Powiat Żyrardowski

Menu

Treść

Plebiscyt na Nauczyciela Roku

Głos Żyrardowa i Okolic organizuje plebiscyt na Nauczyciela Roku 2017. Wśród nominowanych są nauczyciele pracujący w szkołach prowadzonych przez Powiat Żyrardowski. Zachęcamy do wsparcia naszych „belfrów”!

Ogólne zasady głosowania

Głosy w konkursie można oddawać od czwartku (25 maja 2017) od godziny 0:00 do poniedziałku (19 czerwca 2017) do godz. 16:00.

Głosowanie sms

Aby oddać ważny głos, należy wysłać sms o treści  gs.nauczyciel.xx (gdzie w miejsce xx należy wpisać numer kandydata lub kandydatki do Tytułu Nauczyciela Roku 2017 - lista kandydatów poniżej).

Sms należy wysyłać na numer 7148.
Koszt jednego sms to 1,23 zł z VAT. Jeden sms to 1 punkt.

Głosowanie na kuponach

Kupony będą publikowane w następujących wydaniach ,,Głosu Żyrardowa i Okolicy'': 25.05 oraz 01.06, 08.06 i 15.06. Uwaga! Każdy kupon z gazety to 3 punkty oddane na danego kandydata.

Wyniki będą opublikowane w wydaniu „Głosu Żyrardowa i Okolicy” z 22 czerwca.

Laureat konkursu otrzyma nagrodę podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w placówce, w której naucza.

Nasi nominowani to:

Katarzyna Czechowicz-Gołaszewska. Certyfikowany logopeda, neurologopeda, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, filolog. Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie prowadzi zajęcia z dziećmi z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi. Interesuje się neurologią, psychologią i psychiatrią. Wdraża alternatywne i wspomagające metody komunikacji, dbając, by każdemu dziecku dać szansę na rozwój komunikacji i mowy. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.45

Barbara Gruchal. Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie. Ze szkołą związana jest od samego początku swojej nauczycielskiej kariery. Od 1991 roku do teraz kieruje placówką. – Elektryk był pierwszym miejscem, do którego skierowałam swoje kroki po studiach. Nie jestem nauczycielem z przypadku. Jestem nauczycielem z wyboru. Kocham to, co robię – zdradza nam. Pani dyrektor jest szanowana i lubiana w środowisku uczniów i absolwentów szkoły. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.46

Urszula Matusiak. Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej. Jest Żyrardowianką, absolwentką LO im. S. Żeromskiego. Ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, oraz wiele studiów  podyplomowych: ochrony środowiska, WOSu i przedsiębiorczości, bibliotekoznawstwa, Lidera oświaty. W LO Tańskiego, jest także nauczycielem geografii, WOSu i podstaw przedsiębiorczości, a także wychowawcą młodzieży. Pracuje w szkole 31 lat. Szkoła jest jej pasją, interesuje się kognitywistyką i coachingiem. Uprawia jogę. Wyślij sms na numer 7148  o treści: gs.nauczyciel.50

Sławomir Nalej. Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury, muzyk. Prowadzi zajęcia nauki gry na gitarze, prowadził również zajęcia umuzykalniające dla dzieci, wraz z innymi muzykami zapewnia oprawę wielu miejskich – i nie tylko miejskich – wydarzeń kulturalnych. Gra m.in. w zespole Lucky Band czy Blues Browars Brothers Band z Kabaretem OT.TOWyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.52

Marzena Szustakowska. Kierownik Szkolenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 2 w Żyrardowie. Pedagog bardzo ceniony i lubiany przez uczniów. Angażuje się w szereg działań w szkole – zarówno związanych z praktykami uczniów, jak i ze szkolnymi konkursami i akademiami. Wyślij sms na numer 7148 o treści: gs.nauczyciel.53

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zapraszamy na Piknik Lotniczy w Puszczy Mariańskiej

Wernisaż wystawy „88 Lat Dookoła Świata”, który odbył się 20 maja w Muzeum Mazowsza Zachodniego zapewne u wielu odwiedzających rozpalił jeżeli nie pasję, to przynajmniej ciekawość, a może nawet marzenia o lataniu. Dlatego to jeszcze nie koniec atrakcji i podniebnej podróży. Organizatorzy przedsięwzięcia zaplanowali także Piknik Lotniczy w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Przypomnijmy, że szkołę objęły patronatem Polskie Linie Lotnicze LOT, a już od 1 września rusza klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej. W najbliższą sobotę o swojej szkole opowiedzą sami uczniowie, nauczyciele, a o pasją latania będą zarażali specjalni goście. Zapraszamy.

Otwarcie Pikniku przez kapitana Wojciecha Tomaszewskiego, 3 czerwca, godz. 11:00.

Atrakcje pikniku:

 • spotkanie z załogą samolotu w tratwie ratunkowej;
 • wystawa modeli samolotów PLL LOT, plakatów, zdjęć i mundurów załogi w pracowni historycznej;
 • „Kosmiczny koncert” – projekcja filmu i spotkanie z panem Adamem Ustynowiczem, reżyserem filmu dokumentalnego: „Chopin- The Space Concert”. Film ukazujący Ziemię z kosmosu, niesamowite widoki naszej planety oraz niezwykłą pracę kosmonautów. Film nakręcony do muzyki Fryderyka Chopina. Muzyka towarzyszyła astronautom statku kosmicznego STS-130 ENDEAVOUR w roku 2010. Dowódcą wyprawy był George Zamka, z pochodzenia Polak.
 • lot balonem na uwięzi;
 • ekspozycja szybowca z Aeroklubu Warszawskiego;
 • spotkanie i rozmowy ze spotterami;
 • pokaz lotniczy - przelot samolotów nad Szkołą;
 • wystrzelenie trapu ratunkowego – awaryjnego wyjścia z samolotu;

Zapraszamy sympatyków lotnictwa, uczniów, rodziców, rodziny, mieszkańców i wszystkich zainteresowanych awiacją na pokład Liceum w Puszczy Mariańskiej !

Startujemy 3 czerwca (sobota) o godz. 11:00.

 • -
 • -
 • -

XXVIII Sesja Rady Powiatu

Na dzień 30 maja Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki zwołał XXVIII Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesja nadzwyczajna, bo zwołana w trybie nadzwyczajnym, na wniosek Zarządu Powiatu. Przedmiotem porządku obrad były w istocie tylko dwa projekty uchwał - w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego i w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017. Zmiany nie dotyczyły wielkości dochodów i wydatków budżetu, a tylko przesunięcia kwot między działami i w działach budżetu. Pilne wprowadzenie zmian związane było z planowaną inwestycją pod nazwą „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych”. Potrzeba zmian w budżecie podyktowana była faktem, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, do którego Powiat zwrócił się o dofinansowanie inwestycji w kwocie 150.000, 00 zł, już na etapie oceny formalnej wniosku wymaga zabezpieczenia środków na realizację inwestycji w pełnej wysokości. Z kosztorysu inwestorskiego wynika, że koszt windy wraz z montażem wyniesie 525.915,84 zł, co biorąc pod uwagę kwotę, którą planujemy pozyskać z PFRON, powoduje konieczność zabezpieczenia w tegorocznym budżecie środków na tę inwestycję w wysokości 375.915,84 zł. Projekty uchwał zmieniających Wieloletnią Prognozę Finansową i Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz.

Przed głosowaniem pozytywne opinie Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego przedstawiła jej Przewodnicząca Krystyna Penczonek. W głosowaniu, za przyjęciem projektu pierwszej uchwały głosowało 19 radnych, natomiast projekt drugiej uchwały, dotyczącej zmian w uchwale budżetowej poparło 18 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym.

Przyjęcie powyższych uchwał zakończyło obrady wyjątkowo krótkiej XXVIII Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

"Śpiewa Lala, Śpiewa Miś"

W dniu 31 maja 2017 roku  odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie  XXIV  Festiwal Piosenki Przedszkolnej „Śpiewa Lala, Śpiewa Miś".  Jury w składzie: Joanna Cieśniewska, Katarzyna Fajga i Sławomir Nalej po wysłuchaniu 47 prezentacji uczestników z 24 placówek powiatu żyrardowskiego przyznało  nagrody  i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych.

Poniżej protokół komisji konkursowej

 

 

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY  PODCZAS XXIV  POWIATOWEGO FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ  „ŚPIEWA LALA, ŚPIEWA MIŚ”  (31.05.2017r.)

 

Jury w składzie:

 • Joanna Cieśniewska (przewodniczący) – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, wielokrotna laureatka nagród wokalnych na konkursach i festiwalach w całej Polsce, założycielka  i wokalistka Zespołu o Wdzięcznej Nazwie, instruktor muzyki, organizator i szef artystyczny przeglądów piosenki.
 • Katarzyna Fajga  – muzykolog, wokalistka zespołu wokalnego „Wiskitki”. Inicjatorka akcji „Gramy dla Autyzmu”. Instruktor Osiedlowego Domu Kultury w Żyrardowie.
 • Sławomir Nalej - muzyk, instrumentalista, aranżer, instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie, nauczyciel gry na gitarze. Gitarzysta Kabaretu OTTO w zespole Plus Brothers Band.

 po wysłuchaniu 47 prezentacji z 24 placówek powiatu żyrardowskiego postanowiło przyznać następujące nagrody  i wyróżnienia:

 

W pierwszej kategorii wiekowej (3 i 4 – latków)

 NAGRODA GŁÓWNA:

 • Antonina Dropińska – Miejskie Przedszkole Nr 2 w Żyrardowie

II MIEJSCE:

 • Basia Gauden – Przedszkole Niepubliczne „SMERFOLANDIA” w Mszczonowie

III MIEJSCE:

 • Olga Dudek  – Miejskie Przedszkole Nr 5 w Żyrardowie  Alan Łapiński – Miejskie Integracyjne Przedszkole Nr 10 w Żyrardowie

WYRÓŻNIENIE:

 • Cyprian Michalak – Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 

W drugiej kategorii wiekowej (5 – latków) 

 I MIEJSCE:

 • Aleksandra Przydatek – Miejskie Przedszkole Nr 5 w Żyrardowie  Maciej Rajski – Przedszkole Niepubliczne „Pozytywka” w Żyrardowie

 II MIEJSCE:

 • Róża Kotarska - Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 III MIEJSCE:

 • Agata Dróżka  – Przedszkole Niepubliczne „Mini Przedszkole DINO” w Żyrardowie

WYRÓŻNIENIE:

 • Wiktoria Śliwa – Miejskie Przedszkole Nr 6 w Żyrardowie  Florentyna Szymańska – Miejskie Przedszkole Nr 8 w Żyrardowie

 

 W trzeciej  kategorii wiekowej (6 – latków) 

 I MIEJSCE :

 • Zofia Świder – Miejskie Przedszkole Nr 6 w Żyrardowie

 II MIEJSCE:

 • Marcelina Magierska – Szkoła Podstawowa w Guzowie  Weronika Błażejewska - Przedszkole Niepubliczne „SMERFOLANDIA” w Mszczonowie

 III MIEJSCE:

 • Magdalena Dąbrowska  – Przedszkole Niepubliczne „Kraina Radości” w Żyrardowie

 

Wszyscy wykonawcy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymali nagrody sponsorowane przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ważna lekcja życia

Dzięki współpracy z Forum Dialogu 31 maja Zespół Szkół w Mszczonowie gościł Georga Elbauma - doktora inżynierii lądowej, na co dzień mieszkającego w San Francisco. Georg Elbaum urodził się w 1938 roku w Warszawie. Z dwunastoosobowej żydowskiej rodziny wojnę przetrwali tylko on i jego matka. Doktor Elbaum od kilku lat spotyka się z młodzieżą w USA i w Polsce, aby podzielić się z młodymi ludźmi wspomnieniami z dzieciństwa tragicznie naznaczonego przez Zagładę. Jest autorem książki " Bez wczoraj, bez jutra", w której opisuje czasy wojny. Podczas spotkania uczniowie odczytali fragmenty książki, a gość dodawał istotne komentarze. Spotkanie było pouczającą lekcją dla młodych ludzi, żyjących dziś w zupełnie innych czasach.

 • -
 • -

Non violence w Mszczonowie

Uczniowie klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie 12 maja uczestniczyli w warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszczonowie. Prowadzący – Zbigniew Bujak – junior (syn znanego polityka i działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL, nauczyciela akademickiego Zbigniewa Bujaka) jest trenerem antydyskryminacyjnym, edukatorem, dziennikarzem, absolwentem Instytutu Kultury Polskiej w Warszawie. Obecnie studiuje na Wydziale Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajęcia warsztatowe pn. „Bez nienawiści” – odbywały się w ramach Kampanii Młodych na Rzecz Praw Człowieka w Internecie. Głównym projektem kampanii jest europejska platforma i program działań, zarządzane przez Departament ds. Młodzieży w Radzie Europy. Młodzi Ludzie Przeciw Mowie Nienawiści w Internecie to projekt zaplanowany na lata 2012-2017 przez organizacje młodzieżowe współpracujące z Radą Europy. Jego celem jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie mowy nienawiści obecnej w sieci, poprzez rozwijanie u młodych ludzi i organizacji młodzieżowych kompetencji niezbędnych do rozpoznawania mowy nienawiści i reagowania na łamania praw człowieka oraz promowanie odpowiedzialnej wolności słowa w Internecie. Mowa nienawiści w sieci stała się w ciągu ostatnich lat główną formą naruszania praw człowieka w Internecie, wywołując poważne konsekwencje zarówno w sieci, jak i poza nią. Uczniowie pracując w grupach dyskutowali: kogo dotyka mowa nienawiści, jednostek czy grup społecznych, czy ma wpływ pochodzenie, mowa, ubiór religia, kolor skóry, orientacja seksualna itp. Bazując za filmikach on-line przedstawianych przez prowadzącego zajęcia, młodzież dyskutowała o cyberprzemocy czyli o prześladowaniach, zastraszeniach, nękaniach, wyśmiewaniach innych osób poprzez wykorzystywanie Internetu i innych narzędzi elektronicznych. Zwracano również uwagę na przelewanie mowy nienawiści poprzez gesty, napisy, słowa, czyny, symbole, karykatury oraz wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, antysemityzm, czy inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji. Uczniowie aktywnie uczestnicząc i współpracując w grupach byli bardzo zadowoleni formy zajęć i wysoko ocenili prowadzącego warsztaty. W końcu uczyli się porozumiewania bez przemocy, czyli tzw. polityki non violence. Pan Zbigniew Bujak – junior jest członkiem Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”, które koordynuje Kampanię Przeciw Mowie Nienawiści w Polsce.

 

 • -
 • -

Prawdziwy odlot w Puszczy Mariańskiej

Szybowiec na parkiecie sali gimnastycznej, majestatyczny balon unoszący się w chmurach, prawdziwy trap samolotu Boeing, piękne stewardessy … Czy to możliwe? Długo zapowiadany Piknik Lotniczo-Kosmiczny w Liceum w Puszczy Mariańskiej zachwycił wszystkich gości. W sobotnie popołudnie 3 czerwca arboretum i sale puszczańskiego ogólniaka zapełniły się gośćmi ciekawymi nie tylko świata i podniebnych podróży, ale także zaciekawiani nową ofertą edukacyjną szkoły.

Piknik powoli rozkręcał się w niezwykłych plenerach Puszczy Mariańskiej. Stewardessa PLL LOT prezentowała gadżety narodowego przewoźnika, uczniowie witali gości częstując pokładowym cateringiem, a dzieci korzystały nie tylko z dobrodziejstwa słonecznej pogody, ale także z malowania twarzy i ćwiczeń chodzenia na szczudłach. Jednak główne atrakcje czekały w sali gimnastycznej. Majestatycznie rozstawiony szybowiec chwalił polską myśl techniczną i osiągnięcia światowej klasy polskich szybowników. Tuż obok oryginalne tratwa ratunkowa i dwa trapy. Wszystko można było dotknąć, wspiąć się, przymierzyć w kabinie. Gości przywitali dyrektor Urszula Matusiak oraz kapitan Wojciech Tomaszewski, a wszelkich formalności otwarcia imprezy dopełnił starosta Wojciech Szustakiewicz. Chwilę przed projekcją niesamowitego filmu Chopin – Koncert w Kosmosie w reżyserii obecnego na pikniku Adama Ustynowicza, wszyscy goście obejrzeli wystawę z pamiątkami PLL LOT oraz patrona szkoły Czesława Tańskiego przygotowaną przez nauczycieli Liceum oraz kuratorów wystawy, której wernisaż odbył się 20 maja w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie Roksany Kulis-Lemiesz i Grzegorza Kossowskiego.

Skąd to całe „kosmiczne” zamieszanie? Przypomnijmy, że szkołę objęły patronatem Polskie Linie Lotnicze LOT, a już od 1 września rusza klasa stewardess, stewardów i obsługi naziemnej. Powiatowa szkoła jako placówka rozwojowa i nowocześnie zarządzana została zarekomendowana przez Ministerstwo Skarbu.  Długo nie musiałem się przekonywać do tego pomysłu – mówi minister Maciej Małecki. Szkoła dzięki dokonaniom patrona Czesława Tańskiego, który był prekursorem lotnictwa ma ścisły związek z awiacją i inżynierią.  Duma ze swojego patrona kształtuje świadomość tworzenia prestiżowej szkoły „wysokich lotów”. Warto wspomnieć, że minister Małecki także odwiedził Piknik Lotniczy.

Wytrwali piknikowicze na zakończenie dnia zobaczyli piękny i majestatyczny balon PLL LOT, który po godzinie 18.00 wzniósł się w przestrzeń powietrzną Puszczy Mariańskiej. To na pewno nie koniec przygód. W ramach współpracy Liceum z PLL LOT uczniowie będą mieli jeszcze nie jedną okazję  na takie właśnie spotkania i dodatkowe zajęcia. Wysokich lotów!

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

„Szare Szeregi” na podium

W środę 31.05.2017 r.  w Żyrardowie odbyły się Otwarte Wojewódzkie Zawody Ligi Obrony Kraju w Dwuboju Obronnym. Patronat nad zawodami objął Mazowiecki Zarząd Wojewódzki LOK w Warszawie. Uczestnicy zawodów rywalizowali w 2 konkurencjach sportowych:

 - bieg na 400 m i rzut piłeczką do celu

- pojedynek strzelecki

W dwuboju uczestniczyło 20 zespołów dziewcząt i chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego reprezentujących szkoły z Płocka, Warszawy, Pruszkowa, Brwinowa, Szymanowa, Mszczonowa, Puszczy Mariańskiej, Wiskitek i Żyrardowa.

Reprezentacja dziewcząt z naszego liceum powtórzyła sukces (jak poprzednio w wieloboju obronnym) zdobywając miejsca na podium.

Liceum reprezentowały 2 zespoły dziewcząt w składzie:

- zespół z numerem „17” – Natalia Czepik, Aleksandra Krzyżanowska, Magdalena Adamska

- zespół z numerem „18” – Dorota Dobrzyńska, Zuzanna Osuchowska, Katarzyna Jóźwiak.

Zespół nr 17 w zaciętej rywalizacji zajął II miejsce w konkurencji pojedynek strzelecki i III miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugi zespół uplasował się na 8 miejscu. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz puchary.

Gratulujemy sukcesu!

 • -
 • -

Zapraszamy na Koncert

Zapraszamy na Koncert Bajkowy wykonywany przez dzieci z Zespołu Szałaputy z Młodzieżowego Domu Kultury dla wszystkich dzieci, który odbędzie się w Żyrardowskim Centrum Kultury 14 czerwca o g. 18:00.
 

 • -

W Wiskitkach są już nowe książki!

We wtorek 6 czerwca dotarły do Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach  ostatnie paczki z książkami zakupionymi w ramach środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Fotorelację z otwarcia pierwszej dostawy paczek, którego dokonali niecierpliwi chłopcy z klasy II Ti mówi sama za siebie. Jak widać, nowe książki bardzo ich zaciekawiły. Już wkrótce kolejna fotorelacja z książkami w roli głównej oraz lista nowości, które będą udostępnione uczniom także w wakacje. Przypomnijmy, że Powiat Żyrardowski w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupi do szkolnych bibliotek książki o łącznej wartości 40.000 zł.

 • -
 • -
 • -
 • -

Święto Strażaków w Żyrardowie

Święty Florian z Lauriacum - męczennik i święty katolicki jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci i w dniu 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns. Dzień wspomnienia św. Floriana jest dniem świątecznym wszystkich strażaków. Żyrardowscy strażacy święto swe obchodzili w piątek 2 czerwca. Powiatowe obchody odbyły się tradycyjnie na Placu Jana Pawła II, a ich gospodarzami byli: mł. brygadier Roman Murgrabia – komendant KP PSP i Prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP Waldemar Suski. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia koncelebrowana przez ks. Proboszcza  Adama Bednarczyka oraz kapelanów strażaków – ks. Sławomira Tulima i ks. Dariusza Bujaka. Po Mszy św. druhowie z Powiatowej Komendy PSP w Żyrardowie i ich koledzy z ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu żyrardowskiego przeszli na plac Jana Pawła II.

Na początku uroczystości dowódca uroczystości kpt. Hubert Lenarcik złożył meldunek Dyrektorowi Biura Logistyki KG PSP st. bryg. Andrzejowi Oklesińskiemu, później uczczono minutą ciszy pamięć dwóch białostockich strażaków, którzy zginęli na służbie i przy dźwiękach hymnu wciągnięto flagę państwową na maszt.

Uczestników uroczystości powitał mł. brygadier Roman Murgrabia. Wśród gości byli m.in: przedstawiciele samorządów powiatu żyrardowskiego – Prezydenci Żyrardowa Wojciech Jasiński i Lucjan Krzysztof Chrzanowski, wójtowie gmin – Radziejowice  Urszula Ciężka i Puszcza Mariańska Michał Staniak. Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej reprezentowali – Zastępca Mazowieckiego Komendanta PSP st. bryg. Bogdan Łasica i wymieniony wcześniej st. bryg. Andrzej Oklesiński, a  Mazowiecki Zarząd OSP – Krzysztof Sobczyk. Powiat Żyrardowski reprezentował Starosta Wojciech Szustakiewicz. Podziękowania za ofiarną służbę i słowa życzeń skierowali do strażaków: Komendant KP PSP mł. brygadier Roman Murgrabia, Starosta Wojciech Szustakiewicz, Prezydent Wojciech Jasiński, a także w imieniu Posła Macieja Małeckiego asystent Łukasz Gołębiowski. Kulminacyjnym punktem uroczystości było jednak wręczenie odznaczeń i nominacji na wyższe stopnie strażackie. Wyróżnionym odznaki i akty mianowania wręczali: st. bryg. Bogdan Łasica, st. bryg. Andrzej Oklesiński, Starosta Wojciech Szustakiewicz,  mł. bryg. Janusz Kryska, Starosta Wojciech Szustakiewicz, mł. brygadier Roman Murgrabia i Prezes Waldemar Suski.

Przypadający w roku bieżącym jubileusz 25-lecia powstania PSP był okazją do podzielenia się jubileuszowym tortem.

Poniżej przedstawiamy listę osób uhonorowanych odznaczeniami i nominacjami na wyższe stopnie.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2017 r. odznaczył:

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę

p. st. ogn. Marcina Kopczyńskiego

p. mł. ogn. Tomasza Bartosika

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę

p. kpt. Sebastiana Maleńczuka

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski Za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo-gaśniczych w dniu 4 maja 2016 r. przyznał Dyplomy:

mł. bryg. Radosławowi Owczarkowi

kpt. Markowi Krawczykowi

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:

Srebrną Odznakę „ Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

p. mł. bryg. Radosławowi Owczarkowi

Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

p. st. kpt. Annie Zimnej

p. mł. asp. Arkadiuszowi Stopińskiemu

p. ogn. Danielowi Bonieckiemu

p. ogn. Ireneuszowi Papudze

dh Tadeuszowi Jackowskiemu

dh Januszowi Legięckiemu

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej woj. mazowieckiego odznaczyło:

złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa

st. kpt. Anna Zimna c. Henryka

st. asp. Marek Bednarek s. Józefa

ogn. Daniel Boniecki s. Tomasza

dh Tomasz Rokwisz s. Henryka

dh Daniel Sawicki s. Marka

dh Edward Tylkowski s. Stanisława

srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa

mł. ogn. Tomasz Badowski s. Edmunda

mł. ogn. Tomasz Bartosik s. Eugeniusza

brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa

kpt. Hubert Lenarcik s. Mariana

dh Piotr Frączkiewicz s. Józefa

dh Marcin Grygiel s. Dariusza

dh Damian Wasik s. Zenona

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Żyrardowie nadało odznakę "Strażak Wzorowy":

dh Michałowi Wolniewiczowi s. Andrzeja

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. mł. kpt. Indze Dziewanowskiej stopień kapitana      

p. mł. kpt. Markowi Krawczykowi stopień kapitana

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. mł. asp. Katarzynie Piszczek stopień aspiranta

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał z dniem 04 maja 2017 r.

p. ogn. Jarosławowi Bastkowi stopień starszego ogniomistrza

p. st. sekc. Mariuszowi Jakubowskiemu stopień młodszego ogniomistrza

 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa
 • fot. Życie Żyrardowa

Premiera teatru Maskarada

                 W dniu 13 czerwca 2017r. odbyła się premiera trzech spektakli grupy teatralnej Maskarada działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury. Grupa młodsza zaprezentowała przedstawienie pt. ,,Czerwony Kapturek” na podstawie znanej bajki Braci Grimm.

                W przedstawieniu udział wzięli: Zuzanna Leśniewicz, Angelika Kaliszewska, Julia Frączkiewicz, Saba Dzwonek, Jakub Rastawicki, Zuzanna Łukasik, Emilia Ślęzak, Oskar Siudek, Magdalena Siwiec. Wiązanka wierszy o tematyce  wiosennej to przedstawienie słowno-muzyczne pt. ,,Wiosna”, które przygotowała grupa starsza zespołu. Udział w nim wzięły: Aleksandra Bestydzińska, Joanna Boguszewicz, Zofia Cymerska, Olga Cyzman, Róża Głażewska, Weronika Nowak, Dominika Walczak. Trzecia prezentacja to teatr jednego wiersza ,,Na straganie” Jana Brzechwy, w której wystąpiły dwie grupy wiekowe razem. Wszystkie prezentacje wykonane były bezbłędnie i wzbudziły u widzów bardzo duże emocje. Na koniec zaprezentowały się dzieci, które w ciągu roku brały udział w konkursach recytatorskich i mają na swoim koncie osiągnięcia.

                Warto zaznaczyć, że zespół teatralny Maskarada działa nieprzerwanie od 20 lat ze zmiennym udziałem dzieci uzdolnionych teatralnie i recytatorsko. Uczestnicy grupy obok poznawania warsztatu prawidłowej wymowy, odpowiedniego zachowania na scenie czy pracy w grupie, uczestniczą w różnego rodzaju konkursach recytatorskich i teatralnych. Jest to jedyna grupa teatralna w naszym mieście mająca na swoim koncie tak dużą ilość osiągnięć recytatorskich i teatralnych na różnych szczeblach, w tym także ogólnopolskich i międzynarodowy.

                Mali aktorzy teatru Maskarada grają także spektakle dla środowiska lokalnego.  Dzieci poprzez zabawę teatralną integrują się, rozwijają swoje pasje i miło spędzają czas. Na szczególną uwagę zasługuje również postawa i zaangażowanie rodziców, którzy ściśle współpracują z wieloletnim instruktorem teatralnym grupy panią Ewą Szklarską, wspomagając ją w przygotowaniu kostiumu czy rekwizytów. Dzisiejszą premierę wspomogli również instruktorzy MłDK-u Agnieszka Kazimierczak i Sławomir Nalej.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ponad 1,3 mln na programy rozwojowe powiatowych szkół

Bardzo dobre wiadomości dla Powiatu Żyrardowskiego nadeszły z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Na liście rankingowej projektów skierowanych do dofinansowania z konkursu w ramach Działania „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży” znalazły się aż trzy wnioski Powiatu. Tym samym po podpisaniu umów w ciągu dwóch lat powiatowe placówki otrzymają w sumie ponad 1,3 mln złotych na realizację programów rozwojowych oraz doposażenie w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz pomoce dydaktyczne.

Jesienią ubiegłego roku zostały napisane trzy projekty - dla Liceum w Puszczy Mariańskiej („Akademia kompetencji”), LO w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach („Klik na TIK w Wiskitkach”) oraz dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie („Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim”). Wszystkie łączy zaimplementowanie w palcówkach nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych (TIK), wyszkolenie kadry pedagogicznej w tym zakresie oraz wyposażenie pracowni w nowie komputery, sieć, platformy e-learningowe oraz pomoce dydaktyczne do przeprowadzania doświadczeń. Wartość doposażenia we wszystkich placówkach wyniesie ok. 300.000 zł. Pozostały milion zainwestowany będzie w nowe umiejętności i wiedzę uczniów! W SOSW działania planowane do realizacji przede wszystkim wpłyną na wyrównywanie szans uczniów z różnych środowisk, zarówno przez indywidualne podejście do pracy z uczniem, nauczanie eksperymentalne, jak również rozwój kompetencji kluczowych. Tu szczególny akcent szkoła kładzie na zajęcia specjalistyczne, prowadzone w celu stymulowania rozwoju poznawczego i zmniejszania trudności w opanowaniu wiadomości. Liceum w Puszczy Mariańskiej postawiło na kompetencje, dlatego tworzy Akademię Kompetencji. Działania w programie skierowane są na przedmioty matematyczno-przyrodnicze, informatyczne i języków obcych, na których nabywane będą umiejętności poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Zostanie zrealizowanych 40 edukacyjnych projektów, 10 wyjazdów studyjnych oraz dwa Festiwale Nauki. Natomiast Liceum w Wiskitkach oprócz kompetencji przyrodniczych chce wydobyć z ucznia kompetencje języka ojczystego i ekspresji kulturalnej. Będą zatem dodatkowe zajęcia z teatru, retoryki oraz komunikacji. Nie zabraknie także wyjazdów edukacyjnych do muzeów i galerii.

Ostatni rok był dla powiatu bardzo pomyślny inwestycyjnie, także w oświacie. W tym roku i w następnych latach także zaplanowaliśmy szereg inwestycji, które sprawią, że nasze szkoły będą coraz nowocześniejsze i piękniejsze. Nie zapominamy także o inwestycji w uczniów, dlatego tak bardzo cieszą nas wysokie noty naszych programów i zdobyte dofinansowanie na ich wdrożenie – mówi starosta Wojciech Szustakiewicz. Faktycznie są powody do zadowolenia. Uczniów, którzy pomyślnie przejdą rekrutację do projektów czeka może mnóstwo pracy, ale jej efekty będą gwarantowane. Poza tym poza nauką będą także wyjazdy edukacyjne i imprezy szkolne.

W sumie projektami objętych będzie ponad 230 uczniów. Wartość projektów to 1.364.000 zł, z czego dofinasowanie stanowi aż 1.287.300 zł. Realizacja projektów rozpocznie się 1 września 2017 r. i potrwa dwa lata szkolne. 

 • -
 • -
 • -

Bajkowy Koncert "Szałaputów"

14 czerwca w Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert zespołu wokalnego "Szałaputy" z Młodzieżowego Domu Kultury. Zgromadzone dzieci wraz z rodzicami mogli wysłuchać znanych bajkowych piosenek: "Kolorowy wiatr", "Mam tę moc", "Kolorowy wiatr". Na scenie wspólnie z Szałaputami wystąpiły solistki z zespołu "Frajda" oraz grupy taneczne prowadzone przez Beatę Bieganowską. Zespół wokalny został świetnie przygotowany przez instruktorów: Aleksandrę Rudzińską i Urszulę Izdebską. Na koniec wykonana została "Piosenka na dobranoc". Oprawę muzyczną i multimedia przygotował Sławomir Nalej. Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem i gromkimi brawami publiczności.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Czerwiec z nagrodami dla plastyków z Młodzieżowego Domu Kultury

Końcówka roku szkolnego to czas podsumowań i oceny prac plastycznych wysyłanych na konkursy plastyczne różnego zasięgu. Intensywna praca Dziecięcej Akademii Plastycznej działającej w Młodzieżowym Domu Kultury po raz kolejny zaowocowała wieloma sukcesami wychowanków. 

Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach był organizatorem 17 Ogólnopolskiego  Konkursu Plastycznego „Człowiek w ruchu”. Na konkurs wpłynęło 1443 prac z 208 placówek oświatowych i kulturalnych. W kategorii 12 lat III miejsce jury przyznało Weronice Różewskiej.

 Organizatorem IV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Portret w kolorze uśmiechu” był  Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Do konkursu zgłoszono 1558 prac plastycznych wykonanych przez 1546 autorów pod kierunkiem 228 nauczycieli reprezentujących 170 placówek z Polski. Jury oceniło prace w 8 kategoriach wiekowych. Wśród laureatów znaleźli się wychowankowie z Dziecięcej Akademii Plastycznej. Antonina Thomson i Jan Latek otrzymali nagrody, a Paulina Górka i Zofia Lipińska - wyróżnienia.

Podsumowanie konkursu odbyło się 07.06.2017 w budynku dworca PKP w Głownie.

Sukcesem okazał się również udział w Międzypowiatowym Konkursie Plastycznym „Zwierzęta zamieszkujące Puszczę Kampinoską”, zorganizowanym przez Sochaczewskie Centrum Kultury. W kat. wiekowej 7– 9 lat I nagrodę zdobyła Zuzanna Wargalla. W drugiej kategorii wiekowej 10 – 12 lat I nagroda przypadła Weronice Rózewskiej, III nagrodę otrzymała Aleksandra Perzyna, a wyróżnienia przyznano: Kacprowi Zgorzalskiemu, Agacie Olesińskiej i Kai Stronias. Podsumowanie konkursu odbyło się 14.06.2017 r. w SCK w Chodakowie, podczas którego laureaci konkursu wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, mających na celu rozpoznawanie śladów zwierząt.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Podsumowanie roku sportowego

W dniu 19 czerwca, w Hali Sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie odbyła się uroczysta Gala Sportu Powiatu Żyrardowskiego, na którą zaprosił Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.  

Po rozpoczęciu przez prowadzącego Galę, Koordynatora Sportu Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza, słowa powitania i podziękowania do zebranych skierował Starosta Wojciech Szustakiewicz. Wśród licznie zgromadzonych gości byli wójtowie gmin - Radziejowice Urszula Ciężka i Puszcza Mariańska Michał Staniak, dyrektorzy szkół, trenerzy i gminni koordynatorzy sportu. W uroczystości władze Powiatu reprezentowali także członkowie Zarządy Powiatu – Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski i Ryszard Adamiak. Głównymi bohaterami Gali byli jednak uczniowie – młodzi sportowcy, którzy przez cały rok ciężko pracowali na swoje sukcesy.

W atmosferę Gali wprowadziły zgromadzonych występy  dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury, z grup sportowych i tanecznych ćwiczących na co dzień w Hali przy ZS nr 1. Po tych występach nastąpiło wręczenie medali, dyplomów i statuetek.

Za wysokie miejsca w Rankingu Igrzysk Starosta Wojciech Szustakiewicz przekazał dziewięciu najlepszym szkołom nagrody finansowe na zakup sprzętu sportowego. Dyplomy uznania otrzymali dyrektorzy szkół, koordynatorzy, współorganizatorzy i wolontariusze,  przede wszystkim zaś uczniowie za godne reprezentowanie powiatu na sportowych arenach całego Mazowsza.

Rangę imprezy podniosła obecność na niej wielokrotnego reprezentanta Polski w siatkówce, Złotego medalisty - Mistrzostw Europy 2009, Ligi Światowej 2012 i Mistrzostw Świata 2014 – Pawła Zagumnego.

Nasz gość wspólnie ze Starostami Wojciechem Szustakiewiczem i Grzegorzem Dobrowolskim wręczał dyplomy najlepszym w powiecie sportowcom i ich opiekunom, odebrał także z rąk Starosty specjalną statuetkę. Obecność tak utytułowanego gościa była okazją - nie tylko dla młodzieży - do zdobycia autografu, czy wspólnej z mistrzem fotografii  

Udany rok w sporcie powiatowym, to spora zasługa Koordynatora Krzysztofa Dziwisza. W sumie Powiat Żyrardowski w roku szkolnym 2016/2017 zorganizował  58 wydarzeń sportowych, a nadzorował 120. W tym czasie zaangażowano 143 sędziów, wręczono 1646 medali oraz 147 pucharów, a udział w zawodach brała rekordowa liczba – 3693 uczniów! II Międzyszkolne Igrzyska Powiatu Żyrardowskiego" dobiegły końca. Sportowy rok szkolny w powiecie żyrardowskim 2016/2017 uznajemy za zakończony. Bezpiecznych wakacji, a już we wrześniu spotykamy się na murawach i parkietach.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Premiera Teatru "Pinokio" i występ zespołu wokalnego "Chochliki"

Zespół Pinokio na zakończenie roku kulturalno-oświatowego zaprezentował niewielki wycinek twórczości Wandy Chotomskiej, poetki piszącej dla dzieci i młodzieży, autorki  audycji radiowych i telewizyjnych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. W programie znalazły się między innymi wiersze: O poecie i biedronce, Pliszka, Wrona i gawron, Sroki, Zbójnicki, Wiolonczela, Skrzypce. Dzieci chętnie wcieliły się w postaci w scenkach kabaretowych: Wiedźmy i Upiory. Całość przeplatana była piosenkami, do których słowa napisała Wanda Chotomska. Autorką scenariusza była Hanna Fibich, akompaniowała Agnieszka Orzechowska.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Bezpieczeństwo poprzez zabawę czyli „Dni Bezpieczeństwa” w Żyrardowie

W dniach 19 i 20 czerwca w Miejskim Ogrodzie Jordanowskim i przy Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Żyrardowie odbyły się „Dni Bezpieczeństwa” zorganizowane przez policjantów z Komendy Powiatowej w Żyrardowie. Hasłem przewodnim było „bezpieczeństwo przez zabawę”.

Organizatorom dopisała piękna pogoda, dzięki czemu na spotkaniach realizowanych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” wszystkim dopisywały świetne humory. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się alko gogle oraz symulator zderzeń, które przygotowali policjanci. Pierwsze miały na celu uświadomienie jak alkohol wpływa na wzrok, przygotowany tor przeszkód sprawiał nie lada problemy. Wypróbować alko gogle chciały nie tylko dzieci ale też dorośli, którzy przyszli na „Dnia Bezpieczeństwa”. Symulator zderzeń, to przede wszystkim uświadomienie jak ważne jest prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa- co jest bardzo ważne na co dzień ale także podczas wakacyjnych podróży. Wszyscy uczestnicy mogli także zobaczyć radiowóz i motocykl policyjny, na którym przyjechał funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. Kolejną atrakcją były konkursy wiedzy o ruchu drogowym, puzzle, quizy a także zorganizowany 20 czerwca konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne wakacje”. Po raz kolejny okazało się, że to właśnie zabawa jest świetną formą nauki zasad ruchu drogowego. Policjanci oprócz rad dotyczących bezpieczeństwa na drodze, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” wspólnie z WOPR Żyrardów propagowali bezpieczny wypoczynek nad wodą. Ratownicy żyrardowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oprócz pokazu sprzętu przeprowadzili prelekcję dotyczącą bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także pokaz pierwszej pomocy. Na „Dni Bezpieczeństwa” zaproszeni zostali także przewodnicy psów-funkcjonariusze Służby Celnej z Ośrodka Szkoleniowego w Kamionie, którzy zaprezentowali umiejętności swoich czworonogów. Oprócz pokazu przeszukiwania bagażu i samochodu przestawili także pokaz posłuszeństwa psów, po którym instruktor opowiedział o pracy celników. Niewątpliwą atrakcją była też wizyta strażaków z Powiatowej Komendy  Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Żyrardowa. Oprócz pokazu sprzętu przeprowadzili także pokaz postępowania w sytuacji kryzysowej - tym razem był to wypadek samochodów, w którym rannych zostało 12 osób. Dużo radości sprawił dzieciakom prysznic , który dał nieco ochłody w te ciepłe dni.

Za pomoc w przygotowaniu „Dni Bezpieczeństwa” organizatorzy kierują podziękowania do:

 • Dyrektora Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie - prof. nadzw. dr hab. inż. Marcina Ślęzaka za udostępnienie symulatora zderzeń i alko gogli,
 • Dyrektora Miejskiego Ogrodu Jordanowskiego - Pani Małgorzaty Strojek oraz wszystkich pracowników,
 • Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Żyrardowie -Pani Mirosławy Barańskiej, a także nauczycieli  i pracowników szkoły, 
 • Strażaków, ratowników i celników którzy uświetnili spotkanie

Do zobaczenia za rok!

Materiał przygotowany w oparciu o informację Rzecznika KP Policji w Żyrardowie, asp. Agnieszki Ciereszko.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

XXIX Sesja Rady Powiatu,

W dniu 26 czerwca 2017 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXIX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego.

Na początku, w części uchwałodawczej radni debatowali nad projektami siedmiu uchwał. Pierwszymi w porządku, były uchwały związane z gospodarką finansową Powiatu. Projekty tych uchwał przedstawiła radnym Skarbnik Edyta Fedorowicz. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego. Poprzez wprowadzenie zmian w WPF zaktualizowano wielkości planu budżetu na rok 2017, w tym wynikające ze skutków zmiany uchwały budżetowej, wprowadzonej także na tej samej sesji. Uchwała dotyczyła w szczególności: zwiększenia o kwotę 972.766,80 zł dochodów bieżących, w tym z tytułu zwiększenia planu dotacji na projekty realizowane z udziałem środków unijnych, zwiększenie o kwotę 558.100,00 zł, dochodów majątkowych – z tytułu otrzymanego dofinansowania zadań inwestycyjnych, zwiększenie o kwotę 932.766,80 zł wydatków bieżących, w tym na programy realizowane z udziałem środków unijnych, zmniejszenie w 2017 r. o kwotę 100.000,00 zł wydatków na obsługę długu – w związku z niższymi nakładami na spłatę odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek,  zwiększenie w 2017 o kwotę 598.100,00 zł, wydatków majątkowych, w tym między innymi: z tytułu przyznanego dofinansowania na zadanie - „Przebudowa mostu w m. Feliksów-Grądy w ciągu drogi powiatowej nr 4701W” – 408.100,00 zł i na przebudowę drogi nr 4727W – 150.000,00 zł.

Uchwała zmieniająca WPF wprowadziła także do wykazu przedsięwzięć do realizacji następujące zadania: „Akademia Kompetencji” (program rozwojowy realizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Cz. Tańskiego w Puszczy Mariańskiej w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 lipca 2019 r, którego wartość ogółem wynosi 672.496,25 zł, „Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim” (projekt edukacyjny realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w okresie od 01.07.2017 r. do 30.06.2019r. o łącznej wartości 539.565,00zł,) oraz projekt „Klik na TIK w Wiskitkach” (program rozwojowy w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach, realizowany od 01.08.2017r. do 28.06.2019r za kwotę 152.037,50 zł). Uchwała zwiększyła także nakłady na przedsięwzięcie pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4729W Żyrardów-Działki-Wiskitki na odcinku ulicy Żeromskiego od ulicy Limanowskiego do ulicy Mokrej w Żyrardowie”. Limit wydatków na rok 2017 zwiększy się o 17.000,00 zł oraz limit wydatków na 2018 r. o kwotę 503.315,00zł. Zwiększenie dotyczy ustalenia planu wydatków do wielkości kosztorysowych a także uwzględnienia kosztów budowy oświetlenia. Łączne planowane nakłady na tą inwestycję wynoszą 1.781.793,18 zł.

Wspomniana wcześniej uchwała zmieniająca Budżet Powiatu Żyrardowskiego w 2017 roku zwiększyła dochody o kwotę 1.530.866,80 zł., w tym dochody bieżące o kwotę 972.766,80 zł i dochody majątkowe o kwotę 558.100,00 zł. O taką samą kwotę uległy zwiększeniu także wydatki budżetu, z czego wydatki bieżące zwiększono o kwotę 932.766,80 zł, a wydatki majątkowe o kwotę 598.100,00 zł. Uchwała dokonała także przesunięć między działami budżetu, a po jej przyjęciu plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2017 rok wynosi odpowiednio:  68.305.543,67 zł oraz 71.888.570,78 zł.

Projekty kolejnych dwóch uchwał przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mariola Stecko. Dotyczyły one zatwierdzenia „Sprawozdania z efektów pracy Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej z realizacji zadań w zakresie organizacji pieczy zastępczej za rok 2016” oraz „Sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie w 2016r”. Obowiązek składania corocznie radzie powiatu sprawozdania z działalności centrum wynika z przepisów ustawy o pomocy społecznej. Sprawozdania publikujemy poniżej w pliku pdf.

Kolejna uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na nabycie w drodze darowizny dwóch niezabudowanych nieruchomości, które pozostają w liniach rozgraniczających dróg powiatowych odpowiednio: nr 4729W w miejscowości Działki i nr 4701W w miejscowości Feliksów. Przejęcie nieruchomości na rzecz Powiatu jest zasadne ze względu na potrzebę uregulowania ich stanu prawnego, bowiem faktycznie stanowią one drogi powiatowe. Nabycie nieruchomości nastąpi w formie aktów notarialnych.

Szósta uchwała dotyczyła wyrażenia zgody na zawarcie pomiędzy Powiatem Żyrardowskim a Gminą Miasto Żyrardów porozumienia w sprawie powierzenia Gminie Miasto Żyrardów wspólnej realizacji zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4729W Wiskitki – Działki – Żyrardów na odcinku ulicy Żeromskiego od ulicy Limanowskiego do ulicy Mokrej w Żyrardowie”. Projekt ostatniej uchwały przedstawił radnym Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Paweł Myszkowski.

Ostatnia uchwała jaką podjęli tego dnia radni dotyczyła załatwienia skargi na Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Żyrardowie. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Skibińska przedstawiając stanowisko Komisji Rewizyjnej, która zapoznała się ze skargą i wyjaśnieniem Dyrektora PUP, wnioskowała o uznanie skargi za bezzasadną. Uchwała dotycząca skargi jak i uchwały wcześniejsze radni przyjęli jednomyślnie.

Po części uchwałodawczej, uwaga radnych skupiona była na wystąpieniu Prezes Zarządu Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o. w Żyrardowie Danuty Ciecierskiej. Pani Prezes przedstawiła informacje dotyczącą działalności Centrum. W ocenie Zarządu sytuacja ekonomiczna Centrum Zdrowia jest stabilna, mimo, że wynik finansowy spółki w ubiegłym, 2016 roku zamknął się stratą brutto w wysokości 652.697,12 zł. Przychody całkowite spółki w 2016 roku były na poziomie 39.539.393,41 i była to wartość niemalże taka sama jak w roku poprzedzającym. Pozytywną tendencją jest utrzymujący się wysoki poziom nakładów na inwestycje. Od początku istnienia spółki, tj. od września 2011 roku, nakłady inwestycyjne wyniosły 5.833.660,00 zł, z czego w 2016 roku, była to kwota 1.577.679,34 zł, a w okresie od stycznia do kwietnia 2017 roku 630.510,10 zł. Pani Prezes podkreślała też fakt, że jednostka realizuje ambitny projekt pod nazwą „Rozwój e-usług medycznych w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o.” o całkowitej wartości 4.661.124,00 zł, z czego 80% kwoty stanowić będzie dofinansowanie w ramach RPO WM.

Po sprawozdaniu Pani Prezes wywiązała się dyskusja. Jako pierwsza zabrała głos radna Genowefa Milczarek, która wskazała na wciąż nie satysfakcjonujące pracowników wynagrodzenia, w tym przede wszystkim na rażące dysproporcje w zarobkach szeregowych pracowników i kadry zarządzającej, a też na spadek wykonanych świadczeń na niektórych oddziałach. Głos w dyskusji zabrał także Starosta Wojciech Szustakiewicz, który zadeklarował, że corocznie z budżetu Powiatu będzie kierowane wsparcie na dalsze inwestowanie w substancję Szpitala. Starosta podkreślił też, że Spółka nie ma długów, mimo tego, że przed restrukturyzacją zadłużenie placówki przekraczało kwotę 40 milionów złotych. To dobitnie świadczy o determinacji władz Powiatu Żyrardowskiego w utrzymaniu bytu Szpitala Powiatowego w Żyrardowie. Pojawiające się zarzewia konfliktu, pomiędzy personelem a kadrą zarządzającą w Szpitalu nie powinny rzutować na jakość usług jakie świadczy placówka, ale też nie powinny w niezasłużony sposób psuć opinii o Szpitalu – podsumował  Starosta.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Daniel Suchecki udzielił głosu przedstawicielom związków pracowniczych i społeczności lokalnej, którzy między innymi kwestionowali działania podejmowane przez Zarząd Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego sp. z o.o., szczególnie decyzję wydzielenia ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa realizowanych przez nie funkcji i przekazanie ich do wykonania innym podmiotom. W tej kwestii głos zabrała jako pierwsza przedstawiciel zakładowych związków zawodowych Teresa Lefelt, a następnie Przewodniczący struktur powiatowych NSZZ Solidarność Bogdan Zieliński. Związkowcy negowali taki sposób zarządzania przedsiębiorstwem, apelowali o ochronę praw i interesów pracowniczych.

Po wystąpieniu przedstawicieli związkowych Przewodniczący zamknął obrady XXIX Sesji.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Matury powyżej średniej krajowej

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki tegorocznych matur. W całej Polsce zdało 78,5 proc. uczniów liceów i techników. Matury nie zdało 6,7 proc. uczniów, a 14,8 proc. ma prawo do poprawki w sierpniu - czyli nie zdali tylko jednego egzaminu. Jak wygląda sytuacja w powiecie żyrardowskim? Tak wyglądają wyniki matur sesji majowej.

W nawiasach liczba uczniów, którzy podeszli do egzaminu dojrzałości. Dalej procent uczniów, którzy zdali.

LO im. S. Żeromskiego – (167) – 92,8%

LO SMS - (6 ) - 100%

Zespół Szkół w Mszczonowie (technikum) - (32) - 84,7%

LO w Puszczy Mariańskiej - (56) - 98,2%

LO w Mszczonowie - (27) - 87%

ZS nr 3 w Wiskitkach (technikum) - (46) - 53%

ZS nr 2 w Żyrardowie (technikum) - (16) - 25%

ZS nr 1 w Żyrardowie (technikum) - (24) - 66,7%

Ogółem w szkołach na 374 uczniów przystępujących do matury egzamin w sesji majowej pomyślnie zdało 82,09 % uczniów, czyli zdecydowanie wyżej od średniej krajowej.

Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt majowej sesji egzaminacyjnej. Z pośród 67 osób, które nie zdało, aż 55 osób może zdawać egzamin maturalny w sesji sierpniowej, czyli tzw. poprawkę. Tym samym, wyniki zdawalności matur na pewno poprawią się.

Jedynie 12 uczniów definitywnie nie zdało matury (nie może przystąpić do sesji poprawkowej). Stanowi to 3,2% zdających maturę

 • -

Powiat buduje drogi

Powiat Żyrardowski realizuje operację polegającą na przebudowie drogi powiatowej nr 4718W Bartniki – Puszcza Mariańska w miejscowości Budy Zaklasztorne i Radziwiłłów. Przebudowę na odcinku 1,716 km dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem  lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Wartość realizowanej inwestycji to 2.642.239, 12 zł.

drukuj (Powiat buduje drogi)

Erasmus+ i ponad pół miliona dla powiatowych szkół

W powiatowych technikach od kilku lat trudno wyobrazić sobie staże bez zagranicznych wyjazdów. Najlepsi uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie oraz Zespołu Szkół w Mszczonowie ok kilku lat uczą się praktycznej strony zawodu od najlepszych pracodawców w Czechach, Austrii, Grecji, Włoszech i Irlandii. Na kolejne dwa lata szkolne uczniowie z Wiskitek i z Włókiennika znowu pojadą na praktyki do słonecznej Hellady i równie gorącej Italii.

Od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie będzie realizowany projekt „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS Nr 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość”, który obejmie 28 uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i technik ekonomista. Praktyka zawodowa odbędzie się w przedsiębiorstwie agroturystycznym we Włoszech w regionie Umbria. Szkoła od trzech lat współpracuje z włoską firmą, do tej pory w gościnnym gospodarstwie Państwa Niclas, nowe doświadczenia zawodowe potwierdzone certyfikatami Europass zdobyło 42 uczniów szkoły. Niewątpliwą atrakcją praktyk będą wyjazdy studyjne do Rzymu, Asyżu, Spoleto i Perugii. Projekt w całości finansowany jest ze środków Unii Europejskiej, uczniowie otrzymają wsparcie indywidualne, m. in. pomoce dydaktyczne, stroje robocze i tzw. „kieszonkowe”. Wartość projektu to 280.869,93 zł.

Podobny projekt opracował Zespół Szkół Nr 3 w WiskitkachNieco inna , acz tak samo gorąca jest destynacja. Mobilny obywatel współczesnej Europy - praktyki zawodowe dla uczniów klas hotelarskich w Grecji otrzymał 281.800,13 zł dofinansowania. Uczniowie hotelarskiego fachu będą uczyli się na Wybrzeżu Olimpijskim w Hotelu Honorata. W sumie wyjadą 24 osoby podzielone na cztery grupy.

Każdy taki wyjazd jest nie lada gratką dla uczniów. Dla większości z nich jest to pierwsza podróż zagraniczna. Najważniejsze są jednak umiejętności zdobyte w środowisku międzynarodowym, a potwierdzone europejskimi certyfikatami. Dla absolwentów powiatowych szkół jest to furtka do prawdziwej kariery zawodowej.  

 • -

Półkolonie w Młodeku

Podczas pierwszych dwóch tygodni lipca w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się w półkolonie letnie dla dzieci. Było wiele ciekawych atrakcji: gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, robotyka, warsztaty w Centrum Kultury, pływanie w ośrodku Aqua. Najciekawsze były wycieczki do "Wesołej zagrody" w Drybusie oraz wyjazd do Parku Rozrywki w Julinku.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ponad 200 uczestników Industrialnej Fabryki Talentów

W okresie wakacyjnym Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaczęło tętnić życiem… życiem pełnym projektowania, szycia i wykańczania wyrobów lnianych! Powrót do przeszłości i tradycji Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego nastąpił dzięki uruchomieniu w Muzeum przestrzeni projektowo-warsztatowej pn. Industrialna Fabryka Talentów. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia projektu, zgłosiło się ponad 200 uczestników, a większość miejsc jest już zajęta aż do końca sierpnia! Działania prowadzone są dzięki dofinansowaniu, które zdobyła Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Stworzona strefa warsztatowa pn. Industrialna Fabryka Talentów, która ruszyła w Muzeum Lniarstwa od 3 lipca, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i to nie tylko wśród mieszkańców Żyrardowa, bowiem uczestnikami zajęć są również mieszkańcy Warszawy! Industrialna Fabryka Talentów to 10 tygodni kreatywnych zajęć z tkania, projektowania, szycia i wykańczania… to przestrzeń, w której jeszcze niedoświadczeni pasjonaci rękodzielnictwa mogą samodzielnie stworzyć gotowe wyroby w klimacie industrialnym, z użyciem przede wszystkim lnianych tkanin. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bardzo ważne są wcześniejsze zapisy!

Najbardziej oblegany był pierwszy cykl warsztatów pt. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej”, który organizowany jest w poniedziałki w godz. 17:00-19:00. Na zajęcia została zakwalifikowana grupa 10 osób, które będą uczestniczyć w spotkaniach przez 10 kolejnych poniedziałków. W ramach warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonają sukienkę, spódnicę albo bluzkę. Pierwsze zajęcia, które odbyły się 3 lipca, a zarazem zainaugurowały projekt Industrialnej Fabryki Talentów, dotyczyły szkicowania, czyli przelania swojego pomysłu na papier. Po wcześniejszym zwiedzaniu Muzeum Lniarstwa, uczestniczki – w grupie są same kobiety - zainspirowane klimatem postindustrialnym, rysowały i tworzyły projekty pod okiem instruktora, a na kolejnych zajęciach przygotowywały wykrój na kalce. Przyszłe zajęcia związane będą z przenoszeniem wykroju na materiał, fastrygowaniem, szyciem na maszynach szwalniczych oraz wykańczaniem.

Drugi cykl warsztatów pt. „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku” organizowany jest w każdy wtorek (4 lipca-12 września), w godz. 17:00-19:00. Podczas zajęć można nabyć podstawowe umiejętności dotyczące projektowania, szycia i wykańczania lnianych dodatków, wykonując od początku do końca konkretny produkt. Każde zajęcia różnią się rodzajem przygotowywanych wyrobów. Dotychczas uczestnicy własnoręcznie uszyli pod okiem instruktorki torby lniane oraz małe kosmetyczki. Na kolejnych zajęciach nauczą się robić fartuch kuchenny, biżuterię czy maskotki dziecięce. W tym cyklu warsztatowym pozostały jedynie dwa ostatnie wolne miejsca na 25 lipca – rękawice kuchenne oraz jedno miejsce na  8 sierpnia – zakładka do książki. Uczestnictwo w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów (e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703). W zgłoszeniu należy podać:  nazwę warsztatów tj. Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku / termin / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail.

Industrialna Fabryka Talentów to również przestrzeń kreatywna dla najmłodszych. Specjalnie z myślą o dzieciach przygotowano warsztaty pt. „Młodzi odkrywcy i projektanci”, które organizowane są w każdą środę (5 lipca-6 września) w godz. 17:00-19:00. W ramach zajęć uczestnicy będą m.in. stosować metodę sitodruku, tkać na ręcznych krosnach drewnianych czy wykonywać artystyczne prace z użyciem tkaniny lnianej i innych dodatków. Uczestnictwo w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów (e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703). W zgłoszeniu należy podać:  nazwę warsztatów tj. Młodzi odkrywcy i projektanci / termin zajęć / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail. Wolne miejsca są dopiero od 2 sierpnia.

W ramach projektu organizowane są także pokazowe warsztaty z tkania na mechanicznym krośnie typu STB, które organizowane są w każdą sobotę (do 2 września włącznie) w godz. 11:00-14:00. Pokazy prowadzone są przez wykwalifikowanych tkaczy, którzy dawniej pracowali w żyrardowskich zakładach lniarskich. Każdy odwiedzający Muzeum Lniarstwa, który przyjdzie zwiedzić ekspozycje, może zobaczyć jak działa krosno oraz jak produkowana była niegdyś tkanina lniana. Pierwszej soboty udział w pokazowych warsztatach wzięło kilkadziesiąt turystów, mieszkańców Żyrardowa, jak i odwiedzających z całego kraju – Piły, Lublina czy Ostrowca Świętokrzyskiego i z zagranicy m.in. z Włoch i Stanów Zjednoczonych!

Projekt pt. Industrialna Fabryka Talentów – odtworzenie fragmentu tradycji poprzemysłowej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, który realizowany jest przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

XXX Sesja Rady Powiatu

W dniu 17 lipca, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXX Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. Planowany porządek obrad wakacyjnej sesji obejmował w istocie tylko dyskusję nad projektami uchwał związanych z finansami Powiatu. Pierwszą była uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037. Wprowadzane zmiany wynikają ze zmian uchwały budżetowej, wprowadzonych uchwałą Rady Powiatu na tej samej, XXX Sesji, w tym w szczególności -– zwiększenie dochodów bieżących o kwotę 112.126,61 zł, z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób prawnych oraz otrzymanych dotacji na realizację zadań zleconych, zwiększenie dochodów majątkowych o kwotę 605.485,84 zł, w tym 75.442,48 zł, z tytułu dofinansowania przez Gminy Powiatu Żyrardowskiego – Mszczonów i Puszczę Mariańską zadań inwestycyjnych oraz 530.043,36 zł z tytułu niewykorzystanych wydatków niewygasających za rok 2016, zwiększenie wydatków bieżących – per saldo o kwotę 31.037,00 zł, z przeznaczeniem na bieżące koszty funkcjonowania jednostek organizacyjnych, a także zwiększenie wydatków majątkowych o kwotę 686.575,45 zł, w tym: na zadania ujęte w planie: „Przebudowa drogi powiatowej nr 4718W Bartniki-Puszcza Mariańska w miejscowości Budy Zaklasztorne i miejscowości Radziwiłłów” – kwota 520.928,33 zł, „Przebudowa drogi nr 4727W (Huta Zawadzka) gr. woj.- Piekarowo” – 95.647,12 zł oraz wprowadzone zadanie „Dokumentacja projektowa przebudowy wiaduktu nad linią CMK w Lublinowie w ciągu drogi 4719W Puszcza Mariańska-Mszczonów” – kwota 70.000,00 zł.

Drugą była uchwała zmieniająca Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017. Skarbnik Edyta Fedorowicz, wyrażając wolę Zarządu Powiatu zwróciła się do radnych, aby zgodzili się na zwiększenie dochodów i wydatków bieżących i majątkowych budżetu. Po wprowadzonych zmianach plan dochodów budżetu Powiatu ogółem wynosi 69.023.156,12 zł., w tym dochody majątkowe 4.348.752,74 zł, natomiast plan wydatków ogółem wynosi 72.606.183,23 zł i w tym wydatki majątkowe 11.644.237,23 zł

Podjęcie uchwał związanych z finansami Powiatu wyczerpało porządek Sesji, którą Przewodniczący zamknął po niespełna dwóch kwadransach.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kończy się przebudowa drogi powiatowej

18 lipca odbył się pierwszy odbiór techniczny robót na drodze powiatowej nr 4718W Bartniki – Puszcza Mariańska w miejscowości Budy Zaklasztorne i Radziwiłłów. Przebudowa drogi wykonana została na odcinku 1716 metrów i obejmowała wykonanie między innymi: jezdni (3 warstwy – stabilizująca 7 cm, wiążąca 6 cm i warstwa ścieralna 5 cm), chodnika (1640 m), poboczy, zjazdów, oznakowania poziomego i pionowego, rowów otwartych i krytych. W pracach Komisji oceniającej jakość wykonanych robót, oprócz przedstawicieli wykonawcy – firmy Skanska i inspektora nadzoru wzięli udział – Starosta Wojciech Szustakiewicz, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Andrzej Pydzik, Dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Paweł Myszkowski, a także Wójt Gminy Puszcza Mariańska Michał Staniak.

Członkowie komisji wskazali na istniejące usterki, które wykonawca zobowiązał się usunąć w okresie dwóch tygodni. Jest to warunek odbioru końcowego zadania, którego ogólny koszt realizacji wyniósł 2678893,11 zł, z czego dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniosło 1642515,00 i z Gminy Puszcza Mariańska 518189,05 zł.

drukuj (Kończy się przebudowa drogi powiatowej)

Obchody Powiatowego Święta Policji

24 lipca policjanci oraz pracownicy Policji obchodzili swoje Święto. W tym roku przypadła już 98 rocznica powołania Policji Państwowej. Z tej okazji w Resursie w Żyrardowie odbyła się uroczysta zbiórka. Tradycyjnie obchody poprzedziła mszą świętą w intencji policjantek, policjantów oraz pracowników cywilnych policji, która odprawiona została w Kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie.

W tym roku policjanci do kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie wyruszyli z placu przy Komendzie Powiatowej Policji w Żyrardowie prowadzeni przez Orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiskitkach. Po zakończeniu mszy policjanci oraz zaproszeni goście także w towarzystwie orkiestry przeszli ulicami miasta do Resursy gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów Powiatowego Święta Policji. Przed wejściem na uroczystość można było zapoznać się z wystawą dotyczącą Policji Państwowej przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej .

Po przedstawieniu krótkiego rysu historycznego Policji, która została powołana 24 lipca 1919r. Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie - insp. Arkadiusz Zgieb przywitał wszystkich przybyłych na uroczystość. Następnie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego zs. w Radomiu- mł. insp. Mirosław Jedynak w towarzystwie Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie- insp. Arkadiusza Zgieba oraz Starosty Powiatu Żyrardowskiego- Pana Wojciecha Szustakiewicza wręczył akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Kolejnym punktem było wręczenie wyróżnień dla pracowników cywilnych policji, a także wręczenie medali za zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa mazowieckiego. Po mianowaniu życzenia i gratulacje dla awansowanych złożyli zaproszeni goście. Padło wiele miłych słów i podziękowań za trud codziennej służby. Na ręce Komendanta zostały złożone listy z życzeniami dla policjantek, policjantów i pracowników Policji. Po zakończeniu uroczystej części obchodów, Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Wojciech Jasiński wręczył Komendantowi Powiatowemu Policji w Żyrardowie-insp. Arkadiuszowi Zgiebowi klucze do mieszkań, które przekazane zostały dla policjantów. Miłą niespodzianką na zakończenie tego dnia była część rozrywkowa, na scenie Resursy pojawił się Mr. Dex.

 

Z dniem 24 lipca na stopień inspektora Policji został mianowany mł. insp. Arkadiusz Zgieb-Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie, który akt mianowania odbierze podczas Mazowieckich Obchodów Święta Policji w Siedlcach w dniu 27 lipca 2017r.

Ponadto ważnym dniem był również 19 lipca, kiedy to podczas obchodów Święta Policji w Płocku inspektor Arkadiusz Zgieb decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został odznaczony srebrną odznaką „Zasłużony Policjant”. Także tego dnia decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji wręczone zostały również odznaczenia za zasługi dla Policji, którymi uhonorowani zostali:

 • Złotym medalem za zasługi dla Policji - Pan Grzegorz Kurek - Burmistrz Miasta i Gminy Mszczonów
 • Brązowym medalem za zasługi dla Policji - Pan Wojciech Jasiński - Prezydent Miasta Żyrardowa

W tym roku postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Pana Andrzeja Dudy przyznane zostały również dwa odznaczenia państwowe, które zostaną wręczone w późniejszym terminie.

 

 • medal za długoletnią służbę: podinspektor Dariusz Małecki - Naczelnik Wydziału Prewencji oraz Pani Bożena Jurkowska - Inspektor Zespołu Prezydialnego

 

Z dniem 24 lipca mianowani zostali

Na stopień komisarza:

 1. podkom. Paweł Frączak

Na stopień aspiranta sztabowego:

 1. st.asp. Wojciech Smolarek

Na stopień starszego aspiranta:

 1. asp. Gajewska Anna
 2. asp. Głogowski Paweł
 3. asp. Lewandowski Jarosław
 4. asp. Machaj Marek
 5. asp. Majchrzak Rafał
 6. asp. Osial Andrzej
 7. asp. Paluch Katarzyna
 8. asp. Skomiał Robert
 9. asp. Wyganowski Marek

Na stopień aspiranta:

 1. mł.asp. Klucznik Sławomir
 2. mł.asp. Kosiacki Marek
 3. mł.asp. Tomaszewski Łukasz

Na stopień młodszego aspiranta:

 1. sierż.szt.. Bandura Agnieszka
 2. sierż.szt. Foks Tomasz
 3. sierż.szt. Starczewski Arkadiusz
 4. sierż.szt. Tomaszewski Dariusz

Na stopień sierżanta sztabowego:

 1.  st.sierż. Federowicz Piotr
 2.  st.sierż.  Glizia Iza
 3.  st.sierż.  Nowakowski Krzysztof
 4.  st.sierż.  Sobieszek Konrad
 5.  st.sierż.  Zięba Paweł

Na stopień starszego sierżanta

 1.  sierż. Bakalarski Paweł
 2.  sierż. Białas Anna
 3.  sierż. Mrowiec Damian
 4.  sierż. Przewłoka Rafał

Na stopień sierżanta:

 1.  st. post. Ambroziak Daniel
 2.  st. post. Choinka Katarzyna
 3.  st. post. Chydzyński Krzysztof
 4.  st. post. Jagieła Łukasz
 5.  st. post. Kalkuciński Adrian
 6.  st. post. Kobylarz Igor
 7.  st. post. Orłowski Jarosław
 8.  st. post. Pączek Wojciech
 9.  st. post. Płatos Sebastian
 10.  st. post. Turkot Mariusz
 11.  st. post. Wesołowski Szymon
 12.  st. post. Wołczyńska Paulina
 13.  st. post. Zachar Arkadiusz
 14.  st. post. Zegarek Tomasz

Na stopień starszego posterunkowego:

 1.  post. Bujak-Gubała Mariola
 2.  post. Górski Sebastian
 3.  post. Kosowski MAriusz
 4.  post. Michalski Krzysztof
 5.  post. Olesiński Igor
 6.  post. Prygiel Kamila
 7.  post. Purc Katarzyna
 8.  post. Seta Przemysław
 9.  post. Spociński Piotr
 10.  post. Szewczyk Sebastian
 11.  post. Żurowski Daniel

 

Materiał tekstowy i fotografie - asp. Agnieszka Ciereszko, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie 

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Zaproszenie na Dożynki

W imieniu władz Powiatu Żyrardowskiego i Gminy Wiskitki zapraszamy na XVII Powiatowo-Gminne Dożynki, które odbędą się w dniu 20 sierpnia 2017 r. w Miedniewicach.

Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki
Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz

 • -

XVII Dożynki Powiatu Żyrardowskiego

W niedzielę 20 sierpnia, rolnicy powiatu żyrardowskiego uczestniczyli w dorocznym święcie plonów, w XVII Powiatowo - Gminnych Dożynkach. Gospodarzem była w tym roku Gmina Wiskitki, a uroczystość odbyła się w Miedniewicach.. Dożynki tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w Miedniewickim Sanktuarium celebrowana przez o. Damiana Karczmara Dyrektora Radia Niepokalanów i o. Krzysztofa Oniszczuka Proboszcza Parafii Miedniewice. Po liturgii słowa o. Damian Karczmar  poświęcił wieńce dożynkowe i przyjął niesione w procesji dary ołtarza. Na ołtarzu złożono chleb, miód, owoce i inne płody ziemi. 

Po Mszy św., dożynkowi goście, w strojnym korowodzie przemieścili się pod scenę na placu nieopodal Sanktuarium. Korowód otwierała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiskitek. Za orkiestrą szły poczty sztandarowe, delegacje niosąc przygotowane na tę uroczystość wieńce, a za nimi podążali, otwierając pochód dożynkowych gości, Starostowie Dożynkowi, Jolanta Marczak z Franciszkowa i Waldemar Adamski mieszkaniec Miedniewic.

Część świecką uroczystości rozpoczął hymn państwowy i powitania gości. Następnie Starostowie Dożynkowi, przekazali Wójtowi i Staroście chleb dożynkowy. Po ceremonii przekazania chleba Wójt Gminy Wiskitki Franciszek Grzegorz Miastowski, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Lemański i Starosta Wojciech Szustakiewicz i Przewodniczący Pady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki skierowali do uczestników okolicznościowe wystąpienia, podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i złożyli im życzenia.

Odczytano także listy skierowane do uczestników Dożynek od Posła Macieja Małeckiego i Poseł Anny Cicholskiej, od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz od Prezesa Mazowieckiej Izby Rolniczej Wiktora Szmulewicza. Wśród zabierających głos był także Tadeusz Szymańczak społecznik, organizator dużego przedsięwzięcia – Dni Kukurydzy.

Po oficjalnych wystąpieniach Starostowie Dożynkowi, Wójt Franciszek Miastowski i Starosta Wojciech Szustakiewicz oraz przewodniczący rad – Gminy Wiskitki Andrzej Lemański i Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki dzielili się z uczestnikami Dożynek chlebem i miodem.

Następnie prowadzący Agnieszka Mrówczyńska i Andrzej Ciołkowski zaprosili na część rozrywkową uroczystości, który rozpoczęła pod sceną Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiskitkach. Pierwszy na scenie występ, gwiazdy dożynkowego programu, zgromadził przed sceną setki widzów. Jan Pietrzak, artysta niepokorny, mimo wieku pełen werwy swym występem w Miedniewicach, jak podczas innych występów, ekscytował, rozpalał, ale też bulwersował niektórych słuchaczy. Jedno jest pewne – obok twórczości Jana Pietrzaka nie da się przejść obojętnie. W swoim koncercie „Od PRL do III RP” oprócz monologów w których naśmiewał się z polityków, szydził z głupoty, wykonał kilka najbardziej znanych piosenek, w tym śpiewaną na finał piosenkę „Żeby Polska była Polską”,

Kolejni wykonawcy, może mniej utytułowani, ale skupili nie mniejszą widownie. Na początek wystąpił zespół ludowy z Wiskitek. Większość występujących w nim kobiet to aktywne panie z KGW Wiskitki, któremu przewodniczy - należąca do zespołu pani Jadwiga Kapusta. W obecnej formie grupa działa od maja 2013 roku.

Po zespole z Wiskitek na scenie pojawiły się „Drzewiczanki”. Zespół powstał przy  najmłodszym na terenie gminy Wiskitki Kole Gospodyń Wiejskich w Drzewiczu Starym i Nowym, działającym od grudnia 2016 r

 Nieco inny program na scenie zaprezentowali Sygnaliści Myśliwscy z Koła Łowieckiego „Krogulec”. Sygnały i muzyka myśliwska jest najpiękniejszym zwyczajem i tradycją łowiecką, mającą bogatą i wielowiekową historię. Po wprowadzeniu instrumentów metalowych mających szersze możliwości dźwiękowe, zaczęto komponować coraz większe i bardziej rozbudowane utwory – sygnały, fanfary, hymny, pieśni a nawet fragmenty oper. Próbkę takiej twórczości zaprezentowali myśliwi z KŁ Krogulec z Hipolitowa.

Po tej części występów scenicznych organizatorzy przedstawili wyniki konkursów organizowanych corocznie z okazji dożynek. W konkursie „Pokaż swój ogród” stanęło w szranki 20 ogródków z terenu gminy Wiskitki. Pracująca w lipcu komisja konkursowa postanowiła po obejrzeniu wszystkich ogrodów przyznać I miejsce Agnieszce Jabłońskiej ze Starego Drzewicza, II miejsce Marzenie Radziszewskiej z Janówka, a III miejsce Wandzie Ostrowskiej da Costa z Duninopola. W konkursie wieńców dożynkowych I miejsce zdobył wieniec z sołectwa Wiskitki, II miejsce wieniec z sołectwa Czerwona Niwa Parcel, a trzecie miejsce przypadło sołectwu Popielarnia.

Na scenie nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Pracuj bezpiecznie”. Wyniki konkursu przedstawiła i nagrody wręczała kierownik Placówki terenowej KRUS w Żyrardowie Aleksandra Kwasek.

 Około godziny 18-ej, na dożynkowej scenie pojawiły się znów zespoły muzyczne. Pierwszym był zespół ROMIX, który oprócz instrumentów elektronicznych chętnie wykorzystuje instrumenty tradycyjne – akordeon, saksofon.  Kolejny był duet wokalno-taneczny Sensual. Dwie dziewczyny – Julia i Justyna śpiewają razem od ponad dwu lat, a ich karierę wokalną poprzedziły występy taneczne u boku wielu znanych formacji muzycznych. Widownie, szczególnie tą najmłodszą, rozpalił występ zespołu DISCO BOYS, który tworzą Kamil Kossakowski oraz Patryk Szmajkowski. Zadebiutowali na rynku rok temu utworem „Ona tego chce”, który na popularnym kanale Youtube uzyskał już ponad 2 miliony wyświetleń. Ci młodzi chłopcy kilka dni temu podczas Ogólnopolskiego Festiwal Muzyki Tanecznej - Disco Mazovia zdobyli Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Jako ostatni na scenie pojawił się zespół Bestars czyli Sylwia Witczak & Darek Machowski. Przy muzyce zespołu, pod sceną, do końca trwała doskonała zabawa.

Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

Szczególne podziękowania należą się gospodyniom z sołectw Antoniew, Prościeniec, Smolarnia, Działki, Babskie Budy, Guzów, Stary Drzewicz, Franciszków, Guzów Osada, Oryszew, Nowe Kozłowice, Stare Kozłowice, Popielarnia, Kamionka, Nowy Drzewicz, Morgi, Wola Miedniewska, Aleksandrów, Starowiskitki Parcel, Czerwona Niwa Parcel, Nowa Wieś, Czerwona Niwa, Różanów, Duninopol, Podbuszyce, Nowy Oryszew, które przygotowały ogromne ilości wszelkiego jadła, pierogów, wędlin i wypieków, którymi karmiły zebranych na uroczystości.

Fot. Grzegorz Nowakowski i Tadeusz Sułek

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

W podziękowaniu za plony

Uroczysta Msza Św. Dziękczynna, delegacje wieńcowe z niemal wszystkich powiatów województwa mazowieckiego, program sceniczny wypełniony konkursami i koncertami oraz ciekawe wystawy. Tak mazowieccy rolnicy podziękowali Bogu za tegoroczne plony. Tak władze samorządowe podziękowały rolnikom za ich ciężką prace.

W niedzielę, 28 sierpnia 2017 roku, na lotnisku Przasnysz w Sierakowie odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Ziemi Przasnyskiej. Na uroczystość przybyli licznie rolnicy z całego Mazowsza.  Udział wzięło 27 powiatowych delegacji z wieńcami, dziesiątki delegacji gminnych i parafialnych, władze rządowe i samorządowe, z Marszałkiem Adamem Struzikiem na czele oraz setki gości.

Wspaniałe wieńce zachwycały swą różnorodnością i misternym wykonaniem. Bochny chleba wypieczone z ziarna z tegorocznych zbiorów przypominały o wielkiej wartości symbolu chleba w kulturze polskiej. Powiat Żyrardowski reprezentował zwycięski wieniec z Dożynek w Miedniewicach, którego twórcami byli mieszkańcy sołectwa Wiskitki - Danuta Błaszczyk – pomysłodawczyni wieńca, Alicja Kępka, Waldemar Zgiet, Celina Wojtyniak, Hanna Lipińska, Jadwiga Kowalczyk, Maria Błaszczyk, Grażyna Wolska i Stanisława Zdunek.

Uroczystości dożynkowe na scenie głównej rozpoczęła dziękczynna msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Diecezji Płockiej Piotra Libery, której przepiękną oprawę muzyczną zapewniły orkiestry dęte z Przasnysza, Starej Krępy, Krzynowłogi Małej i Bogatego. Ceremoniał dożynkowy wykonał Zespół Ludowy „Krasne” z Krasnego oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca.

Starostami Dożynkowymi byli Mariola i Arkadiusz Wieczorkowie z Klewek w gminie Przasnysz. Właśnie Starostowie skierowali do gospodarzy uroczystości – Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika,  Starosty Przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego i Wójta Gminy Przasnysz Grażyny Wróblewskiej słowa: „Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, złotko naszej ziemi, już zebrane w żniwnym trudzie rękami naszemi. Przyjmijcie ten chleb gospodarzu, nie jest jego mało, dziel go mądrze, sprawiedliwie, by dla wszystkich stało”. Po ceremoniale dożynkowym i dzieleniu chlebem przyszedł czas na wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz zakończenie wielu  konkursów. Jednym z nich była tradycyjna rywalizacja o miano najładniejszego wieńca dożynkowego. Zwycięskim okazał się być wieniec Powiatu Radomskiego, II miejsce zajął wieniec Powiatu Nowodworskiego, a III miejsce Powiatu Ostrołęckiego. Tradycyjnie też, podczas Dożynek zostały wręczone finałowe nagrody w konkursach „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne”, „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Tysiące gości zwiedzało tematyczne wystawy, doceniało rękodzieło artystyczne i regionalną mazowiecką kuchnię.

W części artystycznej królował folklor w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, wystąpił także włoski piosenkarz, Francesco Napoli oraz zespół Chojnacki Band.

Święto Plonów w Przasnyszu było bardzo udaną imprezą. Dobrze przygotowany i poprowadzony program artystyczny, liczny udział delegacji rolników z gmin i powiatów województwa mazowieckiego oraz władz samorządowych podkreśliły rangę wydarzenia i dały wyraz szacunku dla pracy rolników i umiłowania ziemi.

 

 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

XXXI Sesja Rady Powiatu

W dniu 28 sierpnia, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, odbyła się XXXI Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. Planowany porządek obrad sesji obejmował dyskusję nad projektami dziesięciu uchwał. Pierwszymi były uchwały związane z finansami Powiatu, a ich projekty przedstawiła Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz. Uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037 i uchwała zmieniająca Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok są powiązane ze sobą, a ich zmiany spowodowane były wprowadzaniem do budżetu nowych lub zmianą już będących w budżecie zadań. Wprowadzenie zmian należało dokonać w związku ze zwiększeniem dochodów o kwotę 575.719,71 zł, w tym m.in. z tytułu pomocy finansowej Gminy Puszcza Mariańska na dofinansowanie drogowych zadań inwestycyjnych” - kwota 172.826,00 zł, z tytułu pozyskanych środków z PFRON na realizację zadania pn. „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych” - kwota 124.030,42 zł, z tytułu dotacji z budżetu Państwa w ramach Programu asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2017 - kwota 146.956,00 zł, z tytułu uruchomienia projektu Erasmus 2017 pn. „Kształcimy fachowców - zagraniczna praktyka zawodowa uczniów ZS 2 szansą na lepszą zawodową przyszłość” obejmującego organizację praktyk zawodowych we Włoszech uczniów Zespołu Szkół Nr 2 - 65.449,29 zł oraz na podstawie Decyzji Wojewody Mazowieckiego zwiększającej dotację celową na funkcjonowanie Komendy z przeznaczeniem na wypłatę zasiłków i rekompensat za przedłużony czas pracy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie o kwotę 25.306,00 zł.

Uchwały wprowadzające zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Żyrardowskiego na lata 2017-2037 i w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok, po przedstawieniu przez Przewodniczącą Komisji Budżetowej Krystynę Penczonek pozytywnych opinii, radni przyjęli jednogłośnie.

Po wprowadzonych zmianach plan wydatków budżetu Powiatu w 2017 r. ogółem wynosi 73.296.908,84 zł., natomiast plan dochodów 69.274.917,84 zł.

Projekty kolejnych dwóch uchwał przedstawiła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Mariola Stecko. Pierwsza zmieniła uchwałę określającą zadania i podziału środków PFRON na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz szczegółowych zasad ich realizacji w 2017 roku. Natomiast druga dotyczyła przyjęcia Powiatowego Programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w Powiecie Żyrardowskim w latach 2017-2021. Pozytywne opinie Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej, które przedstawił Przewodniczący Komisji Klaudiusz Stusiński, poprzedziły głosowania nad proponowanymi projektami uchwał. Radni przyjęli powyższe uchwały jednogłośnie.

Nie było jednomyślności w kwestii załatwienia skarg na działania Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Hamerni. Nad skargami pochylili się wcześniej członkowie Komisji Rewizyjnej, którzy swoje stanowisko przedłożyli członkom Rady Powiatu. Dwie skargi złożone na Dyrektora członkowie Komisji uznali za zasadne i takie stanowisko przedstawiła radnym jej Przewodnicząca Danuta Skibińska. W sprawie wywiązała się intensywna dyskusja, w której swego stanowiska bronili członkowie Komisji Rewizyjnej, natomiast część radnych kwestionowała to stanowisko, żądając przekonywującego ich uzasadnienia akcentowała uprawnienia kierownika jednostki do prowadzenia racjonalnej polityki personalnej. Dyskusje zakończyły głosowania, w których za uznaniem skarg za zasadne wypowiedziało się 6 osób, 5 było przeciwnych, natomiast pozostali wstrzymali się od głosu.

Kolejną uchwałę przedstawił Mirosław Klejny zajmujący się sprawami Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych, który zwrócił się o zgodę na aneksowanie umowy partnerskiej z samorządami powiatu żyrardowskiego w sprawie wspólnej realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa Systemu Ostrzegania i Alarmowania na terenie Powiatu Żyrardowskiego”. Wprowadzenie zmian spowodowane było koniecznością wskazania innej lokalizacji instalacji trzech punktów alarmowych w Wiskitkach, w Żyrardowie i w Puszczy Mariańskiej.

Ostatnie już projekty uchwał, przygotowanych w imieniu Zarządu przez Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych przedstawił Rafał Aleksandrowicz. Pierwsza z uchwał dotyczyła zmniejszenia opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy ze względu na zmianę adresu spowodowaną nadaniem nazw ulicom w sołectwach Nowe Budy, Kuranów, Kamionka w gminie Radziejowice. Z wnioskiem o obniżenie tych opłat wystąpił Wójt Gminy Radziejowice. Wymieniający te dokumenty poniosą tylko koszt ich druku, t.j. 31,09 zł za dowód rejestracyjny i 56,09 zł za prawo jazdy.

Projekty kolejnych uchwał przewidywały zawarcie porozumienia Powiatu Żyrardowskiego w sprawie wspólnej realizacji zadań: z Gminą Wiskitki na wspólną realizację zadania pn. „Przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej nr 4135W Bieniewice-Bronisławów – Wiskitki z drogą powiatową nr 4701W Oryszew – Henryszew-Międzyborów w miejscowości Nowy Drzewicz” i z Gminą Puszcza Mariańska w sprawie wspólnej realizacji zadania pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 4719W Puszcza Mariańska – Mszczonów na odcinku Wola Polska-Górki”.

Pozytywne opinie do przedłożonych projektów uchwał przedstawił Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Transportu Piotr Markowski, a radni przyjęli je jednogłośnie.

Ostatnim akcentem XXXI sesji było wręczenie przez Starostów i Przewodniczącego Rady aktów powierzenia stanowisk dyrektorów szkół i placówek oświatowych Powiatu Żyrardowskiego. Akty otrzymali – Barbara Gruchal na stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Joanna Wiśniewska na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Wiskitkach, Mariola Mońko na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie, Dorota Powązka na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Mszczonowie, Bożena Liszewska na stanowisko Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowieoraz Renata Ozon na stanowisko Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Daniel Suchecki zamknął obrady XXXI sesji.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Najlepsi absolwenci szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Żyrardowskiego

W Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się, w dniu 21 września, uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych i nagród, dla wyróżniających się najlepszymi wynikami tegorocznych maturzystów. Uroczystość prowadził Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, który w swojej pieczy ma zadania związane z powiatową oświatą.

Na spotkanie z wyróżnionymi i ich rodzicami przybyli, reprezentując władze Powiatu Żyrardowskiego, Starosta Wojciech Szustakiewicz, Członkowie Zarządu Powiatu Leszek Kamiński i Ryszard Adamiak, Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki, Członkowie Komisji Oświaty i Kultury - Genowefa Milczarek, Krzysztof Dziwisz i Grzegorz Kłosowski, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni również rodzice nagrodzonych absolwentów.

                Starosta Wojciech Szustakiewicz, który powitał zebranych, po powitaniu zwrócił się do gościa szczególnego, do byłego Starosty Żyrardowskiego Stanisława Niewiadomskiego, podkreślając, że przed 15 laty, właśnie Starosta Stanisław Niewiadomski zainicjował organizację takiego rankingu. Następnie Starosta Szustakiewicz zwrócił się do absolwentów z gratulacjami dla absolwentów podziękowaniami dla rodzicom wyróżnionych absolwentów, podkreślając, że to dzięki ich wsparciu i pracy możemy dziś cieszyć się z takich absolwentów.

Ta niezwykła uroczystość od kilkunastu lat daje mnóstwo satysfakcji uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz władzom samorządu Powiatu Żyrardowskiego. Markowymi piórami, które mają być symbolem sukcesu, listami gratulacyjnymi, także skierowanych do rodziców, honorowani są uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. W tym roku aż 18 absolwentów odebrało 21 września w Młodzieżowym Domu Kultury zaszczytne tytuły Absolwenta 2017.

Oto najlepsi z najlepszych:

 • Paulina Machaj – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,46)
 • Anna Laskowska –  Zespół Szkół w Mszczonowie (5,46)
 • Piotr Jackowski – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,15)
 • Piotr Liszewski – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,50)
 • Krzysztof Piasecki – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,03)
 • Magdalena Szcześniak – Zespół Szkół w Mszczonowie (5,00)
 • Alicja Wojciechowska – ZS Nr 3 w Wiskitkach (5,31)
 • Karolina Domagała – LO Puszcza Mariańska (5,37)
 • Aleksandra Polna – LO Puszcza Mariańska (5,53)
 • Patrycja Ścisłowska – LO Puszcza Mariańska (5,26)
 • Julia Matusiak – LO Puszcza Mariańska (5,0)
 • Wiktoria Lewandowska – ZS Nr 1 w Żyrardowie (5,50)
 • Katarzyna Waśniewska – ZS Nr 2 w Żyrardowie (5,10)
 • Olga Chechłacz – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,28)
 • Agata Mizgalska – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,17)
 • Edyta Nalej – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,11)
 • Weronika Szuplewska – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,06)
 • Klaudia Szustakiewicz – LO im. Żeromskiego w Żyrardowie (5,06)

W tym roku padły aż dwa rekordy. Pierwszy w liczbie uczniów, którzy uzyskali właśnie wyniki. Drugi rekord należy Aleksandry Polnej, która pierwsza w historii osiągnęła średnią powyżej 5,5. Warto zapoznać się też z innymi statystykami.

Liczba absolwentów  szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Żyrardowskiego ze średnią ocen 5,0 i powyżej  w  poszczególnych latach:

2011/2012 – 12 absolwentów (najwyższa średnia 5,50– LO im. S. Żeromskiego)

2012/2013 –   5 absolwentów (najwyższa średnia 5,19 – ZS Nr 3 Wiskitki)

2013/2014 – 14 absolwentów (najwyższa średnia 5,38 – ZS Mszczonów)

2014/2015 – 11 absolwentów (najwyższa średnia 5,30 – LO Mszczonów)

2015/2016 – 7 absolwentów (najwyższa średnia 5,19 – ZS w Mszczonowie)

W roku szkolnym 2016/2017 na 417-stu absolwentów osiemnastu absolwentów uzyskało średnią 5,0 i powyżej, co stanowi 4,3% wszystkich absolwentów, a w rozbiciu na poszczególne szkoły wygląda następująco:

LO im. Żeromskiego 167 absolwentów – 5 osób śr. pow. 5,00  co stanowi 3%

LO Puszcza Mariańska – 58 absolwentów – 4 osoby śr. pow. 5,00  co stanowi 6,9%

ZS Mszczonów –44 absolwentów –6 osoba średnia pow. 5,00  co stanowi 13,64%

ZS Nr 3 Wiskitki –48 absolwentów- 1 osoba średnia pow. 5,00 co stanowi 2,1%

ZS Nr 2 w Żyrardowie – 27 absolwentów – 1 osoba śr. pow. 5,00 co stanowi 3,7%

ZS Nr 1 w Żyrardowie – 39 absolwentów – 1 osoba śr. pow. 5,00 co stanowi 2,56%

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wyniki Matur 2017 w szkołach Powiatu Żyrardowskiego

Znamy już wyniki Matur 2017 zarówno z sesji majowej jaki i sierpniowej (tzw. poprawkowej). Liczby mówią same za siebie. Zdecydowana większość uczniów, którym podwinęła się noga podczas wiosennych egzaminów, wzięła się solidnie do pracy i zwieńczyła egzamin maturalny sukcesem pod koniec wakacji. Szczególnie cieszy stuprocentowa zdawalność LO SMS, oraz Liceach w Puszczy Mariańskiej i Mszczonowie. Wszystkim abiturientom gratulujemy. 

W nawiasach liczba uczniów, którzy podeszli do egzaminu dojrzałości. Dalej procent uczniów, którzy zdali.

LO im. S. Żeromskiego – (167) – 92,8% / sierpień 97,01%

LO SMS - (6 ) - 100%

Zespół Szkół w Mszczonowie (technikum) - (32) - 84,7% / sierpień 87,5%

LO w Puszczy Mariańskiej - (56) - 98,2% / sierpień 100%

LO w Mszczonowie - (27) - 87% / sierpień 100%

ZS nr 3 w Wiskitkach (technikum) - (46) - 53% / sierpień 60,9 %

ZS nr 2 w Żyrardowie (technikum) - (16) - 25% / sierpień 37,5%

ZS nr 1 w Żyrardowie (technikum) - (24) - 66,7% / sierpień 75%

Ruszyła Akademia Młodego Obywatela

Warsztatami we Włókienniku i w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej rozpoczęła się 15 września kolejna edycja projektu „Akademia Młody Aktywny Obywatel” realizowanego w partnerstwie przez Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa i Powiat Żyrardowski z programu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Projektem objętych jest 140 uczniów ze wszystkich siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego. Autorski program zorientowany jest na wzmocnienie aktywności społecznej młodych ludzi oraz wyposażenie ich w cenne umiejętności, które przydadzą się nie tylko w szkole. I tak zaplanowane są zajęcia z form aktywizacji społecznej i obywatelskiej oraz dostępu do informacji publicznej, warsztaty rozwoju osobistego „Budowanie własnej wartości”,  warsztaty z asertywności, trening umiejętności społecznych. Zwieńczeniem tej pracy będą kreatywne warsztaty wyjazdowe, podczas których uczestnicy zbudują i zaprezentują własny projekt społeczny. Organizatorzy przedsięwzięcia zadbali także o nauczycieli. Dla nich to właśnie zaprojektowano warsztaty „Wypalenie zawodowe – trudna praca z młodzieżą”. Natomiast dla najlepszych uczniów, niejako w nagrodę, będą przeprowadzone spotkanie motywacyjne  „Ja – jako lider w działaniu”.

Projekt będzie trwał do końca roku. W grudniu podczas spotkania podsumowującego projekt najlepsi uczniowie będą uhonorowani dyplomami i cennymi nagrodami. 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Szkoły na Pikniku Energetycznym

Zapraszamy wszystkich mieszkańców, zwłaszcza gimnazjalistów z rodzicami na VIII Piknik Energetyczny, który w tym roku odbędzie się 30 września w Hali Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie przy ul. Bohaterów Warszawy 4. Wydarzenie orgaznizowane przez Starostę Żyrardowskiego ma na celu promowanie ekologicznych rozwiązań w energetyce, czystą produkcję oraz wszelkie ekologiczną działalność społeczna, gospodarczą i edukacyjną. Tu trzeba wspomnieć, że żyrardowskie szkoły mają się czym pochwalić.

Piknik to przede wszystkim wystawy producentów systemów energetycznych, zwłaszcza energii odnawialnej. Od lat imprezę odwiedzają także producenci regionalnych i ekologicznych specjałów kulinarnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, a czas wszystkim umilą występy artystyczne, w tym popis wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Co natomiast przygotowały powiatowe szkoły? To będzie ekologia w praktyce, czyli to, co faktycznie uczniowie i nauczyciele robią dla edukacji ekologicznej. I tak „Elektry”  gospodarz Pikniku zaprezentuje swój program rozwojowy „Dobra Energia dla Jedynki” i w praktyce pokaże, jak produkuje się energię elektryczną ze słońca. Włókiennik zrobi ekologiczny pokaz kulinarny, a Zespół Szkół w Wiskitkach podpowie, jak można stosować ekologię w hotelarstwie. Zespół Szkół w Mszczonowie to oczywiście ogrodnicy, a ich sąsiedzi zza miedzy, czyli mszczonowskie liceum to humaniści z zacięciem OZE. Będzie pokaz eko pomocy dydaktycznych. Specjalny Ośrodek Szkolno wychowawczy w Żyrardowie zapewne zachwyci świetnymi pracami plastycznymi.

Atrakcji zatem nie zabraknie. Przy okazji będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół. Ta zaś z każdym rokiem coraz ciekawsza. Nie tylko dla profesjonalistów przewidziane jest także seminarium tematyczne. W programie wykłady i warsztaty poświęcone ekologii. Zapraszamy 30 września do Hali „Elektryka” już od godziny 10.00.

 • -

Kolejne happeningi „Kierowco! Nie polujemy na zebrach” w Żyrardowie

28 września kierowcy w Żyrardowie mogli natknąć się na happening. W pierwszym udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6. Na drugi trafić mogli kierowcy przejeżdżający ul. 1 Maja w Żyrardowie mogli spotkać uczestników akcji „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Tym razem w akcji wzięło udział prawie 200 dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 9 wraz z opiekunami oraz 60 uczniów ze SP nr 6. Do działań, podobnie jak w zeszłym roku przyłączył się Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Wojciech Jasiński.

Z samego rana zaraz po zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, 60 uczniów z podstawówki nr 6 wraz z nauczycielami i policjantami wyszło na ul. Mireckiego, by tam przypominać kierowcom o zasadach bezpieczeństwa. Następnie o 10:30 wszystkie przedszkolaki ubrane w odblaski i „uzbrojone” w transparenty oraz świetne humory przeszły do jednej z głównych ulic miasta- 1 Maja.Wszystkie dzieci pozdrawiając kierowców i krzycząc hasło „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!” zwracały na siebie uwagę nie tylko kierowców, ale i przechodniów. Wszystko po to, by kierowcy baczyli na zasady bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych”. Do akcji przy ul. 1 Maja przyłączył się także Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Wojciech Jasiński, który razem z dziećmi i policjantami wręczał kierowcom ulotki przypominając o bezpieczeństwie przy przejściach dla pieszych. Dla pełnego obrazu działań, także piesi otrzymali prezent. Pan Prezydent we wrześniu wsparł Komendę Powiatową Policji w Żyrardowie zakupując prawie 2000 odblasków, których cześć już dziś trafiła w ręce przechodniów, z prośbą aby używali ich nie tylko poza miastem ale i w mieście, gdzie w związku z coraz szybciej zapadającym zmrokiem rośnie niebezpieczeństwo potrąceń pieszych.

Kolejna akcja już jutro o 8:35 w Szkole Podstawowej w Puszczy Mariańskiej ! Zapraszamy.

treść - Rzecznik KP Policji w Żyrardowie asp. Agnieszka Ciereszko, fotografie KP Policji Żyrardów


 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Mianowanie nauczycieli

Podczas uroczystości wręczenia nagród najlepszym absolwentom szkół powiatu żyrardowskiego 21 września w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie miała miejsce jeszcze jedna niezwykle doniosła uroczystość. Dwie nauczycielki, które w sierpniu zdały przed Komisją powołaną przez Zarząd Powiatu egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, złożyły ślubowanie i odebrały od starosty Wojciecha Szustakiewicza akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela.

Kadra nauczycielska w szkołach prowadzonych przez powiat żyrardowski jest coraz lepiej wykształcona. Nie chodzi tu tylko o zdobywanie kolejnych stopni awansu zawodowego, ale także udział w licznych studiach podyplomowych, czy też zdobywanie dodatkowych umiejętności i kompetencji. Takie możliwości oferuje także udział w projektach dofinansowanych z Unii Europejskiej, których realizacja rozpoczęła się w trzech szkołach już wakacje. Tu przewidziana atrakcyjne szkolenia dla nauczycieli z zakresu technologii informatyczno komunikacyjnych (TIK).

Bohaterkami tegorocznej uroczystości złożenia ślubowania były Marlena Jasiak – Frydrych nauczycielka  przedmiotów zawodowych hotelarskich w Zespole Szkół Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie 
w Wiskitkach oraz Kamila Gnyś matematyki zatrudnionym w Zespole Szkół w Mszczonowie. Paniom dziękujemy za profesjonalizm i życzymy dalszych sukcesów, zwłaszcza tych w pracy z uczniami. 

 • -
 • -

Do generalskich wężyków kolejny krok

Połowa września do czas niezwykłej uroczystości w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. 22 września 2017 r. odbył się apel, na którym Adam Lemiesz - Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Żyrardowie oraz Pani Urszula Matusiak - Dyrektor Liceum wręczyli awanse wyróżniającym się uczniom klas mundurowych na kolejne stopnie uczniowskie.

Za osiągnięcie bardzo dobrych i dobrych wyników w nauce, wzorowe i bardzo dobre zachowanie, nienaganną dyscyplinę i wysoką kulturę osobistą w roku szkolnym 2016/2017, Rada Pedagogiczna mianowała aż 35 uczniów. Gratulujemy awansowanym licealistom i życzymy dalszych sukcesów. 

 • -
 • -

Relacja z VIII Pikniku Energetycznego Powiatu Żyrardowskiego

W sobotę 30 września odbył się w Żyrardowie VIII Piknik Energetyczny Powiatu Żyrardowskiego. Tę wystawienniczo-edukacyjną imprezę Powiat Żyrardowski zorganizował we współpracy ze Stowarzyszeniem Polski Ruch Czystszej Produkcji w Katowicach i Fundacją Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i okolic. Przesłaniem Pikniku w bieżącym roku była dewiza  „Czystsza energia – czystsze powietrze”.

Piknik odbył się w miejscu predystynowanym do tego typu przedsięwzięcia, w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie. Obiekty i teren Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, spełniły oczekiwania wystawców i uczestników imprezy. Zespół Szkół Nr 1, dawny „Elektryk” to szkoła z tradycjami, gdzie od roku funkcjonuje kierunek - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a na a na dachach budynków szkoły Powiat Żyrardowski zrealizował projekt budowy elektrowni słonecznej o mocy 40 kW.  

Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Wojciech Szustakiewicz oraz  przedstawiciele współorganizatorów – Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch czystszej Produkcji w Katowicach Michał Cichy, sekretarz tejże organizacji Krystyna Lenarczyk oraz Prezes Fundacji Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i okolic Andrzej Rakszewski. Zaraz po powitaniu nastąpiło podpisanie Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji. W tym roku dobrowolne zobowiązania ekologiczne zadeklarował Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie oraz firma  KORNAK. W imieniu pierwszego sygnatariusza deklarację podpisała Dyrektor ZS Nr 1 Barbara Gruchal, natomiast drugą firmę reprezentował jej właściciel Jakub Kornak. Inicjatorem i koordynatorem idei wdrażania dobrowolnych zobowiązań ekologicznych jest Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji (SPRCP), a sygnatariusze tej deklaracji są wpisywani do rejestru UNEP w Paryżu.

Wśród piknikowych wystawców były firmy posiadające w swej ofercie towary i usługi przyjazne środowisku, promujące rozwój technologiczny z poszanowaniem energii, oferujące elektrownie słoneczne, czy wysokowydajne kotły na biomasę, , wymienić tu należy m.in. firmy - SOFTEAM, EkoWind, CWD Cichewicz kotły, SM Ogniwo Biecz. Uzupełnieniem dla wystawców branżowych była firma Remondis Recycling, która realizując akcję „Drzewko za baterię i za elektrosprzęt” odbierała od mieszkańców  zbędne baterie i urządzenie elektryczne w zamian przekazując sadzonki drzew i krzewów ozdobnych.

Niezwykle ciekawą ofertę edukacyjną przedstawiły na Pikniku szkoły Powiatu Żyrardowskiego. Były wśród nich Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Licea Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej i Mszczonowie,  Zespół Szkół Nr2 w Żyrardowie, Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach i Zespół Szkół w Mszczonowie. Pokazy poszczególnych placówek były swoistą ofertą dla przyszłych uczniów, ale także  prezentacją dorobku szkół z zakresu energetyki, odnawialnych źródeł energii, ekologii, tradycyjnej kuchni i ekoturystyki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa  zaprezentowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, który od lat prowadzi wśród dzieci i młodzieży edukację ekologiczną.

Nie zabrakło też wystawców, którzy w swej ofercie nawiązują do tradycyjnych form wytwarzania i użytkowania, wytwórców naturalnej i tradycyjnej żywności, którzy właśnie tradycję i historię przedkładają ponad biznes. Wśród wystawców był zdobywca wielu laurów dla producentów tradycyjnej żywności, posiadacz certyfikatów 18 produktów zarejestrowanych na liście Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dariusz Marcinowski z Radziwiłłowa. Swe prace prezentował rzeźbiarz z Radziwiłłowa Tadeusz Smoliński. Ciekawą ofertę zaprezentowali przedstawiciele grupy Gyllow, którzy oprócz innego produktu tradycyjnego z listy ministerialnej – olenderskich powideł, przedstawili tradycyjny olenderski warsztat stolarski oraz warsztat wikliniarski, gdzie sposób wyplatania koszyków na żywo demonstrował 91-letni mieszkaniec jednej z nadwiślańskiej wsi Jan Kordalewski.

Piknikowi towarzyszyło seminarium pod hasłem „Czystsza energia – czystsze powietrze”. W programie  znalazły się wykłady poświęcone między innymi: gospodarce o obiegach zamkniętych, który wygłosił – Wiceprezes Oddz. Mazowieckiego Stowarzyszenia PRCP Marian Stani,  efektywności energetycznej obiektów autorstwa Anny Rozkosz z DAK GPS Consulting , czy dobrym praktykom w ochronie środowiska – projekcie finansowany z Life+, który zaprezentował  - ekspert CP Jerzy Frączek.

W czasie imprezy na piknikowej scenie pojawiły się zespoły muzyczne. Jako pierwsi pojawili się artyści z Młodzieżowego Domu Kultury  w Żyrardowie. Grupy wokalne i taneczne pod kierunkiem Agnieszki Orzechowskiej i Sławomira Naleja  zaprezentowały ponad godzinny program gromko oklaskiwany przez widzów. Po występie młodych artystów na muzyczne warsztaty p.t. Muzyka z różnych zakątków świata zaprosili dzieci Marcin Zadronecki i Maciej Kierzkowski. Artyści pokazali przedszkolakom świat magicznych dźwięków etnicznych instrumentów, m.in. tambury, fletów, bębna huculskiego, opowiadali o tradycjach, baśniach, legendach oraz zwyczajach wybranych kultur i uczyli krótkich piosenek w obcych językach.

Na zakończenie wystąpiła Klezmerska Kapela Maćka Kierzkowskiego. W składzie kapeli znajdą się improwizujący instrumentaliści: Przemysław Skałuba – klarnet, Karol Podkul – akordeon i Maciej Kierzkowski – instrumenty perkusyjne, którzy w repertuarze mają taneczną muzykę klezmerska z Polski, Bałkanów i  USA.

W podsumowaniu tej cennej dla branży i istotnej dla Powiatu Żyrardowskiego wystawienniczo-edukacyjnej imprezy, organizatorzy podkreślali, że dobra pogoda sprzyjała zadowalającej frekwencji na Pikniku.

 

Fotografie - Tadeusz Sułek 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

W powiatowych szkołach ruszyły projekty unijne

W wakacje Powiat Żyrardowski podpisał umowy na dofinansowanie realizacji trzech programów rozwojowych, tym samym w ciągu dwóch lat powiatowe placówki otrzymają w sumie ponad 1,3 mln złotych na realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz doposażenie w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz pomoce dydaktyczne. W sumie wartość projektów z wkładem własnym wynosi ponad 1,5 mln złotych.

Jesienią ubiegłego roku zostały napisane trzy projekty - dla Liceum w Puszczy Mariańskiej („Akademia kompetencji”), LO w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach („Klik na TIK w Wiskitkach”) oraz dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie („Równe szanse kluczem do sukcesu w powiecie żyrardowskim”). Wszystkie łączy zaimplementowanie w palcówkach nowoczesnych technologii informatyczno-komunikacyjnych (TIK), wyszkolenie kadry pedagogicznej w tym zakresie oraz wyposażenie pracowni w nowie komputery, sieć, platformy e-learningowe oraz pomoce dydaktyczne do przeprowadzania doświadczeń. Wartość doposażenia we wszystkich placówkach wyniesie ok. 500.000 zł. Pozostały milion zainwestowany będzie w nowe umiejętności i wiedzę uczniów!

Jesteśmy już po rekrutacji, a w szkołach ruszyły pełną parą dodatkowe zajęcia – mówi Adam Lemiesz Dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa.  Większość z nich prowadzone jest w niezwykle atrakcyjnej formule warsztatowej opartej na eksperymencie. To jest niesamowicie rozwojowe dla uczniów – dodaje dyrektor. Nie zapominamy o inwestycji w uczniów, dlatego tak bardzo cieszą nas wysokie noty naszych programów i zdobyte dofinansowanie na ich wdrożenie – mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz. Faktycznie są powody do zadowolenia. Uczniów, którzy pomyślnie przeszli rekrutację do projektów czeka może mnóstwo pracy, ale jej efekty będą gwarantowane. Poza tym poza nauką będą także wyjazdy edukacyjne i imprezy szkolne.

 • -

Zapraszamy NGO na seminarium

Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS oraz Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych i Kuźnia Inicjatyw "Wiskitki.org"   zapraszają grantobiorców FIO Mazowsze Lokalnie oraz wszystkie aktywne grupy i organizacje na seminarium edukacyjne, które odbędzie się w dniu 16 października  2017 roku w godzinach 15.45 – 19.30 w Żyrardowie (RESURSA, ul. 1 maja 45)

 Na seminarium dowiecie się Państwo m.in.:

- jakie metody angażowania mieszkańców przynoszą efekty,

- jak rozwijać działalność ekonomiczną w organizacjach i grupach społecznych,

- w jaki sposób planować i realizować inicjatywy lokalne,

- jak przygotować diagnozę w projekcie i wniosku o dofinansowanie.

Szczegółowy program seminarium w załączeniu.

Prosimy o potwierdzenie przybycia

Zgłoszenia można przesyłać w odpowiedzi na e-mail, telefonicznie (605053554) lub za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego TUTAJ

 

Seminarium organizowane jest w ramach Projektu „FIO-Mazowsze Lokalnie”, który jest programem wsparcia dla młodych organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych i samopomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego. Celem głównym Programu FIO – Mazowsze Lokalnie jest zwiększenie zaangażowania obywateli i obywatelek oraz organizacji pozarządowych w życie publiczne. Realizacja Programu ma umożliwić mieszkańcom włączenie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych.


 Zapraszają

Katarzyna Niewczas

Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych

Anna Żelazowska-Kosiorek

Stanisława Retmaniak

Stowarzyszenie BORIS

Jakub Kamiński

Kuźnia Inicjatyw "Wiskitki.org"

 • -

Konkurs wiedzy o AK w  żyrardowskim muzeum

Muzeum Mazowsza Zachodniego w  Żyrardowie rozpoczyna pracę w obszarze edukacji historycznej i patriotycznej skierowanej do uczniów żyrardowskich szkół. Nowy rok szkolny rozpocznie się zacnym konkursem, w którym najlepsi będą mogli wykazać się ponadprzeciętną wiedzą historyczną.

Wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, Żyrardowskim Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniem Odnowy Sochaczewa „Zamek” żyrardowskie muzeum organizuje VIII Ponadgimnazjalny Konkurs Historyczny „Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Patronatem honorowym konkurs objęli poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Maciej Małecki oraz Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.

Tematyka konkursu nawiązuje do pięknych ale jakże tragicznych kart polskiej historii, na których zapisali się bohaterowie walk o niepodległość Ojczyzny. Konkurs ten to nie tylko wiedza i rywalizacja, ale nade wszystko oddanie czci i pamięci przez młode pokolenia dla Polaków walczących o niepodległość w czasie II wojny światowej. Celem inicjatywy jest zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do samodzielnych badań nad dziejami historii najnowszej, do poznania i dokumentowania historii swojej rodziny i najbliższego otoczenia.

Finał konkursu odbędzie się 26.10.2017 roku w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 1. Organizatorzy i patroni przygotowali atrakcyjne nagrody, by w ten sposób docenić wiedzę i wysiłek wszystkich uczestników. Serdecznie zapraszamy do udziału.

 

 • -

Industrialna Fabryka Talentów

W minioną sobotę, 7 października, w ramach ogólnopolskiego Dnia Tkaczki odbyło się podsumowanie projektu pt. Industrialna Fabryka Talentów. Na poprzemysłowym terenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaprezentowały się uczestniczki wakacyjnego cyklu warsztatów we własnoręcznie zaprojektowanych i uszytych kreacjach lnianych. Tym samym żyrardowski LOT zakończył realizację projektu, w którym uczestniczyło więcej osób niż pierwotnie zaplanowano.

Industrialna Fabryka Talentów to przestrzeń kreatywna, która została utworzona w okresie wakacyjnym w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Począwszy od 3 lipca, przez 10 kolejnych tygodni dorośli mieszkańcy mogli uczestniczyć w warsztatach: Projektowanie i szycie odzieży lnianej oraz Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku. Niedoświadczeni jeszcze pasjonaci rękodzielnictwa mogli samodzielnie pod okiem instruktora tworzyć niepowtarzalne wyroby lniane, począwszy od szkicu, rysunku, przygotowania wykroju, fastrygowania przez szycie na maszynach szwalniczych i wykańczanie. Uczestnicy zainspirowani klimatem postindustrialnym miejsca tworzyli przede wszystkim sukienki, spodnie, bluzki, a także dodatki tj. torby lniane, worki, biżuterię czy zabawki dziecięce.

W sobotę 7 października na terenie Muzeum Lniarstwa zorganizowano podsumowanie projektu, podczas którego można było obejrzeć efekty prac warsztatowych. Uczestniczki Industrialnej Fabryki Talentów zaprezentowały się w kreacjach lnianych oraz dodatkach, które zaprojektowały i własnoręcznie uszyły podczas warsztatów, a także wzięły udział w sesji zdjęciowej. Dla większości z nich było to pierwsze tego typu wydarzenie i mimo początkowych obaw, wszystkie panie doskonale zaprezentowały się przed obiektywem.

Industrialna Fabryka Talentów to nie tylko warsztaty dla dorosłych. Specjalnie z myślą o dzieciach zorganizowano warsztaty pt. „Młodzi odkrywcy i projektanci”, podczas których najmłodsi mogli nauczyć się m.in. tkania na ręcznych krosnach tkackich, drukowania metodą sitodruku czy wykonywania artystycznych prac z użyciem tkaniny lnianej i innych dodatków. Dodatkowo w każdą sobotę, w ramach IFT, można było uczestniczyć w otwartych pokazach tkania na mechanicznym krośnie tkackim STB, które były prowadzone przez wykwalifikowanych tkaczy, dawnych pracowników żyrardowskich zakładów lniarskich. W pokazowych warsztatach z tkania wzięli udział głównie turyści z różnych części kraju, jak i odwiedzający z zagranicy – Włoch czy Stanów Zjednoczonych.

Realizacja projektu przyczyniła się do tego, że Muzeum Lniarstwa ponownie zaczęło tętnić życiem pełnym projektowania, szycia i wykańczania wyrobów lnianych. Nawiązując do tradycji poprzemysłowej Miasta, w interesujący sposób zaprezentowano serce żyrardowskiej fabryki. Warsztaty, w których udział był bezpłatny, spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem. W projekcie wzięło udział ponad 330 osób, przede wszystkim mieszkańców Żyrardowa, lecz również mieszkańców z okolicznych gmin oraz z Warszawy.

Projekt pt. „Industrialna Fabryka Talentów – odtworzenie fragmentu tradycji poprzemysłowej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

 

Źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

"Niebo gwiaździste nade mną…"

To była niesamowita, fantastyczna noc. Jak to powiedziałaby młodzież, to był po prostu kosmos! I nie ma w tym krzty przesady, bo faktycznie w nocy z 6 na 7 października uczniowie i goście Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej odbyli prawdziwą kosmiczną podróż. W tę podróż wybrali się także wicestarosta Grzegorz Dobrowolski i dyrektor powiatowej oświaty Adam Lemiesz.

Wszystko zaczęło się niewinnie od spotkania z krótkofalowcami, którzy opowiedzieli o swojej pasji, a potem nie tylko pokazali podstawowe wyposażenie do łączności na falach krótkich, ale także łączyli się z całym światem. Tak właśnie rozpoczęła w III Noc w Puszczy Mariańskiej, która w tym roku pierwszy raz była częścią obchodów XVII Światowego Tygodnia Kosmosu. Z każdą godziną atrakcji przybywało, bowiem dyrektor liceum Urszula Matusiak wraz z nauczycielami zadbała o każdy detal, a tematyką zajęć trafiła w zainteresowania uczniów. I tak tematyczny blok politechniczny wypełnił się fascynującymi spotkaniami: „Jak zostać inżynierem kosmicznym?” z doktorami Tomaszem Górskim i Marcinem Stolarskim z Creotech Instruments S.A., „Po co nam na Ziemi próżnia?” z doktorem Piotrem Firkiem z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej. Przez godzinę puszczańskie sale wypełniły się kosmicznymi technologiami. W sali obok realizowały się artystyczne marzenia o podróżach intergalaktycznych. Młodzi artyści natchnieni wizją Małgorzaty Stańczak farbując zwykłe t-shirty wyrazili bezmiar kosmosu. Historyk Zbigniew Dzik opowiedział o gwiezdnej broni w historii i w fantastyce, a dr Anna Traut-Seliga przybliżyła kosmos hinduskich mitologii. To nie wszystko, bo przecież nie można było zapomnieć o humanistach. Psychologia w przestrzeni międzyplanetarnej w wykonaniu Adama Dziedzica oraz prelekcja dotyczącą komiksów ze świata „Gwiezdnych Wojen” oraz konkurs wiedzy o postaciach z „Gwiezdnych Wojen” Łukasza Głuska nasyciła głód wiedzy niemal do syta. Był bowiem jeszcze deser. Tuż przed północą odbyła się projekcja filmu Adama Ustynowicza „Chopin. Kosmiczny koncert”.

Każda prelekcja spotkała się dużym zainteresowaniem uczniów, a sale były wypełnione niemal do ostatniego miejsca. To ważne, żebyśmy w uczniach rozbudzali pasje, a potem dopingowali ich w rozwijaniu zainteresowań – mówi Urszula Matusiak Dyrektor LO w Puszczy Mariańskiej. Rzeczywiście pasję było widać na każdym kroku. Co ważne, tę młodzieńczą pasję mają przede wszystkim nauczyciele, a przecież właśnie od nich tak dużo zależy, jak młodzi ludzie wykorzystają swoją wizją rozwoju. Noc w Puszczy to była nie tylko kosmiczna przestrzeń, ale nade wszystko przestrzeń integracji. Potem do białego rana były gry planszowe, rozmowy, a także halowa piłka nożna. Kolejna noc w liceum zapewne już niedługo, bo takich gwiazd jak na puszczańskim niebie nie ma nigdzie. Niebo gwiaździste na de mną … Ta słynna teza Immanuela Kanta od lat zdobi ścianę liceum. I wszystko stało się jasne. 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

XXXII Sesja Rady Powiatu

Na dzień 9 października Przewodniczący Daniel Suchecki zwołał XXXII Sesję Rady Powiatu Żyrardowskiego. Miejscem obrad był tradycyjnie budynek Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Planowany porządek obrad sesji obejmował w swej uchwałodawczej części dyskusję nad zmianami w budżecie Powiatu, wprowadzeniem zmian do umowy partnerskiej dotyczącej budowy Systemu Ostrzegania i Alarmowania na terenie powiatu żyrardowskiego oraz rozpatrzenie pięciu skarg na dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie. Projekt pierwszej uchwały zmieniającej Uchwałę Budżetową Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok przedstawiła Skarbnik Powiatu Edyta Fedorowicz. Wprowadzenie zmian należało dokonać w związku ze zwiększeniem dochodów o kwotę 261914,00 zł, w tym m.in. z tytułu zwiększenia decyzją Wojewody Mazowieckiego dotacji celowej z przeznaczeniem na realizację dodatku wychowawczego - kwota 186.646,00 zł, z tytułu zwiększonej dotacji celowej, z przeznaczeniem na sfinansowanie działalności Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – kwota 25.000,00 zł oraz zwiększonej dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie bieżącej działalności domów pomocy społecznej – 20.000,00 złUchwałę wprowadzającą zmiany w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok, po przedstawieniu przez Przewodniczącą Komisji Budżetowej Krystynę Penczonek pozytywnej opinii, radni przyjęli jednogłośnie. Po wprowadzonych zmianach plan wydatków budżetu Powiatu w 2017 r. ogółem wynosi 73.592.228,84 zł, natomiast plan dochodów 69.570.237,84 zł.

Nie było jednomyślności w kwestii załatwienia skarg na działania Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie. Nad pięcioma skargami pochylili się wcześniej członkowie Komisji Rewizyjnej, którzy swoje stanowisko przedłożyli członkom Rady Powiatu. Komisja wnioskowała, aby dwie spośród pięciu skarg uznać w całości za zasadne, natomiast w trzech uznać ich zasadność w części. W sprawie wywiązała się dyskusja, w której swego stanowiska broniła Dyrektor PCPR Mariola Stecko. Z wystąpień skarżących, jak też z informacji członków Komisji Rewizyjnej analizujących podłoża tych skarg rysuje się obraz instytucji, w której polityka personalna daleka jest od przyjętych standardów. Prowadzenie racjonalnej polityki kadrowej nie może być pretekstem do zwalniania pracowników w sposób niezgodny z prawem. Potwierdzeniem tego procederu są wyroki sądu pracy. Niezrozumiałą jest też karuzela personalna w jednostce – od maja 2015 roku z PCPR odeszło 31 osób. Biorący udział w dyskusji radni zdziwieniem reagowali na przedstawiane informacje wnioskując jednocześnie o przeprowadzenie zewnętrznego audytu w jednostce. Dyskusje nad skargami kończyły głosowania, w których za uznaniem skarg za zasadne wypowiedziało się większość głosujących.

Projekt kolejnej uchwały przedstawił Mirosław Klejny zajmujący się sprawami Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych, który zwrócił się o zgodę na aneksowanie umowy partnerskiej z samorządami powiatu żyrardowskiego w sprawie wspólnej realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa Systemu Ostrzegania i Alarmowania na terenie Powiatu Żyrardowskiego”. Wprowadzenie zmian spowodowane było zmniejszeniem w budżecie projektu kwoty na działania informacyjno-promocyjne.

Po części uchwałodawczej sesji, informację o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2016/2017 oraz o stanie organizacyjno-technicznym szkół i placówek oświatowych na początku roku szkolnego 2017/2018 przedstawił Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Wersję przygotowaną przez Dyrektora Adama Lemiesz publikujemy poniżej. Podkreślić także należy, że sama informacja, jak i sposób jej prezentacji poszerzony o osobiste konstatacje ujęły słuchających. Wyraz dali temu, zabierający głos w dyskusji radni – Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Krzysztof Waśkowski oraz Marian Czyżewski.

Informacja o stanie oświaty zamykała prządek obrad XXXII Sesji Rady Powiatu.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Dzień Edukacji  Narodowej

            W dniu 16 października odbyła się Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą Starosta Wojciech Szustakiewicz zaprosił pracowników placówek oświatowych podległych Powiatowi Żyrardowskiemu. Święto do roku 1982 obchodzone jako Dzień Nauczyciela, ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 dla upamiętnienia powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ustawą przyjętą przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Święto jest okazją do nagradzania wyróżniających się pedagogów, a odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół.

            Uroczystość obchodów DEN w Żyrardowie rozpoczęły występy grup artystycznych działających w Młodzieżowym Domu Kultury Jako pierwszy wystąpił zespół najmłodszych wychowanków – zespół Szałaputy, prowadzony przez Aleksandrę Rudzińską, a po nim zespół Igraszka.

            Po części artystycznej, część oficjalną rozpoczął i prowadził Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Wpierw powitał gości zgromadzonych na uroczystości - pedagogów i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego, a także przedstawicieli samorządu, a wśród nich Starostę Wojciecha Szustakiewicza, Członka Zarządu Powiatu Żyrardowskiego Leszka Kamińskiego, członków Komisji Oświaty Rady Powiatu: Genowefę Milczarek, Krzysztofa Dziwisza i Grzegorza Kłosowskiego,  Skarbnik Powiatu Edytę Fedorowicz, Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Adama Lemiesza. Następnie Starosta Wojciech Szustakiewicz złożył wszystkim pracownikom oświaty serdeczne życzenia, podziękowania za ich ciężką i odpowiedzialną pracę, za trud jaki wkładają w nauczanie młodzieży.

            Po słowach podziękowań i życzeń Starosta Wojciech Szustakiewicz, Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski i Dyrektor Adam Lemiesz przystąpili do wręczenia nagród pracownikom oświaty.  Jako pierwsi podziękowania i nagrody odebrali dyrektorzy szkół i placówek oświatowych: Bożena Liszewska (Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie), Urszula Matusiak (Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej), Mariola Mońko (Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Mszczonowie), Barbara Gruchal (Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie), Jolanta Walczak (Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie), Beata Geilke (Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie), Joanna Wiśniewska (Zespół Szkół Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wiskitkach), Renata Ozon (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żyrardowie) i Monika Modrzejewska (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żyrardowie) oraz Dorota Powązka (Zespół Szkół w Mszczonowie)

Podziękowania i nagrody otrzymali także nauczyciele - Marzena Żuchewicz  (LO im. Szarych Szeregów w Mszczonowie), Agnieszka Jarośkiewicz (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żyrardowie), Agnieszka Olszanowska  (Zespół Szkół nr 3 im. M. Skłodowskiej-Curie w  Wiskitkach), Agnieszka Kaźmierczak i Aleksandra Rudzińska (Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie), Anna Traut-Seliga (LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej), Elwira Kukiełka (Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Żyrardowie) i Beata Stanecka - Busz (Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie).

Starostowie wręczyli także gratulacje osobom, które otrzymały Medal Komisji Edukacji Narodowej, były wśród nich Beata Geilke ( (LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie), Joanna Wiśniewska (Zespół Szkół nr 3 im. M. Skłodowskiej-Curie w  Wiskitkach), Agnieszka Górecka (SOSW), Agnieszka Kaźmierczak i Beata Bieganowska (Mł.D.K).

Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Spotkajmy się na Forum Rozwoju Mazowsza!

Już 25-26 października kolejna edycja 8. Forum Rozwoju Mazowsza. Przez dwa dni wydarzenia będzie można przekonać się jak pozyskać i prawidłowo rozliczyć unijne dofinansowanie, w jakich branżach warto rozwijać swoje przedsiębiorstwa i jak zwiększać atrakcyjność i dostępność usług dla mieszkańców. Organizatorem spotkania  jest  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Wydarzenie  odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji.

Współpraca, rozwój i wdrażanie to hasła przewodnie tegorocznej edycji Forum Rozwoju Mazowsza. W programie
znalazło się 10 debat, kilkadziesiąt prezentacji i warsztatów, podczas których swoimi doświadczeniami podzieli się ponad 80 ekspertów reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Jak realizować działania wzmacniające rozwój miast, gmin i całego regionu? O czym pamiętać realizując projekty biznesowe? W jaki sposób tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi kapitału ludzkiego i społecznego? O tym będzie 8. Forum Rozwoju Mazowsza, organizowane przez na Stadionie Legii w Warszawie. Udział w forum jest bezpłatny, wymagane jest jednak dokonanie zgłoszenia przez stronę www.forumrozwojumazowsza.eu.

Na uczestników czeka przestrzeń wystawiennicza współtworzona przez ponad 50 podmiotów reprezentujących samorządy, przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu, a także sektor naukowy i pozarządowy. Będzie to miejsce zarówno bardzo praktycznych warsztatów, jak i indywidualnych rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów na przyszłość.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.eu. Forum jest współfinansowane z  Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 • -

Medale od ministra, nagroda od Kuratora

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej na pewno dłużej zapamiętają nauczyciele szkół powiatowych, którzy 17 października 2017 r. w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie medale Komisji Edukacji Narodowej i nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Jest to niezwykłe wyróżnienie, bowiem wyróżniania te przyznawane są nauczycielom, którzy nie tylko posiadają najwyższą ocenę pracy zawodowej, ale nade wszystko wykazują duże zaangażowanie w pracę, nietuzinkowe metody pracy, realizują oryginalne pomysły edukacyjne lub programy rozwojowe. Dlatego wszystkim nagrodzonym gratulujemy sukcesów, dziękujemy za piękną i mądrą pracę oraz życzymy zbierania taka wspaniałych owoców w przyszłości.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

Beata Geilke dyrektor LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie

Joanna Wiśniewska dyrektor Zespół Szkół nr 3 im. M. Skłodowskiej-Curie w  Wiskitkach

Agnieszka Górecka nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie

Agnieszka Kaźmierczak instruktorka w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie

Beata Bieganowska instruktorka w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie

Nagroda Mazowieckiego Kuratora Oświaty

- Jacek Chmielewski nauczyciel Zespół Szkół nr 3 im. M. Skłodowskiej-Curie w  Wiskitkach

 

 • -
 • -
 • -
 • -

Wierszolatek Powiatu Żyrardowskiego 2017

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Pawła Hulki Laskowskiego w Żyrardowie organizuje konkurs recytatorski o statuetkę najlepszego Wierszolatka Powiatu Żyrardowskiego 2017. Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania dzieci książką i czytelnictwem, zachęceniem do poznawania poezji i pogłębiania zdolności artystycznych, szczególnie recytatorskich.

Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku od 4 do 6 lat z terenu powiatu żyrardowskiego uczęszczających do przedszkoli, klubów malucha, świetlic środowiskowych i domów kultury.. Zgłoszenia są przyjmowane do dnia 31 października 2017 r. Eliminacje powiatowe konkursu odbędą się w dniach 8-9 listopada 2017 r. w siedzibie organizatora przy ul. Mostowej 1. Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Wojciecha Szustakiewicza

Więcej informacji w załączonym regulaminie.

 • -

Len 2017

            W dniu 16 października, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie informacyjne, przygotowujące do zaplanowanych na 26 i 27 października 2017 roku na terenie Powiatu Żyrardowskiego ćwiczeń obronnych. W spotkaniu, pod przewodnictwem Starosty Wojciecha Szustakiewicza, który pełni funkcje szefa obrony cywilnej i zespołu zarządzania kryzysowego, wzięli udział przedstawiciele służb, inspekcji i samorządów z terenu powiatu żyrardowskiego. W ramach szkolenia obronnego, we współdziałaniu z wymienionymi wyżej jednostkami oraz z Wojskową Komendą Uzupełnień Warszawa - Ochota przeprowadzone będzie ćwiczenie powiatowo - gminne pod kryptonimem „LEN 2017”. Tematem tegorocznych ćwiczeń będzie - „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planu operacyjnego funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny”.

            Jego celem jest m.in. sprawdzenie poziomu przygotowania oraz doskonalenie kadr kierowniczych Starostwa Powiatowego, powiatowych jednostek organizacyjnych, służb, inspekcji i straży oraz Urzędów Gmin do realizacji zadań obronnych w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych. Sprawdzony zostanie system łączności oraz alarmowy obieg informacji w relacji Stały Dyżur Wojewody Mazowieckiego – Stałe Dyżury Starosty, Prezydenta, Burmistrza, Wójtów,  powiatowych służb, inspekcji i straży.

             Ważnym elementem ćwiczenia będzie sprawdzenie przygotowania jednostek samorządu terytorialnego Powiatu Żyrardowskiego do mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych poprzez częściowe rozwiniecie Akcji Kurierskiej we współpracy z WKU Warszawa Ochota. W drugim dniu ćwiczenia, podczas epizodu praktycznego przygotowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendę Powiatową Policji, sprawdzone zostanie działanie służb ratowniczych oraz przygotowanie członków Zespołów Zarządzania Kryzysowego do realizacji i koordynacji działań jednostek organizacyjnych systemu ratowniczego Powiatu Żyrardowskiego. Szpital – Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego przećwiczy przygotowanie do udzielania pomocy medycznej w przypadku wystąpienia dużej liczby poszkodowanych.

            Ćwiczenie obronne, choć jest obowiązkowe i zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów wynika z Programu szkoleń obronnych Wojewody Mazowieckiego, to jest niezbędne z uwagi na podniesienie umiejętności i sprawności w realizacji zadań związanych z bezpieczeństwem powszechnym obywateli oraz wykonywanych na rzecz obronności kraju.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Focaccia, lasagna, a może gnocchi?

Wiesz o co chodzi? Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Jeżeli kuchnia włoska nie stanowi dla ciebie tajemnicy, a przynajmniej uwielbiasz jej kosztować i czasem coś ugotujesz dla siebie i rodziny, pochwal się swoimi zdolnościami i wiedzą.

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie jest organizatorem Powiatowego Konkursu Kulinarnego Wiedzy o Kuchni Włoskiej pod honorowym patronatem Starosty Wojciecha Szustakiewicza. Konkurs dedykowany jest uczniom siódmych klas szkoły podstawowej oraz drugich i trzecich klas dotychczasowych gimnazjów z terenu powiatu żyrardowskiego i powiatów ościennych.

Celem konkursu jest  upowszechnianie rezultatów projektuErasmus+ „Od ucznia do wykwalifikowanego pracownika – uczniowie klas gastronomicznych na praktyce zawodowej we Włoszech” realizowanego w szkole  w latach 2015-2017 w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – mówi Jolanta Walczak, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2. Jednak najważniejsza jest dobra zabawa i spotkanie ludzi, których łączy wielka pasja – Włochy. A przecież obok zabytków, majestatycznej kultury, niezrównanych zabytków jest jedna z najwspanialszy kuchni świata. To właśnie kuchnia włoska. Dlatego tak bardzo zależy nam na rozwijaniu zainteresowań i zdolności kulinarnych młodzieży, poszerzenie ich wiedzy z zakresu kuchni włoskiej, ale także na integracji międzyszkolnej – dodaje Marzena Szustakowska, kierownik kształcenia praktycznego. Na pewno jest to także doskonała promocja szkoły.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap pisemny, będzie polegał na rozwiązaniu testu, etap praktyczny – finałowy to przygotowanie potrawy kuchni włoskiej. W przerwie zmagań konkursowych, po etapie pisemnym, uczniowie ZS Nr 2, którzy uczestniczyli w projekcie staży zagranicznych, przeprowadzą warsztaty kulinarne i zaprezentują praktyczne umiejętności w zakresie kuchni włoskiej, które nabyli na stażu zawodowym w firmie Fattoria Biologica Patrice we Włoszech.

Powiatowy Konkurs Kulinarny Wiedzy o Kuchni Włoskiej odbędzie się 20 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie. Wszystkich chętnych zachęcamy do udziału. 

 

 • -
 • -
 • -

Lekcja historii

Akademia Aktywny Żyrardowianin działająca przy Stowarzyszeniu" Wspólnota Żyrardowa" w ramach projektu "Sieć Inicjatyw Senioralnych" realizowanego przez Mariański Ruch Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych i Kuźnię Wiskitki zaprasza na drugie spotkanie z historią.  

Tematem spotkania będzie „Poszukiwanie ofiar systemów totalitarnych na Lubelszczyźnie”

Prelekcję wygłosi dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie Marcin Krzysztofik.

Spotkanie, którego współorganizatorem jest Powiat Żyrardowski, odbędzie się w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, w dniu 30 października 2017 r., w godz. 12.00 – 13.30.

Marcin Krzysztofik jest absolwentem historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z IPN jest związany od 16 lat. Najpierw pracował w warszawskim archiwum, następnie w oddziale radomskim, by później kierować Oddziałem Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Obecnie współpracuje z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem przy pracach archeologiczno ekshumacyjnych szczątków ofiar Urzędu Bezpieczeństwa. Przygotowuje także pracę doktorską na temat Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie.

 • -

Duże zakupy dla powiatowych szkół

Tak dużych zakupów sprzętu i pomocy dydaktycznych w szkołach prowadzonych przez powiat żyrardowski nie było od lat. Dzięki unijnej dotacji na trzy projekty, ale także dzięki własnym środkom budżetowym w 2017 r. placówki wzbogacą się w sprzęt komputerowy, pomoce dydaktyczne, meble i książki za ponad 500.000 zł. W koszyku znalazło się min. 76 laptopów, 14 tablic interaktywnych, 14 rzutników, setki sztuk pomocy dydaktycznych, setki egzemplarzy książek, kompletne instalacje do internetu bezprzewodowego, dziesiątki programów multimedialnych.

31000

Doposażanie szkół w nowy sprzęt informatyczny rozpoczęło się dwa lata temu, kiedy to Zarząd Powiatu wdrożył plan pod roboczą nazwą „31000”. Taką bowiem podstawową kwotę przeznaczono na pracownie informatyczne w każdej szkole. Do tej pory działaniem tym objęto pięć szkół, z czego dwie Zespół Szkół w Mszczonowie i Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie właśnie w tym roku. Nowe komputery w tych placówkach już pracują. Rok wcześniej wzbogaciły się Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespół Szkół Nr 1 oraz Liceum w Mszczonowie. W roku 2018 doposażone będą Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żyrardowie.

Biblioteki pękają w szwach

W połowie roku Powiat Żyrardowski otrzymał dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, tym samym szkolne biblioteki wzbogaciły się o książki za 46.000 zł. Dodatkowe woluminy trafiły do szkół dzięki realizacji nowych programów rozwojowych dofinansowanych prze Unię Europejską. Z nowości księgarskich za ponad 10.000 zł już cieszą się Licea w Puszczy Mariańskiej i w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Na półkach znajdą się także programy multimedialne prawie z każdego przedmiotu maturalnego.

Puszcza eksperymentuje,  a Wiskitki kulturalnie

Nowy projekt unijny „Akademia Kompetencji” realizowany przez Liceum w Puszczy Mariańskiej stawia na pracę metodami eksperymentu. Poza tradycyjnymi zajęciami pozalekcyjnymi będą tworzone grupy uczniów, które opracują eksperymentalne projekty badawcze i edukacyjne. Dlatego przewidziano zaopatrzenie uczniów dosłownie w setki pomocy dydaktycznych od mikroskopów usb, kamer cyfrowych, stacji meteo przez lupy, lornetki, na próbnikach do badania wody skończywszy. Jeżeli do tego zestawu dołoży się 24 laptopy, 4 tablice multimedialne z projektorami i wizulalizery spięte w sieć WLAN, uzbrojone w router powstanie pełny obraz szkoły korzystającej z technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Warto też wspomnieć o systemie zbierania i analizy odpowiedzi uczniowskich. Tego patentu uczniowie na pewno już „nie obejdą”. Nieco inaczej rzecz ma się w LO Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Oczywiście w koszyku zakupów znajdują się laptopy (10 szt.), rzutnik, tablica interaktywna, kilkanaście pozycji pomocy dydaktycznych oraz osprzęt do internetu bezprzewodowego. Tutaj jednak cała technologia ma być zaprzęgnięta w rozwijanie kompetencji języka ojczystego i ekspresji kulturalnej. 

SOSW wyrównuje szanse

Ośrodek przygotowuje się do szczególnych zakupów, chodzi bowiem o dzieci, które wymagają szczególnego wsparcia. Stąd też nie tylko 32 laptopy, tablice z projektorami i specjalnym oprogramowaniem multimedialnym. Zakupy w SOSW to przede wszystkim dziesiątki wysoko wyspecjalizowanych pomocy dydaktycznych, w tym komunikatory dla osób z różnymi niepełnsoprawnościami. Na uwagę zasługuje także pełne wyposażenie międzyszkolnych pracowni matematycznej oraz przyrodniczej. Wszystko po to, żeby zwiększyć szanse na lepszą edukację i lepszą jakość życia podopiecznych Ośrodka.

Czas zawodowców

Na ostatnie w tym roku poważne zakupy czekają Zespół Szkół Nr 1 „Elektryk” oraz Zespół Szkół Nr 2 „Włókiennik”. Tutaj powiat żyrardowski stawia przede wszystkim na nowoczesne wyposażenie pracowni zawodowych. Rynek edukacyjny jest coraz bardziej wymagający, a szkolnictwo zawodowe wraca do łask, co szczególnie widać w wyborach absolwentów gimnazjów. Dlatego nie może być ”fuszerki”. Przyszli fachowcy muszą uczyć się na nowych technologiach. W „Elektryku” w wyremontowanych salach pachną nowe ławki, krzesła i szafy za blisko 90.000 zł. Niebawem będzie dokupionych 7 kompletów – laptop, tablica interaktywna, rzutnik multimedialny oraz nowe wyposażenie do pracowni mechatroniki. „Włókiennik” natomiast czeka  na sprzęty, w tym 10 laptopów i serwer oraz dziesiątki pomocy dydaktycznych do pracowni spedycyjnej. 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Powiat Żyrardowski „Budowniczym Polskiego Sportu”

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie 25 października odbyła się Gala „Sportowa Polska”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 gości, w tym znane postacie ze świata sportu i kultury. Splendoru Gali dodała królowa lekkoatletyki Irena Szewińska, a także - najbardziej rozpoznawalny polski komentator sportowy Przemysław Babiarz, wybitny zapaśnik Andrzej Supron oraz piosenkarz Rafał Brzozowski.

W tym roku już po raz 18. przedstawiciele samorządów i biznesu, którzy budują infrastrukturę sportową i wychowują młode pokolenie poprzez sport spotkali się w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. W tej szczególnej dyscyplinie, jaką są działania na rzecz rozwoju infrastruktury sportowej i popularyzacji sportu, aby być mistrzem - trzeba mieć odwagę, wiarę i wytrwałość, a co więcej wizję, wiedzę i doświadczenie. Okazuje się, że największymi budowniczymi polskiego sportu są od lat samorządy właśnie. Mimo, że często borykają się z problemami finansowymi, to samorządowcy wykonują największy wysiłek inwestycyjny. A są to przede wszystkim inwestycje w młodzież, ich rozwój i zdrowie, bo przecież każdy nowy obiekt sportowy to aktywność fizyczna. Teraz infrastruktura stała się dostępna zarówno w dużych, jak i małych miastach, ale coraz częściej również w ośrodkach wiejskich. Nie jest to jednak osiągnięcie ani przypadkowe, ani anonimowe. Za każdym sukcesem stoją przecież ludzie, zaangażowani i pełni sportowej pasji. Taką pasję ma na pewno Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz, który podczas Gali odebrał wyróżnienie oraz medal „Budowniczy Polskiego Sportu” za budowę przez samorząd powiatowy Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie.

Nowa hala sportowa „Elektryka” jest budynkiem na wskroś nowoczesnym, funkcjonalnym i estetycznym. Atrakcyjne wzornictwo architektoniczne jest jedynie uzupełnieniem części sportowej, której płyta podzielona jest na trzy sektory i umożliwia rozgrywanie wielu dyscyplin od koszykówki, przez piłkę siatkową na szczypiorniaku kończąc. Zmagania sportowców zapewnia publiczność zgromadzona na trybunach z dwustoma krzesełkami. Oprawę kibicowską dopełnia profesjonalne nagłośnienie ze stanowiskiem komentatorskim. Wszystkie elementy techniczne są  w pełni zautomatyzowane, a zainstalowane na dachach budynków Zespołu Szkół  156 sztuk ogniw fotowoltaicznych o mocy 39,8 kW w pełni zaspokajają halę w energię elektryczną.  To oczywiście tylko część zalet. Resztę mieszkańcy powiatu mogą podziwiać zaglądając niemal w każdy zakątek obiektu. Hala sportowa posiada dodatkowe atuty. To, że przystosowana jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne stanowi obowiązujący standard. Posiadanie profesjonalnej sali fitness, siłowni, przestronnych szatni i natrysków to zapewne ponadprzeciętne wyposażenie. Jednak fakt, że nowy nasz obiekt zasilany jest energią ze słońca zdecydowanie wyróżnia budynek na mapie całego Mazowsza – z satysfakcją mówi Starosta Wojciech Szustakiewicz.

Równie ważne jak same obiekty jest sportowe życie, które się w nich toczy i jego wpływ na społeczności. Nowa hala stała się centrum Międzyszkolnych Igrzysk Powiatu Żyrardowskiego. To ważne zadanie samorządu w obszarze kultury fizycznej i sportu. Najważniejsze jednak, że z nowoczesnego obiektu sportowego mogą korzystać uczniowie i wszyscy mieszkańcy, a nowy obiekt stał się nie tylko wizytówką żyrardowskiego „Elektryka”, ale też ważnym elementem oferty edukacyjnej szkoły.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Sędzia Anna Maria Wesołowska odwiedziła „Włókiennik”

To było niezwykłe spotkanie. 24 października 2017 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie odbyły się zajęcia psychoprofilaktyczne, które prowadziła sędzia Anna Maria Wesołowska, znana przede wszystkim z programów telewizyjnych. Sędzina mówiła o zagrożeniach młodzieży przemocą, cyberprzemocą i używkami oraz o odpowiedzialności karnej młodych ludzi. 

Spotkanie ilustrowane było przykładami trudnych sytuacji i spraw, z którymi młodzież spotyka się w szkole i w rodzinie. Anna Maria Wesołowska przekonywała, że obecnie zacierają się granice pomiędzy tym, co jest dobre, a co złe, co jest wykroczeniem, a co żartem. Zachęcała uczniów do tego, aby zaangażowali się w prowadzenie szkolnych kącików prawnych, gdzie umieszczane byłyby przepisy prawne, regulacje, spostrzeżenia i porady.

Niezwykła osobowość gościa, doświadczenie i sposób przekazywania informacji spotkał się z bardzo pozytywnym i entuzjastycznym odbiorem. Była to wartościowa lekcja wychowawcza, zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Psychoprofilaktyki Intra w Żyrardowie.

 • -
 • -

O Armii Krajowej wiedzą wszystko

W Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w czwartek 26 października rozstrzygnięty został Historyczny Konkurs Powiatowy „Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wyłonieni w etapie szkolnym. Po części testowo – opisowej pięcioro uczestników przystąpiło do etapu ustnego. Konkurs wygrała zdobywając pierwsze miejsce Patrycja Chudolińska z ZS nr. 3 w Wiskitkach, drugie miejsce zajął Norbert Michalski z LO w Mszczonowie im. Szarych Szeregów. Trzecie miejsce zajął Patryk Mendygrał z LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, wyróżnienia otrzymali Michał Laskowski i Aleksy Radziszewski obydwaj ze LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i nagrody książkowe. Konkursowi patronowali oraz ufundowali nagrody Maciej Małecki – Minister Sekretarz w Kancelarii Premiera RP oraz poseł na Sejm RP, Wojciech Szustakiewicz Starosta Żyrardowski. Ministra reprezentował Dyrektor Biura Poselskiego Łukasz Gołębiowski, Wydział Oświaty Kultury Sportu i Turystki Starostwa Powiatowego reprezentował dyrektor Adam Lemiesz. Muzeum Mazowsza Zachodniego reprezentował dyrektor Bogusław Nietrzebka. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom i nauczycielom, zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu.

Przypomnijmy, że tematyka konkursu nawiązuje do pięknych ale jakże tragicznych kart polskiej historii, na których zapisali się bohaterowie walk o niepodległość Ojczyzny. Konkurs ten to nie tylko wiedza i rywalizacja, ale nade wszystko oddanie czci i pamięci przez młode pokolenia dla Polaków walczących o niepodległość w czasie II wojny światowej. Celem inicjatywy jest zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do samodzielnych badań nad dziejami historii najnowszej, do poznania i dokumentowania historii swojej rodziny i najbliższego otoczenia. W tym roku odbyła się już 8. edycja wydarzenia. 

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ćwiczenia obronne „LEN 2017”

       W dniach 25 i 26 października 2017 r. odbyły się powiatowo-gminne ćwiczenia obronne Powiatu Żyrardowskiego pod kryptonimem „LEN 2017”. Celem ćwiczeń, którymi kierował Starosta było między innymi sprawdzenie stanu przygotowania kadry kierowniczej i pracowników bezpośrednio wykonujących zadania obronne w jednostkach samorządu terytorialnego do wykonywania zadań obronnych wynikających z planów operacyjnych, sprawdzenie stanu gotowości Powiatu do rozwinięcia akcji kurierskiej, doskonalenie umiejętności organów i sił systemu ratowniczego Powiatu Żyrardowskiego w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych na terenie powiatu.

W realizację ćwiczeń zaangażowane były wszystkie samorządy naszego powiatu, służby, inspekcje oraz niektóre wytypowane podmioty gospodarcze. W pierwszym dniu ćwiczeń Starosta, w ramach rozwiniętych stanowisk kierowania poprzez system stałego dyżuru przekazywał do realizacji zadania obronne otrzymywane z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. We współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień Warszawa – Ochota częściowo rozwinięto Akcję Kurierską w ramach mobilizacyjnego rozwinięcia Sił Zbrojnych polegającą na doręczeniu rezerwistom wezwań do służby wojskowej. Plan ćwiczeń przewidywał tego dnia również  działania związane z przeniesieniem stanowisk kierowania jednostek samorządu terytorialnego do zapasowych miejsc pracy. Szpital – CZMZ przygotował się do funkcjonowania w warunkach kryzysowych i wojny poprzez zwiększenie możliwości hospitalizacji i udzielania pomocy medycznej większej liczbie chorych i rannych.

W drugim dniu ćwiczeń, poza realizacją kolejnych zadań operacyjnych, prowadzono działania związane z obroną przed zamachem terrorystycznym. Na terenie Zakładów TCL, w pozorowanym ataku terroryści porwali samochód z osobami cywilnymi i wdarli się na teren zakładu powodując zderzenie z innym pojazdem, a w wyniku tego pożar i obrażenia uczestników zdarzenia. Podczas akcji obezwładniania terrorystów, gaśniczo-ratunkowej oraz medycznej swoje możliwości zaprezentowali strażacy z KPPSP w Żyrardowie, policjanci z KP Policji w Żyrardowie, służby medyczne FALCK Medycyna i z CZMZ oraz druhowie z OSP w Żyrardowie, Korytowie i Kozłowicach Nowych. Działania ratownicze związane z zaistniałym zamachem terrorystycznym  obserwowali z ramienia Wojewody Mazowieckiego przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Na zakończenie ćwiczeń nastąpiło podsumowanie działań prowadzonych pod kryptonimem „Len 2017”. Spotkanie prowadził Starosta Wojciech Szustakiewicz, który przyjął meldunki z realizacji zadań ćwiczebnych składanych przez szefów służb i dowodzących ćwiczeniami, podziękował także wszystkim uczestnikom działań, a podsumowując ćwiczenia wysoko ocenił sprawność organizacyjną wszystkich służb i urzędów  uczestniczących  w ćwiczeniach.

Relacja video

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

XXXIII Sesja Rady Powiatu w Żyrardowie

W dniu 30 października 2017 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbyła się XXXIII Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący  Daniel Suchecki. W porządku obrad, który członkowie Rady przyjęli bez uwag, znalazły się punkty związane ze zmianą w strukturze finansów Powiatu oraz z przekształceniem niektórych szkół podległych samorządowi powiatowemu.

            W punktach porządku dotyczących modyfikacji Wieloletniej Prognozy Finansowej i Budżetu Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017 proponowane zmiany przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz. Wprowadzono aktualizacje będące konsekwencją zmian uchwały budżetowej, zatwierdzonych uchwałą Zarządu Powiatu w dniu 29 września 2017 r. oraz przyjmowanych uchwałami Rady Powiatu w dniu 9 i 30 października br. W wyniku tych zmian zwiększono o kwotę 392.469,00 zł dochody bieżące, a dochody majątkowe o kwotę 26.000,00 zł. Równocześnie uległy zwiększeniu wydatki bieżące – zwiększenie per saldo o kwotę 755.988,71 zł, a wydatki majątkowe zmniejszeniu o kwotę 337.519,71 zł.

Wprowadzono także do WPF trzy nowe zadania, w tym: przedsięwzięcie pn. „Mobilny Obywatel współczesnej Europy – praktyki zawodowe dla uczniów klas hotelarskich w Grecji” (projekt będzie realizowany w latach 2017-2019 i udział w nim wezmą uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, którzy będą uczestniczyć w praktykach w Grecji), przedsięwzięcie pn. „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych” (pierwotnie planowano wykonanie wymienionego zadania w jednym roku budżetowym, tj. 2017, jednak z uwagi na wyższy koszt wykonania inwestycji niż planowane środki, a także krótki czas do zakończenia roku budżetowego inwestycja będzie zadaniem dwuletnim) oraz przedsięwzięcie pn. „Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność inwestycyjną w Powiecie Sochaczewskim Gmina Teresin i Powiecie Żyrardowskim Gmina Wiskitki-etap III”. Przedsięwzięcie to obejmuje przebudowę dróg powiatowych nr 3837W oraz 3834W przebiegających przez Gminę Wiskitki z terminem realizacji do 2019 r.). Uchwała wprowadziła także korekty związane z wydatkami na prowadzone obecnie inwestycje.

Druga uchwała, wprowadzająca zmiany w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na rok 2017, zwiększyła o kwotę 123.149,00 zł dochody budżetu, w tym dochody bieżące o kwotę 97.149,00 zł, a dochody majątkowe o kwotę 26.000,00 zł. O taką samą kwotę uległy zwiększeniu wydatki budżetu. Uchwała dokonała także przesunięć między działami budżetu. Po przyjęciu uchwały plan dochodów i wydatków budżetu Powiatu na 2017 rok wynosi odpowiednio: 69.693.386,84 zł i 73.715.377,84 zł. Uchwały wprowadzające zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej i w budżecie, po przedstawieniu przez Przewodniczącą Krystynę Penczonek pozytywnych opinii Komisji Budżetu i Mienia Komunalnego, radni przyjęli jednomyślnie.

Kolejne sześć uchwał dotyczyło przekształcenia niektórych dotychczas funkcjonujących szkół w sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego. Projekty uchwał wraz z uzasadnieniem przedstawił radnym Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Przekształceniom uległy następujące szkoły:

 1. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie w Branżową Szkołę I Stopnia;
 2.  Zasadniczą Szkołę Zawodową im. Karola Dittricha w Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie w Branżową Szkołę I Stopnia;
 3. Zasadniczą Szkołę Zawodową w Zespole Szkół w Mszczonowie w Branżową Szkołę I Stopnia;
 4. Szkołę Policealną dla Dorosłych w Zespole Szkół w Mszczonowie w Szkołę Policealną;
 5. Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie w Specjalną Branżową Szkołę I Stopnia oraz
 6. Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Grzegorzewskiej w Żyrardowie w Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy.

Z pozytywnymi opiniami Komisji Oświaty i Kultury do projektów uchwał zapoznał radnych Przewodniczący Komisji Krzysztof Waśkowski. Wszystkie projekty uchwał zostały przyjęte jednogłośnie.

Kolejne dwie uchwały dotyczyły wyrażenia zgody na zawarcie porozumień w zakresie kompleksowego rozwiązania komunikacyjnego w ramach lokalnej infrastruktury drogowej o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno–gospodarczego regionu, pomiędzy Powiatem Sochaczewskim oraz Gminą Teresin i Powiatem Żyrardowskim oraz Gminą Wiskitki oraz drugiego, osobno z Gminą Wiskitki. Celem porozumień jest realizacja zadania pn. „Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność inwestycyjną w Powiecie Sochaczewskim Gmina Teresin i Powiecie Żyrardowskim Gmina Wiskitki – etap III”. W zakresie realizowanego porozumienia Powiat Żyrardowski, zobowiązany będzie w szczególności do:

- złożenia wniosków o dofinansowanie realizowanego zadania,

- rozbudowy drogi powiatowej nr 3837W i przebudowy drogi powiatowej nr 3834W,

- zabezpieczenia wkładu własnego wspólnie z Gminą Wiskitki, niezbędnego przy dofinansowaniu w ramach przyznawania środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz

- realizacji poszczególnych etapów, pod warunkiem uzyskania dotacji celowej ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekty uchwał radni przyjęli jednogłośnie.

Ostatnia uchwała dotyczyła skargi na działania Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Żyrardowskiego, jaką złożyła była Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Głos w dyskusji zabrał radny Grzegorz Obłękowski, który z dezaprobatą odniósł się do treści zawartych w skardze sugerując, by nie podejmować dyskusji w tej sprawie, a skargę uznać za bezzasadną. W głosowaniu, jakie przeprowadził niezwłocznie Przewodniczący Daniel Suchecki radni przy jednym głosie wstrzymującym podzielili sugestię radnego Grzegorza Obłękowskiego.

Na zakończenie obrad Przewodniczący Daniel Suchecki i Starosta Wojciech Szustakiewicz przedstawili informacje dotyczące analizy oświadczeń majątkowych radnych oraz kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu i osób podpisujących w imieniu Starosty decyzje administracyjne.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ekologia w powiatowych szkołach doceniona

Powiatowy Piknik Energetyczny, który odbył się 30 września w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 w Żyrardowie zgromadził sporo wystawców z branży energetycznej. Dużą część piknikowej przestrzeni zajęły prezentacje szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego. Było kolorowo, smacznie i estetycznie, było mądrze i edukacyjnie. Wszystko zaś łączyła ekologia.

Edukacja ekologiczna w szkołach powiatowych to nie nowość. Jednak z każdym rokiem nauczyciele i uczniowie coraz śmielej sięgają po programy ambitne, wymagające dużego zaangażowania. Większość projektów to dzieła autorskie, niemniej szkoły równie chętnie włączają się w przedsięwzięcia ogólnopolskie. To wszystko można było zobaczyć podczas Pikniku Energetycznego. W zgodnej opinii odwiedzających, wśród których byli fachowcy z szeroko pojętej „branży eko” oraz dziennikarze, stoiska szkół prezentowały się najlepiej. Oczywiście można przypuszczać, że szkoły zdobyły gości smakiem w myśl starej zasady „przez żołądek do serca”, ale przecież kulinaria „Włókiennika” to nie jedyne atrakcje. Wszystkie szkoły natomiast zostały docenione przez starostów Wojciecha Szustakiewicza i Grzegorza Dobrowolskiego. W porozumieniu z Wydziałem Ochrony Środowiska dla placówek, które wzięły udział w Pikniku Energetycznym promując tym samym ochronę środowiska i ekologiczne postawy, starostowie ufundowali nagrody rzeczowe (książki, pomoce dydaktyczne, sprzęt elektroniczny) o łącznej wartości 5000 zł. W ten sposób docenili pracę nauczycieli, wysiłek uczniów i konsekwentną politykę budowania wizerunku szkół powiatowych. I tak w kategorii „Najlepsza prezentacja oferty edukacyjnej związanej z ekologią” nagrodzeni to Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie za kierunek „technik urządzeń OZE” oraz Liceum Ogólnokształcące w Mszczonowie za rozszerzenie „Odnawialne Źródła Energii”. Kategoria „Najlepsze edukacyjne projekty pro-ekologiczne” należała do Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej za  projekt „Eathing. Żyj globalnie, jedz lokalnie”, Zespół Szkół w Mszczonowie za projekt „Domek dla pszczół” i Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach  za projekt „Ekologia w hotelarstwie krajów śródziemnomorskich”. Natomiast niekwestionowanym mistrzem w kategorii „Najsmaczniejsze ekologiczne potrawy” był Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie za prezentację „Slow food”. Ponadto starostowie wyróżnili  Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie za występ muzyczny oraz repertuar piosenek promujących zdrowy tryb życia.

Najważniejsze jednak, że powiat żyrardowski nie tylko mówi o ekologii, ale postawy zorientowane na ochronę środowiska i promocję zdrowego trybu życia faktycznie realizuje. Wiedząc, że „czym skorupka za młodu…”, edukacja ekologiczna w szkołach powiatowych jest po prostu strzałem w dziesiątkę.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Czas profesjonalistów, czyli stypendia Marszałka dla najlepszych

W tym roku padł kolejny, po liczbie absolwentów ze średnią powyżej 5.0, edukacyjny rekord w powiecie żyrardowskim. Aż siedmioro uczniów techników zostało stypendystami w III edycji projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” w roku szkolnym 2017/18. Celem projektu jest rozwijanie u uczniów zdolności zawodowych, motywowanie do dalszego rozwoju oraz zwiększenie szans absolwentów na znalezienie pracy w Unii Europejskiej. Program po prostu promuje profesjonalistów i pokazuje, jak cenione są w gospodarce umysły techniczne. Każdy stypendysta będzie przez cały rok opracowywał autorski projekt badawczy.

W Zespole Szkół nr 3 im. Marii Skłodowskiej- Curie stypendystkami zostały dwie uczennice.  Paulina Warda jest uczennicą III klasy Technikum Hotelarstwa. W swoim projekcie chce badać wpływ znajomości języka angielskiego na pracę w hotelarstwie, czyli jak stać się hotelarzem pożądanym na całym świecie. Patrycja Chudolińska to również uczennica Technikum Hotelarstwa, ale klasy IV. Patrycja planuje połączyć profil psychologiczny polskiego turysty z czynnikami warunkującymi jego preferencje turystyczne.

Ambitnie do tematu podeszła Dominika Woźniakowska, uczennica klasy II Technikum w zawodzie technik ekonomista. Stypendystka z Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie będzie realizowała projekt z zakresu funkcjonowania i prawa pracy instytucji finansowych. Stypendium naukowe przeznaczy na udział w szkoleniach oraz zakup sprzętu komputerowego i wyposażenia miejsca pracy. Opiekunem stypendystki jest Monika Gajewska, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych.

Niekwestionowanym rekordzistą pozostaje Zespół Szkół w Mszczonowie, bowiem aż czworo uczniów otrzymało stypendia. Michał Błaszczak uczeń klasy III uzyskuje bardzo wysokie wyniki w nauce ze średnią ocen wyższą niż 5,0.  Michał jest finalistą i laureatem olimpiad wiedzy ekonomicznej, otrzymywał również stypendium w poprzednim roku szkolnym. Szymon Olczak uczeń klasy III ma średnią ocen 4,75.  Szymon wykazuje ponadprzeciętne wiadomości i umiejętności w dziedzinie finansów i szeroko rozumianej ekonomii. Prawdziwy ekonomiczny mózg. Podobnie jak Weronika Brożek z tej samej klasy. Średnia 4,75 i niesamowity analityczny umysł penetrujący najmniejsze zakamarki mikro i makroekonomii. Podobne zainteresowanie łączy Agnieszka Małecka uczennica klasy II, ze średnią ocen 5.0. W ramach stypendiów wszyscy uczniowie mszczonowskiej szkoły zadeklarowali dalszy rozwój zawodowy w dziedzinie ekonomii, finansów i przedsiębiorczości. Efektem tego będzie opracowanie i sporządzenie przez nich Indywidualnych Planów Rozwoju Ucznia. Dodatkowo Michał Błaszczak realizować będzie projekt „Określenie i ocena zadowolenia mieszkańców miast powiatu żyrardowskiego z działań jednostek samorządowych'', Szymon Olczak zajmie się tematyką  dotyczącą oceny zmian i wpływu dużych przedsiębiorstw na rozwój miasta Mszczonów. Weronika Bożek natomiast opracuje projekt edukacyjny ,,Ocena struktury dochodów i wydatków budżetu gminy Mszczonów'', a Agnieszka Małecka oceni zmiany i wpływ działań podjętych przez jednostki samorządowe na działalność gospodarczą w powiecie żyrardowskim. Opiekunem stypendystów w Zespole Szkół w Mszczonowie została Agnieszka Kaczyńska- wicedyrektor szkoły oraz nauczyciel przedmiotów ekonomicznych.

Wszystkim stypendystom gratulujemy i życzymy sukcesów. Nie mniejszą pracę wykonali także nauczyciele. Ważne jest jednak, że stypendia te promują kreatywne i odważne myślenie, systematyczną pracę i konsekwencję w działaniu, czyli wszystko to, co charakteryzuje profesjonalistów. 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

XX Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej 2017

W dniu 7 listopada 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury  w Żyrardowie.  odbył się XX Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej 2017, którego organizatorem był Powiat Żyrardowski i Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie. W festiwalowe szranki stanęło  20 uczestników z 12 placówek oświatowych z  powiatu  żyrardowskiego.

W I kategoria (kl. I-III)   1 miejsce zdobyła Maja Strzelecka  ze Szkoły Podstawowej w Piekarach,  2 miejsce – Nela Sadowska – Szkoła Podstawowa w Mszczonowie,  a 3 miejsce – Dominika Głośniak -  Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żyrardowie.

W II kategorii (kl. IV-VI)  1 miejsce wyśpiewała Maja Brzezińska - Szkoła Podstawowa  w Piekarach,  2 miejsce – Małgorzata Szmigielska – Szkoła Podstawowa  w Puszczy mariańskiej, a  3 miejsce – Marta Cuper – Szkoła Podstawowa w Miedniewicach.

Występy oceniało jury w składzie:  Wiesław Tupaczewski  – lider Kabaretu OT.TO, kompozytor, Zbigniew Perka – muzyk , kompozytor, instruktor muzyki, Aleksandra Rudzińska  – muzyk , instruktor muzyki i Sławomir Nalej  – muzyk , instruktor muzyki

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

VI publiczna debata o bezpieczeństwie

W dniu 8 listopada 2017 r., w Centrum Kultury w Żyrardowie odbyła się publiczna debata dotycząca bezpieczeństwie w powiecie żyrardowskim  pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, musisz mieć na nie wpływ”. Wzięli w niej udział m.in Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz, Z-ca Prezydenta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski, Komendant Powiatowy Policji inspektor Arkadiusz Zgieb, szefowie pozostałych służb powiatowych, przedstawiciele samorządów, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Żyrardowa. Administrację rządową reprezentował Marek Szymański - Zastępca Dyrektora Wydziały Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Tego typu debaty społeczne mają na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Ważną kwestią podejmowaną podczas tych spotkań funkcjonowanie map zagrożeń bezpieczeństwa, które opierane są na wiedzy i doświadczeniu służb z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Mapy zagrożeń są zaproszeniem lokalnej społeczności do identyfikacji zagrożeń, są również inspiracją dla podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo do podejmowania jeszcze skuteczniejszych działań.

Uczestników w problematykę spotkania wprowadził Komendant insp. Arkadiusz Zgieb, przedstawiając informacje na temat bezpieczeństwa w powiecie żyrardowskim. Przedstawił także program „Dzielnicowy Bliżej Nas” oraz aplikację do niego pod nazwą „Moja Komenda”. Komendant zaprezentował zebranym na sali uczestnikom debaty dzielnicowych, pełniących służbę na terenie powiatu, omówił też programy profilaktyczne realizowane przez żyrardowską Policję, w tym: „Strefa Bezpiecznego sąsiada”, „Profilaktyka oczami młodzieży”, czy „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”.

Po wystąpieniu Komendanta aplikację pod nazwą Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zaprezentowała on-line Rzecznik żyrardowskiej Policji asp. Agnieszka Ciereszko. Dzięki aplikacji w ciągu kilku minut można przekazać Policji informacje o zagrożeniu, które zauważamy.

Po tych prezentacjach rozpoczęła się dyskusja. Rolę prowadzącej, ale też moderującej dyskusję, objęła asp. Agnieszka Ciereszko. W dyskusji jako pierwszy głos zabrał Starosta Wojciech Szustakiewicz, który odniósł się do podjętych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w powiecie, a wskazanych przez uczestników poprzedniej debaty. Kolejny głos w dyskusji podjął radny Miasta Żyrardowa, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego, Handlu i Usług Arkadiusz Sowa. Głos zabierali także inni mieszkańców Żyrardowa. Podnosili kwestię bezpieczeństwa na drogach, zakłócania porządku publicznego, m.in. zakłócania spokoju na ul. Legionów Polskich 74, czy legalności działania punktów gier (z automatami) na terenie Żyrardowa.

W podsumowaniu spotkania Komendant podkreślił , że debaty są doskonałą okazją do wymiany informacji między policją a mieszkańcami o istniejących zagrożeniach. Debata pokazała, że wszystkim nam zależy na poprawie bezpieczeństwa, że jest dialog do współpracy, a co istotne jest potrzeba kontynuacji tego typu spotkań. Uczestnicy debaty otrzymali w ramach prowadzonych tego dnia działań „Widoczny na drodze” - odblaski.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

„Włókiennik” odkrył historię jednej fotografii

Wielu ludzi łączy pasja, nie tylko zawodowa, oglądania starych fotografii. Przyglądając się bacznie ludziom i światu zamkniętych w dwóch wymiarach czarno-białych odcieni często można znaleźć coś więcej - emocje i uczucia, które towarzyszyły bohaterom oglądanych obrazów. Takie osobiste spojrzenie na zdjęcie daje możliwość wejścia w świat, którego przecież już nie ma. W pracy muzealnika przy mnogości eksponatów, dokumentów i zdjęć archiwalnych ważne są fakty. Zrozumiałe, przecież taki dokument ma wartość historyczną, archiwalną. Jednak w każdym zdjęciu kryje się życie ze wszystkimi możliwymi barwami. Bohaterowie powstań, strajków, wojen, którzy kochali, cierpieli, tęsknili, nienawidzili, przyjaźnili się. Tak naprawdę o tych emocjach mało wiemy, bo rzadkością są pamiętniki, opisy na zdjęciach czy osobiste zapiski.  Spojrzenie na fotografie w ten sposób może pomóc odtworzyć historię.

O swoim warsztacie pracy 9 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Nr  2 w Żyrardowie uczniom klas drugich opowiedziała Roksana Kulis-Lemiesz, pracownik działu historii Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.  Temat spotkania - „Historia jednej fotografii”. Prelekcja poświęcona była postaci Zosi Zamoyskiej hrabianki, pseudonim „Bartek”. Roksana Kulis - Lemiesz powiedziała uczniom, że o podjęciu badań historycznych, często decyduje przypadek, tym razem była to inspiracja fotografią. Gdy pierwszy raz zobaczyłam zdjęcie partyzantów, nie pomyślałam, że jest na nim  dziewczyna, dopiero czytając opis - Zosia Zamoyska hrabianka pseudonim Bartek, zaczęłam się mu bliżej przyglądać, a postać dziewczyny bardzo mnie zaintrygowała – rozpoczęła spotkanie pani Roksana. Bazę do poszukiwań stanowiły źródła internetowe i książkowe, ale niezwykle ważne były także rozmowy ze świadkami i potomkami świadków wydarzeń z czasów wojny. Roksana Kulis-Lemiesz zgromadziła już wiele materiałów historycznych, ale nadal szuka informacji o śmierci i grobie młodej hrabianki. Zosia Zamoyska pochodziła z rodu arystokratycznego mieszkającego przed wojną we dworze w Podzamczu w powiecie garwolińskim.  Sprzeciwiła się woli rodziny, wstąpiła do oddziału partyzanckiego AK „Dzik” walczącego w okolicach m. in.  Puszczy Mariańskiej i Rawy Mazowieckiej i zginęła w styczniu 1945 roku, w wieku 19 lat. Uczniowie okazali się wdzięcznymi słuchaczami, a historia ich rówieśniczki bardzo zainteresowała i wzruszyła. Wielu uczniów zostało zachęconych do samodzielnych poszukiwań i badań nad losami młodych powstańców i bohaterów II wojny światowej.

Spotkanie historyczne odbyło się dzięki współpracy szkoły z Muzeum Mazowsza Zachodniego w realizacji  projektu edukacyjnego pt. „Rola kobiet w Powstaniu Warszawskim”. Pomysł projektu związany jest z zakupem książek do biblioteki szkolnej w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

 

 • -

Fotografia archiwalna z zasobów Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

OD LEWEJ: JÓZEF GAŁKA “KĘDZIOR”, STANISŁAW ŁUCZYŃSKI “AMPER”, STANISŁAW SAWICKI “LERMAN”, ZOSIA ZAMOYSKA HRABIANKA “BARTEK”, JÓZEF WALCZAK “ŚMIAŁY”, JANOLIN, LATO 1944 ROK.

 • -
 • -
 • -

Angelika Kaliszewska  jak ,,Fiołkowa Święta” zdobyła nagrodę

Angelika Kaliszewska zdobyła II nagrodę w XV Wojewódzkim  Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej ,,Usłysz Panie, moje słowa”  dla  uczczenia Pontyfikatu  św. Jana Pawła II w Warszawie. Angelika reprezentowała Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie. Recytatorkę przygotowała pani Ewa Szklarska, instruktor teatralny tej placówki.

Organizatorami konkursu było Centrum Edukacji Archidiecezji  Warszawskiej oraz Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi. Honorowy Patronat objęli: Kardynał Kazimierz Nycz- Arcybiskup Metropolita Warszawski, Aurelia Michałowska- Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Krzysztof Strzałkowski -Burmistrz Dzielnicy Warszawa Wola. Cele konkursu to uczczenie wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową św. Jana Pawła II, przypomnienie i popularyzacja  wątków religijnych w poezji polskiej, ukazanie jedności doświadczenia religijnego w rozmaitych kulturach i kręgach cywilizacyjnych. Angelika zachwyciła jury bardzo swoją piękna i naturalną recytacją, powiedziała wiersz Małgorzaty Nawrockiej pt. ,,Fiołkowa święta”, który mówił o św. Faustynie.

Jej recytacja charakteryzowała się poprawnością i ekspresją wypowiedzi oraz prawidłową dykcją. Podczas recytacji Angela zaprezentowała  swobodę sceniczną nawiązując świetny kontakt z publicznością. Swoją prezentacją pokonała bardzo dużą liczbę uczestników konkursu,  który odbył się w trzech etapach. To duże osiągnięcie dla dziewczynki. Dnia 09.11.2017r. odbyła się uroczysta gala z występem laureatów w tym Angeliki w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II .

Warto dodać, że do finału tego konkursu pokonując dwa etapy, dotarły zdobywając tytuł finalistek, jeszcze w kategorii klas I-III Zuzanna Leśniewicz oraz w kategorii klas IV- VII Dominka Walczak i Zofia Cymerska, reprezentantki Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie oraz w kategorii kl.I-III, Emilia Ślęzak ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie.

Wszystkie recytatorki przygotowała pani Ewa Szklarska. Wielkie gratulacje dla recytatorek i instruktora.

 • -
 • -
 • -
 • -

Muzeum zaprasza

Zapraszamy w sobotę 18 listopada br. do Muzeum Mazowsza Zachodniego na wernisaż wystawy "Ewangelicy w dawnym Żyrardowie". Otwarcie wystawy rozpocznie się o godzinie 17.00.  

 • -

Ekologia we Włókienniku z dofinansowaniem unijnym

Zakończył się drugi etap rekrutacji uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie do projektu „Eko żywienie i eko transport – bezpieczna żywność od producenta do konsumenta”. Od początku roku szkolnego 2017/2018 klasy technik spedytor oraz technik żywienia i usług gastronomicznych będą realizowały drugi już rok nowoczesny program doskonalenia zawodowego dofinansowany z Europejskiego Funduszy Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W tym roku zrekrutowano 25 nowych uczniów.

Wydział Oświaty żyrardowskiego starostwa wspólnie z dyrekcją szkoły opracował projekt, którego głównym celem jest zwiększenie umiejętności zawodowych uczniów „Włókiennika”. Zaplanowane działania są niezwykle atrakcyjne nie tylko dla uczniów, ale też dla firm, które będą przyjmowały stażystów. Staże są bowiem najważniejszą częścią projektu. Uczeń, który przyjdzie do pracodawcy będzie uzbrojony w kurs BHP, otrzyma odzież ochronną lub biurową, zwrot kosztów dojazdów i co najważniejsze wynagrodzenie w wysokości 2400 zł. Opiekunowie zaś otrzymają dietę finansową. Uczniowie uwielbiają kursy. I tak odbędą zajęcia specjalistyczne z ekogastronomii, wypieku chleba ekologicznego, logistyki żywności, specjalistycznej spedycji, zarządzania łańcuchem dostaw. Uzupełnieniem tej wiedzy będą wyjazdy edukacyjne do firm gastronomicznych i logistycznych oraz do Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W obecnych programach unijnych dla edukacji punktem obowiązkowych jest nabywanie umiejętności tzw. miękkich z obszaru rozwoju osobistego. Uczniowie przećwiczą asertywność, kreatywność, komunikację, techniki autoprezentacji i radzenie sobie ze stresem. Niemniej istotnym elementem każdego projektu dofinansowanego przez UE jest doposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne. Tak jest i w tym projekcie, Zespół Szkół Nr 2 już w zeszłym roku wzbogacił się o nowe książki, sprzęt komputerowy, wyposażenie pracowni gastronomicznej za ponad 42.000 złotych.

Wartość całego projektu wynosi 574 435 zł, z czego dofinansowanie unijne aż 516 737 zł. W projekcie w sumie w ciągu dwóch lat udział weźmie 92 uczniów.

 • -

Święto Niepodległości w Zespole Szkół nr 1

            W piątek 10 listopada spektaklem słowno – muzycznym, w zmienionej scenografii Hali Sportowej, uczniowie „Elektryka” uczcili 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Piosenki i wiersze ilustrowały wysiłek Polaków w walce o wolność. Przy okazji ujawniły się talenty artystyczne wśród techników z klas drugich.

            Tradycyjnie w programie uroczystości, zwycięzca międzyklasowego turnieju siatkówki , tym razem reprezentacja klasy Id Technikum – technik logistyk, rozegrała mecz  z reprezentacją nauczycieli. Wygrali nauczyciele 2:1, ale tylko dlatego, że w ich drużynie zagrał Kamil Jaszczak, zawodnik „Virtusa Wiskitki”, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie.

 

 • -
 • -

Zapraszamy na Festiwal Dobroczynności

Żyrardowskie organizacje pożytku publicznego zapraszają na Festiwal Dobroczynności, imprezę pod patronatem Starosty Żyrardowskiego i Prezydenta Żyrardowa, która odbędzie się w dniu 26 listopada w Hali sportowej przy Zespole Szkół Nr. 1.

Zapraszamy do udziału młodzież, dorosłych, a najlepiej całe rodziny. Podczas Festiwalu oprócz wielu atrakcji odbędzie się również zbiórka publiczna na rzecz Jędrka Rożewskiego.

 • -

Historia łączy pokolenia w Mszczonowskich Szarych Szeregach

Święto Niepodległości to bez wątpienia jedno z najważniejszych dni w roku dla każdego Polaka. Dzień 11 listopada jest datą niesamowicie związaną z historią naszego kraju. Po 123 latach zaborów Polska w końcu odzyskała niepodległość. Święto to jest obchodzone na różne sposoby: marsze, uroczystości państwowe, świąteczne obiady w zaciszach polskich domów. Uczniowie LO im. Szarych Szeregów w Mszczonowie przygotowali w związku z tym dniem apel, który miał wyrazić szacunek i wdzięczność tym, którzy walczyli za to, byśmy mogli teraz żyć w wolnym kraju.

Przygotowany program składał się z narracji, która przybliżyła wydarzenia z tamtego okresu, śpiewanych przez uczniów pieśni patriotycznych i recytowanych wierszy. W samej uroczystości wzięły udział również dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Mszczonowie. W skupieniu i ciszy wysłuchały tego, co przygotowali uczniowie liceum. Bez wątpienia największą atrakcją dla nich był moment, w którym poprzez zabawę, mogli wspomóc szkolny chórek swoimi głosami. Ku zaskoczeniu starszych kolegów, świetnie znali teksty piosenek i ani trochę nie wstydzili się ich zaprezentować. Wszystkich połączyła także niezwykła charyzma osób, bez których nie udałoby stworzyć się tej magicznej podróży w głąb polskiej historii. Mowa tutaj o Pani Profesor Genowefie Śledź – nauczycielu języka polskiego i Panu Profesorze Włodzimierzu Graczyku – nauczycielu historii, którzy pomagali w przygotowaniach. To dzięki nim udało się zintegrować licealistów, nauczycieli oraz młodzież przedszkolną i sprawić, że poprzez wspólny, głośny śpiew i rozmowy można było się poczuć jak jedna Wielka Rodzina. A to właśnie jest celem takich uroczystości, przez które- nawet najtwardszym- kręci się łezka w oku.

Apel pokazał, że różnica wieku nie ma znaczenia, a pieśni patriotyczne, mimo wszystko, nadal łączą pokolenia. To właśnie takie uroczystości budzą nawet w najmłodszych patriotycznego ducha, starszych skłaniają do refleksji oraz są swego rodzaju lekcją życia, przypominającą nam jak ważna jest wolność, która nie jest dana na zawsze, a którą nawet w dzisiejszych czasach bardzo łatwo można utracić.

 

 • -
 • -
 • -

Uruchomiono System Informacji Przestrzennej Powiatu Żyrardowskiego

Informujmy, że 8 listopada 2017 roku uruchomiono System Informacji Przestrzennej Powiatu Żyrardowskiego działający w technologii ePowiat firmy Geo-System. W ramach prac wdrożeniowych poza uruchomieniem portalu mapowego udostępniono również usługi WMS dla danych ewidencji gruntów i mapy zasadniczej.

Usługi te zostały też włączone do odpowiednich zbiorczych usług krajowej integracji tj.: Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów oraz Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu.

W portalu mapowym udostępniono ponadto usługę zakupu mapy zasadniczej wg stanu archiwalnego z wykorzystaniem płatności elektronicznych. Wnioskodawca otrzyma mapę po kilku minutach od opłacenia usługi. Rozwiązanie działa całą dobę, 7 dni w tygodniu. Obecnie zakup mapy jest udostępniony dla działek położonych w Żyrardowie i Mszczonowie.

Od 17 listopada dla nieruchomości położonych na terenie powiatu żyrardowskiego wprowadzono możliwość zakupu wypisów z rejestru gruntów przez Internet. Z usługi tej mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele działek. Jako trzeci powiat w województwie mazowieckim oferujemy taką funkcjonalność.

Potwierdzenie tożsamości zamawiającego następuje przez logowanie do Profilu Zaufanego. Należna opłata jest wnoszona przez płatności internetowe, a po jej zaksięgowaniu i automatycznym zarejestrowaniu wniosku następuje wygenerowanie wypisów oraz wysłanie wiadomości z informacją o wypisach na adres e-mail wnioskodawcy. W ramach usługi wydawane są tzw. wypisy uproszczone określone w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne - tabela 11 pkt 13.

Informacje te znajdują się pod adresem - zyrardowski.e-mapa.net.  

Portal, poza treściami właściwymi dla powiatu, integruje dane z zakresu numeracji adresowej i zagospodarowania przestrzennego gmin powiatu żyrardowskiego.

 

 • -

Nauczyciel Kraju Ojczystego pracuje w „Elektryku”

W historycznym gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej 24 października 2017 r. miała miejsce gala wręczenia honorowego wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Ten zaszczytny tytuł Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznaje od roku 2011. W gronie 23 wyróżnionych znalazł się nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie „elektryka” – Dariusz Knapski, opiekun Szkolnego Klubu Krajoznawczo – Turystycznego PTTK „Turnia” w Żyrardowie. Gratulujemy i życzymy satysfakcji z dalszego odkrywania Polski oraz radości z zaszczepiania pasji w uczniach.

 • -
 • -

Bellissimo i delizioso we Włókienniku

To była prawdziwa kulinarna uczta. W Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie 20 listopada 2017 r. odbył się Powiatowy Konkurs Kulinarny Wiedzy o Kuchni Włoskiej pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego i patronatem medialnym tygodnika „Życie Żyrardowa” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Powiatu Żyrardowskiego. Konkurs wpisuje się w upowszechnianie rezultatów projektu mobilnościowego „Od ucznia do wykwalifikowanego pracownika – uczniowie klas gastronomicznych na praktyce zawodowej we Włoszech” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt ten jest realizowany w ZS Nr 2 od 31 grudnia 2015 r. do 30 grudnia 2017 r., uczestniczy w nim 28 uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych, którzy odbyli 4-tygodniową praktykę zawodową w gospodarstwie agroturystycznym Fattoria Biologica Patrice we Włoszech.

Do udziału w konkursie zgłoszono 7 dwuosobowych drużyn z pięciu szkół: SP nr 3, SP nr 4, SP nr 7 z Żyrardowa oraz SP z Radziejowic i Bartnik. W zdecydowanej większości uczestnikami konkursu byli uczniowie oddziałów gimnazjalnych, jedną drużynę stanowili uczniowie z klasy siódmej szkoły podstawowej. Konkurs składał się z dwóch części.  W części teoretycznej, uczniowie pisali test z wiedzy o kuchni włoskiej. W części praktycznej cztery drużyny, które osiągnęły najlepszy wynik części testowej, sporządzały potrawy włoskie w szkolnej pracowni gastronomicznej, pod opieką nauczycieli przedmiotów gastronomicznych i uczniów szkoły. Wykonane potrawy zostały poddane ocenie jury, w skład którego weszli: Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Grzegorz Dobrowolski, Dyrektor Zespołu Szkół Nr2 Jolanta Walczak, szef kuchni w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach i absolwent szkoły Daniel Rubanik oraz nauczyciel praktycznych przedmiotów gastronomicznych w ZS Nr 2 Krzysztof Skrobisz. Uczestnicy konkursu, jak podkreśliło jury, wykazali się wiedzą, umiejętnościami kulinarnymi i ogromnym zaangażowaniem, dlatego zmagania konkursowe były niezwykle emocjonujące, a o zajętym miejscu decydowały szczegóły: dyspozycja ucznia w danym dniu, czy „szczęście” w losowaniu potraw. Ostatecznie przyznano następujące wyróżnienia:

Maksymilian Grzelecki i Krystian Kacprzak ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. S. Staszica z oddziałami gimnazjalnymi za wykonanie risotto i deseru; opiekun: pan Maciej Jankowski

Nikola Szczerbińska i Lena Zdończyk ze Szkoły Podsatwowej nr 4 im. M. Reja z oddziałami gimnazjalnymi za wykonanie spaghetti alla carbonara i deseru; opiekun: pani Krystyna Karolak

Wiktoria Słupska i Jakub Liszewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. S. Staszica z oddziałami gimnazjalnymi za wykonanie pizzy i deseru; opiekun: pan Maciej Jankowski

Natalia Ciastek i Liliana Uler ze Szkoły Podstawowej im. Wł. Rdzanowskiego w Radziejowicach za wykonanie tarty i deseru; opiekun: pani Grażyna Haude.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki związane z kuchnią włoską zakupione ze środków budżetu projektu, dodatkową nagrodą dla zwycięzców konkursu były pendrivy przekazane przez Starostę, nagranie programu kulinarnego ufundowane przez Grzegorza Nowakowskiego z Telewizji Żyrardowskiej i nagroda specjalna od rektora UTH.

W czasie trwania konkursu odbyły się również warsztaty kulinarne, które poprowadziły uczestniczki projektu staży zawodowych we Włoszech. Uczennice podzieliły się z gośćmi i uczestnikami konkursu wiedzą na temat wykonywania włoskich makaronów. Wspólnie z nimi sporządzały i serwowały makaron farfalle i strangozzi z sosem milanese.

Idea konkursu, jaką było hasło Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych „Pokaż swój talent!” sprawdziła się w Zespole Szkół Nr 2 znakomicie. Uczestnicy konkursu – młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych wykazała się bardzo dobrym merytorycznym przygotowaniem oraz pasją i zaangażowaniem. Uczniowie ZS Nr 2, uczestnicy projektu mobilnościowego, zaprezentowali kulinarne talenty i umiejętności, wzorowo oceniona została także organizacja poczęstunku i warsztatów kulinarnych. Uczniowie świetnie potrafią dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami, a dodatkowym ich atutem jest umiejętność integracji z młodszymi kolegami.

Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości odbędą się kolejne edycje konkursu, ponieważ wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych jest duże zainteresowanie taką formą poznawania smaków kuchni włoskiej, w przyszłości planowane jest poszerzenie formuły konkursu o kuchnie innych narodów.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Uczniowie powiatowych szkół zachwycają kreatywnością

Powiat Żyrardowski jest partnerem projektu „Akademia Młody Aktywny Obywatel”, którego liderem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”. Autorskim programem edukacji obywatelskiej objętych jest ponad 140 uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żyrardowskiego. Zajęcia oraz warsztaty prowadzą doświadczeni trenerzy, którzy już wcześniej pracowali z żyrardowską młodzieżą przy przedsięwzięciach „Akademia Aktywny Żyrardowianin” i „Młodość potrzebuje dobrej informacji”. Od września tego roku uczniowie poznali z bliska model funkcjonowania informacji publicznej, dowiedzieli się, czym są potrzeby i skąd bierze się aktywność społeczna, przećwiczyli asertywność. Ostatnim etapem były kreatywne warsztaty (13 i 20 listopada) w Stajni Sobiescy w Żyrardowie, podczas których młodzież tworzyła i prezentowała autorskie projekty skierowane na rozwiązanie problemu w ich najbliższym otoczeniu. Inwencja uczniów była niesamowita.  Wszystkie pomysły zachwycały świeżością, innowacyjnością, a co najważniejsze były perfekcyjnie zaprezentowane. Projekty oceniało jury złożone z nauczycieli i społeczników: Bogdan Zieliński przewodniczący Rady oddziału NSZZ Solidarność , Barbara Gruchal dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie , Grażyna Szczepaniak (ZS Nr 1) , Zbigniew Dzik (LO Puszcza Mariańska), Marzena Szustakowska (ZS Nr 2) , Jolanta Walczak dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie , Ewa Matuszewska ( ZS Nr 3), Anna Kornowska ( LO Żyrardów) , Krystyna Iżycka ( LO Mszczonów) , Wioletta Pokora ( ZS Mszczonów) , Dorota Jasińska ( Stowarzyszenie Pomóż Żyć ), Agnieszka Witkowska ( Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa). Warsztaty kreatywne prowadzili Krystyna Lenarczyk prezes Stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa oraz Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa. Uczniów podczas prezentacji odwiedził wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, który nie dość, że docenił takie właśnie inicjatywy, to zachęcał młodzież, żeby jak najwięcej korzystała ze wszystkich możliwości nauki, jakie dają im szkoła, nauczyciele, organizacje pozarządowe i wolontariat.

To jeszcze nie koniec projektu. Dla najlepszych i najaktywniejszych uczniów organizatorzy przedsięwzięcia przewidzieli wyróżnienia i atrakcyjne nagrody, które będą wręczone na uroczystej gali. Wcześniej jednak dla wybitnych uczniów przeprowadzone będzie szkolenie liderów, nauczyciele zaś skorzystają z warsztatu prowadzonego przez trenerów rozwoju osobistego „Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu”.

Projekt „Akademia Młody Aktywny Obywatel” dofinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Żyrardowskie obchody 500 lecia Reformacji

W dniach 18-19 listopada 2017 r. odbyły się w Żyrardowie uroczystości z okazji 500-lecia Reformacji. Wydarzeniem inaugurującym obchody było otwarcie ekspozycji pt. „Ewangelicy w dawnym Żyrardowie” w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Na wernisażu wystawy wśród wielu znakomitych gości był patron honorowy Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba. Kolejne wydarzenia zorganizowane w ramach żyrardowskich obchodów 500 lecia Reformacji, czyli występ Chóru Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, panel dyskusyjny z udziałem ks. Dziekana Adama Bednarczyka, ks. Dr. Andrzeja Perzyńskiego oraz diakon Haliny Radacz, a także koncert zespołu Sinfonietta d’Girarda, odbyły się w Resursie.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli:

Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej, Jan Cieślar Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Ślubowali mundurowi, stewardessy i akademicy 

W piątek 10 listopada 2017 roku uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej ślubowali na sztandar szkoły. Po uroczystości odbyła się inscenizacja „Wesela” S. Wyspiańskiego.

Udana inicjacja

Klasy mundurowe wchodziły na salę gimnastyczną krokiem marszowym. Wprowadzone przez dowódców (III mw – Ł. Czarniecki, III mp – O. Koszewicz, II m – M. Kurzawa, I m – D. Wiśniewski, I a – O. Obłąkowska) prezentowały się niezwykle dostojnie. Szyku dodał meldunek złożony Pani Dyrektor, Urszuli Matusiak. Wigor i emocjonalne zachowanie uczniów dało się odczuć w gromkim okrzyku: „Czołem, Pani Dyrektor!”. A. Piekarska, F. Lemiesz (klasa I a) oraz K. Osicka i R. Markowski (klasa I m) reprezentując klasy pierwsze, zwróceni w stronę sztandaru trzymanego przez starszych kolegów E. Słomińską, M. Kurka i A. Bogucką, złożyli obietnicę dbania o honor i dobre imię Liceum. Dr Jerzy Kolasiński, Przewodniczący Kapituły Medalu Czesława Tańskiego, kpt. Wojciech Tomaszewski, reprezentujący Zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT, kpt. Arkadiusz Zgieb, Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie, znakomici goście wręczyli akty mianowania na uczniów. Tym samym klasy pierwsze dołączyły do społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego.

Dramat narodowy na lokalnej scenie

Symboliczne dekoracje – dwa rusztowania imitujące chatę ozdobione granatowym i biało-czerwonym suknem oraz nakryty białym obrusem stół – miały skupić uwagę widzów na tematyce spektaklu. Rekwizyty ograniczone były do minimum. Radosny krakowiak rozpoczął wesele chłopki z inteligentem, po nim przy weselnym graniu dialogi prowadzili zaproszeni goście – Czepiec i Dziennikarz oraz Radczyni i Klimina – co ujawniło brak zrozumienia dwóch warstw społecznych. Zachowanie Pana Młodego, z jednej strony adorującego młoda żonę, a z drugiej nierozumiejącego chłopskich zwyczajów, wzbudzało gorzki śmiech. Zaproszenie na wesele stojącego za oknem chochoła przemieniło bronowicką chatę w „symbol współczesnej Polski”. Ukryte obawy i konflikty w połączeniu z wadami inteligencji – słabością i brakiem patriotyzmu doprowadziły do poddania się przez Polaków woli zaborców. Cisza i bierność stanowiły kontrast z początkową wrzawą weselnego tańca. 
Wyjątkowe zaangażowanie uczniów i pomoc nauczycieli sprawiły, że efekt przedstawienia był równie uderzający jak piorun, który zapoczątkował pojawienie się duchów i romantyczną atmosferę przywołaną dzięki fragmentom „Romantyczności” A. Mickiewicza. 
Wystawienie tego niezwykle wymagającego od aktorów i widzów dramatu o przesłaniu ponadczasowym było uczczeniem 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i jednocześnie włączeniem się Szkoły w ogólnopolską akcję czytania „Wesela”.

 

 • -
 • -
 • -

Wielki Szkolny Dzień Promocji Zdrowia w Puszczy Mariańskiej

Po trzech latach działań w Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej ubiega się o nadanie wojewódzkiego certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Zwieńczeniem starań był zorganizowany w dniu 16 listopada 2017 r. Szkolny Dzień Promocji Zdrowia, podczas którego przeprowadzona została publiczna prezentacja osiągnięć w tym zakresie, przedstawiona przez Panią Edytę Drązikowską i Panią Annę Traut-Seligę. Dużym atutem „Tańskiego” jest harmonijny rozwój każdego ucznia oraz atmosfera wzajemnego szacunku uczniów i nauczycieli, co pomaga w osiąganiu wysokich wyników.

Ważnym punktem w podsumowaniu projektu był wykład Pani Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technicznych PWSZ w Skierniewicach dr Joanny Soin – eksperta z zakresu biochemii, biologii komórki i genetyki pt. „Dlaczego jemy słodycze?”.

Ciekawym elementem promującym zdrowie były występy uczniów Szkoły oraz zaproszonych przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Puszczy Mariańskiej (przygotowanych pod kierunkiem Pani Karoliny Ciarki). Odbył się również konkurs na najciekawszy plakat o tematyce zdrowia.

Zaproszeni goście: Pan Wojciech Szustakiewicz, Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Pani Grażyna Wojszczyk , Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie, Pan Michał Staniak, Wójt Gminy Puszcza Mariańska, Pan Andrzej Liszewski, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Żyrardowie, Pan Łukasz Szymański, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żyrardowie bardzo wysoko ocenili działania z zakresu promocji zdrowia w Liceum.

Największą atrakcją była degustacja świeżo wyciskanych soków oraz zdrowych przekąsek przygotowanych przez uczniów szkoły. Odkryciem dla niektórych były kolory i pyszny smak soku z buraka czy jarmużu i imbiru.

Dzień Promocji Zdrowia zorganizowany został przy pomocy grupy projektowej „Akademii Kompetencji” z klasy 3 mp.

 

 • -
 • -
 • -

Wernisaż wystawy „Wesele w obrazie”

W dniu 26 listopada 2017, w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej odbył się wernisaż wystawy „Wesele w obrazie”.

Wystawa jest podsumowaniem projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów puszczańskiego liceum pod kierunkiem prof. Anny Rogali w ramach „Akademii Kompetencji” dofinansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wystawę oglądać można w Galerii „U nas” w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej

 • -
 • -
 • -

Baśniowo wymalowały nagrody

         Po raz szósty Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Baśnie, bajki, Bajeczki”. Na tegoroczną edycję konkurs nadesłano 329 prac plastycznych z 29 placówek oświatowo-wychowawczych z całej Polski, w tym z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie.

         Komisja Konkursowa (w skład której weszli nauczyciele plastyki, historycy sztuki i artyści plastycy) po obejrzeniu wszystkich kompozycji malarskich i graficznych, postanowiła przyznać nagrody główne oraz wyróżnienia. W kategorii 9-12 lat II nagrodę otrzymała Agata Olesińska, lat 12 z Mł.D.K. w Żyrardowie, za pracę malarską ,,Czerwony Kapturek" W kategorii13-15 lat III nagrodę zdobyła Aleksandra Perzyna (lat 13) z Mł.D.K. w Żyrardowie za pracę malarską ,,Jaś i Małgosia".

         Na XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Pocztówka z wakacji" wpłynęło 3209 prac z 213 szkół, 27 przedszkoli, 53 placówek kulturalnych.. Jurorzy wybrali nagrodzili 88 uczestników. Wśród laureatów znalazła się Julia Szparaga, lat 10 z MDK w Żyrardowie.

         Młodzieżowy Dom Kultury „Domu Harcerza” im. prof. A. Kamińskiego po raz XIII był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na ilustracje do wierszy Jana Brzechwy ph. „MÓJ BRZECHWA”. Do konkursu zgłoszono 1614 prac z 252 placówek z całej Polski. Jury konkursowe przyznało w kat. klasy I–III, I miejsce Marcelinie Rutkowskiej (lat 7) oraz wyróżnienie Antoninie Tomsohn z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie.

Wszystkie laureatki pracują pod opieką Bożeny Liszewskiej.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Pod patronatem Chodkowskiej

Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie 20 listopada 2017 r. podpisał umowę partnerską z  Uczelnią Techniczno – Handlową im. H. Chodkowskiej w Warszawie. Ze strony szkoły umowę podpisała Dyrektor ZS Nr 2 Jolanta Walczak. Podpisanie odbyło się w obecności Wicestarosty Powiatu Żyrardowskiego Grzegorza Dobrowolskiego oraz Barbary Smolarek - inspektora w Wydziale Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego. Uczelnię reprezentowała Rektor dr Iwona Przychocka. Umowa reguluje zasady współpracy dydaktycznej, organizacyjnej i patronackiej o szerokim zakresie merytorycznym, dzięki czemu uczniowie szkoły będą mogli m.in. brać udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców uczelni.

Pierwszym działaniem podjętym w ramach współpracy była prelekcja na temat zagrożeń terroryzmem we współczesnym świecie wygłoszona przez wykładowcę uczelni, generała Marka Dukaczewskiego dla uczniów klasy spedycyjno - ekonomicznej.

 • -
 • -

Recytatorzy Mł.D.K-u  znowu z nagrodami

Jakub Wacławek został laureatem XV Mazowieckiego Przeglądu Recytatorskiego Jednego Poety w Warszawie – przeglądu twórczości Ewy Lipskiej, zdobywając w kategorii wiekowej od 17 lat nagrodę za zajęcie drugiego miejsca. Jakub reprezentował Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie, a  przygotowała go pani Ewa Szklarska. Był to jego pierwszy konkurs recytatorski pod skrzydłami MłDK-u i od razu z tak dużym sukcesem, co bardzo cieszy jego  instruktorkę. 17.11.2017r. recytował wiersz  pt. ,,Egzamin”, za który otrzymał nagrodę na wieczorze  laureatów na którym też nastąpiło wręczenie nagród.

         Na gali tej obecna była sama poetka , której twórczość była tematem konkursu Ewa Lipska. Recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tomik wierszy pani Lipskiej z jej autografem, co niewątpliwie jest bardzo wartościową pamiątką. 

         Wyróżnienie  w tej samej kategorii wiekowej otrzymała także Julia Ksit oraz w kategorii 14-16 lat Zofia Cymerska, obie dziewczynki  również reprezentowały Młodzieżowy Dom Kultury i przygotowane były też przez panią Ewę Szklarską. Konkurs recytatorski poprzedzony był warsztatami w których uczestniczyli wszyscy recytatorzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie. Prezentacje oceniało profesjonalne jury. Wszystkim recytatorom i ich instruktorce serdecznie gratulujemy.

 • -
 • -
 • -
 • -

XXXIV Sesja Rady Powiatu w Żyrardowie

W dniu 27 listopada 2017 r. radni obradowali na XXXIV sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Daniel Suchecki. W porządku obrad znalazły się projekty uchwał obejmujące zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej i w budżecie Powiatu Żyrardowskiego na 2017 rok, a także w sprawie określenia programu współpracy Powiatu Żyrardowskiego z organizacjami pozarządowymi w roku 2018, w sprawie zmiany uchwały określającej zadania i podział środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej wysokość środków PFRON i w sprawie czasu pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Żyrardowskiego w 2018 roku.

W punkcie dotyczącym wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej i Budżecie Powiatu Żyrardowskiego projekty uchwał przedstawiła Skarbnik Edyta Fedorowicz. Potrzeba wprowadzenie zmian w budżecie Powiatu wynikała ze zwiększeń i  zmniejszeń w planie dochodów i wydatków oraz z przesunięć między działami. Dochody budżetu zwiększono łącznie o kwotę 348.388,95 zł. Wpływ na te zmiany miało m.in. zwiększenie o kwotę 116.635,00 zł dotacji celowej dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie, na podstawie Decyzji Wojewody Mazowieckiego, z czego kwota 35.617,00 zł przeznaczona będzie na zapewnienie prawidłowej realizacji zadań w Komendzie, a kwota 81.018,00 zł na zabezpieczenie środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - w ramach powyższej kwoty 80.000,00 zł stanowi dotacja majątkowa, która zostanie przeznaczona na zakup łodzi płaskodennej, aluminiowej z silnikiem zaburtowym dla Komendy Powiatowej PSP. Na podstawie kolejnych Decyzji Wojewody Mazowieckiego zwiększono dochody,  które przeznaczone będą na realizację zadań z zakresu administracji rządowej. Dotacje zostaną wykorzystane na: prace geodezyjne i kartograficzne, w tym na modernizację osnowy poziomej gmin: Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice i Wiskitki (kwota 150.000,00 zł), na wykonanie operatów szacunkowych – kwota 34.000,00 zł, na zwiększenie dotacji celowej w związku z Programem kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za Życiem” kwota 11.656,00 zł, na funkcjonowanie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego – kwota 20.000,00zł oraz z tytułu zwiększonego dofinansowania ze środków PFRON zadania inwestycyjnego pn.: „Rozbudowa budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie o zewnętrzny szyb windowy przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych”- kwota 15.742,00 zł.

Zmianie w planie dochodów towarzyszyło wprowadzenie zmian w planie wydatków. Uchwała zwiększyła ten plan o taka samą kwotę 348.388,95 zł . Uchwała przenosiła także planowane kwoty w wydatkach, które związane były ze zmniejszeniem wydatków na prowadzone już inwestycje, czy nie realizowane zadania, np. niewykorzystana kwota 367.428,05 zł z tytułu zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 4729W Wiskitki-Działki - Żyrardów na odcinku ulicy Żeromskiego od ulicy Limanowskiego do ulicy Mokrej w Żyrardowie”. Zwiększono równocześnie wydatki związane z opieką społeczną, w tym m.in. 270.000,00 zł na zabezpieczenie kosztów pobytu dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie innych powiatów i kwotę 100.000,00 zł na wypłaty świadczeń dla rodzin zastępczych.

Po wprowadzonych zmianach plan dochodów budżetu Powiatu na 2017 r ogółem wynosi 70.041.767,79 zł, natomiast plan wydatków ogółem - 74.063.758,79 zł

Radni, po przedstawionych pozytywnych opiniach Przewodniczącej Komisji Budżetu Krystyny Penczonek, przyjęli projekty uchwał przy jednym głosie wstrzymującym.

Projekt kolejnej uchwały - w sprawie programu współpracy Powiatu Żyrardowskiego z organizacjami pozarządowymi w roku 2018 przedstawił Sekretarz Powiatu Sebastian Litewnicki. Obowiązek uchwalania corocznego programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi wynika z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Program zawiera wszystkie elementy, których wymaga ust. 4 cytowanego art. 5a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Uchwała oprócz określenia zasad współpracy określiła priorytetowe zadania i kwotę wsparcia na ich realizację.  Zakłada się, że na realizację zadań publicznych objętych Programem przeznaczona będzie kwota w wysokości nie mniejszej niż 100 000 złotych. Powyższe środki zabezpieczone zostaną w budżecie Powiatu na 2018 rok i pochodzić będą ze środków własnych oraz budżetu Wojewody Mazowieckiego, natomiast priorytetowe obszary wsparcia to - pomoc społeczna, działanie na rzecz osób niepełnosprawnych, kultura fizyczna i sport, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz obszar wprowadzony na wniosek Wspólnoty Żyrardowa, polegający na podtrzymywaniu i upowszechnianiu tradycji narodowej i pielęgnowaniu polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

Po przyjęciu przez radnych bez uwag Programu współpracy, Sebastian Litewnicki, tym razem jako pełniący obowiązki Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie przedstawił projekt następnej uchwały, zmieniającej zasady podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Z uwagi na konieczność pełnego wydatkowania środków PFRON zasadne było dokonanie przesunięć pomiędzy poszczególnymi zadaniami z zakresu rehabilitacji społecznej. Złożone w ostatnim czasie przez osoby niepełnosprawne rezygnacje z dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych, a także fakt niewykorzystania środków w pozostałych zadaniach, zasadne było przesunięcie środków na rzecz realizacji zadania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz zadania likwidacji barier, gdzie odnotowano duże zainteresowanie osób niepełnosprawnych.  

Projekt kolejnej uchwały przedstawił Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Uchwała w sprawie czasu pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Żyrardowskiego w 2018 roku wprowadziła rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu. Rozkład ten powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewnić dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Ustalony rozkład godzin pracy aptek na terenie powiatu na okres od 01.01.2018r. do 31.12.2018r. został zaopiniowany przez Samorząd Aptekarski, Wójtów, Prezydenta i Burmistrza. Pozytywną opinię komisji w sprawie projektu uchwały przedstawił Przewodniczący Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej Klaudiusz Stusiński. Projekt tej uchwały, podobnie jak i wcześniejszych radni przyjęli bez uwag.

W ostatnim punkcie obrad, w ramach wniosków i interpelacji radni składali oświadczenia i wnioski. Jako pierwszy, radny Krzysztof Dziwisz poinformował o rezygnacji z członka klubu radnych Nowego Przymierza Samorządowego. Kolejny radny Franciszek Jankowski zaproponował, aby Zarząd Powiatu i Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Transportu dokonała przeglądu dróg powiatowych, bowiem są odcinki dróg, które z racji swego stanu technicznego nie pełnią swych funkcji. Na zakończenie Przewodniczący Komisji Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej Klaudiusz Stusiński, w wyniku składanych doń skarg, wnioskował w imieniu członków Komisji o przeprowadzenie w Domu Pomocy Społecznej w Hamerni audytu przez podmiot zewnętrzny. Do złożonych wniosków ustosunkował się Starosta Wojciech Szustakiewicz.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Daniel Suchecki zamknął obrady XXXIV sesji Rady Powiatu.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wykłady na Politechnice, staże w Geotermii

Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie i Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów w Mszczonowie podpisały  w marcu 2016 r. umowy o współpracy z Geotermią Mazowiecką S.A. W tym samym roku  szkoły rozpoczęły kształcenie uczniów na kierunkach związanych z odnawialnymi źródłami energii. W „Elektryku” jest to technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, w Liceum zaś rozszerzenie ochrona środowiska i OZE. Po roku funkcjonowania nowości na powiatowym rynku edukacyjnym zaglądamy do szkół.

 Innowacyjne kierunki

Powiat Żyrardowski od trzech lat modernizuje kierunki nauczania w swoich szkołach. Po gruntownej analizie trendów rynku pracy oraz w perspektywie zmiany struktury rynku energetycznego w Polsce i w Europie, w najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na fachowców w branży odnawialnych źródeł energii. Takie są prognozy, ale też zmiana ta dzieje się n naszych oczach.  Między innymi stąd pomysł na innowacyjne kierunki w szkołach powiatowych. Podpisanie umowy Z Geotermią Mazowiecką otworzyło zupełnie nową jakość w kształceniu zawodowym, jak i ogólnym. Nowe kierunki doskonale wpisują się także w Regionalną Strategię Innowacji dla Mazowsza.

Licealiści z wiedzą praktyczną

Uczniowie mszczonowskiego liceum biorą udział w projekcie edukacyjnym – Laboratorium Zrównoważonego Zużycia Energii i Wody, objętym patronatem Politechniki Warszawskiej oraz Geotermii Mazowieckiej. Przedsięwzięcie skierowane do uczniów szczególnie zainteresowanych ochroną środowiska, a zorientowane jest na promowanie racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych i energetycznych, stosowanie technologii energooszczędnych. Grupa uczniów w ramach innowacji pedagogicznej OZE uczestniczy także w spotkaniach w Urzędzie Miejskim w Mszczonowie, dotyczących racjonalnego zużycia zasobów wodnych oraz energii geotermalnej. Pomocą służy również Zakład Geotermalny, czy Kompleks Basenów Geotermalnych. Niezwykle atrakcyjna, zwłaszcza dla licealistów planujących dalszą karierę naukową jest współpraca z Wydziałem Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Wyjazdy na Politechnikę to przede wszystkich zajęcia praktyczne i warsztaty.

W „Elektryku” pełno dobrej energii

Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie od zeszłego roku kształci przyszłych specjalistów wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Uczniowie rozpoczęli naukę w szkole produkującej energię elektryczną do oświetlania Hali Sportowej z ogniw fotowoltaicznych, a zatem na co dzień  mają do czynienia z wytwarzaniem prądu ze źródeł odnawialnych i mogą empirycznie przekonać się, jak ten proces przebiega. Dodatkowo rok temu wsparcie na kształcenie najlepszych fachowców szkoła otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Za ponad 240 tys. zł wdrażany jest program rozwojowy „Dobra energia dla Jedynki”. Jego atrakcyjność polega głównie na wykładach i ćwiczeniach dotyczących montażu i eksploatacji urządzeń i systemów energii odnawialnej, prowadzonych na Politechnice Warszawskiej oraz wyjazdach do Zakładów Geotermii Mazowieckiej  w Mszczonowie, Błoniu, Sochaczewie i Ożarowie. Jednak za najciekawszą formę nauki uczestnicy projektu uznali wakacyjne staże zawodowe.  Uczniowie „Elektryka” chwalą, że staż u pracodawcy to doskonały sposób na przechodzenie od kształcenia do zatrudnienia. Na pytanie co dał mi staż, jego uczestnicy odpowiadali: „poznałem nowych ludzi i zasady pracy w zespole przy wykonywaniu konkretnej pracy”, „ uświadomiłem sobie czym jest dyscyplina pracy”. To, co dla dorosłych wydaje się oczywiste, dla młodych jest wchodzeniem właśnie w dorosłość i w świat profesjonalistów.  

Po ponad roku funkcjonowania nowych kierunków w szkołach powiatowych wydaje się, że był to pomysł trafiony. Oczywiście wszystko po latach weryfikuje rynek pracy, czy losy uczniów, zwłaszcza jak potoczą się ich kariery edukacyjne czy zawodowe. Jedno jest jednak pewne. To, co otrzymają teraz w szkole jest najwyższej jakości gwarantowane prestiżem i profesjonalizmem Politechniki Warszawskiej i Geotermii Mazowieckiej

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Afrykański pomór świń (ASF) przekroczył linię Wisły

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych 19 przypadkach ASF stwierdzonych u dzików w ciągu 5 dni na terenie naszego kraju. Wirus rozprzestrzenia się coraz szybciej. Wydaje się, że nie do końca mają świadomość, z czym wiąże się dalsze niekontrolowane przemieszczanie dzików chorych na afrykański pomór świń. Kolejne przypadki stanowią zwłoki: pięciu dzików znalezionych w gminie Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński, trzech dzików znalezionych w gminie Leszno, powiat warszawski zachodni i jednego dzika znalezionego na terenie m.st. Warszawy.

W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami, obszary te pokazuje poniższa mapa. Na mapie zaznaczone są następujące obszary:

obszar zagrożenia (kolor niebieski na mapie),

obszar objęty ograniczeniami (kolor czerwony na mapie),

obszar ochronny (kolor żółty na mapie).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w obszarach tych obowiązują ograniczenia w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików i ich mięsa (więcej informacji o ograniczeniach, zakazach i nakazach obowiązujących w poszczególnych strefach dostępnych są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w Głównym Inspektoracie Weterynarii zostały opracowane materiały informacyjne dla hodowców trzody chlewnej, w których zwarto podstawowe zasady dotyczące przemieszczania żywych świń w każdej ze stref wyznaczonych w związku z wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie RP (niebieska, czerwona, żółta). Dodatkowo w ulotce zawarto informacje o warunkach przemieszczania świń w obszarach zagrożonym i zapowietrzonym, tworzonych w związku ze stwierdzeniem ogniska ASF u świń.

Określono ponadto wytyczne dotyczące zasad przemieszczania świń oraz mięsa wieprzowego i produktów z mięsa wieprzowego z gospodarstw i zakładów położonych w obszarach wyznaczonych w związku z wystąpieniem wirusa ASF.

Materiały te zostały umieszczone na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (www.wetgiw.gov.pl).

 • -
 • -

Dla prymusów stypendia od Prezesa Rady Ministrów

W Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie 20 listopada najlepsi uczniowie ze Szkół ponadgimnazjalnych powiatu żyrardowskiego otrzymali z rąk Kurator Mazowieckiego Aurelii Michałowskiej Stypendia Prezesa Rady Ministrów. Są to uczniowie, którzy mają średnią zdecydowanie powyżej 5,00 i wzorowe zachowanie. Nasi uczniowie mają także wybitne osiągnięcia w licznych konkursach i olimpiadach. Uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Nauczycielom dziękujemy za solidną pracę. Oto nagrodzeni uczniowie.

Julia Wojtczak, LO w Mszczonowie , średnia ocen: 5,41 i zachowanie wzorowe

Otrzymane Stypendium Prezesa Rady Ministrów przeznaczę na dokształcanie się, zakup pomocy dydaktycznych, przygotowanie się do egzaminu maturalnego oraz przyszłych studiów. Jeśli wystarczy środków część przeznaczę na rozwój zainteresowań: muzyka, gra na gitarze, dobra książka, podróże – mówi stypendystka ze Mszczonowa.

Michał Błaszczak, klasa III Technikum w zawodzie technik ekonomista, Zespół Szkół w Mszczonowie,  średnia ocen powyżej 5,0

Michał jest również finalistą i laureatem olimpiad wiedzy z zakresu ekonomii. Do największych sukcesów stypendysty należą wyróżnienie w konkursie ,,Spółdzielnie uczniowskie szkołą przedsiębiorczości”, tytuł laureata II-ego miejsca ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o obronności i bezpieczeństwie państwa, tytuł finalisty IX ogólnopolskiego turnieju wiedzy o zawodach, tytuł finalisty ogólnopolskiej olimpiady kreatywności, tytuł uczestnika finału VI ogólnopolskiej olimpiady o polskim i europejskim rynku pracy, tytuł laureata III miejsca w wojewódzkim etapie olimpiady wiedzy o ZUS ,,Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Michał pobierać będzie także stypendium  dla uczniów szczególnie uzdolnionych w ramach projektu "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkół zawodowych".

Patrycja Chudolińska uczennica klasy IV technikum hotelarskiego Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach to także podwójna stypendystka, ponieważ w tym roku szkolnym otrzymała  stypendium Prezesa Rady Ministrów  i stypendium w III edycji projektu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” w roku szkolnym 2017/18 w ramach którego zajmuje się projektem  mającym na celu połączyć profil psychologiczny polskiego turysty z czynnikami warunkującymi jego preferencje turystyczne. Patrycja nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, ale jej wielką pasją jest czytanie i pisanie.  Uczennica lubi współczesną literaturę obyczajową i psychologiczną. Czyta ją w każdej wolnej od nauki chwili. Oprócz tego Patrycja stawia pierwsze kroki w blogosferze oraz próbuje sił jako recenzentka książek.

Karina Olszanowska uczennica III klasy liceum ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 3 w Wiskitkach drugi rok z rzędu otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Po maturze zamierza rozpocząć studia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo. Karina również nie wyobraża sobie życia bez książek. W sferze jej zainteresowań jest literatura II wojny światowej, szczególnie tematyka Holocaustu  oraz współczesna literatura obyczajowa. Stypendystkę pasjonują również podróże. Środki ze stypendium zamierza przeznaczyć na rozwój osobisty.

Wiktoria Rypkowska, druga klasa Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Moje hobby to gra na pianinie (skończyłam 1. stopień szkoły muzycznej), taniec nowoczesny (tańczę od 7. roku życia) oraz malarstwo – impresjonizm (uczę się malować na kółku plastycznym w Radziejowicach). Najbardziej lubię malować portrety i przyrodę, wielokrotnie wystawiałam prace. Bardzo dużo czasu poświęcam pasjom, ale nie zapominam o nauce. Średnia ocen uzyskanych przeze mnie po klasie pierwszej to 5,35. Bardzo lubię uczyć się zwłaszcza języków obcych, m.in.  języka niemieckiego i angielskiego. Nadal chcę rozwijać się w wielu kierunkach. Otrzymane stypendium chciałabym mądrze zainwestować w siebie, ponieważ na pewno zaprocentuje to w przyszłości – mówi o sobie Wiktoria.

Paulina Petri, uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w kolarstwie w Żyrardowie. 
Oprócz treningu kolarskiego bardzo ważna jest dla mnie nauka.
Swoją przyszłość wiążę z kolarstwem, jednocześnie planuję podjąć studia na wydziale weterynarii. Dzięki nauce w SMS mogę bezproblemowo pogodzić obowiązki szkolne z treningami. W tym roku oprócz wysokich wyników w zawodach międzynarodowych ( 7 m w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej ) otrzymałam stypendium Prezesa Rady Ministrów za wysokie wyniki w nauce. Pogodzenie sportu wyczynowego i nauki jest możliwe, a ja jestem tego doskonałym przykładem.
 Tymi słowami kończy przyszła mistrzyni kolarstwa.

Matylda Czuba,  uczennica klasy czwartej Technikum w zawodzie technik informatyk, Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie, średnia 4,93

Zawodowo spełnia się w programowaniu aplikacji internetowych natomiast w czasie wolnym rozwija zainteresowania plastyczne- odpoczywa przy rysowaniu portretów ołówkiem oraz fotografowaniu przyrody. Zapytana na co przeznaczy stypendium odpowiada: jestem „ciułaczką” i pieniądze odłożę na zakup samochodu, tym bardziej, że mam już prawo jazdy. Dzięki temu będę mogła częściej pomagać w schronisku w Korabiewicach. Matylda jest osobą wytrwałą w dążeniu do celu, otwartą na potrzeby innych, a szczególną jej cechą jest niezależność myślenia.

Sylwia Wasilewska, uczennica klasy 2 A Liceum Ogólnokształcącego im. K. Dittricha w ZS Nr 2, średnia ocen w klasie pierwszej 4,81. Sylwia jest uczennicą, która nie tylko osiąga wysokie wyniki w nauce, ale także angażuje się w życie szkoły, biorąc udział w uroczystościach i akademiach jako recytatorka.

Dominika Woźniakowska, uczennica klasy 2 SE Technikum im. Karola Dittricha w ZS Nr 2, średnia ocen w klasie pierwszej 5,47. Dominika kształci się w zawodzie technik ekonomista i swoją przyszłość wiąże z pracą w tym zawodzie. Już jako uczennica klasy pierwszej zakwalifikowała się do etapu centralnego Konkursu wiedzy o prawie pracy. Dzięki bardzo wysokiej średniej ocen i osiągnięciom w konkursie została stypendystką projektu "Mazowsze - stypendia dla uczniów szkól zawodowych". Pasją Dominiki są podróże, część stypendium zamierza przeznaczyć na wymarzony wyjazd.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Festiwal Piosenki „Akcent” 2017

            W dniu 30 listopada 2017r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbył się XV Powiatowy Festiwal Piosenki Młodzieżowej „Akcent”. Do udziału zgłosiło się 14 solistów z 9 placówek z terenu powiatu żyrardowskiego:

- Szkoła Podstawowa Nr 3 w Żyrardowie

- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żyrardowie

- Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żyrardowie

- Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

- Gimnazjum w Puszczy Mariańskiej

- Szkoła Podstawowa w Puszczy Mariańskiej

- Szkoła Podstawowa w Piekarach

- Szkoła Podstawowa w Miedniewicach

            Każdy z uczestników prezentował jedną piosenkę w języku polskim. Występy oceniało jury w składzie: Jarosław Szafaryn – muzyk, wokalista, aranżer, Zbigniew Perka  – muzyk, kompozytor, instruktor, Sławomir Nalej – instruktor muzyczny Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie i Monika Walczak – Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miasta Żyrardowa. Po wysłuchaniu prezentacji jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

NAGRODY:

-  I miejsce: Hanna Olak - Gimnazjum w Puszczy Mariańskiej

- II miejsce:  Weronika Gmurek  - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Żyrardowie

- II miejsce: Maja Własiuk -  Szkoła Podstawowa w Lutkówce

- III miejsce: Oliwia Sosnowska - Szkoła Podstawowej Nr 3 w Żyrardowie

WYRÓŻNIENIA:

- Zuzanna Gołębiowska – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach

- Julia Szmigiel – Gimnazjum w Puszczy Mariańskiej

Jury gratuluje wszystkim wykonawcom wysokiego poziomu prezentacji. Nagrody rzeczowe (tablety multimedialne oraz głośniki aktywne bluetooth) ufundował Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz oraz Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Organizatorami Festiwalu byli - Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, Urząd Miasta Żyrardowa i Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Cyfrowi nauczyciele

Rozwój i nowoczesność powiatowych szkół to nie tylko nowe komputery, sieci informatyczne, czy tablice interaktywne. Nowoczesna szkoła to przede wszystkim kadra nauczycielska, która ciągle rozwija swoje kompetencje zawodowe. W tym roku Powiat Żyrardowski mocno akcentuje technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK).

Szkolenia z wykorzystania narzędzi TIK odbyły się w dwóch powiatowych szkołach w ramach projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przeprowadzone były w sierpniu w Liceum w Puszczy Mariańskiej („Akademia Kompetencji”) oraz w Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach („Klik na TIK”). Warsztaty, bo taka była formuła zdobywania wiedzy, miały na celu przede wszystkim zwiększenie kompetencji cyfrowych aktywnych zawodowo nauczycieli uczących w szkołach, poprzez praktyczne poznanie i stosowanie aplikacji do powtarzania i utrwalania wiedzy, do gromadzenia i udostępniania zasobów, do wsparcia krytycznego myślenia, kreatywności i innowacji, do rozwijania zainteresowań uczniów oraz nabycie umiejętności tworzenia multimedialnych materiałów dydaktycznych.

Okazało się, że nauczyciele bardzo dobrze wskoczyli w buty uczniów i chętnie przyswajali materiał, a już niedługo przyjdzie czas na wykorzystanie nowych umiejętności na lekcjach i przetestowanie ich na uczniach. W powiecie żyrardowskim od kilku lat cyfrowa szkoła oraz technologie informatyczne i komunikacyjne w procesie edukacyjnym stają się standardem.

 • -
 • -

Mikołajki w Klubie Myszki Miki

W dniu 5 grudnia do Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie zawitał Święty Mikołaj. W Klubie Myszki Miki dzieci już od dawna przygotowywały się na tę specjalną wizytę. Było pisanie listów z prośbą o prezenty. Kiedy Mikołaj już się pojawił, jak zawsze wywołał uśmiechy na twarzy najmłodszych podopiecznych. Prezenty, tańce, wierszyki i zabawy to tylko niektóre z niespodzianek dla najmłodszych wychowanków MłoDeKu. Obecnie na zajęcia klubowe dla maluchów uczestniczą dzieci w dwóch grupach wiekowych. Tradycyjnie odbywają się imprezy okolicznościowe, występy, teatrzyki i wiele innych atrakcji.
 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Centralny Port Komunikacyjny potrzebuje kadry fachowców

Konferencja z udziałem przedstawicieli samorządów powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, która odbyła się 29 listopada w Ministerstwie Rozwoju była pierwszym takim spotkaniem. Ministrowie Mikołaj Wild i Maciej Małecki przedstawili koncepcję budowy Portu, a prezentację poprzedzili wynikami analizy rynku lotniczego w Polsce i w Europie, analizy kondycji Polskich Linii Lotniczych LOT, perspektywą rozwoju połączeń kolejowych oraz wskazaniem niszy, jaką jest budowa portu tranzytowego obsługującego 50 mln pasażerów. Takiego lotniska nie ma w Europie Centralnej i Wschodniej.

Inwestycja taka nie jest oczywiście obojętna dla regionu, zwłaszcza dla mieszkańców. Decyzje środowiskowe, ewentualne protesty, kwestie wykupu gruntów, uciążliwości sąsiedztwa – te aspekty są wkalkulowane w przedsięwzięcie. Na konferencji jednak przeważały opinie, że Port jest ogromną szansą rozwojową dla powiatów i to w wielu dziedzinach. Nowa sieć połączeń kolejowych i drogowych, ogromny obszar zabudowany portem oraz inwestycje powstające wokół stworzą nową kulturę aglomeracyjną między Sochaczewem, Żyrardowem a Grodziskiem Mazowieckim. CPK to także planowane 40.000 miejsc pracy, a trzy razy tyle wokół (nowe firmy usługowe, transportowe, hotele, kolej etc.). To oczywiście fantastyczne liczby, które mówią o rozwoju. Są też wyzwaniem dla samorządu Powiatu Żyrardowskiego. Trzeba przygotować przecież profesjonalne kadry. Te zaś będą opuszczały mury przede wszystkim szkół branżowych i techników. Powiat Żyrardowski już teraz przygotowuje się do tego faktu. W tym roku szkolnym wystartowała klasa stewardes i obsługi naziemnej pod patronatem PLL LOT w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. W przyszłym roku ruszają klasy kolejowe w technikum Zespołu Szkół w Mszczonowie i w szkole branżowej Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie pod patronatem PKP Intercity. Żeby za 10 lat zaspokoić zapotrzebowanie Portu już teraz samorząd powiatowy powinien otrzymać wsparcie na kształcenie zawodowe obejmujące promocję szkolnictwa zawodowego oraz doposażenie otwieranych nowych kierunków – postulował podczas konferencji Adam Lemiesz, dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa.

Wsparcie takie niewątpliwie korzystnie wpłynęłoby na rozwój żyrardowskich szkół. Oczywiście władze samorządu powiatowego, tak jak czynią do tej pory, będą monitorowały sytuację. Każda innowacja pedagogiczna i nowy kierunek będzie szczególnie analizowany i wprowadzany do oferty edukacyjnej powiatowych szkół.

 • -

Powiatowe szkoły doposażyły gabinety pielęgniarek

Powiat żyrardowski pozyskał ponad 27 tys. złotych na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach ponadgimnazjalnych, w których prowadzone są usługi pielęgniarskie lub pracuje higienistka szkolna. Pieniądze znalazły się w rządowym programie zakupu doposażenia medycznego. Wojewoda podjął decyzję, że w mazowieckim w roku 2017 o te pieniądze mogą starać się samorządy, które prowadzą w szkołach profilaktykę zdrowotną.

Wydział Oświaty żyrardowskiego starostwa na podstawie przeprowadzonej diagnozy w powiatowych szkołach złożył dwa miesiące temu wniosek na doposażenie gabinetów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żyrardowie, Zespole Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespołach Szkół Nr 1 i Nr 2 w Żyrardowie oraz Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Kwota może nie jest bajońska, jednak pozwala zrobić naprawdę dobre zakupy. I tak jeszcze w tym roku do szkolnych gabinetów trafią kozetki, stoliki zabiegowe, parawany, ciśnieniomierze, stetoskopy, apteczki pierwszej pomocy, biurka, wagi medyczne, tablice do badania wzroku, wagi medyczne, czy szafy kartoteczne. W sumie ponad 50 sztuk różnego sprzętu.

Do znaczenia profilaktyki zdrowotnej w szkołach nie trzeba nikogo przekonywać. Cieszy natomiast fakt, że Powiat Żyrardowski zwiększył standard świadczenia usług pielęgniarskich oraz poprawił warunki pracy szkolnych higienistek. Uczniowie natomiast mogą być pewni, że wizyta u szkolnej higienistki nadal nie boli. Tu się nic nie zmieniło. 

 • -

Odblaski dla poprawy bezpieczeństwa

Starosta Wojciech Szustakiewicz,  w związku z obchodzonym 6 grudnia „Dniem odblasków”, przekazał na ręce Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie podinsp. Edyty Marczewskiej  odblaski, które już niebawem trafią do mieszkańców powiatu.

W prowadzoną od września akcję żyrardowskiej Policji „Widoczny na drodze” włączył się także samorząd powiatowy. Tym razem w ręce policjantów trafiło prawie 2000 odblasków: zawieszek, opasek i plecaków zakupionych ze środków samorządu powiatowego. Oficjalne przekazanie zakupionych elementów odbyło się w Starostwie Powiatowym w Żyrardowie. Starosta Wojciech Szustakiewicz wyraził uznanie dla działań żyrardowskiej Policji, która  dla poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu duży nacisk kładzie na prewencję i edukację.

 • -
 • -

Świąteczne warsztaty dla gimnazjalistów

Nie lada gratkę dla gimnazjalistów przygotował Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach. Już 15 grudnia w odbędą się warsztaty świąteczne, podczas których będą prezentowane miedzy innymi prace uczniów klas III gimnazjów z terenu powiatu żyrardowskiego. Tematyk jest oczywista – Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie wiskickiej szkoły przygotuje także własne prezentacje zdobienia stołów, świątecznej aranżacji wnętrz, komponowania stroików. Wiele rzeczy będzie można podpatrzeć, a przecież uczniowie chętnie podzielą się swoją wiedzą i na pewno podpowiedzą, jak wprowadzić mieszkanie w radosnych czas oczekiwania.

Warsztaty odbędą się 15 grudnia w godzinach 9.00-13.00. Zgłoszenia gimnazjalnych zespołów (5 uczniów z opiekunem) przyjmowane są do 12 grudnia pod adresem zs3@op.pl

 • -

Koncert Mikołajkowy wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury

      W dniu 8 grudnia odbył się uroczysty Koncert Mikołajkowy pt. "W fabryce Świętego Mikołaja". Widowisko zostało przygotowane przez wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury. Zaprezentowały się cztery zespoły wokalne działające w placówce: "Szałaputy", "Igraszka", "Frajda" - przygotowane przez Urszulę Izdebską i Aleksandrę Rudzińską, a także zespół wokalny "Chochliki" prowadzony przez Agnieszkę Orzechowską.

         Występy wokalne połączone były scenkami wykonanymi przez Teatr "Maskarada" prowadzony przez Ewę Szklarską i Teatr "Pinokio" pod przewodnictwem Hanny Fibich i Grażyny Beliniak. Podczas Koncertu wystąpiły również formacje taneczne przygotowane przez Beatę Bieganowską oraz grupa gitarowa pod opieką Sławomira Naleja. Odbyła się uroczysta prezentacja kalendarza na Rok 2018 zawierającego prace dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne w placówce prowadzone przez Bożenę Liszewską, Agnieszkę Kaźmierczak i Zbigniewa Kołaczka.

         Na sali widowiskowej żyrardowskiego Centrum Kultury zgromadziła się wspaniała publiczność: rodzice, dziadkowie, dzieci oraz przedstawiciele samorządu Powiatu Żyrardowskiego. W jego imieniu, życzenia świąteczne złożył Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Wsiąść do pociągu sukcesu

Pomysłów na nowe kierunki w szkołach zawodowych oraz rozszerzenia w liceach jest sporo. Każda innowacja jest analizowana, szacowane są koszty, przede wszystkim zaś sondowane jest zainteresowanie potencjalnych uczniów. Nowości nie dość, że mają być atrakcyjne dla młodych ludzi, to muszą dawać realną szansę na dalszy rozwój zawodowy lub edukacyjny. Wydział Oświaty żyrardowskiego starostwa wspólnie ze szkołami przygotowuje nowości do oferty edukacyjnej na rok szkolny 2018/2019. Dziś uchylamy rąbka tajemnicy, jaka niespodzianka czeka dla absolwentów gimnazjów.

Zespół Szkół w Mszczonowie nawiązał współpracę z PKP Intercity. Dyrekcja zakładu centralnego odwiedziła szkołę 17 listopada tego roku. Placówka zrobiła wrażenie na wizytujących, gdy Dyrektor Dorota Powązka i Wicedyrektor Agnieszka Kaczyńska zaprezentowały potencjał szkoły, szacunkową wielkość rekrutacji oraz oczekiwania w sprawie praktyk. Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Sportu Adam Lemiesz zapewnił o wparciu Powiatu przy otwieraniu nowego kierunku, zwłaszcza przy doposażeniu pracowni zawodowej. Następne spotkanie odbyło 24 listopada w Warszawie w Zakładzie Centralnym PKP Intercity na Olszynce Grochowskiej. W rewizycie uczestniczył także Wicestarosta Grzegorz Dobrowolski. Spotkanie z Dyrektor Ewą Gruszką sprecyzowało zakres współpracy oraz otworzyło drogę do zawarcia porozumienia między przewoźnikiem kolejowym a mszczonowską szkołą i Powiatem Żyrardowskim. Planowane jest wprowadzenie tzw. kształcenia dualnego dla zawodu technik elektroenergetyk transportu szynowego o specjalizacji montaż i eksploatacja środków transportu szynowego. To absolutna nowość w ofercie edukacyjnej. W skrócie kształcenie dualne polega na tym, że uczniowie cztery dni uczą się w szkole, a jeden dzień nauki odbywa się w PKP. W trakcie rozmów zaproponowano także poszerzenie współpracy o kształcenie w szkole branżowej I stopnia. Okazuje się bowiem, że kolej potrzebuje wielu fachowców w zawodach rzemieślniczych (ślusarz, spawacz, elektryk, elektromonter). Stąd propozycja, aby patronatem firmy objąć także Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie. Nowością będzie także stworzenie międzyszkolnej pracowni zawodowej właśnie w żyrardowskim „Elektryku”. Szkoła ma dobre zaplecze do nauki zwodów związanych z elektroenergetyką, w tym roku została poważnie doposażona. Dodatkowo PKP Intercity jest w stanie przekazać część pomocy dydaktycznych z własnych zasobów.

Warto wspomnieć, że cały Zakład Centralny (Polska Centralna i Wschodnia) zatrudnia ok. 2300 pracowników i wciąż potrzebuje nowych. Pokolenie doświadczonych kolejarzy odchodzi na emeryturę, a firma nie ma kim uzupełnić kadry. Owa luka pokoleniowa to między innymi efekt zaniedbania szkolnictwa zawodowego, ale też obniżenie w minionych latach rangi zawodu kolejarza. Teraz zawód ten znowu staje się prestiżowy, a Intercity kojarzy się z pociągiem sukcesu. Jesteśmy przekonani, że do tego pociągu w przyszłym roku szkolnym wsiądą absolwenci żyrardowskich gimnazjów.

 • -
 • -
 • -

Zapraszamy do udziału w zawodach finałowych Żyrardowskiej Ligi Pływackiej

Termin i miejsce zawodów - 15.12.2017 r. (piątek) Pływalnia AQUA Żyrardów  ul.  Rotmistrza Witolda Pileckiego 25/27

Kategorie wiekowe :

1.Szkoły podstawowe – dziewczęta i chłopcy  roczniki 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2003, 2002

2.Ponadgimnazjalne  - kobiety i mężczyźni.

Program zawodów :

Godz. 09.00-12.00 – szkoły podstawowe

Godz. 12.00-14.00-  ponadgimnazjalne

Konkurencje indywidualne  :

Szkoły podstawowe

1.  Roczniki 2010 - 2008  – 50 m stylem dowolnym-  dziewcząt i chłopców

2.  Roczniki 2007 – 2002 – 100 m stylem dowolnym –dziewcząt i chłopców

Ponadgimnazjalne

100 m stylem dowolnym – dziewcząt i chłopców

Sztafety ( szkoły podstawowe) : 4 x 50 m stylem dowolny

Każdą szkołę reprezentuje jedna sztafeta (w sztafetach mogą startować dziewczęta i chłopcy).

Pozostałe informacje w regulaminie, który publikujemy poniżej

 • -

Europejski potentat w żyrardowskim „Elektryku”

W powiatowym Wydziale Oświaty trwają przygotowania do roku szkolnego 2018/2019. Do ofert edukacyjnej Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie trafi kolejna nowość. Tym razem wzbogacona będzie Szkoła Branżowa I stopnia. Powiat Żyrardowski nawiązał współpracę ze spółką Energop.

Firma jest europejskim liderem prefabrykacji gazociągów oraz systemów do budowy elektrowni konwencjonalnych i atomowych. Zakład Energomontaż Północ w Sochaczewie wchodzący w skład spółki Energop realizuje potężne zamówienia w Norwegii i Niemczech. Klienci są niezwykle wymagający, dlatego jakość produkcji musi stać na najwyższym poziomie. Jakość stanowią nie tylko technologie, ale przede wszystkim wykwalifikowani pracownicy. Tych natomiast firma poszukuje i jest gotowa kształcić  w sochaczewskim zakładzie. Najbardziej poszukiwani są spawacze, ślusarze, elektromonterzy i mechanicy. Na zdolnych czeka praca na miejscu, dla najlepszych rysuje się perspektywa kontraktów zagranicznych. Żyrardowski „Elektryk” od przyszłego roku szkolnego szykuje minimum 10 miejsc w klasie Szkoły Branżowej I stopnia, którzy będą chcieli odbywać praktyki W Energopie. Firma gwarantuje bezpłatny transport, nadzór najlepszych fachowców oraz całą ścieżkę przygotowania do zawodu. W ostatnim roku sochaczewski od dział spółki pozyskał 1 mln złotych na wyposażenie najnowocześniejszej w Polsce Szkoły Spawaczy. Na uczniów czeka osiem profesjonalnych stanowisk z najnowocześniejszym sprzętem. Nad całością czuwa mistrz, kod którego czujnym okiem czeladnicy zdobędą najlepszą wiedzę i umiejętności.

Oczywiście prócz praktyk zawodowych ważne jest to, co oferuje sama szkoła. Zespół Szkół Nr 1 w tym roku doposażył się pracownie informatyczne oraz mechatroniczną. Zostały też zakupione nowe meble za blisko 180 tys. złotych. Natomiast już od września 2018 r. uczniowie będą cieszyli się zupełnie nowymi, bo generalnie wyremontowanymi salami. 

 • -
 • -
 • -
 • -

Wyjazd studyjny do Wojskowej Akademii Technicznej

W ramach unijnego projektu „Akademia Kompetencji” 12 grudnia uczniowie z LO w Puszczy Mariańskiej, zainteresowani naukami ścisłymi wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Wojskowej Akademii Technicznej.  Przypomnijmy, że puszczańskie liceum podpisało porozumienie w obecności Starosty Wojciecha Szustakiewicza z wojskową uczelnią w styczniu tego roku.

Uczniowie wcielili się w rolę studentów Wydziału Elektroniki i wsłuchali ciekawego wykładu multimedialnego „Zastosowanie technik biometrycznych w procesie identyfikacji tożsamości”. Biometria to dziedzina zajmująca się metodami rozpoznawania i identyfikacji, uczniowie dowiedzieli się czym różnią się te dwa terminy.

Natomiast na Wydziale Mechanicznym uczniowie zgłębili wiedzę na temat przyczyn i skutków wypadków drogowych na podstawie faktycznych zdarzeń. Zajęcia przeprowadził ekspert do spraw wyjaśniania przyczyn wypadków drogowych, który omówił m.in. ostatnią sekundę zderzeń czołowych. 

 • -

Najaktywniejsi słuchacze Akademii otrzymali nagrody

Zakończył się projekt „Akademia Młody aktywny obywatel” dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich  realizowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa w partnerstwie z Powiatem Żyrardowskim. W Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie 14 grudnia odbyło się podsumowanie przedsięwzięcia i nagrodzenie najaktywniejszych uczniów.

Przypomnijmy, że autorskim programem edukacji obywatelskiej objętych było ponad 140 uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych z  powiatu żyrardowskiego. Zajęcia oraz warsztaty prowadzili doświadczeni trenerzy, którzy już wcześniej pracowali z żyrardowską młodzieżą przy przedsięwzięciach „Akademia Aktywny Żyrardowianin” i „Młodość potrzebuje dobrej informacji”. Od września tego roku uczniowie poznali z bliska model funkcjonowania informacji publicznej, dowiedzieli się, czym są potrzeby i skąd bierze się aktywność społeczna, przećwiczyli asertywność. Ostatnim etapem były kreatywne warsztaty w Stajni u Sobieskich, podczas których młodzież tworzyła i prezentowała przed jury autorskie projekty skierowane na rozwiązanie problemu w ich najbliższym otoczeniu. Inwencja uczniów była niesamowita.  Wszystkie pomysły zachwycały świeżością, innowacyjnością, a co najważniejsze były perfekcyjnie zaprezentowane.

Podczas podsumowania najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. „Pokazaliście, że młodość to aktywność i mnóstwo energii w pracy dla społeczności lokalnych” – powiedział Grzegorz Dobrowolski wicestarosta żyrardowski. „Praca z Wami była fascynująca. Jestem wam wdzięczny, że mogę pobierać od was nauki, pokazujecie bowiem jak świeżo i nieszablonowo spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość” – podsumował Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa, w projekcie trener umiejętności społecznych. W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa Wspólnoty Żyrardowa Krystyna Lenarczyk – „Wszystkie projekty, które przygotowała młodzież były po prostu profesjonalne. Takich fachowców może pozazdrościć każda organizacja”. Upominki wręczył wicestarosta Grzegorz Dobrowolski oraz wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa Mieczysław Gabrylewicz.

Specjalnym gościem gali był Łukasz Gołębiowski ze Stowarzyszenia Odnowy Sochaczewa „Zamek”, który wręczył nagrody aktywnym żyrardowianom, posiadaczom Wakacyjnego Paszportu Aktywności. „Między Turniejem a Rajdem zdobywamy Wakacyjny Paszport Aktywności jest projektem  obejmującym kilka wydarzeń ujętych w spójną całość promującą aktywność sportową i społeczną. Głównymi atrakcjami  przedsięwzięcia są dwie imprezy, które cyklicznie od 18 lat organizowane są przez Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa „Zamek” – Turniej Dzikich Drużyn w Piłce Nożnej o Puchar SOS „Zamek” oraz Rodzinny Rajd Rowerowy po Ziemi Sochaczewskiej im. Tadeusza Krawczyka  W tym roku przygotowaliśmy dla wszystkich mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej i Ziemi Żyrardowskiej specjalne paszporty. Wierzymy, że pomogą one zmotywować setki osób do kreowania aktywności” – wyjaśnił Łukasz Gołębiowski. Paszporty zapewne pomogły. Okazało się, że aż sześć osób nagrodzonych sprzętem turystycznym było właśnie z Żyrardowa. Formy i sposoby były nieograniczone - udział w obozie sportowym, udział w wycieczce, zajęcia sportowe w klubach, udział w imprezach, udział w zawodach, wejścia na obiekty sportowe. Bardzo ważnym elementem najwyżej ocenianym była aktywność jako wolontariusz  przy współpracy z NGO, czy też przy organizacji różnych wydarzeń. W tym właśnie obszarze wyjątkową aktywnością wykazali się seniorzy i członkowie Akademii Aktywny Żyrardowianin, którzy nie dość że byli pracowici, to jeszcze prawidłowo wypełnili paszporty. Jednym zdaniem, dzisiejsze wydarzenie było prawdziwą galą aktywności społecznej.

Nagrodzeni uczniowie:

Karolina Michalczyk, Patryk Radziak – Zespół Szkół Nr 1 w Żyrardowie; Łukasz Choiński, Aleksandra Wiśniewska, Dominika Woźniakowska – Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie; Michał Ambroziak, Kacper Pisinski – Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach; Julia Gilis, Gabriela Glińska, Magdalena Sadowska, Ada Sokòł, Katarzyna Sroka – LO im. S.Żeromskiego Żyrardów; Natalia Frączkiewicz, Adrian Klimkiewicz, Julia Okrasa, Aleksandra Piekarek, Aleksandra Starosta, Wiktoria Wojnarowska, Klaudia Zygmunt – Zespół Szkół w Mszczonowie; Maciej Dombrowaki, Maciej Koźbiał, Anita Maksymòw, Klaudia Piotrowska, Malwina Pruchniewicz, Piotr Skrzypiński, Julia Szczygielska - LO Puszcza Marianska; Karol Adamiak, Natalia Czepik, Katarzyna Jóźwiak, Elza Szustak - Lewicka, Mateusz Kurek - LO Mszczonów

Nagrodzeni nauczyciele:

Bakalarski Sławomir, Dzik Zbigniew, Kur Agnieszka, Nowak- Zielonka Joanna, Pokora Wioletta, Przyjankowska Agnieszka, Smolarek Edyta, Stusiński Klaudiusz, Szustakowska Marzena, Walczak Jolanta, Żaboklicka Elżbieta, Maszkowska Agnieszka

Nagrodzeni za Wakacyjny Paszport Aktywności

Gruszecki Stanisław, Grażyna Matusia, Agnieszka Witkowska, Bogdan Zielinsk, Aleksandra Szczepaniak, Krystyna Lenarczyk

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kolęda połączyła pokolenia

Święta są wyjątkowym okresem w życiu każdego z nas mimo, że wiąże się z tym mnóstwo obowiązków, społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Szarych Szeregów w Mszczonowie znalazła czas, aby na chwilę zwolnić i spędzić dzień 19 grudnia 2017 r. w świątecznej atmosferze. Naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście „pasterze i Święta Rodzina” z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Mszczonowie. Grupa 6-latków”Biedroneczki” pod opieką nauczycieli i rodziców wystawiła dla uczniom liceum Jasełka. Nazwa Jasełek pochodzi od staropolskiego jasła, jasełka, czyli żłób, żłobek, w którym został złożony nowonarodzony Chrystus.

Widowiskowa sceneria, pośrodku betlejemska stajenka, żłóbek, Józef z Maryją, pastuszkowie, Trzej Królowie i aniołowie wywołały duży zachwyt. Wątki biblijne przeplatane były pięknie śpiewanymi kolędami przez „małych aktorów”.

Duże zaangażowanie przedszkolaków, reżyserska inwencja nauczycielek i rodziców, piękne stroje i przedstawienie inscenizacji, zostało nagrodzone brawami na stojąco i drobnymi upominkami dla wszystkich przedszkolaków i opiekunów – przygotowanymi oraz zakupionymi przez Samorząd Uczniowski.

Trudno wyobrazić sobie prawdziwe święta bez śpiewania kolęd. Aby podtrzymać ten piękny zwyczaj, uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele uczestniczyli w konkursie na najlepiej wykonaną kolędę. Jury składające się z członków Samorządu Uczniowskiego oceniało: kreatywność, zaangażowanie całej grupy, stroje, wokal i wyłoniło (po długich obradach) zwycięzców. I miejsce (jednogłośnie) zajęli nauczyciele, II miejsce uczniowie klas drugich, III miejsce uczniowie klasy trzeciej a wyróżnieni zostali uczniowie klasy pierwszej. Wszyscy wykonawcy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

Ta piękna tradycja śpiewania kolęd, która łączy pokolenia i pozwala duchowo przeżyć Boże Narodzenie, stała się zwyczajem naszego liceum.

Uczniowie LO im. Szarych Szeregów

 

 • -
 • -
 • -
 • -

Samorządowa Wigilia

W czwartek, 21 grudnia, w restauracji Karo, odbyło się spotkanie wigilijne, którego gospodarzami byli Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego Daniel Suchecki oraz Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów z terenu powiatu żyrardowskiego – zastępcy Prezydenta Żyrardowa Dariusz Kaczanowski i Lucjan Chrzanowski, Burmistrz Miasta i Gminy Mszczonów Józef Grzegorz Kurek oraz jego zastępca Grzegorz Kozłowski, wójtowie gmin: Radziejowice - Urszula Ciężka, Puszcza Mariańska - Michał Staniak i Wiskitki Franciszek Grzegorz Miastowski, przewodniczący rad miast – Żyrardów Marcin Rosiński i Mszczonów Łukasz Koperski. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Rady Powiatu Żyrardowskiego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych samorządowi Powiatu Żyrardowskiego, komendanci i inspektorzy służb i inspekcji, dyrektorzy wydziałów i pracownicy Starostwa Powiatowego, a także przedstawiciele organizacji społecznych, politycznych i zawodowych, m.in. przewodniczący struktur powiatowych Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Choiński, Starszy Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Mszczonowie Zbigniew Bednarek przedstawiciele Wspólnoty Żyrardowa, Nowego Porozumienia Samorządowego, Komendant Hufca Żyrardów Związku Harcerstwa Polskiego Beata Marzęda Przybysz oraz starostowie Powiatu Żyrardowskiego I i II kadencji – Mieczysław Gabrylewicz i Stanisław Niewiadomski.

Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Daniel Suchecki, który powitał zebranych i złożył w imieniu Rady Powiatu Żyrardowskiego świąteczne życzenia. Po wystąpieniu Przewodniczącego głos zabrał Starosta Wojciech Szustakiewicz przekazując życzenia od Zarządu Powiatu. Łamanie opłatkiem i wzajemnie składane życzenia poprzedziły jeszcze modlitwa sprawowana przez proboszcza Parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie Ks. prałata Stanisława Lecha. Miłym akcentem było przekazanie ognia betlejemskiego przyniesionego na spotkanie przez przedstawicieli Komendy Hufca ZHP Żyrardów.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Informacje dla klientów

Uprzejmie informujemy,

że w dniu 29 grudnia 2017 r. (piątek) Starostwo Powiatowe w Żyrardowie

będzie czynne, do godziny 15.00, a kasa Urzędu do godziny 13.00

Za utrudnienia przepraszamy.

Dzień włoski” w Zespole Szkół Nr 2

W Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie 19 grudnia odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Od ucznia do wykwalifikowanego pracownika – uczniowie klas gastronomicznych na praktyce zawodowej we Włoszech”, realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Wiedza Edukacja Rozwój w latach 2015-2017. W spotkaniu prowadzonym przez Jolantę Walczak Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 wzięli udział: Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz, inspektor Wydziału Oświaty Barbara Smolarek, Radny Powiatu Żyrardowskiego Józef Grzegorz Kłosowski, przedstawiciel pracodawców Prezes Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości Jan Kaliński, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Żyrardowskiego Zbigniew Kozera, Agnieszka Srebrnik z powiatowej księgowości, dyrektorzy placówek oświatowych Powiatu i miasta, Łukasz Gołębiowski dyrektor biura ministra Macieja Małeckiego, nauczyciele, uczestnicy projektu  i ich młodsi koledzy, przyszli beneficjenci kolejnego projektu mobilnościowego realizowanego w szkole.

W programie „Dnia włoskiego” znalazła się prezentacja z realizacji stażu zagranicznego przedstawiona przez uczniów i koordynatora projektu. Zawarto w niej informacje o zajęciach kulinarnych i językowych, a także wyjazdach studyjnych i wycieczkach, fotografie z pobytu                             w Uncinano oraz z realizacji zadań upowszechniających rezultaty projektu. Uczniowie i goście otrzymali broszurę kulinarną pt. „Cztery pory roku w Fattoria Biologica Patrice” z przepisami potraw umbryjskich wykonywanych podczas praktyk zawodowych. Uczestnicy projektu bardzo pozytywnie wypowiadali się o pobycie w Fattoria Biologica Patrice we włoskiej Umbrii, przytoczyli również pochlebne wypowiedzi partnera projektu o współpracy ze szkołą. Zaprezentowali także pokaz kelnerski synchroniczny z elementami języka włoskiego.

Po prezentacji poproszony o wypowiedź Starosta Wojciech Szustakiewicz podziękował społeczności szkolnej za udział w projekcie mobilnościowym, który wpisuje się w działania Powiatu Żyrardowskiego mające na celu zwiększenie szans młodzieży na rynku pracy i służy rozwojowi powiatowej oświaty. Umiejętności zawodowe uczestników projektu docenił Prezes Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Żyrardowie Jan Kaliński, który skierował do uczniów wiele ciepłych słów oraz wręczył zaświadczenia potwierdzające uznanie ich kompetencji.

Po oficjalnej części, uczniowie  zaprosili gości na  degustację dań kuchni włoskiej (pasty, pizza, tiramisu). Na zakończenie podano tort nawiązujący w dekoracji do włoskiej flagi i symboli projektów unijnych. Miłym akcentem spotkania była również wypowiedź absolwenta szkoły Bartosza Płatkowskiego, który w imieniu wszystkich uczestników projektu podziękował dyrekcji i nauczycielom za możliwość udziału w stażu zagranicznym.

 

Marzena Szustakowska

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Powiat rozpoczyna renowację Muzeum Mazowsza Zachodniego

Długo wyczekiwana inwestycja stała się faktem. Jeszcze w starym roku, bo 27 grudnia starostowie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski oraz skarbnik Edyta Fedorowicz podpisali w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie umowę na dofinansowanie projektu „Ochrona walorów siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie”.

Inwestycja obejmuje kompleksowy remont budowlano-konserwatorski wraz z konserwacją zabytkowych stropów budynku Muzeum Mazowsza Zachodniego przy ul. Karola Dittricha 1 oraz dostosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych a także zwiększenie powierzchni przeznaczonej na cele kulturalne, w tym wystawiennicze. Wymieniona będzie uszkodzona stolarka okienna oraz drzwi na parterze budynku, co niewątpliwie ma wpływ na stan zabezpieczenia przed włamaniem. Projekt przewiduje także usunięcie barier architektonicznych dla niepełnosprawnych, w tym dostosowanie łazienki do ich potrzeb. Po remoncie osoby poruszające się na wózkach będą mogły skorzystać ze schodołaza, natomiast wszystkim osobom niepełnosprawnym zwiedzanie ułatwi nowy system audiowizualny. Absolutną nowością będzie pracownia digitalizacji zbiorów utworzona i wyposażona z pieniędzy unijnych. W ten sposób żyrardowskie muzeum będzie mogło efektywniej archiwizować swoje zbiory.

Ostatni remont w Muzeum Mazowsza Zachodniego robiony był ponad 10 lat temu. Część prac nie była solidnie wykonana, stąd w ostatnim czasie szczególnie widoczne były między innymi wilgoć, odpadające tynki, nieszczelne rynny. Niestety Powiat nie mógł wykonać prac inwestycyjnych z jednego ważnego powodu – nie był prawnym właścicielem budynku. Były robione drobne naprawy bieżące, jak ta w ostatnim roku polegająca na uszczelnieniu rynien. Dopiero w 2016 r. po długotrwałym procesie komunalizacyjnym pałacyk Dittricha stał się własnością Powiatu, zatem zniknęły przeszkody, aby inwestować w budynek. W tym samym roku w grudniu został złożony wniosek o dofinansowanie. Projekt Powiatu otrzymał dofinansowanie z tzw. listy rezerwowej. Obecnie będziemy zmieniali harmonogram realizacji projektu, bowiem pierwotny obejmował czas od 1 grudnia 2016 r. do 1 lutego 2018 r. Planujemy inwestycję rozpocząć w lipcu 2018, a przetarg ogłosimy w marcu. Wszystkie prace chcemy zakończyć we wrześniu 2019 – mówi Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Przypomnijmy, że inwestycja otrzymała wsparcie z konkursu  5.3 Dziedzictwo kulturowe - typ projektów „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę obiektów zabytkowych” – RPO Województwa Mazowieckiego. Wartość projektu 2.800.677 zł, z czego dofinansowanie 2.064.328 zł.

 • -
 • -
 • -

XXXV Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego

Na dzień 28 grudnia 2017 r. Przewodniczący Daniel Suchecki zwołał obrady XXXV Sesji Rady Powiatu Żyrardowskiego. Porządek obrad obejmował dyskusję i głosowanie nad kilkoma uchwałami, w tym tą kluczową – dotyczącą budżetu Powiatu Żyrardowskiego na rok 2018.

Na początek radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Żyrardowskiego, które powodowały zmiany w budżecie Powiatu na 2017 rok wprowadzane uchwałą korygującą strukturę dochodów i wydatków budżetu. Były one spowodowane między innymi zmniejszeniem dochodów, a także przesunięciem środków między działami. Po ich zatwierdzeniu plan dochodów ogółem budżetu Powiatu Żyrardowskiego w 2017 roku zamknął się kwotą 68.282.269,19   ., natomiast wydatków ogółem 73.946.775,19 . Radni przyjęli też uchwałę w sprawie ustalenia wykazu i planu finansowego wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2017. Ustawa o finansach publicznych dopuszcza możliwość ustalenia przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego wykazu wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego. Środki finansowe na wydatki ujęte w wykazie, gromadzone są wtedy na wyodrębnionym subkoncie podstawowego rachunku bankowego jednostki budżetowej. Wykaz i plan finansowy wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2017 obejmuje zadania, na które po przeprowadzonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podpisane zostały umowy. Termin zakończenia realizacji zadania przypada na I i II kwartał 2018 r. Dotyczy to m.in. przedsięwzięć: - przebudowa drogi powiatowej nr 4718W Bartniki – Puszcza Mariańska na odcinku Bartniki – Radziwiłłów, budowa zewnętrznego szybu windowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych przy budynku Starostwa Powiatowego w Żyrardowie, budowa boiska wielofunkcyjnego przy LO w Puszczy Mariańskiej, modernizacja budynku Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie

Następna uchwała dotyczyła przyjęcia budżetu Powiatu Żyrardowskiego na 2018 rok.

Projekt uchwały, w sprawie przyjęcia budżetu Powiatu Żyrardowskiego na 2018 rok zaprezentował Starosta Powiatu Żyrardowskiego Wojciech Szustakiewicz, który nie kryjąc zadowolenia objaśniał jego założenia, podkreślając też jego odtworzeniowy charakter. Przedłożony budżet Powiatu na rok 2018 został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz komisje Rady Powiatu Żyrardowskiego. W swym wystąpieniu Starosta wskazał na istotne założenia do budżetu na 2018 rok:

planowane dochody budżetu Powiatu w roku 2018 przedstawiają się następująco:

 • dochody własne zaplanowane zostały w łącznej kwocie 33.778.733,00 zł, co stanowi 47,4 % planowanych dochodów ogółem,
 • subwencja ogólna z budżetu państwa zaplanowana w łącznej kwocie 22.082.312,00 zł (31,0% planowanych dochodów ogółem),
 • dotacje celowe na zadania bieżące z zakresu administracji rządowej realizowane przez Powiat – zaplanowane zostały w kwocie 8.557.635,00 zł, tj. 12,0% planu dochodów ogółem,
 • dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie bieżących zadań własnych zaplanowano w łącznej kwocie 1.399.200,00 zł (dotacja przeznaczona jest na funkcjonowanie trzech domów pomocy społecznej),
 • dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, zaplanowano w wysokości 916.187,75 zł,
 • dotacje na zadania realizowane przez Powiat na podstawie zawartych umów i porozumień zostały zaplanowane łącznie w kwocie 388.000,00 zł.

Dochody budżetu Powiatu Żyrardowskiego na rok 2018 planuje się w wysokości 71.212.582,75 zł, co stanowi 104,3 % dochodów roku 2017. W planie dochodów roku 2018 dochody bieżące stanowią kwotę 67.170.067,75 zł, natomiast dochody majątkowe w tym z tytułu dotacji i środków na finansowanie wydatków na realizację zadań finansowanych z udziałem środków unijnych wynoszą 4.042.515,00 zł.  

 

Planowane wydatki budżetu Powiatu na 2018 r. wynoszą 74.929.360,12 zł. W planowanych wydatkach roku 2018 wydatki bieżące stanowią kwotę 63.995.081,58 zł,  tj. 85,4 % planowanych wydatków ogółem.

Wydatki majątkowe wynoszą 10.934.278,54 zł, co stanowi 14,6 % planowanych wydatków ogółem.

Plan przychodów budżetu Powiatu na 2018 rok wynosi 6.548.948,37 zł. Na powyższą kwotę składa się planowany do zaciągnięcia kredyt bankowy w wysokości 5.900.000,00 zł oraz wolne środki w wysokości 648.948,37 zł. Planowane rozchody budżetu Powiatu na 2018 rok zamykają się kwotą 2.832.171,00 zł i zostaną przeznaczone na spłatę zaciągniętych w latach poprzednich kredytów w kwocie 980.000,00 zł, pożyczek w kwocie 209.000,00 zł oraz spłatę pożyczki zaciągniętej w 2017 r. na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej – 1.642.515,00 zł.

W strukturze wydatków na poszczególne działy zaplanowano następujące kwoty:

 • Oświata i wychowanie wraz z Edukacyjną opieką wychowawczą – 28.273.351,15 zł, co stanowi 37,73 % planowanych wydatków ogółem,
 • Pomoc społeczna, Rodzina oraz pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej – 19.324.945,00 zł, tj. 25,79 % planowanych wydatków ogółem,
 • Administracja publiczna – 8.261.540,00 zł  , tj. 11,03% planowanych wydatków ogółem,
 • Transport i łączność – 6.755.828,00 zł tj. 9,02% planowanych wydatków ogółem,
 • Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa – 4.272.285,00 zł, tj. 5,7%  planowanych wydatków ogółem,
 • Ochrona zdrowia – 3.304.009,00 zł tj. 4,41% planowanych wydatków ogółem,
 • Pozostałe działy - Rolnictwo i łowiectwo, Leśnictwo, Gospodarka mieszkaniowa, Działalność usługowa, Obrona narodowa, Wymiar sprawiedliwości, Obsługa długu publicznego, Różne rozliczenia, Gospodarka komunalna, Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, Kultura fizyczna – 4.737.401,23 zł.

Po wystąpieniu Starosty Skarbnik Edyta Fedorowicz przedstawiła pozytywną opinię projektu budżetu jaką wydała Regionalna Izba Obrachunkowa, a po niej pozytywne opinie komisji Rady Powiatu przedstawili ich przewodniczący:  Oświaty i Kultury - Krzysztof Waśkowski, Współpracy, Promocji, Zdrowia i Polityki Społecznej - Klaudiusz Stusiński, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Transportu – Piotr Markowski oraz Komisji  Budżetu i Mienia Komunalnego - Krystyna Penczonek.

Poddany pod głosowanie projekt uchwały budżetowej Powiatu Żyrardowskiego na rok 2018 radni przyjęli 13 głosami za przy 3 głosach przeciwnych. Po głosowaniu Starosta Wojciech Szustakiewicz podziękował radnym za przyjęcie budżetu, a Skarbnik Edycie Fedorowicz, pracownikom Wydziału Finansowo-Księgowego oraz członkom Zarządu Powiatu za  pracę przy jego konstrukcji.

W kolejnym punkcie porządku radni podjęli uchwałę w sprawie załatwienia skargi na Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żyrardowie. Opinię w tej sprawie przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Skibińska. Radni przychylili się do stanowiska Komisji uznając skargę w kwestii nieudzielenia dofinansowania pobytu skarżącej na turnusie rehabilitacyjnym   za niezasadną.

Projekt następnej uchwały dotyczył wyrażenia zgody na zawarcie Aneksu Nr 3 do Umowy Partnerskiej w sprawie wspólnej realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa Systemu Ostrzegania i Alarmowania na terenie Powiatu Żyrardowskiego”. Projekt uchwały, który przedstawiła  odpowiedzialna za sprawy Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Karolina Kubaszewska, dotyczył zmiany harmonogramu realizacji i finansowania  Projektu. Z uwagi na względy techniczne i niemożliwość zakończenia realizacji zadania, dokonania odbioru  końcowego i rozliczenia Projektu z MJWPU w bieżącym roku, aneksowano umowę o dofinansowanie z MJWPU  do dnia 30 września 2018 r.

Ostatnie dwie uchwały dotyczyły zatwierdzenia planów pracy na 2018 rok Rady Powiatu Żyrardowskiego oraz komisji stałych Rady Powiatu. Proponowane projekty uchwał radni przyjęli jednogłośnie.

Podczas obrad toczyła się też żywa dyskusja dotycząca płac w jednostkach podległych Powiatowi.   Impulsem do dyskusji było wystąpienie radnego Mariana Czyżewskiego, który poddał krytyce dysproporcje w zarobkach pracowników jednostek Powiatu, przytaczając przykład Powiatowego Urzędu Pracy. W kwestii płac głos zabierali także inni radni – m.in. Genowefa Milczarek, Grzegorz Obłękowski i Grzegorz Kłosowski. Owocem tej dyskusji było przyjęcie przez radnych stanowiska zobowiązującego Komisję Rewizyjną do przeprowadzenia analizy zarobków pracowników jednostek podległych Powiatowi.

Na zakończenie obrad, ostatniej w 2017 roku Sesji Rady Powiatu, Przewodniczący Daniel Suchecki i Starosta Wojciech Szustakiewicz złożyli obecnym na obradach życzenia noworoczne.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

UWAGA !!! WAŻNE !!!

Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszła w życie nowa ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566). Zgodnie z jej przepisami, zadania statutowe i kompetencje Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie są realizowane przez nowoutworzony podmiot o nazwie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W związku  z powyższym, wszelką korespondencję prosimy kierować na adres:

Państwowe Gopsodarstwo Wodne Wody Polskie

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

ul. Grzybowska 80/82

00-844 Warszawa

Wszelka korspondencja w sprawach dotyczących gospodarowania wodami od dnia 08.01.2018 r. nie będzie odbierana przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie.

 

Informujemy, że na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 239/17 z dnia 04 grudnia 2017 roku Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie od dnia 1 stycznia 2018 roku jest w stanie likwidacji. Planowane zakończenie likwidacji jednostki wyznaczono na dzień 30 czerwca 2018 roku.

 • -

Brązowa tarcza w Rankingu Perspektyw dla Technikum w Zespole Szkół nr 3 w Wiskitkach 

Technikum Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach jest wyróżnione Brązową Tarczą i znalazło się na 26 miejscu wśród najlepszych techników województwa mazowieckiego i na 214 miejscu wśród 300 najlepszych techników w Polsce oraz na 182 miejscu w rankingu maturalnym techników „Perspektyw”.

Zdobycie miejsca w czołówce ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018 jest dla powiatowej szkoły zasłużonym powodem do dumy. Świadczy to o dobrej atmosferze w szkole, tworzonej wspólnie przez znakomitą kadrę, ambitnych uczniów, a także władze samorządowe dbające o placówkę. Sukces to efekt nie tylko mądrej pracy, ale przede wszystkim determinacji i konsekwencji prowadzenia działań skierowanych na promocję szkoły i szkolnictwa zawodowego. To dbałość o jakość i wysokie standardy edukacji w powiecie żyrardowskim. Starosta Wojciech Szustakiewicz gratulując sukcesu przekazuje podziękowania uczniom, nauczycielom, rodzicom, wszystkim pracownikom i oczywiście dyrektor Joanny Wiśniewskiej.

Zgodnie z przyjętym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy zasadami Zespół Szkół Nr 3 w Wiskitkach ma prawo używać w 2018 roku honorowego tytułu „Brązowej” Szkoły 2018 i związanego z tym graficznego znaku jakości.

Jak przyznawane są  złote, srebrne i brązowe tarcze dla techników?

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 1744 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2017 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, b. rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2018 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

 

 • -

„Bezpieczne ferie 2018”

12 stycznia na terenie całego Mazowsza rozpoczęły się działania „Bezpieczne ferie 2018” i będą trwały aż do 28 stycznia. Przez cały ten okres żyrardowscy policjanci będą dbać o bezpieczeństwo szczególnie najmłodszych mieszkańców na terenie całego powiatu.

Dla wszystkich policjantów bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas spędzania ferii zimowych jest niezwykle ważne. Żyrardowscy funkcjonariusze już przed rozpoczęciem ferii uświadamiali mieszkańców powiatu o zagrożeniach, które mogą wystąpić w okresie zimowym. Ponadto zostały też przeprowadzone prelekcje w szkołach i innych placówkach mające na celu uzmysłowienie najmłodszym jak bezpiecznie spędzić nadchodzące ferie podczas wymarzonego wypoczynku. W trakcie tych spotkań w szkołach i przedszkolach dzieci dowiedziały się jak ustrzec się przed niebezpieczeństwami podczas zabaw na zamarzniętych zbiornikach wodnych jak i w innych nieznanych im miejscach. Dodatkowo nasze pociechy uzyskały również wiedzę jak radzić sobie z silnymi mrozami, jak bezpiecznie bawić się oraz wskazane zostały objawy i sposoby pomocy osobom które zatruły się czadem. Na zakończenie przypomniane zostały numery alarmowe, a wszystko po to, by dzieci wypoczęły podczas ferii i całe i zdrowe wróciły do szkoły.

 Pamiętajmy, że czas ferii zimowych to nie tylko sezon wypoczynku dzieci na zimowiskach, ale również pora zwiększonego natężenia ruchu drogowego. Zadbajmy o to by maluchy całe i zdrowe dotarły na zimowy wypoczynek, jak również wróciły z niego. Zatem, organizatorzy, opiekunowie lub rodzice wyjazdu na zimowisko mogą poprosić policjantów o skontrolowanie przewoźnika, przewożącego nasze dzieci na ferie. Należy wskazać miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru po czym policjanci sprawdzą stan trzeźwości kierowcy jak również stan techniczny pojazdu. Przede wszystkim to my dorośli zadbajmy o to by dzieci mogły czuć się bezpiecznie.

Organizacja miejsc kontroli autokarów na terenie KPP Żyrardów:

Żyrardów ul. Nowy Świat  k/supermarketu "LIDL". 

Tel. 046-858 21 40 – dyżurny

046 - 858 22 00

046 - 858 21 00

st. sierż. Emilia Wielorańska

 • -

Zarządzenie kryzysowe i fitness w liceum

Powiatowe szkoły solidnie przygotowują się do roku szkolnego 2018/2019. Tym razem nowości w ofercie edukacyjnej ogłosił Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, czyli popularny „Włókiennik”. Nowe propozycje dla gimnazjalistów możliwe są dzięki współpracy szkoły z Uczelnią Techniczno-Handlową w Warszawie oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Badania przeprowadzone przez UTH im. H. Chodkowskiej wykazały znaczne braki w przygotowaniu kadr do pracy w zawodzie specjalisty zarządzania kryzysowego. Tu otwiera się szansa dla przyszłych licealistów, którzy wybiorą Zespół Szkół Nr 2. Na poziomie szkoły średniej kształcenie w zakresie zarządzania kryzysowego jest unikatowe. Niewiele szkół w kraju wprowadza do oferty taką innowację. Uczniowie w całym trzyletnim cyklu edukacyjnym będą mieli 90 godzin dodatkowych zajęć z bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych, zarządzania i planowania kryzysowego. Dodatkowo przewidziane są wyjazdy edukacyjne na uczelnie wyższe oraz do Rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Z prelekcjami będą przyjeżdżali także pracownicy naukowi UTH.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się klasa instruktorów fitness. To także propozycja dla gimnazjalistów, którzy zechcą kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym żyrardowskiego „Włókiennika”. W ramach tej innowacji uczniowie otrzymują dodatkowych 90 godzin edukacji zdrowotnej i zajęć wychowania fizycznego ze specjalizacji fitness. Szkoła zakupi także dodatkowy sprzęt fitness. Smaku dodaje fakt, że program będzie realizowany we współpracy z Centrum Dietetycznym Nature House w Żyrardowie, a część prelekcji odbędzie się podczas wyjazdów edukacyjnych do SGGW w Warszawie.

Już dziś warto pomyśleć o dalszej swojej edukacji, a oferta Zespołu Szkół Nr 2 to kolejna atrakcyjna propozycja dla gimnazjalistów. 

 • -

Zaproszenie na wykład

Muzeum Mazowsza Zachodniego zaprasza na wykład dr. Pawła Fijałkowskiego pt. "Historia ewangelików w Polsce środkowej w XVIII-XX w.", który odbędzie się w dniu 1 lutego w siedzibie Muzeum przy ul. K. Dittricha 1 w Żyrardowie.

 • -

Rząd wspiera kwotą 200 tys. zł budowę boiska w Puszczy Mariańskiej

Zakończył się pierwszy etap budowy boiska sportowego przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej. Przed technologiczną przerwą zimową wykonano większość prac ziemnych polegających na wyrównaniu terenu, odprowadzeniu wody i przygotowaniu niecki płyty głównej boiska. Tuż przed rozpoczęciem wiosennych prac dobrą wiadomość Staroście Wojciechowi Szustakiewiczowi przekazał Minister Maciej Małecki. Sejm RP przyjął poprawkę do budżetu na rok 2018, dzięki której inwestycja w Puszczy Mariańskiej otrzyma 200.000 zł.

Sejm, zanim 11 stycznia uchwalił ustawę budżetową, przyjął ponad 400 poprawek zgłoszonych wcześniej przez komisje sejmowe. W poprawce nr 369 przegłosowanej podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych już 1 grudnia 2017 r. znalazła się pozycja zgłoszona przez ministra Macieja Małeckiego polegająca na zwiększeniu wydatków w części 85/14 – Województwo Mazowieckie  rezerwy ogólnej i celowej (rozdz. 75818) z zapisem „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej (200 tys. zł)”. Teraz, kiedy budżet przyjął także Senat, ustawa czeka tylko na podpis Prezydenta RP. W każdym razie, pieniądze te są zarezerwowane tylko i wyłącznie na inwestycję prowadzoną przez Powiat Żyrardowski. „Cieszę się, że udało się zapisać w budżecie państwa pieniądze na wsparcie budowy boiska przy LO w Puszczy Mariańskiej. To boisko jest bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że wkrótce dzieci i młodzież z LO im. Cz. Tańskiego będą miały lepsze warunki do nauki i uprawiania sportu. Ziemia Żyrardowska jest bardzo ważna w mojej pracy poselskiej, a dzięki zaangażowaniu Dyrektora Adama Lemiesza ze Starostwa, Dyrektor Urszuli Matusiak i społeczności LO w Puszczy Mariańskiej udało nam się zrealizować kilka dobrych projektów” – mówi Minister Maciej Małecki. Przypomnijmy, że puszczańskie liceum w zeszłym roku rozpoczęło współpracę ze spółką Skarbu Państwa Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Pod patronatem firmy powstała klasa stewardess i obsługi ruchu naziemnego. Szkoła była współorganizatorem niezwykle oryginalnej wystawy w „88 lat dookoła świata. Historia PLL LOT” eksponowanej w Muzeum Mazowsza Zachodniego, organizatorem Pikniku Lotniczego. Teraz trwają przygotowania do wystawy w Sejmie poświęconej patronowi szkoły Czesławowi Tańskiemu. Zadowolenia z dofinansowania nie kryje Starosta Wojciech Szustakiewicz – To ważne, że aktywność naszego samorządu w tworzeniu atrakcyjnej oferty edukacyjnej i budowaniu nowoczesnej infrastruktury sportowej została dostrzeżona i doceniona. Nie sposób w tym miejscu nie zauważyć kreatywności w zarządzaniu Liceum – podsumowuje Starosta Żyrardowski.

Wkrótce odbędzie się spotkanie u Ministra Macieja Małeckiego z przedstawicielem Wojewody oraz Starostą Wojciechem Szustakiewiczem, Skarbnik Edytą Fedorowicz oraz Dyrektorem Wydziału Oświaty Adamem Lemieszem. Omówione będą formalne kwestia uruchomienia procedury wykorzystania zapisanej w budżecie rezerwy.

 • -

Akademickie Targi Edukacyjne w Żyrardowie

Powiat Żyrardowski wspólnie ze Społeczną Akademią Nauk w Łodzi przygotowuje specjalnie dla tegorocznych maturzystów Akademickie Targi Edukacyjne. Impreza ta znana jest już w min. w Łodzi, Sieradzu i Skierniewicach. W tym roku przedstawiciele wyższych uczelni zaprezentują ofertę także w Żyrardowie. Organizatorzy zapraszają do udziału w Targach nie tylko abiturientów. Mile widziani są uczniowie klas drugich liceów oraz trzecich techników. Oferty edukacyjne zaprezentuje kilkanaście uczelni wyższych z całej Polski.

Akademickie Targi Edukacyjne w Żyrardowie odbędą się 14 lutego 2018 roku w hali sportowej ZSP nr 1 przy ul. Bohaterów Warszawy 4 w godzinach od 11.00 do 13.30. Wydarzenie objął honorowym patronatem Starosta Żyrardowski Wojciech Szustakiewicz.  

Uczelnie lub inne instytucje chcące dołączyć do wydarzenia mogą się kontaktować pod nr tel. 690 268 622 lub mailowo: akademickietargi@gmail.com

 • -

XXXVI Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego

W dniu 29 stycznia 2018 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbyła się XXXVI Sesja Rady Powiatu Żyrardowskiego. Sesję prowadził Przewodniczący Rady Daniel Suchecki. W porządku obrad, skromnej w swym zakresie sesji znalazła się jedna uchwała, a w części sprawozdawczej radni zapoznali się z informacjami dotyczącymi wynagrodzeń nauczycieli i pracy Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa.

Projekt jedynej uchwały procedowanej podczas ostatniej sesji przedstawił Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Adam Lemiesz. Uchwała w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, których organem rejestrującym jest Powiat Żyrardowski oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania była uchwałą, która de facto korygowała podobną uchwałę podjętą na poprzedniej sesji w dniu 28 grudnia 2017 r. Wprowadzenie zmian w powziętej wcześniej uchwale zasugerowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Płocku i dotyczyło usunięcia pewnych zbędnych zapisów oraz potrzeby uszczegółowienia innych. Przed podjęciem uchwały pozytywną opinię Komisji Oświaty i Kultury przedstawił jej Przewodniczący Krzysztof Waśkowski. Radni projekt uchwały przyjęli jednogłośnie.

W drugiej części, sprawozdawczej radni zapoznali się z informacją dotyczącą średnich miesięcznych wynagrodzeń nauczycieli w 2017 roku. Jak wynika z danych zawartych w informacji, średnie miesięczne uposażenia pedagogów w placówkach oświatowych podległych Powiatowi Żyrardowskiemu wynoszą – 2752,92 zł w przypadku nauczycieli stażystów, 3055,74 - nauczycieli kontraktowych, 3964,20 zł - nauczycieli mianowanych i 5065,37 - nauczycieli dyplomowanych.

Na zakończenie merytorycznej części obrad sprawozdanie z prac Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2017 rok przedstawił jej Przewodniczący – Starosta Wojciech Szustakiewicz. (Pełne sprawozdanie publikujemy poniżej w pliku PDF.)

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Finansowe wsparcie samorządu Województwa Mazowieckiego na budowę drogi Szymanów – Aleksandrów.

W dniu 2 lutego w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego w Płocku, starostowie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski podpisali umowę na dofinansowanie przez samorząd Województwa Mazowieckiego projektu pod nazwą „Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność inwestycyjną w Powiecie Sochaczewskim Gmina Teresin i Powiecie Żyrardowskim Gmina Wiskitki - etap III”, który dotyczy rozbudowy drogi powiatowej Nr 3837W Szymanów – Aleksandrów.  Długość odcinka drogi wynosi 3,350 km, z czego w granicach powiatu żyrardowskiego 2,003 km.  Kwota wsparcia dla inwestycji wynosi 4199586,82 zł i stanowi 60% całkowitej wartości inwestycji. Wsparcie na przebudowę drogi 3837W będącej w granicach gminy Teresin otrzymał także Powiat Sochaczewski.

Dzięki wsparciu Województwa Mazowieckiego droga nr 3837W, która jest newralgicznym szlakiem skracającym połączenie DK 92 z DK 50 w kierunku  południowym, z Autostradą A2 i w perspektywie z układem komunikacyjnym planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego, z drogi klasy Z, o szerokości 6.0m, nie posiadającej chodnika, ścieżki rowerowej, kanalizacji deszczowej, gdzie odwodnienie odbywa się powierzchniowo przez spadki do przydrożnych rowów, stanie się drogą o planowanej nośności min. KR3, z jezdnią o szerokości 7,0 m, z ciągiem  pieszo-rowerowym o szerokości 2,60 m, o umocnionych poboczach z kruszywa łamanego o szerokości  1,25 m, z zatokami autobusowymi i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego, oznakowaniem pionowym i poziomym.

W ramach programu „Mazowiecki instrument wsparcia dróg lokalnych o istotnym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu”, samorząd Województwa Mazowieckiego dofinansował łącznie 36 projektów, na kwotę ponad 100 milionów złotych. Dziś, oprócz Powiatu Żyrardowskiego umowę o wsparcie na modernizację dróg podpisali także starostowie powiatów: Płockiego (wsparcie w wysokości 4,2 mln zł), Sochaczewski – 3,2 mln zł, Sierpecki – 1,8 mln zł i Gostyniński – 1,3 mln zł.

W imieniu samorządu Województwa Mazowieckiego umowy podpisywał Marszałek Adam Struzik.

 • -
  fot. Marcin Odolczyk
 • -
  fot. Marcin Odolczyk
 • -
  fot. Marcin Odolczyk
 • -
  fot. Marcin Odolczyk
 • -
  fot. Marcin Odolczyk
 • -
  fot. Marcin Odolczyk

Dodatkowe pieniądze na boisko Puszczy

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w dniu 30 stycznia odbyło się spotkanie Ministra Macieja Małeckiego z Tomaszem Szlązakiem Dyrektorem Biura Rozwoju i Inwestycji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Starostą Wojciechem Szustakiewiczem i Dyrektorem Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa Adamem Lemieszem. Omówione były formalne kwestie uruchomienia procedury wykorzystania zapisanej w budżecie państwa na rok 2018 rezerwy w kwocie 200.000 zł przeznaczonej na budowę boiska przy Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej.

Przypomnijmy, że Sejm 11 stycznia uchwalił ustawę budżetową uwzględniającą poprawkę nr 369 zgłoszoną przez ministra Macieja Małeckiego polegająca na zwiększeniu wydatków w części 85/14 – województwo mazowieckie  rezerwy ogólnej i celowej (rozdz. 75818) z zapisem „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej (200 tys. zł)”. Wsparcie to odciąży budżet powiatu żyrardowskiego, tym bardziej, że w tym roku rozpocznie się budowa kolejnego boiska wielofunkcyjnego, tym razem przy Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół w Mszczonowie. Uruchomienie rezerwy będzie sformalizowane wnioskiem do Wojewody Mazowieckiego, a obsługą i rozliczeniem zajmie się Biuro Rozwoju i Inwestycji Urzędu Wojewódzkiego.

Zgodnie  harmonogramem prac zakończenie budowy boiska w Puszczy Mariańskiej przewidziane jest na listopad 2018 r. Natomiast procedura przetargowa na budowę obiektu sportowego w Mszczonowie rozpocznie się w lutym.

 • -

Premiera Teatru "Pinokio"

W dniu 5 lutego odbyła się kolejna premiera Teatru Pinokio z Młodzieżowego Domu Kultury. Młodzi artyści wcielili się w ulubione postaci bajkowe, wystąpiły Królewna Śnieżka, Kot w butach, Baba Jaga, Sierotka Marysia, Krasnoludek, Królowa, Królewicz, zły Ochmistrz, Czerwony Kapturek i Babunia Milunia. Wśród tych postaci pojawił się współczesny chłopiec Janek, który podjął się odnalezienia Królowej wypędzonej  przez złego Ochmistrza-Czarownika z Królestwa Bajki. Historia zakończyła się szczęśliwie. Całość reżyserowała Hanna Fibich, oprawę muzyczną przygotowała Grażyna Beliniak.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Strażackie OSCARY Dwanaście kategorii w Ogólnopolskim Konkursie FLORIANY 2018

FLORIANY to Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów zorganizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz redakcję miesięcznika "Strażak".

Skierowany jest do ochotniczych straży pożarnych, samorządów i lokalnych społeczności. Ma dwa podstawowe cele: promowanie i nagradzanie najlepszych inicjatyw społecznych, których efekty wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także rozwój i integrację środowisk wokół wspólnych inicjatyw.

Podczas Konkursu nagradzane są projekty w dwóch grupach – realizowane przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie oraz wspólnie z partnerami (samorządami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi instytucjami, pracodawcami oraz innymi podmiotami).

Kapituła konkursowa nominuje do nagrody głównej najlepsze projekty spośród nadesłanych inicjatyw, a następnie podczas Gali Finałowej ogłasza zwycięzców w każdej z kategorii. Zwycięzcy otrzymują prestiżową statuetkę oraz atrakcyjne nagrody.

W tegorocznej, drugiej już edycji w kapitule zasiadają: Waldemar Pawlak, Jurek Owsiak, Czesław Lang, Grzegorz Molewski, prof. Artur Krajewski, gen. brygadier w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz, Andrzej Malinowski, Władysław Tabasz, Dorota Pardecka (szczegóły: www.floriany.pl zakładka: KONKURS/KAPITUŁA)

W konkursie zdefiniowano kategorie, które pokazują szeroki wachlarz obszarów aktywności OSP oraz złożoność życia każdej społeczności. Kategoria specjalna "Ratujemy i Uczymy Ratować" jest częścią programu edukacyjnego dla szkół podstawowych realizowanego w partnerstwie przez Fundację WOŚP i Związek OSP RP.

Poznajcie dwanaście kategorii, w ramach których będą oceniane inicjatywy zgłoszone do II edycji Konkursu FLORIANY:

 1. Infrastruktura

OSP samodzielnie lub we współpracy z samorządami, lokalnymi organizacjami oraz różnymi instytucjami podejmują inicjatywy związane z poprawą i rozwijaniem lokalnej infrastruktury, np.: tworzeniu atrakcyjnych i bezpiecznych placów zabaw, remontują świetlice wiejskie, które są ośrodkami integracji i życia kulturalno-społecznego wspólnoty, Również remiza strażacka bywa ważnym elementem lokalnej infrastruktury, bowiem często jej część zostaje oddana mieszkańcom do różnych celów i rozwijania aktywności.

 1. Bezpieczeństwo

Poprawa bezpieczeństwa i eliminowanie zagrożeń to podstawowy i bardzo szeroki zakres działań OSP. Potrafią w bardzo pomysłowy sposób edukować w prewencji nie tylko przeciwpożarowej, namawiają do instalowania czujników czadu, noszenia odblasków, uczą prawidłowej ewakuacji w sytuacjach zagrożenia życia. Często wiedza, jaką przekazują dzieciom podczas pokazów ratowniczych pozwala uniknąć zagrożenia, bo dziecko ostrzega rodziców – "Mamo, tato, a w szkole strażak mówił, że tak nie wolno."

 1. Ochrona środowiska i ekologia

Strażacy ochotnicy, mieszkańcy małych miejscowości i wsi, żyją blisko natury i dbają o otaczające ich środowisko. Angażują się między innymi w akcje oczyszczania lasów, rzek i stawów, dbają o czystość swoich miejscowości, edukują na temat prawidłowego i bezpiecznego palenia w domowych piecach, podejmują szereg ciekawych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska.

 1. Estetyka przestrzeni publicznej

Estetyka publicznej przestrzeni ma ogromne znaczenie dla jakości życia i kształcenia wrażliwości estetycznej. Strażacy bardzo często upiększają swoje miejscowości tworząc atrakcyjne miejsca rekreacji i odpoczynku dla mieszkańców. Za przykład tego typu działań może posłużyć społeczne budowanie altan, skwerów, sadzenie drzewek i kwiatów, pielęgnacja publicznych klombów i parków a także kolorystyczne odświeżanie ulicznych hydrantów czy czytelne ujednolicanie tablic z nazwami ulic i numerami domów, które ładniej się prezentują i jednocześnie są bardzo pomocne podczas akcji ratunkowych, w których liczy się czas dotarcia pod właściwy adres i szybkość działania.

 1. Edukacja

W tej sferze OSP prowadzą intensywne działania prospołeczne w bardzo wielu obszarach. Uczą wszystkich członków wspólnoty, od najmłodszych po seniorów, prawidłowych zachowań w przypadku zaistnienia niebezpiecznych dla życia sytuacji, prowadzą szkolenia prewencyjne pokazując jak unikać zagrożeń, uczą i inspirują do pielęgnowania lokalnych tradycji oraz historii, objaśniają jak dbać o środowisko naturalne – pokazują jak być lepszym człowiekiem.

 1. Sport, rekreacja i turystyka

Strażacy ochotnicy, którzy sami muszą regularnie dbać o własną kondycję fizyczną, uczestniczą w licznych wydarzeniach sportowych i równie intensywnie angażują się w promocję zdrowego stylu życia. Organizują drużyny i imprezy sportowe dla lokalnej społeczności, aranżują lub współtworzą plenerowe miejsca spotkań, odpoczynku i rekreacji dla swojej społeczności, w których organizowane są pikniki czy wspólne grille. Angażują się – czynnie i pozyskując finansowanie – w budowę wiejskich boisk, tworzenie i rozwijanie ścieżek rowerowych i dla biegaczy, miejsc przeznaczonych do treningów jak siłownie plenerowe, szlaków turystycznych.

 1. Kultura i tradycja

Kategoria ta, silnie powiązana z obszarem edukacji, jest gruntem, na którym OSP realizują bardzo liczne projekty, np. organizują i współtworzą lokalne muzea, izby pamięci przy remizach uwieczniające lokalną historię, podejmują inicjatywy czczące jej bohaterów, przygotowują czasowe wystawy starych fotografii, dzięki którym mieszkańcy dowiadują się jak wyglądały ich miejscowości w przeszłości i jak żyli ich przodkowie. Strażacy tworzą także kółka zainteresowań dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych, zespoły pieśni i tańca, teatry wiejskie, kabarety i zespoły muzyczne, wśród których najbardziej znane są orkiestry OSP. Uczestniczą też w realizacji takich inicjatyw jak zyskujący na popularności projekt "Kino za Rogiem", którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Grzegorz Molewski zasiadający w Kapitule Konkursu FLORIANY.

 1. Aktywizowanie seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna

Aktywizacja najstarszego pokolenia i inicjowanie współpracy międzypokoleniowej buduje wspólnotę, uczy szacunku dla osób starszych i jednocześnie, inspiruje młodych do pielęgnowania swoich korzeni oraz lokalnych tradycji. Jedną z form społecznej aktywności OSP jest właśnie dbałość o seniorów, a zwłaszcza o osoby samotne, które mieszkają same lub przebywają w domach opieki. Strażacy ochotnicy inicjują wspólne projekty dla seniorów i młodzieży, organizują lub współorganizują pomoc dla osób starszych angażując do tego także Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, udostępniają seniorom świetlice w remizach do wspólnego spędzania czasu, organizują dla nich wieczorki, wystawy zdjęć z prywatnych kolekcji, itp.

Integracja społeczna jest wielką wartością, która buduje siłę społeczności i dzięki której możliwa jest realizacja wielu przedsięwzięć mających na celu poprawę jakości życia wspólnoty. Strażacy ochotnicy zazwyczaj są inicjatorami, organizatorami i współorganizatorami wydarzeń – festynów, pikników, które w radosnej atmosferze umacniają społeczne więzi. Są to również idealne okazje dla OSP do prowadzenia pokazów bezpieczeństwa, nauki udzielania pierwszej pomocy jak również aktywizowania mieszkańców do sportowej rywalizacji. Nierzadko strażacy organizują przy remizach świetlice środowiskowe z bardzo atrakcyjnym programem rekreacyjno-edukacyjnym dla dzieci.

 1. Innowacje oraz integracja cyfrowa

Ochotnicze Straże Pożarne, idąc z duchem czasu i rozwojem nowych technologii, intensywnie działają na rzecz powszechnego i bezpiecznego zarazem włączenia swoich społeczności do sieci, rozwijania biegłości w posługiwaniu się komputerami. W świetlicach remiz strażackich powstają publicznie dostępne sale wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy podłączony do szybkiego Internetu. Często to tutaj dzieci uczą się obsługi komputera i korzystania z Internetu.

 1. Współpraca zagraniczna

Ochotnicze Straże Pożarne tradycyjnie już współpracują na szeroką skalę ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami z różnych państw – sąsiednich jak i tych odległych. Organizowane są wymiany młodzieży, imprezy integracyjne oraz wspólne międzynarodowe przedsięwzięcia polegające na pozyskiwaniu profesjonalnego sprzętu, samochodów i wyposażenia.

 1. Najbardziej zaangażowany społecznie pracodawca

Jest to kategoria szczególna Konkursu FLORIANY, za której pośrednictwem strażacy ochotnicy mają możliwość podziękować przedsiębiorcom i pracodawcom działającym na terenie gminy, powiatu, województwa za wspomaganie społecznie pożytecznych inicjatyw, których efektem jest poprawa warunków życia społeczności, czyli ich wkład w rozwój odpowiedzialnego społecznie biznesu.

 1. Kategoria specjalna "Ratujemy i Uczymy Ratować"

Kategoria specjalna "Ratujemy i Uczymy Ratować" skierowana do strażaków ochotników, jest częścią programu edukacyjnego dla szkół podstawowych o tej samej nazwie realizowanego w partnerstwie przez Fundację WOŚP i Związek OSP RP. Jednostki OSP najaktywniej działające w ramach Programu "RUR" zostaną nagrodzone przez prezesa Fundacji WOŚP i członka Kapituły Konkursu Jurka Owsiaka podczas ceremonii wręczenia FLORIANÓW 4 maja 2018 roku.

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie FLORIANY najbardziej aktywne społecznie Ochotnicze Straże Pożarne, samorządy, organizacje pozarządowe i lokalnych pracodawców.

 

Zgłoszenia można nadsyłać do północy 28 lutego 2018 roku (decyduje data stempla pocztowego).

 

W pierwszej edycji FLORIANÓW wpłynęło 375 projektów ze wszystkich województw. Spośród nich Kapituła Konkursu nominowała do nagrody FLORIANY 2017 w poszczególnych kategoriach aż 57 inicjatyw i wyłoniła spośród nich zwycięzców. Podczas Gali Finałowej Kapituła Konkursu przyznała 21 statuetek.

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie przez Ochotniczą Straż Pożarną lub zespół projektowy formularza zgłoszeniowego i opisu zrealizowanego projektu zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie www.floriany.pl. Kolejnym krokiem jest przesłanie dokumentacji konkursowej w terminie do końca lutego 2018 r. na adres: Miesięcznik "Strażak", ul. Oboźna 1, 00-340 Warszawa z dopiskiem: "FLORIANY".

Wszelkie szczegóły, bieżące informacje, regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe do pobrania znajdują się na stronie www.floriany.pl w zakładce KONKURS.

 • -

Tragedia na drodze

W czwartek 8 lutego w wypadku samochodowym w Walerianach zginęła uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej. Pozostała czwórka uczniów zostało poszkodowanych, dwoje z nich nadal przebywa w szpitalu. Jesteśmy wstrząśnięci. Przeżywamy ogromny ból i smutek. Łączymy się w modlitwie, myślach i słowach wsparcia.

Dla społeczności szkoły jest to wyjątkowo traumatyczne przeżycie. Dyrektor szkoły jest w stałym kontakcie z rodzinami uczniów biorących udział w tym tragicznym wypadku. Dyrekcja, nauczyciele i wszyscy pracownicy puszczańskiego Liceum udzielają wszelkiego możliwego wsparcia wszystkim uczniom. Dziś w szkole nie odbywają się regularne lekcje. Przeprowadzane są zajęcia z psychologiem.

W związku z zaistniałą sytuacją w stan gotowości postawiona została Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Żyrardowie. Dyrektor Poradni w razie potrzeby zorganizuje uczniom dodatkowe wsparcie psychologiczne.

Starosta Żyrardowski  Wojciech Szustakiewicz

 • -

Otwórz się na karierę, czyli Akademickie Targi Edukacyjne w Żyrardowie

Pierwszy raz w Żyrardowie odbędą się 14 lutego 2018 r. Akademickie Targi Edukacyjne. Wydarzenie adresowane jest głównie do młodych ludzi, którzy w tym roku staną przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Organizatorzy zapraszają także rodziców i nauczycieli. Targi to swoista giełda edukacji, podczas której ofertę zaprezentują uczelnie publiczne i niepubliczne oraz instytucje pośredniczące w doradztwie szkolnym i zawodowym.

W tym roku odbędzie się w Polsce 17 Akademickich Targów Edukacyjnych, w niektórych miastach już po raz ósmy. Bierze w nich udział w sumie ponad 30 uczelni wyższych, a ofertę edukacyjną pozna 10 tysięcy młodych osób. Te liczby w tym roku tworzyć będzie także Żyrardów. Dzięki tej inicjatywie dajemy młodemu człowiekowi szansę do zapoznania się z ofertami placówek edukacyjnych różnych poziomów, rozwiania ewentualnych wątpliwości, co do wybranego kierunku, a nawet znalezienia pomysłu na swoją przyszłość. Przedstawicielom szkół i uczelni dajemy możliwość bezpośredniej prezentacji oferty edukacyjnej potencjalnym studentom i słuchaczom, nawiązania kontaktów z innymi placówkami oraz instytucjami pokrewnymi, które pomogą w sposób znaczący podnieść atrakcyjność i prestiż szkoły – mówi Mariusz Glinkowski, inicjator Akademickich Targów Edukacyjnych oraz dyrektor Wydziału Zamiejscowego Społecznej Akademii Nauk w Zduńskiej Woli i Sieradzu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Uczelnia jest partnerem w organizacji Akademickich Targów Edukacyjnych.

Wcześniej, bo 14 grudnia 2017 roku kilka uczelni gościło już w dwóch powiatowych szkołach – Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej i Zespole Szkół Nr 2 w Żyrardowie - podczas Akademickich Spotkań. Targi Edukacyjne są kontynuacją tego wydarzenia. Wiem, że prezentacje te spodobały się naszym uczniom. Postanowiliśmy zatem, że wspólnie ze Społeczną Akademią Nauk zorganizujemy wydarzenie dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu – podsumował starosta Wojciech Szustakiewicz.

Wszystkich zainteresowanych poznaniem oferty edukacyjnej uczelni wyższych i szkół policealnych zapraszamy 14 lutego w godz. 11.00-13.30 do Hali Sportowej Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Bohaterów Warszawy 4.  

 • -

Karnawałowe atrakcje w Klubie Myszki Miki

To była bardzo ciekawa końcówka okresu karnawałowego. 8 lutego została zorganizowana impreza dla dzieci z Klubu Myszki Miki działającym w Młodzieżowym Domu Kultury. Zabawy, tańce, przebierańce bardzo spodobały się maluchom. Następnego dnia do placówki zawitał Teatr Lalki i Aktora "Psikus" z przedstawieniem pt. "Czemu Marta jest uparta". Było dużo śmiechu, śpiewów i dobrej zabawy.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim

W czwartek, 8 lutego w Zespole Szkół nr 2 im. K. Dittricha w Żyrardowie miało miejsce spotkanie podsumowujące projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - „Niezwykłe kobiety w Powstaniu Warszawskim”.

W spotkaniu wzięli udział między innymi - Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego - Grzegorz Dobrowolski, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Żyrardowskim - Adam Lemiesz, komendant hufca ZHP Żyrardów - Beata Marzęda Przybysz, a także Roksana Kulis Lemiesz reprezentująca Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Uczniowie zespołu szkół przygotowali krótkie scenki opowiadające o wspaniałych, młodych kobietach ryzykujących swoje życie i zdrowie, aby walczyć z okupantem o wolną Polskę. Inspirowali się między innymi książką Anny Herbich „Dziewczyny z Powstania”, w której autorka opisuje dramatyczne losy warszawianek, pochodzących często z różnych środowisk. Na koniec Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 Jolanta Walczak podziękowała wszystkim gościom za przybycie, swoim uczniom za zaangażowanie oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego za współpracę przy organizacji projektu.

 

 • -
 • -
 • -
 • -

Przypominamy o obowiązku wpłat na fundusze promocji produktów rolno-spożywczych

Na wniosek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informujemy, iż przedsiębiorcy rolni są zobowiązani do dokonywania wpłat na następujące fundusze promocji produktów rolno-spożywczych: fundusz promocji mleka, mięsa wieprzowego, mięsa wołowego, mięsa końskiego, mięsa owczego, mięsa drobiowego, ziarna zbóż i przetworów drobiowych, owoców i warzyw oraz promocji ryb. Formularze wpłat znajdują się pod adresem http://bip.kowr.gov.pl/fundusze-promocji/wplaty-na-fundusze-promocji/pliki-do-pobrania-wplaty.

Przedsiębiorcy i producenci, którzy dokonają wpłat na fundusze promocji, zobowiązani są do zarejestrowania się w Ewidencji Producentów prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biurach Powiatowych. Przed wpłatą na fundusze należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny pod adresem http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wszystkie-wnioski/ewidencja-producentow.html.

Fundusze promocji są skutecznym i efektywnym wsparciem dla producentów i przetwórców branży rolno-spożywczej. Dzięki środkom z funduszów przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w licznych targach krajowych i zagranicznych, przez co mogą zaprezentować jakość i konkurencyjność swoich produktów. Oprócz targów organizacje branżowe prowadzą działania promocyjne w zakresie spożycia polskich produktów oraz zwiększenia świadomości na temat jakości i zalet poszczególnych produktów spożywczych.

Dodać należy, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który został powołany na podstawie ustawy z dnia 10 lutego 2017 roku o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i rozpoczął działalność w dniu 1 września 2017 r. łączy część zadań Agencji Rynku Rolnego (ARR) oraz zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), które na mocy przytoczonej wyżej ustawy od 1 września 2017 roku przestały istnieć. Wprowadzenie zmian ma na celu zmniejszenie liczby instytucji, ograniczenie kosztów ich funkcjonowania oraz poprawę jakości obsługi beneficjentów i kontrahentów.

Do zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które zostały przeniesione z Agencji Nieruchomości Rolnych należy gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nowopowstała instytucja będzie gospodarować Zasobem na dotychczasowych zasadach. Do kompetencji nowopowstałej instytucji należy wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących prywatnego obrotu gruntami rolnymi (UKUR), udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich,  współpraca z samorządami w zakresie nieodpłatnego przekazywania gruntów.

KOWR sprawuje również nadzór właścicielski nad działalnością 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Dodatkowo, do zadań nowopowstałej instytucji KOWR należą następujące zadania: kontrola pisemnych umów, dopłaty do prywatnego przechowywania oraz interwencyjnych zakupów i sprzedaży produktów rolnych na poszczególnych rynkach, w tym masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa, handel zagraniczny, energia odnawialna w rolnictwie, wspieranie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych i żywnościowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, administrowanie potencjałem produkcyjnym winorośli i wina, monitoring rynku cukru, Fundusze Promocji, systemy jakości, wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym, realizacja programu dla szkół, wsparcie dla pszczelarzy, które do tej pory realizowała Agencja Rynku Rolnego.

Dotychczasowe zadania płatnicze Agencji Rynku Rolnego realizowane są teraz przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Od 1 września jest ona jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.kowr.gov.pl/

 • -

Powiat doceniony za program „Zadbaj o serce”

Powiat Żyrardowski złożył na początku stycznia wniosek w konkursie „Zdrowy Samorząd” w kategorii „Zdrowy Powiat”. Konkurs ten organizowany jest przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Program profilaktyczny „Zadbaj o serce i ciesz się życiem” realizowany w latach 2015-2017 dla mieszkańców powiatu żyrardowskiego zyskał uznanie Kapituły i zakwalifikował się do II etapu.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego, które w sposób najbardziej efektywny realizują – między innymi w ramach programów polityki zdrowotnej – zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń. Powiat żyrardowski doskonale wpisał się w ten konkurs, bowiem przeprowadzony program „Zadbaj o serce” dotyczył nie tylko promocji zdrowia, ale przede wszystkim obejmował profilaktykę chorób serca. Cała akacja poprzedzona była dogłębną analizą epidemiologiczną.

Do redakcji magazynu „Rynek Zdrowia” wpłynęło ponad 160 zgłoszeń z 60 samorządów. Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów. Jednym z tych samorządów jest właśnie Powiat Żyrardowski. Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu, jeden z projektów otrzyma także nagrodę czytelników RynekZdrowia.pl i PortalSamorzadowy.pl. O tym zdecydują czytelnicy. Dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na powiatowy projekt. Głosowanie potrwa do 1 marca (do godz. 12). Wystarczy jedno kliknięcie pod linkiem www.portalsamorzadowy.pl, ewentualnie informacji należy poszukać w serwisie portalsamorzadowy.pl

 • -
 • -
 • -

Nowy radiowóz w żyrardowskiej komendzie

Kilka dni temu flota samochodowa Komendy Powiatowej w Żyrardowie wzbogaciła się o nowy radiowóz. Został on zakupiony ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Nowy Volkswagen T6, trafi w ręce Wydziału Prewencji żyrardowskiej komendy. Na co dzień służbę w nim pełnić będą funkcjonariusze z ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Nowy VW T6 z dwulitrowym silnikiem benzynowym, ma moc 150 KM. W radiowozie zmieści się 7 osób- 5 policjantów i 2 zatrzymanych.

 • -
 • -

Sukcesy żyrardowskich plastyków

Kolejne sukcesy w konkursach organizowanych przez placówki kultury w całym kraju, osiągnęli plastycy Dziecięcej Akademii Plastycznej z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie .

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Świat mojej wyobraźni” został zorganizowany przez Pracownię plastyczna Miejskiego Domu Kultury  „Muflon” w Jeleniej Górze. Na konkurs wpłynęło 2000 prac z całej Polski. Wśród laureatów znalazła się Pola Tomaszewska,l.13 z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie (op. Bożena Liszewska), która otrzymała wyróżnienie.

Na  XVIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ja i Król Maciuś I” wpłynęło 751 prac z 90 placówek. W konkursie tym wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury Maja Dziadkiewicz l.7(op. Bożena Liszewska) otrzymała wyróżnienie.

Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Karta świąteczna”. Iga Sieczka, l.6 ( op.Bożena Liszewska) została nagrodzonej w kategorii wiekowej 6 lat.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Niebo w kolorze – spotkanie z zorzą polarną” zorganizowany został przez Polską Fundację Sportu i Kultury ,oddział w Płocku. Na konkurs nadesłano 1606 prac  z 209 placówek.

Wyróżnienie w postaci kwalifikacji do wystawy zdobyły: Kaja Stronias, l.10 i Hanna Mika, l.14  (op. Bożena Liszewska)

Wałbrzyski Ośrodek Kultury był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Anioły – muśnięcie skrzydeł” . W kategorii wiekowej 10 – 13 lat wyróżnienie otrzymała Urszula Karmusik, l.12 ( op.Zbigniew Kołaczek )

Po raz 7 Młodzieżowy Dom Kultur był organizatorem Ogólnopolskiego Biennale Plastycznego „Świat dinozaurów”. Komisja konkursowa po przejrzeniu i ocenie 1569 prac płaskich - malarskich, rysunkowych i graficznych oraz 97 prac przestrzennych – ceramik i rzeźb przyznała wyróżnienia w postaci kwalifikacji do wystawy: Izabelli Łękarskiej, l.10, (op.Bożena Liszewska), Weronice Różewskiej, l.12, (op.Bożena Liszewska), Teodorowi Majchrzakowi, l. 6, (op. Agnieszka Kaźmierczak) i Hannie Mika, l. 14, (op. Bożena Liszewska)

Na XXVI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Witaj gwiazdko złota” wpłynęło 576 prac z 22 placówek oświatowych i kulturalnych z 19 miejscowości z całej Polski. Jury przyznało nagrodę Aleksandrze Perzyna, l.13, wyróżnienie otrzymał Hieorhii Solianik, l.12. Wyróżnienie w postaci kwalifikacji do wystawy przyznano: Jakubowi Grzewińskiemu, l.8, Izabelli Łękarskiej, l.10, Hannie Mika, l.14,Oliwii Mówińskiej, l.10, Marii Pierc, l.10 i Kacprowi Zgorzalskiemu,l.12. Wszyscy laureaci pracują pod kierunkiem Bożeny Liszewskiej.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

Kontakt z nami

Dane adresowe

Starostwo Powiatowe
96-300 Żyrardów
ul. Limanowskiego 45
 
NIP 838-16-10-589
 

Kontakt

Telefony:
Centrala telefoniczna  -  46 856 61 00

Biuro obsługi – kancelaria  - 46 856 61 65

Sekretariat Zarządu -   46 856 61 22

Biuro Rady  -  46 856 61 51

email:
starosta@powiat-zyrardowski.pl
starostwo@powiat-zyrardowski.pl

Godziny pracy urzędu

poniedziałek: 8.00 - 16.00
wtorek: 8.00 - 16.00
środa: 8.00 - 17.00
czwartek:8.00 - 16.00
piątek: 8.00 - 15.00

W Wydziale Budownictwa i Rozwoju

czwartek dniem wewnętrznym

Numery rachunków bankowych

1. Opłaty komunikacyjne, geodezyjne,    holowanie i parking, za najem i karty wędkarskie

    43 9302 0004 5500 1296 2000 0280

2. Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa, za karty parkingowe

    45 9302 0004 5500 1296 2000 0050

3. Opłaty ewidencyjne, wadia, zabezpieczenia

    79 9302 0004 5500 1296 2000 0020

4. Opłaty skarbowe za pozwolenia na budowę, wodno-prawne, zaświadczenia

    63 1020 1026 0000 1702 0272 9325

Projekt i wykonanie: extranet.pl
powered by netadmin 7.25