Menu
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu Odnośniki
- BIP
- Profil w serwisie Facebook
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Treść
Historia szkoły
16 stycznia 1945 r. przeszedł przez Żyrardów front odchodząc gdzieś nad Odrę. Miasto wyszło z wojny obronną ręką, poza spaloną szopą na roszarni i magazynem tkalni oraz podziurawionymi radzieckimi pociskami domami wzdłuż ul. 1-go Maja innych zniszczeń nie było. Ocalały wszystkie zakłady pracy, a co najważniejsze elektrownia zakładów włókienniczych, która była jedyną ocalałą elektrownią w okręgu warszawskim. Zasilała ona w energię elektryczną najważniejsze placówki w mieście, a nawet siedzibę rządu na Pradze.
Zaczęły organizować się władze w mieście. Liceum ogólnokształcące wyszło z podziemia, zaczęto organizować inne szkoły, a między innymi pierwszą w mieście szkołę zawodową z prawdziwego zdarzenia; Gimnazjum Elektryczne.
Po upadku Powstania Warszawskiego jesienią 1944r. znalazł się w Żyrardowie wraz z rodziną inż. Władysław Żarnoch, doświadczony nauczyciel i wychowawca, dyrektor szkół średnich, w czasie okupacji prowadził on w Warszawie tajne liceum elektryczne, które oficjalnie nosiło nazwę kursów elektrotechnicznych inż. Władysława Żarnocha. Szkołę tą ukończyło kilkudziesięciu techników, a między innymi nauczyciel naszej szkoły Ryszard Ciszewski.
Kiedy inż. Żarnoch zorientował się, że w Żyrardowie są dobre warunki do działania szkoły elektrycznej zwrócił się do władz miejskich z prośbą o zgodę na zorganizowanie takiej szkoły. Trafił na sprzyjający grunt. Prezydentem miasta był wówczas BolesławLubasiński, kierownik Dokształcającej Szkoły Zawodowej w Żyrardowie, który w Rozwoju szkolnictwa zawodowego widział potęgę przemysłową Polski. Również ówczesny przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Bolesław Wójcicki ustosunkował się przychylnie do propozycji inż. Żarnocha. W lutym 1945 r. rozpoczęto zapisy do Gimnazjum Elektrycznego; do klasy pierwszej przyjmowano kandydatów z ukończoną szóstą klasą szkoły powszechnej, a do drugiej z ukończoną klasą pierwszą gimnazjum lub szkoły zawodowej.
1-go i 2-go marca odbyły się egzaminy do szkoły, a 5 marca rozpoczęły się lekcje, które odbywały się na parterze budynku Liceum Ogólnokształcącego w dwu salach od ul. 16-go stycznia. Lekcje odbywały się od godz. 14 do 21, gdyż w godzinach rannych z tych sal korzystało gimnazjum handlowe.
Dyrektor Szkoły