponownie zaczęło tętnić życiem pełnym projektowania, szycia i wykańczania wyrobów lnianych. Nawiązując do tradycji poprzemysłowej Miasta, w interesujący sposób zaprezentowano serce żyrardowskiej fabryki. Warsztaty, w których udział był bezpłatny, spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem. W projekcie wzięło udział ponad 330 osób, przede wszystkim mieszkańców Żyrardowa, lecz również mieszkańców z okolicznych gmin oraz z Warszawy.

Projekt pt. „Industrialna Fabryka Talentów – odtworzenie fragmentu tradycji poprzemysłowej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

 

Źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego

"Niebo gwiaździste nade mną…"

To była niesamowita, fantastyczna noc. Jak to powiedziałaby młodzież, to był po prostu kosmos! I nie ma w tym krzty przesady, bo faktycznie w nocy z 6 na 7 października uczniowie i goście Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej odbyli prawdziwą kosmiczną podróż. W tę podróż wybrali się także wicestarosta Grzegorz Dobrowolski i dyrektor powiatowej oświaty Adam Lemiesz.

Wszystko zaczęło się niewinnie od spotkania z krótkofalowcami, którzy opowiedzieli o swojej pasji, a potem nie tylko pokazali podstawowe wyposażenie do łączności na falach krótkich, ale także łączyli się z całym światem. Tak właśnie rozpoczęła w III Noc w Puszczy Mariańskiej, która w tym roku pierwszy raz była częścią obchodów XVII Światowego Tygodnia Kosmosu. Z każdą godziną atrakcji przybywało, bowiem dyrektor liceum Urszula Matusiak wraz z nauczycielami zadbała o każdy detal, a tematyką zajęć trafiła w zainteresowania uczniów. I tak tematyczny blok politechniczny wypełnił się fascynującymi spotkaniami: „Jak zostać inżynierem kosmicznym?” z doktorami Tomaszem Górskim i Marcinem Stolarskim z Creotech Instruments S.A., „Po co nam na Ziemi próżnia?” z doktorem Piotrem Firkiem z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej. Przez godzinę puszczańskie sale wypełniły się kosmicznymi technologiami. W sali obok realizowały się artystyczne marzenia o podróżach intergalaktycznych. Młodzi artyści natchnieni wizją Małgorzaty Stańczak farbując zwykłe t-shirty wyrazili bezmiar kosmosu. Historyk Zbigniew Dzik opowiedział o gwiezdnej broni w historii i w fantastyce, a dr Anna Traut-Seliga przybliżyła kosmos hinduskich mitologii. To nie wszystko, bo przecież nie można było zapomnieć o humanistach. Psychologia w przestrzeni międzyplanetarnej w wykonaniu Adama Dziedzica oraz prelekcja dotyczącą komiksów ze świata „Gwiezdnych Wojen” oraz konkurs wiedzy o postaciach z „Gwiezdnych Wojen” Łukasza Głuska nasyciła głód wiedzy niemal do syta. Był bowiem jeszcze deser. Tuż przed północą odbyła się projekcja filmu Adama Ustynowicza „Chopin. Kosmiczny koncert”.

Każda prelekcja spotkała się dużym zainteresowaniem uczniów, a sale były wypełnione niemal do ostatniego miejsca. To ważne, żebyśmy w uczniach rozbudzali pasje, a potem dopingowali ich w rozwijaniu zainteresowań – mówi Urszula Matusiak Dyrektor LO w Puszczy Mariańskiej. Rzeczywiście pasję było widać na każdym kroku. Co ważne, tę młodzieńczą pasję mają przede wszystkim nauczyciele, a przecież właśnie od nich tak dużo zależy, jak młodzi ludzie wykorzystają swoją wizją rozwoju. Noc w Puszczy to była nie tylko kosmiczna przestrzeń, ale nade wszystko przestrzeń integracji. Potem do białego rana były gry planszowe, rozmowy, a także halowa piłka nożna. Kolejna noc w liceum zapewne już niedługo, bo takich gwiazd jak na puszczańskim niebie nie ma nigdzie. Niebo gwiaździste na de mną … Ta słynna teza Immanuela Kanta od lat zdobi ścianę liceum. I wszystko stało się jasne. 

XXXII Sesja Rady Powiatu

Na dzień 9 października Przewodniczący Daniel Suchecki zwołał XXXII Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego. Miejscem obrad był tradycyjnie budynek Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Planowany porządek obrad sesji obejmował w swej uchwałodawczej części dyskusję nad zmianami w budżecie Powiatu, wprowadzeniem zmian do umowy partnerskiej dotyczącej budowy Systemu Ostrzegania i Alarmowania na terenie powiatu żyrardowskiego oraz rozpatrzenie pięciu skarg na dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie. Projekt pierwszej uchwały zmieniającej Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok przedstawiła Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz. Wprowadzenie zmian należało dokonać w związku ze zwiększeniem dochodów o kwotę 261914,00 zł, w tym m.in. z tytułu zwiększenia decyzją Wojewody Mazowieckiego dotacji celowej z przeznaczeniem na realizację dodatku wychowawczego - kwota 186.646,00 zł, z tytułu zwiększonej dotacji celowej, z przeznaczeniem na sfinansowanie działalności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – kwota 25.000,00 zł oraz zwiększonej dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie bieżącej działalności domów pomocy społecznej – 20.000,00 złUchwałę wprowadzającą zmiany w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok, po przedstawieniu przez Przewodniczącą Komisji Budżetowej Krystynę Penczonek pozytywnej opinii, radni przyjęli jednogłośnie. Po wprowadzonych zmianach plan wydatków budżetu Powiatu w 2017 r. ogółem wynosi 73.592.228,84 zł, natomiast plan dochodów 69.570.237,84 zł.

Nie było jednomyślności w kwestii załatwienia skarg na działania Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie. Nad pięcioma skargami pochylili się wcześniej członkowie Komisji Rewizyjnej, którzy swoje stanowisko przedłożyli członkom Rady Powiatu. Komisja wnioskowała, aby dwie spośród pięciu skarg uznać w całości za zasadne, natomiast w trzech uznać ich zasadność w części. W sprawie wywiązała się dyskusja, w której swego stanowiska broniła Dyrektor PCPR Mariola Stecko. Z wystąpień skarżących, jak też z informacji członków Komisji Rewizyjnej analizujących podłoża tych skarg rysuje się obraz instytucji, w której polityka personalna daleka jest od przyjętych standardów. Prowadzenie racjonalnej polityki kadrowej nie może być pretekstem do zwalniania pracowników w sposób niezgodny z prawem. Potwierdzeniem tego procederu są wyroki sądu pracy. Niezrozumiałą jest też karuzela personalna w jednostce – od maja 2015 roku z PCPR odeszło 31 osób. Biorący udział w dyskusji radni zdziwieniem reagowali na przedstawiane informacje wnioskując jednocześnie o przeprowadzenie zewnętrznego audytu w jednostce. Dyskusje nad skargami kończyły głosowania, w których za uznaniem skarg za zasadne wypowiedziało się większość głosujących.

Projekt kolejnej uchwały przedstawił Mirosław Klejny zajmujący się sprawami Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych, który zwrócił się o zgodę na aneksowanie umowy partnerskiej z samorządami powiatu żyrardowskiego w sprawie wspólnej realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa Systemu Ostrzegania i Alarmowania na terenie Powiatu Żyrardowskiego”. Wprowadzenie zmian spowodowane było zmniejszeniem w budżecie projektu kwoty na działania informacyjno-promocyjne.

Po części uchwałodawczej sesji, informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2016/2017 oraz o stanie organizacyjno-technicznym szkół i placówek oświatowych na początku roku szkolnego 2017/2018 przedstawił Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Wersję przygotowaną przez Dyrektora Adama Lemiesz publikujemy poniżej. Podkreślić także należy, że sama informacja, jak i sposób jej prezentacji poszerzony o osobiste konstatacje ujęły słuchających. Wyraz dali temu, zabierający głos w dyskusji radni – Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Krzysztof Waśkowski oraz Marian Czyżewski.

Informacja o stanie oświaty zamykała prządek obrad XXXII Sesji Rady Powiatu.

Dzień Edukacji  Narodowej

            W dniu 16 października odbyła się Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą Starosta Wojciech Szustakiewicz zaprosił pracowników placówek oświatowych podległych Powiatowi Żyrardowskiemu. Święto do roku 1982 obchodzone jako Dzień Nauczyciela, ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 dla upamiętnienia powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawą przyjętą przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Święto jest okazją do nagradzania wyróżniających się pedagogów, a odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół.

            Uroczystość obchodów DEN w Żyrardowie rozpoczęły występy grup artystycznych działających w Młodzieżowym Domu Kultury Jako pierwszy wystąpił zespół najmłodszych wychowanków – zespół Szałaputy, prowadzony przez Aleksandrę Rudzińską, a po nim zespół Igraszka.

            Po części artystycznej, część oficjalną rozpoczął i prowadził Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Wpierw powitał gości zgromadzonych na uroczystości - pedagogów i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego, a także przedstawicieli samorządu, a wśród nich Starostę Wojciecha Szustakiewicza, Członka Zarządu Powiatu Żyrardowskiego Leszka Kamińskiego, członków Komisji Oświaty Rady Powiatu: Genowefę Milczarek, Krzysztofa Dziwisza i Grzegorza Kłosowskiego,  Skarbnik Powiatu Edytę Fedorowicz, Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Adama Lemiesza. Następnie Starosta Wojciech Szustakiewicz złożył wszystkim pracownikom oświaty serdeczne życzenia, podziękowania za ich ciężką i odpowiedzialną pracę, za trud jaki wkładają w nauczanie młodzieży.

            Po słowach podziękowań i życzeń Starosta Wojciech Szustakiewicz, Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski i Dyrektor Adam Lemiesz przystąpili do wręczenia nagród pracownikom oświaty.  Jako pierwsi podziękowania i nagrody odebrali dyrektorzy szkół i placówek oświatowych: Bożena Liszewska (Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie), Urszula Matusiak (Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej), Mariola Mońko (Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Mszczonowie), Barbara Gruchal (Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie), Jolanta Walczak (Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie), Beata Geilke (Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie), Joanna Wiśniewska (Zespół Szkół Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach), Renata Ozon (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żyrardowie) i Monika Modrzejewska (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żyrardowie) oraz Dorota Powązka (Zespół Szkół w Mszczonowie)

Podziękowania i nagrody otrzymali także nauczyciele - Marzena Żuchewicz  (LO im. Szarych Szeregów w Mszczonowie), Agnieszka Jarośkiewicz (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żyrardowie), Agnieszka Olszanowska  (Zespół Szkół nr 3 im. M. Skłodowskiej-Curie w  Wiskitkach), Agnieszka Kaźmierczak i Aleksandra Rudzińska (Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie), Anna Traut-Seliga (LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej), Elwira Kukiełka (Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Żyrardowie) i Beata Stanecka - Busz (Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie).

Starostowie wręczyli także gratulacje osobom, które otrzymały Medal Komisji Edukacji Narodowej, były wśród nich Beata Geilke ( (LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie), Joanna Wiśniewska (Zespół Szkół nr 3 im. M. Skłodowskiej-Curie w  Wiskitkach), Agnieszka Górecka (SOSW), Agnieszka Kaźmierczak i Beata Bieganowska (Mł.D.K).

Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.

Spotkajmy się na Forum Rozwoju Mazowsza!

Już 25-26 października kolejna edycja 8. Forum Rozwoju Mazowsza. Przez dwa dni wydarzenia będzie można przekonać się jak pozyskać i prawidłowo rozliczyć unijne dofinansowanie, w jakich branżach warto rozwijać swoje przedsiębiorstwa i jak zwiększać atrakcyjność i dostępność usług dla mieszkańców. Organizatorem spotkania  jest  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Wydarzenie  odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji.

Współpraca, rozwój i wdrażanie to hasła przewodnie tegorocznej edycji Forum Rozwoju Mazowsza. W programie
znalazło się 10 debat, kilkadziesiąt prezentacji i warsztatów, podczas których swoimi doświadczeniami podzieli się ponad 80 ekspertów reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Jak realizować działania wzmacniające rozwój miast, gmin i całego regionu? O czym pamiętać realizując projekty biznesowe? W jaki sposób tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi kapitału ludzkiego i społecznego? O tym będzie 8. Forum Rozwoju Mazowsza, organizowane przez na Stadionie Legii w Warszawie. Udział w forum jest bezpłatny, wymagane jest jednak dokonanie zgłoszenia przez stronę www.forumrozwojumazowsza.eu.

Na uczestników czeka przestrzeń wystawiennicza współtworzona przez ponad 50 podmiotów reprezentujących samorządy, przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu, a także sektor naukowy i pozarządowy. Będzie to miejsce zarówno bardzo praktycznych warsztatów, jak i indywidualnych rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów na przyszłość.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.eu. Forum jest współfinansowane z  Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Medale od ministra, nagroda od Kuratora

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej na pewno dłużej zapamiętają nauczyciele szkół powiatowych, którzy 17 października 2017 r. w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie medale Komisji Edukacji Narodowej i nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Jest to niezwykłe wyróżnienie, bowiem wyróżniania te przyznawane są nauczycielom, którzy nie tylko posiadają najwyższą ocenę pracy zawodowej, ale nade wszystko wykazują duże zaangażowanie w pracę, nietuzinkowe metody pracy, realizują oryginalne pomysły edukacyjne lub programy rozwojowe. Dlatego wszystkim nagrodzonym gratulujemy sukcesów, dziękujemy za piękną i mądrą pracę oraz życzymy zbierania taka wspaniałych owoców w przyszłości.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

Beata Geilke dyrektor LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie

Joanna Wiśniewska dyrektor Zespół Szkół nr 3 im. M. Skłodowskiej-Curie w  Wiskitkach

Agnieszka Górecka nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie

Agnieszka Kaźmierczak instruktorka w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie

Beata Bieganowska instruktorka w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie

Nagroda Mazowieckiego Kuratora Oświaty

- Jacek Chmielewski nauczyciel Zespół Szkół nr 3 im. M. Skłodowskiej-Curie w  Wiskitkach

 

Wierszolatek Powiatu Żyrardowskiego 2017

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Pawła Hulki Laskowskiego w Żyrardowie organizuje konkurs recytatorski o statuetkę najlepszego Wierszolatka Powiatu Żyrardowskiego 2017. Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania dzieci książką i czytelnictwem, zachęceniem do poznawania poezji i pogłębiania zdolności artystycznych, szczególnie recytatorskich.

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku od 4 do 6 lat z terenu powiatu żyrardowskiego uczęszczających do przedszkoli, klubów malucha, świetlic środowiskowych i domów kultury.. Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 31 października 2017 r. Eliminacje powiatowe konkursu odbędą się w dniach 8-9 listopada 2017 r. w siedzibie organizatora przy ul. Mostowej 1. Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza

Więcej informacji w załączonym regulaminie.

Len 2017

            W dniu 16 października, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie informacyjne, przygotowujące do zaplanowanych na 26 i 27 października 2017 roku na terenie Powiatu Żyrardowskiego ćwiczeń obronnych. W spotkaniu, pod przewodnictwem Starosty Wojciecha Szustakiewicza, który pełni funkcje szefa obrony cywilnej i zespołu zarządzania kryzysowego, wzięli udział przedstawiciele służb, inspekcji i samorządów z terenu powiatu żyrardowskiego. W ramach szkolenia obronnego, we współdziałaniu z wymienionymi wyżej jednostkami oraz z Wojskową Komendą Uzupełnień Warszawa - Ochota przeprowadzone będzie ćwiczenie powiatowo - gminne pod kryptonimem „LEN 2017”. Tematem tegorocznych ćwiczeń będzie - „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planu operacyjnego funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.

            Jego celem jest m.in. sprawdzenie poziomu przygotowania oraz doskonalenie kadr kierowniczych Starostwa Powiatowego, powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży oraz Urzędów Gmin do realizacji zadań obronnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych. Sprawdzony zostanie system łączności oraz alarmowy obieg informacji w relacji Stały Dyżur Wojewody Mazowieckiego – Stałe Dyżury Starosty, Prezydenta, Burmistrza, Wójtów,  powiatowych służb, inspekcji i straży.

             Ważnym elementem ćwiczenia będzie sprawdzenie przygotowania jednostek samorządu terytorialnego Powiatu Żyrardowskiego do mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych poprzez częściowe rozwiniecie Akcji Kurierskiej we współpracy z WKU Warszawa Ochota. W drugim dniu ćwiczenia, podczas epizodu praktycznego przygotowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendę Powiatową Policji, sprawdzone zostanie działanie służb ratowniczych oraz przygotowanie członków Zespołów Zarządzania Kryzysowego do realizacji i koordynacji działań jednostek organizacyjnych systemu ratowniczego Powiatu Żyrardowskiego. Szpital – Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego przećwiczy przygotowanie do udzielania pomocy medycznej w przypadku wystąpienia dużej liczby poszkodowanych.

            Ćwiczenie obronne, choć jest obowiązkowe i zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wynika z Programu szkoleń obronnych Wojewody Mazowieckiego, to jest niezbędne z uwagi na podniesienie umiejętności i sprawności w realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem powszechnym obywateli oraz wykonywanych na rzecz obronności kraju.

Kontakt z nami

Dane adresowe

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
 
NIP 838-16-10-589
 

Kontakt

tel:
46 855 37 17,
046 855 35 99,
046 855 22 19
fax: 046 855 20 21
email:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Godziny pracy urzędu

poniedziałek: 8.00 - 16.00
wtorek: 8.00 - 16.00
środa: 8.00 - 17.00
czwartek:8.00 - 16.00
piątek: 8.00 - 15.00

Numery rachunków bankowych

1. Opłaty komunikacyjne, geodezyjne,    holowanie i parking, za najem i karty wędkarskie

    43 9302 0004 5500 1296 2000 0280

2. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, za karty parkingowe

    45 9302 0004 5500 1296 2000 0050

3. Opłaty ewidencyjne, wadia, zabezpieczenia

    79 9302 0004 5500 1296 2000 0020

4. Opłaty skarbowe za pozwolenia na budowę, wodno-prawne, zaświadczenia

    63 1020 1026 0000 1702 0272 9325

Projekt i wykonanie: extranet.pl
powered by netadmin 7.00